©e&zicbeSou/fca/itt - VN-leger van Cyprus weg als er niet meer geld komt VREDESMACHT RUIMDE TURKSE STELLINGEN OP KOLEN 4» TOT 70 CT DUURDER CABOT LODGE: FIJNE DAG IN DEN HAAG MAAR WEINIG RESULTAAT Nederland steunt Z,-Vietnam in geen geval militair Olympisch vuur ontstoken Politie waande treinrover aan boord van gestolen jacht Piloot maakte val van 350 meter: knieschram Wisselende krijgskansen in verscheurd Kongo A VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1064 BUREAU PAPENGRACHT 32 OP CYPRUS Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 Oe Thant heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat het VN-leger misschien van Cyprus zal moeten worden te ruggetrokken als er niet meer geld voor het onderhoud ervan binnenkomt. Voor de periode van een half jaar, die op 26 sep tember eindigt, zijn de kosten begroot op 12.730.000 dollar. Daaraan ontbreekt nog twee miljoen dollar. Het beschikbare geld is bijeengekomen uit vrijwillige bijdragen van diverse landen, waaronder ook landen die geen lid van de VN zijn. Als er in de onmiddellijke toekomst geen geld binnenkomt, kan het onvermijdelijk zijn, dat het leger wordt teruggetrok ken, misschien zelfs vóór 26 september, aldus de secretaris generaal van de VN. De grootste bron der financiële zorg van de VN is de Sowjet-Unie. Zoals bekend weigert Moskou de ondernemingen van de organisatie in Kongo en het Nabije Oosten met geld te steunen. Wöor i llielllen de betrokken officieren pas op hun »T CCJL VlltvzlllCII NAVO-post zullen terugkeren wan- 1 •11 neer de kwestie"Cyprus geheel en nftvpn eiland al uit de werelc* *s geholpen. Griekse waarschuwing aan Makarios. Volgens verscheidene Griekse kranten zullen president Makarios en zyn minister van buitenlandse za ken, Spiros Kyprianou, de kwestie van een bezoek van de minister aan Moskou en de onderhandelingen tus sen Cyprus en de Sowjet-Unie op nieuw onder de loep nemen. De Griekse regering, zo schrijven deze bladen, heeft de Cyprische leiders ge waarschuwd, zich niet te zeer aan Moskou te binden. Dit zou de Griek se minister van defensie, Garoepha- lias, tijdens zijn bezoek aan Nicosia nog eens naar voren brengen. Hij zou er eveneens vij Makarios op aan dringen, geen enkele nieuwe actie tegen de Turkse Cyprioten te onder nemen. Door een misverstand zijn onge veer 500 Oostenrijkse reservisten op geroepen. Allen meldden zich op de aangewezen plaats, doch konden weer spoedig naar huis gaan. De oproepen die bestemd waren voor noodgevallen, waren bij ongeluk op de bus gedaan in plaats van in een kluis opgeborgen. Op 1 september a.s. zullen de win- terprijzen voor de huisbrandkolen in rekening worden gebracht, die dit jaar ongeveer 40 tot 70 cent per mud duurder zullen worden. Zoals bekend heeft de brandstof- fenhandel drie seizoenen, waarin de prijzen telkens wisselen. De maan den mei en juni zijn de goedkoopste en met ingang van 1 juli worden de kolen reeds 20 cent per mud duur der. Op 1 september begint dan het nieuwe winterseizoen, dat ieder jaar opnieuw nieuwe prijsverhogingen met zich meebrengt. De Nederlandse Bond van Hande laren in Brandstoffen deelde mee, dat in deze prijsverhoging geen verbete ring van lonen is doorberekend. De prijsverhoging is volkomen in over eenstemming met de spelregels van het prijsbeleid. Vorig jaar gingen de kolenprijzen op 1 september met 90 cent tot 1.50 omhoog. Inmiddels hebben de VN-strijd- krachten op Cyprus zich gisteren verdienstelijk gemaakt met het op ruimen van Turks-Cyprische stellin gen. De versterkingen waren opge richt om de Turks-Cyprioten te be veiligen tegen eventuele aanvallen van Griekse zijde. De „blauwhel men" konden ongestoord 'hun gang gaan, maar de Turks-Cyprioten heb ben een fel protest bij de bevelheb ber ingediend. Er hebben gisteren weer enkele Turkse vliegtuigen boven het eiland gevlogen. Gistermiddag omstreeks vijf uur cirkelden twee toestellen boven het gebied tussen Manosera en Kok kina. Ze verdwenen later in noor delijke richting. De vluchten werden door VN-woordvoerders bevestigd. Griekse NAVO-officieren voorlopig niet terug. Admiraal James Russel, bevelheb ber van de zuidelijke sector van de NAVO, heeft gistermorgen een blik sembezoek aan Athene gebracht, om naar men aanneemt, de Griekse mi nister van defensie te vragen, de Griekse officieren van het algemeen hoofdkwartier van de zuidoostelijke sector die door hun regering zijn teruggeroepen naar de Turkse stad Izmir te laten terugkeren. De minister deelde later mee, dat TECHNISCHE HULP Mister Henry Cabot Lodge heeft gisteren in Den Haag een prettige dag gehad. Dit zei de oud-ambassa deur der V.S. in Zuid-Vietnam en thans speciale afgezant van presi dent Johnson gistermiddag tijdens een persconferentie in de Ameri kaanse ambassade te Den Haag. De Nederlandse regering zal overigens niet zozeer tot deze „fine day" heb ben bijgedragen, want premier Ma- rijnen heeft de rondreizende ambas sadeur („Ik kom hier heus niet be delen en zit ook niet met het hoofd tussen de handen") te kennen gege ven, dat Nederland geen militaire steun zal verlenen aan Z.-Vietnam. De hulp draagt meer het karakter van symbolische bijstand: in beperkte mate zullen „fellowships" ter be schikking worden gesteld en Neder landse experts zullen worden gezon den in het kader van het bureau voor internationale technische hulp. De heer Lodge had meegedeeld, dat aan jonge energieke mensen in Vietnam grote behoefte bestond. Cabot Lodge wees op het grote gevaar, dat de gehele wereld be dreigt als de communisten in Viet nam hun macht uitbreiden. Evenals Berlijn dit was, is thans Vietnam van het grootste belang voor de vrije wereld. Zuid-Vietnam zal een mo dern democratisch land moeten wor den; alles wat een land modern kan maken is er nodig. Er is evenwel ge brek aan alles. In het hele land bij voorbeeld zijn slechts 700 dokters te vinden. Alleen kent Z.-Vietnam geen voedseltekort; er is zelfs een voed- seloverschot, in tegenstelling tot het communistische Noord-Vietnam. CABOT LODGE Tegen-guerrilla Cabot Lodge achtte rust in Z.-Viet nam pas mogelijk als de rebellen, die door Peking worden gesteund, overwonnen zijn. Hiertoe zal de ge hele bevolking moeten worden geor ganiseerd en gemobiliseerd om tot een tegen-guerrilla over te kunnen gaan. Als de provincie: rond Saigon dat is praktisch 40 pet. van het gehele land gezuiverd is dan pas kunnen we zeggen, aldus Lodge, dat de „rug van de slang" gebroken is. Over de Nederlandse vertegen woordiging in Saigon vertelde de ambassadeur, dat deze in Z.-Vietnam positief werk doet; „zij oefent een groter invloed uit, dan men in Den Haag denkt". Op de persconferentie werden ook nog vragen gesteld over de inciden ten in de Golf van Tonkin. De heer Lodge zei op het moment van de aanvallen als ambteloos burger thuis te hebben gezeten. Later had hij ech ter alle feiten onderzocht en in over eenstemming bevonden met de be richten in de kranten. Een Zweeds blad heeft vorige week de (Ameri kaanse) berichtgeving |yer de inci denten scherp gekritiseerd. Volgens het Zweedse blad zou het bewezen zijn, dat Zuidvietnamese schepen het eerst hebben geschoten op hetzelfde ogenblik, dat een Amerikaanse tor- pedobootjager in dit gebied ver scheen. De Noordvietnamezen ver keerden in de mening, dat de Ame rikanen de Zuidvietnamese aanval steunden en schoten op het V.S.-schip Over deze kwestie deed gistermid dag de heer Lodge verder het zwij gen toe. Cabot Lodge brengt vandaag een bezoek aan Denemarken. Verder gaat hij nog naar West-Duitsland. Italië, Engeland, Japan, Korea, de Philippijnen, Canada en Spanje. Op de vraag van een journalist wat hij dan wel in Spanje ging doen, ant woordde Cabot Lodge: „dat kan ik nog niet vertellen' Ze vinden het daar vast wel interessant iemand te ontmoeten, die iets over Vietnam kan vertellen". De heer Lodge ging niet in op een vraag, iets te vertellen van de huidige politieke strijd tus sen democraten en republiekeinen in de V.S.. „Wat is nu uw positie, sir", werd hem gevraagd. „Op dit moment ben ik in Den Haag", was het ant woord. De „Hoge Priesteres", Aleca Katselli overhandigt in Olympia de toorts met het Olympisch vuur aan de Griekse hardloper Evangelos Marcellus, die de eerste etappe van de tocht naar Tokio voor zijn rekening neemt Het Britse fregat „Russell" heeft gisteren in de Ierse zee, ten zuiden van Dublin, een gestolen jacht ter waarde van 600.000 gulden aange houden. Het 75 ton metende luxe jacht „Wild Venture", eigendom van de welgestelde Engelse zakenman Ed ward E. Marsch, werd in de nacht van woensdag op donderdag van lig plaats in de Straat van Menai ont vreemd en het vermoeden bestond, dat de Britse treinrover Charles Wil son, die vorige week uit de gevange nis in Birmingham werd bevrijd, zich aan boord bevond. Toen een vliegtuig de „Wild Ven ture" had opgespoord duurde het niet lang of een Iense veerboot kwam langszij en hield de wacht tot er marineschepen in de buurt kwamen. De „Russell" heeft een ploegje ma rinemannen op het jacht gezet, dait gisteravond nog naar Holyhead in Wales werd gebracht. Twee jonge mannen, die uit een opvoedingsge sticht waren ontsnapt, zijn van het jacht gehaald en aan boord gebracht van een veerboot van de Britse spoorwegen. Of Wilson zich ook aan boord bevond werd niet meegedeeld. Een jonge Amerikaanse piloot is 350 meter gevallen omdat zijn para chute niet openging en zijn enige verwonding was een schram aan de knie. De luchtmacht meldde dat de piloot Michael D. Leonard, viel met een snelheid van ongeveer 60 km. per uur toen hij dinsdag de grond raakte. Hij kon nog opstaan en lopen maar een militaire arts liet hem op een draagbaar leggen. Bij een onderzoek bleek dat hij nieUhad gebroken. Hij had ook geen bloeduitstortingen. Luitenant Hardy Lebel, de com mandant van het peloton parachu tisten, zei dat de parachute had ge weigerd en dat Leonard in de banden verstrikt raakte. Ook de reservepara chute weigerde. Zoekt U moderne of klassieke modellen GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love Anjer Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kos tenverhoging. Levenslange ser-" vice. Conflict der Kongo's op laag pitje Intussen heeft de minister van binnenlandse zaken in Leopoldstad, Moenongo, opdracht gegeven, dat alle onderdanen van Kongo-Brazzaville en Boeroendi, dde reeds in kampen In Leopoldstad is officieel mede- waren ondergebracht, naar hun gedeeld, dat de regering van Kongo- woonplaatsen kunnen terugkeren. Leopoldstad het geschil met Kongo- Het besluit tot hun uitwijzing Onder grote belangstelling heeft donderdag in Den Bosch de uitvaart plaats Brazzaville en Boeroendi aan de or- blijft echter van kracht, gehad van mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, oud-bisschop van Den Bosch. ganisatie voor Afrikaanse eenheid Volgens in Leopoldstad ontvangen Foto:De begrafenisstoet op de katholieke begraafplaats van Orthem, waar heeft voorgelegd. De secretaris-ge- radioberichten hadden de opstande- mgr. W. Bekkers, de huidige bisschop van Den Bosch (midden met mijter), neraal van de Verenigde Naties is lingen, die worden geholpen door le de kerkelijke plechtigheden verrichtte. van deze stap in kennis gesteld. den van de Watoetsi-stam, zich na hevige gevechten van ongeveer de helft van de stad Boekavoe meester gemaakt. De regeringstroepen zouden de Europese wijk, waaruit reeds vele inwoners werden geëvacueerd, nog in handen hebben. Amerikanen vermist De Amerikaanse ambassade in Leo poldstad deelde mede, dat twee Ame rikaanse kolonels, als waarnemers naar Kongo gezonden, en een Ame rikaanse vice-consul die als tolk voor hen fungeerde, worden vermist Radio Leopoldstad meldde later, dat de opstandelingen in Boekavoe door de regeringstroepen zijn terug geslagen. De rebellen zouden zware verliezen hebben geleden. De ge vechten in de stad zijn afgelopen, aldus het radiobericht. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's RUSTIG WEER De wind is in ons land oostelijk als gevolg van een lagedrukgebied dat zich over Zuid-Frankrijk, Spanje en het westelijk deel van de Middel landse Zee uitbreidde. De bewolking hiervan reikte van ochtend tot boven Nederland, maar deze verdween in de ochtend voor het grootste gedeelte. Het weer zal het komende ebmaal gunstig blij ven, omdat zich een rug van hoge luchtdruk uitstrekt van de Azoren over Engeland naar Noord-Duits- land. Wel is bij IJsland een depres sie aanwezig, die snel uitdiept, maar van deze wordt verwacht, dat zijn invloed zich niet verder dan tot Schotland en het noordelijk deel van de Noordzee uitbreidt. In verband hiermee verwachten we morgen wei nig wind en flinke perioden met zon neschijn. In de temperaturen komt niet veel verandering. ZON. en MAANSTANDEN 22 Aug.: zon op 5.35, onder 19.50; maan op 20.03, onder 4.10. Hoogwaterstanden 22 Aug;: v.m. 2.41; n.m. 15.05. KORRELTJE Ervaring is dikwijls meer waard dan kennis*

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1