HUIBERS Een mede-pelgrim vertelt zijn ervaringen in het dierbaar Maria-oord ANDERHALF JAAR GEëlST TEGEN FRAUDULEUZE. PENNINGMEESTER gegadigden voor ooit tevoren Er zakken meer het rijbewijs dan WELKE PUNTEN INT NIEUWE RIJEXAMEN? Aanleg riolering en wegen uitbreidings plan Vrouwenweg-Vlietweg HET UITBREIDINGSPLAN H.-RIJNDIJK ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 227ste LEIDSE BEDEVAART NAAR KEVELAER Vroeg ontwaken Kevelaer ontwaakt vroeg. Reeds om kwant over zes klepte het Ange lus en onmiddellijk daarna drongen de bekende geluiden door tot onze kamers. Heel vroeg reeds werd op verschillende plaatsen het Sacrament van de Eucharistie gevierd. Iedereen zocht en vond zijn eigen plekje. In de genadekapel, in de kaarsenkapel, in de basiliek en op vele plaatsen elders werd de opdracht van Christus „Doet dit ter mijner gedachtenis" door priesters en medegelovigen op gevolgd. De Votiefmis van Kevelaer werd door vele priesters gelezen en wij overwogen de bemoedigende woor den uit het Evangelie van Sint Jan: „Vrouw, zie daar uw zoon", en even verder „Zoon. zie daar Uw moeder" We wisten het allang, maar het leek wel of deze aloude waarheid ons op eens weer veel meer te zeggen had. Daarna kwam het hoogtepunt van ons verblijf in Kevelaer: de plechtige Hoogmis, het „Levitenamt" Vooraf gegaan door een lange stoet van as- VAARWEL - TOT WEERZIENS Ieder jaar opnieuw is de bedevaart naar Kevelaer een gebeurtenis, waar naar door velen met verlangen wordt uitgezien. Ieder iaar ook komen de pelgrims in Kevelaer weer onder de indruk van de sfeer, die daar heerst on het artistieke oude pleintie rond de eenadetafel. een sfeer, totaal ver schillend van de sfeer in Lourdes, in Fatima, in Banneux, simpeler, een voudiger, maar met een eigen waar de en een eigen betekenis. Niet voor niets komen reeds vanaf 1642 dagelijks pelgrims naar dit Maria-oord. Met grote devotie heb ben hier onze voorouders in de schuil- kerkentiid neergeknield en het is moeilijk in te denken, welk 'n troost er voor hen uitging van die openlijke uitoefening van de eredienst, die in het vaderland verboden was. Zo heeft Het hoogtepunt eie-enlijk iedere katholieke Neder lander iets aan Kevelaer te danken. Dank zij Kevelaer kreeg het geloof van velen een jaarlijkse injectie, ten gevolge waarvan men weer gesterkt en getroost terugkwam. Ook dit jaar trok weer de Leidse processie naar Kevelaer, dit keer met een 175 tal deelnemers. Pastoor J. W. van Berkel had de geestelijke lei ding, samen met confraters pater H. Hagen en pater B. Demmers, allen van de Hartebrug-parochie.. Deken A. v. d. Boog van Zoeterwoude stond aan het hoofd van ^en flinke groep Zoeterwoudse deelnemers en de wel eerwaarde heer A. Vreeburg was aan wezig met een twintigtal seminaris ten van het seminarie Leeuwenhorst. Node misten we dit jaar het ver trouwde gezicht van de heer J. Ding jan, die vorig jaar zijn 60ste bede vaart naar Kevelaer heeft gemaakt, en voor wie het afscheid vorig jaar een eeuwig afscheid is geworden. Ve len zullen hem ongetwijfeld in Ke velaer hebben herdacht. Maar verder waren vele oude getrouwen weer present en we zagen ook weer een aantal nieuwe gezichten. De trompetten weerklonken Alsof we niet weg waren geweest, zo vertrouwd klonken ons zondag middag, na een voorspoedige reis, de klanken van de trompetten in de oren en blij hield de Leidse pelgrimsstoet haar intocht, begunstigd door heer- lijk zonnig weer. Het was stiefelend.-.!^ Het was opvallend, dat de mensen. - der in de straten devoot bleven staan en met ons meezongen. En onder de klanken van de litanie van Maria, het „lijflied" van de Leidse processie betraden we na de intocht de kaar senkapel, waar R. D. Vreeburg een kort lof celebreerde en pastoor Van Berkel de inleidende predikatie hield, Hij wekte de pelgrims op tot een echte devotie jegens Maria, om dat Maria degene is, die onze weg naar God veiliger maakt. „Doet alles wat" Hij u zeggen zal", zo heeft Maria eena gesproken op de bruiloft van Kana. Dat is ook Maria's boodschap aan ons. Maria is niet het eigenlijke doel van onze bedevaart, maair zij is de begenadigde, die ons een veilige weg wijst naar Christus op de pel grimstocht varn ons leven. Daarvoor willen wy ons in Kevelaer openstel len, voor alles, wat Christus ons te zeggen heeft op de weg. die ieder van ons op aarde moet gaar. Samen met Maria is die weg gemakkelijker en zekerder. Het machtige orgel noodde uit sistenten, seminaristen en misdie naars betrad deken v. d. Boog het altaar om met ons de H. Mis te vieren. Het koor van de basiliek zong met orkestbegeleiding de Missa in D dur van Faist en het geleek een melo dieuze achtergrond bij de altaarschil dering boven het hoogaltaar, voor stellende de Kroning vam Maria. Vier priesters reikten de H. Commu nie uit. Ook hier werd cms weer dui delijk: Christus is het middelpunt, ook in Kevelaer. en Maria helpt ons alleen maar, om beter de koers te bepalen. Dat was ook de zin van de Sacramentsprocessie. Velen verzetten zich tegenwoordig tegen processies. Maar wat zouden wij er tegen kun nen hebben, als zelfs de grote mo derne theoloog Karl Rehner ons laat zien hoe eigentijds de idee van een sacramentsprocessie is. Hij ziet ze als een uitweg van ons geloof, dat Chris tus zich bevindt midden op onze le vensweg. Christus wil niet opgesloten blijven binnen Zijn kerken» maar Hij wil, dat heel ons leven in -Zijn teken staat. Wij laten Christus als het ware een stukje van onze pelgrimstocht óp aarde meelopen om door Zijn aan wezigheid gesterkt, die tocht weer beter aan te kunnen. De leraar van het seminarie droeg het Allerheilig ste, Zou hij juist op dit moment niet heel bijzonder gedacht hebben aan de intentie van de bedevaart: „Meer priesters en kloosterlingen var God te verkrijgen?" En zou hij, en velen met hem niet extra gebeden hebben voor de seminaristen, die de processie meemaakten om ons telkens aan deze intentie te herinneren? Bij de kruisweg Voor het geval, dat wij ons nog niet voldoende op deze intentie be zonnen hadden, zorgde pater Hagen er 's middags wel voor, dat die be zinning er kwam. Tijdens de ge meenschappelijke kruisweg heeft hij de predikatie by de 12e statie gewijd aan het probleem van de teruggang van het aantal roepingen. Hij wilde dit probleem in een groter geheel plaatsen. Iedere mens vervult een roeping in zijn leven. Als wij nu allen zonder uitzondering onze le vensroeping beter willen verstaan, dan zal ook de specifieke roeping tot het priesterschap en het klooster leven m*er aantrekkingskracht gaan uitoefenen. Dit was een optimistisch geluid, omdat wij op deze wijze allen iets kunnen doen. Juist toen de gewijde spreker be nadrukte, dat ook hier alles een werk is van de Heilige Geest, begon een milde zomerbui als een „dauw des hemels" op ons neer te dalen, waar door het laatste deel van onze kruis weg ook echt 'n boetekarakter kreeg en waar mee ook weer de zo lang zamerhand traditionele Kevelaer- regen een feit was. Maar het kon de goede stemming niet deren. De dag werd weer besloten met de fakkel- Jubilerende vereniging zwaar gedupeerd Golf van aftvijzingen had minder groot kunnen zijn zijn steen des aanstoots Gesterkt door dit woord gingen de pelgrims hun eigen weg. Kevelaer werd weer verkend, de vertrouwde heiligdommen weer opgezocht. De Kapellenplatz bleek uitgebreid met een flinke ruimte, waar in de open lucht een altaar staat opgesteld voor de zon- en feestdagen, als de vele kerken van Kevelaer alle bedevaart gangers niet kunnen bevatten. De restauratie van de toren van de basi liek bleek eindelijk voltooid te zijn. Verder was alles als vanouds. Het machtige orgel (het tweede van Eu ropa wat grootte betreft) daverde vanuit de basiliek over het plein en was 's avonds een uitnodiging om samen fe komen en het plechtig lof mee te vieren. Pater Hagen was ce lebrant en de preek werd eehouden door deken v. d Boog. Uitgaande van de aanroepingen van de Litanie van Löretto. benadrukte hij de 4 gro te doemata over Maria- Haar maag delijkheid, haar moederschap, haar onbevlekte ontvangenis en haar glo rievolle hemelvaart De deken be klemtoonde de waarde van het dog ma in de katholieke geloofsleer en hij wekte de pelgrims op tot een rotsvast geloof in de leer van de Kerk over de Heilige Maagd. De leer over Maria Is onveranderlijk. Slechts een bredere ontvouwing van het dog ma maakte tn de loop der tijden de Marialeer tot een steeds duidelijker geheel, en zal het misschien ooit nog meer verduidelijken. Het was een woord, dat ons steun gaf in deze tijd. die naast veel ver nieuwingen ook veel vernielingen kent op geloofsgebied, op welk ge vaar de predikant Ons duidelijk wees. Na de zegen met het Allerheilleste weerklonk ons veelvuldig „Ave Ma ria" tijdens onze lamoionproceaele en met een dankbaar Salve Regina werd deze eerste dag besloten. Wij gingen vermoeid maar voldaan te ruste. Kevelaer sliep; alleen het klok je van het Clarissenklooster herin nerde ons er rond middernacht aan, dat daar vrome zielen bidden voor alle noden van de wereld, als de we reld zelf slaapt en ook wel eens de HonrH ran verfeet, amen", maar helemaal juist is dat niet. Strikt ge nomen betekende de verandering in het theoretische gedeelte, door het overschakelen van „mondeling" naar „schriftelijk", een ingrijpender vernieuwing dan het verleggen van twintig minuten praktische rijtijd naar de weg bpiten de stad. Maar de jongste, op 1 juli van kracht geworden, wijziging in de eisen voor het rijbewijs is n^eer spectaculair. Ze heeft ook een draag- ^waarvan betrekkelijk weinigen zich thans nog Schap geven: de opleiding zal er aanzienlijk duur- lor worden. Niet alleen doordat gemiddeld méér rijlessen nodig zullen blijken, maar ook doordat de prijs per les zal stijgen. Het grootst is voorhands de onrust in de kringen der examencandidaten, aspirant automobilisten en mo torrijders. Symptomatisch voor die onrust was het TV- gesprek met de directeur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen. Al zijn gerust stellende verzekeringen ten spijt blijven de gegadigden voor een rijbewijs het er vrij algemeen over eens: het rijexamen is aanmerkelijk uitgebreid en verzwaard. En de grootste pechvogels zijn zij, die Vóór 1 juli klaar hadden kunnen zijn en daar ook op rekenden, maar hun oproep voor het examen later ontvingen dan zij hadden verwacht, ofkort vóór het veranderen van de rijexameris zakten. Zy moeten een verlengstuk aan hun opleiding knopen van geheel andere soort dan waar mee rij vertrouwd waren. Is objectief bezien het rijexamen werkelijk moeilij ker geworden? Of is het alleen een zaak van wennen, van zich-instellen-op-andere eisen? Het één zowel als het ander, dunkt oris. De succesvolle rij-instructeur vertoont enige gelijkenis met een repetitor voor acade mische examens. Zo'n repetitor controleert niet alleen, of een student zijn weetje weet. Hij legt ook een lijst aan van professorale stokpaardjes en staandaard-vra gen, zodat de examencandidaat al voor 75 pet voorbe reid is op de vragen die hem op het eigenlijke examen te wachten staan. Wij behoeven er geen doekjes om te winden: zo deed (en doet) de rijschoolhouder óók. Hij leert zijn pupillen niet alleen zo goed mogelijk rijden, maar bereidt ze ook voor op examen-stokpaardjes. Wij kennen zelfs (heel goede) instructeurs, die na het ont vangen van de oproep voor het examen met hun can- didaat de stokpaardjes van die speciale examinator nog eens extra doornemen. Nu het examen met „buitenwerk" is uitgebreid, hangt de pbaktische verwezenlijking van de nieuwe rij examen-eisen enige weken of maanden in de lucht. De instructeurs moeten ten behoeve van hun pupillen eerst praktijk-materiaal verzamelen. Welke de eisen zyn is duidelijk genoeg. Maar hoe de examinatoren („adviseurs" heten ze officieel) de eisen willen zien nageleefd, blijkt pas in de loop van enige maanden praktische rijexamens. Wie in die eerste maanden rij examen doet, is als toekomstig automobilistzeker niet slechter dèri wie het examen drie maanden geleden aflegde. Béter zelfs, want hij is op breder basis voor bereid. Toch vertoont het aantal gezakte candidaten in deze weken een forse stijging: gemiddeld vielen twee van de drie gegadigden door de mand. groot aantal rijexamen-candidaten noodlottig wer den? In hoofdzaak dezelfde waarop de in Verkeersza ken belang stellende televisiekijker periodiek wordt onthaald. De S.A.S., de surveillancegroep autosnelwe gen van .de Rijkspolitie heeft op buitenwegen in de praktijk „zes hoofdzonden" vastgesteld en brengt die waar mogelijk onder de aandacht van ervaren en on ervaren rijders. Ook de TV hielp daarbij. De zes hoofdzonden zijft: 1 Van rijstrook veranderen zonder terdege op het van achter komende verkeer te letten. 2 Verkeerd invoegen. 3 Te langzaam rijden, stil blijven staan en achter uitrijden op de autosnelweg. 4 Keren door de middenberm. 6 Op de linker rijstrook blijven rijden, daardoor anderen uitlokkend tot rechts passeren. 6 Te Weinig afstand houden. Punt 4 zal zich tijdens het examen natuurlijk niet voordoen, punt 5 slechts bij hoge uitzondering. In het algemeen rijdt de leerling-automobilist in zijn onwen nigheid eer te langzaam dan te snel. Voorheen kwam het gros der aspiranten tot het ogenblik van de ver- nvpr?''><* v?« bot riiV,owii«? nimmer aan snoibo^or, hoven Het rijbewijs is bezig een der duurste Nederland se diploma's te worden. Nu zowel de tijdsduur als het operatieterrein is uitgebreid, zullen de rij scholen (nog) hogere lesgelden gaan berekenen, de leerlingen zich op financiële overwegingen (nog) vroeger'gaan aanmelden. Als gevolg daar van zal het percentage der gezakten waarschijn lijk toenemen en het daardoor vergrote aantal herexamens zal de - thans reeds abnormaal lan ge - wachttijden ongunstig beïnvloeden. de 40 km/u toe. Op de autosnelweg, by het buiten-ex amen, zal de examinator thans nauwelijks met minder dan 80 km/u genoegen kunnen nemen. Daarmee is dan tevens het voor rijexamen-candidaten essentiële ge deelte van punt 5 aangestipt. Want aangezien alle han delingen bij het examen op commando gaan, komt de candidaat eigener beweging niet licht tot stoppen of achteruit rijden. Aan punt 1 is gemakkelijk te voldoen door demon stratief kijken in de achteruitkijkspiegel. En natuurlijk door een inhaal-manoeuvre nog even uit te stellen, als in die achteruitkijkspiegel een op de linker rijstrook naderende inhaler zichtbaar wordt. Maar punt 2 is de centrale moeilijkheid. En zowel het invoegen na par keren op de vluchtstrook komt daarbij in het geding als het naderen van een zijweg. Oók trouwens het „uitvoegen", het model verlaten van de autosnelweg als men een zijweg opzoekt Het is dit veelzijdige punt, waartegen ook van de automobilist met jaren ervaring naar schatting 8(bpct zondigen. Let eens op, hoevelen abrupt de snelweg van terzijde oprijden, het verkeer op de hoofdwegen naar links dringende. En met de hand op het haft: zorgt u zélf altijd voor voldoende snelheid op de parkeerstrook (zo in de buurt van de 70 km/u eer u zich weer in de verkeersstroom voegt? Juist deze voorjiet verkeer buiten de stad typerende manoeuvres geven' reden de jongste aanpassing der ex amen-eisen ten zeerste toe te juichen. Steeds meer rij examen-candidaten immers willen een rijbewijs, „om dat het altijd goed is, zo'n ding te hebben en je nooit weet, hoe het van pas kan komen". Anders gezegd: ze schaffen zich na hun examen niet dadelijk een motor voertuig aan en hebben dus ook geen gelegenheid, in de stad op bescheiden schaal rij-ervaring te kweken. Vaak huren ze voor een zondag of voor een vakantie reis een wagen. En dan komen ze eigenlijk voor het eerst op de grote weg. Het was een gevaarlijke wan toestand, dat deze nieuwelingen juist in de drukste pe rioden werden geconfronteerd met situaties, die zy zelfs als opleidings-minimum nooit hadden leren ken nen. EEN andere zaak is, of 1 juli nu juist het gunstigste tijdstip voor het invoeren der examen-vernieuwin gen was. In dit jaargetijde doen natuurlijk velen ex amen die (optimistisch, maar verklaarbaar) van hun rijbewijs meteen gebruik hopen te maken voor een vak&ntietocht Zij hebben daar misschien alles al voor gereed gemaakt: voor een bepaalde datum een auto ge huurd en hotels besproken. Zij gaan in plaats daarvan thans in 2 van de 3 gevallen tot de „conjunctuurge- zakten" behoren, omdat de nieuwe eisen nu eenmaal Srotendeels erg rekbaar en tamelijk vaag zijn. Eh om- at aelfs hun (goede) instructeur nog geen ervaring heeft kunnen opdoen over de wijze waarop de exami natoren de voorschriften voor buitenwegen tijdens het rijexamen hanteren en interpreteren. Ook het Centraal Bureau voor de Ryvaardigheidbe- Wijzên heeft zich, dunkt ons, door het ongunstig tijd stip van invoering nodeloos een ophoping van werk berokkend. Dat het percentage gezakten tijdelijk om hoog zou gaan, wis immers te voorzien. Men had die verhoging in eigen belang èn in dat van de candida ten, het béste kunnen opvangen In eeh relatief stille tyd. Dan zou immers ook het absoluut getal der af- gewezenen dienovereenkomstig kleiner 2iin geweest en un herexamen ware gemakkelijker in de stroom der nieuwe aanmeldingen in te voegen geweest. Goed in voegen is ook hier van belang! In plaats daarvan zijn de wachttijden die tussen aanmelding en Oproep voor het examen verlopen, zo groot geworden, dat men zich al gaat opgeven lang vóór men zich op de weg wezenlijk thuis voelt. Dat is voor velen ook een financiële kwestie. Het rij bewijs is bezig een van onze duurste diploma's te wor den. Niet alleen zullen er, nu de buitenweg in het ex amen betrokken werd, meer lessen nodig zijn, de prijs van «lke les zal stellig in de naaste toekomst aanzien lijk stijgen. Worden de wachttijden abnormaal lang, dan zal menigeen ze als een kostbare en onvoorziene verlenging van zijn opleiding beschouwen. Met als ge volg:, dat rijbewySgegadigden 2ich maar vast aanmel den als ze nog op geen stukken na „klaar" zijn, bij hun examen zakken en de wachtlijst nóg meer ver lengen. Deze vicieuze cirkel, die ook de organisatie der rijexamens niet ten goede komt, ware naar onze me ning te vermijden geweest, als de examen-vernieuwing in het vroege voorjaar of onmiddellijk na de zomer- drjiVte ingevoerd. procesie en de blaasmuziek. Samen met de processie van Arnhem stonden wij voor de genadekapel en baden ons avondgebed. Gezamenlijk gaven de aanwezige priesters de zegen voor de nacht. Hiermee was de tweede dag ten einde. Hopelijk mag hier het het bijbelse woord gelden: „God zag, dat het goed was". Het heeft ons goed gedaan En om met dezelfde bijbelplaats door te gaan: „Het werd avond en morgen, de dende dag", de laatste dag van ons verblijf in de Maria-stad. Pastoor van Berkel droeg met ons de H. Mis op in het intieme kapelletje van de Clarissen. Het was een echte gemeenschapsmis, een dankbare eu charistieviering van de gemeenschap, die wij in deze enkele dagen gewor den waren. Deze gemeenschapsmis liet ons zien, dat ook de vernieuwin gen op liturgisch gebied in Kevelaer niet over het hoofd worden gezien. De pelgrims waren blij met deze plechtigheid. Heel anders dan de vo rige dag, minder groots, minder spec taculair. maar een eerlyke en sim pele beleving van het grote mysterie. H_t heeft ons goed gedaan. Toen kwam het afscheid. Nog een maal verenigden de pelgrims zich rond het H. Sacrament, nu in de pa rochiekerk van St. Antonius Abt in oud-Kevelaer. Pater Demmers cele breerde het lof en de weleerwaarde heer Vreeburg hield de afsoheids- predikatie. Hij hield de pelgrims drie punten voor, om als een souvenir aan Kevelaer mee te nemen izl. een oprechte godsdienstigheid, een opti mistische levenskijk en bovenal een grote dankbaarheid voor al het goede wat wij als mensen iedere dag mogen genieten, niet- alleen in Kevelaer, maar overal waar God ons plaatst. Als wij God het Zijne geven en goed zijn voor elkander, is het leven iedere dag een waar godsgeschenk. Hauptstrasze Nog eenmaal trokken wij door de Hauptstrasze en rond de genadekapel. Nog eenmaal baden wij bij Maria de troosteres der bedroefden, nog een maal zongen wij onze vreugde en dankbaarheid uit. Daarna was het voorbij. De bedevaart naar Kevelaer was weer schoon geweest, en met weemoed weerklonk het oude lied: Vaarwel, vaarwel, wij scheiden Gezegend Kevelaer Moog' God ons hier weer leiden Ter bêevaart, 't ander jaar. Dit verslag werd gemaakt door een van de pelgrims. Hopelijk als een herinnering aan iets dierbaars voor hen, die meetrokken en als een aan sporing voor hen, die thuis bleven. Moge volgend jaar de Leidse Proces sie weer velen naar Kevelaer bren gen, opdat wij de aloude traditie van ons voorgeslacht in ere houden. Eén jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek heeft de Offi cier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam mr. H. de Vries, gisteren geëist tegen de 33-jarige Amster damse boekhouder en voormalig pen ningmeester van de Amsterdamse voetbalvereniging DEC, J. Chr. J. Hem werd verduistering van f P.000.- uit de kas van DEC ten laste gelegd. ZWARTE LONEN? Van 1957 af heeft de penningmees ter de accountants van de KNVB en van de vereniging om de tuin kun nen leiden en de verenigingsinkom sten, bestaande uit totogelden, con tributies, entreegelden, onderhuur geld en kantine - ontvangsten ten eigen bate kunnen aanwenden. De verdachte bleef bij zijn vroegere ver klaring, dat er ook regelmatig fraude was gepleegd met medeweten van de overige bestuursleden n.l. ten ein de zwarte lonen aan de spelers te kunnen uitkeren. De fraude werd ontdekt, nadat de argwaan van de KNVB was opge wekt door het uitblijven van een accountantsverklaring. Verdachte had een accountantsonderzoek geweigerd. De raadsman was van mening dat een lange gevangenistsraf voor de verdachte geen zin heeft. Het zou de beste oplossing zijn, als verdachte weer zo gauw mogelijk aan het werk kan gaan, aldus de raadsman. Uit spraak 28 augustus. HAARLEMS OPENBARE WERKEN VOOR 4 MILJOEN ONDERDAK B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor te besluiten een nieuw kantoorgebouw voor Open bare Werken aan het Zuiderbuiten- spaarne te bouwen, omdat het be staande gebouw in het centrum van de stad niet meer voldoet. Rijksgoed keuring is toegezegd tegen 1 januari 1965. De NV Schokbeton te Zeist heeft als richtprijs een bedrag van drie miljoen gulden opgegeven. Daarbij komt nog een miljoen gulden voor de inrichting van het gebouw. Religieuze .Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden TeL 01710-22889 Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) ZOETERWOUDE De N.V. Bouw- en Aannemersbe drijf „Nieuw 's-Gravenhage" heeft b. en w. verzocht onder overlegging van bestek en tekeningen vergunning voor het bouwrijp maken van een terrein, gelegen tussen de Vrouwen- weg en de Europaweg, in het uitbrei dingsplan Vrouwenweg-Vlietweg. Adressant wil het terrein gereed maken overeenkomstig het uitbrei dingsplan „Vrouwenweg-Vlietweg". Wegens de aanwezigheid van bebou wing en omdat verzoeker tot heden geen overeenstemming heeft kunnen bereiken met de eigenaren van een perceel grond ten noorden van de bebouwing aan de Vrouwenweg zal het niet mogelijk zijn de uitvalswe gen naar de Vrouwenweg te maken Als tijdelijke voorziening ten behoe ve van de bereikbaarheid Is voor noemde N.V. voornemens een weg aan te leggen naast de te dempen sloot achter de woningen van de Vrouwenweg evenwijdig aan de Vrouwenweg tot aan de boerderij Vreem. In met dit bouw- en aannemings bedrijf gevoerde besprekingen is o.m. overeengekomen: dat de werken zullen worden uit gevoerd conform het overgelegde be stek aangevuld met de aanleg van een trottoir langs de Vrouwenweg op de eigendom van de N.V. en voor noemde noodweg; dat adressant ter verzekering van de uitvoering van de werken over eenkomstig het bestek in de gemeen tekas een waarborgsom zal storten van f 20.000 en ter financiering van onvoorziene werken een bedrag' van f 10.000, welke waarborgen vermeer derd met de gekweekte rente aan adressant zal worden terugbetaald bij algehele oplevering van het werk ten genoege van de gemeente. B. en w. stellen voor de gevraagde vergunning te verlenen. BEZWAAR VOLGENS B.EN W. ONGEGROND Het Uitbreidingsplan Hoge Ryndyk, vastgesteld 15 februari 1961, moet worden gewijzigd voor de opname van een vóetpad tussen de Oranje laan en de 5 Meilaan. In dézê wijziging is mede opgeno men een gewijzigde bestemming van het terrein van het voormalig café „Ik leer nog" en eeh Wijziging vah de bebouwingsmogeliikheld van: het terrein vah de Leidse Aütobox- cöntrale; het terrein van Hoge Rijndijk 19; het terrein van de heer P. Bruines aan de Stadhouderslaan en het terrein van de fa. Nagtegaal te Leiderdorp naar aanleiding van desi derata van belanghebbenden. Bezwaar tegen het plan is inge bracht door de heer G. M. Hansen, Hoge Rijndijk 101 te Zoeter woude- Rijndijk. Adressant voert tegen het plan aan: dat zijn perceel twee vrije uitrit ten heeft naar de Hoge Rijndijk, dat In het nieuwe uitbreidingsplan deze beide uitritten botweg zijn afge sneden; dat het toch niet aangaat, hem een oud bestaand recht plotseling te ont nemen bri -1 *V meente genoodzaakt, een belangrijk stuk van zijn terrein voor woning bouw heeft moeten afstaan; dat hij nu wederom een stuk van zijn grond dreigt te verliezen; dat door de aanleg van het ont worpen voetpad de Uitrit bemoeilijkt zal worden. Ten aanzien van de aangevoerde bezwaren delen b en w. mede: dat op het plan niet steeds worden aangegeven de uitritten naar ver harde wegen, dit houdt echter geens zins in dat die uitritten komen te Vervallen of de toelaatbaarheid daar van wordt aangetast. Iedere woning behoort te liggen aan een weg en daarop een uitrit te hebben. Het Is ondoenlijk dit steeds op een plan aan te geven; dat ten behoeve van het voetpad een'deel van de voortuin een gewij zigde bestemming heeft verkregen is noodzakelijk omdat het bestaande wegllchaam niet voldoende ruimte biedt. De overblijvende voortuin zal hierdoor nauwelijks aan beplantings- en gebruiksmogelijkheid in boeten; dat het voetpad noodzakelijk is ter bescherming van de voetganger. De hoofdrijbaan is een zeer drukke ver keersweg die een twee-zij dig voetpad eist. Op grond van het vorenstaande stellen b. en w. voor de bezwaren ongegrond te verklaren en het plan

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15