S)e ftjidaeSoii/tci/iit Rusland belooft Cyprus steun bij „buitenlandse invasie" Chroesjtsjow „agressieve waarschuwt machten" Groentehandelaar redt twee drenkelingen met mond-op-mond-beademing Opnieuw ongeregeldheden in grote Amerikaanse steden TWEE TURKEN VERONGELUKT SUIKER DRIE CENT DUURDER CHROESJTSJOWBEGIN 1965 TOPCONFERENTIE met WESTELIJKE LEIDERS MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No. 16.302 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN pUREAU PAPENGRACHT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN REM-AANDELEN MAGNETISCH Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w„ f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 den er eveneens in slagen vraag stukken van socialistische opbouw op te lossen. Volgens Chroesjtsjow lijdt het gehele imperialistische sy steem de ene nederlaag na de ander. Over Zuid-Oost Azië zei hij: „Open lijk als gendarme optredend hebben de Amerikaanse strijdkrachten de democratische republiek Viëtnam aangevallen. Zij voeren een niet- verklaarde oorlog tegen het Zuid- Viëtnamese volk en onderdrukken het." Met betrekking tot Cyprus zei Chroesjtsjow, dat Turkije Cyprisch grondgebied had aangevallen onder invloed van de strijdkrachten van het imperialisme. BRITS PROTEST TEGEN BESCHULDIGING De Britse hoge commissaris op Cyprus, sir Alec Bishop, heeft gis teren een scherp protest tot de Cy prische minister van buitenlandse zaken gericht over een verklaring in het Cyprische huis van afgevaardig den, waarin werd gezegd, dat Groct- Brittannië en de Verenigde Staten de schuld moeten aanvaarden voor de jongste Turkse luchtaanvallen op het eiland. De Britse hoge commissaris beti telde deze beschuldiging als „volko- Aansluitend op de Russische be- men vals." Toen de Turkse aanval- lofte van steun, heeft premier len begonnen heeft de Britse rege- Chroesjtsjow gisteren in de hoofd- ring, en met haar andere regeringen, geld door de imperialisten, maar het st&d van Kirgizië „agressieve mach- haar best gedaan de Turkse regering imperialisme zou verpletterd wor- ten" gewaarschuwd, dat inmenging te bewegen haar vliegtuigen terug den". in Cyprische binnenlandse aangele- te roepen, aldus sir Bishop. e „igenheden en pogingen om geschil- Het was gisteren vier jaar gele- Soekarno, die sprak ter gelegenheid len door mjdde] van bombardemen- den, dat Cyprus onafhankelijk werd. !en niet tot iets goeds zul- Een woordvoerder van de Verenigde Naties zei, dat over het algemeen Chroesjtsjow noemde voorts de het bestand werd geëerbiedigd. Er positie van de Sowjet-Unie en die stonden geeh feestelijkheden op het van het gehele socialistische blok programma omdat de Cyprische mi- goed en sterk. Hij zei, dat de Rus- nisterraad vorig jaar had besloScn De regering van de Sowjet-Unie heeft aan president Makarios, in antwoord op diens verzoek om hulp, doen weten, dat als op Cy prisch grondgebied militair ingrijpen van buitenlandse zijde mocht plaats hebben, de Sowjet-Unie Cyprus zal helpen bij de verdedi ging van zijn vrijheid en onafhankelijkheid. De Sowjet-Unie verklaarde zich voorts bereid tot besprekingen over de hulp, die zij eventueel aan Cyprus zou kunnen verlenen, aldus Radio Moskou. De Sow jet-regering zal zich blijven inspannen voor het vinden van een vreedzame oplossing van het Cyprische vraagstuk, doch als de ontwikkeling der gebeurtenissen een andere wending mocht nemen en een inval op Cyprisch gebied mocht plaats hebben, zal zij zich niet afzijdig houden. Soekarno keert zich tegen V.S. President Soekarno van Indonesië heeft vandaag in een rede te Djakar ta verklaard, dat de V.S. zich steeds vijandiger gedragen tegenover Indo nesië en steeds vriendelijker tegen over Maleisië. Indonesië was „omsin- V.S. en Engeland krijgen schuld van Turkse aanvallen geleden onafhankelijk werd, zei, dat i_n de Indonesische luchtmacht en mari ne de sterkste waren in Zuidoost- Aziö» Indonesië bezat raketten en was nu in staat om zijn eigen straalmoto ren te maken. Spaanse hotelbedden voor Nederlandse kampeerders De 180 Nederlandse toeristen die via het Sporthuis Centrum een kam- peervakantie doorbrengen in Cala- fell aan de Spaanse Costa Brava, hebben na het hevige noodweer van vorige week twee dagen en nachten gratis bedden en verzorging gekre gen, aangeboden door de gezamen lijke hotels van het plaatsje. Zaterdag j.l. zijn zij weer terug gekeerd naar de camping, die nog geheel intact is. Van het aanbod om eerder met een vliegtuig naar Ne derland terug te keren, heeft nie mand gebruik gemaakt. Het weer in Spanje heeft de laatste tijd maar weinig van alle klimatologische heerlijkheden, die in de VVV- folders worden beloofd. Nu is weer de stad Santander en omgeving door 'n wolkbreuk en overstromingen ge troffen. Voor kanoliefhebbers weliswaar een buitenkansje, maar voor toeristen e.d. een nare zaak de plaats, waar de heer Van Termeij met voldoening lag terug te denken aan zijn eerste geslaagde redding. Na geruime tijd door de heer Van Termeij behandeld te zijn met de mond-op-mond-beademing kwam de jongen weer tot bewustzijn. Na zuur stoftoediening door het personeel van de strandpost werd ook dit slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht en ook dit slachtoffer maakte het he denmorgen goed. genover Azië betrof, zei hij, dat hij het met sommige opvattingen van de Franse regering niet eens was. Men moest echter erkennen, dat generaal De Gaulle een politiek voerde, die „realiteitszin" toonde. Als voorbeel den noemde hij het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en China en De Gaulles voorstel tot neutralisering van Zuid- Vietnam. Indonesië zou Noord-Viet- nam volledig steunen. en dat andere socialistische lan- Zondagnacht hebben zich in de New York, op Time Square, vernie- zujdelijke Chicagose voorstad Dix- lingen aangericht, moor botsingen tussen blanken en Volgens de politie kwamen de jon- negers voorgedaan, waarbij veertig gelui uit een dansgelegenheid en be- personen over het algemeen lichte gaven zij zich op weg naar Broad- verwondingen opliepen, die waren way toen een van hen een ijzeren pa- veroorzaakt door het gooien met pierbak opnam en deze doo r een Bij werkzaamheden voor de Ne- stenen en bakstenen. De meeste ge- winkelruit smeet. Zijn voorbeeld derlandse Gasunie in Ermelo is vrij- wonden waren blanken, dag de 31-jarige Mehmet Dündar uit £>e moeilijkheden begonnen in het Balikesir in Turkije om het leven weekeinde, nadat de eigenaar van gekomen. Een stalen buis viel van 'n slijterij een negerin, die hij ervan werd opgevolgd en van vijf magazij- werden de ruiten ingegooid. De politie wist de menigte spoedig te verspreiden. Vijf jongelieden zijn ge- O XX O lij ICi IJ UCgCXXXl, UIC XIXJ^XVXXXX j i i de wagen en trof de man, die op beschuldigde een fles met alcohol arresteerd. Een van hen liep ernstige slag werd gedood. Hü laat 'n vrouw houdende drgnk te hebben gestolen, en vier kinderen na. ontsloeg. In de buurtschap Hessem onder Negers gingen voor de winkel be- Ommen is vrijdagavond de 33-jarige togen, waarop de politie de toegan- ongehuwde Mehmet Seker uit Rize, gen tot de zaak afzette. Blanken, die eveneens in Turkije, bij een ver- kwamen kijken wat er aan de hand neger benoemd tot hoofd van het keersongeluk gedood. De- man, die was, werden door groepen jeugdige grootste politiebureau in de neger in Deventer werkte en in Lemeler- negers aangevallen, hetgeen tot een wijk Harlem, veld in pension was, werd door een algemene vechtpartij leidde, auto aangereden toen hij op zijn Een aantal winkels werd door ne- bromfiets het kamp, waar Turken gers geplunderd, zijn ondergebracht en waar hij op Een voor het grootste gedeelte uit Lloyd Sealy die al 21 jaar bij de po- bezoek was geweest, verliet. De in negers bestaande menigte van naar litie is, is de eerste neger die het Ermelo omgekomen Turk verbleef schatting ongeveer 1.500 personen bevel voert over een politiedistrict in dit kamp. heeft gisterochtend in het hart van verwondingen op door rondvliegende glasscherven. Neger politiechef in Harlem Michael Murphy, hoofdcommissaris van politie in New York, heeft een Hiermee heeft hij aan een van de eisen van de negerleiders voldaan. De nieuwe chef, de 47-jarige kapitein i Harlem. Mond-op-mond-beademing heeft gistermiddag op het strand van Katwijk het leven gered van twee drenkelingen. In beide ge vallen was het de 37-jarige bad gast, de heer M. van Termeij, in het dagelijks leven groentehan delaar in Zwammerdam, die bei de drenkelingen in het land der levenden mocht terug roepen. Omstreeks vier uur geraakte de 60- jarige heer C. C. F. uit Leiden, die de zwemkunst niet meester was in moeilijkheden, toen hij een afgedre ven bal weer op het droge probeerde te brengen. Door de oostenwind dreef de bal steeds verder af en toen de heer F. tot achter de eerste zand bank was gewaad zakte hij plots weg in de diepte. Een Duitse badgast zag de verdrinking voor zijn ogen afspe len en slaagde erin de heer F. die reeds bewusteloos was en een blau we kleur vertoonde op het strand te brengen. Direct schoot hierop de heer Van Termeij toe. Terwijl andere badgas ten hem behulpzaam waren met massage op borst en benen paste hij de mond-op-mond-beademing toe. Op het moment, dat mensen van de po- litie-strandpost ter plaatse arriveer den met het ,,Ambu"-zuurstofappa- raat gaf het slachtoffer een eerste teken van leven. Hierna werd het slachtoffer per ambulance overge bracht naar het Academisch Zieken huis te Leiden. Bij informatie heden morgen werd bevestigd, dat de toe stand van de heer F. goed is. TWEEDE REDDING Het tweede geval, waarin de heer Van Termeij weer met succes de mond-op-mond-beademing toepaste, speelde zich nog geen uur later af. Badende Duitsers troffen een be wusteloze knaap drijvende in zee aan. Het was de 8-jarige R. K. uit Leiden. De jongen werd aan het strand gebracht ongeveer op dezelf- De consumentenprijs van de suiker zal met ingang van vandaag met drie cent per kilogram zijn verhoogd. Deze prijsverhoging is nodig om de door de minister van Landbouw en Visserij voor de oogst-1964 vastge stelde garantieprijs van 65.per ton suikerbieten voor de telers te verwezenlijken en de marge voor de tussenhandel te verbeteren. In verband met de verwezenlijking van de garantieprijs voor de bieten heeft minister Biesheuveel de af- fabrieksprijs van suiker ingaande van 96.05 tot 98.60 per kg. ver hoogd. Hierbij zijn accijns en omzet belasting inbegrepen. Roemenië mag doen wat het wil ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30,- en i 40,- of het aller beste van 200.- en 400,-. Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma - Junghans Ewe Anker. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zondag heeft de Amerikaanse negerleider, ds. Martin Luther King, predikant van de kerk van de Baptisten in de V.S., tweemaal het woord gevoerd op de vijfjaarlijkse conferentie van de Europese Baptisten, die dit maal in het RAI-gebouw in Amsterdam is gehouden. De foto toont ds. King tijdens zijn preek van ochtend welke ook door de televisie werd uitzonden. Chroesjtsjow wil begin volgend jaar een topconferentie met de leiders van de westelijke wereld beleggen, zo blijkt uit een vraag gesprek, dat lord Thomson, de eigenaar van „Thomson News paper Ltd.", met de Russische premier heeft gehad en dat door de Britse „Sunday Times" werd gepubliceerd. Wat de ontwapening betreft had Chroesjtsjow gezegd, dat de Russen akkoord zouden gaan met een vrije en nauwkeurige inspectie als onder deel van een duidelijk ontwapenings program, als er een ontwapenings overeenkomst was gesloten en er een daadwerkelijk begin was ge maakt met de ontwapening zelf. De Russische premier was het er mee eens, dat de betrekkingen tussen het Westen en het Oosten nu beter waren dan een jaar geleden. Hij zei ook nu weer, dat Rusland zich graag zou willen losmaken van zijn verplich tingen in Laos en Zuidoost-Azië. Op de vraag hoe hij de oplossing van de kwestie-Cyprus zag, ant woordde Chroesjtsjow, dat de Britse troepen zijns inziens van het eiland weg moeten. JOHNSONS ACTIE „DOM" De Russische premier zei geen commentaar te willen geven op de positie van en de komende strijd tussen president Johnson en senator Barry Goldwater. „Ik wil mij niet in hun verkiezingen mengen," aldus Chroesjtsjow. Hij vond echter 'wel, dat Johnson „dom" was opgetreden tegen Noord-Viëtnam en beschreef dit optreden als een „voortzetting van de politiek van wijlen Dulles." Het geschil tussen China en Rus land was een „interne aangelegen heid tussen twee communistische landen en de kapitalistische pers moest daar geen publiciteit aan ge- Inzake de toenadering van Roe menië tot 't Westen merkte Croesjt- sjow op, dat Roemenië een „hechf en trouw communistisch land was," en dat het dit ongetwijfeld zou blij ven. Als een communistisch land vriendschap wilde sluiten met de kapitalistische wereld, dan had hij er geen bezwaar tegen. Toen Lord Thomson het denkbeeld van een lening op lange termijn voor de Sowjet-Unie opperde, ging Choesjtsjow daar enthousiast op in. „Dat lijkt me een uitstekend idee, zowel voor u als voor ons," zo had de Russische leider gezegd. Op de vraag voor welk bedrag die lening zou kunnen worden uitgeschreven antwoordde de Sow jet-premier: „On ze verlangens zijn zeer groot. Mis schien gaan we wel tot een miljard pond." KOELER Een hogedrukgebied, dat geduren de het weekeinde het weer in ons land grotendeels heeft bepaald, trekt over Oost-Europa weg. Tegelijkertijd breidde zich vanmorgen de invloed van een vrij diepe oceaandepressie, waarvan de kern bij Zuid-Ierland lag, over West-Europa uit. Aan de voorzijde ervan voerden zuidooste lijke winden vandaag warme lucht naar ons land. Om de depressie heen stroomt echter koele oceaanlucht in de richting van West-Europa. Het kou-front, dat deze lucht begrenst, lag maandagmorgen boven West- Frankrijk, waar het regen bracht. Het front zal in de komende nacht ons land passeren, waarna de wind ruimt naar zuidwest en nog verder toeneemt. Vanwege de aanvoer van koelere lucht zullen de temperaturen morgen aanmerkelijk lager zijn dan vandaag. Er zullen opklaringen voor komen, maar ook zullen plaatselijk enkele buien vallen. ZON- en MAANSTANDEN 18 Aug.: zon op 5.28, onder 19.58; maan op 17.29, onder 0.25. H oogwaterstanden 18 Aug.: v.m. 11.29. KORRELTJE Het vereist dikwijls veel moed om aan je overtuiging vast te houden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1