EEN vrouw combineert drie dingen in haar druk leven EEN PETTEN-RAGE IN EUROPA Onder onó gezeefd ECHTGENOTE, MOEDER EN HARTSPECIALISTE Werk voor mama via agentschap Joan Wilkins Schotse ruiten zijn terug in de woninginrichting Dr. Nina Starr Braunwald opereert drie morgens per week WANNEER DR. NINA STARR BRAUNWALD 's morgens voor het veertien verdiepingen hoge ziekenhuis te Bethesda in de Amerikaanse staat Maryland uit haar groen tweedehands autootje stapt, heeft zij al een stuk huishoudelijk werk achter de rug. De bedden opgemaakt, het ontbijt klaargezet, koffie gedronken en zelfs haar beide dochtertjes een paar bladzijden uit het vertelboek voorgelezen. Maar op het ogenblik dat zij man en kinderen tot-ziens kuste, heeft zij de streep getrokken tussen haar ene leven en het andere. Want eenmaal in het ziekenhuis is zij de vrouw, die het fragiele leven van anderen in haar kleine vaste handen neemt. Vijf-en-dertig is ze, klein van stuk, kwiek in haar bewegingen. De enige vrouw in de Verenigde Staten en wellicht in heel de wereld, die drie dingen weet te combineren: Drie van haar ochtenden in het ziekenhuis zijn bestemd voor operaties. Eén ervan hier, by wijze van voorbeeld. Het patiëntje is een zesjarig meisje, dat vanaf haar geboorte last heeft gehad van kortademigheid. Wanneer de incisie in de borstholte is gemaakt, het hartje geopend en de hart-longmachine aange sloten om gedurende de operatie de bloedcirculatie en de zuur stoftoevoer te onderhouden, ontdekt Nina niet één, maar vier gebreken. Drie van de kransslagaderen zijn beschadigd; er bevindt zich een gat in de bovenste hartkamerwand. zelfs over het jaar heen, waarin Eu- gene in Baltimore moest eo-assisteren en zij iedere ochtend zestig kilometer had af te leggen om haar werkter rein Georgetown University in Washington te bereiken. Vijf uur opereren in zenuwslopende spanning Onder het felle lioht van de opera tielamp staat Nina op een krukje omdat ze zo klein is. Zij en haar bei de assistenten werken snel. Eerst worden de aaneengegroeide uitgan gen van de tere longslagader los ge sneden. Vervolgens worden kloven ge hecht in de twee andere slagaderen. Tenslotte wordt het gat opgevuld met een o: maai gesneden stukje plastic. Het hart wordt gesloten, de borsthol te eveneens. Dan zijn er vijf uur voorbij. Nina, de andere artsen en de verpleegsters hebben al die tijd ge staan. Zjj hebben gewerkt onder de grootste spanning. Zij gaan uitgeput naar huis. Een week of wat later mag het meisje het ziekenhuis verlaten. Tot op de dag van vandaag speelt het zo als het wil; het gaat naar school als alle andere kinderen. Het heeft geen weet meer van het dèfect, waarmee het geboren is. Handvast Drie ochtenden in de week staat Ni- na op haar krukje, hecht een gebro ken kransslagader of vult een gat op tussen twee hartkamers. Sinds zij in 1958 werd opgenomen in de afdeling chirurgie van het Nationaal Hart In stituut heeft zij meer d'an honderd van dergelijke operaties uitgevoerd. Gespannen, maar met de vanzelfspre kende handvastheid van de huis vrouw, die een taart bakt. Hoe doet deze huisvrouw van 35 dat? Zelf zegt ze: ,,'t Moet allemaal wel een beetje inelkaar grijpen." Zij heeft bijna geen minuut, waarin ze niet door 't een of ander wordt voort gedreven. Om deze pressie zo klein mogelijk te houden heeft Nina alle onnodige franje uit haar bestaan weg geknipt. Zij is van geen enkele ver eniging lid, gaat nooit naar een ver gadering, besteedt geen tijd aan 'n praatje hier en 'n praatje daar. In haar vrije tjjd bezoekt ze af en toe een concert, werkt in de tuin of pro beert beeldjes te snijden uit hout of metaal. Menige avond rijdt zij na het eten terug naar het ziekenhuis rapporten op te stellen of research- werk te doen. M r de weekends zjjn voor haar dochtertjes Karen (van vier) en De- nise (va" twee). En voor haar man, dr. Eugene Braunwald, hoofd van de cardiologische afdeling van het Na tionaal Hart Instituut. Doelbewust Haar diag- en taakindeling zijn te kenend voor haar doelbewustheid. Deze doelbewustheid vormt tevens de sleutel tot haar persoonlijkheid. Zij wist volledig wat zij deed toen zij een beriep koos, dat na de middelbare school dertien jaar ingespannen op leiding vergde. Zij heeft nooit opge zien tegen welk e-- amen ook; zij nam ze het ene na het andere. Pas na het laatste voo borstchirurgie ont dekte zjj, dat zij de eerste vrouw was, die 't ooit met succes bad af gelegd. Haar doelbewustheid hielp haar Getrouwd Nina weet zich de dag niet te her inneren, waarop zij 't plan opvat te dokter te worden. Zij zegt: ,,ïk heb nooit anders gewild". De zaken werden uiteraard wel wat vergemak kelijkt door de omstandigheid, dat haar v_der internist was en een oom psychiater. Zij ontdekte bovendien, dat zij met haar handen kon werken. Zo kwam het, dat zij al op de mid delbare school in New York voor de chirurgie koos. Op de Universiteit waren er genoeg die haar van haar voornemen probeerden af te brengen. Maar een medestudent moedigde haar aan. Zijn naam: Eugene Braunwald. Zij trouwden in 1952, het jaar waarin zij afstudeerden. Bq het Nationaal Hart Instituut trad zij vijf jaar geleden in dienst. Het N.H.I. geeft per jaar 91 miljoen dollar aan hart-researdh uit; derge lijke research heeft o.m. tot de con structie van de hart-longmachine ge leid, waardoor ingewikkelde en lang durige hartoperaties mogelijk zijn ge worden. Nina verdient 15.000 dollar per jaar. Aan het Nationaal Hart In stituut is een operatie kosteloos. Wanneer Nina niet in de operatie kamer of bij de patiënten is, zit zij met nog twee chirurgen in een klein groen kamertje. Op haar bureau is niets vrouwelijks te vinden; slechts een telefoon, een stapel papieren en een hart op-sterk- water. Aan de muur hangen haar diploma's. De kamer van haar man is tr ee deuren verder, maar zij heb ben overdag bijna nooit t\jd om el kaar even te zien. SpAen Wanneer het avond wordt, over schrijdt Nina weer de streep, die zij 's morgens getrokken heeft. Een kor te rit brengt haa thuis, waar Karen en Denise springend van levenslust in de deuropening op haar staan te wachten. Rena Stark, het Schotse kin dermeisje, vertelt hoe de twee klein tjes de dag hebben doorgebracht. Ni- na schiet snel een sportieve pantalon aan, want de meisjes willen spelen, op de vloer. Carl, de waardige Siame se kater, ziet met minachting toe. Een uur later stapt dokter Eugene binnen en dan staat het eten op ta fel. Nina heeft met dezelfde effi ciency klaargemaakt, die al haar handelen kenmerkt. Biefstuk heeft een vaste plaats op het menu; hij is makkelijk en vlug te bakken en valt altijd goed uit. Eugene helpt niet in de keuken, maar hij verlicht de taak van zijn vrouw wel door het spelen met de kinderen van haar over te nemen. Wanneer de afwas is gedaan en de meisjes in bed liggen begint het avondprogramma. Dat kan bestaan uit luisteren naar de stereo-grammo foon of uit studie in het ziekenhuis, 'n Enkele avond gaan ze naar de schouwburg of naar een concert. Ni- na komt er rond voor uit, dat zij nog nooit in een nachtclub is ge weest. Soms bezoeken zij vrienden eveneens medici en dan valt licht te raden, waarover het gesprek gaat. Er zijn ook wel gasten: medici die uit allerlei landen ter wereld pools hoogte komen nemen in het Nationaal Hart Instituut vaak. Ook dan is niet moeilijk voor te stellen, in welk vlak zich de gesprekken bewegen. Zelfs wanneer de Braunwalds op va Gespannen werkt doctor Nina Starr Braunwald tijdens een operatie. kantie gaan, is er een duidelijke binding met hun dagelijkse bezig heid. Vorig jaar zijn Nina en Eugene in Mexico geweest; in Mexico City werd het wereldcongres voor hart- geneeskunde gehoiwfen. Voorts heeft Nina haar man vergezeld wanneer hij werd uitgenodigd voor lezingen in Australië, op de Fidzji eilanden en Hawaii. Zo aan de ene kant toegewijd aan haar gezin, aan de andere aan haar beroep is Nina van mening, dat zij 't meest profijt trekt t geeft in de twee werelden, die haar leven bepalen. En dat 't kan. „Mama" Dat wordt bewezen door wat haar dochter Karen zegt. De kleine meid gelooft gewoon niet, dat haar moe der dokter is. Thuis heeft Nina haar witte jas niet aan met het bruine N.H.I.-insigne en het met nummer 490 gesierde plaatje, dat waarschuwt voor een te grote dosis radio-actieve straling. Thuds is lief en hartelijk, vol gezelligheid en altijd klaar om een verhaaltje voor te lezen. Wat wil Karen worden, wanneer ze groot is dokter? ,,Nee", zegt ze „iik wil een mama worden. Net als mama". (Copyright Opera Mundi) Als een vrouw trouwt en moeder wordt, wordt een grote hoeveelheid met veel inspan ning verkregen scholing voor later bewaard. Het meeste wordt later niet meer gebruikt, zelfs als moeder bij het ouder worden van haar kinderen tijd genoeg heeft. Om te putten uit dit enorme reser voir van scholing heeft Joan Wilkins een „Agentschap voor werk voor Moeders" opgericht. Het is het enige agentschap in Engeland van zijn soort en misschien wel het enige ter wereld. Zij heeft een grote sortering talent aan werk geholpen. Zij heeft moe ders gevonden met een graad, lin guïsten, moeders, die een ambacht uitoefenen enz. Zij kan vrouwen aan werk helpen die bijvoorbeeld kunnen typen in middeleeuws Frans. Minder opwindende baantjes betreffen naaien, breien, jam maken en dergelijke. ,,A1 mijn moeders werken halve dagen", zegt ze, „maar zij hebben toch wel een volwaardige dagtaak. Zij passen him werkuren aan aan him huiselijke leven en dat zou bij een gewone werkgever niet moge lijk zijn." Mevrouw Wilkins, die 45 jaar oud is, heeft zelf ook al van alles gedaan. Zij heeft onder andere een betrekking gehad op de publiciteitsafdeling van een filimtmaatsdhappij in Malaya. De Oriënt heeft wel indruk op haar ,e- maakt. Zij staat nu nog elke morgen 5 minuten op haar hoofd... Op die manier kan zij de dag be ter aan. ,,<Je moet zakenlieden aan het verstand brengen, dat je efficiënt werkt," zegtg ze, „want als ze ho ren, dat wo allemaal moeder zijn, hebben ze de neiging te huiveren" T ranspiratievlekken Een wit nylon vest, waarin onder de arm rode vlekken zijn ge komen van een bloesje door transpiratie, be handelt men als volgt; Eerst de vlek ken bevochtigen met glycerine, zodat de verf zich niet verder kan ver sheiden. Dan de plekken afsponzen met een sopje, gemaakt van zeep vlokken óf een synthetisch wasmiddel, waaraan enige druppels huishoudam- moniak zijn toegevoegd. Indien de vlekken hardnekkig zijn, de aange taste delen van het vest weken in koud water met wat huishoudbleek- mlddel en een paar druppels ammo niak. Bloempatronen om „op te vrolijken" Na een overvloed van Skan- van de 18e eeuwse stijlen, tra- dinavische strakheid en de effen maar rijke kleuren van de Oosterse stoelbekleding en gor dijnen, komen huiskamer- en slaapkamerinrichtingen nu in een bonte periode. De terugkeer In geheel Europa is de pet plotseling bijzonder populair geworden bij de dames, zelfs aan het strand en in de zwembaden. Het is zelfs een rage geworden en zoals bij elke mode-gril is het verrassend te zien met welk een snelheid zo'n rage internationaal wordt. Of we er erg gelukkig mee mogen zijn is echter te betwijfelen. Bij de nieuwe petten-look komt het er vooral op aan, dat de pet goed „zit". De meeste jonge meisjes zetten de pet liefst wat scheef op het hoofd, kennelijk om nog meer de aandacht te trekken. Opmerkelijk is ook, dat de nieuwe hoedenmode beïnvloed wordt door de pettenrage, waarvan we op een van de hierbij afgedrukte foto's een voorbeeld zien. ditionele bloempatronen en de introductie van de Schotse rui ten als achtergrond. De kleuren zijn helemaal up to da te en volgen de kleurenmode voor kle ding op de voet. Er zijn bijvoorbeeld stoffen en behangselpapier in de mo derne tinten turquoise en donkergroen. Om de grote gevaren, die dreigen bij een inrichting met veel franje, te voorkomen, dient men een lichte kleur voor plafonds, vloeren en houtwerk te kiezen. In oombinatie met donker groen en turquoise zou men een lich tere nt turquoise of lióhtgroen kun nen kiezen om een koele en lenteach tige achtergrond te krijgen. Kies even tueel ook een derde kleur - amber of goudgeel kan mooi staan voor kussenó en lampekappen. Maar be denk wel dat men sleohts weinig van deze derde kleur nodig heeft om de twee basis kleuren goed te doen uit komen. Bloempatronen De terugkeer van traditionele bloempatronen is goed nieuws voor hen, die kamers hebben met panelen ln donker hout, kamers met weinig uitzicht of met wetnig licht en in het algemeen met kamers, die wat opgevrolijkt moeten worden. Als men graag de nieuwe stijl van bloem.pi tronen wil toepassen in huis, de mooiste zijn die met groepjes bloemen tegen een effen achtergrond. Probet., geen gebloemd behang te combineren met gebloemde bekleding Laat de hoofdkleur van het be hangselpapier de gids zijn voor de samenstelling van het kleurenschema. Neem als contrast de twee belang rijkste kleuren van de bloemen van het behang voor de lampekappen en kussens. Andersom, als men gebloem de bankbekleding neemt, moet men de hoofdtint van het bloempatroon ook voor het behang nemen. Schotse ruiten zijl zeer populair, van behangsel tot vloerbedekking. Toch doet men er verstandig aan met die ruiten niet al te veel te doen. Een geruit carpet is geen gek idee want vlekken komen er minder op uit dan op de thans populaire effen en lichte tweed-kleden. Neem de belangrijkste kleur van het ruitpatroon voor bekleding van het meubilair en kussens en gebruik hetzelfde Schotse ruitje voor een aan tal kussens of zo gewenst voor een lam pe kap

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11