ZOETERWOUDE KREEG EIGEN WAPEN VAN HET LEIDSE GEMEENTEBESTUUR alles CE) kan r DONDE^E^G_J7_AUGUSTUS 1904 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Advertentie) TV-DEBUUT VAN 20 TILBURGSE FRATERS Da stadsgemeenschap van San Sebastian in Spanje heeft het initiatief geoomen tot een aktie, welke in geheel Spanje is ingeslagen. Er zijn ytoplairlrrrtjr- in vele talen verspreid met de opwekking „glimlach als- MfciMt". Een niet overbodige aansporing, welke overigens voor deze oharmante Spaanse in Madrid al niet meer nodig was. In de televisie-opvoering van „De Opvolger", dat door toneelgroep En semble onder regie van Karl Gutt- mann meer dan honderd opvoerin gen beleefde, en waarvan dinsdag avond in de Tilburgse schouwburg tv-opnamen zijn gemaakt, zullen 20 Tilburgse fraters hun televisie-debuut maken. Het toneelstuk zal in de loop van het winterseizoen door de KRO- tv worden uitgezonden. Wim Bary, die de tv-regie in han den heeft, vond het aantal concla- visten, dat Karl Guttmann met op zet klein had gehouden, te laag, en hij heeft met succes een beroep ge daan op de twintig Tilburgse fraters. Afzet van lammeren C Bet Zoeterwoudse raadhuis krijgt etudelijh het gemeentewapen, en het to haar geschonken door de ge- ■nati Leiden. Enige tijd geleden is ■mi daar begonnen met de afbraak van de openbare kleuterschool aan 4a Herenstraat. Tijdens de afbraak to awn gestoten op twee gedenkste nen. Eén ervan toont de namen van 4a leden van het College van B. en W., het hoofd van de school en de laden van de Zoeterwoudse raad, die m de bouw van deze pl.m. 1870 ge- school betrokken zijn ge- Communist in regering van Soekarno President Soekarno heeft donder dag voor de eerste maal een commu nist ill zijn kabinet opgenomen. Het is de vice-voorzitter van de commu nistische partij van Indonesië, Njoto. Waarnemers in Djakarta achten het twijfelachtig of met deze benoeming 4e communisten grotere invloed zul len krygen, daar het kabinet verant- vroordeUjk is aan de president, die de Indonesische politiek bepaalt. Minister Njoto is opgenomen in het „presidium", het college dat pre sident Soekarno alviseert en tot dus ver bestond uit Soebandrio, dr. J. Ximena en dr. Chairul Saleh, resp. eerste, tweede en derde vice-pre mier. Behalve de benoeming van Njoto aun ook andere mutaties in het ka mnet hekend gemaakt. weest, de andere het wapen van Zoe te rwoude. In die tijd was de gehele omgeving van de Herenstraat nog Zoeterwouds grondgebied, dat eerst bij de offi ciële grenswijziging van 1896 onder de bevoegdheden van de gemeente Leiden kwam te ressorteren. Voor die tijd strekte Zoeterwoude zich uit tot aan de Zoeterwoudse singel, en deze uitgestrektheid ontlokte aan een van de officiële genodigden, die hedenochtend aanwezig waren bij de officiële overdracht door de Leidse wethouder, de heer C. J. Piena aan de Zoeterwoudse burgemeester, de heer J. A. Detmers, de opmerking dat „het logischer geweest ware, in dien in tegenstelling tot deze grens wijziging de rest van de gemeente Leiden door Zoeterwoude was gean nexeerd" ASBAK MET ZOETERWOUDSE WAPEN De overdracht van de steen vond plaats op het parkeerterrein voor het Zoeterwoudse raadhuis. Na de plech tigheid begaf het gezelschap zich naar de raadszaal, waar de heer Pie na, als officieel afgevaardigde van 't Leidse gemeentebestuur, in een kor te toespraak herinnerde aan een reeds eerder door de Ledse gemeen teraad genomen besluit om gedenk stenen, door omliggende gemeenten aangebracht in gebouwen die door grenswijzigingen na de bouw binnen de grenzen van de Sleutelstad zijn komen te staan, aan de desbetreffen de gemeenten terug te schenken. Burgemeester Detmers ging in op de verhouding tussen de beide ge meenten, welker geschiedenissen nauw met elkaar verwezen zijn. Hij had veel waardering voor de geste van het Leidse gemeentebestuur en verzekerde de schenker, dat de bei de stenen een waardige plaats zul len krijgen in het gemeentehuis van Zoeterwoude. Tenslotte overhandigde hij de Leidse wehouder als stoffelijk blijk van dank een asbak met het wapen van Zoeterwoude. Foto: Burgemeester J. A. Detmers (tweede van links) en de Leidse wethouder C. J. Piena, die zojuist de steen heeft overhandigd (tweede van rechts) met de genodigden voor het raadhuis van Zoeterwoude. (foto Van Bemmelen) gedaald De export van slachtlammeren ligt in dit seizoen belangrijk lager dan in dezelfde periode van het vooraf gaande jaar. Volgens mededeling van de stichting kwaliteitscontrolebureau voor te exporteren schapen (KES) zijn in mei, juni en juli 1963 uit gevoerd: 65.238 geslachte lammeren, in dezelfde maanden van dit jaar: 24.185 stuks. De import van schapevlees in 1964 tot en met 1 augustus bedroeg 612.000 kg tegen 34.000 kg in 1963. Hiervan wordt een belangrijk deel doorgezonden naar dezelfde landen, die normaal onze eigen lammeren af nemen. De oorzaak van dieze situatie is te zoeken in de hoge prijzen welke dit voorjaar voor de éénjarige slacht schapen werden besteed, waardoor ook de lammerenprijs tot ongekende hoogte wend opgetrokken. Deze prijs was zo hoog, dat export als geslacht zuiglam verlies oplevende voor die vleesexporteurs, terwijl de weidens mede dank zij de zeer weelderige grasgroei wel kochten, aldus het landbouwschap. Een regelmatig aanbod van Neder lands lamsvlees in het buitenland is hierdoor niet alleen vastgelopen, maar tevens zijn Engeland, Ierland, Nieuw Zeeland en Argentinië daar in de markt gekomen. Nu de gras- groei doorzet, gaat bovendien het ge vaar dreigen, dat de lammeren te lang wonden geweid en te vet wor den, waardoor ze op grond van de bestaande voorschriften niet voor ex port kunnen worden vrijgegeven. Bij het grote aanbod, dat binnen kort onvermijdelijk moet komen, zal dit de vleesexporteurs bij hun aan kopen op de mankten tot grote voor zichtigheid dwingen, omdat elk voor export geslacht schaap, dat daardoor niet kon worden vrijgegeven, op de binnenlandse markt belangrijk min der opbrengt. Zwarte lonen bij D.A.F. JURIDISCH ONDERZOEK NAAR DE TOEPASSING VAN METAAL-C.A.0. Geen vervanging van Hembrug door spoorwegtunnel De Spoorwegeh zijn niet van plan de Hembrug te vervangen door een spoorwegtunnel. „Wij kunnen de kosten, die 100 a 150 miljoen zullen bedragen, eenvoudig niet betalen", aldus de NS-directie. De jaarlijkse afschrijving en investering bedragen voor de Spoorwegen resp. 100 en 125 miljoen. Verhouding F rankrijk-Duitsland sterk verkoeld De officier van justitie bij de recht bank in 's-Hertogenbosch, onderzoekt of de interpretatie van de cao bij de DAF in Eindhoven juridisch juist of onjuist is. Hij doet dit op verzoek van de loontechnische dienst, die bij de DAF een onderzoek instelde naar een beweerde uitbetaling van zwarte lonen. De directeur van de loontechnische dienst, drs. A. J. van Bavel, deelde mee, dat sociale verzekeringsdeskun digen zijn gehoord voor begin van dit jaar door zijn dienst een onder zoek bij de DAF werd ingesteld. Ook werd de argumentatie van de kant van de onderneming vernomen. Bij de DAF staat men op het stand punt, dat de cao-bepalingen zo zijn te interpreteren, dat van het perso neel rechtens één procent van het loon wordt ingehouden voor de ziek tewet, terwijl de onderneming de overige 6.3 procent voor haar reke ning neemt. Volgens de cao zoals die door het overgrote deel van de me taalindustrie wordt toegepast betalen werknemers en werkgevers in de me taal elk de helft van de premie, die 7,3 procent van het loon bedraagt. Charles Lucet, functionaris van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, belast met politieke aangele genheden, heeft het bezoek, dat hij maandag 31 augustus aan Bonn zou brengen, afgelast. Als officiële reden is vakantie op gegeven, maar verondersteld wordt, dat het bezoek is afgelast op verzoek van president De Gaulle, die onaan genaam is getroffen door verklarin gen van de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Sohroeder, in 't weekblad „Die Zeit". Schroeder gaf Frankrijk er de schuld van, dat de pogingen een of andere vorm van politieke eenheid onder de zes van EEG te bereiken, tot nog toe zijn mislukt. CHINEES BIJ DE TIJD Een op 19 augustus 1964 ge dateerde en uit het Engelse Guilford (Surrey) verzonden brief met als adres: „the palace of Louis Bonaparte, Utrecht, Holland" is dank zij de attente PTT toch op de goede plaats terecht gekomen. De brief zat dezer dagen bij de voor de uni versiteitsbibliotheek in de Dom stad bestemde post. De bibliotheek is onderge bracht in het pand Wittevrou- wenstraat 11. Koning Lode wijk Napoleon heeft daar inderdaad gewoond tot 1808, toen hij naar Amsterdam vertrok en het stad huis op de Dam als paleis liet inrichten. PTT was dus echt wel schrander, maar dat de fir ma C. Henderson in Taipe, Tai wan (Formosa) China (de af zender van de brief) zo slecht bij de tijd was, begrijpt men in Utrecht niet goed. Kenne lijk leeft de brave man nog in het heel grijze verleden. Hij wilde de koning graag thee, citroenolie, kleding, bamboe gordijnen en andere mooie Chi nese artikelen verkopen. Boe ken waren er niet bij en daar om heeft men bij de universi teitsbibliotheek de brief maar als curiositeit terzijde gelegd Geen „bressen" in Berlijnse muur Onderhandelingen mislukt De onderhandelingen over nieuwe „bressen" in de Berlijnse muur zijn mislukt, zo werd woensdagavond in West-Berlijn gezegd. Deze onderhan delingen zijn nu acht maanden aan de gang. De kans op verlenging van de overeenkomst van 17 december wordt in West-Berlijn nihil geacht. Deze verlenging was door de Oostduitse regering verzocht. De Westberlijnse regering zou echter vastbesloten zijn géén stukken te tekenen, die tot ge volg zouden hebben dat West-Berlijn als een „onafhankelijke politieke eenheid" zou kunnen worden opge vat. Een regeringswoordvoerder in Bonn noemde een Oostduitse verklaring'n propagandistische afleidingsmanoeu vre. Passen zouden niet nodig zijn als er geen muur was en Oost-Ber- lijn is voor deze muur verantwoor delijk, zei hij. Oost-Duitsland had de Westberlijn se regering ervan beschuldigd 't slui ten van een nieuwe overeenkomst over de pasjes te vertragen door steeds weer „nieuwe eisen" te stel len. De beschuldiging was vervat in een brief, die de Oostduitse vice-pre mier Alexander Abush aan burge meester Willy Brandt van W.-Berlijn had gezonden. MALEISIë STEUNT SINGAPORE Na afloop van een kabinetsverga dering heeft de premier van Malei sië, Toenkoe Abdoel Rachman, woens dag medegedeeld, dat Maleisië de Nederlandse economische steun aan Indonesië en de regelingen voor de verwerking van de Indonesische uit voer van tin en rubber via Neder land zeer ernstig opneemt. In zijn vergadering heeft het kabinet de re gering van Singapore de bevoegdheid gegeven beperkend op te treden te gen de invoer uit Nederland, waar sinds dinsdag vergunningen voor no dig zijn. In antwoord op de vraag of de cen trale regering van Maleisië soortge lijke maatregelen tegen de invoer van Nederlandse produkten zou ne men, zei de premier, dat de ministers van financiën en van economische zaken de toestand in het oog zullen houden en overleg zullen plegen met de regering van Singapore alvorens te besluiten tot het al dan niet ne men van maatregelen. De eerste minister voegde hieraan toe, dat de centrale regering geheel staat achter de maatregelen van de regering van Singapore, welke ge richt zijn tegen de invoer van textiel uit Groot-Brittannië. KATWIJK AAN ZEE Lustrum klokkenspel Het is he den vijf jaar geleden, dat de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, Mr. J. Klaassesz het carillon in de toren der Oude Kerk aan de Zuid- Boulevard in gebruik stelde. Het ca rillon met 35 klokken, gegoten door de firma IJsbouts in Asten. Behalve Vlissingen is er aan de Noordzeekust geen enkele badplaats die een caril lon bezit. Hedenavond voert de bei aardier Hessel de Harder een spe ciaal programma „Gelukkig is het land," „O Heer, die daar des hemels tenten spréidrt," Een liede van de zee, Een man op zee, Naar Zee, Hollands zee, De reddingsboot, Een scheepje in de haven landt, De zilvervloot, Een draaiersjongen, Waar de blanke top der duinen. En enige marsmuziek. WASSENAAR AANBESTEDING B. en w. van Wassenaar hebben een openbare aanbesteding gehou den voor het aanleggen van wegen en rioleringen in het plan „Zijlwa tering", omvattende de Lodesteijn- straat, Van Naeldwijckstraat, Mont- foortlaan en gedeelten Fabriciuslaan met bijbehorende werken. De laag ste inschrijver was de firma J. Stam te Voorschoten: 153.400. De gun ning is aangehouden. KORTE GOLF Een felle brand heeft vanmor gen voor enkele tienduizenden gul dens schade aangericht in de graan- drogerij van de N.V. Havens Graan handel in Maashees. De oorzaak van de brand, die door de brandweer uit Boxmeer en Vierlingsbeek vrij spoe dig kon worden bedwongen, nadat de krachten van het personeel daar toe tekort hadden geschoten, is nog niet bekend. Het bedrijf was tegen brandschade verzekerd. Acht leden van de Amerikaanse nazi-partij hebben woensdag van de rechter opdracht gekregen Atlantic City te verlaten en er nimmer meer terug te komen. Zij werden voor waardelijk veroordeeld. De acht man nen, afkomstig uit Arlington (Virgi nia), waren in uniform met rode swastika-armbanden en stonden in 't gelid toen het vonnis werd uitgespro ken. Zij hadden bekend schuldig te zijn aan ordeverstoring tijdens een demonstratie bij het gebouw van de democratische conventie, waar zij borden droegen met het opschrift: „President Johnson is een verrader". De 56-jarige heer G. v. d. Lee uit Naaldwijk is gisteravond laait bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. Hij werd bij het oversteken van de Maas dijk door een motorrijder aangereden en zo ernstig gewond dat hij ter plaat se overleed. De motorrijder is met een schedelbasisfraotuur naar een ziekenhuis in Schiedam overgebracht. De resultaten van het onderzoek van de N loontechnische dienst en de argumenten van de DAF zijn de of ficier van justitie van 's-Hertogen bosch ter hand gesteld. Deze heeft drs. Van Bavel enige tijd geleden reeds toegezegd te zullen laten we ten of hij in een en ander aanleiding vindt voor de juridische houdbaar heid van een proces-verbaal, dat de loontechnische dienst eventueel zal opmaken. Drs. Van Bavel deelde nog mee, dat de DAF bereid is in een proef proces te trachten te bewijzen, dat bij de DAF de cao rechtens wordt toegepast. Mocht de DAF geen gelijk hebben, dan zal de onderneming de cao toepassen conform de toepassing ervan in het overgrote deel van de metaalindustrie. „In your heart, you know he's right. Vote for Barry Goldwater". (In uw hart weet u dat hij gelijk heeft. Stem op Barry Goldwater) staat op het meters hoge bord, dat aanhangers van de republikeinse kandidaat Goldwater hebben laten neerzetten in Atlantic City de stad, waar deze week de conventie van de demo cratische partij wordt gehouden. Dagenlang al was het bord een doorn in het oog van de democraten. Tot woensdagmorgen als spitvondig onderschrift kwam„Yesextreme right" (Ja... uiterst rechts). De auteur is onbekend, echter welbe mind in Atlantic City.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3