MINDER VRIJHEID VOOR KLM IN DUITSLAND Korte agenda in nog geen drie kwartier afgewerkt GEBRUIK GEEN MEERTONIGE AUTOHOORNS Besluit op bestrijdings middelen Expositie over drie steden organiseren ^DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 LUFTHANSA en KLM AKKOORD Het Westduitse ministerie van verkeer deelt mede, dat bij de luchtvaart besprekingen met Nederland overeenstemming is bereikt over een ver hoging met tien procent van de door Nederland aangeboden vrachtcapa citeit in het verkeer tussen de beide landen. Deze verhoging gaat 1 sep tember a.s. in. Men heeft voorts afgesproken, dat de KLM in het verkeer tussen de beide landen tijdens de winterdienst wekelijks 40 zogenaamde tweepuntdiensten in het Bondsgebied kan uitvoeren in plaats van 42, zoals tot dusver. In het transitoverkeer kunnen tijdens de winterdienst wekelijks twaalf commerciële vluchten over het Bondsgebied worden ge maakt. De besprekingen zijn dinsdag en woensdag in Bonn gevoerd op verzoek van de Bondsrepubliek. TECHNISCHE NOODZAAK Naar men zich zal herinneren maakte de Lufthansa deze maand bekend dat de KLM van plan was haar vrachtcapaciteit op de lijnen naar Duitsland van zestig ton per week te verhogen tot niet minder dan 180 ton. Op grond van de be staande luchtvaartovereenkomst tus sen Nederland en Duitsland kon de Bondsregering dit niet verbieden. Daarom ging zij ertoe over in het ongeregelde chartervervoer de KLM een aantal chartervluchten met pas sagiers uit Amerika onmogelijk te maken. Ingewijden merken op dat de ver hoging van de vrachtcapaciteit in zekere zin voor de KLM een tech nische noodzaak is. Veel van dit vrachtverkeer geschiedde tot dus verre met kleine Dakotatoestellen, die nu echter na vele jaren trouwe dienst uit de vaart worden genomen. Him werk wordt nu uitgevoerd door DC-7 machines die een veelvoud aan vracht kunnen vervoeren. Bo vendien heeft de KLM thans de be schikking over twee nog grotere en snellere vrachttoestellen, namelijk twee DC-8f straalmachines en zo zou dus de vrachtcapaciteit nog scherp stijgen, zelfs al zou de KLM de frequentie van de vrachtdiensten verminderen. PAAL EN PERK GESTELD Met de in het communiqué ge noemde 2-puntsdiensten wordt ge-* doeld op de lijnvluchten die de KLM ingevolge het bestaande lucht vaartverdrag al jaren vanaf Schip hol uitvoert op Duitse steden en te rug. Daarbij heeft de KLM het recht op iedere lijn twee Duitse steden aan te doen, dus bijvoorbeeld van Amsterdam via Bremen naar Ham burg of van Amsterdam via Keulen naar Nürnberg en van Amsterdam via Düsseldorf naar München en vice versa. Deze vluchten moet de KLM dus tot veertig beperken. Tot dusverre bestond er geen limiet. In het luchtvaart verdrag staat na melijk slechts dat Nederland het recht heeft een redelijk aandeel in het gemeenschappelijke verkeer tus sen de beide landen op zich te ne men. Wat het transitoverkeer over Duitsland aangaat: volgens een me dedeling die de Lufthansa deze Een notoire dronkaard „Hij is een not ure dronkaard", zo luidde het testimonium dat de Leidse Politie aan de Haagse Politie rechter gaf over een zestigjarige in gezetene. Ditmaal betrof het een pro ces-verbaal over het besturen van een rijwiel onder invloed. Het was op een zondagmorgen ge beurd en de officier meende, dat de man nog dronken was geweest van de avond daarvoor. Hij eiste daarom twee weken gevangenisstraf. De rechter wilde clementie laten gelden, omdat het hier een fietser betrof en geen automobilist en veroordeelde de man daarom tot f 40 boete. maand verstrekte voerde de KLM tot nu toe wekelijks elf maal over Duitse steden retourvluchten naar andere landen en zelfs andere con tinenten uit. Daarbij heeft de KLM het recht op de tussenlandingen in Duitsland passagiers aan boord te nemen. De KLM mag blijkens het communiqué dit aantal met nog één vlucht tot twaalf verhogen. De algemene indruk in luchtvaart kringen over het resultaat van de besprekingen in Bonn is aldus dat de KLM weliswaar toestemming heeft gekregen om haar luchtverkeer op Duitsland nog iets op te voeren, doch dat Duitsland daarentegen door het vastleggen van de vracht capaciteit en het aantal vluchten naar en over Duitsland, paal en perk heeft gesteld aan de tot nu toe veel grotere vrijheid die het nogal vaag opgestelde vroegere luchtvaartver drag de KLM liet. J. W. Rengelink neemt - per 1 oktober a.s. - ontslag bij de NTS De heer J. W. Rengelink heeft aan het bestuur van de NTS meegedeeld, dat hij zijn functie van programma commissaris van de NTS per 1 okto ber wenst neer te leggen. Meningsverschil. Dit is het gevolg van een naar de mening van de heer Rengelink steeds groter wordend verschil van inzicht tussen de programmacommissaris enerzijds en enkele grote omroepor ganisaties anderzijds over de plaats en de organisatie van de NTS, als mede over de noodzaak van een gro tere samenwerking op programmage- bied. De heer Rengelink is met name van oordeel, dat de wijze, waarop de programma's van de NTS thans worden voorbereid en uitgevoerd, bij de toenemende zendtijd ingrijpend zouden moeten worden gewijzigd. De NTS zou naar zijn oordeel in ruimere mate over een eigen programmastaf de beschikking moeten krijgen. Besprekingen, die naar aanleiding van het reeds maanden geleden aan gekondigde aftreden in de afgelopen tijd zijn gevoerd, hebben de heer Ren gelink niet de indruk gegeven, dat dit verlangen binnen afzienbare tijd kan worden vervuld. Onder die om standigheden acht de heer Rengelink het niet mogelijk de bijzondere ver antwoordelijkheid, die op hem als pro grammacommissaris rust, langer te dragen. MGR. J. BAETEN OVERLEDEN In Breda is woensdagavond kort voor middernacht overleden mgr. Jos Baeten, van 1951 tot 1962 (zes de) bisschop van Breda. Mgr. Baeten is 71 jaar geworden. Joseph Wilhelmus Maria Baeten werd geboren in Alphen (N.B.) op 8 april 1893. Na zijn priesterstudies aan de seminaria van het bisdom Breda werd hij op 2 juni 1917 ge wijd door mgr. P. Hopmans en vrij wel onmiddellijk daarna benoemd tot kapelaan in Sas van Gent. Op 24-1-1921 werd hij conrector van pensionaat Saint Louis in Ouden bosch, maar reeds op 27-8-1921 be noemde mgr. P. Hopmans, de toen malige bisschop, hem tot zijn secre taris. Op 23-8-1933 werd hij bouwpastoor van de parochiekerk Maria Midde lares in Breda (Ginneken) en op 26-9-1934 deken van het dekenaat Ginneken. Op 11 maart 1942 werd hij kanunnik van het kathedraal kapittel. Op 19-4-1945 werd mgr. Baeten vicaris generaal van het bisdom Bre da en en tegelijk deken van Breda en pastoor van het Begijnhof. Op 30-11-1945 volgde zijn benoe ming tot coadjutor van de bisschop, mgr. Hopmans, met het recht van opvolging. De bisschopswijding ge schiedde op 27-12-1945. Op 18-2-1951 werd hij plechtig ge ïnstalleerd als zesde bisschop van het diocees Breda. Op 9-9-1961 kon digde mgr. Baeten zijn ontslag aan, waarna hij tot de wijding van zijn opvolger, mgr. G. de Vet, fungeerde als apostolisch administrator. Zijn ambtstermijn eindigde op 6-5-1962. Na zijn ontslag woonde hij nog de eerste zitting van het oecume nisch concilie bij. Mgr. Baeten werd bij zijn ontslag door paus Johannes XXIII om zijn verdiensten benoemd tot titulair aartsbisschop bij de pau selijke troon en huisprelaat van de paus. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Zwitser Karl Karpf heeft een eenvoudige bescherming voor zijn broeks pijpen geconstrueerd voor het geval, dat hij in de regen op de fiets moet: een beschermend schild van waterdichte textiel, opgehangen tussen twee stangetjes aan het spatbord en aan het frame. Het geheel kan bijzonder klein worden opgeborgen in een etuitje (foto). Bloembollen Praatpalen voor Dalai Lama verliezen Waarschuwing politie Een Franse fotograaf, die het aantrekkelijke tafereeltje van een zogende tijgerin met haar jongen op de ge voelige plaat wilde vastleggen, kreeg de schrik van zijn leven, toen de moeder opeens met een vervaarlijk ge- brul op hem af sprong. Gelukkig bleken de tralies so lide, zodat de fotograaf niets overkwam; de welpjes namelljk yerbovtm wisten van verbouwereerdheid niet waar ze het moesten zoeken... het wettel«ke max,mum," aldus de De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam waarschuwt degenen, die op hun motorrijtuig een meertonige hoorn hebben of er over denken er een aan te schaffen, want: „Wordt u op straat aangehouden, dan volgt de montage en inbeslagneming, plus een boete voor de overtreding." Deze waarschuwing is opgenomen in het Amsterdamse politierapport van gis teren. Ter nadere toelichting schrijft de hoofdcommissaris: volgens de wet moeten motorrijtuigen voorzien van één hoorn met vaste toonhoogte van bepaalde geluidssterkte (tussen 70 en 95 decibel). Dit voorschrift be perkt de geluidshinder bij het geven van signalen zoveel mogelijk. Meertonige hoorns mogen alleen politie, brandweer en geneeskundige dienst gebruiken. De laatste tijd wor den echter steeds meer particuliere auto's aangetroffen, die naast de nor male claxon nog een extra toeten voeren (wat mag) en gebruiken (wat niet mag). De mening schijnt veld te winnen., dat een leuk sportautootje niet kan rijden zonder zo'n speciaal apparaat De politie heeft er echter wel en kele bezwaren tegen. Niet alleen zijn zij meertonig, dus verboden, maar zij kunnen bovendien de verkeers veiligheid in gevaar brengen, want zij toeteren zo hard, dat zij felle schrik veroorzaken bij andere weg gebruikers. Geen wonder, de ge- Jan Boon, de leider van de Neder landse Himalaya-expeditie, die reeds geruime tijd in Nieuw Delhi verblijft, heeft de Dalai Lama, de geestelijk leider van de Tibetanen, een typisch Nederlands cadeau aangeboden. Na mens het Centraal Bloembollencomi té heeft de veelvoudige oud-skikam pioen de Dalai Lama een uitgebreide sortering bloembollen overhandigd. De geestelijk leider heeft de Neder landse cineast, die al vele tientallen jaren in het Oostenrijkse winter sportplaats Kutzbuehel woont, ver zocht een kopie van diens kleuren film „Wij mogen Tibet niet verge- - ten" af te staan. Op verzoek van de Tibetaanse re gering heeft de 53-jarige Nederlan der, die al driemaal naar het Kara- korumgebergte trok, voorts rapport uitgebracht over de toestand waar onder de Tibetaanse vluchtelingen in de Himalaya leven. Boon heeft erop gewezen, dat de vluchtelingen het veelal erg moeilijk hebben en dat de Tibetaanse cultuur, die vooral etno logisch van bijzondere waarde is, in vele gevallen gevaar loopt. JACHT VAN AGA KHAN OP ROTS GELOPEN Het jacht van de Aga Khan, de „Amalouw" is woensdag bij het eiland Sofia ten noorden van Sardinië op een rots gelopen en ernstig bescha digd. Onder de opvarenden bevon den zich prinses Margaret en lord Snowdon. Het jacht heeft belangrijke schade opgelopen en helt naar rechts. Prins Karim en zijn gasten moesten zich in reddingsgordels in zee redden. Een uur later werden zij aan land ge bracht. hun kleur De draadloze meldzuilen op de rijks weg Arnhem-Den Haag in de omge ving van het Utrechtse verkeersplein Oudenrijn, die zo langzamerhand on der de naam praatpalen meer bekend zijn, krijgen een verfje. Half mei is de proefneming met tien praatpalen begonnen. De inrichting was provi sorisch. Met name bleek al spoedig dat de grijze kleur van de palen in het landschap weinig opvalt. De pa len zijn daarom nu beschilderd met blauwe en witte ringen, zodat ze wat beter zichtbaar zijn geworden. Dat betekent overigens geenszins dat ze deze klein- ook behouden, want de proefneming is nog niet af gelopen. De ervaringen tot nu toe zijn volgens de rijkspolitie heel gun stig. De ontvangst is storimgvrij en het aantal meldingen bij de rijks politie is vrij groot. De gemeente politie in Utrecht ontvangt minder meldingen, maair het is mogelijk dat daarbij de aanwezigheid van enkele benzinestations-met-telefoon in de directe omgeving van het Utrechtse verkeersplein van invloed is. Een voordeel van het draadloze meldsysteem is onlangs gebleken. Een van de praatpalen bij Linschoten kwam werkloos te staan wegens de in uitvoering zijnde verbetering van een gedeelte van de rijksweg Den Haag-Utrecht. Deze meldzuil is zon der technische moeilijkheden tijde lijk verplaatst naar een produktieve plaats. Een punt van overweging is nog of de proefneming met de praat palen niet moet worden uitgebreid tot wat meer stille wegen zonder ben zinestations of andere telefoonposten. In september van kracht In het staatsblad is het nieuwe be- strijdingsmiddelenbesluit verschenen waarin een aantal verboden en maat regelen worden vastgesteld over het verkopen, het in voorraad hebben, vervoeren, toepassen en verwijderen van bestrijdingsmiddelen. Het besluit gaat in op 1 september. De nieuwe voorschriften gelden voor ieder die bestrijdingsmiddelen voorhanden heeft of gebruikt. Al leen voor het z.g. huishoudelijk ge bruik van bestrijdingsmiddelen (voor welk gebruik in de toekomst alleen weinig-giftige middelen zullen wor den toegelaten) zijn geen bewarings- voorschriften en leeftijdbepalingen in het leven geroepen. De belangrijkste bepalingen in het nieuwe besluit zijn: verbod van ompakken van bestrij dingsmiddelen in andere verpakkin gen, dan waarin de fabrikant ze in omloop heeft gebracht; minimumleeftijd verkopers 18 jaar; minimumleeftijd vervoerders (al leen personeel) 16 jaar; minimumleeftijd gebruikers van zeer giftige middelen (doodskop of andreaskruis) 18 jaar; minimumleeftijd overige middelen 16 jaar; iedere gebruiker moet de beschik king hebben over een wasplaats, zeep en handdoek; verplichting tot verstrekken en dragen van persoonlijke beschuttings middelen zoals maskers en hand schoenen; iriHchting van speciale bewaar- ruimten, voorzien van sloten en op schriften; verbod waterwinplaatsen en opper vlaktewateren te verontreinigen met bestrijdingsmiddelen; speciale voorschriften voor ont smettingen met gassen, zoals blauw zuur, chloorpikrine, methylbromide, ethyleenoxyde en dergelijke midde len; deze middelen mogen slechts worden toegepast door officieel er kende deskundigen; een regeling voor de beproeving van nieuwe bestrijdingsmiddelen op eet- en drinkwaren. In hetzelfde staatsblad is versche nen een Kon. Besluit, waarbij het in werking treden van het bestrijdings- middelenbesluit is vastgesteld op 1 september a.s. Handelsbalans iveer verslechterd De Nederlandse handelsbalans is in juli verder verslechterd. Verge leken met juni is de invoer .toegeno men van f 2.272 miljoen tot f 2.302 miljoen en is de uitvoer gedaald van f 1.777 miljoen tot f 1.751 miljoen. Het dekkingspercentage liep derhal ve terug van 78 tot 76. Sinds het be gin van dit jaar is er f 3.353 miljoen meer ingevoerd dan uitgevoerd. Voor dezelfde periode van 1963 be droeg het invoersaldo f 2.049 mil joen. Vergeleken met juli vorig jaar is de invoer gestegen met 22 procent en de uitvoer met slechts 12 pro cent. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen dat de invoerstij- ging niet alleen het gevolg is ge weest van een toegenomen verbruik. Een deel van de stijging komt voor rekening van produkten die dienen ter versterking van de Nederlandse economie. De invoerstijging kwam namelyk in hoofdzaak voor rekening van: ru we aardolie, vliegtuigen, auto's, giet ijzer en staal - o.a. buizen voor aardgasleidingen, machines, hout, melkpoeder en granen. De uitvoerstijging is het resultaat van een vermeerdering van de ex port van elektrische machines, auto's, rundvlees, groenten, gietijzer en staal. Bij overstromingen in de Indi sche staat Pendsjaab zijn minstens 32 mensen omgekomen. Enige hon derden dorpen staan onder water, duizenden huizen zijn beschadigd. Zestig dorpen in het gebied van Nieuw Delhi worden geëvacueerd. Deze dorpen staan tengevolge van de hevige moessonregens eveneens on der water. Een visboer uit Hamburg heeft gedurende twee jaar de geneeskunde beoefend in het kleine stadje Ibben- büren in Westfalen. Als zyn latijn beter was geweest zou hij nu nog in functie zijn, maar de grove fouten in zijn recepten deden hem door de mand vallen. Bij jaarbeurs-jubileum Als de besprekingen tot het ge wenste resultaat leiden, zal het 50- jarig bestaan van de Utrechtse Jaar beurs in 1966 op bijzondere wijze worden gevierd. Dat zal dan gebeu ren met een nationale scheepsbouw- tentoonstelling, die zich niet tot Utrecht zal beperken, maar zich zal uitstrekken tot Amsterdam en Rot terdam. Al geruime tijd zijn onderhamde- ldngen gaande over het gelijktijdig houden van de Hiswa-tentooinstelling in het Amsterdamse RAI-gebouw, 'n beurs van scheepsmachines in de Utrechtse jaarbeurs en een scheep- vaartbeuns in de Rotterdamse Ahoy- hallen, te organiseren door de jaar beurs. De besprekingen tussen jaar beurs, bedrijfsleven, Hiswa, autori teiten en andere belanghebbenden zijn nog niet afgesloten, maar de algemeen directeur van de jaarbeurs, drs. J. H. D. van dier Kwast is op timistisch ten aanzien van het wel slagen ervan. Hij ziet in deze ge meenschappelijke manifestatie een prachtig middel voor een goede pro paganda in het buitenland. Als de plannen doorgaan, komt er een spe ciale busverbinding tussen de drie steden. y GEMEENTERAAD van ZOETERWOUDE In een vergadering, die ternauwer nood drie kwartier in beslag nam, heeft de gemeenteraad van Zoeter- woude onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Detmers gister avond een agenda van zes punten afgewerkt. De notulen gingen zon der enige discussie onder de hamer door. Onder de ingekomen stukken werd een door B. en W. aan enke le bewoners van woningen aan de Bernhardstraat en de Margrietstraat te Zoeterwoude-Rijndijk te richten schrijven betreffende door deze be woners ingediende klachten aan- aande gebreken van hun woning behandeld en goedgekeurd. In deze brief van B. en W., die door de wet houder van Openbare Werken, de heer P. van Hofwegen aan de raad werd voorgelezen, werden de door de indieners van het klaagschrift genoemde bezwaren punt voor punt behandeld. Het KVP-fractielid, de heer Van der Ploeg sloot zich aan bij de zienswijze van B. en W. en merk te op, dat het merendeel der te ber de gebrachte problemen in het civie le vlak dienen te worden afgehan deld. Enkele bezitters van woningen aan Roomburgerweg maken in een schrij ven aan de raad bezwaar tegen het voornemen van de gemeente Leiden het terrein achter de Roomburger weg in te richten als vuil-stortplaats. De raad besloot, daar dit een hin- derwetsaanvrage betreft, de zaak in handen te geven van het college van B. en W. Het Oranje-comité heeft aan de raad een verzoek gericht medewer king te verlenen nan het organiseren van feestelijkheden bij gelegenheid van de opening van de nieuwe Lei- derdorpse brug. De beslissing hier over werd aangehouden. Het door B. en W. ingediende voorstel tot vaststelling van het plan tot herziening van het uitbreidings plan Hoge Rijndijk werd ongewij zigd aanvaard. Er zal een voetpad worden aangelegd tussen de Oranje laan en de 5-Meilaan. Verder is in deze wijziging opgenomen een ande re bestemming voor het café „Ik leer nog" en een wijziging van de bebou wingsmogelijkheid van enkele per celen. De bezwaren van de heer G. M. Hansen tegen de wijzigingen zijn door het college van B. en W. on gegrond verklaard, waarmede de raad zich gisteravond akkoord ver klaarde. Hetzelfde geschiedde met het voor stel van B. en W. tot het verlenen van vergunning tot het aanleggen van straten en rioleringen in het uit breidingsplan Vrouwen weg-Vlietweg aan de N.V. Bouw- en Aannemers bedrijf „Nieuw 's-Gravenhage", zon der enige discussie verklaarde de raad zich akkoord. Voor herstelwerkzaamheden aan de St. Bernardusschool zal, nu de raad het voorstel van B. en W. heeft goedgekeurd, van gemeentewege steun worden verleend. Nadat tenslotte tijdens de rond vraag betreffende zaken van on derschikt belang waren afgehandeld, sloot de voorzitter nog geen drie kwartier na de opening de vergade ring.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5