Ver. Staten onderhouden Afrikaanse troepen in Kongo Russische wapens voor Iraaks leger Revolutie in Dominicaanse republiek Drie jongens door bliksem getroffen één op slag gedood Djakarta gelooft niet in landingen op Malakka Hillegomse bollenfirma schenkt1/4 ton voor World Wildlife Fund Weerbericht Het weer in Europa PAUZE Marktberichten WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA i Dramatische toestand in Albertstad De Amerikaanse onder-minister ▼an buitenlandse zaken voor Afri kaanse aangelegenheden, Williams, heeft gisteren op een persconferentie In Leopoldstad meegedeeld, dat zijn land zal bijdragen in de onderhouds kosten van Afrikaanse troenen in Kongo. Hij zei, dat de Amerikaanse regering zal trachten alles te doen wat op dat gebied nuttig kan ziin De Amerikaans onder-minister zei. dat de toestand In Kongo met de dag vooruit schijnt te gaan. Het Kongolese vraagstuk is vol gens Williams van belang voor alle Afrikaanse landen omdat het een voorbeeld is van een opstand, aange stookt door buitenlandse machten, die hij met name noemde: communis- tUch-Chinese. De eerste drie van een groep B-26 lichte bommenwerpers, die de Ver. Staten aan Kongo verstrekt, zijn gisteren in Leopoldstad aangekomen. Verscheidene Europeanen die er in zijn geslaagd uit Albertstad te vluch ten, zijn in Boejoemboera aangeko men. Zij beschreven de toestand in Albertstad, dat reeds zeven weken in handen van de opstandelingen van Soemaliot is, als dramatisch. Zij be vestigden, dat twee Belgische paters waren vermoord en dat dertien mis sionarissen door jongeren ernstig zijn verwond. Deze jongeren maken voortdurend de stad onveilig. De chef-staf van het leger van Irak, generaal Abdel Rachman Aref, heeft tegenover het blad „Bagdad News" verklaard, dat de Sowjet- Unie bereid is aan Irak alles te le veren wat het op het gebied van moderne bewapening en militaire uitrusting nodig heeft. Hierdoor zal het Iraakse leger wat gevechtswaar- de en doeltreffendheid betreft het best geoutilleerde van het Midden- Oosten worden. Vrijwel zeker geen televisiedebat Johnson-Goldwater De Amerikaanse senaat heeft zich gisteravond uitgesproken voor hand having van de bepaling in de wet op het radio- en televisiebestel vol gens welke radio- en televisiestations in de V.S. die zendtijd beschikbaar willen stellen voor presidentiële kan didaten, deze tyd gelijkelijk over. alle kandidaten, die van de kleinste poli tieke partijen inbegrepen, moeten ver delen. Een door de republikeinse senato ren gesteunde bepaling voor de ko mende campagne der presidentsver kiezingen buiten werking te stellen, werd door toedoen van de democra tische meerderheid in de senaat met 44 tegen 41 stemmen verworpen. Hiermee is de mogelijkheid van een televisiedebat tussen president John son, als deze door de democratische £arty voor een nieuwe ambtstermijn andidaat wordt gesteld, en de repu blikeinse presidentiële kandidaat, senator Gold water, vrijwel uitgeslo ten. Men verwacht namelijk niet, dat de Amerikaanse televisiestations hun zeer kostbare tijd ook ter beschik king willen stellen van de presiden tiële kandidaten van kleine partijen. Geen Pools visum voor kardinaal Koenig Kardinaal Koenig, de aartsbisschop van Wenen, heeft kard. Wyszynski, de primaat van Polen, in een tele gram laten weten, dat hij zijn voor genomen bezoek aan Polen niet zal kunnen brengen omdat hij geen vi sum heeft gekregen. De Poolse primaat had de Weense kardinaal uitgenodigd deel te nemen aan de grote pelgrimstocht van Pool se katholieken naar het klooster van Jasna Gora te Czentstochava Kardi naal Koenig had al op 3 juli een Pools visum aangevraagd, doch hij heeft hierop geen antwoord ontvan gen. Gisteravond is in de Haitiaanse hoofdstad, Port au Prince, van ge woonlijk welingelichte zijde, verno men, dat Dominicaanse politieke ban nelingen er twee dagen geleden in zijn geslaagd een troepenmacht van aanzienlijke sterkte in de Domini caanse provincie Baharona aan wal te zetten. Deze militairen zouden sindsdien zonder tegenstand te ont moeten zijn opgerukt. Vernomen wordt, dat de opstande lingen voornemens zijn om, wanneer zij zich eenmaal hebben meester ge maakt van de provincie Independen- cia, aldaar een voorlopige regering te vestigen om vervolgens op te ruk ken naar de hoofdstad, Santo Domin go, waar zij de aldaar zetelende re gering van Reid Cabral omver wil len werpen. „Democratische Republiek Kongo". Het voormalige Belgische Kongo zal voortaan de „democratische repu bliek Kongo" heten. Dit kwam aan het licht toen de Belgische dagbladen een communi qué toegezonden kregen betreffende de kantooruren van de ambassade van de „Democratische Republiek Kongo" in Brussel. Bij navraag op de ambassade werd medegedeeld, dat dit thans inderdaad de juiste benaming is. Russische vliegtuigen in Stanleystad Twee Russische Iljoesjin-transport- vliegtuigen en verscheidene Mig- jachttoestellen zijn eergisteren in Stanleystad aangekomen. Dit heeft de vertegenwoordiger van opper- Kongo in Leopoldstad, Pierre Bad- joko aan de pers meegedeeld. Stanleystad is bezet door man schappen van de rebellenleider Soe maliot. Cubanen „mishandelen" hun (Britse) bussen De Cubaanse minister van vervoer, Faure Chomon, heeft gezegd, dat wegens „anarchie" bij het openbaar vervoer in Havanna voor „miljoe nen pesos" verliezen worden geleden In een toespraak tot transportar beiders eiste Chomon strengere dis cipline en een betere organisatie Veel autobussen waren onbruikbaa' of „geheel vernield", zo zei hij. Hij beschuldigde de arbeiders van „mis handeling" van hun voertuigen in het vertrouwen, dat ,,er thans geen eigenaar meer is om hen te straf fen." Chomon wees er op, dat de Cu baanse regering 25 miljoen pesos had geïnvesteerd in de aankoop van Britse (Leyland) bussen. De meeste autobussen verkeren in slechte staat. Er komen veel mankementen voor en ongelukken zijn niet zeldzaam. Weer vluchtpoging uit Britse gevangenis Gistermiddag is opnieuw een der gevangenissen waarover de veroor deelden van de Britse trelnroof zijn verspreid in staat van alarm gebracht Het betreft nu de Walton-gevangenis te Liverpool. Een onbekende had het Britse avondblad „Evening News" te lefonisch meegedeeld, dat op 21 aug. opnieuw een vluchtpoging zou wor den ondernomen, ditmaal uit de Wal ton-gevangenis in Liverpool. De onbekende gaf bijzonderheden over het complot en maakte de voor bereidingen bekend die reeds waren getroffen. Het is niet bekend over welke gevangene de onbekende sprak. De gevangenisdirecteur en de poli tie te Liverpool werden direct ge waarschuwd. Op Scotland Yard, waar het onderzoek naar de vlucht van Charles Wilson, die vorige week vluchtte, en de ontdekking van een vluchtpoging uit de Strangeways-ge- vangenis te Manchester van Douglas Goody, zoals wij gisteren berichtten, wordt voortgezet, was men niet ver wonderd over de onthulling van de onbekende. „We waren er zeker van, dat nog meqr vluchtpogingen zouden worden gedaan", zo verklaarde de dienstdoende inspecteur. Eén slachtoffer van frontale botsing te Hazerswoude overleden In het Diaconessen-ziekenhuis te Leiden is gisteren de 26-jarige H. J. Davids uit Utrecht overleden. De heer Davids was een der inzittenden van de personenwagen, die vrijdagavond omstreeks half elf op de Rijndijk te Hazerswoude ter hoogte van de vlees- warenfabriek tijdens een inhaalma noeuvre in volle vaart op een tegen ligger reed. Zes personen liepen bij dit ongeval verwondingen op. Na behandeld te zijn in Leidse ziekenhuizen konden drie personen naar huis terugkeren. De verongelukte Utrechtenaar was met z(jn verloofde en een bevriend verloofd paar op weg naar Katwijk, waar men de vakantie zou gaan door brengen „Paaltjesoorlog" langs zonegrens De Westduitse federale autoritei ten hebben gisteren paaltjes laten weghalen die Oostduitse soldaten vrijdag en zaterdag in Neder-Saksen langs de zonegrens, 150 meter op Westduits grondgebied, in de grond hadden geslagen. Een Britse officier wierp zeven van de paaltjes terug op Oostduits terrein na erop te hebben geschreven: „Deze stukjes hout be vonden zich niet op hun plaats". GROTE FUSIE IN DE TEXTIELWERELD De besturen van N.V. Ankersmit's textielfabrieken te Deventer, N.V. Stoomweverij Nijverheid te Ensche de en N.V. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond berichten dat inzake de plannen tot fusie van de drie vennootschappen overeenstemming is bereikt. Bij een kort maar hevig onweer zijn dinsdagavond omstreeks zes uur drie jongens uit Beugen (N.-B.) door de bliksem getroffen. De 15-jarige Leo Franssen was op slag dood. Zijn 13-jarige broertje Egbertus en 14-jarig vriendje Anthonius Janssen- Selten zijn met zeer ernstige brand wonden opgenomen in het zieken huis te Boxmeer. De jongens waren aan het vissen in de Maas, toen het onweer los barstte. Om zich tegen de regen te beschermen hadden zij zich met plas tic beschermd. Zieke emigrant (met 14 kinderen) naar Nederland terug Een Nederlandse immigrant in Australië, de 47-jarige heer Nanne Nyp, keert na 4vó jaar met zijn 42- jarige vrouw Trijntje en veertien kinderen naar Nederland terug. De reden voor de terugkeer is dat de heer Nyp in Nederland specialisti sche behandeling zoekt voor een ge heimzinnige ziekte, die zich drie jaar geleden openbaarde. Hij kreeg toen last van duizelig heden en van flauwtes. Aanvanke lijk dacht men, dat de heer Nyp aan hersentumor leed, maar bij een ope ratie in 1962 bleek dat deze diagnose fout was. De oorzaak van klachten bleef onbekend en uiteindelijk raad den de specialisten in Adelaide de Nederlander aan voor speciale behan deling naar Utrecht terug te gaan. De heer Nyp gelooft dat zijn klach ten uiteindelijk het gevolg zijn van mishandelingen, die hij onderging in een Duits concentratiekamp. Dinsdag is de heer Nyp met zijn gezin aan boord van Svdney naar Nederland vertrokken. Zijn oudste zoon, 't eer ste van de in totaal vijftien kinde ren. is getrouwd en woont in Neder land. BOERDERIJBRAND IN MIJDRECHT Waarschijnlijk tengevolge van een brand in de schoorsteen is gisteren de kapitale boerderij van de familie Oliemans te Mijdrecht gedeeltelijk door brand verwoest. De boerderij werd bewoond door twee gezinnen en twee bejaarde weduwen en be staat uit een zogenaamd zomer- en winterverblijf. De brand heeft gewoed op de ver dieping van het zomerhuis, waarin tevens de kaasmakerij is onderge bracht, over een lengte van ruim twintig meter. In de houten kap die dooi pannen werd gedekt vond het vuur gretig voedsel. De kap van het zomerhuis en de kaasmakerij brandden geheel uit. De schade bedraagt meer dan 20.000 gulden. De eigenaar is verzekerd. NIEUWE PRESIDENT IN LIBANON Vrijwel unaniem heeft de Libanese kamer van volksvertegenwoordigers Charles Helou tot landspresident ge kozen. Het is de vierde president sinds de onafhankelijkheid in 1943. Een president heeft in- Libanon grote macht. Hij is slechts verant woording aan de Kamer schuldig voor handelingen die in strijd zijn met de grondwet of die als hoog verraad zijn aan te merken. Helou is 52 jaar. Voordat hij in 1947 in de politiek ging, was hij journalist. Laat stelijk was hij minister van onder wijs en kunsten. Helou heeft in Frankrijk rechten gestudeerd. Beloning van een ton voor schaapsherder Voor zeker één man heeft de opzienbarende treinroof in En geland van vorig jaar augus tus een gelukkige nasleep. De 33-jarige John Maris, herder van beroep, heeft bericht ont vangen van de „Midland Bank" dat hem binnen enkele dagen een chèque van tienduizend pond sterling (ruim honderd duizend gulden) zal worden toegezonden als beloning voor het verschaffen van de inlich tingen aan de politie, die leid den tot de ontdekking van de schuilplaats van de bende: een boerderij in Leatherslade. Maris heeft na het vernemen van het goede nieuws direct ge zegd, dat hij van werk zal ver anderen en zich een klein huis en een auto gaat aanschaffen. V SASSENHEIM Geboren: Martin z.v. Louis Adolf Colijn en van Elisabeth Jozina Vis; Andreas Jacobus Johannes z.v. Ja cobus Johannes Turenhout en van Petronella Maria Ariana Slobbe; Bar- tholomeus Nicolaas Johannes z. v. Adrianus Maria van der Veer en van Petrus Gijsbertus Jozef Koning en van Clasina Elisabeth Wilhelmina van Duin; Ronald Gijsbertus Maria z.v. Petrus Gijsbertus Jozef Koning en van Clasina Elisabeth Wilhelmi na van Duin. Ondertrouwd: Maarten Verschoor. 22 jaar en Tjitske Efdé, 21 jaar (Noordwyk); Johannes Petrus Bene- dictus de Prie, 23 jaar (Alkemade, Roelofarendsveen) en Maria Enge- lina Herruer, 19 jaar. Gehuwd: Bastiaan Allebas, 31 jaai en Neeltje Spaargaren, 26 jaar. Toestand „niet ernstig", vindt premier Rachman Bij operaties tegen Indonesische infiltranten in Maleisië zijn gister avond twee Indonesiërs gedood en „verscheidene" gevangen genomen, zo is officieel meegedeeld. De operaties in de „Pontian"-moe- rassen, 80 kilometer ten noorden van Singapore, worden voortgezet. De Indonesiërs vuurden met „mortieren en granaten alsof zij er op gebrand waren hun munitie kwijt te raken KORTE GOLF Drie satellieten, de Kosmos 38, 39, 40, zijn gisteren in de Sowjet- Unie door een enkele raket van een nieuw type in een baan om de aarde gebracht. In de hoofdstad van West-Pa kistan, Lahore, zijn tenminste 15 per sonen gedood en twintig ernstig ge wond toen tijdens een wolkbreuk een aantal gebouwen instortte. In minder dan 24 uur viel er 20 cm regen waar door de elektriciteitsvoorziening is ontwricht en de straten onder water zijn komen te staan. Twee Zuidslavische jongeman nen zijn in een verzegelde spoorwa gon naar West-Duitsland gevlucht. Toen zij op het station Lichtenfels, in Beieren, te voorschijn kwamen hadden zij zeven dagen in de wagon djorgebracht. Door een truck overreden werd gisterochtend de 4-jarige Wilhelmina Moes uit Hengelo in de Czaar Peter straat te Amsterdam, toen zij onvoor zichtig de weg overstak. Zij was op slag dood. Zij logeerde in de Czaar Peterstraat bij familie. In het Ambonnezenwoonoord Vlakwater te Venraij is de negen jarige Melkanius T. Dominggues uit Woerden verdronken De jongen was over de afrastering geklommen rond de brandvijver van het woonoord De jongen logeerde met zijn zusje bij een tante in het woonoord Vlakwa ter. Hij kwam uit een gezin met 8 kinderen. Door de bliksem is gistermiddag de 20-jarige Marianne Hos uit Am sterdam die op Terschelling met va kantie was, tijdens een kort maar hevig onweer op de Bosplaats te Ter schelling in de nabijheid van het veldbiologisch station, door de blik sem getroffen en om het leven ge komen. Bij een verkeersongeluk is gis termiddag de 13-jarige Roy W van der Hijde uit Maarssen in zijn woon plaats om het leven gekomen. De jongen, die met enkele vriend jes om het hardst fietste kwam een zijstraat uitrijden zonder voldoende op het verkeer te letten, zodat hij in botsing kwam met een personen auto. De jongen is enige uren later in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overleden. ALPHEN AAN DEN RIJN 1200 kinderen puzzelden in West en zagen Robin Hood Alphen-West was gisteren het ge bied waar de kinderen, die deelne men aan Alphens Vakantiespel 1964 een groot deel van de dag hebben doorgebracht. In deze uitgebreide woonwijk was door de ook nu weer bijzonder actieve commissie 'n wan- delpuzzeltocht uitgezet, met vele val strikken en verrassingen. Terwijl de ene helft van de kinderen, de groe pen Bethel en Technische school aan het puzzelen waren genoten de groe pen van Gouwsluis en Nabij van 'n bijzonder aantrekkelijke poppenvoor- stelling van Bert Brugman, die de held Robin Hood en zijn kornuiten voor het voetlicht bracht. In de mid dag waren de rollen omgekeerd en konden de kinderen van Bethel en Technische school naar gebouw Na bij en gingen die van Gouwsluis en Nabij aan het wandelen. Hoe vooral de jongens met de be levenissen van hun held Robin Hood meeleVen, bleek wel duidelijk uit de reacties van velen tijdens de uitste kende voorstelling van Bert Brug man. Al met al was het weer een goed verzorgde dag, waarop het co mité weer met voldoening kan te rugzien. Ook nu werden de tractaties weer hogelijk gewaardeerd door het jonge volkje. De N.V. L. Stassen jr., een bloem bollen exportbedrijf te Hillegom heeft 25.000 gulden ter beschikking gesteld van het World Wildlife Fund als bijdrage in de aankoopkosten van Europa's laatste grote wildernis, de Coto Donana in de monding van de Quadalquivir in Spanje. Dit gebied is een pleisterplaats en overwinteringsoord voor grote aan tallen Europese trekvogels. Een deel van de koopprijs van ruim twee mil joen gulden moet nog worden be taald. alvorens te verdwijnen". Een mortier en een licht machinegeweer hadden zij achtergelaten. Het nieuws van de landing van In donesische Infiltranten op de itiid- oost-kust van het Maleisische schier eiland is in Djakarta sceptisch ont vangen. Een officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken sel, dat er alle reden is te geloven, dat de landing „in elkaar is gezet". „Wij zijn niet zo dom om enkele van onze mensen te zenden met als enige doel hen te verlisen." Premier Abdoel Rachman van Ma leisië zei tot verslaggevers, dat de toestand „er niet ernstig uitziet". Als de infiltranten in het „Pontian"-ge- bied konden worden ingesloten, zou hij de kwestie waarschijnlijk niet op nemen met de Verenigde Naties. Er is echter een informatieve nota aan de voorzitter van de V.N. gezonden. Een woordvoerder van het Malei sische ministerie van buitenlandse zaken zei, dat de landing bewijst, „dat de verklaring van president Soekarno, dat hij een vreedzame re geling van het Maleisische geschil wenst, onzin is". „Hoewel wij een vreedzame regeling wensen, kunnen we onze soevereiniteit en onafhanke lijkheid niet verkwanselen. We heb ben er altijd op aangedrongen, dat Indonesië zijn vijandigheid staakt". LEIDEN Prof. dr. D. J. Kuenen rector-magnificus 1964-1965 Bij K.B. is benoemd tot Rector-Mag- nifieus voor het academiejaar 1964- 1965, prof. dr. D. J. Kuenen, hoogle raar in de algemene dierkunde. Als secretaris van de Senaat cal prof. dr. J. Dankmeijer, hoogleraar in de anatomie en embryologie, het komende jaar optreden. OEGSTGEEST Gebroken been na val van 10 meter Wonder boven wonder heeft de 34-jarige heer L. Goes slechts 'n ge broken been opgelopèn door een val afgelopen nacht van de derde ver dieping van hotel „De Splitsing" te Oegstgeest. De heer G., die wegens verbouwwerkzaamheden aan de vei ling „Flora" in het hotel logeert, wil de omstreeks 3 uur vannacht 't raam van zijn slaapkamer openen. Volgens zijn verklaring is hij gestruikeld en heeft hij zijn evenwicht verloren. De heer G. kwam meer dan 10 meter la ger terecht op de stoep voor het ho tel. VERKEERDE PEDAAL: TWEE AUTO'S VERNIELD Een trap op het gaspedaal in plaats van op de rem was er gistermiddag omstreeks twee uur oorzaak van, dat drie personenauto's op de Ende- geesterlaan zwaar werden bescha digd. De noodlottige vergissing werd begaan door een dame. Zij reed een geparkeerde wagen aan en deze schoot weer op een andere gepar keerde auto. De bestuurster kwam met de schrik vrij, doch naar het zich laat aan zien kunnen twee wagens wel als afgeschreven worden beschouwd, (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) KOEL WEER Opklaringen, maar plaatselijk ook buien. Matige tot krachti ge, aan de kust nu en dan harde wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets koeler. De weerrapporten van heden mor- gen 7 uur luiden: HELSINKI half bew. 19 14 STOCKHOLM geheel bew. 21 16 OSLO zwaar bewolkt 15 14 KOPENHAGEN half bew. 18 14 ABERDEEN geh. bew. 16 8 LONDEN geheel bew. 17 14 AMSTERDAM regenbui 21 14 BRUSSEL regen 22 14 LUXEMBURG regen 22 12 PARIJS zwaar bew. 22 14 BORDEAUX regenbui 23 13 GRENOBLE zwaar bew. 20 14 NICE half bewolkt 26 16 BERLIJN zwaar bew. 26 13 FRANKFORT regenbui 21 15 MüNCHEN half bewolkt 25 12 ZüRICH regenbui 16 14 GENèVE regenbui 20 13 LOCARNO half bewolkt 20 9 WENEN regen 30 14 INNSBRUCK half bew. 27 10 BELGRADO zwaar bew. 31 20 ROME licht bewolkt 30 19 BARCELONA licht bew. 30 16 MADRID onbewolkt 27 9 MALLORCA onbewolkt 31 17 LISSABON onbewolkt 24 15 OPGAVE SCHEEPS BERICHTEN Onder de rubriek „Scheepsberich ten" vermfelden wij gaarne de gege vens van het schip, waarvoor u zich interesseert. Indien zich onder uw gezinsleden, familieleden of kennissen zeevaren den bevinden die u op hun reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de naam van het betreffende schip. Regelmatig zullen wij dit dan onder „Scheepsberichten" opnemen. Verandert de betrokkene van schip, dan is het natuurlijk wel noodzake lijk ons de naam van het nieuwe schip op te geven en tevens het oude te laten vervallen. SCHEEPSBERICHTEN Alcor 19 te Antwerpen verw.; Bengkalis 18 te Chicago; Eemhaven 18 v. New York n. Houston; Maron 19 te Port Zsquivel verw.; Rotterdam 19 te Le Havre verw.; Alnitak 18 v. Santos n. Rio de Janeiro; Kalydon (t.) 18 v. San Pedro de Macoris n. Port au Prince; Mo.itferland 19 te Hamburg verw.; Korovina (t.) 18 v. Pladju n. Singapore; Sloterkerk 18 v, Durban n. Lorenco Marques; Alu- dra 18 v. Las Palmas n. Rio de Ja neiro; Blitar 18 te Mombasa Alamak 18 te Livorno; Alblasserdijk 18 te Li verpool; Alkawi 18 v. Port Said n. Catania; Loppersum 18 v. Bermuda n. Port Everglades. WOERDEN, 19 AUG. - Kaas: Aan voer: 77 partijen. Prijzen: le kwal. 2.77-2.84; 2e kwal. 2.65-2.76; extra tot 3.24. Handel goed. TER AAR, 18 AUG. - Augurken: fijnbasterd 90; basterd 59-79; grof A 36-42; grof 29-31; knorrels 40; bom men 10-16, alles per kg. Morgen: Bernardus van Clairvaux (Klarendal), geb. 1090 op het kasteel van Fontaines bij Dijon, f te Clair vaux (Frankrijk). HIJ WILDE GEEN DIEF ZIJN Bernardus bezat alle gaven van geld, eer en aanleg om in de wereld vooruit te komen. Later schreef hij: „Het is hoogmoed en dat is de grootste van de zonden gegeven dingen te gebruiken als zelfverwor- vene en uit ontvangen weldaden de roem te stelen van de weldoener. Ja, te stelen5" Zijn begaafdheid gaf hü terug aan God en aan de Kerk. Of schoon hijzelf niet snapte (en mis schien nog niet snapt) waaróm, werd hij, de verstorven kloosterling, naar buiten geroepen tot een Europese glansrol. Zijn invloed op de westerse beschaving is enorm. Zijn boeken zijn nog steeds aktueel. Een enkele aan haling: „Laten we ons schamen on der het bloedende, met doornen ge kroonde Hoofd verwekelijkte lede maten te worden." PUZZEL KRUISWOORDPUZZEL Nr. 514. Hor.: 1. uitroep, 3. driete- nige struis, 7. stad in Z.-Italië, 9. knaagdier, 11. gebod, 12. zijtak Fulda, 14. vreemde munt, 16. boom, 18. ge neesheer, 20. droogoven tot het roos teren van graankorrels, 22. muziek noot, 23. zwemvogel, 25. karakter, 27. boom, 29. vogel, 30. verdikking der opperhuid, 32. inwendig lichaams deel, 33. telwoord. Vert.: 2. kloostervoogd, 3. bijwoord, 4. insekt, 5. eer, 6. jongensnaam, 8. koemestvocht, 10. oorlogsgod, 11. plaats voor dieren, 13. Europeaan, 15. zijtak Elbe, 17. trede, 19. zonderling, 21. nobel, 24. lusthof, 26. vis, 28. ge bod, 29. spil van een wiel, 31. land bouwwerktuig. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 513. Hor.: 1. Leto, 4. item, 7. aleer, 9. rammelaar, 10. arm, 11. esp, 15. kandelaar, 18. Doria, 19. Lies, 20 slot. Vert.: 1. lork, 2. tamarinde, 3. olm, 4. iel, 5. Transvaal, 6. mark, 12. akal, 13. ver, 14. prat, 16. dos, 17. lis. PUNT

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3