K. 0. ONTVOUWT HET PROGRAMMA 1964/1965 VOOR GELE-KAARTHOUDERS Jubileum kardinaal Alfrink gevierd met gezamenlijke Eucharistie-opdracht Wilde staking bij Ford - Amsterdam LEIDSE VOLKSUNIVERSITEIT TELT RUIM 12.000 LEDEN TWEE DODEN Kind na ongeluk te Hengelo overleden Zwaar gewonde jongeman gevonden langs spoorbaan Wegenwachters achterhaalden gestolen vrachtauto RUSSISCHE ORDER VAN 100 MILJOEN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 WERKDAG TE KORT De Leidse Volksuniversiteit K, O., met ruim 12000 leden de grootste streekvolksuniversiteit van Nederland (alleen Rotterdam is groter, maar dat heeft ook een veel groter volkspotentieel), heeft thans het program ma vrijgegeven voor de houders van z.g. gele kaarten, nadat dit in april reeds voor de groene kaarten was bekend gemaakt. Zoals ieder jaar staat er weer heel wat op het lijstje, zowel wat betreft de O van ontwikkeling als de K van kunst, al zijn de grenzen tussen deze twee facetten van het K. O.-werk soms moeilijk scherp te trekken. Een rits van lezingen, cursussen, film- en toneelvoorstellingen en concerten staat de K. O.- minnenden van Leiden en omgeving weer te wachten; een programma dat waarlijk elck wat wills biedt. Dat K. O. steeds meer in de belang stelling komt bewijst de ledenaanwas. Het aantal groene-kaarthouders nam dit jaar toe met 1224 tot 5500, het aantal gele-kaarthouders groeide met 465 tot een totaal van 6745. Met de afzonderlijke afdeling Oegstgeest, die ruim 1700 leden telt en de rond 2800 uit de andere omliggende ge meenten, kan de Leidse Volksuniversiteit dus momenteel bogen op een ledental van welgeteld 12.245. lezingencyclus met als docemten dir. J. J. Laarman en dir. C. F. A. Bruy- ning over Gastheren en ongenode gasten, waarin gehandeld wordt over de mens en de invloed van parasieten, een invloed, die van verstrekkende economische en sociale betekenis kan zijn. De afdeling „Ontwikkeling" De afdeling „Ontwikkeling" van K. en O. biedt in het komende sei zoen weer een groot aantal mogelijk heden. In meestail kleine groepen kan men onder meer talen leren, luisiteren naar actuele onderwerpen, behandeld door ter zake kundigen, genieten van uitzonderlijke films en lezingen, daar over plus verhalen van bekende we reldreizigers en voorts weer deelne men aan creatieve cursussen. POPULAIR WETENSCHAPPELIJK Zo zal in het populair-wetenschap pelijke genre prof. dir. C. A. van Peursen spreken over Moderne stro mingen in de filosofie, die in de we reld van heden op die voorgrond tre den. Dr. P. C. Zwaan, tezamen met de juwelier M. H. Gains, zal de Edel steen in al zijn facetten tomen en toe lichten met lichtbeelden en voorbeel den uit een juwelierscollectie. Dr. A. J. Haex zal een lezing hou den over De nieuwe polikliniek voor interne geneeskunde, met een rond leiding en bezichtiging daarvan in het Academisch Ziekenhuis. Met ds. B. van Gelder wordt onder de titel Bijbelse verkenningen een „studie reis" ondernomen doorhet Nieuwe Testament en dir. J. W. Schutte Nord- holt zal in Amerika, nu en in de toe komst aandacht wijden aan Amerika in het algemeen en de verwachtin gen van de Amerikanen t.a.v. de toe komst van het land. Voorts is er een KUNST Op het programma van dit jaar staat ook een studiecursus oven- mo derne beeldhouwkunst vanaf Rodin, met aansluitend daarop een cursus over abstracte kunst. Docenten zijn twee conservators aan het Gemeente museum te Den Haag, nL drs. H. van Haaren (oud-conservator van het Bis schoppelijk museum te Haarlem en erkend deskundige op het gebied van oude en nieuwe beeldhouwkunst) en de heer C. Blok. Ook de gebruikelijke cursussen op het gebied van zelfwerkzaamheid op creatief terrein staan weer op het programma. Zo zal de Leidse schilder Kees Buurman cursussen geven in tekenen, aquarelleren en schilderen, de Haagse beeldhouwer Jan Snoeck in boetseren, de Haagse ontwerpen Jan v. d. Bergh in Stof bedrukken en ontwerpen, de Leddenaar C. Kriest in artiestieke bloemsierkunst en de heer G. Kikkert in fotograferen. De bekende cineast Nico Oraima, die ojn. de film „Netsuke" voor het Museum van Volkenkunde heeft ge maakt, zal een cursus geven voor amateurfilmers en Frits Vogels geeft een panto mine-cursus onder de titel Bewegen en beleven. Tenslotte komen ook aankomende technici aan bod met een cursus Prak tische autotechniek voor beginners, te geven door de heer Jac. van Wijk. In voorbereiding zijn voorts nog cursussen kunsitnaaldwerk, potten bakken en „Planten en bloemen in kamer en op balkon". FILMLEZINGEN Als filmlezingen staan op het pro gramma: Weerzien met Indonesië, door dr. Jef Last; Slepen en bergen over de gehele wereld, door W. J. Neehus; Tunesië, door dir. D. J. Jong- mans met dia's en film; Ben tocht door het gebied van de Rhone-delta en het natuurreservaat De Camarkue, door J. W. Varossieau; Korea als brug tussen China en Japan, door prof. dr. F. Vos; Met twee Joegoslaven als gid sen op reis door Servië, Bosnië en Montenegro, door dr. J. J. Smith. TALENCURSUSSEN Lessen in grammatica en conver satie in de moderne talen en boven dien in Italiaans, Spaans, Zweeds, La tijn en Antieke Cultuurgeschiedenis. Tenslotte zullen excursies wonden georganiseerd naar bepaalde objecten in de naaste omgeving of verder weg, die van belang kunnen zijn voor de culturele vorming van de deelnemers. Pauselijke genegenheid troost in moeilijke ogenblikken De Leidse schilder Kees Buurman, die voor K O-leden een cursus zal geven in tekenen, aquarelleren en schilderen. Gistermorgen heeft de aartsbis schop van Utrecht Bernardus kardi naal Alfrink in de kapel van het klein-seminarie te Apeldoorn zijn veertigjarig» priesterfeest gevierd. Dit geschiedde tijdens een pontifi cale H. Mis, bijgewoond door meer dan 300 priesters, ongeveer de helft van het aantal geestelijken dat in dit bisdom met de zielzorg in de paro chies is belast. Het was een plechtige „concelebra tie", een gezamenlijke opdracht van het H. Misoffer, waaraan veertien priesters mèt de aartsbisschop deel namen. Tijdens de plechtigheid werd een felicitatiebrief van Paus Paulus VI voorgelezen. De kardinaal hield daarop een toe spraak. De goede wensen van de Heilige Vader aldus de kardinaal vor men een uitermate passend deel van de thans gevierde plechtigheid. Deze gezamenlijk gevierde Eucharistie be zegelt de eenheid van de bisschop met zijn priesters; dat de bisschop van Rome zijn gelukwens eraan toe voegt, maakt deze eenheid vol. De kardinaal maakte dankbaar ge wag van de genegenheid die Paus Joannes hem had toegedragen en die nu ook Paus Paulus hem bewijst. „Ik zeg dit niet omdat ik er trots op zou zijn, maar omdat die genegenheid mij een troost is geweest in de moeilijke ogenblikken die ook een bisschop niet blijven bespaard. Wat ook de moge lijke bezwaren van de nieuwe tijd kunnen zijn, altijd zal het waar blij ven dat de apostel Petrus en zijn op volgers een onvervangbare plaats vervullen in de Kerk. Als teken van deze verbondenheid draagt uw bis schop vandaag het pallium dat hem aan het graf van Petrus door diens opvolger is geschonken". De bedoeling van deze plechtigheid noemde de kardinaal zijn streven de band met zijn priesters te bevestigen, te verlevendigen en te versterken. „Ik zou graag méér contact met u hebben, maar ik heb daarvoor he laas te weinig tijd, ook tengevolge van mijn werk voor het concilie". Tenslotte vroeg de kardinaal tijdens het misoffer samen te willen bidden voor alle priesters in het aartsbisdom en „ook voor de enkelen die onze rijen verlaten hebben". De priesters van het aartsbisdom boden in een bijeenkomst na afloop van de kerkelijke plechtigheid de kardinaal, na een toespraak van de president van het klein-seminarie, mgr. A. C. Ramselaar, een geschenk onder couvert aan, inhoudende een bedrag' van ongeveer 20.000 gulden. Deze som is bestemd om de aarts bisschop verre reizen in dienst van de Kerk mogelijk te maken. In een korte toespraak belichtte de president van het groot-seminarie van het bisdom, mgr. prof. drs. H. J. H. M. Fortmann, de verhouding tussen bisschop en priesters. Auto door trein op onbewaakte gegrepen Gisteravond is op een onbewaakte overweg te Sambeek een personen auto door de trein gegrepen. De twee inzittenden van de auto verlo ren hierbij het leven. De.bestuurder, de 18-jarige mejuffrouw H. M. De- rickx uit Venraij was op slag dood. De naast haar zittende 19-jarige J. van Keeken uit Amersfoort is later in het ziekenhuis te Boxmeer over leden. Een spoorwegongeluk, dat goed afliep gebeurde gistermiddag bij Waalwijk waar een personenauto op een niet-beveiligde overweg tegen de locomotief van een goederentrein opreed. -Hoewel de auto totaal ver nield werd en de locomotief werd beschadigd, *werd niemand gewond. In het Ziekenhuis „Ziekenzorg" in Enschede is gisteren de vijfjarige Jacqueline van der Hoek uit Hengelo overleden, die zondagmiddag bij een autobotsing ernstig werd gewond. Zondagmiddag reed de 43-jarige K. H. S. met vijf passagiers, onder wie het thans overleden meisje, over de Breemarsweg in Hengelo, een voorrangsweg. Ter hoogte van de Boekeloseweg stak de 47-jarige woon wagenbewoner J. H. R. uit Hengelo met zijn auto de voorrangsweg over en botste tegen de wagen van S., wiens auto in de flank gegrepen werd en omsloeg* R., in wiens auto zijn echtgenote, die een knieblessure opliep, en zijn 23-jarige dochter, die een hersen schudding kreeg, zaten, reed na het ongeluk ijlings door. De politie wist hem naderhand in Enschde aan te houden. Zijn auto is in beslag geno men. De heer S„ bestuurder van de ver ongelukte auto, liep een bekkenfrac tuur op en ligt thans in het Koningin Julianaziekenhuis in Hengelo. Gisterochtend om half zeven heeft een rijkspolitieman langs de spoor baan Hardenberg-Gramsbergen een ernstig gewonde jongen aangetrof fen. Het bleek de 18-jarige Gerardus Rusken uit Baalderwerk te zijn. Po litie en spoorwegen vermoeden dat de jongeman tegen een trein is ge botst met zijn brommer. Dit zou dan zondagavond laat ge beurd moeten zijn; hetgeen zou be tekenen dat de jongen de gehele nacht hulpeloos langs de baan heeft gelegen. Hij is opgenomen in een zieken huis in Hardenberg. Hij bleek een arm en een been te hebben gebroken en had voorts verwondingen opgelo pen aan het gezicht. Een luchtopname van het spoorwegongeval bij Westervoort, dat maan dagochtend plaats vond en waarbij 5 mensen werden gedood en twee en twintig gewond. (Luchtfoto A.N.P.) Gedeserteerde militair zat achter het stuur Een wegenwacht van de ANWB heeft gistermiddag een gestolen vrachtwagencombinatie van een ex peditiebedrijf in Amsterdam weten aan te houden langs Rijksweg 13 tus sen Den Haag en Rotterdam. De wa gen, die geladen was met stukgoed, werd zondagavond ontvreemd aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam. De chauffeur bleek een op 25 augustus gedeserteerde militair te zijn. Gistermorgen werd het korps We genwacht door de eigenaar van het expeditiebedrijf van de diefstal op de hoogte gebracht. Via de mobilo foon werd aan de wegenwachten van de stations Burgerveen, Houten, 't Harde en Delft het kenteken en sig nalement van de vrachtauto doorge geven. Rond drie uur gistermiddag werd de gestolen combinatie opgemerkt door de 31-jarige wegenwacht J. W. M. Benoist' uit Loosduinen. Via de mobilofoon waarschuwde hij het we genwachtstation „Pauwmolen" dat per telefoon de melding aan de po litie in Delft doorgaf. Enkele collega's van wegenwacht Benoist zagen kans de vrachtwagen tot stoppen te dwingen. De chauffeur beweerde op weg te zijn naar Wateringen. Aktie „Van hart tot hart" Mongen 9tart een nieuwe aktie van het Koningin Julianafonds onder het motto „Van hart tot hart." Men streeft er naar een bedrag van 1.600.000.- bij elkaar te krijgen door middel van een nationale loterij. De opbrengst is bestemd voor acti viteiten op het terrein van maat schappelijk werk, activiteiten die door het Koningin Julianafonds worden gesubsidieerd. Een groot deel van 't geld zal worden besteed aan bejaar den- en jeugdzorg. De organisatie berust bij de stich ting uitvoeringsorgaan financiële ac ties (Sufa) ,waar de heer A. M. Ber gers sedert een aantal jaren voorzit ter van is. Het is vandaag de laatste dag dat hij in functie is. Hij wordt met ingang van morgen opgevolgd door zijn zoon, de heer A. M. Ber gers jr. „Werkspoor" tekent Op 28 augustus is door Continental Engineering N.V. en Techmashimport, gevestigd te Moskou, een contract getekend voor het ontwerpen, leve ren en bouwen van twee caprolactam- fabrieken in de USSR. Elke fabriek zal een capaciteit heb ben van 50.000 ton per jaar. Capro- lactam wordt gebruikt voor de fabri cage van nylon, garens, vezels en plastics. Met deze opdracht is een bedrag van belangrijk meer dan f 100.000.000 gemoeid. De te bouwen fabrieken zullen werken volgens het procedee van de Staatsmijnen. Met Stamicar- bon N.V., een dochteronderneming van de Staatsmijnen, zal Continental Engineering deze fabrieken in nau we samenwerking ontwerpen en bou wen. Continental Engineering, het te Amsterdam gevestigde Ingenieursbu reau voor de procesindustrie van de VMF-Stork-Werkspoor-groep, heeft hiermede wederom een belangrijk contract, dat na langdurige voorbe reiding en onderhandelingen tot stand kwam, aan haar orderporte feuille toegevoegd. Als gevolg van deze opdracht zul len bij de VMF-Stork-Werkspoor- groep en andere Nederlandse indus trieën belangrijke orders voor het vervaardigen van machinerieën en apparatuur kunnen woi-den geplaatst, aldus een communiqué van Conti nental Engineering. Gisterochtend is bij de Ford Auto mobielfabriek aan de Hemweg in Amsterdam een wilde staking uitge broken, waarbij ongeveer 600 van de 2000 arbeiders die daar werken zijn betrokken. Het zijn voornamelijk ar beiders van de produktieafdeling die staken uit protest tegen het verkor ten van hun werkdag met een half uur. Het volkomen verpletterde seinhuisje Westervoort naast de wrakstukken van de verongelukte treinen. Een stille getuige van de ramp. Een hondje, eens de lieveling van een van de reizigers, heeft ook het leven moeten laten. Terwijl op de achter grond het reddingswerk wordt voortgezet, ligt het hondelijkje nog onbe roerd hi het gras. Er werd door het gehele personeel per dag een uur overgewerkt. Dit uur is thans tot een half uur inge kort omdat de fabriek niet voldoende materiaal uit Engeland aankrijgt zo deelde de directie mede. De mannen willen dit uur over werk gehandhaafd zien of er in ieder geval voor worden uitbetaald. Upt nu toe heeft deze wilde staking, waar van de vakbonden en de onderne mingsraad zich hebben gedista noioer d, oen zeer kalm verloop.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7