NEDERUNDER ZORGT NOG STEEDS NIET VOOR DOELMATIGE VOEDING In Utrecht komt eerste supermarkt voor auto's AANZIENLIJK LAGER BÜ VERLIES BU DE K1.M. NEDERLANDS DOUANIER SCHOOT IN BELGIë Utrecht mag nog niet gaan dempen 20 der verplichte vakken onbevoegd onderwezen HIJSKRAAN KAPSEISDE DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De Nederlanders eten teveel eiwitrijke produkten en het ondoelmatig gebruik van suiker in de vorm van zoete tussenhapjes (biscuitjes, koekjes, snoepjes e.d.) heeft desatreuze gevolgen voor het gebit. Dit is het oordeel van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, die ter inleiding van een speciaal aan de voeding en de gezondheid gewijd nummer van „Gezondheidszorg", het maandblad va nhet Groene en Witte Kruis, een artikel heeft geschreven over het nut van een uitgebalan ceerde voeding. De mogelijkheden tot het verkrij gen van goede voeding zijn de laatste kwart eeuw sterk toegenomen. Er is meer en beter voedsel beschikbaar gekomen, maar bij vele groepen is het nog niet gekomen tot een uit ge zondheidsoverwegingen alleszins ver- anwoorde voeding. Het zich voeden van de mens wordt immers weinig bepaald door rationele factoren, zo meent staatssecretaris Bartels. Hieruit moet z.i. worden verklaard dat zo velen een onjuiste voeding kiezen. Het verbreiden van de kennis omtrent een juiste voeding vindt dr. Bartels vooral belangrijk indien het de voeding betreft van kwestbare groepen, zoals kinderen. Verontrustende cijfers in gehouden enquête Uit een onder auspiciën van de Voedingsraad ingestelde enquête naar het ontbijt van schoolkinderen is o.a. gebleken, dat 53 procent der kinde ren onvoldoende eiwit in het ontbijt krijgt, welke tekorten gedurende de dag door minder dan de helft der kinderen worden ingehaald. In to taal gebruikte 32 procent der geën quêteerde kinderen over de hele dag gezien een matige tot slechte voe ding. Mr. Stikker ereburger van Winschoten Mr. D. U. Stikker wordt de eerste ereburger van Winschoten. De raad van de gemeente Winschoten stelde woensdagavond het ereburgerschap in en ging tevens akkoord met het voorstel van burgemeester en wet houders de op 5 februari 1897 in Winschoten geboren mr. D. U. Stik ker als eerste deze onderscheiding te verlenen op grond van zijn ver diensten voor land en maatschap- Mr. Stikker, die herhaaldelijk blijk heeft gegeven van grote genegen heid voor zijn geboorteplaats, was onder meer minister van buitenland se zaken en secretaris-generaal van de NAVO. Onevenwichtige voeding in meer of minder ernstige mate is vastge steld bij kleuters, aanstaande moe ders, adolescenten en bejaarden. Tandbederf neemt toe Dr. Bartels meent, dat een inten sieve voorlichting hierin verbetering kan brengen. Dit vereist grote krachtsinspanning van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, de kruisorganisaties en de stichtingen voor huishoudelijke voorlichting. Dat dit nodig is bewijst volgens de staats secretaris het gestadig toenemen van tandbederf. De relatie met het voedingspatroon is daarbij duidelijk. Het vetgebruik ligt 15 procent hoger dan in 1900, terwijl 40 procent der calorieën door vet wordt geleverd. De consumptie van koolhydraatrij ke voedingsmidde len, waartoe aardappelen en brood behoren, is afgenomen. De consump tie van vlees, kaas en eieren, welke rijk zijn aan eiwit, is daarentegen toengenomen. Een optimale voeding vereist o.m. een bepaalde onderlinge verhouding van de samenstellende bestanddelen (vetten, eiwitten, koolhydaten), wel ke tezamen de benodigde calorieën leveren, zo meent dr. Bartels. Hoewel de gemiddelde verbetering van de eiwitopname een gunstige factor is, betekent dit helaas niet, dat hiermede de onderlinge verhou ding meer wordt benaderd. Het hoge vet- en suikerverbruik vermeerdert toch het totaal der calorieën zodanig dat het gewenste aandeel van het eiwit in de totale voeding, ook al is de eiwitconsumptie gestegen, niet wordt bereikt. Sterftekans vergroot De directeur van het Voorlichtings bureau voor de voeding, prof. dr. C. den Hartog, is van oordeel dat ge breken, die pas op latere leeftijd te voorschijn komen, vaak het gevolg zijn van een verkeerde voeding ge durende jaren. Overgewicht, die de sterftekans belangrijk vergroot, is een toenemend gevolg van onze hui dige voeding, zo meent prof. Den Hartog. Op de stoelen van de afvaardiging van Mississippi op de democratische conventie in Atlantic City zaten tij dens de tweede zitting eindelijk afgevaardigden:, de strijdvraag of er ook gekleurde afgevaardigden in de groep van Mississippi mochten, is opgelost. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Het verlies over het tweede kwar taal 1964 van de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij N.V. was met 1.4 min aanzienlijk lager dan dat over het tweede kwartaal 1963, toen het 18.0 min bedroeg, zo blijkt uit de vandaag gepubliceerde kwartaalcij fers van de K.L.M. De vervoersinkomsten over het tweede kwartaal 1964 stegen ten op zichter van de overeenkomstige perio de in 1963 met 16.8 miljoen, of met 13 pet De overige inkomsten waren 3.8 miljoen, dat is 25 pet. hoger. Na het van kracht worden per 1 april 1964 van de verlaagde tarievenvoor passagiersvervoer over de Atlanti sche Oceaan heeft ook het vervoer op de noordatlantische routes zich bevredigend ontwikkeld. De produktie in tonkilometers was 4 pet. hoger dan over het tweede kwartaal 1963, voornamelijk door een betere benutting van de beschik bare capaciteit. De bedrijskosten, exclusief afschrij vingen, waren 5.6 miljoen dit is 4 pet. boven die van het vorige jaar, vooral als gevolg van de staging van het loonniveau in Nederland. Nagenoeg alle lijndiensten worden thans met vliegtuigen met turbine- motoren uitgevoerd, de intercontinen tale diensten met straalvliegtuigen van het type Douglas DC-8. Een ver dere modernisering van de vloot wordt voorbereid. Deze betreft de aankoop van straalvliegtuigen voor gebruik op korte en middellange af standen, alsmede het reserveren van afleveringsposities voor vliegtuigen geschikt voor supersone snelheden. Het laatste is inmiddels geschied voor drie in de Verenigde Staten te bouwen supersone vliegtuigen, ter wijl stappen worden genomen ook afleveringsposities te verwerven voor drie supersone vliegtuigen van de op dit gebied samenwerkende Britse en Franse vliegtuigfabrieken. Am UNION-OVERLEG Door de K.L.M. werd deelgenomen aan het overleg, dat is gevoerd door luchtvaartmaatschappijen die een sa menwerking in Air Union-verb and overwegen. In overleg met de rege ringen van Nederland en de Neder landse Antillen werd besloten tot de oprichting per 1 augustus 1964 van een Antilliaanse luchtvaartmaat schappij, die in nauwe samenwerking met de K.L.M. een eigen Antilliaanse luchtvaart zal gaan bedrijven. De cijfers in het verslag over het laatste kwartaal zijn voorlopig en niet door de accountants gecontro leerd. In de algemene vergadering van aandeelhouders op 14 mei 1964 is besloten, dat het boekjaar in het vervolg zal lopen van 1 april tot en met 31 maart. Om daartoe over te gaan zal het huidige boekjaar lopen van 1 januari 1964 tot en met 31 maart 1965, en dus 15 maanden om vatten. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft op de giste ren te Utrecht gehouden jaarverga dering meegedeeld, dat langzamer hand meer varkensvlees dan rund vlees, dat duurder is, verkocht wordt. Zij zal deze ontwikkeling krachtig stimuleren. OPENING MEDIO JANUARI 1965 Utrecht beleefde gisteren een be langrijke landelijke primeur. Op een afstand van ongeveer onderhalve ki lometer voor 't verkeersplein Ouden rijn is de eerste paal geslagen voor de bouw van een reusachtige super markt voor gebruikte auto's naar Amerikaanse voorbeeld. Op het 9.000 m2 grote bouwterrein zal een hal verrijzen, waar 300 auto's een plaats kunnen krijgen. Een nog veel groter aantal zal in de directe omgeving van deze hal kunnen staan. Het bedrijf is 'eigendom van Auto supermarkt N.V., een dochteronderne ming van het Wassenaarse „Marel's Autobedrijf N.V.*'. De directie heeft het plan wanneer de supermarkt in Utrecht goed rendeert in meer dere steden van Nederland dergelijke vestigingen te beginnen. De directie van de supermarkt wjl •en zekere mate van kwaliteit hand- haven,. Daarom zullen auto's, die minder waard zijn dan 1500 niet worden verhandeld. Bij elke auto zal tevens een keuringsrapport, samen gesteld door het bedrijf, beschikbaar zijn. Als alles volgens plan verloopt, zal de nieuwe autosupermarkt medio ja nuari van het volgend jaar gereed zijn. De gehele Utrechtse grachtengordel maakt deel uit van de voorlopige lijst van beschermde monumenten, die de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen het gemeente bestuur van Utrecht heeft doen toe komen. Dit houdt in dat het hele dempingsplan van de gemeente Utrecht op losse schroeven komt te staan. Het deel van de Catharijnesingel tussen het Paardeveld en de Vaartse Rijnstraat zou onder meer moeten worden gedempt ten behoeve van de aanleg van een grote rondweg. Kort nadat de Utrechtse gemeenteraad zijn fiat had gegeven aan de singel- dempingsplannen, in mei van dit jaar, heeft het gemeentebestuur een ver zoek ingediend bij O., K. en W. om de Catharijnesingel te schrappen van de lijst van monumentenzorg. Een ver zoek dat tot nu toe dus geen resul taat heeft gehad. IN DEN HAAG t Twintig procent van de verplichte vakken bij het Haagse voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs werd in september 1963 onbevoegd onder wezen. De situatie is het laatste jaar verslechterd: het aantal onbevoegd gegeven lessen is vrij sterk geste gen. Dit staat in de onderwijsnota, die burgemeester en wethouders van Den Haag de gemeenteraad hebben ge stuurd. De personeelsvoorziening bij het gehele onderwijs kent een tendens tot verbetering, zowel voor het kleu ter-, het gewoon lager-, het buiten gewoon lager- en het voortgezet ge woon lager onderwijs. Bij het lager onderwijs is de ver vulling, van vac«fure& voor de hogere leerjaren moeilijk. Voor de betrek king van schoolhoofd bestaat geringe animo. De beloning voor het hoofd schap wordt niet in overeenstem-, ming geacht met de vele extra werk zaamheden en de grotere verant woordelijkheid. Bij het ULO is de personeelsvoor ziening moeilijk, bijzonder door de ongunstige spreiding van het akten- bezit van het onderwijzend perso neel. In de nota zeggen B. en W. van Den Haag dat in de praktijk de minimum eisen, waaraan moet worden vol daan bij stichting en instandhouding van kleuterscholen, als onoevenredig en onredelijk zwaar worden onder vonden. De Amerikaanse actrice Carol Channing, die aan het begin van de democratische partij-conventie in Atlantic City het schone lied „Hello Lyndon" galmde, toont hier het nieuwste nieuwtje dat in de stad op de markt is verschenen de „Lyndon-lolly". Na de Johnson- hoeden, -speldjes, -sjaals e.d. een lekkere afwisseling. Bij het onderzoek dat enige amb tenaren instellen naar het douane incident op zaterdagavond bij de Ne derlands-Belgische grens tussen Bu- del en Hamont (België) is naar voren gekomen dat de beschadiging van 'n Belgische auto mogelijk het gevolg kan zijn van de schoten die een Ne derlandse douanier op Belgisch grondgebied heeft afgevuurd. Een woordvoerder van het minis terie van financiën drukte dart; gister avond als volgit uit: Uit het onder zoek is naar voren gekomen dat een lichte beschadiging vain een Belgisch motorvoertuig niet onmogelijk een gevolg kan zijn van deze schoten. Met nadruk stelde deze woordvoerder dat de schoten op niemand of niets ge richt waren. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Bevestigd werd dat ambtenaren van de post Budel (centrale douane post) bij een omtrekkende beweging op Belgisch gebied zijn geweest. Zij hadden positieve vermoedens dat zich een smokkelzaak voordeed in het grensgebied tussen Budel en Hamont. Tijdens deze manoeuvre kregen zij sterke aanwijzingen van mogelijke fraude, waarop een van hen signaal- schoten loste om zijn collega's op Nederlands gebied te waarschuwen, aldus de woordvoerder. Tijdens werkzaamheden bij de uitbreiding van de Technische La gere School te Enkhuizen, zakte gis termiddag de twaalf meter hoge rij dende kraan in de zachte grond weg juist op het moment dat hij in zijn takels een zeven ton zware betonnen verbindingsspant vervoerde. De top zwaar geworden kraan kapseisde en nam in zijn val nog twee overspan ningen en drie betonnen palen, wel ke reeds geplaatst waren, mee naar beneden. Op dat moment waren veel arbeiders in de^ omgeving aan het werk, die de Brokstukken om de oren vlogen, maar niemand werd -imL - geraakt. Alleen de arbeider die bezig --•••• -1 ^at^Ld^r^Xfgewond'Sy De ^erdamse montuur-specialist Jan Oostman heelt dit nieuwig- zijn sprong van de stellage. Hij werd n*1®*® °P het gebied van brilmonturen gelanceerd: een bril, waarvan de met inwendige verwondingen naar glazen afzonderlijk opklapbaar zijn, zodat voor vele brildragende dames het plaatselijke ziekenhuis vervoord, 1*®* opmaken aanzienlijk gemakkelijker wordt, nu zij tenminste door één De ravage is zeer groot. oog hun werk kunnen volgen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9