De val van Rome Spektakel met kwaliteiten Welke films in Leii'en? Gebouw „Musica" door felle r brand ernstig beschadigd VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Het „Oude Rome" is al voor veel regisseurs een bron van inspiratie ge weest. Zo ook voor Anthony Mann, die samen met producer Samuel Bronston bekend van „El Cid" en „55 dagen Peking" en een hele reeks bekende acteurs tekenen voor „De Val van Rome," die gisteren in het Lido-theater in (Leidse) première is gegaan. Naar idee en opzet onderscheidt deze super-rolprent zich slechts weinig van zijn vele soortgenoten, maar er zijn enkele opmerkelijke verschillen aan te wijzen, die beslist in het voordeel van „De Val van Rome" uitvallen. Christopher Blummer en Stephen Boyd, resp. als Commodus. opvolger van keizer Marcus Aurelius, en de veldheer Livius, tegenstander van Com modus, tegenover elkaar. TECHNISCH SCHIER VOLMAAKT Samuel Bronston heeft een in alle technische opzichten uitstekend afgewerkt film afgeleverd, beter nog dan „El Cid", een ook al om zijn aan perfectie grenzende afwer king geroemde film. Aan ieder detail is uiterste zorg besteed: het door de meeste acteurs geleverde spel is voor treffelijk. Alec Guiness maakte van zijn rol als de oude keizer Marcus Aurelius een creatie van groots for maat. Zo mogelijk nog beter is het spel van James Mason als Timonides, die niet nalaat diepe indruk te maken- Deze twee acteurs beheersen, samen met Sophia Laren, die wij niet nader om haar acteertalenten behoeven te roemen, in feite de gehele ruim dirie uur durende film. Het zou echter onrechtvaardig rijn, hier nfet 'de na men van de andere acteurs te noe men: Stephen Boyd (als Livius) Christopher Plummer (als keizer Commodus), Omar Sharif (als de Ar meense koning Sohamus). De ove rigen bleven onder wie Mel Fer rer in het filmverhaal enigszins op de achtergrond: hun rollen waren duidelijk ondergeschikt aan die van bovengenoemde spelers. STRAKKE REGIE Vooral ook verdient de film lof voor de voortreffelijke regie, die in tegenstelling met wat gebruikelijk schijnt te zijn in massaprodukties, de teugels strak in handen heeft gehou den. Vrijwel nergens ontaardde de massaregie in een chaos. Ook aan het beeld is de uiterste zorg besteed. Ieder detail, bijvoor beeld van de schitterende mimiek van James Mason, is haarfijn opge nomen. De kleuren van het beeld zijn beschaafd, nergens overdadig. Ook de muziek is niet storend; al thans minder dan wij verwacht had den. Componist Dimitri Tjomkin heeft gezorgd voor over het algemeen goed bij het beeld aangpaste muziek, die soms te pompeus is, maar zich de achtergrond LOGISCH en BOEIEND Aan deze film ligt een historisch gebeuren ten grondslag, waarvan wij echter niet meer dan een uiterst vage buitenkant kennen. Het ge vaar, dat de fantasie van de scenario schrijvers dan op hol slaat, is uiter aard verre van denkbeeldig. Dit is hier echter niet gebeurd. Natuurlijk, de scenarioschrijver heeft zijn fanta sie gebruikt, maar hij is binnen de grenzen gebleven. Zo is een logisch opgebouwd geheel ontstaan, dat een boeiend beeld schetst van de onder gang van het oude Rome. ONWEZENLIJKE OVERGANG Ondanks deze pluspunten is „De Val van Rome" geen volmaakte rol prent geworden. Vanuit artistiek oog punt is er één groot bezwaar: Het verhaal wordt, hoofdzakelijk in het eerste gedeelte, te traag verteld; er is te weinig actie, te weinig vaart. Daar staat tegenover, dat het tweede deel een veel hoger tempo bezit, zelfs zó hoog, dat de overgang van het eerste naar het tweede deel een beetje onwezenlijk is. Wij geloven echter, dat de makers deze overgang doelbewust hebben aangebracht: om te beseffen, hoe diep de val van Rome is geweest, moet men eerst gezien hebben, hoe groot Rome geweest is. Daarom geeft de regisseur in het eerste deel 'n breed uitgesponnen beeld van de grootheid van het Romeinse Imperium, en eerst in het tweede deel de snelle en on verwachte ondergang. Maar het eerste deel is nèt iets te statisch, en het tweede heeft juist iets te veel vaart om die overgang aanvaardbaar te maken. MENSELIJK Niet onbelangrijk is ook het feit, dat de in andere films, die 't klas sieke verleden tot onderwerp heb ben, gebruikelijke en op de voor grond tredende wreedheden hier geen rol spelen ofwel ernstig worden ge laakt. „Menselijkheid", (dus niet: sentimentaliteit!) een factor, waar mee in andere films nog maar weinig rekening wordt gehouden, is hier een van de sterkste pluspunten. Het Lido-theater vertoont deze film, die door eenieder, die ouder is dan 14 jaar, mag worden gezien, da gelijks om 14.30 en 19.30 uur. Plaats bespreking is twee dagen tevoren mogelijk. EEUWENOUD PROBLEEM In het Luxortheater wordt deze week een eeuwenoud menselijk pro bleem in de vorm van een comedie behandeld, n.L het probleem van de liefhebbende vader - in dit geval ook nog weduwnaar -, die zich niet kan verzoenen en zelfs helemaal niet kan denken aan het feit, dat zijn meer derjarige dochter een eigen toe komst wil hebben. De volmaakte harmonie, waarin hij, een tandarts met een bijzonder drukke praktijk, denkt te leven is in feite tot op de bodem aangetast, doordat hij zijn dochter geen kans geeft over haar geliefde en haar voorgenomen hu welijk te spreken. Dit leidt dan tot conflicten, waarbij de dochter het huis verlaat, de vader schijnbaar aan de boemel gaat om zjjn dochter te dwingen terug te komen enzo voorts. Op zich dus helemaal geen onderwerk van een comedie, maar het feit dat de vader - zij het laat - het egoïstische van zijn handelswijze inziet, leidt tot een - na alle vooraf gaande ellende - als het ware on waarschijnlijk „happy end". Door het voortrefelijke spel van Heinz Ruh- mann een vakantiefilm, die toch wel royaal boven het lage gemiddelde uitkomt. Alle leeftijden. Yeah, yeah, yeah Yeah, yeah, yeah, de Beatles zijn deze week in het Rex-theater. Snel voor de grammofoonplatenproducers nieuwe sterren lanceren om voor een nieuwe piek te zorgen in de ver koop, heeft men een dag uit het le ven van de heren met het super- langpolige kapsel in celluloid vast gelegd. De populariteit, die de Beat les op het ogenblik nog hebben is er borg voor, dat de film nog flink pu bliek trekt. E-_n wat er over enige tijd zal gebeuren? De film zal ver huizen naar een rustig hoekje in de archieven. Zeker niet zal de Beatle-film ge rangschikt worden bij de juwelen van de filmkunst. Wat men te zien krijgt? De fans van de Liverpoolse beatgroep kunnen hun hart ophalen aan een serie liedjes van hun idolen. Wie geen fan van de Beatles is zal door deze film een aardige kijk kunnen krijgen op "het Beatle-verschijnsel. Alles is Beatle in deze film. Zelfs de camera's, die ijve rig mee horten en stoten op het rit me. Een verhaal zit'er niet in Het zijn slechts gebeurtenissen uit een Beatle-dag: achtervolgingen door fans en politié, een woelige person- ferentie, een opname in een studio en tot slot een show, waar enkele honderden meisjes als bezetenen te keer gaan. De hysterie blijft overi gens tot het doek beperkt .In het Rex-theater heeft het publiek op de Leidse première-avond in alle rust kennis genomen van „yeah, yeah, yeah, hier zijn we". PROLONGATIES GEVAAR WERD SNEL BEZWOREN Een beeld van de blussingswerk- zaamheden van vannacht bij het gebouw „Musica" Schade kwam er niet zonder kleerscheuren vanaf: hier sneuvelden enige ruiten en werd enige schroeischade aange- Vannacht heeft in gebouw >JWu- richt. De nablussing duurde tot on- sica" aan het Emmaplein te Katwijk geveer zeven uur in de morgen, aan Zee, dat dienst doet als bioscoop, restaurant, toneel- en vergaderruim- De totale schade wordt volgens te, een vrij korte, doch buitenge- voorlopige schattingen op ongeveer woon krachtige brand gewoed. Om 50.000 geraamd. De verzekering half twee kwam bij de brandweer dekt de schade, het bericht binnen, dat de foyer, die als restaurant wordt gebruikt, in lichterlaaie stond. In allerijl werd groot alarm geslagen en binnen eni ge minuten spoedde de brandweer van Katwijk aan Zee en even later de brandweer van Katwijk aan den Rijn zich naar 't getroffen gebouw „ALS EEN FAKKEL" Aangezien een groot gedeelte van het inwendige van het gebouw uit NEGERSTUDENTEN TE BEVERWIJK GEWEIGERD Opgave scheepsberichten Onder de rubriek „Scheeps berichten" vermelden wij gaar ne de gegevens van het schip, waarvoor u zich interesseert. Indien zich onder uw gezins leden, familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die u op hun reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de naam van het betref fende schip. Regelmatig zullen wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen. Verandert de betrokkene van schip, dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van het nieuwe schin op te geven en tevens het oude te laten ver vallen. De VVV in Beverwijk zal hoogst- hout bestondT brandde het geheel als waarschijnlijk een adres op de Ber- een fakkel, toen de brandweer arri- kenlaan aldaar van de ledenlijst veerde. De foyer was geheel uitge- schrappen, nu daar twee negerstu- brand en het vuur had zich ook reeds denten het verblijf is geweigerd. Het een w$g gevreten naar de filmzaal, tweetal is in een hotel ondergebracht, die eveneens buitengewoon zwaai De VVV is intussen door vele parti-» werd beschadigd. Êen meevaller was bieren benaderd, die er geen be- ««cvrlBL vcia hier overigens, dat de filmappara- ^waa1^ teg®.n hebben in voorkomende gewezen echtgenote van de Duitse tuur zelf in tact bleef. gevallen kleurlingen onder te bren- industrieel Alfred Krupp, heeft aan gen' de politie van Los Angeles gezegd WEER HIELP MEE dat zij door een gewapende man be- Ondanks de snelheid waarmede Drie Indiase soldaten zijn gedood stolen is van ongeveer 216.000 gulden de brand zich verspreidde, slaagde toen Pakistaanse militairen langs de aan geld en juwelen. De man had de brandweer er snel in het vuur in bestandslijn in Kasjmier het vuur zich toegang tot haar woning ver te dammen en zo een overspringen openden. De Pakistani drongen op schaft, door zich uit te geven voor naar de belendende percelen te voor- India's grondgebied door en verras- inspecteur van de dienst voor het komen. Het weer verleende hierbij ten een Indiase patrouille, overigens royale medewerking, want het was bijna windstil. Alleen de achterzijde van de American Bar, die aan het gebouw „Musica" grenst, Vera Krupp beroofd van twee ton De 55-jarige mevrouw Vera Krupp, bestrijden van ongedierte, aldus me vrouw Krupp. In Studio is de wrang-humoristi sche „Dr. Vreemdelust" voor de twee de maal geprolongeerd. Toegang 18 jaar. „Irma la Douce" kampeert nu al zeventien weken in het Luxor-thea- ter, welker directie hieraan nog een week heeft toegevoegd. Strikt vol wassenen. Camera gaat voor de tweede week Walt Disney's „De nacht van de kou- we neuzen draaien. Goed en fraai getekend amusement voor iedereen. „Pietje Bell", een vooral bij de jeugd zeer geliefde held, blijft nog een week (de zesde!) in Studio ie dere ochtend zijn jonge publiek ver maken. Aanvang van de voorstellin gen 10.30 uur dagelijks, behalve 's- Sophia Loren als Lucilla, de dochter van keizer Marcus Aurelius, die zonder het te willen oorzaak wordt van de moeilijk heden in de top van het Romeinse Rijk. AMSTERDAM ZENDT DELEGATIE NAAR INDONESIë De Amsterdamse wethouder van onderwijs, dr. P. J. Koets, zal op ver zoek van het Amsterdamse bedrijfs leven aan het hoofd staan van een Amsterdamse delegatie naar Indone sië. Het overleg over de reis is nog gaande. Volgende week vertrekt een afgevaardigde van het Amsterdamse bedrijfsleven naar Djakarta om tot een definitief plan te komen. Het is de bedoeling dat de dele gatie, die waarschijnlijk begin okto ber vertrekt, een officiële missie blijft, die de nadruk legt op de good will. „Als er alle mogelijke zaken lieden meegaan, dan gaat deze bedoe ling misschien verloren. Bovendien kunnen zakenlieden die dat nodig achten, wel op eigen initiatief naar Indonesië gaan", aldus een woord voerder van het bedrijfsleven. Het bezoek zal een week duren en be merkt blijven tot Djakarta en Ban- lung. Volgens dr. Koets, die lange tijd in 'ndonesië is geweest, kan Amsterdam nisschien een belangrijke rol gaan pelen bij de economische ontwikke- ing van Indonesië. Ongeveer 250 Russen komen naar Cuba voor het helpen binnen halen van de suikeroogst, zo meldde •adio-Havanna donderdag. Zij zullen machines van Russische makelij be dienen. Minimumprijs haring 25 cent per kilogram Het bestuur van het produktschap voor Vis en Visprodukten heeft gis termiddag twee verordeningen aan genomen betreffende de minimum prijs van verse haring en van ma kreel. De minimümverkoopprijs voor verse haring werd verhoogd van f 0,22 tot f 0,25 per kilogram. Het aanvankelijke voorstel hield een verhoging in tot f 0,28, naar aan leiding van een verzoek van de stich ting van de Nederlandse visserij. Van de zijde van de reders en de groot handel kwam een amendement hier op om deze prijs op f 0,25 te stellen. Dit amendement werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De vertegenwoordiger van de visconser- venindustrie wenste geacht te wor den te hebben tegengestemd. Het voorstel om de minimumprijs voor makreel te verhogen van f 0,18 tot f 0,28 per kilogram, eveneens naar aanleiding van een verzoek van de Stichting van de Nederlandse Visse rij, leverde twee amendementen op Het ene beoogde de minimumprijs op f 0,23, het andere om deze op f 0,25 te stellen. Mjet 19 stemmen voor, vier tegen en één blanco (visconservenindus- trie) besloot men eerst het amende ment van f 0,25 per kilo in stemming te brengen. Dit werd aangenomen met achttien tegen zes stemmen. Door hangende tunnel naar Sicilië? TUNNEL AAN KABELS LEIDEN „Ik werk, maar ben nog niet volleerd" Juist omdat ik nu werk, wil ik immers ook kunnen meepraten en een eigen mening hebben. Ik wil ook meer weten wat er gaande is buiten mijn eigen wereldje. Ik kan nu ook zelf met ideeën voor de dag komen zonder alles voorgeschreven te krij gen .Ik wil ook wel eens gezellig bij elkaar zijn met meisjes van mijn eigen leeftijd en plezier hebben, zo maar, omdat de boog niet altijd ge spannen kan zijn. Ik wil ook wel eens dingen doen waar ik thuis of op mijn werk niet toe kom, of die ik alleen niet kan doen. Dit alles vind ik bij de Jongeren cursus van de Mater Amabilisschool. Wat ik eigenlijk allemaal leer? Het verzorgen van mijn uiterlijk. mijn kleding (naaien) de woning de maaltijden (koken) handenarbeid, ritmisch dansen, ver bale expressie d.w.z. toneel, panto- mine enz. Verder vier ik samen Sin terklaas en Kerstmis en we gaan zo maar een dagje samen op stap. Voor 1 de jongerencursus? Uit enquête blijkt: Aantal bewoners van woonwagens zal gaan stijgen Voor alle meisjes vam 14, 15 en 16 jaar die niet meer op school zijn, die De Italiaanse ingenieur R. Merlini uit Rome heeft een opzienbarend plan. Italië wil heel graag het eiland veard<ï willen kijken dan haar neus il o aut9weg t lang is en die met elkaar en met tot Salerno. Aan het d^l van stler e^mftlid SLTakfn n^dftTeS Te^nTat' reed is staat men aan de golven van ^en'p^wflk™ mld" de Straat van Messina. Het bouwen van een brug of een tunnel is moge- Verder kan ik alle inlichtingen lijk maar men heeft hier te maken krijgen over plaats, tijd en kosten met een gebied waar aardbevingen bij de leidster mej. E. Kerckhoffs, op lang geen onbekend verschijnsel zijn. bet adres Hogewoerd 57, Leiden, tel. Uit een vorig jaar gehouden enquête De ingenieur Merlini wil nu in dit 01710—30494 en wel op de navolgen- concludeert de R.K. „Vereniging van water een tunnel aan kabels gaan de dagen en uren: Woonwagenwerken in Nederland", hangen. Ruim 30 meter onder zee j j a dat in de toekomst een groter aantal wil hij kabels laten spannen en daar Iedere dinsdag- en donderdagavond families van woning naar wagen zal komt een autoturinel aan te hangen de maa^nd^ugustus, telkens tussen migreren dan omgekeerd. Op grond en een spoortunnel. De lengte van hiervan, zo zegt de vereniging in haar deze tunnel is bijna 2,5 km. De tun- verslag over 1963, zal men beslist nel voor de auto's is ontworpen voor rekening moeten houden met een twee rijbanen en zuiginstallaties moe- aanzienlijke groei van de woonwa- ten zorgen voor verse lucht. Volgens genbevolking in de toekomst. In het Merlini is zijn „hangtunnel" beslist zojuist verschenen jaarverslag wordt bestand tegen aardschokken en de hajrte welkom op de propaganda- er nog op gewezen, dat „de interne kosten zouden nog goedkoper zijn avond, vrijdagavond 4 sept a.s. in het groei van deze bevolkingsgroep niet dan het bouwen van een brug of een Anitonius Clubhuis, Mare 43, Leiden, is te onderschatten". tunnel onder de grond. Aanvang half 8, toegang vrij. 18.00 en 20.00 uuir. Verder op woensdagavond 2 sept. en donderdagavond 3 sept. eveneens tussen 18.00 en 20.00 uur. Ook ben ik, met mijn ouders, vam

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6