UTRECHT ZIT MET NARE GEVOLGEN VAN SLUITING AMSTERDAMSE AUTOMARKT De toestand in Saigon spitst zich toe In Zaandam geen REM-antennes DINSDAG 25 AUGUSTUS 1064 PC uwm courant STAKING BIJ PAN AMERICAN AIRWAYS De T.W.U., de Amerikaanse tran sportarbeidersbond, heeft in de af gelopen nacht een staking afgekon digd voor ongeveer 12.000 man per soneel van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Pan-American Airways, na het afbreken van de onderhandelingen met de directie, waarbij ook een federale bemidde laar was ingeschakeld. De bond eist een loonsverhoging van vijftien procent, kortere werk tijden en nog andere voorzieningen, en heeft een voorstel om dinsdag nogmaals bijeen te komen, afgewe zen. Maandag verklaarde een woord voerder der luchtvaartmaatschappij in New York, dat als gevolg van een staking alle vluchten zouden moeten worden afgelast. De P.A.A. vervoert dagelijks ongeveer 17.000 passagiers over de gehele wereld. Blijkens een telegram, diat die heer P. G. Vosbuirgh, direöteur van Pan American voor Nederland, echter vanmorgen uit New York heeft ont vangen, zal een door de Amerikaanse regering ingestelde be middel ingscom - missie vandaag het laatste woord hebben over de door de TWU afge kondigde staking. Volgens hem is het dus mogelijk, dat de staking helemaal niet doorgaat. In ieder geval arriveerde vanoch tend zij het met een vertraging van 2 uur het DC-8 lijnitoestel van Panam uit New York op Schiphol. Van deze lijnvlucht is Hamburg het keerpunt. Vanmiddag om half twee zo verzekert Pan American in Am sterdam zal de retourvlucht van Schiphol naar New York normaal doorgang vinden. Maandagmorgen 24 augustus was het weer zover; in stad en land van Nederland gingen vele duizenden kleuters hun eerste gang naar de grote school. Al werd dit meisje geruggesteund door moeder en broertje, bij haar eerste kennismaking met de juffrouw op de Rochussenschool in Am sterdam West, kon zij de waterlanders niet bedwingen. Politie kan weinig doen De opheffing van de „wilde auto markt" in Amsterdam beeft voor en kele andere steden nare gevolgen ge had. Vooral Utrecht kan zich weke lijks ergeren aan de handel in twee de- (of meer-) hands auto's, die sinds de opheffing van „Amsterdam" een stuk levendiger is geworden. Overigens: Utrecht is niet de enige stad met een automarkt. Ook Apel doorn en Tilburg hebben er een, maar sluiting van de Amsterdamse markt heeft hier geen of slechts nauw merkbare gevolgen gehad. Dat neemt echter niet weg dat deze han del een doorn in het oog is van de stedelijke polities. Inspecteur P. J. Houtman van de Apeldoornse politie spreekt van een „toenemende crimi naliteit" op de dagen van de auto markt. Toch loopt het aantal klachten vam kopers op de wilde markten terug. Particulieren hebben zich, vooral te Utrecht, langzamerhand teruggetrok ken van de handel in tweede-hands auto's. De Utrechtse automarkt is de laa'tate jaren een aangelegenheid ge worden van autohandelaren onder ling. Particulieren komen er vrijwel niet meer. Hetzelfde geldt in feite voor Apeldoorn en Tilburg. „De ge wone man is te verstandig om daar een auto te kopen, want hij komt toch heel vaak bedrogen uit" meent de ANWB, die al jarenlang afwijzend staat tegenover deze automarkten, vooral omdat veel van de verhandel de auto's die via advertenties e.d. aan de (kleine) man worden ge bracht, een gevaar betekenen voor de verkeersveiligheid. Het verdwijnen van de particulie ren van de automarkten heeft tot ge volg gehad, dat de politie aanzienlijk minder klachten hoord, want auto handelaren zijn gewen/' hun eigen boontjes (met de hartde vuisten) te doppen. Daardoor ontgaat de politie tevens de kans onoorbare praktijken de kop in te drukken. „RUIMERE BEVOEGDHEDEN" Commissaris Van Doesburg is van oordeel dat de politiegreep op de automarkten wat steviger zou kun nen zijn als de bevoegdheden van de politie wat zouden worden verruimd of vereenvoudigd. Zo is hij voorstan der van wederinvoering van 't oude kentekensysteem, waarbij het ken teken op naam staat van de auto mobilist en niet zoals nu bij de auto. „Het begint met die kentekens een janboel te worden", vindt de heer Van Doesburg. Een auto wordt op één avond wel eens vijf of zes maal verhandeld. •De administraitieve romslomp die daardoor ontstaat leidt tot excessen, waardoor de ware eigenaar soms niet meer is te achterhalen. Dit stimuleert bijvoorbeeld het doorrijden na een aanrijding, omdat de betrokkene zich gedekt weet door de wetenschap dat het kenteken toch op een andere naam staat. Een handicap voor de politie is voorts dat gebreken aan een auto of het ontbreken van een kenteken pas kunnen worden geconstateerd als de auto rijdt. Ook als de aUito stilstaat GEDWONGEN KAMPEERPARTIJ cellen in de elf jaar geleden gebouw- men op gezette tijden de huismoeders IN OUDERKERK de woningen. Gedurende de tijd, dat. met het eten over straat zien lopen In Ouderkerk aan de Amstel kam- de herstelwerkzaamheden plaatsvin- op weg naar het tijdelijk onderko peren om beurten 54 gezinnen nood- den, moeten de bewoners een deel men. De meubelen zijn opgeslagen gedwongen in een caravan: oorzaak van het huis ontruimen. De keuken in een verhuiswagen (rechts gedeel- hiervan is het verzakken van de bad- blijft evenwel in gebruik en zo kan telijk zichtbaar). In de buurt van Houdemont in de Belgische Ardennen maken soldaten en gendarmes jacht op de 38-jarige houthakker Roger Champenois, die de moeder van twee kinderen, de 39- jarige mevrouw Gonry, en haar negenjarige dochtertje Anita met een •bijl heeft neergeslagen en bet der tienjarige dochtertje Claudine in een jeep heeft meegenomen. Het kind is inmiddels ongedeerd in de bossen aangetroffen. Deze foto van Champe nois is gemaakt in maart van dit jaar toen hij was aangehouden op ver denking zijn 59-jarige vrouw, die sinds juli van 1963 is verdwenen, te hebben vermoord. zou de politie volgens commissaris Van Doesburg handelend moeten kunmen optreden. De Utrechtse politie heeft thans een afspraak met.de politie in de om liggende gemeenten om na sluiting van de automarkt een extra oogje in het zeil te houden. Daardoor lopen heel wat bestuurders van wrakken al of niet met kenteken tegen de lamp. Een andere politie wens in 't kader van de bestrijding van automarkt- uitwassen is een verplichte jaarlijkse keuring voor auto's die ouder zijn dan vijf jaar. Deze mogelijkheid is thans in studie op het ministerie. Een andere bevoegdheid die de Utrechtse politie wenst, is de mogelijkheid ken tekens in te houden van auto's die ernstige gebreken vertonen. Dat ken teken zou dan pas terug gegeven kun nen worden als de eigenaar met be wijzen komt aantonen dat het euvel is verholpen. Nu is alleen inbeslag neming van* de auto mogelijk. Nadat dinsdagmorgen ongeveer 20.000 studenten voor het paleis van president Nqoyen Khanh hadden ge demonstreerd en o.m. een nieuwe grondwet hadden geëist, is later be kend gemaakt, dat de huidige grond wet buiten werking is gesteld. De bekendmaking geschiedde door een officier namens de militaire revolu tionaire raad, die met een auto met luidsprekers door de straten reed. In het begin van de middag namen versterkingen, bestaande uit val schermtroepen en infanterie, stellin gen rondom het presidentiële paleis in om Ngoeyn Khanh tegen een woe dende menigte demonstranten te be schermen. Onder een hevige tropische regen verdrongen zich in de loop van de middag tienduizenden studenten en bhoedisten, qnder wie ook vele mon niken en nonnen, tegen de hekken van het presidentspaleis. Onder het schreeuwen van „weg met Khanh" eiste men het aftreden van de pre sident. Achter de hekken stonden talrijke ongewapende militairen om elke poging om het terrein binnen te dringen, te verhinderen. Het Amerikaanse militaire perso neel in Saigon was maandagavond in gedeeltelijke staat van paraatheid ge bracht. Een aantal militairen kreeg opdracht, de gehele nacht op hun post De werkzaamheden aan de nieuwe toevoerweg naar de IJ-tunnel te Amsterdam vorderen goed. De foto geeft een overzicht van de bouwput gezien uit de richting van de Foeliestraat, met op de achtergrond de gebou wen van bet Marine-etablissement. De huizen, die rechts op het randje balanceren, worden niet afgebroken. Ze moeten evenwel gestut worden, we gens gevaar voor vertakking. DE SCHADE OP GUADELOUPE Officieel wordt in Parijs meege deeld, dat de storm Cleo op Guade loupe aan dertien mensen het leven heeft gekost. Er zijn 62 gewonden en 20.000 daklozen. 3.538 huizen zijn vernield en 7.500 beschadigd. De schade wordt op 230 miljoen gulden geraamd. Vier Zaandamse woningbouwver enigingen hebben hun huurders verboden REM-antennes op hun da ken te laten plaatsen. De meeste woningen zijn aangesloten bij een centraal antenne-systeem, en de wo ningbouwverenigingen willen voor komen, dat veel van het door dit systeem bereikte resultaat verloren gaat, wanneer men individueel an tennes gaat plaatsen. De verenigingen hebben boven dien overwogen, of de REM een le gale instelling is, en zij zijn hierbij tot een negatieve conclusie gekomen. Zij achten het daarom ongewenst, dat het regeringsbeleid wordt ver onachtzaamd of doorkruist. Het is de huurders echter wel toegestaan een binnen-antenne voor TV-Noord- zee te bezitten. Verdachte van poging tot moord op oom legt volledige bekentenis af De vorige week onder verdenking van poging tot moord op zijn oom aangehouden 25-jarige J. K. uit Noordwolde heeft een volledige be kentenis afgelegd. Hij heeft vorige week zondag tijdens een vispartij ge tracht zijn oom, de 44-jarige J. de Vr., in het water van de Vledder A te Doldersum te duwen. Hij zou hier bij volgens afspraak hulp krijgen van de 32-jarige G. T., die echter op de vlucht sloeg, toen K. zijn oom aan pakte. Als motief voerde K. tegenover de officier van Justitie te Assen, mr. C. W. Baron van Dedem, aan, dat hij zijn tante, die naar zijn zeggen door zijn oom slecht werd behandeld een beter leven wilde geven. G. T., die niet van medeplichtigheid kan worden beschuldigd, is niet ge- arseeteerd. te blijven. De commandant van het eerste legerkorps van Zuid-Viëtnam, brigade-generaal Ton That Xoeng, voerde maandag afzonderlijke bespre kingen met de rooms-katholieke bis schop Pham Ngoc Tsji en boeddhis tische leiders. Een hoge boeddhis tische functionaris richtte later over de radio een oproep tot de bevolking, discipline en kalmte te bewaren. President Khanh sprak maandag avond laat twee uur met enkele boed dhistische leiders na overleg met ge neraal Maxwell Taylor, de Ameri kaanse ambassadeur in Saigon. Maatregelen van president Khanh President Ngoeyen Khnah van Zuid-Viëtnam heeft maatregelen be kendgemaakt om aan de politieke eisen van de boeddhisten en studen ten tegemoet te komen. Óeze maatregelen zijn': 'l. de nieu we grondwet zal door een speciale commissie opnieuw worden bekeken; 2. de tijd van het uitgaansverbod zat met een uur verkort worden; 3. een persraad, die direct in het leven zal worden geroepen, zal de perscensuur uitoefenen; 4. de plaatselijke auto riteiten, die misslagen begaan, zullen zich voor een speciale rechtbank moeten verantwoorden. De vonnis sen zullen direct worden uitgevoerd; 5. de betogingen die voor vandaag (dinsdag) waren vastgesteld ter her denking van de boeddhistische op stand van het vorig jaar, mogen ge houden worden, wanordelijkheden mogen echter niét voorkomen. Amerika achter Khanh De Verenigde Staten hebben maan dag opnieuw hun steun betuigd aan het bewind van president Khanh en verklaard, dat een ontwikkeling „van verdelend karakter" niet in het be lang van het Zuidviëtnamese volk zal zijn. Het Pentagon heeft maandag be kendgemaakt, dat tot 17 augustus in de strijd tegen de Viëtkong-rebellen in Zuid-Viëtnam 187 Amerikanen waren gesneveld. Daar zijn de vorige week nog vijf slachtoffers bijgeko men. Bij diverse ongelukken kwamen bovendien nog 87 Amerikanen om het leven. Het aantal Amerikaanse gewonden bedroeg tot genoemde da tum 1909 en het aantal vermisten achttien. De militaire raad zou hebben be sloten tot verkiezing van een nieuwe president, in de plaats van Ngoeyhen Khanh. In een officieel communiqué is medegedeeld, dat de militaire raad voorts heeft besloten na de verkie zing van een nieuw staatshoofd zich zelf te ontbinden. De leden zullen dan hun militaire functies weer gaan opnemen. De huidige regering zal zich voor lopig nog met de lopende zaken blij ven belasten. Met deze besluiten van de raad schijnt praktisch volledig te zijn te gemoet gekomen aan de door boed dhistische lieders gestelde eisen, die hadden gedreigd met een nieuwe religieuze strijd, gelijk aan die welke vorig jaar tot de val van het regiem- Diem heeft geleid. Dit is de nieuwe, gigantische hangbrug over de Forth bij Edinburgh, wel ke op 4 september a.s. door koningin Elizabeth H officieel zal worden ge opend. Met de bouw van deze brug is precies zes jaar gemoeid; de bouw kosten belopen ongeveer 190 miljoen gulden. Met zijn lengte van bijna twee kilometer is deze brug de grootste in zijn soort van Europa en op vier na de grootste van de wereld.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7