BENOEMINCEN BISDOM HAARLEM BENOEMINGEN BISDOM ROTTERDAM Verzamelen frankeermachinestempels is voor volle 100 procent filatelie Wilt U iets weten VROUW BRAK BEIDE BENEN Nieuwe uitgaven I WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT tot kapelaan te Volendam-O. L. Vrouw, H. v. d. Hulst, neomist, tot kapelaan te Amsterdam-O. L. Vr. Rozenkrans, H. Kreike, neomist, tot assistent te Amsterdam-Gerar- dus Majella, J. Wesseling, tot kapelaan te Amsterdam-H. Bo- nifacius, P. v. Duin, die kapelaan was te Uitgeest. Hij heeft benoemd tot leraar op het Seminarie Hageveld, J. N. Duin, tot kapelaan te Zandvoort, J. Veldt, telaren van Gorcum, A. Tönis, neo mist, tot kapelaan te Haarlem-H.H. Pe trus en Paulus, A. Feenstra, neomist, tot kapelaan te Haarlem-O. L. Vr. van Zeven Smarten, J. G. v. Schie, tot kapelaan te Amsterdam, Post hoorn, C. v. d. Ancker, neomist. Hij heeft ontslag verleend als rec tor van het pensionaat „Mariënburg" De bisschop van Haarlem, mgr. dr. lië, de w.e. heer G. Groen, Hilver J. A. E. van Dodewaard, heeft op sum, en J. Postma, Weesp. r hun verzoek eervol ontslag verleend Hij heeft benoemd tot kapelaan te die kapelaan was te Sloten aan de z.e. heren pastoors J. Langen- Hilversum-H. Maria, H. B. Helsloot, eveneens tot leraar op het Semi- dijk, Volendam; P. Vollebregt, Be- die kapelaan was te Amsterdam-H. narie Hageveld, Jac. Bloem, verwijk; en J. Berger, Oosterblokker. Nicolaas binnen de Veste, tot kapelaan'te Badhoevêdorp, F. Hij heeft benoemd tot pastoor te tot kapelaan te Weesp, P. Seijsener, Thijssen, Volendam J. M. E. Keet, tot kapelaan te Alkmaar-Don Bos- tot kapelaan te Amsterdam-H. Mar- tot rector van huize St. Bernardus co, M. Rutte, te Amsterdam J. B. Schotten, tot kapelaan te Den Helder-H.H. tot pastoor te Spierdijk B. Verbeem, Petrus en Paulus, F. Kuttschrütter, tot moderator-godsdienstleraar aan neomist, de Bisschoppelijke Kweekschool te tot kapelaan te Duivendrecht, J. Beverwijk en rector van het inter- Jonker, naat A. J. Hogema, tot kapelaan te Hoorn-H.H. Engel tot moderator-godsdienstleraar aan bewaarders, J. van Dijk, de R.K. Technische School St. Eloy tot kapelaan te Hilversum-H. Cle- te Beverwijk J. M. Lefeber, mens, G. Picavet, neomist. n tot kapelaan te Bussum-H. Joseph, Hij heeft op zijn verzoek eervol te Bussum aan drs. Th.' v. d Linden Fr. Verhoogt, ontslag verleend aan rector E. Stol- en hem ter beschikking gesteld van tot kapelaan te Haarlem-H. Joseph, wijk als directeur van de Zusters „De Kopse Hof", het opleidingsinsti- H. G. M. van Rooij. Augustinessen te Heemstede en als tuut voor jeugdleiders te Nijmegen. Hij heeft benoemd tot pastoor te rector van huize Mariënheuvel al- Tevens kreeg hij opdracht zijn stu- Beverwyk-O. L. Vrouw van Goede daar, dies te voltooien aan de universiteit Raad, H. Snelders, die aalmoezenier tot zijn opvolger is benoemd F. P. aldaar, was van het Apostolaat ter Zee, Am- G Jansen, tot zijn opvolger te Bussum is be- sterdam. tot kapelaan te Heemstede-H. Ba- noemd J. van Pol, Hij heeft benoemd tot pastoor te vo, J. Welling, neomist, tot rector van het St. Joseph-Rust- Oosterblokker, N. Hoek, tot kapelaan te Amsterdam-Konin- oord te Beverwijk, L. Lejeune, tot pastoor te Den Helder, H. Nico- gin des Vredes, J. Stam, tot kapelaan te Haarlem-O. L. Vr. laas, E. R. C. M. Klaver, tot kapelaan te Beverwijk-Regina van Zeven Smarten, J. Hopman, neo- tot pastoor te Middenmeer, P Coeli, W. Appelman, mist. Kraakman, tot kapelaan te Heemstede-O. L. Hij heeft eervol ontslag verleend tot pastoor te Muiden, J. W. Bruin, Vrouw Hemelvaart, W. Wijnands, die als subregent op het semniarie Ha leraar aan het Seminarie Hageveld. kapelaan was te Huizen (N.H.), geveld aan Chr. de Waard, die is Hij heeft opdracht verleend hun tot kapelaan te Obdam en tevens vrijgesteld om de laatste voorberei- studies voor te zetten aan: zielzorger ad S. Marei in het rayondende werkzaamheden te verrichten Th. Dijkman, pastoraal Psycholo- Hensbroek (N.H.), J. M. de Groot, voor de oprichting van het Dioce- gie te Nijmegen, die kap. was te tot kapelaan te Bussum-H. Vitus, saan Pastoraal Centrum. Heemskerk, J. C. Kieftenburg, neomist, Hij heeft benoemd tot subregent G. Karregat, Philosophie te Leu- tot conrector aan de St. Willibror- aan het seminarie Hageveld, B. van ven, die kapelaan was te Tuitjenhorn. dusstichting te Heiloo, P. N. Wijn- Santé, A. de Beer, Kerkelijk Recht te Ro- ker, tot kapelaan te Overveen, A. P. me, die kapelaan was te Waarland. tot kapelaan te Warmenhuizen, H. Baars, Hij heeft benoemd tot kapelaan te A. Schrama, tot kapelaan te Heerhugowaard-H. Heemskerk-H. Maagd, A. Fritschy, tot kapelaan te Castricum, M. van Dionysius, H. Bollen, tot kapelaan in 't Veld, W. Miede- Ophem, tot kapelaan te Wognum, G. C. ma, tot kapelaan te Heiloo-H. Willi- Limburg, tot kapelaan te Amsterdam-Liefde, brord, J. C. v. d. Plas, tot kapelaan te Velsen-Noord, B. P. v. d. Velden, tot kapelaan te Uithoorn-H. Johan- M. v. d. Brink, tot kapelaan te Warmond, A. Wey- nes, N. Kok, die kapelaan was te Am- tot kapelaan te Amsterdam-H. Ge- ermars, die kapelaan was te Scha- sterdam-O. L. Vrouw van Lourdes, rardus Majella, A. Sijm, neomist. gen, tot kapelaan te Tuitjenhorn, Y. Tuijn, tot kapelaan te Den Burg, Texel, J. J. J. de Boer, neomist, tot kapelaan te Waarland, E. Kar regat, tot kapelaan te Lutjebroek, B. Vroklage, die kapelaan was te Am sterdam-H. Catharina. Hij heeft benoemd tot aalmoeze nier van het Bedrijfsapostolaat te Beverwijk, Fr. Jansen, neomist, tot kapelaan te Alkmaar-H. Lau- rentius, J. C. Vanderstadt, neomist, die tevens belast is met de zorg voor het atoomcentrum en de Europese school te Bergen. Hij heeft aan twee priesters toe stemming verleend zich beschikbaar te stellen voor de zielzorg in Brazi- De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heef benoemd tot dio cesaan aalmoezenier van de jonge ren in het arbeidsmilieu en dioce saan aalmoezenier van de Mater Amabilisscholen en tevens tot lid van het Centrum Jeugdzielzorg in 't bisdom Rotterdam de z.e.h. C. J. Schut, die in deze functies de z.e.h. A. J. Meijer opvolgt; tot prefect en leraar aan het Klein seminarie Leeuwenhorst de w.e.h. G. J J. Straathof, tot bedrijfsaalmoezenier te Delft de w.e.h. F. C. Kempen, tot zielzorger onder de Fransen te Rotterdam en omgeving en tevens tot assistent van de parochie H. Bar bara te Rotterdam de w.e.h. A. J. M. van Baaien. Aan de volgende heren heeft de bisschop de opdracht gegeven hun studies te Rome voort te zetten: R. H. M. Hoogeweegen in de dogmatiek en G. H. J. Gerelings in de liturgie. De bisschop heeft benoemd tot ka pelaan de volgende heren: te Poeldijk, H. W. v. d. Rijt, neo mist, te Monster, H. C. v. Beek, neomist, te Leiden-H. Lodewijk, J. F. M. v. Neyenhof, neomist, te Rotterdam-H. Hildegardis, F. A. M. Somerwil, neomist, te Leidschendam-St. Jozef Opifex, C. J. de Leede, te Naaldwijk, J. F. G. La Haye, neomist, te Den Haag, Christus Koning, H. A. M. Maat, neomist, te Dordrecht-O. L. Vrouw, J. Chr. Oosterwij k; te Den Haag-O. L. Vrouw van Fa- tima, P. W. M. A. Bousardt, te Rotterdam-Christus Koning, J. F. Steenman, te Den Haag-O. L. Vrouw v. Goe de Raad, J. Komen m.s.f., te Voorburg, vicariaat de Verrezen Christus, A. C. M. Vijftigschild, neo mist, te Nieuwveen-H. Nicolaas, J. M. Schlatmann, te Rotterdam-H. Hart van Jesus, A. C. J. Verkley, te Rotterdam-H Familie, J. M. J. Groeneveld, te Den Haag-H. Gerardus Majella, H. W. A. Brans, te Katwijk a. d. Rijn-H. Johannes Geboorte, F. J. Wüst, te Den Haag-H. Martha, H. P. Meyer, te Rotterdam-St. Antonius Abt, J. H. Sanberg, te Delft-St. Hippolytus, P. Th. M. van Rijn, te Voorburg-Goede Herder, W. de Klerk, te Leiden-H. Petrus, W. v. Egmond, te Gouda-O. L. Vrouw Hemelvaart, W. A. Vis, neomist, te Bodegraven-H. Willibrordus, J. G. M. van Breugel, te Voorburg-O. L. Vrouw Hemel vaart, H. A. C. Banning, te Noordwijk-St. Jeroen, J. C. M. van Winkel, neomist, te Den Haag-H. Paulus, A. Th. Groenendijk, te Dordrecht-H. Antonius van Pa dua, F. C. J. M. Schoonebeek, te Rotterdam-Hoogvliet, Onbevl. Hart van Maria, M. A. Hekker, te Den Haag-H. Agnes, F. J. M. Pinxter, te Wassenaar-H. Joseph, P. W. G. M. van Boxel, neomist, te Den Haag-H. Joseph, Th. A. van Damme, te Roelofarendsveen-H. Petrus Banden, C. P. M. Langeveld, neomist, tot assistent te Den Haag-H. Fami lie, father D. J. Simons, Mill Hill, woonachtig te Leiden. flij een bank aan de Heerengracht in Amsterdam werd de inschrijving opengesteld voor aandelen van de V.A.T. (R.E.M.-eiland)Zoals op de foto te zien, stonden in de vroege morgenuren reeds honderden mensen voor het bankgebouw te wachten. LISSE POSTE RESTANTE is me een te dure liefhebberij en daarom begin ik er maar niet aan", zei me laatst ie mand. Aan de manier Waarop hij dit zei, kon ik merken, dat hij het toch graag zou doen. Ik antwoordde daarop, dat het verzamelen van post zegels inderdaad duur kan zijn. maar dat er toch wel filatelie te be oefenen was. waarbij de Uitgaven gering waren én ik wees hem op het gebied der zg. „frankeer- mach in estempels" „Hoort dat er dan ook bij?" was zijn vraag. Dat hij die vraag stelde, ver wonderde me helemaal niet, want er zijn tal van doorgewinterde filatelis ten, die eveneens menen, dat dit niets met filatelie heeft te maken. Frankeermachinestem pels vervangen volledig éh post2egel én afstempe ling en behoren derhalve voor de volle 100% tot de filatelie: ze zijn zelfs heel wat filatelistischer dan de meeste nieuwe - uitgiften, waarvan het grootste deel tegenwoor dig zuiver postaal gezien zonder meer tot de „on nodige" uitgiften gere kend kan worden Geen wonder, dat het aantal verzamelaars van deze stempelsoorten toeneemt. In Nederland komt daar nog iets bij Sedert enkele iaren frankeert meer dan de helft van de circa 990 gemeentebe sturen, die Nederland telt haar uitgaande post door middel van frankeer- ma chin estempels. Voor heen was verzending on der „Dienst"-envelop regel Daar voor moesten de gemeentebestu ren een bepaald jaarlijks abonne mentebedrag aan het Staatsbedrijf der PTT betalen Sommige gemeenten deden dit reeds enkele jaren, maar feitelijk begon bij Brunssum In Zuid-Lim burg de victorie Deze gemeente zegde per 1 juli 1960 het abonne ment op. ging tot 1 oktober van dat jaar haar uitgaande post met postzegels frankeren en sindsdien d.m.v. frankeermachinestempels. Dat kwam voor deze gemeente neer op een voordeel van ruim 5000 per jaar. Met dit voorbeeld voor ogen gingen steeds meer ge meenten tot een dergelijke fran kering over. Hierdoor was een verzamelge bied ontstaan, dat te overzien was en ook te overzien zal zijn, ook al gaan alle gemeentebesturen ertoe over, want dan is dit met een 1000-tal stukken bekekèn. Fran- keerstempelmachines In het alge meen is een veel te omvangrijk terrein en eist ook enorm veel ruimte, want deze trankeermachi- nestempels behoren op geheld brie. ven te worden verzameld. Men wierp zich daarom uitsluitend op die der gemeentebesturen. Afge zien van de goedkoopte van zo'n verzamelgebied (enkele relaties op één of meer gemeentehuizen en u bent klaar), is het een brokje echte filatelie (onnodige frankeermachi nestempels bestaan niet, dergelijke stempels met toeslagen evenmin), terwijl vele ervan qua uitvoering, opzet en inhoud zeer Interessant zijn. Er zijn gemeenten, die in hun stempels zeggen, dat het ter plaatse „goed wonen en werken" is, dat er gunstig gelegen industrieterreinen aan weg, 9poorweg en Water te koop zijn, terwijl weer andere reclame maken als vakantie- en re creatieoord. Wilnis is in zijn stempel zefs po ëtisch, want naast de waarde-aan- duiding en datumstempel staat: Mij spreekt de blomme een tale Mij is het kruid beleefd Mij groet het altemale. Dat God geschapen heeft. Vele gemeentebesturen volstaan met het onderbrengen van hun ge meentewapens in hun stempels, andere geven u een gezicht In de plaats, stad, dorp of haven. Am sterdam is koel en zakelijk zonder meer, want naast waarde, en da- tumstempel staat doodeenvoudig: Gemeente Amsterdam. Er zijn thans vier verschillende machines bij de gemeentebesturen in gebruik, t.w.: 1. Francotyp (ver reweg de meeste gemeenten), 2. Postalia (de tweede in aantal), 3 Frama (slechts een vijftal gemeen ten) en 4. Universal (uitsluitend Amsterdam). Men kan ze op allerlei manieren verzamelen, zuiver volgens type en op plaatsnaam, maar ook naar de inhoud. Wenst u verdere inlich tingen, wendt u 2ich dan tot de se cretaris van de Ned. Vereniging van Poststukken, en Poststempel verzamelaars (waarin ook de ver zamelaars van bovengenoemde frankeermachinestempels gebun deld zijn): Plantage Parklaan U-I. Amsterdam-C, waar deze stempels ook onderling worden uitgewis seld. K. E. KöNIO MIJNWERKER OMGEKOMEN Op de staatsmijn „Emma" in Hoensbroek is dinsdagavond om streeks zeven uur de 42-jarige sein gever E. Tienstra uit Heerlen op de 410 meter verdieping bekneld geraakt tussen een kolenwagen en de wand van een schachtkooi. De heer Tienstra, die gehuwd was en vader van twee kinderen, overleed ter plaatse aan de verwondingen. Verwarming. Wij zoeken een veilige en voordelige verwarming voor een kinderslaapkamer waar geen schoorsteen is. Wat raadt U ons aan, vraagt A. J. van B. Antwoord: U kunt tegenwoordig elektrische kachels (in zeer verschil lende afmetingen kopen, die boven aan de muur worden bevestigd. De w&Uitêstralen, die deze kachels ge ven, verwarmen het hele vertrek. Voor een kinderkamer is dit ideaal, want natuurlijk kunnen de kinderen niet bij de kachel komen. U kunt het beste eens een kijkje gaan ne men bij een handelaar in elektrische apparatuur, dan zult u ongetwijfeld wel een goéd advies krijgen over wleke kachel u het best kunt nemen, welke grootte hij moet hebben, de verwarmingskosten enz. enz. Tour de France-renners. Wilt U de adressen plaatsen van de 2o suc cesvolle Tour-de-France-renners: Jan Jansen, Jo de Haan, Jo de Roo en Henk Nijdam? vraagt J. L. P. Antwoord: De door U gevraagde adressen luiden: Jan Jansen, Puts- molen 13, Ossendrecht; Jo de Haan, Siardus Bogaertlaan 27, Huybergen; Jo de Roo, Stationsweg 12, Kruinin- gen; Henk Nijdam, Veldstraat 05, Zundert. Route Warmond - Hulshorst Warmond - Leiden - Utrecht - Amersfoort - Hardervfijk - Huls horst. 120 km. Route Noordwijk Tilburg Noordwij k - Den Haag - Rotter dam - Dordrecht - Breda - Til burg. 117 km. Route Voorhout - Klimmen Voorhout - Reusel: Voorhout - Leiden - Den Haag - Rotterdam - Dordrecht - Breda - Tilburg - Hilvarenbeek - Reusel. 152 km. Reusel - Klimmen: Reusel - Eer- sel - Valkenswaard - Weert - Maaseik (België) - Sittard - Tree- beek - Voerendaal - Klimmen 90 km. Klimmen - Sittard - Roermond - Venlo - Mook - Berg en Dal. 133 km. Berg en Dal - Nijmegen - Eist - Wageningen - Rhenen - Utrecht - Leiden - Voorhout. 131 km. Route Valkenburg - Oudenbosch: Valkenburg - Den Haag - Rot terdam - Dordrecht - Moerdijk - Zevenbergse Hoek - Oudenboich. 91 km. Route Oude Wetering - Hoenderlo: Oude Wetering - Alphen Utrecht Zeist - Scherpenzee - Ede, Otter- lo - Hoenderlo. 105 km. Mevr. M. uit Amsterdam werd dinsdag te Lisse door een aanrijding ernstig getroffen. Vlak bij het Vier kant. ter hoogte van snackbar Beij- ersbergen op de Heereweg stak zij onverwachts de drukke rijweg over zonder op het verkeer te letten. Zy zag niet, dat een motorfiets snel na derde en de motorrijder kon met de beste wil een aanrijding niet meer voorkomen. Midden op de weg werd mw. M. door de motorfiets gegrepen en tegen de grond gesmakt, ook de motorrijder viel tegen de grond. Het bleek, dat mevr. M. er vrij ernstig aan toe was en beide benen gebroken had. Na door dr. Van Dijk geneeskundig behandeld te zijn is zij per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De motorrijder liep lichte verwondingen op, terwijl ook zijn motorfiets schade opliep, Ambtenaar Burg. Stand vraagt ontslag. Wegens een benoeming te Abcoude heeft de heer J. A. van Kats ontslag gevraagd als ambte naar van de Burgerlijke Stand der Gemeente Lisse met ingang van 1 oktober a.s. Sclënce fictionverhalen door Robert Hêinleiti; uitg. Prisma- boeken. Spectrum, Utrecht. Een aantal verhalen, die in de wereld van de sciënce fiction een vooraanstaande plaats innemen. Het is een tweede serie verhalen, die de goede indruk van de voorgaande op nieuw bevestigen. Burggraaf Anne de Kéroual de St. Ives door Robert Louis Stevenson; uitg. L. J. Veen, Amsterdam. Een kostelijk boek van de hand van de beroemde schrijver van o.a. „Schateïland" en „Dr. Jekyll and mr. Hyde." Onnodig'dit boek in een dubbele pocketuitgave bij de lezers aan te bevelen. Het zijn de lotge vallen van de burggraaf als ont snapte krijgsgevangene in Engeland in de Napoleontische tijd. Een ro man inderdaad vol avontuur. Het boek verscheen vier jaar na Ste vensons dood. Th. de Vries vertaal de het. Vogels houden door Jan van Rheenen; - uitg. P. van Bel- kum Az., Amsterdam. Een nuttig geïllustreerd hand boekje voor liefhebbers van het vo- gelhouden. Men vindt er alles in over verzorging, huisvesting, voe ding en voorkomende ziekten. Ook inheemse en uitheemse vogels wor den besproken. 125 jaar spoorwegen in Ne derland door dr. J. M. Fuchs - uitg. - Compagnie „De Bran- dnig," Amsterdam. In een uitnemend verzorgd» en ge ïllustreerde „feestwijzer" vindt de lezer alles wat de afgelopen 125 jaar met de Nederlandse Spoorwegen te maken heeft gehad. Deze geschiede nis zal men graag nog eens willen nagaan. Het boekje laat veel Interes sants en moois zien uit romantische jaren die plaats hebben gemaakt voor de sneltreinvaart van thans. Zly, het boze oog van Warschau door Leopold Tyrmand - uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. Een boeiende roman over het na oorlogse Warschau, waar nog ben den tegen elkaar opereren en nozems geronseld worden voor de praktij- ken van een bendeleider. Zly is zUn grote rivaal en tracht zijn misdadig verleden uit te wissen door een einde te maken aan het bestaan van zijn oud-collêga. Het boek is realistisch geschreven en zal rijpere lezers niet nalaten te boeien. Griekenland door drs, J. P. Doedens - uitgave N. V. „Kos mos," Amsterdam-Antwerpen. In de bekende kleine serie van de Kosmos Reisgidsen nu dus ook het deeltje over de bakermat van onze Westeuropege beschaving. De schrij ver, doctorandus in de klassieke taai en letterkunde, heeft een vaardige pen en weet vlot moderne en antieke zaken zonder een zweem van ge leerdheid té introduceren. Brieven aan Bernard door A. A. Siegenbeek van Heukelom - Uitgave Kris Kras Uitgevers maatschappij NV Amsterdam. Korte verhaaltjes en praatjes van een vriendelijke tante met haar ze ven katten. Met grappige tekenin gen. Dagboek van Droppie door Annie Winkler-Vonk - uitgave Kris Kras Uitgeversmaatschap pij NV Amsterdam; deel I: Ik ben nog klein. Grappig verhaaltje over de avon turen van een klein katje. Ook bij zonder geschikt om aan de kleintjes (van 5 tot 7 ongeveer) voor te lezen. Indische Volksverhalen door - dr. J. de Vries, Prismareeks 960, Spectrum, Utrecht. Boeiende sprookjes voor grote mensen met die speciale bekoring, die juist van dit soort sprookjes kan uitgaan. Zij kwamen terug door Leslie Hunt, Bill Wharton e.a., Prisma reeks 976, Spectrum, Utrecht. Spectaculaire verhalen uit span nende oorlogsdagen. De Tunnel door Eric Williams, Prismareeks 972. Boeiend, soms zelfs fascinerend verhaal over gedurfde ontsnapping. Sprookjes uit het Oude Rus land door Alexander N. Afa- nasjev. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Prachtige volkssprookjes, die een duidelijk beeld kunnen geven van de geestelijke rijkdommen van het vroegere Rusland.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9