Een triest begin voor jonge spelers Afwachtend baseline-spel schakelt jeugd uit Wielrenners aangewezen voor Wereldkampioenschap DOELMAN TfflE NIET ERNSTIG GEBLESSEERD Imponerende Axkit Hollandia maakt uitstekende kans 1 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 NA TIONALE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Met een voor ae tweede week van augustus welhaast ongekend mooi somerweer zijn maandag op de METS-banen ln Scheveningen de nationale tenniskampioenschappen 1964 begonnen. Stralende zonneschijn en toch niet warm. Het was voor de aan wind en regen gewende tennistop nau welijks te geloven. Schuchter begonnen ie aan hun partijen de ballen ver binnen de lijnen houdend. Het was niet nodig, want de wind die boven het METS-complex zulke verraderlijke capriolen kan maken, liet geheel verstek gaan. Helaas, de overschakeling op een forser speltype, mislukte bij de meesten. Het bleef vaak bij een angstig pogen de bal in het spel te houden, inplaats van ,,in" te sijn voor scorende slagen. Daarbij komt nog dat geen van de geplaatste spelers op de baan kwamen. ONDERSPIT In het meestal nogal afwachtende baseline-spel dolven vaak de jonge spelers het onderspit. Carel Thijsse, winnaar van de knickerbockerwed strijden, verloor van Peter Scholtz, Peters Soeters, de kampioen bij de jongere jeugd, werd uitgeschakeld door de Eindhovenaar Jaap Arends. Alleen de kampioen van de oudere jeugd, Niek Fleury wist zich te hand haven: 75, 64 tegen Ko Korte - weg. FRIS OP DE AANVAL Twee spelers ontworstelden zich aan de druk, die het spelen in de „nationale" met zich mee schijnt te brengen: Han Haks en Peter Blaas. Beiden speelden fris op de aanval met oplopen na de eerste service. Peter Blaas vergat echter de bal bin nen de lijnen te houden en verloor in drie sets van Bokdam, maar Haks, vierde speler van Leimonias, kwam op eigen terrein prima voor de dag en klopte de nog altijd vaste Wim Breukink met 64, 61. Sensaties in Oslo door snelheid van Mike Larrabee De Amerikaan Mike Larrabee zorgde masadagavond, op de eerste dag van internationale atletiekwedstrijden in Oslo voor een sensatie. Als een geoliede machine liep hij de 400 meter in fan tastisch 45.4 sec., de snelste tfjd van het Jaar en versloeg sterke tegenstan ders als de Pool Andrez Badenski en zijn landgenoot Olan Cassel, die 46.1 sec. liet afdrukken. Met deze prestatie bleef Larrabee slechts een halve seconde verwijderd van het wereldrecord dat op naam staat van zijn landgenoot Otis Davis en de Duitser Carl Kaufmann. Voor nog een Amerikaanse zege zorgde polsstok hoogspringer Fred Hansen met 5 meter precies. Voor de tweede maal in een week tijd werd de Noorse wereldrecordhou der speerwerpen, Terje Pedersen, ver slagen door de Poolse routenier Janus Sidlo. Sidlo won met 80.24 meter en Pedersen werd tweede met 80.17 meter. Bij de dames zorgde Berit Berthelsen- Toien voor een in het oog lopende pres tatie bij het verspringen met 6.42 meter. ZWEMMEN Murray Rose toch naar Tokio In een brief aan Avery Brundage, de president van het Internationale Olym pische Comité, heeft de bekende zwem- trainer Bob Kiphuth voorgesteld de Australische wereldrecordhouder Mur ray Rose ale individueel deelnemer in Tokio te laten starten. Murray Rose is door de Australische zwembond niet voor de Olympische Spelen aangewezen. De Australische bond stelt zich op het standpunt dat Rose, omdat hij niet aan de Olympische selectiewedstrijden heeft deelgenomen, ook in Tokio niet voor Australië kan uitkomen. Murray Rose veroverde in 1956 tij dens de spelen in Melbourne twee gou den medailles op de 400 en 1500 meter vrije slag. In Rome prolongeerde de Australiër zijn titel op de 400 meter vrije slag. Tijdens de Amerikaanse Zwemkampioenschappen. die onlange in Los Altos werden gehouden won Rose de 1500 meter vrije slag in de nieuwe wereldrecordtijd van 17.01.8. Rose werkt sedert 1959 als televisie regisseur in Californië. De Australische zwemmer, die wegens drukke werk zaamheden in maart niet naar Sydney kon gaan voor de kwalificatie wedstrij den, heeft overigens nog maar weinig contact met zijn vaderland. Berge Philips, de voorzitter van de Australische zwembond, wil Rose ech ter niet in de Olympische ploeg opne men, omdat hij zich niet gekwalificeerd Bij de dames kwamen alle ge plaatste speelsters op de baan. Vaak was het inslaan, even spelen en zich laten feliciteren. Tegenstand ont moetten ze in de meeste gevallen nauwelijks. Titelhoudster mevr. Rid derhof zette de Haagse Ellen Reidt met tweemaal 6—0 langs de kant, An ja Lepoutre gunde Iet je van der Zee één game en Betty Stöve liet Madsy Rollin Conquerque, langza merhand veterane in het kwadraat, evenmin verder komen. Het verschil in tempo was hier ongeveer gelijk aan het verschil in leeftijd, d.w.z. Betty liep en sloeg driemaal zo hard. LEIDSE OVERWINNINGEN Trudy Groenman, door velen ge doodverfd als de aanstaande kam pioene, overtuigde minder. Ze had tegen Rietje Duyn-Tervoort een long set nodig (6—2, 7—5). In de derde ronde komt het Groningse meisje tegen Ria van der Haghe, die dit seizoen al van mevr. Ridderhof heeft gewonnen en ook op de eerste dag van de nationale titelstrijd een goe de indruk maakte. De Leidenaar Nijeboer won in twee sets (6—3, 6—3) van Pijnen burg uit Breda. En ook bij het ge mengd dubbelspel dwong hij samen met mej. Van de Weg Pijnenburg/ Thijsse met ft—2, 64 de zege af. Fredy Marinkelle en Karamoy had den aanvankelijk meer moeite met mevr. Duyn/Tervoort 36, 75, 6—1. Co Oele samen met Tiemen Groen De sportcommissie van de KNWU soigneurs gaan mee H. de Haan en heeft maandag de volgende renners P. Liebregts. Mecaniciens zijn J. Aan- aangewezen om Nederland te verte- dewiel en W. Verhoven. De plaats genwoordigen op de wereldkampioen- van deze laatste wordt echter bij de schappen wielrennen, die in Sallan- baanwedstrijden ingenomen door J ches (weg) en Parijs (baan) worden Spenkelink. gehouden. Anquetilniet meer in de Tour van 1965 Professionals Sprint: Joop Captein, Amsterdam. Achtervolging: Henk Nijdam, Zun- dert. Stayers: Henriy Marinus, Amster dam, achter Koch. Weg: Jo de Roo, Kruiningen; Jan Janssen, Ossendrecht; Peter Post, Amstelveen; Arie den Hartog, Zuid- land; Jo de Haan, Huijbergen; Huub Zilverberg, Goirle; Bas Maliepaard, Willemstad; en Ab Geldermans, Be verwijk; reserves zijn Rik Wouters, Baarle-Hertog; Cees Lute, Castricum; Cees Haast, Rijsbergen; en Cees van Amsterdam, Breda. Henk Nijdam, die wel was geselecteerd, voor de weg- ploeg, heeft zelf verzocht daarin niet te worden opgenomen aangezien hij zich geheel wil toeleggen op de ach tervolging. Amateurs Sprint: Piet v. d. Touw, Den Haag; Ad de Graaf Rotterdam; en Bram Breur, Nieuwe-Tonge. Achtervolging: Tiemen Groen, Fol- lega, en Co Oele, Abbenes. Stayers: Jaap Oudkerk, Amster dam, achter de Graaf en Bert Ro- mijn, Den Haag, achter v. Roey. De renners voor de titelstrijd op de weg en voor de ploegentijdrit over 100 km zullen nog worden aan gewezen. Chef d'equipe is mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong, coaches zijn Joop Middelink voor de wegploeg en Jan Derksen voor de baanploeg. Als Monster toernooi ORANJE GROEN Op zaterdag 29 en zondag 30 aug. a.s. organiseert Oranje Groen op de terreinen aan de Boshuizerkade weer haar jaarlijkse monstertoernooien voor adspiranten en pupillen. Dat deze toernooien zich in 'n nog steeds groeiende belangstelling mogen ver heugen blijkt wel uit het feit, dat deelnemende elftallen kon worden geboekt en het uit negen foliovel len bestaande wedstrijdprogramma niet minder dan 106 wedstrijden omvat. In totaal zullen weer zo'n ruim 400 jeugdige voetballertjes enige kostelijke voetbaluren bele ven. De blessures van de nieuwe doel man van ADO, de jonge Ton Thie, die vorig seizoen het doel van Her mes DVS verdedigde, blijken mee te vallen. Thie kwam zondag in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Borrusia Dortmund in aanraking met een Duitser en men vreesde voor een hersenschudding. Later bleek dat zijn blessures meevielen, zodat hij a.s. woensdag, wanneer ADO in het Zuiderpark tegen West Bromwich Albion speelt, waarschijn lijk weer bij de Hagenaars onder de lat zal staan. Jacques Anquetil, viervoudig win naar van de Ronde van Frankrijk, heeft maandagavond na een crite rium in Chateaugiron verklaard in overleg met zijn toekomstige bazen besloten te hebben volgend jaar niet aan de Ronde van Frankrijk deel te nemen. Daarentegen zou hij, met Raphael Geminiani als co-équiper, debuteren in de Rallye van Monte- Carlo. Internationaal Korfbaltoernooi LKC Fluks Op zondag 23 augustus a.s. organi seert de LKC „Fluks" op de terrei nen aan de Zoeterwoudsesingel van 9.30 tot 18 uur haar jaarlijks senio ren-toernooi. dat door de deelname van de Londense club „Mitcham" ditmaal een internationaal tintje krijgt. Er zal worden gespeeld in drie afdelingen met als deelnemen de verenigingen: Mitcham (Londen), Deto (Eindhoven), Naës (Enschede), S.O.S. (Nijmegen), S.K.V. (Utrecht) B.E.P. (Purmerend), H.S.V., Die Haghe, H.K.V., Phoenix (allen Den Haag), K.N.S., Vicus Orientus en Fluks. Voorts omvat het programma nog een tweekamp tussen een Haags veteranenteam en een veteranen- team van Fluks. WATERPOLO LZC-DAMES VERSLAGEN DOOR HAARLEM In het zwembad Poelmeer heeft de dameswaterpoloploeg van de Leidsche Zwemclub een gevoelige 60 neder laag geleden tegen het toch niet sterke zevental van Haarlem. Hier bij kan als verontschuldiging voor de Leidse dames aangevoerd wor den dat zij met niet minder dan vijf invalsters moesten spelen, daar vele speelsters op vakantie zijn. De eerste helft werd met een 3—0 stand afgesloten, terwijl de andere drie doelpunten na de rust werden gescoord. De maaksters van de tref fers waren: Nel Goedhart 5 x en Thea Holsken 1 x. Woensdagmiddag geeft Duindigt een uitstekend programma van tien koersen. De in grootse vorm verkerende Axkit Hollandia, die bij zijn laatste optreden zo'n imponerende overwinning in de Grote Prijs van de Randstad Holland behaalde, heeft in het zevende nummer een uitsteken de kans om zijn zegereeks voort te zetten. We schatten de veelbelovende vijfjarige achter de startauto op het ogenblik zeker op een kilometertijd van 1.21.-. Tegen zulk geweld is geen van zijn dertien rivalen opgewas sen. De meeste tegenstand kan theoretisch komen van Ysloper, een in drukwekkende vos die snelheid aan kracht paart. Erebus, Xandover. Outsider: Zypa- ni. Haverprijs, met trio: Axkit Hol landia, Xenocraat, Merrie Belle. Outsider: Ysloper. Majestoprijs, ren: Peeler, Susie Darlin, Marina. Perzikprijs, eerste afdeling: Zam- pa, Zoon van Kievit, Zalkestis van Margaret Smith verslaat opnieuw Maria Bueno Voor de tweede maal sedert Wimble don heeft de Australische Margareth Smith haar Braziliaanse rivale Maria Ester Bueno een nederlaag toegebracht. De eerste maal gebeurde dit in Hilver sum tijdens de internationale kampi oenschappen van Nederland. Margaret had toen drie sets nodig. Maandag, in de finale damesenkelspel van de inter nationale Duitse kampioenschappen te Hamburg, behaalde zij een zeer over tuigende zege. Het werd in 39 minuten 61 64 en Le Bueno was eenvoudig machteloos. De Spanjaarden Jose Arilla en Ma nuel Santana eisten de titel in het he rendubbelspel voor zich op door een zege met 64 16 75 63 op de Duitser Wilhelm Bungert en diens Australische partner Ken Fletcher. Internationale wielerwedstrijd in Zeeuws-Vlaander en Voor de eerste maal zal dit jaar (op zaterdag 29 en zondag 30 augus tus) een Internationale Omloop van Zeeuws-Vlaanderen voor amateurs worden gehouden. België en Zwit serland hebben reeds toegezegd een ploeg te zullen sturen naar dit eve nement, dat georganiseerd wordt door de wielercomité's van Terneu- zen en Oostburg. Meer concurrentie voor DOCOS en LDWS De splitsing van de voormalige Haagse eerste divisieclub Schevenin gen Holland Sport (SHS) in de semiprofclub Holland Sport en de amateurvereniging Scheveningen heeft een verandering gebracht in de samenstelling van de vierde klasse B. In deze afdeling, waarin de Leid se verenigingen DOCOS en LDWS uitkomen is als twaalfde vereniging „Scheveningen" toegevoegd. De 62-jarige mevrouw J. W. M. van de Zalm-Wielders uit Tiel, is gisteren, toen zij op de Stationsweg te Tiel met haar fiets in botsing kwam met een truck ifiet oplegger, zo ernstig gewond, dat zij aan de op gelopen verwondingen is overleden. De vierjarige Boukje de Groot uit Oosternijkerk is gisteren, toen zij plotseling de Dorpsstraat van haar woonplaats overstak, door een tank wagen aangereden en op slag ge dood. BIJROLLEN Ysloper is echter een poosje weg geweest en het is zeer de vraag hoe hij zich deze eerste keer wil gedra gen. Xenocraat, redelijk in vorm de laatste tijd, en misschien de Ameri kaanse Merrie Belle kunnen na Ax kit de bijrollen vertolken. De landgenote van Merrie Belle, de driejarige merrie Azalea Hanover, komt in de slotkoers voor de tweede keer in Nederland uit. Verleden week beantwoordde de snelle Aza lea nog lang niet aan de hoogge spannen verwachtingen. Misschien dat ze nu beter uit de bus zal komen. Voorlopig kan men haar eigenlijk maar het beste even afwachten. Yackie Moore en Alkestis van E zullen het Azalea in ieder geval moeilijk genoeg maken. De eerste koers begint om half vier en onze prognoses zijn: Oogstprijs: Beatrice R, Chic Spen cer, Barcelona Dynamic. Tarweprijs: Caravelle, Charles Hollandia, Corna M. Gerstprijs, met trio: Bosvink S, Athos the Saint, Arion Athel. Outsi der: Anton. Koridonprjjs, ren: Aquilian, Sa pristi, Gegenliebe. Roggeprijs: Astrid Hollandia, Asil- verno, Zeggers Hollandia. Bosbesprijs: Bento Hollandia, Art Kongo krijgt meer militaire hulp van V.S. en België De Verenigde Staten en België zijn overeengekomen, hun economische en militaire hulp aan de Kongolese regering uit te breiden, zo werd gis teravond van officiële Amerikaanse zijde vernomen. Dit is het voornaam ste resultaat van het bezoek, dat d§ Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken voor politieke aan gelegenheden, Averell Harriman, verleden week aan Brussel heeft ge bracht. Rond 250 jonge Kongolezen heb ben gisteren de ambassade van Boe- roendi in Leopoldstad geplunderd en de auto van de zaakgelastigde in brand gestoken. Niemand werd ge wond. Volgens ooggetuigen deed de Kongolese politie, die van de aanval getuige was, geen poging om tussen beide te komen. Na de plundering van de ambas sade trok de groep naar de ambts woning van president Tsjombe van Kongo. De betogers schreeuwden „Lang leve Tsjombe" en „Weg met het communisme." Zondag heeft Tsjombe verklaard, dat de Chinezen de rebellen in Kongo helpen via de ambassade van com munistisch China in Boeroendi. De betrekkingen tussen Kongo en Boe roendi zijn al enige tijd gespannen. Champagnole herdacht de vijf vermisten Gisteren zijn in Champagnole de vijf vermiste mijnwerkers en de ar beider die bij de reddingswerkzaam heden om het leven kwam herdacht. Familieleden van de vermisten dank ten de medewerkers aan de reddings pogingen en verklaarden, dat naar hun mening alles was gedaan wat mogelijk was om de achtergebleve nen te vinden. E. Perzikprijs, tweede afdeling: Yac kie Moore, Alkestis van E., Ydolius. Outsider: Azalea Hanover. UDO op NKS-kamp Ook dit jaar is UDO weer op kamp gegaan en wel van 2 t.e.m. 8 augus tus naar Zundert en Tilburg. Van de pl.m. 55 jeugdleden tussen de 12 en 17 jaar waren er maar liefst 35 die aan deze kampen deelnamen. Zon dag 2 augustus werd vertrokken vanaf de R.K. Kerk te Oegstgeest. Uitgewuifd door vele ouders en be kenden reden we via Utrecht, Den Bosch naar Tilburg om de le groep af te zetten om vervolgens de ande ren in Zundert af te zetten. Wat be treft het weer hebben we niet te kla gen gehad, want de gehele week was het stralend weer. ZUNDERT Zondagsavonds werd, na enkele noodzakelijke formaliteiten, om 7 uur het kamp geopend door de aalmoeze nier. Na het openingsgebed werden onder het zingen van het „Wilhel mus" de vlaggen gehesen. Vervolgens werden alle tenten door de aalmoeze nier ingezegend, waarna iedereen vrij was om de omgeving wat te bezichti gen, waarbij natuurlijk allereerst naar een snackbar werd uitgekeken om hier in de vrije tijd de inwendige mens te versterken. Terug in het kamp werden om half elf de lichten gedoofd, waarna de eerste slapeloze nacht een aanvang nam. Van maandag tot en met vrijdag stond de gehele week in het teken van sport en spel. Het voetbalpro gramma was verdeeld in 4 poules, waarbij iedere vereniging een hele competitie speelde. UDO werd inge deeld in poule B en D. Na zeer span nende wedstrijden wist UDO 1 juist niet de le plaats te bereiken. UDO 2 daarentegen veroverde wel de le plaats. Maar de finale werd helaas met 21 verloren van SJC. Bij het volley-bal veroverde UDO la glans rijk de le prijs, terwijl UDO lb op de 3e of 4e plaats eindigde. UDO 2a werd le in poule D, maar verloor ook nu weer de finalewedstrijd en wel te gen Vredenburgh. UDO 2b belandde op de 3e plaats. Geheel buiten verwachting behaal de UDO 1 de le prijs bij de vijfkamp. Woensdag. Om ongeveer kwart over drie werd begonnen met de wan deling. Deze ging in de richting van de Belgische grens. Na ongeveer 15 km gelopen te hebben, kwamen de jongens zeer vermoeid terug, hetgeen deze keer eens geen slapeloze nacht betekende. Donderdag kregen we nog bezoek van de voorzitter, de heer J. J. v. d. Geest, met z'n gezin, terwijl ook de geestelijk adviseur de weleerwaarde heer Lansbergen nog naar het kamp terrein op zoek was geweest. Vrijdag was het de laatste dag, 's- avonds werd in het sportpark in de buitenlucht de sluitingsavond gehou den, maar het programma viel helaas in het water door een zware onweers bui. Zaterdag was het al om 6 uur op staan geblazen, want om 7.00 uur werd vertrokken in noordelijke rich ting naar Oegstgeest. Uit de opge wekte stemming bleek wel dat een ieder zeer voldaan was, zodat ook deze kampweek weer geslaagd was. Maandag 17 augustus organiseert de Leidsche Zwemclub een inter nationaal polotoernooi. De plaats voor dit treffen is nog niet vastge steld. Indien mogelijk zullen de wed strijden worden gehouden in het nieuwe zwembad de Vliet, is dit on mogelijk dan zal Poelmeer 't strijd perk zijn. Deelnemende verenigin- X\ rXT» jé - m X'" V ';*v- I JJIf! Dit is een overzicht van de belangrijkste sportvelden en -stadions, die tijdens de komende Olympische Spe len, die vandaag over een maand beginnen, gebruikt zullen worden. Uiterst rechts (1) en links (4 en 5) de Watpmnln leu, luc vauudag uvci ccii niaanu utguiiit», gcuiumn «viucu. xxv-x01 1^1,1113 j./ cu mins vi uc flaime uit Canada de Leidse Wa- hockeyvelden; in het midden (7) het verkeersplein met de -toren. Daarnaast (6) de hal, voor de binnensporten zoals worstelen. Aan de andere kant van het plein, (3) het grote voetbalstadion. Volleybal zal in de hal, naast hockeyveld nr. 1 ge speeld worden (2). League uit Canada, de Leidse Wa tervrienden en een gecombineerd team van LZC.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8