i/lido '64 ONDERHANDELINGEN OVER LONEN IN METAAL OPNIEUW AFGEBROKEN Een week voor baggeren onder de wal in de Brasem VULCANO VOORSTELLEN OVER EN WEER ONAANVAARDBAAR GENOEMD SoMbf„adïe35n0°l00maaaar„ KS g 2,6 te veel, maar1 niet genoeg BIOSCOPEN Ruim 100.000 schade bij boerderijbrand KRANTENBEZORGERS gevraagd AKTIEVE BEZORGERS DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 27 augustus t/m 5 september (behalve zondag TO augustus) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V V V te Den Haag (Paikstiaat), Rotten! uu Stadhuisplein) en Delft Restelkaarton bii alle V.V.V.'s. Pujzen: f. 2.-, f 2.5u. f ;t f 4.-, f 5.-, f. 7.50 en f. 10.-. fiflDIO TELEVISIE SPOEDIGE OVEREENSTEMMING NOG NIET IN ZICHT proeven. Er zat nog een kwade kant aan dit alles. De rijkspolitie had gemeld, dat ge regeld dat clandestiene gebagger wordt uitgeoefend en dan speciaal by mistig weer, regen of op zaterdag. En verdachte had op zaterdag gebag gerd. voor die ene procent de hele proce- „Niets geen bijzonders, ik werk al- dure voor het openbreken van de tijd op zaterdag", zo betoogde hij CAO in gang zou worden gezet. voor de politierechter. Hij zei overigens de indruk te heb- „Daar denk ik het mijne van", re- ben, dat formeel van een openbreken pliceerde de rechter, van de CAO kan worden gesproken. Bovendien, nog maar enkele dagen maar dat het voorstel van de werk- tevoren was verdachte gewaarschuwd nemers praktisch op eén aanpassing dat hij minstens 100 meter uit de De onderhandelingen m de vakraad voor de metaalindustrie voor een van CAO-bepalingen zou neerkomen walkant moest blijven, loonsverhoging zijn gisteravond afgebroken. De werknemers hebben ver- j)at werkgevers en werknemers »Er staat 75 meter *n con- klaard, dat hun eisen tot het inhalen van de achterstand, die zij fixeren op ^e helft van de premie voor so- tract", verbeterde verdachte. 2.6 procent, zullen worden opgenomen in de voorstellen voor de nieuwe ciaje verzekeringen betalen is alleen »G°„ed dan, 75 meter, maar dat is Van de Haagse politierechter Een week gevangenisstraf kreeg 'n mens het Staatsbosbeheer omdat de 34-jarige schipper uit Mijdrecht van Brasem onder de beschermde natuur de Haagse politierechter, omdat hij monumenten valt. De officier van op 25 meter uit de walkant in de justiti# vond het ook een kwalijke Braassemermeer had gebaggerd. daad van verdachte en noemde hem Dat is een schadelijk werkje voor eed velen, die door het werk j te^or^datt6^eba^gerP§kht onder de nisstr&f voorwaardelijk. De rechter aetherklanken walkgnt, verzakt deze snel. was bet hiermee niet eens. Maar de baggeraar heeft gauwer „Die geldboete verdienen ze wel VRIJDAG 28 AUGUSTUS zijn schuit vol met bagger, dan wan- weer gauw terug met dat baggeren", neer hij in dieper water, dus verder luidde zijn oordeel en daarom werd HILVERSUM I, 402 m. van de walkant zijn geluk moet be- het een week gevangenisstraf. GANGETJE LEIDEN (Advertentie) doodt direct elk insekt! CAO-onderhandelingen. De werkgevers waren van mening, dat de achter stand één procent bedraagt, maar dat het inhalen ervan alleen kon geschie den middels een formeel openbreken van de lopende CAO, waaraan zij niet wilden meewerken. Beide partijen stellen, dat de achterstand in de metaalindustrie (met meer dan 190.000 werknemers) is ontstaan als gevolg van het feit, dat de CAO voor de metaal het eerst tot stand kwam. De reële loonsverhoging bleef daardoor achter bij de gemiddelde reële loonsverhoging, die dit jaar tot stand kwam. 't geval in de metaalindustrie. Over al elders betaalt de werkgever meer dan de helft en ook komt het voor, geen 25 meter", hield de rechter vast. De politie had geconstateerd, dat in tien minuten door verdachte 12 ha- minimum van één procent betaalt. dat de werknemer niet meer dan het len met ba^er waren êedaan" ae werkn«mer roe» «n ft*1 iiDat gaat even snel", stelde de rechter vast. N „Maar ik heb de bagger weer terug gegooid", verklaarde verdachte. „Tenminste, toen de politie kwam", vulde de rechter aan. Er waren verklaringen o.m. na- BINNENKORT BESLISSEN De heer Baarda deelde mee, dat de vakverenigingen voor een keus Langdurig heelt de vakraad voor de metaalindustrie gesproken over de staan. of toch er aansturen, dat loonsverhogingen, nadat reeds twee keer eerder hierover was vergaderd. De voorzitter van de werkgeversdelegatie, ir. K. van der Pols, deelde mee, de CAO wordt opengebroken, of de dat de wegen, die de vakverenigingen hadden aangegeven om te bereiken, eisen voor het inhalen van de ach- dat de achterstand sou worden weggewerkt, voor de werkgevers niet aan- d inral(,uleren by de voorste|. vaardbaar waren. RESTAURATIE KASTEEL EIMERICH IN HEEZE In Heeze (N. Br.) is het oude kas teel Eimerich in restauratie genomen. Het ligt in de bedoeling dit restant van de oude kasteal van de heerlijk- len voor de komende loononderhan- heid Heeze-Leende, dat reeds in de De werkgevers hadden van hun Van werknemerszijde is nog mee- delingen. py realiseerde zich, dat de 12de ,eeuw werd genoemd> op grote vertegenwoordiging in de Stichting gedeeld, dat de werkgevers nog een ««w—a miiAn schaal te. restaureren naar de plan- van de Arbeid vernomen, dat hel voorstel ter tafel hebben gebracht vakverenigingen binnenkort sullen nen van ir. C. Geenen te Eindhoven, een openbreken van de CAO zou over de verdeling van de premie voor moeten beslissen ook omdat de mo- Men is echter vast met de vernieu- zijn, wanneer het pariteitsbeglnsel sociale verzekeringen Van de 7.3 Belykheid bestaat, dat een loonstop heTooa™ dl Brabantse Antfikbeurï voor betaling van de premie voor procent premie zou dan de eerste - net oog op ae tsraoamse AnueKDeurs, ziektekostenverzekering zou worden twee procent vqor rekening van de voor het komende jaar wordt afge- welke in dit kasteal ter gelegenheid verlaten. werkgevers worden genomen en zou kondigd. ïïft Brabantse Dag van 4 t.e.m. Afk ftvaarirras c 9 nr(M.nnt An hasLs van lp September gehouden zal worden. De heer Van der Pols vond voorts, de Procent op Dasis van dat de werkgevers niet konden in- Pariteit moeten worden voldaan. De gaan op een wijziging van het sys- werknemers becijferden, dat dan een teem voor regeling van de onder- reele loonsverhoging van een procent nemingsgewijze differentiatie. Daar- w°rde,n bereikt; daarmee gingen zij niet akkoord. UIT HFT VFRTROUWDE ERDAl HUIS voor noemde hij als redenen, dat een dergelijke wijziging niet essentieel zou zijn, en dat daardoor een onjuist gebruik in de hand zou worden ge werkt. Bovendien zat het er volgens de voorzitter van de onderhandelings delegatie van de werknemers, de heer Uitbreiding zendtijd tweede televisienet Mr. V. G. M. Marijnen. minister De films in de week van 27 aug.- 2 sept. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: „Moord in galop" (14 jaar). Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zond.: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Lido: „De val van Rome", gepronlongeerd. Dag. 2.30 en 7.30 uur. zond. 2.30 en 7.30 uur. (14 jaar). Luxor: ,,'n Verrukkelijke idiote". (14 jaar), Baarda, in, dat ernstige moeilijk- van O. K. en W. ad interim, heeft de heden zouden kunnen ontstaan ais NTS op haar verzoek 30 extra uren zendtijd voor het doen van experi mentele uitzendingen via het 2de net toegewezen. Bij de voorlopige zendtijdbeschikking 2de televisienet werd de NTS vanaf 1 maant tot 1 oktober 1964 maximaail 150 uur zend tijd toegewezen. Dit wondt dus nu 180 uur. Een zeer felle brand heeft gister middag de boerderij van de heer J. van Zntven in het buurtschap Dors- hout volledig verwoest en daarmee het zes personen tellende gezin dak loos gemaakt. De brand brak omstreeks drie uur Uit, Het vuur greep zo snel om zich Dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur heen, dat de Veghelse brandweer, die Zond.: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 zeer spoedig ter plaatse was, slechts uur. het nabij gelegen kippenhok met 700 kippen kon redden. Het vuur ont- „De honing is geschift stond in de schuur, vermoedelijk If ie,eA i doordat kinderen met vuur speelden. oon/ii Vnn^Q 1S Woonhuis, schuur en stal gingen ge- Zond.. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 heel verloren. Voorts kwamen 38 varkens in de vlammen om. Ook ver scheidene landbouwmachines werden vernield. De reeds opgeslagen hooi- en maai- oogst brandlde nog lange tijd na en bezorgde de Veghelse brandweer veel werk. De schade bedraagt volgens eerste globale schattingen meer dan DE LEIDSE COURANT, vraagt voor Leiden, Oegstgeest Hoge honorering. Bijzonder geschikt voor scholieren. Sollicitaties Abonnementenafdeling: Papengracht 32, Leiden, telefoon 20935. uur. Trianon: Irma la Douce (str. volw.). Dag. 2.00 en 8.00 uur. Zond. 2.00, 5.00 en 8.QQ uur. Rex: „Yeah, yeah, yeah, daar zijn we", geprolongeerd. (Alle leeft.) Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15. 100.000. De boerderij was verzekerd. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7-30 V d. voorpag., praatje). 8.Q0 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 8.50 Gymn. v. d. vrouw. 9.00 Te land en te water, een informatief programma voor weg- en watergebruikers, 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Klein Radiokoor: klass. liederen. 10.10 Viool en piano: klass. en mod. muz. 10.45 V. d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Zij die van de zon leven, vakantie dagboek (herh. van 1 aug. jl.). 11.35 Lichte gram. 12.00 Stereof. uitz.: Grand Gala-orkest. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Stereof. uitz.: Orgelkwartet. 13.00 Nws. 13.15 Me dedelingen. evt. act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansork. en zangspl. 14.00 Nederl. Koorfestival 1964. 14.30 Shakespeare, de mens, de dichter, li terair klankbeeld. 15.00 Instrumen taal Trio: klass. en mod. muz. 15.25 Act. 16.00 Nws. Aansluitend: gesprek. 16.15 Lichte gram. 16.40 Hoorspel v.d, jeugd. 17.00 Solisten van weleer: ver geten instrumentalisten, muz. lezing. 17.30 Ronduit muzikaal: lichte muz. en lezing. 18.00 Nws. 18.15 Amus.- muz. 18.30 Bèta: nieuws uit de we reld van de natuurwetenschappen. 18.40 Jazz-Rondo. 19.00 Kiosk. 19.10 Klass. kamermuz. 19.30 Gezondheid van lichaam en geest: De Anti-vivi sectie Stichting, gesprek. 19.00 Gi-' taarmuz. (gT.). 19.55 Eerste kolom: dagelijkse dingen vrijzinnig bekeken. 20.00 Nws. 20.20 De vrijzinnigheid in breed internationaal vaarwater, le zing. 20.20 Wiener Feestweken: Pia- norecital: klass. muz. 20.50 Boekbe spreking. 21.00 Stereof. uitz.: Prome- nade-ork. en zangsol. 21.30 Olympi sche Spelen, klankbeeld. 22.00 Hol land Festival 1964: Fanfare-ork.: mo derne muz. 22.30 Nws. 22.40 Orgel spel. 23.00 Balans: act. kroniek. 23.15 Lichte gram. 23.45 Soc. nieuws in Es peranto. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram., praatje v. d. vrouw, toeristische tips en progr. v.d: kinderen. 9.50 Klass. gram. 10.15 Amus.muz. (gr.). 11.00 V.d. zieken. 11.40 Klass. pianospel (gr.). 12.00 Angelus. 12.04 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte gram. 12.55 Kath. nws. 13.00 Sound of music, musical (herh. van 28 juli jl 14.15 Lichte gram. 14.45 Promenade-ork. en zangsol. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Klass. kamermuz. (gr.). 17.00 V.d. kinderen. 17.30 Me- tropole-ork. en zangsol. 18.10 Lichte gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Mu ziek v.d. militairen (gr.). 20.20 Klass. gram. 21.10 Vlaamse hoofden, Vlaam se zinnen, documentaire over de ont wikkeling van de Vlaamse Beweging sinds '14-'18. 21.30 Muziek kent geen grenzen (opn.). 22.05 Lichte grapy, 22.20 Act. of gram. 22.25 Boekbespf. 22.30 Nws. 22.40 Klass. gram. 23.25 Kerkorgelconcert. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S' KRO: 19.30 Lhasa - verboden stad, filmreportage over Tibet. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Midavondserenade: gevar. muz. progr. 21.35 Bonanza, TV- film (9). 22.25 Ik ben met U .do cumentaire over de concilies in de geschiedenis van de Kath. Kerk (4). NTS: 22.50-22.55 Journ. door Antonio del Monte „Als je vanavond met de postboot gaat, zie ik je dan wel", vroeg Do- nato opeens. „Als je vanavond mee terug gaat natuurlijk wel!" lachte Maria blij. „Gaan we dan terug naar Vulcano?" informeerde hij nadrukkelijk. Maar voor Maria had kunnen ant woorden, klonk op het doodstille ter ras ineens het gerucht van een omval lende stoel. Voetstappen kwamen na derbij en vlak achter hen vibreerde de spottende lach van een vrouw. Geërgerd draad e Donato zich oim. „Dag hartjes", zei Maddalena, nog voor hij zijn mond had kunnen open doen. „Ik ben het maar." Ze hing in een zittende houding op een tafeltje en lachte. Ze kneep haar ogen tot nauwe spleten en loerde naar Donate als een spinnende poes. De kleine lampjes aan de gevel van het café wierpen een sinistere schaduw over haar gezicht en doortintelden het ver warde haar, dat in wilde, donderblon- de krullen over haar voorhoofd sprong. „Wat is het verrukkelijk weer eens in een stad te zijn!" vervolgde ze met een lage stem. Ze sprong van het ta feltje en strekte haar handen: „Gaan we nu iets gezelligs doen? Of eh. stoor ik jullie?" Ze stond op een af standje en glimlachte plagerig, haar hoofd een beetje schuin, zodat haar ogen glansden in het licht. „Nee, natuurlijk niet", haastte Do nato zich te zeggen. Hij trok een stoel voor haar by, die kraake toen Maddalena er zich in liet neervallen. Hy gaf haar een sigaret en terwijl het vlammetje van zijn aansteker flakker de. vroeg hij als terloops: „Had de politie iets bijzonders?" „Welnee", antwoordde ze onver schillig en strekte behaagziek haar benen, ,,'t Ging om een formulier, dat ik tekenen moest. Maar de politie is hier wel veel liever dan in Napels hoor!" Ze begon proestend te lachen. Het drong heel langzaam tot Donato door, dat de politie in Lipari gewei gerd had het verzoekschrift van de inwoners van het dorp Vulcano in te willigen. Er viel een onrust van hem af, nu hij bemerkte, dat de voorzie nigheid en hij hand in hand gingen. Buiten alle verwachtingen had Mag- dalena haar verdriet in drank omge zet en zoals ze daar in haar stoel lag, dronken en verleidelijk, wist hij het pleit reeds gewonnen te hebben. Hij boog zich naar haar over en glimlachte: „Ben je alleen maar bij de politie geweest?" „Wat dacht je anders?" vroeg ze ondeugend. „Maar de inspecteur was een engel van een man. Ik heb cognac met hem gedronken, Donato. Zeven glazen Courvoisier met drie sterretjes. Ruik maar?" Ze richtte zich op en legde haar handen op zijn knieën, haar warme adem streek be dwelmend over zijn gezicht. „Moeten we nou niet 's naar binnen gaan?" vroeg opeens Maria ze nuwachtig. .Straks is de avond om en hebben we hier al die tijd buiten gezeten!" „Hè ja!" riep Maddalena. „Laten we naar binnen gaan. Kom Donato! Niet zo lui!" Ze sprong op en trok hem aan zijn handen de stoel uit. Juist kwam de heer Nobili aan. Met haastige stappen ging hij voorbij en maakte de deur open van het café. „Je stelt je verschrikkelijk aan", zei Maria bits. „En je ziet er uit of je gevochten hebt; je kan zo eigenlijk niet naar binnen. Ik schaam me dood tegenover Donato." Met een beteuterd gezicht drukte Maddalena haar sigaret op het tafel blad kapot. „Dat wist ik niet, Maria", ant woordde ze zacht. „Ik dacht „Wat moet je ook zoveel drinken", snauwde Maria. „Straks ben je nog zo dronken, dat je niet naar huis kunt. Ik zit maar met de elelnde. „Er was een verzoekschrift inge diend", vertelde Maddalena schuch ter. „Maar de politie kon het niet inwilligen en nou moet ik mijn hele leven in het dorp blijven. Toen heb ik cognac gedronken, omdat.om dat ik 't verschrikkelijk vind." Ze legde haar hand op de arm van haar zusje. „Kun je dat niet begrij pen, Maria?" „Ja, Maddalena, ja, ja, natuurlijk wel!" stamelde Maria medelijdend. „Ik zou nog veel meer willen drin ken", snikte Maddalena opeens. „Ik stik op dat eiland. Ik hou het niet uit in dat vreselijke bekrompen dorp „Nee, nee" onderbrak Maria hef tig. „Je mag niet meer drinken, Mad dalena!" „Ik zal het proberen. Maar dan moet jij de hele avond bij me blij ven en me helpen, want ik wil niet, dat ze me daarbinnen voor een kwe zel aanzien, die „Komen jullie nog?" riep op dat ogenblik Donato om l a hoek van de deur. Er drensde een tango naar buiten in een brede baan van licht, die over de kleine steentjes van het terras sloeg. Maria keek haar ogen uit toen ze langs Donato naar binnen schoof. De harmonicaspeler, die helemaal achteraan op een verhoging zat, had zijn tango juist beëindigd en de mensen begonnen als razenden te klappen. Hij stond op en boog, zwaai de zijn instrument lachend omhoog, zodat een langgerekte klank uitkrijs- te boven het rumoer en dan opeens begon hij weer te spelen met een hard en venijnig rhythm»», waarin bijna geen melodie te horen was. Het pu- blik stampte op de grond en klapte op de maat in hun handen en toen het was afgelopen, barstte er een wild gejuich los. Achter de tapkast stond een kolos sale waard met een vuurrood hoofd een shaker te schudden. Zijn oogjes glommen van plezier. Hij schroefde de dop van de shaker en met een wijds gebaar goot hij van heel hoog de cocktails in de glazen zonder een druppel te morsen, De bedienden lie pen af en aan met bestellingen en één ervan wees Donato nog een vrij tafeltje, dat vlak naast het lage po dium stond. Langs het plafond waren geschulp te, matglazen kapjes aangebracht, waarin het gele licht werd omfloerst door de grote, blauwe rookwolken, die onafgebroken van alle kanteft opdampten. Een gedeelte ervan floep te plotseling uit en Donato vertelde, dat dit het sein was, dat er gedanöt zou worden. De accordeonist op het podium was nu ook niet meer alleen. Een paar gitaarspelers waren naast hem komen zitten en wachtten tot de stoelen en tafeltjes wat aan de kant gescho ven zouden zyn, wat met een hele boel gemopper er» plezier van dp klanten gepaard ging. Op de langzame tonen van de mu ziek begonnen een paar mensen te dansen. Aerzelend voegden zich en kele anderen bij hen, maar het duur de niet lang of de mannen en jongens doorkruisten de zaal op zoek naar een partner, Voor de eerste dans was af gelopen, was het aantal voeten op de vloer niet meer te tellen. „Maddalena een Courvoisier?" glimlachte Donato, terwijl één van de bedilden op de bestelling stond te wachteo, „Ik wel en Maria ook!" (Wordt vervold

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2