y^Jncler onó gezeefd Wat brengt mode van Parijs seizoen het voor nieuwe Glinsterende schoonheidsvlekjes die in het donker gaan glanzen Brief uit n Opvallend veel broeken in Mantelpakje met pantalon verrassende uitvoeringen Bacterievrije tandenborstel Kiezen van vloerbedekking is een zaak overleg van Tips voor de huisvrouw Accessoires zijn „rommel" Week van de GROTE COLLECTIES Iedere mode-ontwerper hult zich in een waas van geheimzinnigheid als het over zijn nieuwe collectie gaat. Toch komt een bepaald modeaccent soms tegelijkertijd In verschillende collecties voor. Dat is dit keer een ruime toepassing van de pantalon voor dames. Werden zojuist in Parijs korte broekjes van nertz getoond, naast allerlei soorten rokbroeken, New York lanceert deze herfst het mantelkos tuum met lange pantalon. Het jasje van dit kostuum is niet strak van lijn, maar echt vrouwelijk, met ron de kraagjes. De broek is van dezelf de stof en geheel op het jasje afge stemd, de manchetten van het jasje en de zomen van de broekspijpen die nen dezelfde garnering t' vertonen. Bij iedere collectie wordt het aantal nieuwigheden groter; het geheel van de collecties groeit met een veelheid van onvergelijk bare creaties, want het kunnen van de couturiers is niet gelijk in elk seizoen. Een groot aantal broeken voor elk uur van de dag en bovendien voor de avond. De broek schijnt een geduchte concurrent te worden voor de jurk. Je ziet ze overal in uitvoeringen die tot nog toe nooit vertoond zijn. De couturier van Mme de Gaulle van het huis Heim, Jean Pomarède, een talentvol ontwerper, toont een schattige tuniek van jersey met aan beide kanten een spleet, die gedragen wordt bij een broek die met bont is afgezet. Een mantelpakje van tweed waar van het jasje langer is gemaakt dan gewoonlijk, is gecombineerd met een maillot van dezelfde tweed of gebreid Het mantelkostuum is korter en ver sierd met een gouden ketting. Zeer gewaagd zijn de japonnen van grof «wart netwerk, die gedragen worden over een achtergrond van vleeskleur. Maggy Rouff - Enorme bontkragen en boorden bij wijze van manchet. Verasende décolletés. Maar niets ovei ohrijdt de grenzen van goede smaak. Alles is opgevrolijkt door zeer heldere kleuren. Vrouwelijke lijn Bij Ricci heeft ontwerper Pipard één van de beste collecties van de hele week gemaakt. De verschillen de pastelkleuren harmoniëren goed De lange mantelkostuums zijn een klein eindje boven de taille ingesne den. De mantels yiet rug uit één stuk; costuums met spilvormige jas jes; een prachtige japon, die zeer vrouwelijk aandoet door de gewelfde lijn, met een ingelegde ceintuur, die de hoge taille aangeeft. Gezellige avondjaponnen van jer sey of mohair met rolkragen en lan ge mouwen. Veel succes had een lan ge, leren avondmantel, versierd met Moors borduurwerk. Een andere opmerkelijke collectie werd gepresenteerd door Goma bij Patou, van wie het mantelikostuum en de mantel de indruk geven gevuld te zijn met wind en de licht uitgesne den jurken. Verder schuin afgesneden kimonomouwen. Merkwaard! ;e kappen met veren en enorme kragen, die worden gedragen In plaats van een capuchon. Niet nieuw Mare Bohan heeft de pers een beetje teleurgesteld, want bij Dior verwacht men altijd iets bijzonders. Het was allemaal erg mooi, de tweeds, de mousseline en de door zichtige kant maar het was niet nieuw. Een herhaling van een styl waar ie dere vrouw enkele jaren geleden al van hield. Romantische mode, met de duidelijk aangegeven taille is een teken van de terugkeer naar de sta tigheid. Het mooiste voorbeeld was 'n mantel in een half-Russisohe, half- Hongaarse stijl, met een levendig ef fect. De mantelkostuums met de lan ge trui en de brede, geplooide rok kleden niet slank af, vooral tweed en mohair niet. Daarentegen slanken de nauwsluitende japonnen zeer goed af, evenals de verticale stroken bont die ze versieren. Zijde is veel gebruikt, voor een geborduurd truitje en avond pantalons. Grote mutsen, hoge gerim pelde en hele kleine kalotjes op het voorhoofd laten een kort kapsel zien, dat in de nek in een punt is geknipt. Russische hoofddoekjes voor 's mor gens; voor 's avonds struisvogelveren en erg vrouwelijke en verleidelijke, romantische kapsels. Het meest gedistingeerd in de een voud is ongetwijfeld de collectie van Crahay bij Lanvin. Zuiverheid van verticale lijnen van japonnen. Ze hebben op de hoogte van de knie een valse plor Het belangrijk ste kenmerk van deze collectie. Kleine driehoekige sjaaltjes en kap jes om de hals. Lange mouwen zijn tot aan de ellebogen met knopen af gezet, zelfs bij de mantelkostuums. Nieuw zijn de kragen die willekeu rig met stenen en parels zijn ingelegd. Een gewaad voor de gastvrouw vro lijkte zelfs de meest ernstige heren op. Het was een lange doorschijnende ja pon, gedragen over een nauwsluitende vleeskleurige maillot, wat de indruk wekt dat er onder helemaal niets wordt gedragen. Om te wandelen is er de combinatie: pantalon tot op de knieën, opengewerkte Ierse kousen, mocassins van leer met bont en een wandelstok van mahoniehout. Bij Chanel gaat alles volgens de gebruikelijke nauwgezetheid. De man nequins gaan één voor één -oorbij in een volledige stilte. Mile Chanel, op de trap gezeten, slaat ze gade. De stoffen zijn mooi en kostbaar, de blouses zijn van dezelfde stof als de voering. Een nieuwtje: voor 't eerst heeft Chanel een broek in haar col lectie opgenomen. Het is een matro- zenbroek voor de avond, af gestikt met goud- of metaaldraad in combinatie met doorschijnende mantels van mous seline. Altijd mode Door nauwe samenwerking tussen industrie en wetenschap is een nieuw type tandenborstel ontwikkeld, dat langdurig bacteriedodende eigenschap pen bezit. In de kunststoffen waaruit steel en haren gemaakt zyn, is heel fyn verdeeld een bacterie-dodende stof verwerkt. De ontsteking verwekkende resten, die door het poetsen tussen de haren blijven steken worden ontsmet en kun nen dus niet weer opnieuw infecties veroorzaken. De tandenborstel be houdt deze sterielmakende eigenschap pen by normaal gebruik ca. 4—5 maanden. De Chanel-stijl doet het altijd en iedere vrouw is er dol op en als u een mantelkostuum van Chanel hebt van ongeveer drie jaar geleden, is hij nog steeds volgens de mode.... Bij Carven een kruislijn, met de taille zeer duidelijk aangegeven. Man telkostuums met lange jasjes. Een overwinning van verfijnde vrouwe lijkheid: kant, borduurwerk met pa rels ingelegd, bont in lichte fijne tin ten. Deze eer plechtige presentatie was meer dan een première, want men heft bekendgemaakt dat Mile. Carven onlangs is gedecoreerd met het ^ejioea van Eer. Bij Simonetta en Fabiani wordt de hele dag een broek gedragen met of met een tuniek van satijn of door zichtige kant. Zeer zuivere lijn, ,,de omgekeerde piramide,,' die de schou ders niet laat uitkomen, is nog ver groot door zeer luxueuze stoffen. De salons werden direct bestormd door Amerikaanse kopers die dol zijn op de Italiaanse mode die men in Parijs vindt. Laat U eerst deskundig voorlichten Vloerbedekking is iets, dat men niet iedere dag of zelfs elk jaar koopt. Het is een dure aangelegenheid en het is de bedoeling, dat vloerbedekking lang meegaat. Het is daarom zaak niet op een paar minuten te kyfeen by het uitkiezen van een karpet. In de eerste plaats moet men weten, hoe de verschillende soorten karpet ten zyn samengesteld. Er zyn merk- tapijten met een dikke pool en diep van kleur, vroeger alleen van wol ge maakt, maar nu ook verkrijgbaar in wol met kunstvezels. Dit zijn geweven kleden, die in het algemeen zeer sterk en ook nogal prijzig zijn. Dan zijn >r tapijten, die niet gewe ven zijn maar waarvan de pool tegen een onderlaag is gestikt en bij elkaar gehouden wordt met een laagje plas tic of een rubbersamenstelling. Deze vloerbedekking kan meestal gemak kelijk gesneden worden en behoeft niet genaaid te jvorden. Ze zijn echter in het algemeen niet zo sterk als de geweven soorten. Motvrij rukking de nieuwigheden, om het le ven aangenaair te maken, want de vrouw houdt ervan, evenaJs de na tuur zelf, zioh te vernieuwen, en het liefst zo vaak mogelijk (Opera Mundi) Een wollen mantel met grove groene en oranje ruiten. De halsgarnering bestaat uit kalkoenveren, welke ook voor het hoedje gebruikt zijn. De cre atie is van Coco Chanel. Zorg er voor, dat een wollen kleed, voor het gelegd wordt, motvrij ge maakt is. Als dit niet al is geschied bij de fabrikant de meeste betere kwaliteiten zijn vrijwel altijd motvrij gemaakt kan men het thuis bewer ken met één van die gemakkelijk te verwerken middelen tegen motten en andere parasieten. Vooral die gedeel ten, die onder zwaar meubilair ver dwijnen hebben speciale aandacht no dig Vóór men het nieuwe vloerkleed gaat uitkiezen, dient men precies de maat en de kleur, die men wenst, te weten en ook welke kwaliteit men no dig heeft. Slaapkamerkleden hebben meestal niet zoveel te lijden en behoe ven niet zo zwaar en dichtgeweven te zijn als vloerbedekking voor de huis kamer, gang, trap of hall. Als men het zich niet kan veroorloven voor alle vertrekken, die het zwaar te ver duren krijgen, deze betere, kwaliteit te kopen, neem ze dan in elk geval voor het vertrek waar de meeste voeten zullen gaan. Uiteindelijk komt men toch goedkoper uit. Onderlaag Vergeet niet in de begroting de kosten van de onderlaag op te nemen. Een onderlaag van schuimrubber kost ongeveer tweemaal zoveel als vilt- papier maar het slijt minder en rekt niet, is stofvry en veel gemakkelijke! Op tepemeh. te snijden en mee te ver; huizen. Als de vloeren niet glad zyn een stevige onderlaag beslist noodza kelijk Bedenkt voorts, dat een tapijt niet alleen een vloerbedekking is. Het iso leert een kamer ook tegen koude en lawaai. Het is de belangrijkste ach tergrond voor uw kleurenschema en inrichting en het kan het aanzicht van elke kamer doen veranderen. Indien men een diepe warme kleur kiest, in contrast met lichte kleuren kan een kleed de afmetingen van een té hoge kamer verbeteren. Een muur-tot-muur kleed in een effen tint, passend bjj de kleur van de muren en met wit houtwerk als contrast, kan een kleine kamer groter doen lijken Een elwitvlek in een kameelharen jas moet verwijderd worden met ge woon koud water. Gebruik geen warm water want dan gaat het ei wit korrelen. Is het eiwit al hard geworden dan zal men het gevlekte gedeelte van de Jas in water moeten weken en daarna bewerken met een zachte doek. Als men een styf geslagen eiwit schuimig wenst te houden moet men er een heel klein beetje aluinpoeder indoen. Men kan het eiwit dan zelfs de volgende dag nog gebruiken zon der opnieuw behoeven te kloppen. Witte altslag op trottoirtegels 01 stoep kan men voorkomen door nooit zeep te gebruiken als men schrobt. Gebruik voor het schoonmaken van trottoir of stoep derha've slechts schoon warm of koud water en een stevige bezem. De wiite uitslag kan meestal verwijderd worden met een steen. Thee- en koffiesets van zilver wor den vaker gebruikt voor de sier, dan om koffie en thee uit te schenken. Sommige huisvrouwen willen deze sierlijke zaken toch ook wel eens ge bruiken. Daartoe moet d< binnenkant grondig gereinigd worden. Dit kan op de volgende manier: Strooi er wat borax in en giet er kokend Wa ter op. Roeren en dan laten staan tot het water koqd is. Dan kan hot wa ter weggegooid worden. Behandeling enige malen herhalen. Een slnaasappelvtek op een truitje van witte angórawol kan bestreden worden met een oplossing van poe- der-borax in warm water Daarna op gewone manier ujtwassep. Een Jomateneoepvlek op een wellen mantel kan verwijderd worden met een ammoniak oplossing. Spons de vlek af. Mocht deze.blijven dan even laten weken. Krassen vermijden Indien men hout, dat pas geschilderd is. niet wenst te beschadigen als men er een schroef in moet draaien, neem dan een stukje karton, maak er een gaat je in en plaats het stukje karton op de plaats waar de schroef moet ko men Wanneer de schroevendraaier nu uitglijdt, wordt slechts iet karton geraakt en worden krassen vermeden. Kleur bepalen Indien men pre cies wil weten, hoe een bepaalde kleur vërf uit' valt, dan bestaat dear een heel eenvoudige manier voor. Veri gewoon een stuk vloeipapier! Daar djt sterk absorbeert is de verf zeer snel d^oog, zodat men vrijwel direct kan zien of de kleur aan Je verwachtingen beantwoordt. Dolle jaren Cardin presenteert een gevarieerd en verblindend schouwspel. Een uitge sproken voorkeur voor dolle jaren kenmerkt deze couturier, want zijn creaties zijn duidelijk allemaal geïn spireerd door de herinnering aan de jaren 1920-1925. De taille zit zeer laag en wordt ge accentueerd door een brede ceintuur, 's Morgens wordt een mantelkostuum sportmodel gedragen in combinatie met een truitje en bijpassende kousen Lange mantels van hertsleer die ge dragen worden over mantelkostuums sportmodel. Mantels zonder knopen zijn gezoomd met bont. Geplooide mouwen gaan open als bloemen. Het onderste deel van de uitgesneden mantels, afgezet'met een brede rand vos, beweegt heel soepel. Tunieken met diepe décolletés laten de blouse zien. Creërea is voor deze couturier een plezier. Men kan van de stijl van Cardin houden of niet, maar hij is een individualist die niemand iets vraagt. De "inale met avondjaponnen met ongekende décolletés, waarbij alleen een strik de buste verbergt, is even dwaas als gewaagd. De kapman tels en de lichte sjaaltjes, omgeven door een wolk van snoepjeskleurige struisvogelveren, doen denken aan ca baret en aan zorgeloosheid... Het is vrijwel onmogelijk om al le couturiers die iets nieuws ge bracht hebben te noemen. Alles ge hoorzaamt aan het veranderende ritme van de evolutie in de mode en hoewel slechts een gering deel van de tegenwoordige mode straks op Telstar, televisie en straalvliegtuigen hebben er belangrijk toe bijgedragen de mode tot een internationaal bezit te maken. Wat gisteren in New York nieuw was, kan vandaag in Parijs nage maakt worden en wat een Parijse ontwerper dit seizoen als zijn eigen lijn lanceert, kan in enkele uren massaal geproduceerd worden voor verkoop aan de Seventh Avenue. Toch houdt elke modestad ter we reld zyn eigen persoonlijkheid en in het bijzonder wat de accessoires be treft. In Nev. York noemt men deze accessoires meestal, weinig flatteus, „rommel" en elke maand komt er nering van bloemen of linten. Nog een heel ouderwets schoon- heidsgebruik is terug in de mode. Het is de namaakschoonheidsvlek. Men kan ze in dozen van een dozijn kopen Men trekt eenvoudij de bescher mende papieren laag er af en plakt het ..ekje vast op de huid. Men kan ze zelfs in glanzende kleuren kopen Om in het donker te dragen van zelfsprekend. Wat de zonnebrillenmode betreft is door Patoy Ann Davidson nieuwe „rommel" op de markt maar toch kan met een broche zus en een strikje zó een kledingstuk geheel ver anderd en opgevrolijkt worden! Vrijwel overal wordt het haar thans rechter en langer gedragen en zo'n kapsel komt het beste uit met een klein vlot hoedje. De meisjes van New York dragen nu over het al gemeen geen band meer door het haar maar een garnering van lint of bloemen om bet haar achter het oor vast te steken. Voor 's avonds zien we de terugkeer van de vizier-voile, een vyf centimeter brede cirkel van straat te zien zal zijn, zien we met gaas, die op ooghoogte gedragen wordt zeer veel plezier en zelfs met ver- en achter de hals sluit met een gar- e. ook het nodige veranderd. De bril len met grote ronde glazen zyn er uit hebben plaats moeten maken voor ontwerpen van Oleg Oassini, een ontwerper, die veel van Jackie Ken nedy's garderobe heeft gemaakt. Zijn brillen zyn geïnspireerd op de lasbril. Het zyn brillen uit één stuk, groen van kleur, met brede randen in zwart of schildpad. Veel ringen De ringei. zijn smaller dan ooit en er worden verscheidene aan één vin ger gedragen; ook oorbellen zyn klei ner en meestal in knopstfyl; mantel- pak-l.nopen zyn by passend verkrijg baar; armbanden zyn heel dun en wor den net als ringen in veelvoud hoog om de arm gedragen. De altyd geliefde handtas, die even tueel onder de arm gedragen kan wor den, is op het ogenblik populair in pasteikleurig leer met gouden figuren er op. Handige meisjes maken zelf op hun oude tassen figuren met goud verf. Nyljns met ee.. kantpatroon kamen in steeds grotere verscheidenheid op de markt en zy kunnen gecombineerd worden met korte zomerlaarsjes. En wat de schoenen betreft - ook hier is Sohoenenmode in New York: De gekste collectie sohoenstylen sinds ja ren, van halfblote sandalen tot witte enkellaarsjes by wit kanten kousen. En wat te denken van een beetje kunst aan de voeten? Schilder uw schoen zo, dat déze precies een blote voet lijkt of zet er een zelfportret op! de populaire kunst van het met goud versieren doorgedrongen. Op de trot toirs in New Yórk zyn d«6 heel wat vreemde beenbekledingen te ontdek ken!

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8