Geestelijk ontredderde vader poogde zijn dochter te doden Laten we wèl wezen... WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het Staatsie-bezoek van Olaf V, koning van Noorwegen, aan ons land CONSERVENBEDRIJF ONTSLAAT 26 MAN De Dooter Conserven Fabrieken N.V. te Zalrtbommel heeft bij het ge westelijk arbeidsbureau ontslag aan gevraagd vootr 26 werknemers. Deze ontslagaanvrage is gedaan in over- Het programma voor het staatsbe- De ministerraad biedt de vorsten leg met de vakbonden. Vandaag zal zoek van Z.M. de Koning van Noor- des avonds in het Rijksmuseum te het arbeidsbureau over deze ontslag- wegen aan H.M. de Koningin en Amsterdam een diner aan, waarna aanvrage beslissen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden van een rondgang door het museum ge- Het bedrijf, dat voornamelijk 9 tot 12 september is thans als volgt maakt wordt. groemteconiserven produceert, deelde vastgesteld. Vrijdag 11 september woont koning mee, dart deze ontslagen een gevolg Op woensdagmorgen 9 september Olav des morgens de inwijding bij zijn van de overproduktie in de loopt het koninklijk jacht „Norge" van de Noorse kapel op Rozenburg, groeniteconserven-industrie. De fa- met aan boord Z.M. de Koning van De vorst biedt daarna H.M. de Ko- briek heeft momenteel een voorraad Noorwegen de haven van IJmuiden ningin en Z.K.H. de Prins der Ne- van 3 miljoen opgeslagen staan, binnen, vanwaar wordt doorgevaren derlanden een lunch aan op het ko- Deze voorraden zullen eerst moeten naar Amsterdam. ninklijk jacht „Norge", dat ligt af- worden verminderd, alvorens de pro- Om 10.00 uur des morgens komt gemeerd in Rotterdam, de Noorse koning aan bij de aanleg- Des middags brengt koning Olav steiger voor het Centraal Station te een bezoek aan de Noorse tentoon- Amsterdam, waar H.M. de Koningin stelling in Rotterdam. Des avonds en Z.K.H. de Prins der Nederlanden biedt het gemeentebestuur van Rot- hun hoge gast begroeten. Na de in- terdam de hoge gasten een diner aan spectie van de erewacht volgt de be- in het stadhuis. Na afloop hiervan groeting van de koning door de raad wonen de vorstelijke personen een van ministers en andere Nederlandse Noors-Nederlands concert bij in de autoriteiten. schouwburg te Rotterdam. Zaterdagmorgen 12 september doen Logies in „Huis ten Bosch" H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins Koning Olaf V, koningin Juliana der Nederlanden hun hoge gast uit en de Prins der Nederlanden rijden geleide op de vliegbasis Ypenburg. vervolgens in een open calèche naar dukfcie zal worden hervat. Horecaf-protest tegen KLM-halte bij Hilton-hotel De Amsterdamse Herecaf heeft bij de afdeling geschillen van de Raad van State geprotesteerd tegen het feit, dat de commissie vervoersvergunnin- gen exclusief aan het KLM-busbedrijf toestemming heeft verleend passa giers te'vervoeren van het Hilton-ho tel naar Schiphol. De Horecaf ziet een ongewenste discriminatie in het Het feit, dat de consumptieprijs feit, dat dit recht niet is verleend ten voor koffie 8 a 12 procent omhoog is opzichte van andere Horecaf-bedrij- de Dam, waar de koning bij het na tionaal monument een krans zal leg gen. Hierna vertrekt het gezelschap naar het paleis „Huis ten Bosch" te Den Haag, waar de koning tijdens zijn bezoek aan Nederland zal verblijven. Des middags ontvangt het gemeen- v00r Kome 0 a 12 Procent omnoog ts opzicnie van anaere noreeai-oearij- tebestuur van 's-Gravenhage de vor- geSaan> houdt nog niet in, dat de prijs ven in Amsterdam. De Horecaf heeft stelijke personen in het Kurhaus te voor e?,n k°PÏe koffie in restaurants reeds enige jaren geleden geprotes- Kopje koffie wordt niet duurder Scheveningen, waar de film „Alle man" van Bert Haanstra wordt ver toond. Des avonds bieden H.M. de Konin gin en Z.K.H. de Prins der Neder landen een gala-diner aan in paleis „Huis ten Bosch". Naar Eindhoven Donderdag 10 september wordt een ven* bezoek gebracht aan Eindhoven. Op het programma staan een ontvangst door het gemeentebestuur en een be zoek aan Philips' gloeilampenfabrie ken N.V., waar ook de lunch zal wor den gebruikt. Op de terugweg naar Den Haag zal het koninklijk gezel schap over de Deltawerken vliegen. Na terugkeer in Den Haag is er in de namiddag een ontvangst van de Noorse kolonie. aar Luchtvervoer stijgt Eerste 1 bijna miljoen passagiers op Schiphol zich nog steeds in stijgende lijn. De- venlichaam; bij van de steken ONGEWENSTE VERKERING De Friese vierling Lautenbach uit Deinum, die 5 septe mber 6 jaar wordt, is dinsdag voor het eerst naar de lagere school gegaan. Een grote dag in elk kinderleven. café's hoger zal worden. Het be- teerd tegen rijksgarantie voor de drijfschap Horeca baseert deze ver- bouw van het Amsterdamse Hilton- wachting op de in juni j.l. met het hotel. Van regeringswege werd toen ministerie van Economische Zaken gezegd, dat iedere poging tot oneer- afgesproken prijsmaatregelen. Toen lijke concurrentie van de zijde van besloot minister J. E. Andriessen tot het Hiltonconcern zou worden tegen een tariefsverhoging van anderhalf gegaan. Een dergelijke concurrentie procent in verband met de hogere wordt door de Horecaf gezien in de ex- externe kosten van de Horeca-bedrij- clusieve KLM-bushalte bij het Hil- tonhotel. Anderhalf jaar geëist Hij beschouwde de jongeman als een rivaal. De bijna rampzalige steek partij vond plaats na een avond vol Een onvoorwaardelijke ter beschik- huiselijke twisten, king stelling van de regering en daar- De man verklaarde gisteren voor naast een vrijheidstraf van anderhalf de rechtbank dat zijn aanvankelijke jaar met aftrek eiste de officier van gevoelens van liefde ten opzichte van justitie bij de Utrechtse rechtbank, zijn dochter later waren omgeslagen mr. G. W. von Meyenfeldt, gister- in haat. Toen hij die nacht naar het middag tegen de 51-jarige magazijn- mes greep, had hij zoals hij met meester J. L. uit Zeist, wegens het nadruk zei inderdaad zijn kind met opzet pogen zijn 22-jarige doch- van het leven willen beroven om ter te doden. daarmee tegelijkertijd aan alles een einde te maken: aan al die span- In de nacht van 8 op 9 februari ningen en frustraties die hem gelei jongstleden had de man het meisje delijk tot deze daad hadden gebracht, in de ouderlijke woning enige steken Blijkens de halfjaarcijfers van met een flink mes toegebracht. Het KINDEREN BLEVEN Schiphol bevindt het luchtverkeer slachtoffer werd getroffen in het bo- IN GEBREKE Uit de medische rapporten bleek ze tekent zich vooral duidelijk af in drong het mes zover door dat de jjat ajje toegebrachte wonden levens- 't ongeregelde (charter) passagiers- punt van het lemmet er aan de rug gevaari|jk hadden kunnen zijn. Mr. vervoer, dat onder invloed van de weer uitkwam. Wonder boven won- Von Meyenfeldt ging in zijn requi- nog steeds in populariteit toenemen- der kwam het meisje er goed af. Op sjt0ir met name in op de interne ge- de inclusieve tours (ITé-vluchten), dit moment is zij weer zo goed als zinsmoeilijkheden, die tot de nood- vergeleken bij het eerste half jaar hersteld. lottige gebeurtenissen hadden geleid, van 1963, met niet minder dan 46 Een volkomen ontwricht ^ezinsle- Hij schonk vooral aandacht aan het procent steeg. Het vervoer in het ven vormt de trieste achtergrond van feit dat de overige gezinsleden, twee geregelde verkeer, dus per lijnvlucht, deze zaak. De verhouding tussen de volwassen zoons, niet corrigerend nam toe met 12 procent. ouders onderling was niet normaal, waren opgetreden. In totaal werd in het eerste half- heerste al geruime tijd een zeer j}e 0fficier wilde de vader volko- in!* wera in ne* eerstegespannen situatie. Ook de relatie mpn vefantwoordpliik stellen Hii jaar 1964 van, naar en via Schiphol tussen vader en dochter was niet ge- verantwooraeiijK stenen, nij het record-aantal van 943 921 t>assv tussfn Jfacler en oocnter was niet ge constateerde tegelijkertijd echter een rec-ora aaiJtai van ïttw.yzi pass>- zoncj. De man werd in het recente 7nHanige peesteliike nntredderinp dat giers vervoerd, tegen 820.412 in de verleden veroordeeld weeens het on- zodanige geestelijke ontreddering, dat eerste helft van het vorig iaar epn j u j verooraeeia wegens nei on ^ij naast een vrij .korte vrijheids- eeisie neut van net vorig jaar, een derhouden van ongeoorloofde betrek- straf epn onvoorwaardeliike ter he- stijgmg derhalve van 15 procent. In kingen met ziin dochter Slt5t,een onvoorwaaroeiijKe ter De 1957 telde Schilhol in 12 maanden kmg8n m6t dochter- schikking stelling eiste. 923.258 passagiers, dus ruim 20.000 minder dan thans in een half jaar. Topdag tot nu toe was 26 juni j.l. Gisteren gaf hij zijn daad volmon- met 9.145 passagiers. dig toe. Hij bekende zelfs al gerui- De stijging bij het goederen ver- me tijd met het plan te hebben rond voer bedroeg met ruim 31 miljoen gelopen om zijn dochter van het le- kg 13 procent. In verband met het ven te beroven. Al in november van gebruik van grotere vliegtuigen nam het vorig jaar had hij het mes in een het aantal vluchten op de lijndien- warenhuis gekocht. Op dat ogenblik sten slechts met 2 procent toe, dat had hij nog niet het plan opgevat bij het chartervervoer echter met met dit voorwerp zijn dochter naar w w 26 procent. het leven te staan. Die gedachte Brugge heeft voorgedaan, is de uit Wat het totaal aantal passagiers kwam pas in januari van dit jaar bij Amsterdam afkomstige heer K. Rus- aangaat: 835.238 maakten gebruik hem op, toen het meisje had gedreigd ca door een door de wind losgeraak- van lijnvluchten (12 procent meer het huis uit te gaan. Zij had een se- te metalen plaat getroffen en op slag dan vorig jaar) en 108.683 van char- rieuze jongen ontmoet, maar haar gedood. Het slachtoffer was bij een terver voer (46 procent meer). vader was allerminst gesteld op deze firma in Brugge werkzaam. Het nood- verkering. weer richtte grote schade aan. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Nederlander in Brugge omgekomen Tijdens een kort, maar hevig nood weer dat zich gistermiddag boven Lucy Baines Johson (17), de jongste dochter van de Amerikaanse president, is, zo te zien, beste vriendjes met Julius, een prairiewolf. De foto werd genomen bij de stand van de dierenbescherming op de Jaarbeurs van Wisconsin. Alice (midden) was speciaal uit Wonderland overgekomen om Lucy over de Jaarbeurs te begeleiden. GEDETINEERDE NAM DE BENEN Toen de 20-jarige K. L. E. uit Al melo, die in Zutphen was gedetineerd gistermiddag het paleis van Justitie in zijn woonplaats werd uitgeleid door twee politiemannen, sprong hij plotseling van de hoge stoep en ren de weg. Hoewel een der agenten hem met een revolver in de hand achter volgde kon deze weinig doen, omdat de jongeman zich in het spitsuur tus sen de talrijke wielrijders mengde. In eigen stad zocht E. een goed heen komen. Voor zijn vlucht nam hij er gens een fiets weg. Vele leden van de gemeentepolitie zochten, mede op allerlei mededelingen van het publiek afgaande, de stad af. Het door de vluchteling meegenomen rijwiel werd voor een winkel teruggevonden, doch de jongeman bleef voortvluch tig. Tegen de avond zag men kans hem achter een pakhuis te omsinge len en weer te arresteren. Voorlopig nog geen EMS-woningspaarbrieven De Exploitatie Maatschappij Sche veningen (EMS) heeft de uitgifte van woningspaarbrieven opgeschort. De EMS wil eerst tot overeenstemming komen met de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, die de uitgifte van de spaarbrieven, vol gens de EMS een vorm van finan ciering, in strijd acht met de voor waarden waaronder een extra-con tingent woningen werd verstrekt. Hot extra-contingent omvat 6000 woningen, die in diverse plaatsen in ons land worden gerealiseerd. De bouw ervan is over drie jaren ver deeld. In aanbouw zijn woningen in Den Haag (plan Leyenbung), Rijs wijk (Steenvoorde), Tilburg (Wan delbos), Waalwijk (Laag Eind), Nij megen (Neerbosch-Oost), Arnhem (over het Lange Water), Middelburg (Middelburg-Zuid) en Vlissingen (Paauwembuirg). Nog eentje op de valreep De tot Amerikaan genatura liseerde Nederlander Jan Pleune, die 43 jaar geleden zijn geboortedorp Brouwers haven verliet en naar Amerika emigreerde, heeft op 'n zeer onverwachte manier een be zoek aan zijn moederland ge bracht. Vorige week bracht de nu 66-jarige Pleune zijn vriend, de Rotterdammer en globetrotter „Oom Jack" in New York aan boord van het schip, dat „Oom Jack" naar Rotterdam zou brengen. In diens hut werd uitvoerig een af scheidsborrel tje gedronken. Na dit „afscheid" zocht Pleu ne de weg op naar boven om het schip te verlaten. Groot was zijn verbazing, toen hij merkte in volle zee te zijn. De kapitein, die uiteraand van 't gebeurde op de hoogte werd gesteld, besliste, dat de man tot Rotterdam aan boord zou moeten blijven. Via de scheepsradio werd zijn echtgenote, die niet beter wist of haar man was „even" een vriend wegbrengen, inge licht. De vrouw zond wel zijn papieren op, maar geen cheque voor de overtocht. Inmiddels was de vreemde lingenpolitie in Rotterdam van een en ander op de hoogte ge steld, die zich bij aankomst van hert schip over de „verste keling" ontfermde. De familieleden van „Oom Jack", een tandartsenfamilie uit Rotterdam, kreeg echter medelijden met de onvrijwil lige passagier. Zij betaalden zijn overtocht en stelden zich garant, zodat hij de cel, waarin hij door de vreemdelingen politie na zijn aankomst was ondergebracht, kon verlaten. Van zijn vrijheid heeft hij gebruik gemaakt door een be zoek te brengen aan Brouwers haven, het Zeeuwse stadij e, dat hij bijna een halve eeuw ge leden had verlaten. De heer Reindert Zwolsman wordt algemeen beschouwd als een zakenman, een groot zakenman en een voortvarend zakenman. Hij koopt in het groot en hij verkoopt (weer) in het groot die zaken waar hij geen of niet genoeg winst in ziet. Dat is natuurlijk zijn goed recht. Ook dat hij graag aan de weg timmert kan niemand hem kwalijk nemen en dat hij in het nieuws komt zal hem als zakenman ook niet onwelgevallig zijn. Het nieuws van deze week is, dat hij een bedrijf in Utrecht eerst gekocht thans weer heeft verkocht omdat het naar zijn ge voelen niet opbrengt. Hij deed dat echter op een wijze die vijftig jaar geleden heel gewoon was, want de 85 werknemers verkocht hij méé. Die wisten van de hele affaire niets af en moesten het uit de krant vernemen. Reindert Zwolsman is een voortvarend man, laten we wèl wezen, maar even voortvarend zet hij de (sociale) klok een halve eeuw terug. Nieuw bestuur „Sursum Corda" in bisdommen Haarlem en Rotterdam De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft vanmorgen een curatorium voor het kerkelijk week blad „Sursum Corda" voor de bis dommen Haarlem en Rotterdam ge- installeerd. Het curatorium zal de „diocesane raad voor de parbchiebla- den in het bisdom Haarlem" vervan gen, welke raad de laatste jaren vrij wel tot een toestand van werkeloos heid was vervallen. Het curatorium zal onder de beide bisschoppen de taak van directie van „Sursum Cor da" op zich nemen. Elke bisschop heeft een priester en twee leken in het curatorium be noemd. Voor het bisdom Haarlem hebben in het curatorium zitting: de ken drs. Th. Zwartkruis, dr. ir. H. J. A. de Goeij en mr. R. B. van den Big- gelaar, voor het bisdom Rotterdam deken mgr. B. G. Henning, mr. Th. W. van Nierop en C. A. van den Ende. In zijn toespraak bij de installatie wees mgr. Jansen op de belangrijke taak die de katholieke pers voor de opinievorming heeft. De parochiebla den nemen daarbij een zeer bijzon dere plaats in. Bij „Sursum Corda" gaat het om de dialoog tussen kerk volk en hiërarchie, omdat het een diocesaan weekblad is, aldus mgr. Jansen, maar het wil geenszins een monoloog van de hiërarchie zijn. De bisschop hoopte, dat door de nieuwe opzet van leiding het dioce sane weekblad bij de tijd zal zijn en dat het blad een wijde verspreiding zal krijgen. Hiermee bedoelde de bisschop, zo als hij zei, dat het ook onder de z.g. onkerkelijken zal worden verspreid, „omdat juist dit blad veelal het voor naamste, zo niet het enige contact zal zijn met de Kerk", aldus mgr- Jansen. Wat de redactie-bezetting betreft: beide bisdommen zullen een eigen diocesane redactie bezitten. Daaron der zullen zoveel regionale redacteu ren worden aangesteld als er uitge vers zijn. Het curatorium fungeert als een raad van toezicht tegenover de uit- Nederlandse bisschop in Helsinki Zondag heeft de bisschop van Hel sinki, mgr. dr. G. Cobben, de bis schopswijding toegediend aan zijn coadjutor, pater dr. Paul Verschuren uit Breda. Bij deze plechtigheid in de kleine kathedrale kerk van Helsinki (het gebouw heeft ongeveer 100 zitplaat sen) waren de familieleden van de 39-jarige pater Verschuren aanwe zig: zijn vader en moeder, broers en zusters. De bisschop van Breda, mgr. dr. G. de Vet en de bisschop van Stockholm, mgr. John E. Taylor, fun geerden als mede-consecratoren. Zon dag 30 augustus zal de nieuwe bis schop in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus in Breda een ponti ficale H. Mis opdragen. Mgr. dr. P. Verschuren werd vo rige maand tot coadjutor van Hel sinki benoemd. Hij was toen nog rec tor van het studiehuis der Priesters van het H. Hart in Rome. In Helsinki zal hij thans de 67- jarige, uit Sittard afkomstige mgr. dr. Cobben in het bestuur van het uitgestrekte bisdom Helsinki bijstaan en hem te zijner tijd opvolgen. gevers, de centrale artikelendienst en de redacties. In de centrale artikelendienst, wel ke ook interdiocesaan is, hebben zit ting mgr. A. Diepenbroek, H. Diven- dal en als medewerker, rector Th van' Vugt. Tot hoofdredacteuren voor het bis dom Rotterdam zijn benoemd rector A. M. Vulsma en de heer H. Schilte. In plaats van de dekenale redac teuren, in het bisdom Rotterdam, die eervol ontslag hebben ontvangen, zijn thans regionale redacteuren per uit gever gekomen. Tot regionale redacteuren zijn in het bisdom Rotterdam benoemd: 1. Bij de uitgeverij „Het Binnen hof te 's-Gravenhage: kapelaan J. B. M. Werner, (omvat in feite de dekenaten 's-Gravenhage en Vliet- Streek). 2. Bij de uitgeverij „Graficus" te Lisse: kapelaan J. G. M. van Kan, (omvat het dekenaat Noordwijk). 3. Bij de uitgeverij „De Leidsche Cou rant" te Leiden: rector Th. van Vugt, (omvat in feite de dekenaten Alke made, Alphen, Leiden en Zoeterwou- de). 4. Bij de uitgeverij „De Maasbode" te Rotterdam: em. pastoor J. Veer man, (omvat in feite de dekenaten Rotterdam, Delft, Dordrecht, Gouda, Poeldijk, Schiedam en Zuid-Holland se eilanden). Winst Philips le halfjaar 15 hoger In het eerste halfjaar heeft het Philipsconcern een stijging van de omzet met 17% bereikt. De omzet was met 3130 miljoen 444 miljoen meer dan in het eerste halfjaar 1963 meldt de „Tel." De winstmarge kon ruim worden gehandhaafd en daar door was de nettowinst 15% hoger op 180 (v. j. 156) miljoen. In Nederland werd tot dusverre het aantal werknemers met 400 uit gebreid tot 80.200. Met name blijft er nog een tekort aan ongeschoolde ar beiders bestaan. Met het oog hierop hoopt men nog 500 Spaanse arbeiders te kunnen bewegen in Nederland te komen werken. Prof. dr. Rogier blijft nog 'n jaar hoogleraar Prof. dr. L. J. Rogier, die voor nemens was in december afscheid te nemen van de Kath. Universiteit in Nijmegen in verband met het be reiken van zijn emeritaat zal nog ge durende het gehele studiejaar col lege geven, opdat zijn opvolger, dr. J. J. Poelhekke, zich niet eerder uit zijn huidige functie kan vrijmaken. Dr. Poelhekke is op het ogenblik be- lasit met het directoraat van het Ne derlands Historisch Instituut te Ro me en is verder cultureel attaché van de Nederlandse ambassade in Rome. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Godgeleerdheid is be noemd dr P. J. A. M. Schooneberg uit Nijmegen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7