Laatste Berichten GEMEENTERAAD van ZOETERMEER MEISJE OVERLEDEN Ook in Palenstijnse Polder woningbouw Leidenaar na aanrijding in Eindhoven overleden Leidse Agenda Burgerlijke Stand DINSDAG 1 SEPTEMBKR 1964 DE LEIDSU COURANT door speedboot overvaren KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR Dr. K. A. DE MEYIER Heden ontving dr. K. A. de Meyïer, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de Universiteitsbibliotheek te Leiden, een hoge koninklijke onderscheiding. Hij werd benoemd, wegens zijn grote wetenschappelijke verdiensten, tot of ficier in de orde van Oranje Nassau. De bibliothecaris mr. J. R. de Groot spelde de tekenen op in tegenwoor digheid van mevrouw I. A. de Meyïer- De Meyïer, moeder van de onder scheidene en prof. dr. G. I. Lieftinck, tijdens een besloten bijeenkomst met de naaste collega's. Dr. De Meyïer, sinds 1 mei 1939 werkzaam bij de afdeling Westerse Handschriften, heeft tot taak de we tenschappelijke beschrijving van de Griekse en Latijnse manuscripten, een werk dat een zeer grote kennis en nauwgezetheid vereist. Elk te ca talogiseren handschrift vraagt een soms wekenlange individuele studie. Van de hand van dr. De Meyïer verscheen in 1946 de catalogus: Co dices Manuscripti IV, Codices Perizo- niani, een beschrijving van de hand schriften die Jacobus Pèrizonius in 1715 aan de Universiteitsbibliotheek vermaakte en van de handschriften die uit het fonds Pèrizonius konden worden aangekocht: ten dele waren deze codices nooit beschreven. In 1955 verscheen: Codices Manuscripti VI. Codices Vossiani Craeci et Mis- cellanei. De collectie Vossius was sinds 1713 niet meer beschreven. Een derde uitgave Codices Manuscripti VII, is ter perse. In 1947 promoveerde dr. De Meyïer op een proefschrift getiteld: Paul en Alexandre Petau en de geschiedenis van hun handschriften. Welke hand schriften zich te Leiden bevinden. Bovendien publiceerde dr. De Meyïer die internationaal onder vakgenoten bekend is als een groot geleerde op zijn speciale gebied, vele nieuwe ge gevens betreffende de manuscripten uit de Leidse Universiteitsbibliotheek. Foto: Mr. J. R. de Groot speldt de onderscheiding op de revers van dr. K. A. de Meyïer, terwijl zijn moeder, mevrouw I. A. de Meyïer-de Meyïer toekijkt. De leden van de R.K. Bejaarden sociëteit par. Herensingel worden er aan herinnerd dat a.s. donderdag 3 sept. onze wekelijkse bijeenkomsten weer beginnen. Nieuwe leden zijn van harte welkom. In het Binnenziekenhuis te Eindho ven is gisternacht de 61-jarige M. Zwart uit Leiden overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat zondag in Eindhoven gebeurde Zondagmiddag werd de man bij het oversteken van de Boschdiik in Woen- sel door een personenauto aangere den. JAN JUFFERMANS EXPOSEERT NIEUW WERK Zaterdag a.s. wordt in de Boerhaa- vezaal een tentoonstelling geopend van nieuw werk van de jonge Oegsrt- geestse kunstenaar Jan Juffermams. Behalve tekeningen en schilderijen zullen ook linoleumsneden en enkele etsen worden geëxposeerd. De ten toonstelling duurt tot en met 13 sep tember a.s.. Het zal hoogstwaarschijnlijk voor lange tijd de laatste expositie van deze talentvolle tekenaar in onze om geving zijn. Er volgt wellicht nog een tentoonstelling in Den Haag, doch over enkele maanden zal Jan Juffer mans zich metterwoon gaan vestigen in het Zeeuws-Vlaamse Axel. DOCOS-OPSTELLINGEN VOOR DE BEKERCOMPETITIE Woensdag a.s. wordt de training hervat in de zaal aan de Potgieter laan. Aanvang 19.45 uur. De KTC heeft de volgende teams samengesteld voor de bekercompe titie, die de volgende week van start gaat. Dames: 3e/4e kl. A) T. Ludlage, L. Hal vemaan, R. de Groot; B) M. v. Kem pen, L. Kok, J. Bokern. Res. M. van Egmond. Jongens: B-kl.: H. Visser, H. Rodenburg, M. Ouwerkerk. Res. P. Rodenburg. A-kl.: L. Rodenburg, G. v. Steen bergen, R. Wansink. Heren: A (E-H-O) W. v. Steenbergen, G. Brouwer, G. v. d. Klaauw; B (E-H-O) J. v. Veen, S. v. Iterson, M. Zeilstra; res. J. Vreeburg; C (le-2e) N. v. Cassel, C. Kreffer, J. Brouwer; D (le-2e) W. Vreeburg, P. Brou wer, C. van Zijp; E (le-2e) P. Bik, F. Bracké, C. van Steenbergen; F (3e-4e) B. en T. de Roo, F. Heu- zen; G (3e-4e) W. Verhoef, H. Rijsber- gen, J. v. d. Post; H (3e-4e) P. v. d. Staak, H. Gol- denberg, J. van Oudheusden; I (3e-4e) J. Rodenburg, J. v. d. Klaauw, J. Verhoogt; J (3e-4e) R. Devilee, R. Golden- berg, H. van Zonneveld; K (3e-4e) P. Brasker, J. van Kem pen, K. van Zijp. Res. J. Aalders, A. Remundt, J. v. Dijk, B. v. Steenbergen. DINSDAG 1 SEPT. Beiaardenbond Triduum. 9.30 in Hairttebrugkerk. WOENSDAG 2 SEPT. Bejaardenbond Triduum in Har- tebrugkerk. Aanvang 9.30 uur. DONDERDAG 3 SEPT. Beiaardenbond Laatste dag van het Triduum. 9.30 Hartebrugkerk. LEIDERDORP NOGMAALS ZWEMDIPLOMA'S IN „DE DOES" Voor de laatste maal dart jaar en juist voor de sluiting van het zwem bad in verband met de reeds aan gevangen werkzaamheden voor het 50-meter bad is er gezwommen voor het diploma. Het werd behaald door: Petra Nagtegaal, Taco Janzen, Frans Verburg, Wim Sprey, Martha Jonker, Nico vain Rooyen, Nienke Atsma, Gerdien Mertens, Marian Pro- go, Tineke Meinders, Michel Stadler, Bouwe Sprey, Henriëtte de Keyzer, Jacques Glasbergen, Mieke Jacobs, Pleunie Jansen, joop Verley, G. J. Jonker, An v. d. Zwaan, Ton Droste, Gert Haverkoek, Betty Vervoorin, He- leen Rasser, Maria Pimpe, Anneke van Driel, R. v. d. Wiel, Freddy La- mens, Adri Vervoorn, Marijke van Steenbergen, Wim Hoogervorst, Jan- neke Wijting, D. van Rongen, Mieke de Rruyn. Wil ma de Kluizenaar, Ire ne Keuzekamp, Hetty Smith, Liebler de Jong, Wilfred Leune, Synny Kapel en voorts de heren J. Mulder en W. Helverstein. Voor het D-ddploma slaaigiden nog: José Scholz en Willy Lans. Geboren: Wiepke, an van R. Boon en C. A. G. v. d. Waanden. Getrouwd: Finank Lange en Jansje van der Ster. VOORSCHOTEN Aankoop loods op de Kerksloot De loods, staande aan de zuidzijde van de Kerksloot nabij de Carel Fa- britiuslaan zal in het kader der ont wikkelingen, welke zich eerlang rond de dorpskern zullen voltrekken, niet kunnen worden gehandhaafd. Daarom heeft de gemeente met de eigenaar, de heer W. J. Olsthoorn, omtrent de aankoop onderhandeld. Het gaat hier om een terrein van 507 m2, waarop zich de loods bevindt, welke gedeeltelijk voor woon- en be drijfsdoeleinden wondt gebezigd. Met de eigenaar is omtrent aankoop over eenstemming bereikt tegen 'n koop som van ƒ52.000. Daarnaast heeft de gebruikster van het bedrijfsgedeelte Staal C.V. zich bereid verklaard de loods te ontruimen tegen een schade loosstelling van ƒ20.000 welk bedrag het college acceptabel voorkomt. Aan de bewoners van het woongedeelte zal getnacht worden vervangende woon ruimte aan te bieden. B. en w. stellen de raad voor tot de koop over te gaan en de gebruikster van het bedrijfs gedeelte een schadeloosstelling voor de ontruiming toe te kennen. Uitbreidingsplan „Bijdorp 1", waar in opgenomen een ontwerp zwembad. Van 9 juli 1964 heeft een ontwerp van een plan van uitbreiding, ge naamd Bijdorp 1 met de daarbij be horende bebouwingsvoorschriften en toelichting vier weken ter inzage ge legen. Dit plan omvat de gronden, omsloten door de Vliet, de tuin van Huize Bijdorp, de gronden van het voormalige MOC en de Kerksloot. De geprojecteerde bestemmingen voor zien in de bouw van ongeveer 430 eengezinswoningen, 45 woningen in dirie woonlagen, 130 autoboxen, 1 la gere en 2 kleuterscholen, terwijl er tenslotte ruimte is gereserveerd voor een zwembad met zonneweide. B. en w. stellen de raad voor dit uitbreidingsplan vast te stellen. Wijziging hondenbelasting In de komende raadsvergadering stellen b. en w. de raad de verordening Hon denbelasting te wijzigen en tevens over te gaan tot verhoging van de tarieven tot f 24.voor luxe honden en 19.voor bedrljfshonden. Voor kennelhonden dient naar onze me ning de maximale belasting te wor den bepaald op 72. Openbare lagere school gaat meer kosten Voor deze school was een bedrag van 374.000 beschikbaar ge steld. Hierin was opgenomen een be drag van 246.000 voor de bouw. In juli vond de aanbesteding plaats van deze 6-klassige school. De laagste in schrijf ster schreef in voor een bedrag van 301.000. Als gevolg van deze hogere bouwsom ondergaan de overi ge ramingen eveneens wijziging. De to tale kosten worden nu geraamd op 435.960, zodat nog een aanvullend krediet van 61.700 beschikbaar moet worden gesteld. ZOETER WOl IDE E.H.B.O. De R.K. E.H.B.O. St. Lidwina is voornemens bij voldoen de deelname weer een beginnerscur sus te organiseren. Belangstellenden kunnen zich uiterlijk vóór 15 septem ber aanstaande opgeven bij onder staande adressen: J. v. Diemen, Weipoortseweg 93a, Zoeterwoude, telef. 01715-382; Mevr. Hoogeveen, J. v. Banningstr. 4, Zoe terwoude, telef. 01715-377. De 17-jarige Amsterdamse typiste, Anke Vis, die vorige week in de ijs- sloot bij de nieuwe meer in de hoofdstad tijdens het zwemmen door een speedboot werd overvaren is de afgelopen nacht in het Wilhelmina Gasthuis overleden. Het meisje werd door de draaiende schroef ernstig aan haar hoofd verwond. Tegen de 19-jarige serveerster M. v. d. R., die de boot, eigendom van haar ver loofde, bestuurde werd destijds pro ces-verbaal opgemaakt. De rijkspo litie te water nam de boot toen voor onderzoek in beslag. GOUDEN JUBELFEEST Dr. A. van VOORTHUYSENSCHOOL Als sluitstuk van de festiviteiten rond de viering van het gouden ju bileum der Dr. A. van Voorthuiysen- school vond gisteravond in de aula van de school een feestelijke bijeen komst van de ouders en het onder wijzend personeel plaats. Tijdens de bijeenkomst heeft mej. drs. M. K Goedman tevens officieel afscheid genomen van het BLO te Leiden. Mej. Goedman was ruim 10 jaar als onderwijzeres in de observatie klas aan de sohool verbonden en werd korgeleden benoemd tot ortho pedagoge bij de Soc. Psych. Dienst van Zuid-Holland. Na een hartelijk welkomstwoord richtte de voorzitter van de ouder commissie, de heer A. Heetveld, zich in het bijzonder tot het hoofd der school, de heer G. H. den Haan en de overige leden van het onderwij zend personeel. Hij bracht hun na mens alle ouders hulde en dank voor alles wat zij in het belang van het BLO hadden verricht en bood de heer Den Haan als jubileumgeschenk van de ouders een filmprojector aan. De heer Den Haan schetste in zijn dankwoord in het kort de belangrijke plaats, die de BLO-school in Leiden is gaan innemen. Nadat mej. B. L. van Voorthuysen, dochter van de naamgever der school in haar toespraak er onder meer op had gewezen, dat de heer Den Haan en zijn staf kunnen worden gerang schikt onder de slechts zeer weinigen, die gedragen worden door een grote liefde voor het misdeelde kind, was het woord vervolgens aan drs. A. Hazewinkel. Namens het bestuifr van de Dr. Voorthuysenstichting roemde drs. Ha zewinkel de wijze waarop het onder wijs op de school ter hand is geno men. Hierna richte spreker nog een kort hartelijk getint afscheidswoord tot mej. Goedman. Vele waarderende woorden aan het adres van de heer Den Haan, diens staf en de scheidende orthopedagoge werden vervolgens ook nog gespro ken door de heer mr. P. J. Prinsen Geerligs, voorzitter van de landelijke vereniging „Helpt Elkander", de heer A. van Bemmel, bestuurslid van de afdeling Leiden dezer vereniging, mej. C. C. de Hertogh, die sprak na mens de Leidse afdeling van de N.O.V., de heer J. G. Fokkema, di recteur van de G.B.T.S. en de heer drs. J. M. van der Brink, verbonden aan de Stichting v. Geestelijke Volks gezondheid in Zuid-Holland. Na de koffiepauze richtte de heer Den Haan een hartelijk getint af scheidswoord tot mej. Goedman waar in hij onder meer met nadruk memo reerde zowel de kinderen, de ouders als de collega's, slechts node afscheid van haar hadden genomen. Als blij vende herinnering aan haar „Leidse jaren" bood spreker de scheidende collega een schilderstuk aan. Namens de ouders sprak de heer Heetveld eveneens nog een kort af scheidswoord en bood mej. Goedman een boekenbon aan. Mej. Goedman dankte voor de hartelijke afscheids woorden en de geschenken. Tijdens het hiernavolgend gezellig samenzijn werd met de vertoning van Bert Haanstra's kleurenfilm „Glas" de nieuwe filmprojector inge wijd. De bijeenkomst werd muzikaal opgeluisterd door het Leids Kamer orkest oLv. de heer J. Trouwee. Geboren: Mike Jan Willem zn v. J. Bouwman en W. P. de Rooij; An na Cornelia Maria dr v. C. J. Groe- neweg en G. W. M. Luk; Martinus Cornelis Maria zn v. C. J. Groene- weg en G. W. M. Luk; Jolanda dr v. J. J. Regeer en P. G. Ravensbergen; Anne Margriet dr v. W. Pot en B. Alberts; Johanna Sara Christina dr v. W. J. M. Stikkelorum en M. Nieu- wenburg; Christina Maria Elisabeth dr v. A. C. Moes en M. C. E. Huis man; Erwin Johannes Maria zn v. L. P. M. de Haas en M. H. Vonken; Catharina Maria dr v. P. W. Dool en M. E. Vis; René Franciscus Adrianus zn v. S. W. Verhart en E. M. C. Zui derduin; Roxana dr v. W. J. Star en S. van Klaveren; Johanna Maria dr v. J. Stoute en M. C. Kriek; Willem zn v. C. Rovers en M. Schaap; Ivo Max zn M. H. Würzner en S. M. M. Koch; Catharina Adriana dr v. P. Oudshoorn en A. H. Zuidema; Rosa Maria dr v. J. B. Kleijn en C. S. Markwat; Petra Margaretha dr v. G. F. Kuijvenhoven en M. Ouds- hoorn; Jillina Edith dr v. W. G. den Dubbelden en J. E. Hanselman. Gehuwd: A. J. M. Trip en C. de Mooij; L. G. L. M. Poell en A. M. F. van den Braak. Overleden: A. M. van der Geest, 74 jaar, echtg. v. H. P. Duivenvoor de; G. Ruigrok, 77 jaar, echtg. v. P. A. van Werkhoven; E. J. Reijman, 74 jaar, wed. v. T. J. B. Hunck; C. Devilee, 77 jaar, echtg. v. H. C. Ani- ba; P. J. M. Biesebroek, 22 jaar, zoon. De uitgroei van groot-Zoetermeer wordt steeds meer veilig gesteld door de voortdurende grootscheepse grond aankopen; sinds juni heeft de ge meente Zoetermeer ruim 400 hectare grond aangekocht, waarmee een be drag van 17 miljoen gulden gemoeid was. Naast de Driemanspolder is thans ook een tweede bouwplaats ge creëerd en wel de zeer gunstig lig gende Palensteinsche Polder. Nu is de mogelijkheid geschapen om op verschillende plaatsen tegelijk aan de bouw van de stellig enkele hon derden woningen te beginnen. In dit verband kan met genoegen gewezen worden op de snelle vorderingen bij de aanleg van de tweede toegang tot de toekomstige woongebieden in de Driemanspolder. Dank zij de welwillende houding der pachters van de aldaar gelegen gemeentegronden is, vooruit lopende op de vaststelling der aan hen toe komende schadeloosstelling, toestem ming verleend tot het maken van een afrit van de te bouwen brug. Scholenbouw Gedurende de afgelopen twee maan den is ten behoeve van de huisves ting der scholen in deze gemeente veel werk verzet. Het resultaat hier van is, dat begonnen kon worden met de bouw van de tweede openbare lagere school en met de uitbreiding der chr. school voor ulo, beide ge vestigd aan de dr. J. W. Paltelaan. Voor de stichting van twee nood schoten zijn de nodige goedkeurin gen afgekomen. Naar het zich laat aanzien zulten beide laatstgenoemde gebouwen uiterlijk 1 december a.s. in gebruik kunnen genomen worden. Kan op het gebied van het lager on derwijs de situatie voor de naast toe komst met enig vertrouwen tegemoet gezien worden, uitgesproken somber is de toekomst van het kleuteronder wijs. Voor dit soort onderwijs wor den zelfs geen noodschoten beschik baar gesteld. Terzake zijn besprekin gen gevoerd met de betrokken school besturen en de inspecteur voor het kleuteronderwijs, doch een oplossing is voorshands niet in zicht. Van ver vanging van enkele oude en eigen lijk volkomen onbruikbare gebouwen is geen sprake. Noodgebouw bibliotheek De raadsleden betuigden hun in stemming met het voorstel tot het voteren van een krediet voor de bouw van een noodonderkomen ten behoe ve van de stichting Openbare biblio theek Zoetermeer. Een tegemoetko ming van f 250 in het tekort van de stichting Culturele Kring Zoetermeer, een bedrag van f 590 werd verleend, vooral omdat deze stichting, overi gens enigszins ten onrechte, over het seizoen 1963/1964 aan vermakelijk heidsbelasting een bedrag van f 425 in de gemeentekas heeft gestort. Met enkele tegen-stemmen werd besloten tot het sluiten van een verzekering tegen ongevallen ten behoeve van de wethouders en de leden van de raad. Enkele raadsleden meenden, dat dit een persoonlijke zaak was. De percelen Voorweg 44 en 46 wer den met algemene stemmen onbe woonbaar verklaard. Het gisten van slijk Omdat de slijkgistingsruimte bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie onvol doende is gebleken, is besloten tot het voteren van een krediet van f 135.000 ten behoeve van een provi sorische uitbreiding van deze voor het ogenblik nog noodzakelijke slijk gistingsruimte. Zodra de lozing van het afvalwater op zee verwerkelijkt zal zijn, zal het industrierijke, en der halve afval waterrijke Zoetermeer van veel narigheid verlost zijn. Dorpsstraat blijft winkelstraat De Dorpsstraat zal in de toekomst zijn functie als winkelstraat niet zien verdwijnen, integendeel, in de nieu we woonwijken zulten geen winkels worden gebouwd, zodat vele midden standers opgelucht en hoopvol de toe komst kunnen bekijken. Het voor stel tot bouwrijp maken van de ver worven gronden ontlokte bij de heer Hopman de vraag, of het niet wense lijk zou zijn, als er naast de onder handse aanbestedingen ook enige openbare inschrijvingen zouden plaats vinden, opdat hierdoor betere richtprijzen verkregen zouden kun nen worden. Bovendien vroeg de heer Hopman hoe de grondprijs zou worden voor de te bouwen woning wetwoningen. Hierover wordt nog nader onderhandeld. De heer Bos toonde zich bijzonder verheugd met de toegewezen subsidie van maximaal f 400 voor de te hou den agrarische dag op 5 september a.s. Verschillende onderwijsbesluiten werden bij hamerslag goedgekeurd. Bij de beantwoording van vragen, gesteld door de raadsleden, werd on der meer gepleit voor het saneren van de sloot langs de Bleiswijkse- weg. De oplossing zal eerst dan ge vonden kunnen worden, als het rio leringsstelsel uitgebreid wordt. De voorgestelde en ook zeergewenste voorrangskruising Dorpsstraat-Leid- sche Wallen en de verdere verkeers- bepalingen voor de Dorpsstraat, zul ten in de volgende raadsvergadering hun beslag krijgen. VOORSCHOTEN AANKOOP PERCELEN SCHOOLSTRAAT 32 en 34 Het grillige verloop van de voor gevels aan de Schoolstraat doet aan deze straat als voornaamste winkel centrum afbreuk. De Schoolstraat wordt sterk vernauwd door de pan den Schoolstraat 32, 34 en 36 resp. woonhuis van het hoofd van Herv. school, chr. kleuterschool en kruide niers warenbedrijf van de heer J. W. Zwetsloot. In het prae-advies hou dende commentaar op het E.T.I.-rap port inzake de winkel- en bedrijfs- voorzieningen hebben b. en w. laten weten, dat de gemeente zich bij de reconstructie van de dorpskern in het algemeen zal beperken tot het treffen van de stedebouwkundige en het uitvoeren van het openbare voor zieningenpakket, de opvulling van het daarbij verkregen reconstructie- raam verder overlatende aan het particulier initiatief. Een uitzonde ring is gemaakt voor die gevallen, waarbij een gemeentelijk optreden noodzakelijk is ter bereiking van de meest elementaire doeleinden, als het rechttrekken van de gevels langs de Schoolstraat. Het bestuur van de Herv. Ver. tot het in stand houden van Chr. schoten heeft te kennen ge geven de panden Schoolstraat 34, de chr. kleuterschool en 32, de dienst woning van het hoofd der Herv. la gere school, aan de gemeente te wil len verkopen. De panden zijn ge taxeerd en met het schoolbestuur is onderhandeld. De beide percelen ter gezamenlijke grootte van 650 m2 kunnen worden aangekocht vooreen prijs van 105.000,-. De bewoner van perceel 34 is andere woonruimte toe gewezen. Zolang de kleuterschool nog in perceel 32 zal zijn gevestigd is er geen bezwaar tegen de aldaar aanwezige bovenwoning aan de be woonster in gebruik te laten. B. en w. stelten de raad de genoemde per celen tegen de gemelde prijs aan te kopen. BOSKOOP BRUIDSPAAR IN DE BOOT Zaterdagmorgen stapten mej. Jo hanna M. Moerings en de heer Cor nelis F. Koot, letterlijk in de huwe lijksboot. Het bruidspaar en de gas ten werden n.l. met een rondvaart boot van Avifauna van de woning van de bruid naar de parochiekerk in Boskoop gevaren, alwaar het hu welijk kerkelijk werd gesloten. Men kwam op dit idee omdat de woning van de bruid in de Nesse te Boskoop, met auto of rijtuig niet te bereiken is. Om 10 uur stapte het bruidspaar met gevolg, voor de woning van de bruid in de boot en werd naar de aanlegplaats nabij de hefbrug geva- BEU RSO VERZICHT INTERNATIONALS PRIJSHOUDEND KLM WEDEROM HOGER De koersfluctuaties voor de Inter nationale waarden zijn vanmiddag, ten opzichte van het slotniveau van gisteren, van weinig betekenis ge weest. De eerste dag van de nieuwe maand werd voor de hoofdfondsen ingezet met een prijshoudende stem ming. Er ging weinig om. Aandelen KLM werden wederom hoger gead viseerd. Het Damrak was vrijwel op zichzelf aangewezen, daar Wall Street maandag, bij gebrek aan koop orders, een weinig lager sloot. KLM noteerde er wederom hoger, ditmaal een halve dollar. Gedurende de niet- officiële ochtendhandel van vandaag werd zelfs in aandelen KLM gehan deld op 70 tegen gisteren als offi ciële koers 68. Ook vanmiddag werden de aandelen KLM op 70 geadviseerd. Zoals gezegd bleven de hoofdfondsen praktisch onveranderd. Philips deed 153,50, Kon. Olie 162,80, Unilever 146,40, Hoog ovens 609 en AKU 46l1/*. De belang stelling van de arbitrage voor bui tenlandse rekening viel te verwaar lozen. Het publiek blijft merendeels een gereserveerde houding aanne men voor de aandelenmarkt, nu er vrij veel te doen is op de obligatie- markt. De beurs verwacht zeer bin nenkort een nieuwe lening Bank voor Nederlandse Gemeenten. Men spreekt over een 5 3/4 procent le ning tegen 99 procent groot 100 min. In aandelen Centrale Suiker Maatschappij werd weer druk ge handeld. De vraag deed hier de koers oplopen van 445 tot 447 (442). De VAT-aandelen deden 25 tot 26 (onv). De stemming in de scheepvaartsec tor was licht verdeeld met weinig zaken. De leidende cultures gaven geen veranderingen van enige bete kenis te zien. De staatsfondsenmarkt was lager. Dit in verband met de te verwachten bovengenoemde lening Bank voor Nederlandse Gemeenten. De obligaties Bank voor Nederland se Gemeenten lagen wat hoger in de markt, omdat de eventuele nieuwe lening voor deze bank de zes procent rentevoet dan niet zou haten. Voor de inschrijving a pari op de f 50 min zes procent 25-jarige obligaties 1964 van de Nationale Investeringsbank bestond grote belangstelling. Van de lokale afdelingen werden de aandelen metaalbuizenfabriek Ex celsior hoger geadviseerd. Dit op de samenwerking van dit bedrijf met de Republic Steel (V.S.). Het gaat hier om de produktie van staten buizen, welke bekleed zijn met kunststof. In verband met de aanleg van de aard- gasleiding in Nederland verwacht de directie van Excelsior grote vraag naar genoemde buizen. Zwanenberg- Organon lag Beter in de markt op de bevredigende gang van zaken over het eerste half jaar van 1964. Aande len VMF kregen een hogere advies- koers op de verkregen order uit Rus land voor het ontwerpen, leveren en bouwen van twee caprolactamfabrie- ken. Hiermede is een bedrag van belangrijk meer dan f 100 min ge moeid. De 6 procent obligaties Pro vinciale Geldersche Electriciteits- Maatschappij werden voor het eerst verhandeld op ca 102, tegen een uit- giftekoers van 100 procent.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4