S)e&jid6e(5oti4a/nt De buitenlandse politiek van de democraten in de V.S. Fietsenmaker wilde zijn omzet flink vergroten Togliatti's lijk naar Italië overgebracht MAANDAG 24 AUGUSTUS 1S54 54e JAARGANG No. 16.307 NEUZEN TELLEN IN ATLANTIC CITY BUREAU PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur L.^c'. X^roozen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. rnnd., f 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes f 1,75 „Vrede voor alle naties en vrijheid voor alle volkeren", dat is de leidende gedachte van het program van de Amerikaanse democra tische partij op het gebied van de buitenland se zaken en defensie, zoals dat morgen op de partijconventie zal worden behandeld. In het program, waarvan de tekst zondag in Atlan tic City bekend werd gemaakt, wordt gesteld dat, als de wereld zich thans dichter bij een algemene vrede bevindt dan in 1960, dit in grote mate te danken is aan het inzicht en de werkelijkheidszin waarvan de politiek van de V.S. in de afgelopen vier jaar heeft getuigd. In 1960, aldus het program, was de zaak van de vrede in het defensief. De communisten drongen in Zuid-oost-Azië, Latijns-Amerika, in Midden-Afrika en in Berlijn op. „Toen wezen president Kennedy en vice-president Johnson op de macht van de V.S. en zij lie ten weten, dat zij zo nodig van die macht ge bruik zouden maken". „Het communistische offensief op Cuba in 1962 brak op de rots van vastberadenheid van president Kennedy en op zijn wil om de vrede te verdedigen". Twee jaar later wees president Johnson een nieuwe communistische uitdaging terug, dit maal in de Golf van Tonkin. Opnieuw was de macht, gepaard aan een gevoel voor ver antwoordelijkheid, de communistische agres sie de baas en versterkte de zaak van de vrij heid", aldus het democratische program. Vandaag begint democratische partijconventie VIER PUNTEN OM DE VREDE TE VESTIGEN In Atlantic City begint vandaag, (maandag) de conventie van de Ame rikaanse democratische partij. Hoewel het al vaststaat, dat de democraten president Lyndon B. Johnson als him kandidaat voor het presidentschap zullen aanwijzen, zal worden vastgehouden aan de traditie, dat de partijconventie minstens vier dagen moet duren. Om het geduld van de ruim 5.000 afgevaardigden van de vijftig staten, Porto Rico, de Maagdeneilanden, de zone van het Panamakanaal en het eiland Guam, de naar schatting 6.000 verslaggevers van pers, radio en televisie, de dui zenden technici en de 5.000 tot 8.000 toeschouwers niet te veel op de proef te stellen, zal alleen in de avond worden vergaderd. Normaal komen de afgevaardigden 's middags of zelfs 's morgens al bijeen, doch in Atlan tic City begint de zitting om 20.30 uur (01.30 uur Ned. tijd). De demo craten hebben hierdoor echter het voordeel, dat zij vanaf half zes in de namiddag op de televisieschermen aan de westkust verschijnen. ROBERT KENNEDY GEEN AFGEVAARDIGDE Minister van justitie Robert Ken- ndy heeft zich teruggetrokken uit de afvaardiging van Massachusetts naar de democratische partijconven tie in Atlantic City. Men verwacht dat hij zijn kandida tuur voor een senaatszetel voor de staat New York binnenkort zal be kendmaken. Mevrouw Kennedy, echtgenote van senator Edward, zal de plaats van Robert Kennedy in de afvaardiging van Massachusetts innemen. Zoals bekend wordt Edward Ken nedy, die senator voor Massachusetts is, op het ogenblig in een kliniek verpleegd. De senator werd in het voorjaar gewond bij een vliegtuigon geluk. Om de „vrede te vestigen" moeten de Ver. Staten: de sterkste mogendheid van de wereld blijven; deze macht slechts gebruiken in het volledige bewustzijn van huu verantwoordelijkheden; de controle op kernwapens in de handen van de eerste magistraat, de president van de V.S., houden; nimmer onderhandelen „uit vrees", doch ook „nooit bang zijn om te onderhandelen." Volgens het program heeft het Mos- kouse verdrag inzake een beperkt verbod op het nemen van kernproe ven de bewapeningswedloop beperkt in een mate, die verenigbaar is met de veiligheid van de V.S. Ook heb ben de beperking op het produceren van splijtbaar materiaal en 't verbod van kernexplosies in de ruimte het mogelijk gemaakt, dat „onze kinde ren een minder verontreinigde lucht inademen. De democratische partij verklaart zich bereid haar pogingen voort te zetten om een einde te ma ken aan de bewapeningswedloop en bijgevolg aan „het tijdperk van het schrikbewind van de kernwapens." De partij zegt zich te zullen houden aan de verplichtingen jegens de Ver enigde Naties en zich altijd te zullen verzetten tegen de toelating van communistisch China tot de volkeren organisatie. NAUWE BAND MET ATLANTISCHE BONDGENOTEN De democraten zeggen een nau were band met de Atlantische bond genoten van de V.S. voor te staan. Voorts verklaren zij alle verplichtin gen tot handhaving van de vrijheid van Berlijn en Zuid-Viëtnam te zul len eerbiedigen. Andere punten uit het partijpro gram zijn o:a: handhaving van de hulp aan de onderontwikkelde lan den in Azië, Afrika en Latijns-Ame rika, ontwikkelingsleningen, handha ving van het streven naar het ves tigen van de vrede in het midden oosten door te verhinderen dat het militaire' evenwicht daar wordt ver stoord en door het beginsel van een vreedzame regeling van de geschil len tussen Israël en de Arabische Staten te steunen, uitvoering van 't het besluit van de organisatie van Amerikaanse staten tot verdere iso lering van Fidel Castro en het her stel van de vrijheid op Cuba, bijstand aan alle landen, die liggen aan de Stille Oceaan, verzet tegen agressie en het gebruik van geweld en het aanmoedigen van de „onderdrukte volkeren", om hen in staat te stellen zich op vreedzame wijze te bevrij den van het communistische juk. NATIONALE DEFENSIE Wat de defensie betreft staat öc in het program, dat de V.S. sinds 1960 „voor een zo laag mogelijke prijs een evenwichtig defensiesysteem hebben opgebouwd, dat gevarieerd is, sterk, in staat om overal op agressie te rea geren, hetzij deze agressie met kern wapens wordt gedaan, hetzij in de vorm van een ondermijnende guer rilla-activiteit." Het aantal polarisraketten is van nog geen honderd tot meer dan dui zend gestegen, of meer dan viermaal zo veel als het aantal Russische inter continentale raketten. Zolang een ontwapening onder doeltreffende con trole niet kan worden verwezenlijkt willen de democraten de Amerikaanse suprematie op het gebied van de stra tegische kernwapens handhaven. Maxwell Taylor naar Washington De Amerikaanse ambassade in Zuid- Vietnam, generaal Maxwell Taylor, zal volgende week een kort bezoek aan Washington brengen. De woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken deelde mee, dat Tay lors bezoek geen verband houdt met de jongste politieke of militaire ge beurtenissen in Zuid-Vietnam. De generaal, die begin juli Cabot Lodge opvolgde als ambassadeur in Saigon, zou enkele persoonlijke zaken in de Amerikaanse hoofdstad te regelen hebben. CYPRUS Griekse regering vecht op twee fronten De pogingen van de Griekse rege ring om de kwestie-Cyprus te rege len zijn in een impasse geraakt, al dus diplomatieke kringen in Athene. Men beschouwt de pogingen van de Griekse regering als een gevecht op twee fronten. Enerzijds tracht men president Makarios te bewegen tot aansluiting bij Griekenland (Enosis) met schadeloosstelling voor Turkije, anderzijds moet zij het hoofd bieden aan wat men noemt buitensporige Turkse verlangens. Zondag werd in Athene onthuld, dat de Griekse regering niet bereid is Turkije toe te staan een deel van Cyprus als militaire basis, in volle dige onafhankelijkheid, te gebruiken. Wel zou Griekenland er eventueel mee kunnen instemmen dat, na tot standkoming van de „Enosis", een stuk grond voor 20 tot 30 jaar wordt verhuurd om te worden gebruikt als Amerikaanse of NAVO-basis. President Makarios heeft zaterdag een langdurig onderhoud gehad met de ambassadeur van de Sowjet-Unie in Nicosia, Jecmotsjin. De Cyprische minister van buitenlandse zaken was bij het gesprek ^anwezig. Deze heeft vrijdag verklaard, dat zijn aangekon digde reis naar Moskou niet van de baan was, doch dat hij binnenkort zou vertrekken. PIERPRIJS-PROTEST AFGEWEZEN De Haagse Rechtbank, onder presi dium van mr. A. H. Lycklama, heeft maandagmorgen het protest in de pierprijs-affaire afgewezen. De voor lopige maatregelen, die de officier van Justitie, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, vrijdag 14 augustus trof, en tengevolge waarvan de pierprijs van een gulden tot 55 cent voor volwas senen werd verlaagd, blijven ge handhaafd. De EMS had op de afwijzing van haar protest geen commentaar. De drie verdachten staat de mogelijkheid open, tegen de beslissing van d» rechtbank in beroep te komen. Dit dient te gebeuren binnen drie dagen na betekening bij het gerechtshof. Het hof beslist zo spoedig mogelijk, nadat verdachten zijn gehoord, al thans behoorlijk opgeroepen. Zo zag televisiekijkend Nederland zaterdagavond in „Brandpunt" de heer R. Zwolsman tijdens een gesprek met drs. J. van der Pluym. In dit ge sprek is de heer Zwolsman nader ingegaan op de affaires van de E.M.S., die de afgelopen week in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan. Kopspijkertjes op de weg gestrooid ONGEVEER EEN JAAR LANG Op niets bedachte wielrijders zijn in de omgeving van de Haagse Schouw ongeveer op de grens tus sen Wassenaar en Voorschoten in de loop van het afgelopen jaar her haaldelijk onaangenaam verrast door een plotselinge lekke band, die een abrupt einde aan hun fietstocht maakte. Wanneer een dergelijke wielrijder echter even rondkeek, ont waarde hij al spoedig een vriende lijk uithangbord, waarop stond aan gegeven, dat een rijwielhersteller hier zijn nering uitoefende. Ver heugd over dit geluk bij een onge luk, liet hij vervolgens snel de band plakken, kreeg af en toe 'n nieuwe band aangesmeerd en vervolgde zon der de minste argwaan zijn weg. Toch viel de drukte in het vroe ger zo rustige zaakje op en de po litie kreeg bovendien klachten van meermalen gedupeerden. Zij kreeg argwaan tegen de ondernemer, te meer omdat de lekke banden telkens veroorzaakt bleken door flinke kop spijkers. Een bewijs te leveren was echter steeds niet mogelijk en zo ging de zaak ongeveer een jaar sle pend door. Een dezer dagen is de rijwielhandelaar echter op heterdaad betrapt bij het uitstrooien van de kopspijkertjes. Hij heeft bekend, dat hij dit in derdaad ongeveer een jaar lang op ongeregelde tijden heeft gedaan om zo de omzet van zijn bedrijf wat te vergroten. De spijkertjes werden op verschillende plaatsen gestrooid, maar altijd zo, dat er gelukkig dicht in de buurt een rijwielhersteller was om de getroffenen even uit de na righeid te helpen Leiden is de Sleutelstad, maar om wat voor sleutels gaat het? Om muzieksleutels misschien: de G-, de F-, de C-sleutel? Dat zou best kunnen in een stad, waar het „Io Vivat" niet van de lucht is en waar zelfs de to rens zingen. Of zijn 't de sleu tels, die de groene student krijgt, wanneer hij zijn eerste kast betrekt? - Ja, het gaat om alle sleutels, waarmee jonge mensen de wereld van hun toe komst openen. Zo'n sleutel krijgt u ook voor de opening van een heerlijk seizoen, als u nu komt inschrijven voor het „Werelddansprogramma", bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden, Te lefoon 5 20 54. (Advertentie) Dit Dummer bestaat uit 12 pagina's Het stoffelijk overschot van de Italiaanse communisten leider Palmiro Togliatti wordt naar het vliegtuig, dat het naar Rome zal brengen, gedragen. Als dragers en slippendragers fungeerden o.m. premier Chroesjtsjow en president Berznev. Dinsdag voorlopige bijzetting Het lijk van de Italiaanse commu nistenleider Palmiro Togliatti is za terdag met een Russisch vliegtuig van de Krim naar Rome overge bracht. De So wj et-premier Chroesjtsjow had de overledene de laatste eer be wezen en was naar het vliegveld van vertrek gekomen. Ook Togliatti's we duwe en dochter en zijn plaatsver vanger Luigi Longo waren bij het vertrek aanwezig. Het stoffelijk overschot van Tog liatti werd op de reis naar Italië vergezeld door een afvaardiging van de Sowjetrussische communistische partij, die ook de begrafenis zal bij wonen en waarvan Leonid Bresjnev, lid van het presidium en het secre tariaat van het centrale comité, als mede Georges Popov, eerste secretaris van het stedelijk partij comité van Leningrad, deel uitmaken. Met het vliegtuig vlogen ook mee Luigi Longo en andere medewerkers van de overledene alsmede de Sow- j et-ambassadeur in Italië Semen Kozyrev, die ook aan de begrafenis zullen deelnemen. LAATSTE GROET Italiaanse communistische partij ge trokken om een laatste groet te bren gen aan de overleden communisten leider, wiens stoffelijk overschot daar is opgebaard. Na een bijeenkomst van het partij- directoraat onder leiding van de waarnemend secretaris Luigi Longo, werd besloten dat het centrale par tijcomité woensdag, een dag na de be grafenis, bijeen zal komen om de op volger van Togliatti aan te wijzen. In communistische kringen werd ver nomen dat de 64-jarige Longo zal worden gevraagd de leiding van de grootste communistische partij in West-Europa op zich te nemen. Hij wordt beschouwd als een gematigd communist. Het stoffelijk hulsel van T ogliatti zal dinsdag voorlopig worden bijgezet op het niet-rooms-katholieke deel van de Veranobegraafplaats, het be langrijkste kerkhof van Rome. Later zal het worden overgebracht naar het eveneens niet-rooms-katholieke „Engelse kerkhof' aan de rand van de Italiaanse hoofdstad. DE TOESTAND VAN SEGNI De toestand van de Italiaanse pre sident Segni, die zestien dagen gele den werd getroffen door een beroer te, was zondag onveranderd. In het medisch bulletin van zater dag was gemeld, dat zjjn toestand „tamelijk goed" was, hoewel hij nog koorts had en hij nog werd behandeld tegen een longontsteking. ZUIDWESTELIJKE WIND De Bilt, maandag 10.00 uur. Een langgerekt gebied van hoge luchtdruk strekt zich al enkele da gen uit van de Golf van Biscaye tot in het westen van Rusland. Over de oceaan trekken daarentegen depres sies van zuidwest naar noordoost in de richting van Schotland. De baan van deze depressies is geleidelijk iets naar het zuiden verplaatst en in ver band daarmee bereiken de krachtige zuidwestelijke winden, die ze veroor zaken, nu ook ons land. Bovendien naderen hun fronten thans dicht onze kust. Er is daardoor veel bewolking en voornamelijk in de noordelijke provincies valt plaatselijk wat lichte regen. Nederland zal zich ook morgen aan de rand van het depressie-gebied be vinden. De zuidwestelijke wind blijft daarom aanhouden, maar neemt iets in kracht af. De bewolking wordt veranderlijk en er kan plaatselijk wat regen, echter van weinig betekenis, vallen. ZON- en MAANSTANDEN 25.Aug.: zon op 5.40, onder 19.43; maan op 21.03, onder 7.53. H oogwaterstanden 25 Aug.: v.m. 4.26; n.m. 16.50. (springtij) KORRELTJE Steeds wanneer de wetenschap een ontdekking doet, maakt de duivel er zich meester van, terwijl de engelen nog beraadslagen hoe zij het best kan gebruikt worden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1