Het botert niet tussen burgers en militairen Onderzoekcommissie van Overheidspersoneel rapporteert MILITAIRE AMBTENAREN GENIETEN PRIVILEGES Achttienjarig meisje verduisterde veertig mille DE STOMP VAN DE KORENMOLEN TE LISSE WORDT AFGEBROKEN RUSSISCHE HULP AAN TANGANJIKA Brug in Venezuela ingestort Goldwater en het kernstopverdrag DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Tussen de militaire en burger ambtenaren bij defensie botert het niet al te best. Tot deze conclusie komt een rapport, waarin de bevin dingen zijn neergelegd van een on- derzoek-commissie, die in opdracht van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel de verhou ding militair-burger onder de loep heeft genomen. In het rapport wordt een opsomming gegeven van factoren die de verhouding tussen burger ambtenaar en militair vaak ten na dele beïnvloeden. Het besluit met een aantal maatregelen op te som men die een verbetering van de ver houding kunnen bewerkstelligen. Het rapport is aangeboden aan de mi nister van defensie, zijn drie staats secretarissen en aan een aantal par lementariërs en bonden. De onderzoekscommissie, die in haai rapport tot de conclusie komt, dat de integratie van burger-personeel in 't defensie-apparaat op bijna ieder ni veau een zodanige omvang heeft aan. genomen, dat haar betekenis in de krijgsmacht van wezenlijk belang werd. behandelt een aantal punten waarbij verschillen tussen militairen en burger-ambtenaren naar voren komen. Die punten zijn de inzetbaar heid, de gerichte opleiding, de car rièregang en de rechten en plichten. DISCRIMINATIE Ten aanzien van het eerste punt komen de rapporteurs tot de conclu sie diat de inzetbaarheid van de bur gers beperkter is dan die van de mi litairen. De eersten worden voorng- lijk ingezet in de statische organen van verzorgende aard (de nationale sector van het „militaire bedrijf). Volgens de rapporteurs is de ver wachting gewettigd dat militairen worden ingezet in functies waarin hun militair-zijn volledig tot zijn recht komt, d.w.z. in de operationele sector. In werkelijkheid ziet men ech ter, dat veel militairen functies ver vullen te midden van „burgerforma- tiea" bij statische organen in de na tionale sector. Daar gaan "die mili tairen dan vaak op grond van een verkregen militaire rang in verge lijking met de gespecialiseerde bur ger-ambtenaren een te hoge functie vérvullen, die ook door een burger ambtenaar bezet zou kunnen wor den. Daardoor kunnen bij de burger ambtenaren gevoelens van discrimi natie worden gewekt. DOELGERICHT Het rapport zegt verder dat mili tairen een doelgerichte militaire op leiding ontvangen, waarin een be langrijke plaats is gegeven aan het onderwijs in de ideële doelstelling van de krijgsmacht. De scholing van de burger-ambtenaar is niet spe ciaal gericht op de militaire gemeen schap. De opleiding van de militair leidt tot superioriteitsgevoelens. De burger-ambtenaren zullen zich slechts kunnen handhaven door mid del van natuurlijk overwicht, hun functionele positie en meerdere ken nis en ervaring. Het rapport zegt dat hier vaak intermenselijke verhou dingen door onnadenkend en onoor deelkundig optreden nadelig worden beinvloed en vertroebeld. RECHTEN EN VOORRECHTEN Over de rechten en plichten wordt gezegd dat de militair in de regel meer plichten kent dan de burger ambtenaar. Daar staan echter ook nieer (voor)rechten tegenover. De inconvenienten van de militair wor den grotendeels reeds gecompen seerd door hoger bezoldiging (ten minste 15% meer). Voorts zeggen de rapporteurs dat waar burgers en mi litairen samen in één bedrijf wer ken, door de legerleiding eenzijdige sociale voorzieningen worden getrof fen. AANBEVELINGEN Het rapport besluit met een aantal aanbevelingen te doen om de verhou ding tussen militairen en burger ambtenaren te verbeteren. De eerste van die aanbevelingen ia om de op leiding van de militairen dienstbaar te maken aan het kweken van een beter begrip voor de burger-ambte naar. Verder wordt gevraagd naar een betere coördinatie tussen des kundige instanties over de functie waardering van zowel militaire als burgerfunoties. In overweging wordt gegeven het personeelsbeleid ten aanzien van militair en burger te centraliseren en bijvoorbeeld te bren gen onder verantwoordelijkheid van de opperofficier personeel. De rap porteurs zijn van mening dat bij deze functionaris ook de overlegvoe- ring geconcentreerd zou moeten zijn. GELIJKSTELLING NODIG In het rapport wordt verder aan bevolen te onderzoeken of en zo ja, in hoeverre een zekere gelijkstelling in rang voor bepaalde doeleinden zou kunnen worden doorgevoerd. Voorts wordt aanbevolen te overwegen in hoeverre bepaalde maatregelen op het gebied van de ontspanning en richtlijnen bij evenementen en cere moniën gelijkelijk zouden kunnen gelden voor de daarvoor in aanmer king komende bureauambtenaren. Tenslotte wordt aanbevolen een ge meenschappelijk mededelingenblad uit te geven. ONGELIJKE CARRièRE DIREKTEURSZOON HAD SCHULDEN De rechtbank in Rotterdam heeft zich dinsdag bijna de gehele morgen bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen het 18-jarige kantoor meisje Lenie L. uit Gouda, die ervan wordt verdacht ten nadele van haar werkgever, de Goudse potterij „De Anjer", een bedrag van bijna 40.000 te hebben verduisterd. Het werd vanmorgen zonder meer duidelijk waarom de ontdekking van het misdrijf, in maart van dit jaar, zo'n geruchtmakende po litiezaak opleverde. Zowel rechtbank president mr. P. C. J. Schipper als de officier van justitie mr. W. A. baron Van der Feltz, karakteriseerden de feiten waarvoor Lenie L. zich moest verant woorden als „verbazingwekkend", „bijzonder ernstig" en „zeer triest". Ook over de verschillen in car- rièregang zijn de rapporteurs niet bijster tevreden. In hun rapport stel len ze, dat militairen een geregle menteerde carrièregang hebben, die niet uitsluitend afhankelijk is van de functie, die op een bepaald moment wordt vervuld en die hen in betrek kelijk korte tijd hoge rangen doet be reiken. De burger-ambtenaar kent geen gereglementeerde carrièregang. Bij hem is het bereiken van een hoge rang vaak afhankelijk van vrij toe vallige omstandigheden en factoren. DE INFILTRATIES- IN MALEISIë De Maleisische radio-omroep heeft medegedeeld dat maandag wederom drie Indonesische infiltranten zijn gedood en dat verscheidene anderen zijn gevangen genomen bij operaties in het district Pontian, bijna 100 km. ten noorden van Singapore. Hiermede is het aantal gedode in filtranten sinds het begin der lan dingen op 17 augustus tot veertien gestegen, terwijl er ongeveer veertig werden aangehouden. De Maleisische troepen verloren twee man. TWEE JAAR LANG Deze uitspraken, gevoegd bij wat later Lenie's verdediger in zijn plei dooi nog zou aanvoeren, hielden ook regelrecht een veroordeling in van de handelwijze van de bedrijfsleiding van de potterie. Immers, het gemak waarmee de directie de destijds 16- jarige Lenie L. (te) zware en te ver antwoordelijke administratieve taken oplegde, kon bij de wankele struc tuur van het meisje slechts misda dige gevolgen krijgen. Al kort na haar indiensttreding werd zij belast met het opmaken van de loonstaten en het uitbetalen vani lonen aan de werknemers. Zonder dat iemand argwaan kreeg begon zij het' totaal van de loonstaten met gemid- ib De korenmolen van Lisse is niet meer Slopers hebben in korte tüid die uit 1830 stammende moilen acgèbroken. En daarmee heeft Lósse een bouwwerk verloren, diait lang het beeld van het dorp heeft beheerst, ftet imponerende was de molen al •en halve eeuw kwijt. Ruim vijftig jaar geleden moest de bovenbouw vernieuwd worden en moesten er ook nwwtr« wieken wardien gemaakt. Then de eigenaar de begroting ondier ogen kréég, viel de prijs zo tegen men van de restauratie moest afzien. De molen werd afgeknot, die wieken en de omloop verdwenen, kortom: het werd een weinig fraaie' stomp die maar stond te staan, dienst deed als opslagplaat* voor landbouw zout en sinds twee jaar geleden op zijn laatste uur stond te wacht. Toen wend de ge meente na langdurige onderhande lingen met Graanhandel Beelen N.V. aigenaair van de moten en die ge bouwen. Reeds toen stond vaat dat er van een restauratie enkele in woners wilden de molen geheel in zjjn oude staat lat enoptrekken niets meer zou kunnen komen. Op dit puinit komt straks nl. de weg die de nieuwe Poelpolder-woonwijk met Lisse-dorp zal verbinden. Men hoopt nog dit jaar het dempen van het tweede gedeelte van de haven te kunnen aanbesteden. De brug in de Laan v. Rijckevorsel gaat dan dienst doen als viaduct. De molen kon daairom niet gehand haafd bleven. Hij zou te veel een sta-in-de-weg zijn. De molen ia van 1830 af altijd eigendom geweest van de familie Beelen uit Lisse, die een grote graan- en veevoederhandel ex ploiteerden Als stra'ks alle stenen, balken, e.d. zijn opgeruimd, gaat de gemeente van een deel van het wij grote per ceel misschien een parkeerterrein maken. In de zeer nabije toekomst komt hier ook nog een benzinestation. Op de foto: A de molen zoals hij ruim vijftig jaar geleden was (met wieken) en op de tweede: B het weinig fraaie afgeknotte geval dat de laatste jaren aan de haven te Lisse stond. idee was gekomen haar werkgever zo fors te benadelen. De rol die de 21-jarige H. Ph. B. zoon van een der directeuren van het bedrijf, in deze verduisteringsaffai re heeft gespeeld bleek «eer bepalend, te zijn. Uit verschillende verklarin gen kon worden opgemaakt dat B. het meisje tot het plegen van de ver duisteringen had aangezet. Hij had aanzienlijke schulden en zag geen kans deze op een eerlijke wijze af te lossen. Een verloving met Lenie gaf hem de mogelijkheid het meisje, dat door haar werk veel met geld te maken had, min of meer te dwingen voor de benodigde finan ciën te zorgen. Zijn opzet slaagde volkomen. Volgens Lenie heeft B. zeker 25.000.- van de 40.000.- „voor zijn rekening genomen". Nadat de schulden waren betaald, werd hef geld voornamelijk omgezet in vlieg reizen, feestjes en luxe artikelen. Mr. Van der Feltz eiste tegen Le nie L. wegens verduistering een ge vangenisstraf van één jaar en negen maanden met aftrek van het voor arrest (vijf maanden). Een zelfde straf vorderde hij tegen B. wegens heling. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. deld 300.- per week te verhogen. Dit bedrag verdween iedere vrijdag in haar tasje. Twee jaar lang kon deze handelwijze gevolgd worden, omdat, zo bleek vanmorgen ter zit ting, niemand, ook de accountant niet, de moeite nam de loonadmini stratie grondig te controleren. GEDWONGEN Hoewel het proces geen juridische ingewikkeldheden kende, bleef voor de officier van justitie en ook voor de rechtbank, de belangrijke vraag in hoeverre het meisje alleen ver antwoordelijk gesteld kan worden voor de verduisteringen. Naarmate het proces vorderde werd namelijk duidelijk dat Lenie L. niet zelf op 't De Sowjet-Unie zal de regering van Tanganjika en Zanzibar meer krediet verlenen voor technische bijstand, aldus het persbureau Tass. Dit werd bekendgemaakt in een gezamenlijk communiqué na een bezoek van een week van de vice-president van Tan ganjika en Zanzibar, R. M. Kawawa. Overeengekomen is, dat Sowjetrus- land de havens van Tanganjika als basis voor vissersschepen zal mogen gebruiken. De Sowjet-Unie zal technische bij stand verlenen voor industriële pro jecten, het opsporen van mineralen, de bouw van twee ziekenhuizen, een school en een telefoonnet. Vierendertig mensen zijn verdron ken of worden nog vermist na het knappen van een hangbrug over de rivier de Caroni, een zijtak van de Orinoco, in de Venezolaanse staat Bolivar, zo is maandagmiddag in Ca racas vernomen. De vermisten zijn waarschijnlijk meegesleept door de stroom, die ter plaatse zeer sterk is. De ramp speelde zich zondagmor gen af. Ongeveer zeventig tot hon derd mensen, onder- wie een groot aanbal onderwijzers, die zich naar een congres in Matanzas begaven, bevonden zich op de brug, toen de kabels waaraan deze hing knapten, waardoor enkele tientallen van hen in het kolkende water vielen. Red dingsploegen, die met hefschroef- vliegtuigen werden aangevoerd, heb ben enkele gewonden weten te red den, hoeveel is niet bekend. Presi dent Leoni en enkele ministers heb ben zich naar de plaats van het on geluk begeven. BRITSE TANKER IN BRAND Aan boord van het Britse tankschip „Esso Norway", dat zich bevindt op ongeveer 90 km. ten zuidoosten van de kust van het sultanaat Muskaat in de Golf van Oman, is maandag brand uitgebroken als gevolg van een ontploffing in de machinekamer. Zesenveertig bemanningsleden van de „Esso Norway" zijn door het lan dingsvaartuig „Anzio" van de Britse marine aan boord genomen. Senator Goldwater heeft zaterdag meegedeeld, dat hij vorig jaar augus tus tegen ondertekening van het be perkt kernstopverdrag had gestemd op grond van wetenschappelijke be wijzen en niet uit politieke overwe gingen. De kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap, zich rich tende tot de jaarlijkse bijeenkomst van de Amerikaanse raad voor ra diostations, zei dat de Verenigde Sta ten niet met het verdrag hadden moeten instemmen „totdat wij zoveel hadden geweten als ik denk dat de Russen weten" over de uitwerking van kernontploffingen in de atmos feer op radioverbindingen. Vorig jaar september had Gold water er bij de Amerikaanse Senaat op aangedrongen het beperkt kern stopverdrag niet te ratificeren, ten zij de Sowjet-Unie haar troepen en militaire uitrusting uit Cuba terug trok. Toen zei hij het verdrag niet te kunnen aanvaarden vanwege het feit, dat het de veiligheid in de hele wereld in gevaar brengt. Een lichte brug over de rivier de Coroni bij de Oostvenezolaanse stad Puerto Órdaz is zondag inge stort, waardoor een aantal toeristen in het water viel. Minstens zes men sen kwamen om het leven. Een bom heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een gebouw van de communisitsche partij In Rome beschadigd. Op het moment van de ontploffing bevond zich niemand in het gebouw. De daders zijn onbe kend. Benoemingen Leidse Universiteit Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Rijksuniversiteit te Lei den zijn: Drs. H. Th. Kalff, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de organische chemie, voor hét tijdvak van 1 augustus 1964 tot 1 augustus 1965, wederom in deze functie be noemd; Mr. H. W. van Soest, wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid, met ingang van 1 mei 1964 tot weten schappelijk ambtenaar le klasse be noemd; Dr. A. Staal, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de klinische neurologie, met in gang van 1 augustus 1964 tot weten schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst benoemd; Drs. A. Touw, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het Rijksherbarium, met ingang van 1 juli 1964 tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse in vaste dienst be noemd; Drs. N. G. Minnaard, hoofdaasietent bij de organische chemie, voor 't tijd vak van 1 september 1964 tot 1 sep tember 1965 tot v/eten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst be noemd; Mej. A. Dhont, arts, wetenschappe lijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde I, met ingang van 1 juli 1964 tot we tenschappelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst benoemd; De heer S. Schaafsma, arts, weten schappelijk hoofdambtenaar In tijde lijke dienst by de klinische neurolo gie, met ingang van 1 augustus 1964 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst benoemd; Dr. A. J. Weiman, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de klinische neurologie, met in gang van 1 augustus 1964 tot weten schappelijk ambtenaar in vaste dienst benoemd; Ir. C. A. van Sluis, voor het tijdvak van 16 juli 1964 tot 16 juli 1965, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de fysische scheikun de benoemd; Drs. R. O. de Jong, wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de organische chemie, voor het tijdvak van 1 augustus 1964 tot 1 augustus 1965, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst benoemd; Drs. K. J. Klebe, wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de organische chemie, voor het tijd vak van 1 augustus 1964 tot 1 augus tus 1965, wederom in deze functie benoemd; De heer A. C. A. P. Vllers, arts, hoofdassistent bij de kindergenees kunde, vooir het tijdvak van 1 juni 1964 tot le december 1965 tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst benoemd; Dr. J. Voogd, voor het tijdvak van 1 juli 1964 tot 1 juli 1965 tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tijde lijke dienst bij de neuro-anatomie benoemd; Drs. A. M. Siebers, wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de botanie, voor het tijdvak van 1 augustus 1964 tot 1 augustus 1965 wederom in deze functie be noemd; Drs. K. Haagsma, wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de algemene geologie, met ingang van 1 november 1964 tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in va®te dienst benoemd. KORTE GOLF De nieuwe Afrikaanse staat Ma lawi heeft officieel verzocht om het lidmaatschap van de Verenigde Na ties. Wordt het verzoek ingewilligd, dan is Malawi het 113e lid van de volkerenorganisatie. Een Belgische autobus is zondag op een spoorwegavergang tussen de Westduitse plaatsen Bad Kreuznach en Simmern door een locomotief ge grepen. 28 van de 35 inzittenden lie pen lichte verwondingen op. Bij een zware ontploffing in een huis in het dorp San Bartolome op 30 km van Toluca in Mexico zijn maandagavond 40 mensen om het le ven gekomen en vele gewond. De ontploffing werd veroorzaakt doOr stukken vuurwerk die in het huis waren opgeslagen met het oog op de viering van een plaatselijk feest. Uit een villa in Saint-Jean-Cap Ferrat aan de Rivièra is maandag een hoeveelheid juwelen ter waarde van 600.000 Franse frank gestolen. De juwelen waren eigendom van een rijke Amerikaanse toeriste, mevrouw Barbare Wiener. Siegfried Zinnecker, die in de tweede wereldoorlog blind geworden is, heeft tijdens het weekeinde de hoogste berg van Europa, de 4.807 meter hoge Mont Blanc, beklommen. Vier bergbeklimmers uit Mühldoi'f vormden met hem een door touw ver bonden keten en stelden hem zo in staat zijn liefste wens te vervullen. Bij een brand in een opslag plaats in de Zweedse plaats Joen- koeping zijn maandag ongeveer 22 miljoen doosjes lucifers, de produk- tie van 12 dagen, in vlammen opge gaan. Niemand werd ernstig gewond, Twintig Oostduitsers, waaronder een echtpaar, zijn tijdens het week einde naar West-Duitsland gevlucht. Twee van hen waren beschoten door Oostduitse grenswachters. Het uitbreken van een twintig tal paarden uit een militair kampe ment in de buurt van de Zweedse stad Gaevle heeft zondagavond drie auto-ongelukken tot gevolg gehad, waarbij een vrouw het leven verloor en vier mensen werden gewond. De op hol geslagen paarden galoppeer den namelijk de verkeersweg van Gaevle naar Sandviken op en ver oorzaakten een verkeerschaos. Hon derd militairen en vijfentwintig poli tiemannen moesten eraan te pas ko men om de dieren naar hun stallen terug te drijven.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11