GECOMBINEERDE RIJNLANDSE EN HAARLEMSE KEVELAARPROCESSIE BUSCHAUFFEUR Ook Hillegom kampt met parkeerprobleem Bewoners van „De Heul" in Kanaalstraat te Lisse klagen hun nood bij B. en W. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 STEEDS GROTERE TOELOOP VOOR BEDEVAART Het doel van de bedevaart naar Kevelaar wordt omschreven in het pelgrimsboekje en vangt aan met de ze eenvoudige zin: ..Wij gaan naar Kevelaar om er te bidden voor het genadebeeld van O.L. Vrouw Troos teres der bedroefden". Voor talloos velen is dit gaan bidden in Kevelaar een behoefte en slechts zeer ernstige redenen kunnen hen weerhouden om de jaarlijkse bedevaart mee te ma ken. Het is hun een behoefte gewor den daar te gaan bidden, tot de Con- solatrix Afflictorum, de Troosteres der bedrukten. Meen echter niet dat de bedevaartgangers de indruk wek ken van bedroefden of bedrukten. Maar toch kan men in dit genade oord Maria onder deze titel bijzon der vereren omdat toch wel eenieder diep in zijn hart zorg of moeilijkheid meedraagt die men de H. Maagd juist daar in Kevelaar bijzonder wil aan bevelen. Het is daaraan waarschijn lijk ook toe te schrijven dat er of schoon men wel eens hoort dat bede vaarten niet meer in deze tijd passen en verouderd zijn, juist de bedevaart naar Kevelaar eerder groeit dan leeg- bloedt. HOOGTEPUNT De Rijnlandse en de Haarlemse processie gaan na de oorlog nu al weer menig jaar gezamenlijk ter be devaart. En ook dit jaar mocht de leiding tevreden zijn met de circa 325 pelgrims. Rijnland en Haarlem ontmoetten elkaar met 7 bussen aan de grenspost Siebengewald-Weeze. Gezamenlijk trok men naar Keve laar en we mogen vaststellen dat de bedevaart dit jaar een hoogtepunt kon worden voor iedere Mariavereer- der. Alle voorwaarden hiervoor wa ren aanwezig. De weersomstandig heden waren volmaakt, evenals de medewerking van de pelgrims. Maandag om circa één uur arri veerde men in Kevelaar. Het eerste werk was voor iedereen een hotel zoeken dat voor drie dagen het te huis zou zijn voor iedere pelgrim. Intussen maakte men ook kennis met het leven in Kevelaar. Processies gin gen en processies kwamen. IN EN ROND GENADEKAPEL Om kwart voor vier was het mo ment voor de plechtige intocht van Rijnland en Haarlem. Onder het bid den van een rozenhoedje stelde de processie zich op' en -met vlaggen en vaandels en bloemen trok men bid dend en zingend rond de Genade kapel. Aan het slot van de plechtige intocht was er een bloemenhulde bij de GenadekapeL Toen vond de wij ding van de offerkaarsen plaats en geschaard achter -de processiekaarsen ging men naar de kaarsenkapel waar de kaarsen werden geofferd. Des avonds was er in de Basiliek een plechtig Lof. Onder indrukwekkend spel van het machtige orgel der basi liek kwamen de pelgrims binnen. Deken Van Niekerk van het deke naat Alkemade sprak een bezielend welkomstwoord en verzekerde dat bedevaarten niet uit de tijd zijn. „Er werden altijd reeds bedevaarten ge houden en deze zullen ook altijd ge houden worden". Tijdens het lof hield pater Huigens o.f.m. een gloed volle predikatie over de intentie van de bedevaart het godsdienstig leven in onze gezinnen. „De ouders moe ten voorgaan in het gezin te zorgen voor een godsdienstige sfeer. Het godsdienstig leven zij uw dagelijkse leven, besloot pater Huigens zijn preek". HULDIGING Hierna vond een korte huldiging plaats van twee zilveren jubilarissen. Het betrof de heren De Klerk, broe- dermees.er te Noordwijkerhout en Kerkvliet te Heemstede. Beiden ont vingen uit de hand van Deken Van Niekerk de zilveren ere-medaille en pater Huigens sprak een korte ge lukwens uit. De tweede dag begon 10 uur met een plechtige H. Mis, op gedragen door pastoor A. v. d. Hoe ven te Langeraar met assistentie. Ook nu weer inleiding door klokgelui en orgelspel. Dit H. Misoffer zal op de aanwezigen een grote indruk hebben gemaakt. Hieraan werd door de voor treffelijke zang van het koor der Ba siliek veel bijgedragen. Met de uit voering van een mis van Mozart voor gemengd koor werd er een feestelijke sfeer geschapen. Op ons heeft vooral het Agnus Dei met de prachtige so praansolo een grote indruk gemaakt. „RODE KRUIS" In de middaguren werd groepsge wijze de Kruisweg gebeden. En des avonds was er evenals de eerste dag een lichtprocessie. De lichtprocessie van deze tweede dag gaf beter ef fect dan op de eerste avond toen door omstandigheden de tijd ver vroegd was. Deze tweede dag ging de lichtprocessie naar het z.g. Rode Kruis, de twaalfde statie van de kruisweg. De bekende kanselredenaar pastoor Drost te Heemstede hield de predikatie. Hij tekende Maria onder het kruis waar de lijdende Zaligma ker de woorden sprak: „Ziedaar uw zoon". „We zullen ons nooit kunnen voorstellen wat dit moment voor Ma ria geweest moet zijn. Het kruis is van grote waarde voor alle tijden". Verder tekende de gewijde redenaar Maria als de Moeder Gods en daar door Moeder van smarten, maar ook de Koningin van hemel en aarde. Met de bede „Monstra te esse Ma- trum, Maria toon dat gij onze moe der zijt", besloot pastoor Drost zijn predikatie. Onder het zingen van Ma- rialiederen trok men naar de Gena dekapel waar men op deze zeldzaam mooie zomeravond met het zingen van het Credo de tweede dag be sloot. De derde en laatste dag begon met een H. Mis van Requiem voor de afgestorven leden der Broederschap, opgedragen door pastoor Kok te Ben- nebroek. Onder de H. Mis was er algemene H. Communie. „LEVEN IS PELGRIMSTOCHT" Om 11 uur plechtige uittocht naar de kerk van Oud-Kevelaar. In deze kerk die hoewel gerestaureerd toch nog duidelijk de tekenen draagt van oorlogsgeweld werd het afscheids woord gesproken door pastoor Noo- teboom o.f.m. te Delft. In dit af scheidswoord heeft hij er de pel grims aan herinnerd dat zij onder weg zijn op pelgrimstocht naar het doel van hun leven. „We nemen Ma ria mee als onze moeder en helpster op onze reis naar de hemel". Toen terug onder het zingen van liederen en het bidden van het rozenhoedje naar de Genadekapel waar de bede vaart werd beëindigd met het zingen van het afscheidslied. Om drie uur in de middag stonden de bussen weer klaar voor het Vaan delhuis voor de thuisreis. Voldaan hebben de pelgrims de reis terug ge maakt. Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u een goede baan! In het werk van een zit veel meer dan U denkt! Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij! Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGS A VOND AANSTAANDE DINSDAG 1 SEPTEMBER VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR. U BENT VAN HARTE WELKOM IN ONS HALTEKANTOOR, STATIONSPLEIN, LEIDEN Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij n.v. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. (Advertentie) NIET ALLEEN IN DE GROTE STAD De parkeerproblemen in de Bollenstreek groeien met de dag óók in Hillegom. De Hoofdstraat is daar een sprekend voorbeeld van. Maar ook elders in Hillegom wordt het probleem groter. In straten waar vijf jaar geleden geen enkele auto werd geparkeerd, staan de wagens nu ongeveer bumper-aan-bumper. Er komt echter op korte termijn, met name in het gebied rond Treslong, soelaas. Vissers Wegenbouw uit Sassenheim is nl. al geruime tijd bezig de Vosselaan voor Treslong te reconstrueren. Een deel van het gazonnetje voor het gebouw verdween en in de plaats daar van kwamen parkeerhavens. Voor de rotonde wordt de weg in tweeën gesplitst. Dat kan, wat de breedte betreft, gemakkelijk. In het midden ligt nu een „eiland", waarop ook nog eens achttien auto's geparkeerd kunnen worden. Voor de rest wordt het gevaarlijke kruispunt Vosselaan Mariastraat logisch afgerond, maar deze afronding zal eerst helemaal „af" gemaakt kunnen worden als beide huizen op de hoek worden afge broken. Daar denkt men nu echter nog niet over. Dan moet eerst de wo ningnood beduidend minder zijn geworden. OPLOSSING LIGT IN HET VERSCHIET J" - - Er gaait in de onmiddellijke omge ving echter nog veel meer gebeuren. Tussen Treslong en het bejaarden centrum Parkwijk ligt een groot ter rein. Al jaren een ste endes aanstoots: 's zomers een stuivende woestenij en 's winters e enmoenassig brok rim boe. De bestemming van dat stuk land was: parkeerterrein. De gemeen te meende, dat het bestuur van de Hillegomse Bloembollenbeurs er ook belang bij had en stuurde aan op een verdeling van de kosten. Dat streven is echter nimmer met succes be kroond, omdat men het niet eens kon worden over het deel, dat de Hille gomse Bloembollenbeurs zou moeten bijdragen. Daarmee stond de gemeente niet schaakmat. Een petrleummaatschap- pij had interesse voor dit terrein, mits men daar een servicestajtkxn mocht vestigen. Overeen werd ge komen dat de maatschappij het bijna 6000 m2 grote terrein in erfpacht zou krijgen tegen betaling van een jaar lijkse canon van 9650.Ze krijgt een perceel van 550 m2 voor het ves tigen van een servicestation, dat mag bestaan uit ten hoogste één benzine verkooppunt dat maximaal vier pom pen mag bevatten en daarnaast komt er een overdekte gelegenheid voor het wassen en door smeren van auto mobielen met bijbehorend magazijn en bedieningsruimte. De rest van het perceel wordt parkeerterrein, dat de gemeente zal laten aanleggen. De kosten zijn geschat op 199.000. Het zal worden bestraat met betonklin- kers. De gemeente zal ook een ver lichting laten aanbrengen, 't Onder houd van verharding, bestrating en verlichting blijft voor rekening van de gemeente. Het schoonhouden van het terrein moet door de benzine maaitschappij gebeuren. Wanneer de maatschappij parkeergelden wil gaan heffen, dan zal de te bedingen ver goeding de goedkeuring behoeven van b. en w. De erfpachter is ver plicht een bijdrage te betalen in het onderhoud van de groenstrook van drie meter breed die de gemeente hier gaat aanleggen. Deze bijdrage is bepaald op ƒ600.per jaar. GEEN KERMIS De gemeente heeft een bijzondere bepaling in het contract opgenomen. Men behoudt zich nl. het recht voor om ten hoogste twaalf dagen per jaar het in erfpacht gegeven parkeer terrein voor andere doeleinden te be stemmen. Men zou dit verband wel licht kunnen denken: dan wordt ook in de toekomst tijdens de najaars feesten de kermis toch op dit terrein gehouden. Dat is echter niet het ge val. Nadrukkelijk is immers vermeld, dat deze dagen niet zullen vallen op zaterdagen en zondagen of met deze gelijk te stellen dagen (waaronder men kennelijk moet verstaan feest dagen waarop Treslong een druk be zoek kan verwachten en de pachter van het parkeerterrein dus goede za ken kan maken). De kermis draait in Hillegom ook op zaterdag en zondag. Op het terrein is plaats voor 220 auto's. Wanneer alles hier klaar is, zal er in deze contreien ook in het drukst van de tijd wel geen sprake meer zijn van gebrek aan parkeerruimte. Want bij dit alles komt nog het ruime ter rein achter Treslong. Auto-ongeluk in de Noord-Oostpolder TWEE DODEN EN TWEE ERNSTIG GEWONDEN Twee personen zijn gisteren om 't leven gekomen als gevolg van een autobotsing in de Noord-Oostpolder: de 52-jarige tuinder K v. d. Veen uit Markenesse en de 72-jarige heer J. Groen uit Leeuwarden. De echtgeno te van de heer Groen en een buur vrouw van de bestuurder van de auto de heer v. d. Veen, mevr. Pous- ma-Smit, liepen ernstige verwondin gen op. Het ongeluk gebeurde gistermid dag in Markenesse. De auto van de tuinder v. d. Veen reed een voor- rangsweg op, waar juist een perso- neelsbusje naderde. Dé auto's botsten op elkaar. De vijf inzitenden van het busje bleven ongedeerd. De heer v. d. Veen overleed ter plaatse. De heer Groen is gisteravond in het ziekenhuis in Emmeloord aan de gevolgen van de botsing overle den. De twee zwaar gewonden zijn in het ziekenhuis in Emmeloord op genomen. Premieregeling voor woningbouw wordt niet gewijzigd Minister Bogaerts vindt het niet no dig dat de premie- en bijdragebeschik- king-woningbouw 1960 herzien wordt in verband met de sterk gestegen ren tevoet. De minister zegt in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Heivoort (KVP), dat hij er oog voor heeft dat een tijdelijke hoge rente de huren en de lasten van woningen ook op lange termijn wezen lijk kan beinvloeden, maar dat hij „Gespierd" gedrag van jongelui op straat In Lisses Kanaalstraat is een royaal flatgebouw met winkelgalerij ver rezen. Een riant pand, modern ingericht, mooie woningen en winkels vol begerenswaardige artikelen. Of het voor de bewoners daar alleen maar rozengeur en manenschijn is? Bepaald niet! Ze zijn juist in hoge mate verontwaardigd door het gedrag van een groep jongelui, die per brom fiets naar deze winkelgalerij trekken en daar een snackbar frequenteren. In de zaak zelf valt niets voor, dat niet door de beugel zou kunnen, dat willen we voorop stellen. Maar op straat gedragen de jongelui zich lang niet altijd beschaafd. Vriendelijke verzoeken hebben geen effect gehad. Daarom is deze week een brief-op-poten aan b. en w. gericht met het vriendelijke, maar dringende verzoek in te grijpen. In de Engelse stad Huil reageerde de zeventienjarige Christine Brain, on een ruzie met haar vriendje door op het twaalf meter hoge dak van haar ouderlijk huis te klimmen en te dreigen omlaag te springen. Na enige tijd werd het vriendje in de huurt gevonden, die vanuit een slaap kamerraam zolang met Christine praatte (foto hoven) tot het meisje naar hem toeschoof en door een hroeder van de G.G.D. en een politieman snel naar binnen kon worden gehaald. Het hooglopende ruzietje eindigde in een fikse huilbui (foto onder) De bewoners brengen o.m. naar voren, dat er zo -langzamerhand een wanordelijke toestand en een chaoti sche bende gaan heersen op dit punt Ze menen dat aan de voorwaarden en de eisen in de wet gesteld niet door de snackbar-expl oitant wordt vol daan. RACEBAAN Men voert ook aan, dat de trottoirs, vooral op de zaterdag- en zondagmid dag na twee uur ails racebaan worden gebruikt door bromfietsers en wiel rijders, terwijl de doorgang op het trottoir bovendien wondt versperd door de vele geparkeerde brommers. De bewoners van de panden 104 t.m. 110 zien ook hun uitgang belemmerd en op vriendelijk verzoek de bram- fietsen elders te plaatsen kreeg men in „gespierde" taal te horen, dart men met de wensen van de bewoners niets te maken had. De meeste wandelaars en kerkgan gers, zo schrijven de flatbewoners, zien zich op zondagmiddag genood zaakt met 'n wijde boog om de brom fietsen heen te lopen. Ze wonden ge dwongen op de rijbaan te gaan. Ze krijgen dus ook geen gelegenheid een blik in de etalages te slaain. Verder zegt men dat het oorverdovend la waai en het moedwillig laten knet teren van de bromfietsen plus het vele malen onnodig komen en gaan van de bromfietsers niet bepaald bij dragen tot het bevorderen van de zondagsrust. In de huiskamers van de aangrenzende percelen, zo staart ver der in de brief, heeft men soms moei te zich verstaanbaar te maken. Fami lieleden, die anders op bezoek kwa men blijven nu weg als gevolg van de hier heersende herrie. STOER DOEN De bewoners ergeren zich verder aan het onbeschaamde geschreeuw en het hysterisch gejoel van jongelui, diie gewapend met flessen bier op straat gaan, daar „diiik" doen en de lege flessen op straat smijten of in de portieken doen belanden. Hiermee is de maat nog niet vol. De jongens richtten ook de nodige vernielingen aan. De drukbel van perceel 102A werd verwijderd, de kapitale verlichting van de Spar- winkel werd moedwillig kapot ge maakt, van de auto van drogisterij Breetveld werd de radio-antenne af gerukt, enz. De bewoners van de pandien 109 tm. 115, aldus de brief, zien iedere week weer hetzelfde tafereel zich afspelen en sluiten van ergernis soms die overgordijnen. VERONTREINIGING Over de verontreiniging van de openbare weg wordt het volgende gezegd: In steeds toenemende mate wordt de straat besmeurd door afval, door brokken croquet, door lege of half lege patatzakken bekliedeid met mayonaise. De bewoners vonden deze zakjes o.m. in de tuin en zelfs tegen de ramen van de woningen even verderop in de Kanaalstraat. De jon gelui gaan zelfs zo ver dat men por tieken gebruikt als urinoir, zodat de viezigheid de winkels inloopt. De bewoners schrijven een en an der toe aan het feit, dat in Hillegom een bromverbod voor de Hoofdstraat in het leven is geroepen. Op zaterdag en zondag mag men daar op bepaalde uren niet met de brommers rijden. Een deel van deze jongelui komt daarom naar Lisse waar men overal met de bromfiets mag rijden, aldus het schrijven. De Lissers verzoeken b. en w. met klem zodanige maatregelen te treffen dat aan deze bromfietsellende een einde komt. Zij adviseren het college een bromfietsverbod in te stellen voor de Kanaalstraat van zaterdag tot zondagavond twaalf uur. Het deze week bij b. en w. bezorg de schrijven is ondertekend door na genoeg alle bewoners van het Heul- flat deze extra lasten nog niet zo groot vindt, dat hij de beschikking zou moe ten wijzigen. Voor eigen woningen vallen de ren telasten buiten het in de regeling ge hanteerde begrip stichtingskosten en voor huurwoningen zijn de mogelijk heden nog kort geleden, namelijk m.i.v. 1 april, aanmerkelijk verruimd. Het gaat bij de woningbouw om in vesteringen voor een tijd van 50 jaar of langer. Het is daarom niet reëe l,bij het berekenen van de rentelasten zon der meer uit te gaan van de rente voet die bij de bouw of het begin van de exploitatie bestaat, indien zoals het geval is verwacht mag worden dat de hoge rentevoet van tij delijke aard is. Rijk geeft 15 miljoen aan staatsmijnen voor kraakinstallatie De minister van economische zaken wil de Staatsmijnen nog dit jaar een bedrag van 15 miljoen gulden ter be schikking stellen voor de bouw van een kraakinstallatie, die uit aardgas grondstoffen zal fabriceren voor de chemische bedrijven. Het totaal van de investeringen bij de Staatsmijnen zal daardoor dit jaar stijgen van 115 tot 130 miljoen gulden. In de toelichting bij een wetsvoor stel tot wijziging van de begroting van de Staatsmijnen zegt minister Andriessen dat de Staatsmijnen door de bouw van een tweede en een der de kraakinstallatie al in de loop van 1965 aardgas zullen gebruiken voor het maken van grondstoffen. Het doel van de wetswijziging is de Staatio nen in staat te stellen al in 1964 te beginnen. De bouw zal ongeveer een jaar duren. Glasstrooiers in zwembad gegrepen De politie te Berkel-Roderijs heeft gisteren tien jongens aangehouden, die ervan worden verdacht klandis- tiene zwempartijen te hebben geor ganiseerd in het openlucht zwembad. Zeven van hen hebben, zo is uit een onderzoek gebleken, zondagmiddag jl. bierflessen meegenomen, die ter plaatse zijn leeggedronken, kapot ge slagen en in het water gegooid. De leeftijden van de jongens variëren van veertien tot zeventien jaar. Ten slotte is gebleken, dat de jongens zich ook aan diefstal van sigaretten en versnaperingen en vernieling van ruiten hebben schuldig gemaakt. Zij zullen voor de rechter worden ge leid. Vermist Amersfoorts meisje gevonden in Amsterdamse fabriek Be sinds vorige week zaterdag vermiste 17-jarige José B. uit Amersfoort is gisteren door de po litie opgespoord in Amsterdam, waar zij werk bleek te hebben gevonden op een fabriek. Het meisje was *1 eerder van huis weggelopen. Uit alle delen van het land en zelf? uit België, Zwitserland en Zuid-Sla- vië waren tips binnen gekomen in antwoord op een politieoproep. De tips bleken echter alle onjuist. Zonder op het achterop komende verkeer te letten reed de 76-jarige J. Bruins uit Rijssen gistermiddag te gen twaalf uur op de Vierdensestraat in zijn woonplaats plotseling met zijn bromfiets naar links. De man werd door een auto gegrepen en op slag gedood. Duitse coaster op de Westerschelde gezonken Op de Westerschelde is vannacht omstreeks een uur de 819 brt. me tende Duitse kustvaarder „Neuwied" gekapseisd en binnen een uur tijds gezonken. De bemanning van 15 kop pen, voornamelijk Spanjaarden, werd gered door de sleepboot „Haai" van het bergingsbedrijf Polderman te Hansweert. De oorzaak van het kap seizen is nog niet bekend. Er was een Belgische loods aan boord. De „Neuwied" behoort aan de rederij Hans Krüger NV te Hamburg. Het schip was geladen met kunstmest.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10