De tienduizendste is binnengehaald IMCA MARINA Aparte ingang voor tieners Weerbericht Het weer in Europa Leidato-agenda Va*e mededelingen over de hulp van Nasser Nijpend voedseltekort in India Internationale atoomconferentie Arabische top- in Genève begonnen conferentie in Cairo Europeanen nu veilig in Albertstad PAUZE dfrSDAG 1 SEPTEMBER 1964 DB L«DW COVRAMT PAGINA I VOOR HET LEWATO- Gisteravond, na nog geen twee dagen Leidato, is in de hal van de Stadsgehoorzaal de tienduizendste bezoeker binnengehaald. Dit gebeur de om precies tien minuten voor acht. Het Leidato-comité had even tevoren, opgeroepen via de luid sprekers, post gevat bij de ingang, waar mevrouw J. A. M. Zuidhoek- Noordermeer uit Noordwijk-Binnen en haar dochter, mevr. W.--B. Zwet- sloot-Zuidhoek uit Voorhout, als tienduizendste en tienduizenden- eerste bezoeker de controle passeer de. Dit stelde het Leidato-comité voor een probleempje, dat echter elegant werd. opgelost, door de dames zelf te laten loten welk toegangsbewijs van wie was. Deze loting wees me vrouw Zuidhoek uit Noordwijk als tienduizendste aan. De heer J. Wolf slag, voorzitter van het Leidato-co- mite, bood haar een grote bos bloe men en enkele waardebonnen aan. Druk, maar rustig Gisteravond is het in de Stadsge hoorzaal ondanks de zeer grote druk te (ruim vierduizend bezoekers wer den er geteld) rustig verlopen. Het optreden van Johnny Lion en zijn Jumping Jewels bracht in de zaal wel het nodige rumoer, maar tot moeilijkheden Is het onder de dicht opeengepakte massa, die voor het grootste deel uit tieners bestond, niet gekomen. De tienercorner mag zich even eens in een grote belangstelling ver heugen. Er zijn, zo werd hedenoch tend bekend gemaakt, enkele spe ciale voorzieningen getroffen voor de bezoekers van het tienerfeest. Vanaf vanavond is er voor de tie ners een speciale ingang ingericht aan de Aalmarkt, waar ook toe gangskaarten kunnen worden ver kregen. Pipo-programma gewijzigd Ook ten aanzien van het optreden van Pipo de Clown, dat voor mor genmiddag op het programma staat, zijn enkele maatregelen genomen. Het afhalen van het station gaat nor maal door. De voorstellingen zullen echter niet, zoals aangekondigd, wor den gegeven in de Stadsgehoorzaal, doch in de speciaal voor deze gele genheid ingerichte zaal van het St. Antonius Clubhuis. In verband hier mede is ook de route van de stoet, waarmee Pipo wordt Ingehaald, ge wijzigd. De heer J. Wolfslag, voorzitter van het Leidato-comité, verwelkomt de tienduizendste bezoeker, me vrouw J. A. M. Zuidhoek-Noorder- meer uit Noordwijk-Binnen. „Ik vond het maar gek", zei mevrouw Zuidhoek, moeder van zestien kin deren, ,4k begreep er eerst niets van. We hadden toch echt goede kaartjes, en plotseling stonden er twee strenge heren voor me, die me naar mijn kaartje vroegen. Enfin, ze waren toch niet zo streng als ze eerst wel leken Mevrouw Zuidhoek vertelde verder, dat zij met haar dochter uit Voorhout naar de Lei dato was gekomen, op zoek naar een koelkast. „Maar we zijn niet aan kopen toegekomen", zei ze. De tocht gaat nu niet naar de Stadsgehoorzaal, doch direct, via de Stationsweg, Steenstraat, Blauw- poortsbrug, Turfmarkt, Oude Vest en de Mare naar het St. Antonius Clubhuis, waar Pipo twee voorstel lingen zal geven: de eerste om 3 uur, de tweede om 5 uur. De voorstellin gen zijn afgelopen om resp. half vijf en half zeven. Ouders worden in de zaal niet toegelaten. Zij mogen hun kinderen natuurlijk wel komen brengen en halen, maar de kinderen worden in de zaal opgevangen door enkele leidsters. Nu Pipo heeft toe gezegd twee voorstellingen te ver zorgen, kunnen 800 kinderen genie ten van de grollen van de bekende TV-cl own. Morgenochtend is van tien tot twaalf uur de voorverkoop Zij is heerlijk spontaan, enthou siast nog als een fotograaf haar vraagt even model te staan: Imca Marina. Gouden Imca, want binnen kort ontvangt zij een gouden plaat voor 100.000 verkochte singles van haar „Lass' mein Herz nicht wei- nen". Er is dus alle reden voor feest: in een televisieshow, die op 10 oktober op het scherm zal ver schijnen, zal hieraan de nodige aan dacht worden besteed. „Op welke wijze?", vroegen wij gisteravond .tussen haar twee korte shows op de Leidato. „Dat blijft een verrassing", was haar gedecideerde antwoord. En daar blééf het ook bij. CARRIÈRE Op 17-iari«?e leeftijd toog Imca Marina uit Hoofyezand naar onze na tionale hoofdstad met slechts één doel: carrière ma^en in de show wereld. Aanvankelijk wilde het niet zo vlotten, doch de laatste tijd is zij op een hogere versnelling overge schakeld. Nu maakt Imca carrière, haar gouden plaat bewiist het, even als de vele uitnodigingen, die haar uit Duitsland en Beleië bereiken. Maar het duidelijkste bewijs van haar kwaliteiten is toch wel haar laatste succes. ..Harlekino". OVERWINNING OP DE ZAAL Haar optreden in de Stadsgehoor zaal was niet gemakkelijk, maar haar talent en routine overwonnen de lastig-rumoerige zaal ruimschoots. Voor het komende seizoen staat haar zorgvuldig door manager Frans van Wijk bijgehouden agenda al goeddeels volgeschreven. Over haar radio- en tv-werk is nog weinig de finitiefs te zeggen, maar vast staat, dat zü de eerste maanden meer dan eens de aether in zal gaan. voor deze voorstellingen aan de lo ketten van de Stadsgehoorzaal. Medegedeeld door het KNMI. Gel dig van dinsdagavond tot woensdag avond. Opgemaakt te 11.15 uur. ZONNIG Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME BARCELONA MADRID MALLORCA 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. h. bew. h. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. Vandaag de 15.000ste Kwam gisteravond tegen acht uur dc tienduizendste bezoeker binnen, tegen sluitingstijd becijferde men, dat er reeds twaalfduizend betalen de bezoekerswaren geweest. Het Leidato-comité schat dan ook, dat vandaag* in de loop van de dag de vijftienduizendste de loketten zal passeren. De Leidato is dagelijks voor het publiek geopend van 1012.30 uur, 26 uur, 79 uur en 911 uur. DINSDAG 1 8EPTEMBER 18 uur: Braden-aan-het-spit van 'n gehele os, op het Stadhuisplein. In de grote zaal optreden van De Leidse Sleuteltjes o.l.v. Henk Fran- cke, de Three Jacksons, Gert Tim mermans en Freddy Hull en zijn amusementsorkest (beide avondpro- MAKARIOS TERUG UIT EGYPTE Generaal Grivas en duizenden Cy prioten waren maandagavond aan wezig toen president Makarios uit Alexandrië op Cyprus terugkeerde. Tegenover verslaggevers verklaarde de aartsbisschop volledig voldaan te zijn over het resultaat van zijn be sprekingen in de Verenigde Arabi sche Republiek. Hij weigerde echter bijzonderheden te verstrekken. Noch Makarios, noch het gezamelijk com muniqué na afloop van de bespre kingen in Alexandrië gaven ophel dering over de vorm van de door Egypte beloofde hulp. Het Egyptisch-gezinde Grieks-Cy prische blad „Teleftia Ora" wist maandagavond echter te melden, dat president Nasser iedere vorm van militaire bijstand had beloofd. Tot deze hulp zouden, volgens dit blad, behoren supersonische jachtvlieg tuigen, vliegtuigen met raket-af- vuurinrichtingen en bommenwer pers in het geval een invasie of luchtaanvallen zouden worden on dernomen. Makarios heeft maandag in Ale xandrië op een persbijeenkomst ge zegd dankbaar te zijn voor het feit, dat Egypte Cyprus alle mogelijke hulp zal verlenen tegen het gevaar van een nieuwe agressie. Bij zijn on derhoud met president Nasser zijn ook de mogelijke gevolgen voor het Midden-Oosten ter sprake gekomen. Hij gaf toe dat er gezamenlijke mili taire maatregelen zullen getroffen worden. De kwestie van de betrekkingen tussen Nicosia en Israël is niet aan geroerd. Griekenland was van zijn bezoek aan Egypte op de hoogte ge steld en ging ermee akkoord. Nico sia ontvangt echter geen bevelen of instructies van Athene, aldus Maka rios. Eenheid met Griekenland is een kwestie, die door het Cyprische volk moet worden bepaald en daar over moet het zelf kunnen beschik ken. Deze eenheid kan slechts wor den aanvaard op voorwaarde dat er geen enkele vreemde militaire basis op Cyprus is. Op de vraag of de mogelijkheid van Sowjetrus^is:1^ hn'o aan Cyprus nog bestaat, ai 'e Makarios bev: '7 1 van de n: n en- land te zoeken om zich te verdedi gen, maar deze hulp moet zonder voorwaarden worden verstrekt. Wij blijven zowel van het oosten als het westen hulp vragen", TURKSE RECHTEN President Makarios zei, dat de Cy prische regering altijd bereid is te bespreken op welke wijze de rech ten van de Turkse minderheid op het eiland kunnen worden gewaar borgd. „Het zou goed zijn wanneer de Verenigde Naties of een afgevaar digde van de VN aan deze rechten aandacht zou gaan schenken", ONBEKENDE WAPENEN In de nacht van zondag op maan dag is in de havenstad Limassol een grote hoeveelheid oorlogsmaterieel aan land gezet. Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties waren uit genodigd bij de ontscheping aanwe zig te zijn. Zij konden echter niet gewaar worden wat de nationaliteit was van het schip, dat het materieel aanvoerde. Ook de aard van de zen ding bleef verborgen, omdat deze in grote kisten was verpakt. VN-verte- genwoordigers rekenden het ont scheepte materieel tot een van de grootste zendingen oorlogstuig, die Cyprus sinds tijden heeft ontvangen. het belangrijkste is een verslag van de raad van toezicht op het gebruik van het water van de Jordaan en zijtakken. In dit verslag komt de stand van zaken bij de omleiding van de zijtakken van de Jordaan die door Syrië, Libanon en Jordanië lopen, ter sprake. Door deze omlei ding moet het gebruik van het Jor- daanwater door Israël voor bevloei- ingsdoeleinden worden tegenge werkt. De strijd tegen Israël wordt eveneens behandeld. Een belangrijk punt is nog het scheppen van een Arabische gemeenschappelijke markt als tegenwicht tegen de EEG. India heeft verscheidene landen, waaronder Pakistan gevraagd sche pen met graan, die op het ogenblik op zee zijn, naar Indiase* havens te dirigeren omdat het voedseltekort nijpend is geworden. Overstromin gen en vertraging in de aanvoer van graan door stakingen in de Verenig de Staten zijn daarvan de oorzaak. De regering beschouwt september als een kritieke maand. In oktober wordt geoogst. De verzoeken om hulp zijn gericht aan de Verenigde Staten, Engeland, Australië en Pakistan. In het gebouw van het algemeen secretariaat van de Arabische Liga in Kairo is maandagochtend een conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken begonnen. Deze conferentie dient ter voorbe reiding van de tweede Arabische topconferentie, die zaterdag 5 sep tember in Alexandrië begint. Ko ningen, staatshoofden of hun plaats vervangers van de Arabische landen zullen eraan deelnemen. Aan de voorbereidende conferentie nemen diplomaten deel uit Algerije, Saoedi-Arabië, Irak, Jordanië, Koe weit, Libanon, Libië, Marokko, Egyp te, Soedan, Tunesië en Jemen. De ministers moeten een program ma van 25 punten opstellen, waarvan Premier Chroesjtsjow heeft een boodschap gezonden aan de maandag in Genève begonnen derde interna tionale atoom-energieconferentie, waarin hij de hoop uitspreekt dat „deze conferentie een nieuwe en gro te bijdrage zal leveren aan de inter nationale samenwerking op weten schappelijk en technisch gebied". Chroesjtsjow schrijft, dat de kern energie op de meest uiteenlopende gebieden toepassing kan vinden. Generaal De Gaulle heeft even eens een boodschap gezonden. Hij schrijft dat de kem-energie steeds meer kan gaan bijdragen tot het wel zijn der mensheid. „Vandaar 't grote belang van de derde internationale conferentie voor de studie van het gebruik van kern-energie voor vreed zame doeleinden. Frankrijk neemt er met vertrouwen aan deel" aldus De Gaulle. Naar in Elisabethstad van zeer goed' ingelichte zijde is vernomen is de gehele, 230 leden tellende Euro pese gemeenschap in Albertstad vei' lig. Tijdens de bezetting van de stad door de opstandelingen waren twee katholieke geestelijken vermoord. Drie andere geestelijken, een Euro pees burger en een Europese huur soldaat van de regeringstroepen, die allen gewond waren, zijn maandag per vliegtuig naar Elisabethstad over gebracht. Bij de herovering van de stad zijn volgens buitenlandse consuls, die uit Albertstad in EUisabethstad zijn aan gekomen, twee of drie huurlingen en twee Kongolese militairen gedood en verscheidenen gewond. De verliezen ondier de rebellen zijn niet bekend. De Kongolese troepen hebben de stad in handen, aldus deze consuls. NIGER-DAM-PROJECT GEOPEND Premier Balewa van Nigeria heeft maandag de bouwwerkzaamheden van het Niger-dam-project geopend met dank te brengen aan de Wereld bank, Groot-Brittannië, Italië, Ne derland en de VS voor him finan ciële bijdragen. De kosten zullen ruim zevenhon derd miljoen gulden bedragen. Wan neer de dam in 1970 gereed is zullen alle delen van het land van elektri citeit worden voorzien. OPHEFFING RASSENSCHEIDING OP SCHOLEN IN MISSISSIPPI In de Amerikaanse staat Missis sippi is een begin gemaakt met het opheffen van de rassenscheiding bij het niet-universitaire onderwijs. Op een lagere, tot dusver alleen door blanke kinderen bezochte school in Biloxi, zijn 7 negerkinde ren van 6 jaar toegelaten. Op 3 an dere, eveneens tot dusver „blanke" scholen, zouden maandag ook neger kinderen worden toegelaten. ANTI-CASTROBEWEGING De „Revolutionaire beweging tot bevrijding van Cuba", die onlangs haar hoofdkwartier van Miami naar San José op Costa Rica heeft ver plaatst, heeft bekendgemaakt, dat overal troepen van de beweging gis teren militaire installaties op Cuba hebben aangevallen. gramma's). Muzikale rondgang door de R.K. Harmonie. In het Tienercentrum: „The White Pearls". WOENSDAG 2 SEPTEMBER Intocht van Pipo de Clown, vanaf Stationsplein, 13.30 uur. Voorstellin gen om 15 uur, in de Stadsgehoor zaal. In het avondprogramma: Herman Tholen, Heintje Davids, Willy Alber- ti, Joop de Leur en Freddy Hull en zijn amusementsorkest. Tienercentrum: „The Real Jumping Stars". DONDERDAG 3 SEPTEMBER Avondprogramma: Zangeres zonder Naam (Rita Bey), de Mounties en Freddy Hull en zijn amusementsor kest. „Trouw en Durf" marcheert 's avonds door de stad. Tienercentrum: „The Archers". VRIJDAG 4 SEPTEMBER Avondprogramma: Corry Brokken, Jacques Schutte, Johnny Jordaan (huldiging t.g.v. zijn 25-jarig bühne- jubileum), Freddy Hull en zijn amu sementsorkest. Tienercentrum „The Yellow Blacks". Muzikale rondgang door het Leid se Politie Muziekgezelschap. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 's Middags vanaf 2 uur: de Spel brekers, de Selvera's en Nol Kok. In het avondprogramma: The Dutch Swing College Band, Conny van den Bos en Guus Jansen. Tienercentrum: „The Hurricanes" (3 tot 6 uur). Van 8 tot 11 uur: „Danny and his Flying Arrows". MARKIBKKICHiEN R'DAM, l-9-'64. Vee. Totale aan voer 2792; weekaanvoer 4288; vette koeien en ossen 200; gebruiksvee 559; vette kalveren 750; graskalveren 280; nuchtere kalveren 556; lopers 59; big gen 21; paarden 47; veulens 23; scha pen of lammeren 271; bokken of gei ten 26; vette koeien 400-405 370-390 355-370; vette kalveren 310-325 290- 310 280-290; graskalveren 615 500 375; nuchtere kalveren 220 200 180; lopers 120 110 90; slachtpaarden 330 310 280; schapen 120 100 90; lammeren 125 115 105; kalf- en melkkoeien 1570 1370 1170; vare koeien 1160 960 860: vaar zen 1175 975 850; pinken 875 750 650; vette koeien: even minder - flauw - als gisteren, worstkoeien f 3.45-f 3.60 per kilogram; vette kalveren: kleiner - levendig - niet geheel prijshoudend, prima exemplaren boven notering; graskalveren: iets ruimer - stug - ge drukt; nuchtere kalveren: iets meer - stroef - vooral niet hoger, mestkal- veren f 200-f 300 per stuk; lopers en biggen: gewoon - redelijk - iets ge drukt; slachtpaarden: als vorige week - zeer kalm - iets lager; schapen en lammeren: even minder - stroef - vooral niet hoger; kalf- en melk koeien: redelijk - kalm - goed prijs houdend; vare koeien: als vorige week - slepend - niet geheel prijs houdend; vaarzen of pinken: gewoon -lui - onveranderd. TER AAR, 31-8. Groente Snij bonen natuur 58-74, id. B 30-49, kas- snijbonen 1.08-1.23, id. B 92, stam- prinsessenbonen 77-84, stokprinses- senbonen 56-87, witte pronkbenen 34- 54, id. B 21-27, spekbonen 38-43, an dijvie 8-13, postelein 36-37, waspeen 16-17, komkommers stek 10-14, augur ken E 14, gele savoyekool 10-13, uien 13-15, kroten 6-14, rabarber 8, alles p. kg, tomaten Ax 1.65-2.50, id. Bx 1.65-2.90, id. Cx 1.70-1.75 alles p. bak je van zes kg, sla A 20-27, id. B 12- 18. id. afw. 4-8, bloemkool A 65-75, id. B 34-58, id. C 12-14, komkommers 12-27 alles per stuk, bospeen 20 per bosje. Meloenen 71-97 p. stuk. Ex port Veiling: tomaten 3.00-3.55 per bakje van zes kg, komkommers 34- 62 p. stuk, komkommers krom 26 p. kg. Fruit: Peren: Clapp's Favourite 28-21, James Greeve 30 p. kg. NIET KNOEIEN Wanneer het leven nog eens over gedaan kon worden Vooropgesteld zij, dat de meeste mensen er geen prijs op stellen „herboren" te wor den. Een keer is welletjes. Wanneer dan toch herbegonnen moest worden, zouden zij wetende wat hun te wachten staat hun leven dieper grondvesten, meer zinvol op O.L. Heer gericht, en met meer toeleg op studie en vakbekwaamheid. Zij zou den, uit ervaring wetend dat de zonde van welke aard ook, in het eigen vlees snijdt, het zondigen in het dub bele woordgebruik als „zonde voor God" beschouwen. Het is „zonde voor God" zijn jeugd te verknoeien. De spijt komt te laat. Zo denken de meest volwassenen erover. PUZZEL Nr. 525. Hor. 1. voetstuk, 8. nauw, 9. meisjesnaam, 10. godsdienst (afk), 11. bouwland, 13. onbekende, 14. beneden, 16. vloeistof, 17. deel van het gebit, 18. lichaamsdelen, 20. oude lengtemaat, 22. telwoord, 23. titel (afk), 24. keu rig, 26. maand van het jaar, 27. aan was. Vert. 1. stellig, 2. opening ener fuik, 3. landbouwwerktuig, 4. zwemvogel, 5. trustee (afk), 6. bijrivier van de Rhone, 7. lang van duur, 11. tussen (Fr), 12. ketting, 14. rivier in Rus land, 15. gemalin van de zeegod Aegir, 19. bijwoord, 21. jongensnaam, 23. boom, 25. voorzetsel, 26. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing 522. Hor. 1. gek, 4. sop, 6. maart, 7. ed, 9. Mn, 10. Leningrad, 15. roe, 16. eer, 17. pertinent, 20. An, 21. e.e., 22. meter, 24. man, 25. een. Vert. 1. geel, 2. km, 3. laan, 4. st, 5. pand, 8. deren, 9. Marne, 11. nor, 12. iet, 13. gen, 14. ree, 17. plam, 18. iets, 19. teen, 22. Mn, 23. re. BODEGRAVEN, 1-9. Kaas Aan voer 10 partijen Goudse kaas. Prij zen (in guldens per kg): le kw. 2.89- 2.94, 2e kw. 2.80-2.88, extra kw, tot 3.35. Handel redelijk. RIJNSBURG, 31 aug. bloemen - Am. Anjers: Shocking Pink 1100-1600; Sim rood 1400-1700; Sim wit 1200- 1600; Sim rose 1300-1600; Tangerine 1700-1900; Bella 2—500; New Pink 1600; Lelie 2600: Chrysanten: Migoli 1500-1900; Breitner 2200-3000; Helian ten 310-500; Enkele Asters 100-160; Dahlia Pompon gemengd 420-460; Colvillei 300-480; Spik and Span 480; Flower Dream 840-860; Beatrix 900- 970; Spotlight 710 alles per 100. Li lian Hoek 75-80; Chatworth 40-60; reUghtfull 65-85; Crace 100-105 per bos. LEIDEN, 1 sept. Vette varkens - Aanvoer 18 vette varkens, geen no tering. ROELOFARENDSVEEN, 31 aug. bloemen - Freesia 26-59; Anemonen 12-21; Ornithogalum 18-57; Dahlia's 16-52; Asters 14-32; Colvilleis 26-54; Troschrysanten Chatsworth 24-48; Lilian Hoek 40-64; Koene's Glorie 43- 72; Grace 38-66; White Hope 38-67; Davine 36-56; Delightfull 30-58; Shir ley 32-64, per bos; idem geplozen White Hope 10-18; Evelyn Bush 14- 23; Migoli 10-19; Breitner 12-21; Me daillon 14-23; Crimson 10-17; Rega lia 9-19; Am. Anjers Sim Rose 10-17; Sim Rood 12-23; Kokomo Sim 10-15; G. J. Sim 12-14; Arthur Sim 10-15; Orchid Beuty 20-27; Garry Sim 12- 19; Lelies 6-20; Rozen 4-34 per stuk.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3