VULCANO TWEE DODEN EN DRIE ERNSTIG GEWONDEN W. J. ZIRKZEE Haags Lyceum krijgt nieuwe leiding BIOSCOPEN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 196* DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TREIN RAMDE AUTO Gisteren is op een onbewaakte overweg: in de Schiedijk bij Ruurlo een personenauto met vijf inzittenden gegrepen door een juist passerende trein. Eén van de vijf inzittenden, het 19-jarige meisje Ina Bakker uil Lich tenvoorde, werd bij de botsing uit de auto geslingerd en op slag gedood. De twintigjarige Elferink, eveneens uit Lichtenvoorde, is later in het R.K. Ziekenhuis te Groenlo aan zijn ver wondingen bezweken. De overige drie inzittenden, de 20- jarige mej. A. Doppen, de 20-jarige heer Bakker, broer van het omgeko men meisje, b eiien uit Lichtenvoorde, en mej. Van Eemert, uit Ammerzo- den, werden ernstig gewond. Het is de politie nog een raadsel waaraan dit ongeluk is te wijten. Na de botsing kwam de auto in een twee meter diepe sloot langs de spoorbaan terecht. TREDFORT TAPIJT 120 br. 27,50 p. m. Alle kleuren voorradig Dok zeer geschikt voor trappen. VRAAGT PRIJSOPGAAF TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING Na onregelmatigheden tijdens eindexamens De geruchtmakende onregelmatig heden bij het eindexamen, die een van Den Haags meest eerbiedwaar dige scholen het Haags lyceum in dis- crediet hebben gebracht, hebben ge leid tot ingrijpende wijzigingen in de leiding van de school. Drs. Sloothaak, conrector tijdens het gewraakte eindexamen, waarbij elf kandidaten het onderdeel Duits moesten overmaken, heeft een le raarsambt in Amsterdam aanvaard. De nieuwe conrector is de leraar wis kunde Führing. Of rector Schmitz zal aanblijven is nog onzeker, maar wordt niet ver wacht; de leraar Engels B. W. Kol- horn Vissers neemt op het ogenblik zijn functie waar. Rector Schmitz zou tegenover ver tegenwoordiger van het departement van O. K. en W. hebben toegegeven, dat er onregelmatigheden hebben plaats gevonden. Van enige fraude of boze opzet zou echter geen sprake geweest zijn. Raadsleden krijgen vergoeding voor commissievergaderingen De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich gistermiddag akkoord ver klaard met het voorstel van burge meester en wethouders inzake de vergoeding aan raadsleden voor het bijwonen van de raadsvergadering en van de openbare commissiever gaderingen. Tot nu toe ontvingen de raadsle den alleen vergoeding voor het bij wonen van de zittingen van de raad. Voor het bijwonen van vergaderin gen van raadscommissies werd geen vergoeding gegeven. Het nieuwe voorstel houdt in, dat de zittingen van cle raadscommissies voor wat betreft het toekennen van presentie geld worden gelijkgesteld met de zit tingen van de gemeenteraad. 1 Het nieuwe voorstel zal op 1 okto ber van kracht worden. •r een serie van zeven afleveringen zijn van vader en dochter Alberti, gesitueerd in een rijdend café. Bo ven alles uit zal gaan een serie shows van de humoristische Amerikaan Danny Kaye. In de afgelopen maan den gingen deze shows over de Bel gische t.v. Komende uitzendingen Het succesvolle zangeresje Shirley Zwerus, van het festival in Knokke, komt vanavond in het VAR A-pro gramma en na Dick Powell is VA- RA's voorzitter Burger in gesprek met dr. Th. v. Veen. Zaterdag vanaf drie uur is de KRO in de lucht. Wie genoegen heeft beleefd aan Ivanhoe, kan nu" genieten van Sir Lancelot. Dan is er weer de Rommelpot en tot slot bij de NTS de revue-operette „Maske in Blau". Op het tweede net komt Johan Kaart weer eens in „Herrie om Harrie". Datzelfde net heeft zondag de bekende danser-ac teur Fred Astaire en op het eerste net brengt Pierre Janssen nieuwe kunstgrepen. AETHERKLANKETS Mevrouw Jacqueline Kennedy is gisteravond op Kennedy Airport in New York aangekomen. Zij heeft haar vakantie in Europa doorgebracht en reisde van New York door naar Newport, Rhode Island. „Lach eens even tegen de fotograaf" schijnt moeder Ageeth tegen haar twee dagen oude dochter Esther te zeggen. Het dochtertje van de Am sterdamse fotograaf Bert Sprenke- link en Nederlands bekendste T.V.- omroepster Ageeth Scherphuis werd woensdag in een Hilversums zieken huis geboren. Uitvaart mgr. Mutsaerts Onder zeer grote belangstelling heeft donderdag in de Sint Jan te 's-Hertogenbosch de pontificale uit vaart plaats gehad van mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, oud-bisschop van 's-Hertogenbosch. De pontificale re quiemmis werd opgedragen door kar dinaal Alfrink. Tevoren was het stoffelijk over schot, voorafgegaan door het vrij wel voltallige Nederlandse episco paat, de hulpbisschoppen van Meche- len en Antwerpen en verschillende missiebisschoppen van het bisschops huis, op de Parade naar de kerk overgebracht. Achter de lijkkist ging een deputatie van de Brabantse fe deratie van schuttersgilden met om- De films in de week van 20—27 aug. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De Nacht van de kouwe neuzen (geprol.) (a.l.). Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9 15 uur. Lido: De val van Rome (14 jaair). Dagelijks, ook zondags: 2.30 en 7.30 uur. Luxor: Kom niet aan mijn dochter (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Studio: Dr Vreemdelust. Prol. (18 j.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45, 7 00 cn 9.15 uur. Dag. 10.30 Pietje Bell (a. 1.). Trianon: Irma la Douce (str. volw.) (geprolongeerd). Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag: 2.00. 5.00 en 8.00 uur. Rex: Yeah, yeah, yeah. Hier zijn we (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. floersten vaandels en trommels. In de kerk waren o.a. aanwezig Com missarissen der koningin en de oud minister-president dr. J. E. de Quay. Aan het eind van de mis hield de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. Bekkers, een korte toespraak. Deze plechtigheid wilde hij niet zien als een van droefheid, maar als een van grote dankbaarheid om dit leven van een waarachtig pries ter. Blijmoedigheid en een grote dankbaarheid die voortkwamen uit een kinderlijk geloof noemde mgr. Bekkers de wezenskenmerken van de gestorven bisschop. Terwijl alle klokken van de stad in beweging naar de begraafplaats te Orthen. NOORDWIJKSE ZEILER VERDRONKEN Gistermiddag is de 24-jarige J. Klinkenberg uit Noordwijk. van be roep zeeman, honderd meter uit de kust overboord van een zeilschip ge slagen en verdronken. Aanvankelijk zwom hij achter de boot, waarin enige vrienden van het slachtoffer zaten, aan en de medeopvarenden maakten zich derhalve niet ongerust. Plotse ling verdween hij echter in de diep te en kwam niet meer boven. Zijn lijk is vanmorgen op het strdnd bij Katwijk aangespoeld. CONFLICT ONDER ERVEN HERMAN HEIJERMANS Onder de erven van Herman Heij- ermans heerst onenigheid over een nieuwe uitgave van het werk van de toneelschrijver. Drie ervan - de tweede echtgenote van de auteur mevrouw A. E. H. Heijermans-Jur- gens en haar kinderen dr. H. S. F. Heijermans en Marjolein de Vos- Heijermans - hadden het plan op gevat om ter ere van de 100ste ge boortedag van de schrijver tien van zijn 24 toneelstukken uit te ge ven. Daartoe benaderden zij de Am sterdamse uitgever G. A. van Oor schot, met wie zij hierover in prin cipe overeenstemming bereikten. Mevrouw de weduwe Heijermans deelde mede: „Toen met dg uitge ver overeenstemming was bereikt, schreef mijn zoon een brief aan de 4e erfgenaam, mevrouw Hermine Heijermans, de dochter van de schrij ver en hij vroeg daarin of zij haar toestemming voor een dergelijke uit gave wilde geven. Ieder van ons heeft een vierde van de auteursrech ten. Antwoord werd echter niet ont vangen, tot wij ontdekten dat zij op eigen houtje tot uitgave van het gehele oeuvre wilde overgaan. Als zij toestemming blijft weigeren, zul len wij desnoods ons plan zonder haar uitvoeren, aldus de weduwe van de schrijver. S trafrechtcongres in Den Haag Bijna vierhonderd personen uit 55 landen zullen deelnemen aan het negende Internationale Strafrecht - congres, dat van maandag 24 tot en met zaterdag 29 augustus in Den Haag wordt gehouden. Het congres staat onder auspiciën van de Inter nationale Vereniging voor Straf recht. Als voorzitter treedt op prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Terugblik De fijnproevers hebben donderdag kunnen genieten van een t.v.-re- gistratie van het ballet „Don Juan", tijdens het jongste Holland festival, uitgevoerd door het Nationaal ballet. Dat stuk was een moderne variant op het oeroude Don Juan-thema. Daarbij werden allerlei hedendaagse geluiden gebruikt als politie-sirenen. Vooraf bracht de NCRV het program ma „Cinematobile", over de geschie denis van de auto. Een vermetele avonturier, die Afrika en Azië ging ontdekken, deed dat per auto en daarbij heeft de kijker hem uitge breid kunnen volgen. De AVRO heeft onder de titel „Nieuwe oogst" een derde t.v.-debuut van jonge talenten op het scherm gebracht. Ook nu heeft de deskundige jury haar kri tiek niet achtergehouden, maar toch ook waardering gebracht, indien daartoe aanleiding bestond. Dat gold vooral het uitstekende Kolling-trio, dat 67 van de tachtig mogelijk* pun ten behaalde. Als extra zagen we opnieuw de opmerkelijke parodist André van Drien, die weldra in een show met de Alberti's zal optreden. Pim Elferich was een duidelijke vra gensteller in een wel genietbaar, maar deels propagandistisch bedoeld programma over de rijkspolitie. Bij de NTS zagen we de folkloristi sche balletfantasie „Oostenrijkse boe renbruiloft", amateuristische ont spanning van een niet zo beste beeld kwaliteit. De NCRV heeft opnieuw een vakantiequiz uitgezonden, waar in ditmaal fraaie beelden van Leiden werden vertoond. De kijker uit onze stad zal stellig hebben ontdekt, welk beeld hier niet paste en mogelijk, waar hij het moest onderbrengen. In de rubriek Memo zijn harde noten gekraakt over de figuur Zwolsman. Helaas was de tijd te kort om de problemen rondom de jongste mani pulaties volledig uit de doeken te doen. Op Kerstmis 1960 heeft Kees van Langeraad een documentaire uit gezonden over een Nederlands ge zin, dat naar Canada was geëmi greerd. We herinneren ons, hoezeer dit brokje geschiedenis ons toen heeft aangegrepen. Er zijn sindsdien duizenden nieuwe kijkers bijgeko men en dus viel het te waarderen, dat de documentaire opnieuw werd gedraaid. Een verrassing was de in gelaste uitzending van een gesprek met ds. Martin Luther King, die in dringend, tevens ontspannend inging op het Amerikaanse rassenvraagstuk. In dit gesprek kwam de mens King als een welbewust en gegrepen man naar voren, wiens idealen worden voorgedragen door een enorm Gods vertrouwen. Zijn ganse optreden werd gedragen door de manifestatie van de hoogste christelijke deugd: de naastenliefde. Nieuwe t.v.-shows. De AVRO is de eerste in de rij van Omroepen, die de Pers uitnodigen tot kennismaking met het a.s. win- terprogramma op de t.v. Met name de shows zullen bij de AVRO een belangrijk deel van het komende amusement uitmaken. Willy Walden en Piet Muyselaar van de Sleeswij k- revue, en bij de AVRO geen onbe kenden, komen met vier shows. In de afgelopen winter zag men Walden als Erik Sikkes bij de KRO; maar daar kon hij zich niet zozeer ont plooien. Muyselaar maakt thans zijn t.v.-debuut. Ook Corry Brokken, tot dusverre bij de VARA, komt met vier shows, muzikaal omlijst door 't orkest van Jos Cleber. Samen in en kele shows komt het humoristische duo Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer. Beiden gaan een Nederland se versie maken van een succesvol BBC-programma. Voor het eerst komt Adèle Bloemendaal met eveneens vier shows en verder zal ZATERDAG 22 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. 8.00 Nws., postduivenber. en soc. strijd lied. 8.18 Lichte gram. 8.30 Wegwij zer: tips voor vakantie- en snipper dagen, afgewisseld door gram. 8.40 Lichte gram. 9.35 Waterst. 9.40 Alle vijf, overdenking. 9.55 Voordracht. 10.00 Buitenl. weekoverz. 10.15 Z.O. 135: gevar. progr. (Om 11.00 Nws.). 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. Aansluitend: Postduivenber. 12.33 Sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 Vara- varia. 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 V d. twintigers. 13.25 Lichte gram. 14.45 Meisjeskoor met pianobegelei ding. 15.05 De plaats van de volks tuin in de openluchtrecreatie, lezing. 15.20 Licht instrumentaal trio. 15.45 Lichte ork.muz. (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Radiofilh. ork.: mod. muz. 17.05 Boekbespr. 17.25 Pianoduo: lichte muz. 17.45 Licht instrumentaal kwar tet. 18.00 Nws. en lichte gram. 18.20 Lichte gram. 19.00 Tijd voor teen agers. 20.00 Nws. 20.05 Brand in de Jonge Jan, hoorspel. 21.10 Soc. com mentaar. 21.25 Stereof. uitz.: Tango- rumba-ork. en zangsol. 22.00 Licht instrumentaal trio. 22.15 Licht in strumentaal kwartet. 22.30 Nws. 22.40 Balans: act. kroniek. 22.55 Stereof. uitz.: Lichte ork.muz. 23.25 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. 7.45 Geestelijke liede ren (opn.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Djinn, gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Kath. nieuws. 12.10 Lichte gram. (Om 12.30-12.33 Meded. t.b.v. land- en tuinb.). 13.00 Nws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musice rende dilettanten: Fanfare-ork. 13.45 Dwars door de groene hel, lezing. 14.00 V. d. jeugd. 16.00 Klass. gram. In de pauze: Voordracht. 16.00 V. d. jeugd. 16.15 Beroemde opera-aria's (gr.). 17.00 Metropole-ork. en solis ten. (Om 17.30-17.40 Boekbespreking) 18.00 Populaire gram. 18.30 Italiaan se volksliedjes (gr.). 18.50 Lichtba ken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19 30 Klass. gram. 20.30 Raaien maar: muzikaal spelletje. 21.30 Acteursnood in Vlaanderen, lezing. 21.40 En toen... gingen we plaatjes draaien: lichte gram. 22.15 Wereldoorlog I, docu mentair progr. 22.30 Nws. 22.40 Het schip op de helling, lezing. 22.55 Ra- dio-kamerork.klass. muz. 23.30 Mo derne gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 De avonturen van Cris tobal, TV-film (dl. 11). 15.30 Vogels onderweg, documentaire film. 16.05 Nada, een impressie van het Spaanse land. 16.15 Huis, thuis, wonen. 17.00- 17.45 V. d. jeugd. 19.30 Sir Lancelot, TV-film (dl. 1). NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 In de Rommelpot, TV-spel (dl. 4). NTS: 21.30 Maske in blau, revue operette. KRO: 23.00 Epiloog. NTS: 23.10-23.15 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27) NCRV: 20.30 Brake through, film. 20.55 Meet Mother Magoo, tekenfilm. 21.00 Amus.ork. 21.25 Herrie om Har rie, TV-spel. 22.10-22.35 Drie maal negen, TV-film. door Antonio del Monte 56 Maddalena sprong op. „Het is het stomste wat je doen kunt!" riep. ze onbeheerst. Maria begon wild te lachen. Ze stampte met haar voet op de grond en schaterde. Haar ogen werden zo groot, dat ze bijna uit hun kassen puilden. „Je bent jaloers!" schreeuwde ze. „Jaloers, omdat Donato jou niet aar dig vindt! Omdat hij mij mee naar Lipari vraagt en met me gaat wan delen! Je kunt het niet uitstaan! Ik heb het allang gemerkt hoor! Je hoeft het heus niet te ontkennen! Je bent altijd hatelijk tegen hem, je kunt geen goed woord tegen hem zeg gen. Maar het kan me niks schelen hoor, als je dat maar weet Ze zweeg toen Maddalena opstond, naar het raam liep en met een klap de jalouzieën sloot. Als een ontzag gelijke schaduw raasde het donker de kamer binnen. Een ogenblik leun de Maddalena tegen de raampost. „Maria", vroeg ze dan met een doordringende stem. „Maria, zal je niet naar Lipari gaan?" De vraag vulde dreigend de kleine ruimte. Als een vulkaan verhief hij zich boven de mensen om ieder ogen blik de gloeiende lava naar beneden te kunnen storten en de aarde te ver nietigen. Maar dan opeens kwam Donato. Glimlachend en vriendelijk vulde hij als een ontzaggelijke schim het duis ter en het was of hij met één gebaar van zijn hand de woorden van hun verschrikking ontdeed. „Natuurlijk ga ik wèl naar Lipa ri!" schreeuwde Maria buiten zich zelf. „Ik stik hier! Ik wil weg! Ik ben geen klein kind meer. Je hoeft heus niet te denken, dat je het me verbieden kunt. Ik ga tóch, hóór je!" Ze begon opeens te snikken. Ze trok een bankje van de tafel weg en viel er op neer. „Ik verbied je niets", zei Madda lena na een tijdje kalm. „Ik waarschuw je alleen maar. Je ziet toch wat er van mij is terecht gekomen? Of vind je één voorbeeld in de familie nog niet voldoende? Je weet nog niet, dat'het een geluk is om een zuster te hebben met mijn ervaring." „Je stelt je aan", snikte Maria. „Je overdrijft verschrikkelijk. En je gunt het me niet, dat is het. Je doet net of het het einde van de wereld is, dat ik Donato aardig vind!" „Waarom 't einde van de wereld?" Nu schoof ze de jalouzieën weer een weinig open óf ze speelde met het licht. „Maar misschien wel het einde van jou." „Dan hebben we elkaar ook niets meer te verwijten", zei Maria bijde hand, terwijl ze haar ogen droog wreef met de rug van haar hand. „Natuurlijk niet. Toen was ik im mers even dom als jij nu?" Ze aarzelde even, maar ze sprak niet meer. Maria legde treuzelig haar omslag doek af en haar vingers begonnen zenuwachtig met de punten te spe len. „Is het dan dom om van iemand te houden?" vroeg ze eindelijk. Maddalena kwam naar de tafel en ging tegenover haar zitten. „Niet altijd", antwoordde ze, moei lijk woorden vindend. „Maar als je jong bent heb jé nog te weinig on- derscheidsvermogen om te weten van wie je houdt en daardoor vergis je je bijna altijd." „Ik vergis me niet", viel Maria hef tig in de rede. „Hij is veel aardiger dan alle andere mannen in het dorp!" Toen Maddalena naar Napels ging, droeg ze een zwarte japon, die vaal was van ouderdom. Haar grootmoe der had hem gedragen wanneer ze zondags naar de kerk ging en daarna haar moeder, die hem weer vermaakt had voor haar dochter. Zakkerig hing hij om haar slanke lichaam en wanneer de zon er op scheen, was het net of een wereld van kleine, grauwe stofjes zich in de japon had vastgegroeid. „Wanneer we in Napels komen gooi je dat vod uit en gaan we eerst iets anders kopen!" had Donato ge zegd toen het eiland met de horizon versmolten was en de postboot door de wijde zee werd omsloten. Ze hingen over de railing toen ze de haven van Napels binnen voeren. Het was allemaal anders, groter en drukker dan Maddalena ooit ge droomd had. Verloren stond ze naast Donato op de rumoerige, rommelige kade, die zo uitgestrekt was, dat de kleine, grijze kade van Vulcano wel van speelgoed leek. Auto's schoven af en aan. Boot werkers waren bezig schepen te los sen en er was zoveel geluid, dat Mad dalena dichter naar Donato schoof en met angstige ogen rondkeek. Hij riep een taxi. De chauffeur gooide de schamele bagage voorin en plotseling begonnen ze met veel ge rucht te rijden. Achter de vierkante raampjes vergleed de postboot, het blauwe water, een enkele zeeboot en een paar oorlogsschepen, die grijs en opgetuigd uit het water verrezen als kastelen op het land. Achter de kade waren de achter buurten grauw en donker, smerig en verwaarloosd en vuile kinderen sprongen schreeuwend voor de auto opzij. Het was allemaal zo dicht op elkaar gebouwd, dat de zon er niet tussen kon komen en zich uitsluitend verlustigde aan die andere wereld, waar pleinen zijn en brede lanen en kolossale huizen, die als kubussen in kleurrijke tuinen zijn neergezet. Niet alleen 'de taxi was nieuw voor Maddalena, ook het modehuis een bladzijde uit een zonderling verhaal. Donato besliste kleur en model van de japon. Er was een juffrouw, die Maddalena bedillerig in een paska mer sloot met een jurk van gekleur de stof, die zacht en soepel over haar schouders gleed. Nu wist Maddalena wel waardoor het model van een jurk bepaald wordt. Ze wou Maria wel vertellen hoe ze de winkel uitging in het rood. Diep uitgesneden onder de hals en beneden het nauwe lijfje waaierde wijd en plooiend de rok. Ze zou ook wel willen vertellen, dat de avond anders uitviel dan ze verwacht had. Maar ze kon niet. Op één of andere manier was er steeds Donato, die haar ervan weerhield. Ze opende haar mond. Ze dacht: Ik móet het allemaal vertellen, doch ze zei alleen maar: „Maria hij neemt je mee naar de stad „Maar dat wil ik juist!" riep Ma ria opgewonden. „Ik heb genoeg van het dorp, van de mensen, van de puimsteengroeve. Ik wil net zoveel zien en beleven als jy!" Haar om slagdoek was op de grond gegleden en lag als een grote, kleurige plek op de donkere tegels. „Ik heb geen zin om 's avonds langs de kade te slen teren omdat ik niets anders doen kan, ik wil niet met de kippen op stok gaan, omdat ik de andere mor gen alweer vroeg moet gaan werken. Iedereen gaat naar het vasteland. Iedereen! Waarom zou ik dan moe ten thuisblijven?" Maddalena gaf niet direct ant woord. Een ogenblik bleef ze dood stil zitten. (Wordt vervold)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2