S)e £eki6e(Boii/fca/itL Ko ngolese regeringsstrijdkrachten heroverden Boekavoe TOGLIATTI OVERLEDEN GAAT UITWIJZING TOCH DOOR INDONESISCHE INFILTRANTEN IN MALEISIë GEDOOD ,Syncom 3" nog niet op vaste plaats OVEREENSTEMMING tussen GRIEKEN LAND en TURKIJE AANSTAANDE Zuidelijke wind ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No. 16.306 BLOED EN TRANEN IN KONGO Directeur J. F. J. M. KOENS BUREAU PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10.55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 Het Kongolese leger heeft vrijdag Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe In het oosten van Kongo, op de opstandelingen veroverd. Hieraan gingen hevige gevechten vooraf, die donderdag en vrijdag driehonderd doden eisten, waaronder 7 blanken. De straten zijn bezaaid met lijken, die met militaire vrachtauto's worden opgeruimd. Er werd tot in de buitenwijken, waar de opstandelingen hun laatste toevlucht zochten, hevige strijd ge leverd. Vluchtende opstandelingen bevinden zich al kilometers ver van de stad. In de stad zijn grote verwoestingen aangericht. Men is verstoken van water en elektriciteit en er is geen telefoonverkeer meer mogelijk. Boekavoe is op vier na de grootste stad van Kongo. De overwinning van het leger wordt als de belangrijkste in de vier maanden oude strijd tegen de rebellen beschouwd. Frans Panchaux, cameraman van de Belgische televisie, werd vrijdag ochtend gedood toen hij de gevech ten in het centrum van de stad film de. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Hij was de dag tevo ren pas in Boekavoe aangekomen, in gezelschap van twee journalisten. Deze troffen hun collega levenloos aan nadat zij zich enige ogenblik ken van hem hadden verwijderd om militairen van het Kongolese natio nale leger te interviewen. In Leopoldstad wordt vernomen dat enige dagen geleden ten noord oosten van Stanleystad 83 man van opstandelingenleider Soemaliot door soldaten van het nationale leger zijn gevangen genomen en terechtgesteld. Maleisische veiligheidstroepen heb ben vrijdagmiddag in het gebied van Pontian in zuidwest-Malakka vier Indonesische infiltranten gedood en „verscheidene" gevangen genomen, zo heeft het ministerie van defensie in Koeala Loempoer bekendgemaakt. Van de Maleisische militairen sneu velde er één. Sinds de landing van ongeveer 40 gewapende Indonesiërs op maandag j.l. zijn vijf van hen gedood en 16 gevangen genomen. De Maleisische troepen verloren twee man aan do den en twee gewonden. Volgens het genoemde ministerie speuren de vei ligheidstroepen in het moerasland om Pontian naar de overgebleven Indonesiërs. SPOORWEGONGELUK IN CANADA De exprestrein van Ottawa naar Montreal is vrijdag in Leonard, in de provincie Ontario, op een overweg tegen een zware vrachtauto gereden. Er kwamen 7 mensen om 't leven en ongeveer 10 werden gewond, waarvan enige ernstig. De omgekomenen waren de vrachtautochauffeur en zes treinpassagiers. Drie spoorwagens liepen uit de rails en een er van sloeg om. Het on geluk gebeurde twintig minuten na dat de expresstrein het station van Ottawa had verlaten. Op een van de rebellen werd een lijst van sympathiserenden aange troffen. Een twaalftal van hen werd in een naburig dorp door de mili tairen geexcuteerd. HUURLINGEN Uit welingelichte bron verluidt voorts, dat donderdagavond 'n eer ste contingent van veertig huurlin gen van Angelsaksische nationali teit uit Johannesburg naar Kongo is vertrokken om het nationale le ger in zijn strijd tegen de opstande lingen te versterken. De recrutering was al verscheidene maanden gele den begonnen, voordat Tsjombe op het Kongolese politieke toneel ver scheen. Deze zou zelf «niet erg geest driftig zijn over een dergelijke ver-/ sterking van het leger door mannen met uitsluitend financiële drijfveren. UITGEWEZEN Intussen zijn vrijdagmiddag meer dan duizend mensen per veerboot naar Brazzaville, de hoofdstad van het voormalige Franse Kongo, over gebracht. Woensdag werd de uit wijzing van alle onderdanen van Kongo-Brazzaville en Boeroendi en enige burgers van Mali aangekon digd in verband met de hulp, die deze landen aan de opstandelingen in het voormalige Belgische Kongo zouden geven. De Kongolese regering in Leopoldstad verklaarde donder dagavond nog dat het uitwijzigings- bevel tijdelijk buiten werking was gesteld. De schattingen omtrent het totaal aantal uitgewezen personen lopen uiteen van 25.000 tot 200.000. De ge hele operatie zou zeker een maand in beslag nemen. De leider van de Italiaanse com munistische partij, Palmiro Togliatti, is in Jalta overleden. Hij leed aan een hersenbloeding. Togliatti was 71 jaar. Acht dagen geleden kreeg hij een beroerte toen hij zich in Jalta op de Krim bevond. Donderdag on derging hij een hersenoperatie. Vrij dagochtend constateerden de artsen een terugkeer van het bewustzijn in «eer lichte mate, om 13.20 uur kwam echter het einde. Togliatti was de leider van de grootste communistische partij in het westen. Het stoffelijk hulsel van Togliatti zal zaterdag per speciaal vliegtuig naar Rome worden gebracht, dat zal vertrekken van het vliegveld Simfe ropol op de Krim, zo heeft de Itali aanse ambassade in Moskou meege deeld. De reis is georganiseerd door het Sow jet-ministerie van buiten landse zaken. DINSDAG BEGRAFENIS De begrafenis van de Italiaanse communistische leider Palmiro Tog liatti zal dinsdagmiddag a.s. in Ro me plaatsvinden. Hij zal rusten naast zijn vriend en oprichter van de Ita liaanse communistische partij, Anto nio Gramsci, die in 1937 overleed. Het stoffelijk overschot van Togli atti zal worden opgebaard in het hoofdkwartier van de communis tische partij. Levensbeschrijving Palmiro Togliatti werd op 25 maart 1893 in Genua geboren. Hij studeerde rechten aan de universiteit van Tu rijn, waar hij door een mede-stu dent kennis maakte met de Italiaanse socialistische beweging, waarvan hij later partijsecretaris in Turijn zou worden. De partij viel in 1920 uit een door onenigheden over wel of niet met werkgevers onderhandelen tijdens een ernstige staking die zich toen voordeed. Togliatti en Gramsci richtten daar na, 21 januari 1921, met de persoon lijke goedkeuring van Lenin, de Ita liaanse communistische partij op. Gramsci werd eerste-secretaris, Tog liatti werd eerste afgevaardigde van Turijn. In 1922 werd Togliatti in het centrale comité gekozen en een jaar later in het uitvoerende partijcomi té. In 1922 ontsnapte hij op het nip pertje aan de dood toen een fa*4_- tisohe knokploeg het gebouw va*ï fiet communistische dagblad II Commu- nista binnendrong. Togliatti en ver scheidene anderen werden naar bui ten gesleept om vermoord te worden. Het gelukte Togliatti echter te vluch ten. Hij vertrok naar het buitenland, vanwaar hij de communistische ac ties tegen Mussolini leidde. Tijdens de Spaanse burgeroorlog stelde hij zijn politieke ervaring in dienst van de republikeinen. Toen Madrid in handen van Franco viel werd Togli atti gearresteerd. Hij wist wederom aan een zekere executie te ontko men door van de verwarring ge bruik te maken om naar Algerië te vluchten. Toen de tweede wereldoorlog uit brak vluchtte Togliatti met vete geestverwanten naar Moskou, waar hij plaatsvervangend secretaris van de communistische internationale werd. Hij keerde in 1944 in het ge deeltelijk bevrijde Italië terug, waar hij samenwerkte met maarschalk Badoglio, die Mussolini had afgezet. In het eerste na-oor! ogse kabinet werd Togliatti minister zonder por tefeuille, in een volgende regering kreeg hij de post van vice-premier, en vervolgens werd hij in de rege ring-de Gasperi minister van justitie. Na de verkiezingen van 1946 gin gen de communisten in de oppositie. In het ideologische geschil tussen de Sow jet-Unie en China stond hij aan Russische kant, maar hij heeft de Russen meermalen gewaarschuwd, voorzichtig te zijn met hun acties te gen de Chinezen, omdat een breuk Naar van de zijde van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart is medegedeeld, bevindt de „olympische" satelliet, de „Syncom 3" zich nog niet geheel op zijn vaste plaats boven de Evenaar, ondanks donderdag ondernomen pogingen daartoe door het door 'n signaal van de grond af doen ontsteken van een klein» raket in de kunstmaan. In de komende 10 dagen zullen nog maals van de grond af pogingen worden ondernomen om de nodige correcties aan te brengen. Intussen is men in ruimtevaart- kringen in de Amerikaanse hoofdstad „buitengewoon voldaan" over de verrichtingen van de „Syncom 3". In de derde week van september hoopt men te kunnen beginnen met de proef-televisie-uitzendingen van de Olympische spelen in Tokio, via deze satelliet. in de internationale communistische beweging naar zijn mening onher stelbare schade zou kunnen toebren gen aan de communistische zaak. Luigi Longo voorlopig opvolger Na de dood van Palmiro Togliatti houden politieke kringen in Italië zich bezig met de vraag over zijn opvolging. In Rome acht men daarvoor de meest aangewezen man, althans voor lopig, de 64-jarige adjunct secretaris generaal der communistische partij, Luigo Longo. Een foto van Z.M. Koning Olav van Noorwegen, die van 9 tot 12 septem ber een bezoek aan Nederland zal brengen. DE KWESTIE CYPRUS In doorgaans welingelichte kringen in Londen verklaarde men vrij dagavond, dat overeenstemming tussen Griekenland en Turkije ophan den schijnt te zijn en mogelijk nog voor het einde van deze maand haar beslag zal kunnen krijgen. Basis van deze overeenstemming zou zijn aan sluiting van Cyprus bij Griekenland, waartegenover Turkije een basis op Cyprus zou moeten krijgen. Geschilpunten vormen nog de stitus van deze basis, alsmede de plaats en de grootte daarvan. Longo, die zich na het eerste be richt over Togliatti's ziekte onmiddel lijk naar Jalta begaf en daar tot aan diens overlijden bleef, was de voor naamste medewerker van de overle den leider. Hij is adjunct secretaris-generaal sinds 1944 en nam in 1948 en 1950 het secretariaat-generaal waar, toen Togliatti in 1948 wegens een op hem gepleegde aanslag en in 1950 door verwondingen als gevolg van een auto-ongeluk, zijn functie tijdelijk niet kon uitoefenen. In tegenstelling tot Togliatti die in zekere zin als „gematigd" werd be schouwd, heeft Longo de reputatie een „harde" figuur te zijn. Over Togliatti's definitieve opvol ging zal moeten worden beslist door het eerstvolgende congres der com munistische partij, dat volgens het oorspronkelijke plan medio volgend jaar zal worden gehouden. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat het zal worden vervroegd en onmiddel lijk na de in november a.s. te hou den bestuurverkiezingen zal plaats hebben. De Noordfranse stad Arras heeft vrijdag de laatste eer bewezen aan de zeventien slachtoffers van het tra gische busongeluk op de Kleine Sint- Bernard, van wie veertien kinderen. Een lange stoet trok door de straten van de in rouw gedompelde stad ach ter de lijkwagens naar de kathedraal, waar mgr. Huyghe een mis van re- quièm celebreerde. Vierhonderd studenten hebben in Saigon gedemonstreerd tegen wat zij noemden „de militaire dictatuur, die erger is dan onder de regering Diem". Twee kilometer hangwagen van ten oosten van Ingolstadt, in de West-Duitse deelstaat Beieren heeft vrijdagavond een aan een vrachtwagen een bus met 43 passagiers opengereten. Negen personen vonden hierbij de de dood. Een groot aantal anderen werd gewond. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.of 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist. Turkije zou bereid zijn af te zien van overdracht van een Grieks ei land, doch eist een „soevereine" ba sis in het noordwesten van Cyprus, ter grootte van vijftig vierkante ki lometer, die in geval van moeilijk heden op het eiland voor de Turks- Cyprische gemeenschap in de bres zou kunnen springen. Griekenland zou daarentegen een in het zuidoosten van Cyprus te ves tigen basis aan Turkije voor lange termijn, b.v. 25 jaar, willen verpach ten. Eventueel zou deze basis zelfs onder commando van de NAVO moe ten vallen. Overigens beseffen zowel Grieken land als Turkije, en ook Londen en Washington, dat elke oplossing de in stemming van de regering-Makarios zal moeten hebben. Deze laatste ech ter blijft vasthouden aan onvoor waardelijke onafhankelijkheid op ba sis van zelfbeschikking, een houding, waarin hij wordt gesteund door het merendeel der Grieks-Cyprioten en aangemoedigd door de belofte van steun van de Sow jet-Unie. VERKLARINGEN VAN MAKARIOS „Wij zijn tot volledige overeen stemming met de Griekse regering gekomen over het beginsel, dat Cy prus volledige onafhankelijkheid moet genieten en dat het recht tot zelfbe schikking moet kunnen uitoefenen". Dit zei aartsbisschop Makarios vrij dagavond te Nicosia na een nieuw en langdurig onderhoud met de Griekse minister van landsverdediging, Ge- roefalias. Makarios verklaarde verder, dat hij alle facetten van het Cyprische vraagstuk met Garoefalias had be sproken en dat deze hem had verze kerd, dat Griekenland „het Cyprische volk nimmer alleen zal laten strij den". Over het plan-Acheson zei Maka rios, dat dit het Cyprische vraagstuk „los ziet van de achtergrond, waaruit het is ontstaan", zodat het daarom niet als basis van bespreking kon die- (Advertentie) nen. De Cyprische president besloot met de mededeling, dat hij zijn ziens wijze met betrekking tot het verlenen^ van Sowjet-Russische militaire hulp~ aan Cyprus niet had gewijzigd. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De Bilt, zaterdag 10 uur. HET KNMI deelt mede: Er strekt zich een hogedrukgébied uit van de Azoren over Engeland en de Noordzee tot ver in Oost-Euro pa. Dit wordt geflankeerd door een lagedrukgebied boven Frankrijk en een vrij diepe depressie tussen IJs land en Schotland. Vooral het laatste systeem tast het hogedrukgebied aan en een front, dat over de Ierse Zee naar het oosten opdringt, veroor zaakt in Engeland een weersverslech- tering. Verwacht wordt, dat dit front mor gen overdag de Noordzee en tegen de avond de Nederlandse kust bereikt. In verband hiermee zal de wind bij ons naar richtingen tussen zuid en zuidwest draaien. Na een heldere nacht en aanvankelijk nog zonnig weer zal later op de dag in de kust provincies frontale bewolking bin nendrijven. De kans.op regen wordt tot de avond nog klein geacht. In de temperaturen komt niet veel ver andering. ZON- en MAANSTANDEN 23 Aug.: zon op 5.36. onder 19.48; maan .op 20.26, onder 5.23. Volle maan 6.25. 24 Aug.: zon op 5.38, onder 19.45; maan op 20.46, onder 6.37. Hoogwaterstanden 23 Aug.: v.m. 3.18; n.m. 15.43. 24 Aug.: v.m. 3.52; n.m. 16.16. KORRELTJE Mensen veranderen zo sterk, dat er steeds iets nieuws in hen valt waar te nemen. (Jane Austin)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1