2>e ftzidöeSoti/fca/rit Oorzaak ramp op de Braassemermeer nog niet duidelijk Griekenland en Makarios zijn het roerend eens Lichamen van vermisten bij het dreggen gevonden Samen strijden tegen Turkse aanval De conventie der democraten in Atlantic-City RAMP TREFT HAITI DKW brengt viertaktmotor in 1965 GOLDWATER OP DE BRES Kans op onweer VOOR NAVO ZON- en M 4ANSTANT1EN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 Me JAARGANG No. 16.309 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT K KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAKARIOS GRIEK MET DE GRIEKEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1.75 Het vernioeden van de politie, dat in het wrak van het maandagavond op de Braassemermeer ter hoogte van het gelijknamige paviljoen te Oude Wetering door de zandschuit „Concordia" uit Krimpen aan de IJssel over varen motorjacht „Kieviet", de stoffelijke overschotten van de twee ver miste slachtoffers, de 50-jarige Scheveningse duinwaker W. P. Toete- nel en zijn negenjarige zoontje, zouden worden aangetroffen, is onjuist gebleken. Dit is gistermiddag rond vijf uur, toen men het jacht na een urenlang karwei had gelicht, komen vast te staan, nadat men de enorme ravage in de kajuit van het jacht enigszins had geordend. De lichamen zijn korte tijd later, toen de rijkspolitie te water op de plaats van de ramp aan het dreggen was, boven water gehaald. Ook over de juiste toedracht van de ramp tast men, nu de getuigenverklaringen in strijd blijken te zijn met de vermoedens, die worden opgeroepen door de plaats en de aard van de beschadingen aan het jacht, nog steeds in het duister. over half drie, toen de duiker naar boven doorgaf, dat hij niets anders kon vinden dan een witte schoen. Zodra het wrak boven water kwam, heeft men de ravage in de kajuit vi sueel afzoekend, niet kunnen vinden, dat duidde op de aanwezigheid van een van de slachtoffers. Later, in Woubrugge, werd het ge hele jacht leeggehaald. Afgezien van een grote hoeveelheid kleding, enke le slaapzakken, toiletbenodigdheden, keukengerei, een paar foto-toestel len en de papieren van de heer Toe- tenel, werd er niets gevonden Maar vrijwel tegelijk werden de slachtoffers op de plaats van de ramp door de rijkspolitie te water opgedregd. Zie verder pagina 4 Het wrak is boven de waterspiegel getakeld. Men probeert in de ravage nog iets te ontdekken, dat van be lang kan zijn voor het onderzoek. De strop die halverwege het jacht is aangebracht, heeft de zijwanden, die nu de steun van de vernielde bovenbouw missen, naar elkaar toe getrokken. De gleufvormige deuk, vermoede lijk veroorzaakt door het vrachtschip, dat later over het wrak is gevaren en erop is lek gestoten, is duidelijk te zien. Militaire hulp Om ongeveer twee uur gistermid dag kwam de bok „Rijnland H", die het jacht zou lichten,'op de plaats van de ramp, die gemarkeerd was door een boei met een rode vlag, aan. Even tevoren was bij paviljoen „De Braassemermeer" een groepje mili tairen van de Genietroepen gearri veerd, dat met een patrouilleboot van de Rijkspolitie te water aan boord van de Rijnland II werd ge bracht. Daar werden eerst enkele peilingen verricht en om tien minu ten voor half drie daalde de militaire duiker af naar het wrak. Het duurde echter nog ruim drie kwartier voor dat de strop aan de takel werd be vestigd. Toen tegen kwart over vier de spiegel van het jacht boven water kwam, bleek men aan een kabel niet voldoende te hebben, zodat een twee de strop moest worden klaarge maakt. Een kwartier later kwam het ge hele wrak oven water. Toen eerst werd duidelijk, welk een drama zich in het jacht moet hebben afgespeeld: de boeg was aan stuurboordzijde ver kreukeld en ruim een halve meter naar achteren gewalst, de boven bouw van de kajuit, waarvan de brokstukken al eerder aan land wa ren gebracht, was totaal verdwenen, en wat er nog van het voordek over was, vertoonde zware beschadigin gen. Met het wrak hangende in de ka bels stoomde de Rijnland II, geës corteerd door enkele patrouilleboten van de Rijkspolitie, op naar Wou brugge, waar 't jacht op een scheeps werf aan land werd gehesen voor een nauwkeurig onderzoek. Alleen een witte schoen Dat men in het jacht geen stoffe lijke resten van de slachtoffers zou vinden, bleek reeds tien minuten Mississippi doet niet mee De tweede zitting van de conventie van de Amerikaanse democratische partij in Atlantic City is dinsdag avond begonnen zonder deelneming van vrijwel de gehele uit blanke be staande delegatie van Missisippi. Kort voor het begin maakte de af vaardiging buiten de vergaderzaal be kend, dat zij niet langer zou deel nemen aan de conventie. Slechts drie van haar leden gingen de zaal binnen. Toen de bijeenkomst begon, stond d'e andere delegatie van Missisippi, de voornamelijk uit negers gevormde af vaardiging van de „democratische partij voor de vrijheid1" voor de ge sloten ingang van de zaal. De politie zou de delegatie hebben meegedeeld diat er binnen geen plaats meer was. Intussen zaten de afgevaardigden van Alabama, die de eed van trouw aan de partij niet hebben willen af leggen, weer in de zaal. MISSISSIPPI STEUNT JOHNSON NIET Slechts enige uren nadat 'n com promis was gepubliceerd inzake de vertegenwoordiging van Missisippi bij de democratische conventie, heeft de gouverneur van deze staat, Paul Johnson, bekendgemaakt, dat zijn af vaardiging niet aan de conventie zal deelnemen en president Johnson bij de verkiezingen in novemer niet zal steunen. *De democratische vrijheids partij heeft eveneens bekend gemaakt het voorgestelde compromis niet te kunnen aanvaarden. KENNEDY KANDIDAAT VOOR SENAATSZETEL NEW YORK De Amerikaanse minister van jus titie Robert Kennedy heeft dinsdag verklaard dat hij zich, voor de demo cratische partij, kandidaat zal stellen voor het bezetten van een senaats zetel van de staat New Yodk. In de ambtswoning van de Griekse minister-president Papandreoe, is dinsdag omstreeks vier uur door le den van de Griekse en de Cyprische regering beraadslaagd. Van Griekse zijde waren aanwezig premier Pa pandreoe, minister van buitenlandse zaken Costopoelos, minister van landsverdediging Garoefalias en de minister voor coördinatie André Pa pandreoe. Cyprus werd vertegen woordigd door president aartsbis schop Makarios, minister van buiten landse zaken Kyprianoe en minister van defensie Georgadjis. In een na de bijeenkomst uitgege ven verklaring werd gezegd dat „volkomen overeenstemming werd bereikt over de met betrekking tot Cyprus te volgen politiek". Verder zal „alles in het werk worden gesteld om de vrede te verzekeren". Voorts zullen Griekenland en Cyprus „in geval van een Turkse aanval teza men en met aanwending van hun gehele kracht strijden". Tenslotte werd opnieuw verzekerd dat de Griekse en de Cyprische lei ders vastbesloten zijn het geval-Cy- prus aan de algemene vergadering der Verenigde Naties voor te leggen. Direct na afloop van de bijeen komst begaf president Makarios zich naar het koninklijke paleis, waar hij door koning Constantijn werd ont vangen. Dinsdagavond vloog Maka rios naar Nicosia terug. Hij wilde voor zijn vertrek geen enkele ver klaring afleggen. Uit officiële Griekse bron werd verder vernomen, dat de Cyprische minister van buitenlandse zaken, Kyprianoe, niet naar Moskou zal reizen. „ENOSIS" Een officiële regeringswoordvoer der zei, dat het doel van de strijd van Griekenland en Cyprus de Eno- sis, de aansluiting bij Griekenland, blijft. Volgens waarnemers kan het re sultaat der besprekingen beschouwd worden als een overwinning van de politiek van Makarios. Waarschijn lijk betekent het tevens het einde van het initiatief van Acheson voor een compromis. De regeringswoord voerder zei, dat Cyprus aan de ko mende algemene vergadering van de VN zal verzoeken de onafhankelijk heid van het eiland, waaronder het recht op zelfbeschikking voor de Cy prische bevolking, te erkennen. TURKIJE TEGEN PLAN ACHESON Turkije kan een voorstel, aan dit land een klein gebied op Cyprus te geven, dat als een NAVO-basis zal worden beschouwd, niet aanvaarden, zeiden welingelichte kringen dinsdag in Ankara. In ruil voor deze basis zou Turkije volgens het voorstel de aansluiting van Cyprus bij Grieken land moeten goedkeuren. Het voor stel zou gedaan zijn door Dean Ache son, voormalig Amerikaans minister van buitenlandse zaken. Het is in Ankara besproken door premier Inö- nü, minister van buitenlandse zaken Ferudin Erkin en de Amerikaanse ambassadeur, Raymond Hare, aldus de zegslieden. Zij zeiden dat Turkije op Cyprus gebieden wil hebben voor de Turkse Cyprioten en Turkse troe pen, alsmede goede voorwaarden voor de Turkse Cyprioten, die bui ten een Turks gebied op Cyprus wo nen. Deze voorwaarden zouden door de Griekse regering moeten worden gegarandeerd. taktische kernwapens, „welke men terecht conventionele kernwapens zou kunnen noemen". Hij betichtte president Johnson en de democraten er van, dat zij de een heid van de NAVO-landen hebben ondermijnd, hetgeen hij één van hun „afschuwelijke mislukkingen" op het gebied van de buitenlandse politiek noemde. Te vaak had Washington met passering van zijn bondgenoten rechtstreeks en eenzijdig met de Sow- jet-Unie onderhandeld. De zg. „hete lijn" met Moskou noemde Goldwater een „ongelukkig symbool" van de huidige verhouding. Door de bondgenoten van de V.S. bij deze verbinding te betrekken, zouden de communistische leiders weten dat zij te maken hebben met het gehele Atlantische bondgenoot schap, aldus Goldwater. TOGLIATTI BEGRAVEN Een miljoen mensen waren op de been bij de begrafenis van de overle den communistenleider Galmiro Tog- liatti. In dé stoet liepen 500.000 per sonen met meer dan 20.000 spandoe ken. Op het grote plein voor de Ba siliek van Sint Jan van Lateranen, de kathedraal van de paus, stonden 250.000 mensen te wachten op de aankomst van de begrafenisstoet. Alle kerken, waaraan de begrafe nisstoet voorbijtrok, hadden hun deuren op aanwijzing van het vica riaat gesloten. Dit werd in Rome op gevat als een protest tegen de plecht- statigheid, waarmee een atheistisch Generaal Ngoeyen Khanh is afgetreden als president van Zuid-Vietnam. Op de foto kijkt Ngoeyen Khanh persoon werd begraven. sip toe, terwijl een student de eisen van zijn groep voor de microfoon stelt tijdens een demonstratie in Saigon. De cycloon „Cleo", die over de kust van het zuidelijke schier eiland van Haiti heeft geraasd, heeft aan ruim 100 mensen het leven gekost. Duizenden mensen zijn dakloos, alle verbindingen zijn verbroken. De stad Aux Cayes zou voor de helft verwoest zijn. Openbare gebouwen, zie kenhuizen, scholen en kerken zouden voor het grootste deel zwaar beschadigd zijn. Zware regenval na de doortocht van de cycloon maakte een schatting van de schade vanuit de lucht dinsdag onmogelijk. In de Duitse autowereld heerst grote opwinding. Op de Frankfur ter Autotentoonstelling van septem ber 1965 zal de DKW-Auto Union ver schijnen met een auto met een vier takt motor. De kopklep-motor zal een inhoud hebben van 1500 of 1700 cc. Sedert de oorlog maakt de Auto- Union niets anders dan tweetakt mo toren. De nieuwe fabriek in Ingol- stadt bij München was speciaal hier voor ingericht. De revolutionaire ver andering kwam volkomen onver wacht. De viertaktmotor zal worden geplaatst in het chassis van de DKW- F 102. De carrosserie zal wel iets wor den gewijzigd. De F 102 tweetakt zal echter wel in produktie blijven. „Dat leer ik nooit," denkt u, wanneer u een goed danspaar ziet. De waarheid is anders. U verleert het nooit, als u het eerst maar goed geleerd hebt. En goed dansen is niet eens moeilijk. U hoeft niet te blok ken, niet te vervoegen, niet te ontledenU hoeft alleen maar de goede dansschool bin nen te stappen en in te schrij ven voor het „Werelddans- programma". Hier is het adres: dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5.20.54. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Boven Centraal-Europa bevindt zich een hogedrukgebied, dat bij Schotland en bij Ierland geflankeerd wondt door depressies. Met een naar zuid tot zuid-oost gedraaide wind wordt warme tropische lucht binnen gevoerd uit Frankrijk. Daarin wenden dinsdag al bij Parijs temperaturen van 30 tot 31 graden Celsius gemeten. Het koufront van de depressie ten westen van Ierland zal de komende 30 uur tot de Franse ku9t opdringen. Het front wordt voorafgegaan door een onweersstoring, afkomstig uit Zuid-Frankrijk en Spanje. Het war me tot zeer warme weer zal morgen dan ook verstoord gaan worden door onweer. Daarna volgt een afkoeling bij draaiing van de wind naar zuid west. Senator Barry Goldwater heeft dinsdag toegezegd dat de NAVO-lan den de gelegenheid zullen krijgen rechtstreeks of via diplomatieke ka nalen „in te haken" op de speciale telexlijn tussen Washington en Mos kou, als hij president wordt. In een rede tot het congres van oorlogsveteranen in Cleveland zei de republikeinse kandidaat voor het pre sidentschap, dat de V.S. een weg moeten vinden om de NAVO te voor zien van haar eigen voorraad kleine 27 Aug.: zon op 5.43, onder 19.Ó®, maan op 21.40, onder 10.27. H oogwater stand en 27 Aug.: v.m. 5.34; n.m. 17.56. KORRELTJE Offers doen alleen pijn, wanneer onze liefde niet groot genoeg is. (Meyboom)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1