In Leidse stadslijnen weer wijzigingen OVER VEILIG PUNSTILLEN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1964 Dg LBED6E COURAJfT Bij nieuwe godsdienstrelletjes in Saigon is vrijdag het kantoor van een katholiek dagblad in brand gezet. Op de foto belandt een Molotow-cocktail op straat te mid den van de opgewonden menigte en politie. WINTERDIENST N.Z.H.V.M. De winterdienst van de NZH begint op zondag 6 september. Hieronder sommen wij de veran deringen lijnsgewijze op. STADSNET LEIDEN De lijnen 1 tot en met 5 van het Leidse stadsnet worden voortaan 11 tot en met 15 genummerd om ver warring met de overeenkomstige lij nen van het Haarlemse net te voor komen. 12 Oegstgeest - Station - Zuidwest. Deze lijn wordt in het zuidweste lijk stadsdeel verder doorgetrokken naar de Kennedylaan. De na de Vijf- Meilaan te volgen route luidt: De- bussystraat, Verdistraat, Brahmslaan, Kennedylaan (begin- eindpunt) waarna via de Van Beethovenlaan wordt teruggereden naar de Verdi straat. 13/14 Houtkwartier - Station - Vijf- Meiwijk - Station Lammenschans - Professorenwijk - Kooipark - Station v.v. De rijtijden op 'de onderverdeling van deze ringlijn worden iets gecor rigeerd. In het Houtkwartier heeft in middels een routeverlegging plaats gevonden. 15 Morskwartier - Station - Kooipark - Leiderdorp. De route van lijn 5 via het Haven kwartier is een verkeerstechnisch on mogelijke zaak gebleken. Daarom zal een route wijziging wor den aangebracht, welke de voornaam ste verbindingen, welke het doel van deze lijn zijn, in stand houden. Ko mende van Leiderdorp via de Van der Valk Boumanweg wordt het Kooi park .bediend via Javastraat, Kooi- laan en Medusastraat, waarna via He rensingel, Zijlsingel, Plantage en Le vendaal naar de Marktenroute (terug Breestraat) en verder naar het Sta tion wordt gereden. Op die manier blijft het Kooipark met het Centrum verbonden. Van de Plantage af steunt lijn 15 bovendien nog lijn 1. In de dienstregeling komt geen verande- de Professorenwijk niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord, zal hierin door een wijziging van de routes van de lijnen 40 en 42 verbe tering worden gebracht, waarbij het onvermijdelijk bleek de Wittesingel- route van lijn 42 te verruilen voor die van lijn 40. Hieronder volgen de details van deze verandering. 40 (Rijnsburg) - Oegstgeest - Station - Roodenburgerstraat. Na de Stationsweg wordt gereden via Steenstraat, Kort Rapenburg, Noordeinde, Wittesingel, Lammen- schansweg, Zeemanlaan, Thorbecke- straat, De Laat de Kanterstraat, Cro- nensteynkade naar Roodenburger straat (GGD). 42 (Noordwijk - Voorhout) - Oegst geest - Station - Breestraat - Station Lammenschans - Professorenwijk - Hoge Rijndijk. Na de Stationsweg wordt gereden via Steenstraat, Prinsessekade, Bree straat (terug: Marktenroute), Kore- vaarstraat, Lammenschansweg, Sta tion Lammenschans, De Sitterlaan, Burggravenlaan, Hoge Rijndijk (Wil- helminabrug). Hierdoor krijgen de Professorenwijk en de omgeving van de Lammenschansweg er een snelle verbinding met het Station bij, welke bovendien lijn 11 op het traject Hoge Rijndijk - Burggravenlaan versterkt. DODE EN GEWONDE BIJ VERKEERSONGEVAL De 27-'jarige Hagenaar A. N. van Wissen is vannacht bij een verkeers ongeval op de Haagweg ter hoogte van de Gevers Deijnootstraat in Loosduinen om het leven gekomen. Hij zat naast de 21-jarige M. H. N. uit Den Haag, die met de door hem bestuurde auto bij een inhaalma noeuvre de macht ovre het stuur ver loor en tegen de brugleuning botste. De botsing was zo hevig dat brug leuning en auto werden vernield. De heer van W. overleed kort na het ongeval in het ziekenhuis. M. die werd gewond, is in een ziekenhuis opgenomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor het echtpaar L. van Klaveren en W. van Klaveren-van der Schee te Alphen aan den Rijn zijn deze week de gouden bruidsdagen inge- aan. Immers een halve eeuw geleden namelijk op 10 september 1914 - toen de eerste wereldoorlog juist was be gonnen - was het de toenmalige wet houder Vlasman, die in het gemeen tehuis, dat destijds op de hoek van de Bruggestraat en Prins Hendrikstraat stond Leendert v. Klaveren en Wijn tje v. d. Schee in den echt verbond. Beiden hebben daar nimmer spijt van gehad, hoewel het loon, dat de bruidegom in de eerste jaren van zijn huwelijk als daggelder bij de veehou der Muil der aan de Rijndijk in Ha- zerswoude verdiende nauwelijks de tien zilveren gulden te boven ging. Al vrij spoedig besloot de heer Van Kla veren dan ook naar een.andere baas uit te zien. Hij vond ander werk bij het bedrijf van de Leerhoeve aan de Hooftstraat waar hij veertig jaar werkzaam bleef. In deze veertig jaar heeft hij zich weten op te werken tot een der vertegenwoordigers, die bij zeer veel landbouwers tot in de wij de omtrek altijd een zeer geziene gast was. Vorig jaar 1 juli heeft hij dit be drijf vanwege de pensioengerechtig de leeftijd verlaten en thans geniet hij van zijn welverdiende rust. Nu ja rust, natuurlijk moet hij zijn tuin bij houden en doet hij ook voor anderen nog wel eens wat in de tuinen. Ge lukkig geniet zowel de. bruid, die voor haar huwelijk dienstbode was bij de boeren, als de bruidegom nog een goede gezondheid en men zou hen de 71 lente's beslist niet geven. Het echtpaar heeft aan veertien kinderen 't leven geschonken, waar van er nog 13 in leven zijn. Er zijn 49 kleinkinderen en 12 achter-klein kinderen. Het gouden bruidspaar zal op za terdag 5 september in hun woning, Hoorn 85 recipieren. De week daarop zal er op vrijdag 11 september in ho tel Centraal een familiefeest zijn, waarbij men zeker op zo'n hondera gasten rekent. De omgeving van de Hoge Rijndijk wordt daardoor tevens in directe re latie tot het station Lammenschans gebracht. Door middel van lijn 40 krijgen de Lorentz- en de Van den Brandelerkade en hun omgeving via de Wittesingel eveneens een snelle verbinding met het Station. INTERLOKALE LIJNEN 20 Den Haag - Katwijk - Noordwijk - Haarlem. De eerste twee diensten van Noord wijk naar Den Haag zullen in plaats van aan het Stationsplein aan de Van de Mortelstraat hun rit beginnen, om 5.39 resp. 6.09 uur. 21 Den Haag - Katwijk Hoornes en Bosplein. Lijn 21, die sinds de opening van de Koningin Julianabrug de Hoor- nespolder met het Katwijkse raad huis verbindt, zal met ingang van de winterdienst doorrijden naar het winkelcentrum Bosplein. Op zondagochtend wordt een uur- dienst uitgevoerd. 22 Den Haag - Noordwijk - Bollen streek - Haarlem. Ten gerieve van de Van den Bergh- stichting wordt de route tussen Kat wijk Molentuinweg en Noordwijk ge wijzigd in Callaoweg, Zeeweg (Raad huis), Koningin Julianaweg, Hoornes en Zwarte weg. Het traject wordt daardoor met een sectie verlengd, hetgeen in de codering tot uitdruk king komt. Er worden een paar vroe ge ritten aan de dienstregeling toe gevoegd, namelijk om 6.24 een dienst van Noordwijk naar Lisse, waar de eerste dienst naar Den Haag voortaan een uur eerder (6.59) gaat. Aankomst in Den Haag om 8.12 uur. Deze rit vervalt echter op zon- en feestdagen. De dienst van lijn 22 welke om 22.20 uit Den Haag vertrekt rijdt voortaan niet verder dan Hillegom, waar op lijn 50 overgestapt dient te worden. Omgekeerd vervalt daardoor de dienst om 0.25 van Haarlem naar Noordwijk. Op dat tijdstip rijdt ove rigens nog een lijn 50 tot Lisse. 23 Noordwijkerhout - Bollenstreek - Haarlem. Het traject Langevelderslag Noordwijkerhout wordt in de winter uiteraard niet gereden. Op zon- en feestdagen wordt in de morgenuren door lijn 23 alleen het traject Noord wijkerhout - Hillegom bediend, con form de bestaande regeling voor de avonduren. 30 Katwijk - Valkenburg - Leiden. De route via het kampeerterrein vervalt. Op zon- en feestdagen wordt een half uur later begonnen. Mislukte aanslag op De Gaulle Het onafhankelijke rechtse blad „rAurore" schrijft dat een bomaan slag op De Gaulle mislukt is, omdat een tuinman van de gemeente Toulon besloot een pot met geraniums met water te besproeien. Volgens het blad had men een kneedbom met ontstekingsapparaat verborgen in een pot met geraniums, die langs de weg stond waar De Gaulle liep toen hij op 15 augustus Toulon bezocht. De tuinman had de bloemen water gegeven waardoor de detonator voch tig werd en de bom niet ontplofte. Vrijdag, aldus l'Aurore, bleek het ont stekingmechanisme gedroogd te zijn, want de pot vloog de lucht in. Vrijwilligers voor Tsjombe Zestig vrijwilligers zijn vrijdagoch tend uit Johannesburg vertrokken met bestemming Leopoldstad. Een aantal van hen was afkomstig uit Zuid-Rhodesië. Zij zullen bij het le ger van de regering-Tsjombe wor den ingelijfd, dat daarmee over 130 huurlingen uit Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika beschikt. Volgens het Zuid-Afrikaanse persbureau wacht in Johannesburg nog een honderdtal jongelui op vertrek naar Kongo. Arrestatie. De Kongolese veiligheidsdienst heeft vrijdag Germain Mba, voorzitter van de „nationale revolutionaire beweging van Gabon", in Leopoldstad gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van on dergrondse, tegen de Kongolese staat gerichte bedrijvigheid. De maanfoto's tonen twee soorten maanopperv lak Dr. Gerard Kuiper, verantwoorde lijk voor het Ranger-7-project, heeft vrijdag op een persconferentie gezegd, dat uit de maanfoto's blijkt, dat er twee soorten maanoppervlak bestaan, n.l. de grote kraters met, lava en se cundaire en tertiaire kraters, ge vormd door het neervallen van het materiaal uit de grote kraters en bot singen met fneteorieten. De secun daire kraters, die in het gebied lig gen waar de Ranger-7 is neergeko men, zijn gevormd door materie die de krater heeft uitgeworpen en niet de krater Copernicus, zoals aanvan kelijk was gemeld. Dr. Kuiper zei, dat rond de grote kraters stoflagen liggen ter dikte van 3 tot 5 meter. De foto's, die het ruimteschip op 31 juli heeft genomen 4316 stuks, van een hoogte van 2129 km tot 300 meter zijn volgens dr. Kuiper van onschatbare waarde voor het bepalen of er op de maan bemande ruimte schepen kunnen landen. ROOF IN BRUSSEL ZES TON BUIT Een lekke band noopte vrijdagmid dag een chauffeur van de Bank van Brussel in het hartje van de stad te stoppen. Nadat hij met zijn bijrijder was uitgestapt om het wiel te ver wisselen, overvielen twee gemasker de bandieten hen met de revolver in de hand. De rovers maakten zich meester van de geldzakken, waarin 8 miljoen Belgische frank 600.000) en vluchtten in een gestolen auto. Hoewel Johnny Ray, die voor een tournee van drie maanden naar Europa is gevlogen een hele nacht in het vliegtuig had gezeten en pas in de vroege morgen in Londen was aangekomen, had hij toch nog energie ge noeg om in het Green Park in Londen op deze dynamische manier voor een plaatje te poseren. Johnny begint zijn Europese optreden op 31 augus tus in Newcastle on Tyne. Op het vasteland zal hij optreden in Madrid, Barcelona, Parijs, België, Nederland en Duitsland. TANKGENERAAL IN BEROEP Brigade-generaal J. L. Hollent, die in juli van zijn bevel over de vooruit geschoven panitser-infanterie-brigade in West-Duitslarad werd ontheven, zal over d'at ministeriële besluit in hogeir beroep gaan bij het Militaire Ambte narengerecht. Met z'n bestelauto is gisteravond de 18-jarige G. Gruben uit Apeldoorn bij Oss tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Een passagier, J. Donaitz, eveneens uit Apeldoorn liep verwondingen op. De auto was totaal vernield. Het ongeluk gebeuiride omstreeks half 9 op de Rijksweg Den Bosch- Nijmegen. De auto is van de rijbaan geraakt en tegen een boom aan de andere zijde van de weg gereden. De oorzaak van het ongeluk staat tot dusver niet vast. Rotterdams student in Tirol gelukt veron In een beek, die door het Kauner dal in Oostenrijk stroomt, is donder dag het stoffelijk overschot gevonden van de 19-jarige Rotterdamse student Wim de Reuver. Vermoed wordt, dat de jongeman van een rots in de beek is gevallen. De student werd sinds woensdag vermist. Hij was samen met twee vrienden op vakantie in Kauns. Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook veilig te geschieden. Reuma tiek, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel en „maagveilig" met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Advertentie) Voor de route wijziging in Leiden zie men onder Stadsnet Leiden. 41 Katwijk - Rijnsburg - Leiden. Op zon- en feestdagen wordt in de morgenuren een halfuurdienst gere den. 42 Noordwijk - Voorhout - Leiden. Voor de routewijziging in Leiden zie men onder Stadsdienst Leiden. 43 Den Haag - Wassenaar - Leiden. In Wassenaar wordt de route ten behoeve van de nieuwe wijken ge wijzigd tussen Van Oldebarneveldt- weg en Rozenplein. Gereden wordt via Stadhoudersweg, Stadhouders- plein, Hofcampweg, Burmanlaan, Cle matislaan en Rozenweg met haltes Hofcampweg/Burmanlaan en Clema- tislaan/Burmanlaan. Op zon- en feestdagen wordt in de morgenuren een halfuurdienst gere den. 45 Wassenaar - Voorschoten - Lei den. Het traject Wassenaarseslag - Van Oldebarneveldtweg wordt in de win ter niet bediend. 50 Leiden - Bollenstreek - Haarlem. Op zon- en feestdagen wordt tot omstreeks tien uur een halfuurdienst gereden. Na 23 uur 's avonds zijn de vertrek tijden enigszins verschoven. O.-Duitsland roept 250.000 man op Het Oostduitse ministerie van Lands verdediging heeft alle 28- en 29-jari ge mannen bevolen zich vóór okto ber a.s. voor de militaire dienstplicht te melden. Volgens Oostduitse sta tistieken betreft het hier 250.000 man. Het aanmeldingsbevel is gisteren in alle Oostduitse dagbladen versche nen en was ondertekend door de mi nister van Defensie, generaal Karl- Heinz Hoffmann. Scheepsberichten ALCA 28 aug. van Georgetown naar Houston; KATELYSIA 28 aug. ten anker Tema; KELLETIA (t) 28 aug. dw. Kaap Hatteras naar Punta Cardon; KENIA (t) 28 aug. van Tee- sport naar Thameshaven; ROTTER DAM 28 aug. van New York naar Southampton; KERMIA (t) 28 aug. van Curagao naar Rotterdam; ME- DON 29 aug. te Miami verwacht; ULYSSES 28 aug. van Mobile naar Houston; WILLEM RUYS 30 aug. te Melbourne verwacht; SARPEDON 28 aug. van Amsterdam naar Ham burg; STAD ZWOLLE 27 aug. van Amsterdam naar Ferrol; BANDA 28 aug. in Suezkanaal naar Aqaba; MAASHAVEN 28 aug. dwars Kaap Finisterre naar Bathurst; NIEUW AMSTERDAM 28 aug. van Sout hampton naar Lehavre; KOREN DIJK 29 aug. van Rotterdam naar Antwerpen-New York; KOSSMA- TELLA (t) 29 aug. te Rotterdam; NIEUW AMSTERDAM 29 aug. te Rotterdam; PARKHAVEN 28 aug. te Rotterdam. De deelnemers aan de tweede Nederlandse Himalaya-expeditie zijn vrij dagochtend vroeg van Schiphol naar Nepal vertrokken. Onder leiding van de cineast en journalist Jan Boon zal daar een poging worden gedaan tot beklimming van de 7100 meter hoge Himlung Himal in de Nepalese Hi malaya. Foto: de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz (rechts) neemt hier bij het vliegtuig afscheid van J. G. Lint (midden op de trap). Links voor de Oostenrijkse berggids H. Schierl, links achter F. C. Dufour, rechtsachter A. J. Driessen. De heer Boon was reeds eerder vertrokken.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9