S)e &2id6e6oti/fca/nt Twee treinen bij Arnhem op elkaar gebotst Vele gewonden bij oegerrellen in Philadelphia ER ZUN 4 DODEN EN EEN --- TWINTIGTAL GEWONDEN OorzaakDuitse trein reed door rood stop-signaal MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG MAKARIOS No. 16.313 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LIEVER EGYPTISCH DAN TURKS Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3. 38.39 (tassen 11.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,18 p.w„ f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,15 Nabij de brug over de IJssel bij Westervoort zijn hedenmorgen omstreeks kwart over negen twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Het aan tal doden bedraagt tot nu toe vier. Er zouden twintig gewonden zijn van wie verscheidene ern stig. Na de botsing'ontstond hier en daar brand, welke door de Arnhemse brandweer kon worden Brand door kortsluiting reed dóór rood licht geblust. De verwoesting in de treinen teweeg gebracht is enorm. De ene trein, die uit de rich ting Zevenaar kwam, was een Duitse trein; de andere, een rode dieseltrein, die uit Arnhem op weg was naar Öoetinchem, kwam op het dak van de Duitse trein terecht. Onmiddellijk na het be richt van de ramp rukten ziekenauto's en kraan wagens uit. landse trein was om vijf minuten over negen uit Arnhem vertrokken. Zowel in de Duitse als in de Neder landse trein zaten weinig passagiers. De inwoners van Westervoort waren al begonnen met het reddingswerk toen de ambulances arriveerden. De overlevenden en lichtgewonden wer den met particuliere auto's en taxi's j-v naar Arnhem, Zevenaar en Doeti- UUltSe tVGlTl chem vervoerd. De rijkspolitie van de post Wester - voort kon onmiddellijk eerste hulp bieden. Het ongeluk gebeurde op een afstand van enige hondenden meters van de woning van de posteomman- dant. Ziekenauto's uiit vele omliggen de plaatsen, o.m. uit Arnhem, Zeve naar en Doetinchem, zorgden voor het vervoer van de gewonden. Er zijn in de treinen veel kleine branden uitgebroken tengevolge van kortsluitingen, maar deze zijn. alle spoedig geblust. De brandweer in Arnhem kon ongeveer kwart over elf haar materieel terugtrekken. Ook autoweg versperd Men is druk doende de rijksweg, die vlak langs de spoorbaan, loopt vrij te maken. Stukken van de treinen hadden de weg geheel versperd. Rondvliegende stukken hebben op de weg rijdende auto's beschadigd. Het is niet bekend of automobilisten ge wond zijn. Van dubbelspoor op enkelspoor Voor zover om twaalf uur bekend was, zjjn er bij het ongeluk" vier doden en zeventien gewonden geval len. De identiteit van deze slacht offers staat nog niet vast. Bij de spoorbrug gaat het dubbel spoor over in enkel spoor, zodat slechts één trein tegelijk de brug kan passeren. De machinist van de Ne derlandse trein, de beer Gerritsen uit Arnhem verklaarde na het on geluk in het ziekenhuis, dat het sein voor hem op groen stond. Dit is la ter bevestigd door de seinhuiswach ter, de ongeveer 35-jarige heer H. Oteman, die op wonderbaarlijke wij ze aan de dood ontsnapte. Zijn sein huisje werd volkomen verpletterd door de lokomotief van de Duitse trein, die nog een vrij grote snelheid had toen hij op de Nederlandse diesel botste. De Duitse diesellocomotief raakte het motorrijtuig van de Nederlandse trein in de flank. Volgens de N.S. zijn er gegronde redenen om aan te nemen, dat de Duitse machinist die eveneens werd gewond door het rode sein aan de oostzijde van de brug is gereden. Van de vijf Neder landse rijtuigen bleef er slechts één min of meer in de rails staan. De andere schoven op en naast de Duitse trein, waarvan de locomotief volko men werd verpletterd en de drie voorste rijtuigen in elkaar gedrukt, De eerste reddingen Alle slachtoffers zijn naar een zie kenhuis in Arnhem gebracht. De Arn hemse GGD was zeer snel op de plaats van het ongeluk. Sommige slachtoffers waren toen al uit de trein gehaald door de 26-jarige wachtmeester A. M. Prasing uit Arn hem die zich in de Duitse trein be vond voor passencontrole. Hij liep net naar voren om zijn tas te halen en schoof bij de botsing vijftien meter door de wrakstukken in de coupé naar voren. Hij liep echter slechts enkele schaafwonden op. Zijn collega Wolf brak een neus. Om ongeveer twaalf uur arriveerde de president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. J. Lohman op het terrein van de ramp. Snelheid 60 kilometer Later werd bekend dat het aantal gewonden 22 bedraagt. Om één uur vanmiddag waren de twee treinen uit elkaar getrokken. Op dit ogenblik wo'rdt de schade op enige honderd duizenden guldens geraamd. De scha de aan de baan valt volgens de Spoorwegen mee. De machinist van de Duitse trein schijnt zwaar gewond te zijn. Het district Wezel van de Duitse Spoor wegen heeft aangeboden een onge- vallenploeg naar de plaats van de botsing te sturen, 'n aanbod waarop N.S. niet behoefde in te gaan. Volgens ooggetuigen reden beide treinen op het moment van de bot sing met een snelheid van ongeveer zestig kilometer per uur. De Neder - De stoffelijke overschotten van de twee in Kongo vermoorde Franse VN-deskundigen Plicque en Precio- zi zijn zaterdagmiddag, onder een dunne laag aarde, aangetroffen in een verlaten vluchtelingenkamp van Toetsi, nabij Boekavoe. Een van de wagons was als een blikje opengescheurd door t geweld van de botsing. Onlusten niets te maken met rassenstrijd In Philadelphia zijn vrijdagavond in een negerdistrict relletjes uitgebro ken, welke tenslotte resulteerden in de arrestatie van een honderdtal negers en de behandeling in ziekenhuizen van 117 burgers én 35 politie agenten, die verwondingen hadden opgelopen. Volgens de politie begon nen de moeilijkheden, toen politiemannen behulpzaam wilden zijn bij het weer op gang brengen van een auto, waarvan de motor afgeslagen was. De automobilist weigerde deze hulp en zijn vrouw begon de politie te slaan. Al spoedig bemoeiden ook voorbijgangers zich met het geval, met gevolg dat het conflict zich uitdijde tot een ware veldslag, waarbij, aldus de politie verder, winkelruiten werden ingegooid en winkels zelf werden geplunderd. Negerautoriteiten steunen burgemeester Niettgenstaande het feit, dat er veel exra politie op de been was, duurden zaterdagmiddag de ongere geldheden nog voort. Negers liepen in troepen door de straiten en plun derden winkels. Burgemeester Taite stelde voor een groot gebied van Noord-Philadelphia een uitgaansverbod in. De leiders van de beweging tegen rassenscheiding en de negerpredikanten in Philadelphia hebben zaterdag hun steun betuigd aan burgemeester James Tate, als hij zou besluiten gouverneur Scranton vam Pennsylvania te verzoeken om eenheden van de nationale garde voor het herstel van de oaxie in zijn stad. De negerleiders verklaarden, dat de rellejes, die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in de neger- wijken hebben voorgedaan, niets te maken hadden met de strijd voor ras- sengelijkheid. Zij adviseerden de burgemeester van de diensten van een groot aantal negerburgers ge bruik te maken om de politie bij haar aak te helpen. PLUNDERINGEN Ook zaterdagavond zijn er iin het noordelijke deel van Philadelphia De tegenstelling Peking-Moskou China sluit de deur Over een brief die Peking naar aanleiding van het ideologische ge schil tussen China en Rusland naar Moskou heeft gezonden hebben bui tenlandse waarnemers in Peking de indruk dat de Chinese Volksrepubliek thans de deur voor alle nieuwe on derhandelingen met de regering- Chroesjtsjov krachtig heeft gesloten. Zij menen echter ook, dat het ver trouwen van de Chinese communis ten op steun van de andere commu nistische partijen in hun ideologische geschil met de Russische partijgeno ten wellicht wat te groot is. Deze waarnemers wijzen er verder op, dat de Chinese communisten de houding van de Sow jet-Unie inzake het Amerikaanse optreden in de. golf van Tonkin weliswaar bekriti seren, doch dat hun eigen steun aan Noord-Vietnam tot dusver van lou ter platonische aard is geweest. Een groep onderzoekers uit Florida heeft muntstukken, zilver en gouden sieraden ter waarde van drie a vier miljoen gulden gebor gen uit wrakken van Spaanse sche pen, die in 1715 door een orkaan bij de kust van Florida ter hoogte va.n het huidige Cape Kennedy waren vergaan. plunderingen en andere gewelddaden voorgevallen. Er zijn zelfs enkele schoten door burgers gelost. Een man in het bezit van een vuurwapen is aangehouden. Gewonden zijn er niet. De versterkte politiemacht van 1400 man beheerste toen de toestand beter dan de avond tevoren. Zondagochtend verklaarde burge meester Tate, dat hij de toestand meester was, hoewel zich op dat ogenblik op verscheidene plaatsen in het noorden van de stad nog inciden ten voordeden. Het uitgaansverbod blijft van kracht. De politie maak bekend, dat zij bij de ongeregeldheden van zaterdag avond en de daarop volg ende nacht 42 personen had gearresteerd, van wie vier in het bezit waren van vuur wapenen. De politie was enkele ma len vanaf de daken beschoten. Onge veer zestig mensen, onder wie drie politiemannen, liepen lichte verwon dingen op. Terwijl zaterdagavond veertienhonderd gehelmde politie mannen op de been waren zag de op roerige bevolking kans een honderd-* tal winkels te plunderen. De federale recherche onderzoekt de juistheid van verklaringen dat groepjes mensen van buiten Philadel phia naar de stad waren gekomen met de bedoeling onrust e verwek ken. BLACK MOSLIMS tische groep, genaamd de Bloed broeders", aangesloten bij de orga nisatie van zwarte moslims, naar de stad zou komen om in de negerwij- ken onrust te stichten. INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN „S T. P I E T E R" IEDERE AVOND VAN 7 TOT 9 UUR. OUDE VEST 193 TELEFOON 01716—30077 Redders groepen samen bij de wrakstukken van de in- en opeikaar geschoven treinstellen bij Westervoort. Vroeger was alles zo goed, zo mooiZou het waar zijn? Allicht, want wie van „vroe ger" vertelt, praat uit zijn jeugd. Het gras was toen groe ner, de sneeuw witter, het le ven gezelliger. Allicht! Allicht! Maar vandaag zijn er óók jonge mensen, heerlijk jong! Zij gun nen iedereen zijn verleden, maar zij willen hun eigen leven inrichten, met de mode, de mu ziek, het „Werelddansprogram- ma" van nu, in het gezelschap van hun tijdgenoten. En zij vinden dat ook allemaal in een cursus van dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) De commissie voor de buirgenrech- ten in Philadelphia maafct bekend, Di, nummer |,estaat ui, jg pa(Hna', dat zij dine weken geleden inlichtm- gen had ontvangen dat een extremis- Zonnige perioden Het KNMI deelt mede: Tussen een diepe depressie boven Scandinavië en een krachtig hoge- drukgebied boven de Britse eilanden stroomde de afgelopen dagen voort durend koude polaire lucht naar West Europa. De kracht van deze stroming werd in Nederland geleide lijk minder, omdat het hogedrukge- bied naderbij kwam. Tevens nam de buiïgheid af. Het centrum van het hogedrukgebied verplaatst zich nu naar de Noordzee. Het zal het weer in Nederland mor gen beheersen. Er wordt daarom droog weer met flinke zonnige perio den verwacht, terwijl de middagtem- peraturen m het algemeen iets hoger worden dan vendaag. De komende nacht kan de temperatuur in het binnenland plaatselijk echter nog weer tot ongeveer 5 graden dalen. ZON. en MAANSTANDEN 1 Sept.: zon op 5.51, onder 19.28; maan onder 16.56. H oogwaterstanden 1 Sept.: v.m. 9.46; n.m. 22.30. KORRELTJE Spreek geen kwaad van iemand, wanneer ge het niet zeker weet, en wanneer gij het zeker weet, vraag uzelf dan af: Waarom vertel ik het Honderdduizend ook in Leiden Bij de negende trekking van de vierde klasse in de 564-ste staatslo terij is de honderdduizend gevallen op lot 11474. De series van dit lot zijn verkocht, respectievelijk in Amsterdam bij me vrouw M. v. Dijk, Pieter de Hoogh- straat 74; in Rotterdam bij mevr. K. Geikema, Rubensstraat 2a; in Leiden bij mevr. A. v. d. Steenhoven, Witte Singel 67; in Almelo bij mevr. P. Geerdink, Adastraat 23; in Doetin chem bij mevr. B. Knol, Wilhelmina- straat 108; in Rijswijk bij mevr. M. Boelen, Haagweg 198. In Leiden is het geluk gevallen op twee halve lot,en, die door speelclub- jes waren aangekocht. Het is reeds voor de tweede keer in twee jaar tijds, dat de 100.000 valt bij bovengenoemde collectrice. (Advertentie) eigenlijk?"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1