„TAPTOE DELFT 1964" BEGONNEN IN EEN TROPISCHE TEMPERATUUR Kanaaltunnel verkort reisduur Engeland-Nederland drastisch Vechtersbaas verwondde zichzelf AANLEG DELTASPOORLIJN WORDT NIET VERSNELD MILITAIR TIJDENS OEFENING OVERLEDEN Benoemingen Bisdom Haarlem Scheepsberichten ^^DERD^Cy^^UGUSTU^g^ DE LEIDSE COURANT S3 >A |A« .WÉèifr 150-jarige Koninklijke Landmacht geëerd Militair muzikaal festijn bij mane schijn. Zó kan de „generale repetitie" van „Taptoe Delft 1964" het best be schreven worden. Middelpunt van de taptoe was ditmaal de herdenking van de 150ste verjaardag van de Ko ninklijke Landmacht. Dit jubileum werd gevierd met een representatie van lansiers en trompetters uit 1847 in groene met geel opgelegde unifor men. bevaande lansen en gehelmd met de merkwaardige „chabska" met halve zon en pluimen, naar het voor beeld der Poolse lansiers. Verder werd in de historie niet teruggegre pen. Een aangename verrassing was het eerste optreden van de eveneens 150- jarige Koninklijke Marechaussee in ceremonieel tenue. Dit maakte een by zonder frisse en martiale indruk. Manschappen van dit wapen droe- N.V. Pluvier failliet Het faillissement van motorenfa- briek Pluvier N.V. is gisteren door de rechtbank uitgesproken. Het ligt in de bedoeling van N.V. Anker Kolen Maatschappij te Rotterdam het be drijf van Pluvier in de toekomst on der haar directie voort te zetten. Na dere bijzonderheden velgen binnen kort. Inzake het bod op de aandelen ad 20 pet. werd gisteren bekend ge maakt, dat dit aanbod wordt inge trokken, aangezien niet voldoende aandelen zijn aangemeld. Het totale verlies van Pluvier is tot 30 juni 1864 opgelopen tot 7.7 min, nadat de daaraan voorafgaande maanden grote verliezen hadden opgeleverd, waar door de normale financiering van het bedrijf niet meer mogelijk bleek. gen de driekleur en de emblemen van alle wapens en dienstvakken. Verder was er weer de gebruike lijke weelde aan muziek en kleurige uniformen van artillerie, cavallerie, infanterie, luchtmacht, zeemacht en technische troepen. De mariniers wa ren ditmaal niet in ceremonieel tenue, doch in zomer uniformen met witte petten en broeken. Tegen het maan- beschenen silhouet van daken en to rens van de Delftse Grote Markt met zyn dominerende slanke toren van de nieuwe kerk ontrolden zich deze boeiende taferelen van klank, kleur en licht, die ieder jaar opnieuw hon derdduizenden naar de prinsenstad trekken. Een minder spectaculair vertoon wellicht dan in vroeger jaren, voor- ai m historisch opzicht, maar door het publiek, vooral wat de muziek betreft, met enthousiasme gewaar deerd. Veel bijval kreeg een excer- citiedetachament met tamboers en trompetters van de technische dienst, dat in perfektie het beroemde en thans ook weer optredende „spook- peloton" van de Koninklijke Lucht macht naar de kroon stak. De Koninklijke Militaire Kapel, de Mariniersdcapel, de Johan Willem Fri- so-kapel, de Luchtmachtkapel en de populaire kapel van de Limburgse Jagers, concerteerden samen met tamboers en pijpers en trompetters van Van Heutz, Marechaussee en Technische Dienst, dat het zoals ieder jaar een lieve lust was. Eén van de onderdelen 'van de jaar lijkse „Taptoe-Delft" is het optreden van de 150-jarige Koninklijke Mare- chausse. De foto toont het befaamde keurkorps, in zijn volle glorie, met veertig ontplooide vaandels, met de emblemen van de wapens der Ko ninklijke Landmacht In een Amsterdams café wond de 38-jarige schilder J. J. C. zich zo op dat hij een 22-jarige hulpkellner met een kapot bierglas in de rug stak. Hij verwondde hierbij zichzelf echter het ergste en moest in het Binnengast huis zijn handen laten hechten. Hier na kon hij door de politie worden ingerekend. Te veel zout in Haarlemmermeer Hoofdingeland G. C. Petrie heeft zijn verontrusting uitgesproken over het toenemende zoutgehalte van het water in de Haarlemmermeerpolder, aldus de „Tel.". Vooral de laatste weken is 't zout gehalte in de bodem van de polder onrustbarend toegenomen, hetgeen schadelijke gevolgen kan hebben voor de landbouw, de tuinbouw, het kweken van bloemen en bollen. Op verschillende plaatsen in de polder is al 2400 milligram keuken zout per liter water aangetroffen', ter wijl 1.000 milligram eigenlijk al te veel is. Het polderbestuur is verzocht een wetenschappelijk onderzoek in te doen stellen naar de oorzaak van het te hoge zoutgehalte. Er zijn landbou wers, die vrezen, dat het komt door de zandputten, die de afgelopen tijd zijn gegraven, alsmede door de grond- bemaling op de luchthaven Schiphol. Hierdoor zou een storing optreden in de zoetwaterhuishouding, zodat 't zeewater gemakkelijk de polder kan binnendringen. VLIEGENPLAAG SLECHTS VAN KORTE DUUR De vliegenwolken, waardoor heel wat mensen in allerlei streken van ons land (met name Het Sticht en beneden de grote rivieren sich de laatste paar dagen geplaagd voelen, |s slechts van korte duur. De lang werpige, weke vliegjes, die bijv. in wasgoed vieze vlekken achterlaten en een werkelijke plaag zijn voor de automobilisten die een schone ruit gewend zijn, zijn normaal in deze tijd van het jaar. Alleen zijn er dat jaar door 't war me weer meer dan anders. De plan- tenzdektenkundige dienst in Wagenin- gen zegt dat de pikzwarte rouw- vliegjes (zo heten ze) niet schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Hoog stens een paar diagen kan deze vlie genplaag nog duren. Dan is het weer voorbij, ook voor de vogels die zich met deze vliegjes voeden. Het enige advies dat de deskundigen geven: ga niet spuiten met inseotendodende stoffen, wamt u treft dan ook de nut tige insecten. Doe de ramen dicht en heb nog even vrede met deze vliegjes, wamt ze zijn de vrucht van een heer lijke, warme zomer. De 17-jarige B. Gransen uit Druten is vanmorgen in Dronten (Oostelijk Flevoland) verongelukt. De jongen, die bijrijder was op een met stenen geladen vrachtauto van een firma uit Nijmegen, was even uit de wagen gestapt en is daarbij waarschijnlijk gestruikeld. Toen de chauffeur even verder ook uitstapte, zag hij de jongen onder een der wie len van zijn wagen. Hij moet op slag dood zijn geweest. De chauffeur had van het ongeluk niets bemerkt. PRESIDENT-D1REKTEUR N.S. In het ziekenhuis te Meppel is gisteren de 73-jarige heer H. J. Ter- hoirat uit Nieuwleusen overleden ten gevolge van de verwondingen die hij woensdagmiddag bij een verkeers ongeval in zijn woonplaats opliep. De heer Terhorst reed bij het oversteken van de rijksweg ZwoÜe-Meppel tegen een. vrachtauto. De president-directeur van de Nederlandse spoorwegen, ir. J. Lohmann, gelooft dat slechts bij een spectaculaire ontwikkeling van het Deltagebied met vestigingen van nieuwe grote woonplaatsen, gebieden voor massale recreatie, industrieterreinen en haventerreinen, de aanleg van een nieuw spoorlijn, die aansluiting geeft op de te bouwen tunnel onder het kanaal, serieus zal kunnen worden overwogen. Het belang van de door de kanaal tunnel mogelijke verbetering van de internationale verbindingen, kan volgens ir. Lohmann nooit zo zwaar wegen, dat daarmee alleen de aan leg van een Deltaspoorlijn van Rotterdam via Goeree-Overflakkee en Goes naar België met vele kostbare kunstwerken gerechtvaardigd zou zijn. In een voordracht tijdens een gistermiddag in Amsterdam gehouden lunchbijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel zei ir. Lohmann dat bij een spectaculaire ontwikkeling in het Deltagebied de Deltaspoorlijn een functie zou kunnen vervullen in het reizigers- en goe derenvervoer in relaties van internationale, nationale en regionale be tekenis. De Nederlandse consul-generaal in Berlijn, tevens plaatsvervangend hoofd van de Nederlandse missie hij de geallieerde bestuursraad ih Duitsland, de heer A. MiMenaar, is onderschelden met het grootkruis van verdienste van dc Bondsrepubliek. De onderscheiding werd ie heer Minwaar omgehangen dr. Willy Brandt en werd hem veeleend bij at»n Als de Kanaaltunnel er eenmaal is, zal de reis Londen-Rotterdam onge veer zes uur en naar Amsterdam ongeveer zeven uur in beslag nemen. Via de door ir Lange van de Provin ciale Planologische Dienst in Zuid- Holland gedachte spoorlijn door het Deltagebied zou deze reisduur nog eens met ongeveer anderhalf uur kunnen worden bekort. Ir Lohmann, die sprak over de reeds in 1750 begonnen ontwikkeling van de ideeën tot de aanleg van een vaste verbinding tussen Engeland en Frankrijk, gelooft dait voor het goe derenvervoer van en naar Engel-and de spoorwegtunnel zeer aantrekkelijk zal zijn. In vele gevallen is een kor tere vervoersafstand mogelijk en bo vendien kunnen vele plaatsen en in dustrieterreinen met spoorwegaan sluitingen rechtstreeks met elkaar worden verbonden. Ook de koeten zullen een rol spelen. Het vervoer per schip zal voordeliger blijven voor de vervoersstromen die hun oor sprong en bestemming vinden in of dichtbij de havens of binnen het bereik van coasters. Een voorbeeld daarvan is de vrachtautoveerdienst Rotterdam-Londen, die 's nachts op leggers vervoerJdie de volgende ochtend door trekkers op de plaaits van bestemming worden gebracht. Deze vorm van vervoeren lijkt ir Lohmann voordeliger dan de tunnel. GEVOELIG VERLIES Men kan daarentegen volgens tr Lohmann aannemen dat een aanzien lijk vervoer van de tunnel gebruik gaat maken. Het vervoer van 't Roer gebied door de Kanaaltunnel naar Engeland zou misschien gebruik kun nen maken van de route via Venlo en Zuid-Nederland, Ook voor het rei- zigersvervoer mag men aannemen, dat een deel van het Nederland tran- sisterende verkeer van Engeland naar Duitsland voortaan van de tun nel gebruik zal maken, ondanks de tunneltarieven ƒ73,— voor een auto met inzittenden, 16,voor een treinreiziger en ƒ21.— voor een ton goederen). Voor die Harwich-boot zal volgen* ir Lohmann nog wel voldoende ver voer overblijven, aangezien het to tale op Engeland gerichte verkeer sterk zal toenemen. De prijavertiau- ding van hot verkeer via deze route tot dait via de tunnel zal hiembü vol gens ir Lohmann natuurlijk ook van invloed zijn, Ir Lohmann verwacht wol, dat een aantal van de in Hoek van Holland beginnende internatio nale treinen hun debiet sollen aien verminderen. Opheffing van deae tremen, die waardevolle iwtemnatio- neè» verbancMngen vormen, wem voor Nederland een gevoelig verlies bete kenen. De bereikbaarheid van Ne derland zou hierdoor in belangrijke miaite achteruit gaan. Aan deze vrees ligt ook ten grondslag het idee voor een Deltaspoorlijn van de Zuid-Hol landse Planologische Dienst. Het tracee van de Deltaspoorlijn wordt gedacht van Rotterdam CS via Schiedam-Nieuwland, door de Bene- luxtunnel naar Hoogvliet en Spijke- nisse en vervolgens over Goeree- Overflakkee naar Zierikzee en via een tunnel onder de Westerschelde en Temeuzen naar België. Daar zijn vele varianten denkbaar van aan sluitingen op het Belgische spoorweg net. TUNNEL GOEDKOPER Over de in het voordeel van de tun nel uitgevallen keuze tunnel of brug zei ir. Lohmann, dat de kosten van de tunnel (2.3 miljard gulden) glo baal genomen de helft bedragen van die van de brug. Bovendien zijn de rentabiliteitsvooruitzichten voor de Engelsen vreesden tunnel-invasie" 7? De Engelse vrees voor een Duitse invasie via een tunnel onder 't Kanaal is in de Twee de Wereldoorlog zo groot ge weest, dat een luisterpost in een reeds in 1832 aangelegde proef- tunnel werd gevestigd om tij dig van Duitse boringen op de hoogte te komen. Dit nog onbekende geschie- denisdetail uit de laatste we reldoorlog heeft de president- directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir J. Lohmann, gistermiddag onthuld in een voordracht tijdens een lunch bijeenkomst van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel in Amsterdam. Ir. Lohmann sprak over de ontwikkeling van de ideeën tot de aanleg van een vaste ver binding tussen Engeland en Frankrijk. Reeds in 1750 werd over zo'n verbinding gespro ken en in 1872 werd in Enge land reeds de Channel Tunnel Company opgericht. Met het voorbereidende werk werd in 1882 begonnen: de aanleg van proeftunnels aan Engelse en Franse zijde. De Engelse Ge nerale Staf gaf evenwel op dracht het werk te staken we gens het voortdurende invasie gevaar, dat met een tunnel zou kunnen ontstaan. tunnel veel gunstiger. De capaciteit van de tunnel is zeer hoog en het wegverkeer heeft er geen last van weersinvloeden, zoals mist en ijiel op een brug. Ir Lohmann verwacht dat de spoor- Gisteravond is op een pad in de Drunense Duinen de 19-jarige, uit Amsterdam afkomstige, diensplich- tige soldaat L. W. Mense levenloos aangetroffen. Soldaat Mense was gis teren met zijn eenheid van de in 's-Hertogenbosch gevestigde kader- school infantterie op oefening in de Drunense Duinen. Het slot van die oefening was een terugkeer naar de kazerne in groepen van drie man, al kaartlezend door het terrein. Om ongeveer acht uur in de avond sloeg Mense, die vóór zijn twee groepsgenoten uit was gaan lopen, een pad in dat zijn kameraden ver keerd achtten. Ze riepen hem terug, maar kregen geen antwoord en ver volgden toen zelf hun weg. Even la ter vond een boer op datzelfde pad het levenloze lichaam van soldaat Mense. Het medisch onderzoek naar de doodsoorzaak gaf tot aanvankelijke conclusie dat de jongen een natuur lijke dood was gestorven, vermoede lijk als gevolg van een plotseling zon der duidelijk aanwijsbare oorzaak slecht gaan functioneren van de bloedsomloop. Het medisch onderzoek wordt nog voortgezet. Op voordracht van de provinciaal van de paters van het Heilig Hart heeft de nuntius in Nederland, mgr. G. Beltrami, benoemd tot aalmoeze nier van het havendistrict Amster dam pater J. Naber scj. In deze functie volgt hij de weleerwaarde heer H. Snelders op, die onlangs pastoor werd te Beverwijk. Mgr. J. A. E. van Dodewaard, bis schop van Haarlem, heeft op voor dracht van de provinciaal der pa ters Kruisheren benoemd tot kape laan te Amsterdam, parochie O. L. Vrouw van Lourdes, pater Th. van der Jagt. KORENDIJK 26 aug. van Bremen naar Rotterdam; LADON 26 aug. te Amsterdam; KORENIA 26 aug. te Singapore verwacht; ALUDRA 27 aug, te Rio de Janeiro verwacht; BOVENKERK 30 aug. te Antwerpen verwacht; CASTOR 26 aug. te San ta Cruz van Puerto Plata naar Ant werpen; WILLEM RUYS 2T' aug. van Kaapstad naar Rio de Janeird; SIRRAH 27 aug. van Panama naar Curagao; ULYSSES 26 aug. vap Tampa naar Mobile. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter poöt moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Artillero" (3-9),; Australië: ms „Werrastein" (2-9); Brazilië: ms „Cap San Antonio" (1- 9); Canada: ss „Nieuw-Amsterdam" (30-8), ms „Pr. Joh. Willem Friso" (2-9); Chili: ts „Leverkusen" (30-8); Indonesië: ms „Darmstadt" (3-9); Ned. Antillen: ms „Sinon" (1-9); Su riname: ms „Oranjestad" (1-9); Ver enigde Staten v. Amerika: ss „Nieuw- Amsterdam" (30-8), ms „Pr. Mar griet" (2-9); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Capetown Castle" (80-8), ms „Arendskerk" (2-9). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. wegtunnel onder Het Kanaal binnen afzienbare tijd tot stand zal komen. Deze tuinnel zal een zeer interessante fase in de ontwikkeling van 't West- Eumopese verkeer inluiden. Met of zonder Deltaljjn zullen in elk geval snelle nieuwe spoorverbindingen een verkorting van de reisduur tussen Nederland en Engeland tot stand kunnen brengen, zo besloot ir Loh mann. Dtt ia een van de eerste foto's van de schade, welke de orkaan Cleo op het Frans West-Indische eiland Guade loupe heeft veroorzaakt. Nadat de orkaan voorbij was getrokken, waagden de overlevenden zich weer op straat en probeerden te sediden, wat e» te redden viel. De foto werd genomen aan de zuid-oost kust van het eilandje Baeee Verre»

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10