Kalme Leidato-avond Verwarrend verhaal meesterlijk verfilmd Mary Bey Figuren en kleuren ontleend aan wapens van bisdom Haarlem en provincie Z.-H. Probleem opgelost De Sabijnse Maagdenroof Prolongaties ROYAL McBEE (LEIDEN) WIJZIGT PROGRAMMA VAN PRODUKTIE „D R 0 0 M" SLAAPKAMER ADR. VAN 00Y jr. - Breestraat 39 Leidse Viktorie op dahlia-keuring V ..Ij DAG 4 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE CÜUHANT PAU1NA i JEAN SEBERG EN JEAN PAUL BELMONDO Het programma, dat het Leidato-comité voor gisteravond had ge organiseerd, was bijzonder rustig. Dat desondanks bepaald niet minder bezoekers de Stadsgehoorzaal zijn binnengestapt dan an dere avonden, is hoogstwaarschijnlijk het gevolg van het feit, dat de Leidenaar de weg naar Leidato inmiddels heeft gevonden. De Zangeres zonder Naam, vertolkster-bij-uitstek van het larmoyante levenslied, had aan drie liedjes genoeg om haar gehoor, dat voor een groot deel bestond uit hartstochtelijke fans van deze ex-Leidse tot een ovatie te dwingen. De Mounties, die hun contract bij de Kudi- Carrell-show nog maar net achter de rug hebben, probeerden hun nummer, dat hen in de Carrell-show zoveel succes heeft ge bracht, op het hoge podium in de Stadsgehoorzaal. Met succes: hun loodgietersnummer sloeg in bij het graag-lachende publiek. Blijft nog te vermelden, dat gisteravond de 25.000ste is ontvangen. Het was mevrouw M. Hensing uit Leiden. VOOR HET LEIDATO-VOETLICHT op het toneel terecht en toen zij, wat later, tegen een sympathieke Lim burger, bleef zij. Overigens Mary Bey is niet altijd „de zangeres van het levenslied" ge weest. Zij had vroeger een bijzonder uitgebreid repertoire, in verschillen de talen. Haar specialiteit voor het levenslied werd in feit ontdekt, toen zij in België bij het orkest van ha-ar broer zong. Nadien heeft zij de rest van haar repertoire laten vallen en De Mounties tijdens hun enthousiast toegejuichte optreden in de Stads gehoorzaal. is zij zich langzaam aan gaan opwer ken tot de titel, die haar door de „pla ten-bussiness" is. gegeven: „de konin gin van het levenslied". Toch heeft zij nog wel eens gepro beerd zich in een ander genre te be kwamen maar de grammofoonplaten, die van deze pogingen het rekiltaait waren, liepen niet bijzonder goed. Mary heeft hierover een mening, die tegelijk een argument is voor haar succes als levensliederen-zangeres: „De mensen verwachten van mij niet anders dan dat ik levensliederen zing. Zodra ik iets anders doe, vertrouwen ze me niet meer." En daar heeft zij zich geheel op ingesteld, zij is in haar levenslied gaan geloven. En waarschijnlijk is het daarom toe te schijven, dat zij zo'n succes heeft: haar rotsvaste vertrouwen in haar teksten geeft haar een overtuigings kracht, die zelfs een groot deel van de nuchtere Nederlanders overwint. Wapen en vlag voor bisdom Rotterdam Miary („Rietje") Bey was gister avond voor het Leidato-publiek be paald geen naamloze zangeres, on danks haar artiesten-schuilnaam. Lo gisch, want deze om haar levenslie deren zo graag gehoorde (en in de grammofoonplaten winkels graag ge kochte) zangeres is van oorsprong Leidse. Sterker nog": zij is haar car rière in feite in Leiden begonnen: „Ik heb nog gezongen bij het or kest van Gé Hofenk." LOGEERPARTIJTJE Zij vertrok aan het begin van de oorlog naar Maastricht. „Louter toe vallig", zegt zij. Het was allemaal het gevolg van een logeerpartijtje bij fa milie in de Limburgse hoofdstad. Daar kwam zij bij toeval een keer Het orkest van Freddy Hull, dat van avond voor het laatst in de Stadsge hoorzaal optreedt, nadat het vanaf maandag jl. grote delen van het amu- ementsprogramma van de Leidato voor zijn rekening heeft genomen. r-rT i ||ɧ||1 I i mmwMntiniiH GOUD ZiUVta ROOD BiAUW ZWART Het Kerkelijk Wetboek en het Pon tificale nemen aan, dat ieder bis dom een eigen wapen heeft. Ook het bisdom Rotterdam heeft een wapen en een vlag laten ontwerpen, waar van hierbij een afbeelding. Het wapenschild is gedeeld. Heral disch rechts (dat is links op de af beelding) een rood kruis op een zil veren veld, heraldisch links (dus rechts op de afbeelding) een rode leeuw met blauwe tong en nagels op een gouden veld. De gedachte die achter het ontwerp zit is de volgende: Het bisdom Rot terdam is ontstaan als een verdeling, een nieuwe enting zou men kunnen zeggen, van het bisdom Haarlem op de provincie Zuid-Holland. Heral disch wordt een dergelijke nieuwe eenheid vaak weergegeven door een gedeeld wapenschild, waarop de twee oorsprongen (in casu het bisdom Haarlem het kruis en de provincie Zuid-Holland de leeuw) ieder hun plaats hebben. De kleuren van de vlag correspon deren met de dominanten van het wapen: wit, rood, geel. Studio. De eerste film, die de bekende actrice Jean Seberg in Frankrijk heeft gemaakt onder regie van Jean-Luc Godard en waarin zij als tegenspeler heeft Jean-Paul Bel- mondo, mag filmisch gezien als een uitstekende rolprent worden be schouwd. Dat neemt niet weg, dat het verhaal nogal kronkelend voortgaat en dat, vooral in het begin, veel aan de fantasie en de intelligentie van de kijker wordt overgelaten. De doelstel ling van de film, een liefde zonder uitzicht, met als originele titel „A hout de Souffle" wordt eerst langza merhand duidelijk. Het is het verhaal van een bluf fende misdadiger, die er ene gewoonte van maakt auto's te stelen. Bij een achtervolging in het nauw gedreven, schiet hij een politieman dood, doch zijn identiteit is bekend en al spoe dig prijkt het opsporingsbericht met zijn portret in de kranten. In Parijs heeft hij een verhouding met een Amerikaanse studente, die sympathie voor hem heeft maar zich afvraagt of zij liefde voor hem kan opbrengen. Tijdens zijn vele esca pades op het pad der misdaad, wordt haar twijfel steeds groter. De justi tie intussen, sluit het net steeds nau wer om de moordenaar heen en komt ook achter de relatie met de studente, die de politie wil gebrui ken om haar minnaar te vangen. Het wordt haar echter allengs duidelijk, dat zij geen liefde voor hem kan koesteren en zij verraadt zijn schuil plaats aan de politie. Zij zegt aan haar minnaar dat het „een liefde zon der uitzicht" is en dat zij de politie heeft ingelicht. Deze slaat dan toe en schiet in een gevecht de moor denaar een gave vertolking van Jean-Paul Belmondo neer. Voor het laatst zien het verbijsterde meis je en haar stervende minnaar elkaar in de ogen. Afgezien van dit scenario, mag de film zeker een voortreffelijke werk stuk worden genoemd, in het bijzon der door het sterke en beheerste spei van de twee hoofdpersonen. De vele close-ups van Seberg en Belmondo geven aan het geheel een strak ritme, dat na het ietwat onduidelijke be gin van de handeling, het verhaal langzamerhand naar een spannende climax voert. In verband met een aantal vrij moedige scènes heeft de KFC deze film voorbehouden voor strikt vol wassenen. Luxor Afgezien van goede ver tolkingen in de hoofdrollen door Na talie Wood en Steve McQueen is de film „Dat ogenblik van liefde een teleurstellend geheel geworden. Teleurstellend, omdat de filmmakers nauwelijks raad hebben geweten met het klemmende probleem, dat zij in deze film aan de orde stellen, het prolbeem van de ongehuwde moe der, die van haar ongeboren kind af wil, omdat zij er niets voor voelt met de vader van haar kind te trouwen. Het meisje vraagt aan haar vroe gere minnaar, aan wie zij haar na righeid te danken heeft, een „adres". Rocky, een snabbelende musicus, weet een adres, waar de zaak ge regeld kan worden, te vinden en samen gaan zij op pad. Even voor het fatale moment bedenkt de man zich echter en hij verhindert de in greep. Waarom? Is hij bang, dat er ongelukken komen? Uit eerbied voor het leven? Ziet hij nu wél iets in het meisje? De kijker mag raden. De film gaat verder. De musicus verklaart herhaaldelijk, dat hij zich in het huwelijk gekerkerd zal 'voe len en het meisje besluit haar eigen weg te gaan. De jongeman blijft haar echter nalopen. Uit het plichtsbesef, dat een fatsoenlijk burger in die om standigheden behoort te hebben of omdat hij toch liefde heeft opgevat? Een liefde, die hij echter niet wenst te tonen en loochent met zijn ge praat over gekluisterde persoonlijk heid in het huwelijk. De herhalin gen blijven zich uitzichtloos voort slepen tot het einde van de film, waarin de jongeman op een gefor ceerde manier zijn liefde verklaart en beantwoord krijgt. Een happy end dus, maar het maakt niet veel goed van de film, die, dat zal duide lijk zijn, slechts voorbehouden kan zijn voor personen, die onderschei dingsvermogen en geweten hebben in dit soort zaken. Rex De Sabbijnse maagdenroof, het bekende verhaal uit de vroegste tijd van Rome onder Romulus en Remus, heeft Rex deze week op het programma genomen. Het verhaal - legende of historie, dat zij om het even - mag wel als bekend worden verondersteld, hoewel de film het natuurlijk wel aanvult met vele de tails, die een rolprent als deze nu eenmaal voor het brede kijkpubliek aantrekkelijk moeten maken. De film in kleuren kan gezien worden door 14-jarigen en ouder. Trianon heeft voor de twintigste week en succes- en kasstuk Irma la Douce op het programma gehouden. Striks volwassenen kunnen haar dus nog steeds gaan zien. Lido doet het deze week nog met „De val van Rome (14 jaar). Camera brengt eveneens een re prise van „Moord in Galop", geschikt voor hen, die 14 jaar of ouder zijn. AANMAAK VAN KANTOORSCHRIJFMACHINES STOPGEZET - UITBREIDING VAN „PORTABLES" Teneinde te komen tot een alge mene verhoging van de efficiency en daarmede tot een versterking van de concurrentiekracht, heeft de di rectie van Royal McBee Nederland N.V. besloten tot een interne reorga nisatie, die medio 1965 voltooid zal moeten zijn. Uitgangspunt bij deze reorganisatie is het streven naar gro tere specialisatie in de produktie. Dit betekent enerzijds, dat per 30 oktober a.s. de produktie van kan toorschrijfmachines in Nederland zal worden stopgezet en geheel gecon centreerd in de fabriek van de Royal McBee Corporation te Hartford (VS), anderzijds dat het aantal modellen portables, dat in de bedrijven te Cuyk en Leiden wordt vervaardigd, zal worden uitgebreid. Rekening hou dend met herscholing e.d. zal de vol ledige omzetting van het produktie- programma circa 9 maanden in be slag nemen. Het fabriekspersoneel d.w.z. de genen, die onder de CAO voor hand arbeiders vallen zal geen gevol gen ondervinden van de reorganisa tie, afgezien dan van een aantal ge vallen van herscholing. In enkele an dere categorieën van personeel zal echter vermindering van het bestand onvermijdelijk zijn. De directie verwacht, dat deze ver mindering voor een deel langs de weg van het normale verloop zal kunnen worden bereikt. In de geval len, dat zij zelf tot beëindiging van het dienstverband zal moeten over gaan, zal bij de ontslagprocedure ten volle rekening worden gehouden met de moderne sociale opvattingen te dien aanzien. De directie heeft de FME, de vak beweging en de ondernemingsraad van een en ander op de hoogte ge steld. Het overleg met de vakorgani saties is nog gaande. FRANSE Op schriftelijk of telefonisch (no. 20890) verzoek sturen wij U een fraaie foto van deze kamer met beschrijving van alle maten en uitvoeringen met opgave van de diverse prijzen. Ook in onze stand 16 - 17 - 18 benedenzaal LEIDATO Stadsgehoorzaal kunt U naam en adres opgeven. De kamer is ook leverbaar in de maten 120-130-140-150 cm. breed; 2-3-4 deurs garderobekast. Ook in lits-jumeaux maten: 2x80 cm. 2x90 cm. De „DROOM"-kamer in onze stand aanwezig kost kompleet 1495.- ..HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT" Gouden bruiloft H. de Groot-C. Wassenaar te Sassenheim Een vlieger van de Amerikaanse marine-luchtvaartdienst, wiens toe stel op 6 juni boven de Vlakte der Kruiken in Laos door de communis- on T tische strijdkrachten was neergescho- Op 17 september a.s. zal het 50 hield het daar zon 20 jaar uit. In ten, is uit een gevangenis van de Pa- jaar geleden zijn dat het echtpaar .1942 begon hij mede door zijn kennis, thet Lao ontsnapt. Hij bevindt zich H. J. de Groot-C. Wassenaar te Sas- het begin van zijn loopbaan opge- gezond en wel in Thailand. senheim in het huwelijk trad. De daan, aan een eigen bedrijf in de In het gebied van Vladimir, op bruidegom werd op 8 augustus 1891 bollen en ging telen op een stuk 150 km ten oosten van Moskou, is een te Warmond geboren en de bruid op land in Noordwijkerhout, alwaarhy graf gevonden met het skelet van 27 juli 1894 te Sassenheim. De thans nu nog zijn bedrijf uitoef end. In 1913 een naar schatting 50- tot 55-jarige 73-jarige bruidegom, die nog goed ge- kwam hij naar Sassenheim en trad man die ongeveer 30.000 jaar geleden zond is - dat komt door het werken, °P 17 september 1914 in het huwe- moet hebben geleefd. Het betrokken zei hij - begon zijn loopbaan in het hJk- De bruid is altijd m d.e huishou- gebied is het noordelijkste waar men bollenvak op zeer jeugdige leeftijd ding werkzaam geweest, eerst in tot dusver sporen van de mens uit en hield dit vol tot 1919, waarna hij Oegstgeest en later vanzelfsprekend het stenen tijdperk heeft gevonden, overging tot arbeid in de bouw. Hij in haar eigen gezin, dat uitgroeide tot zes personen daar het huwelijk gezegend werd met 4 kinderen, die inmiddels allen getrouwd, er voor zorgden, dat hun ouders er al weer 16 kleinkinderen bij hebben gekre gen. Zij allen zullen de heuglijke dag meevieren. Begonnen wordt met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid, De Dahlia-viktorie begon vandaag purpere esmi-cactus uit Frankrijk in Leiden. De firma Ballego uit Lei- en de plaquette voor de beste klein- den legde tijdens de hedenmorgen bloemige dahlia met de fraaie, zand- waarna°in restaurant ",,De Oude Pos? in gebouw Pauw te Sassenheim ge- kleurige Brunette. de viering zal worden voortgezet. De opende nationale dahlia-keuring be- De twee andere toppers waren voor receptie zal echter plaats vinden op slag op niet minder dan 3 topprijzen. de firma Lommers uit Vijfhuizen, n.i. ZOndag 13 september van 3 tot 4.30 De firma behaalde de wisselbeker 'n wisselbeker voor pompoen-dahlia's uur eveneens in „De Oude Post". Het voor de beste binnenlandse dahlia en een wisselbeker voor de beste zal het gouden paar zeker niet aan met de groot-bloemige licht brons- middelgrote dahlia. belangstelling ontbreken. Zij nog kleurige semi-oactus Smarty, de wis- De tentoonstelling is hedenavond vermeld, dat het echtpaar al ettelijke selbeker voor de beste buitenlandse geopend tot 10 uur. Morgen van jaren hun lijfblad „De Leidse Cou- dahlia met Maitre Royer, een paars- 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur. rant" lezen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4