Nederland in ZES finales! UNIEK FEIT IN DE GESCHIEDENIS VAN VADERLANDSE ROEISPORT Duidelijk herstel zorgde nog voor redelijke eindklassering GERINGE BUITENLANDSE DEELNAME BLUKT BUITENGEWOON KRACHTIG Nederlands record met meer dan acht seconden gebroken ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1864 Dl LEIDSE COURANT De enige Nederlandse ploeg, die zich bij de herkansingen niet in de finale wist te roeien, was de Neder landse vier met stuurman, de Laga-Njord-combinatie. Na een buitengewoon opwindende strijd kwamen sjj juist 0,3 seconde te kort om de sterke Poolse ploeg te verslaan: 6.30,63 om 6.30,33. Het zou de enige Neder landse teleurstelling blijven. De dag der herkansingen werd een Nederlandse dag. Na de reeks teleurstellingen van donderdag volgden vrijdag bij de herkansingen van de Europese roeikam- pioenschappen op de Amsterdamse Bosbaan triomf na triomf. In zes van de zeven finales van zondag zullen de oranje-roeiers starten, een record in de geschiede nis van het vaderlandse roeien. Zelfs leek het even, dat ook die zevende eindstrijd bereikt zou worden. De gestuurde vier van Laga bedreigde in de laatste fase van de herkansing der vieren de Poolse ploeg geducht, kwam zelfs even met de vier uit Wroclaw gelijk te liggen en scheen de overwinning veilig te gaan stellen. Helaas, met een uiterste krachtsinspanning zorgden de sportstudenten uit Polen voor een laatste sprint die hen een half tafje voorsprong bezorgde. ZEER OVERTUIGENDE ZEGES Zes finales dus voor Nederland, een ongekend succes voor een klein land, dat wat plaatsen in de eindstrijden betreft de gezamenlijk Duitse ploeg evenaart en slechts Rusland, dat goed bleek voor alle zeven plaatsen, moest laten voorgaan. Op prachtige wijze hebben de Nederlandse roeiers zich dus gerevancheerd voor de magere donderdag. De eerste twee internationale Bosbaanrecords, die tijdens de kampioenschappen verbeterd werden, kwa men dan ook op naam van Nederlandse roeiers. Het gezegde wil, dat de dag niet geprezen dient te worden voordat de avond gevallen is. En de waarde van de Nederlandse triomfen in de her kansingen staat dan ook eigenlijk pas vast als zondag in de vroege avond ;de slotrace der achten ten einde is. Gezien de wijze, waarop de Nederlan ders op deze tweede dag van de Europese titelstrijd hun tegenstanders terugwezen, moeten de vaderlandse ploegen in staat worden geacht ook in de gevechten om de medailles meermalen hun kandidatuur te kunnen stellen. Bijzonder verheugend was in dit verband, dat Blaisse-Veenemans en Rob Groen hun slechte prestaties van donderdag volkomen deden vergeten en onbedreigd in een voortreffelijke stijl wonnen. De triomferende Am sterdamse équipe bleef met 6.51,72 juist 0,3 seconde boven het oude in ternationale baanrecord, dat zij ook reeds op zijn naam had. Rob Groen werd na een snelle start geen ogen blik meer bedreigd en liet zich reeds ver voor de finish uitdrijven; had hij dit niet gedaan, dan had ook hij een goede kans gehad om het baanrecord te verbeteren. Nieuwe sterren Prachtig en verrassend was vooral de wijze, waarop de een maand gele den nog volkomen onbekende Utrechtse studenten Rouwé en Hart suiker zich naar de finale roeiden. Wanneer zij een tiental meters voor de finish niet door een loze claxon waren misleid, hadden zij het baan record ongetwijfeld royaler gebro ken dan nu. Hoewel zij zich dus de laatste tien meter lieten uitdrijven, knabbelden zij toch nog 1,4 seconden van het op naam van Njord staande record af. Ook de ongestuurde vier, de Nereus-Willem IH-combinatie, be- OLYMPISCH VUUR OP 21 AUGUSTUS ONTSTOKEN Het Olympisch vuur voor de 18e Olympische Spelen in Tokio wordt op 21 augustus in aanwezigheid van de jonge Griekse koning en Olym pische zeilkampioen Constantijn en zijn zuster kroonprinses Irene op de gewijde vlakte van het antieke olym- pia ontstoken. Een Japanse delegatie, die op 18 augustus in Athene aan komt, zal de ceremonie bijwonen. Te voren zal koning Constantijn een krans leggen op de tombe in de Inter nationale Olympische Academie, die het hart van Baron de Coubertin bevat. De fakkel met het Olympische vuur wordt dan in een estafetteloop naar Athene gebracht, waar deze in de avond van de volgende dag zal aan komen. Een aan de fakkel aangesto ken vuur zal de gehele nacht op de Acropolis branden, terwijl de fakkel zelf "na een feest in het Panathe- naeën-stadion op het vliegveld van Athene in aanwezigheid van de Griekse koning aan het Japanse or ganisatie-comité zal worden overge dragen. Een speciaal Japans vlieg tuig brengt het vuur dan op de 23ste staande uit Boelen, Enters, Wartena en Castelein, hoefde zich niet tot het uiterste in te spannen om de finale te bereiken; ook op dit nummer heeft Nederland zondag een goéde kans op een ereplaats. Dedouble scull Al- win-Bots plaatste zich niet zo over tuigend in de finale, maar na een wat zwakke start kregen de Amsterdamse studenten toch bijna een halve leng te voorsprong op hun belagers. tie, hadden afgelegd, kreeg Neder land nog een zesde finaleplaats, waarvoor de acht van Nereus-De Laak verantwoordelijk was. Slechts zeven ploegen hadden voor het nummer van de achten ingeschre-. ven, zodat slechts een enkele ploeg de finale zou moeten missen. In dé herkansing van vijf teams, die volg de zou dan ook alleen de laatst aan komende uitgeschakeld worden. Toch zou het onjuist zijn de pre statie van de Nereus-De Laak combi natie daardoor laag aan te slaan. Na dat vaststond, dat Zwitserland de eindstrijd wel moest missen, is de Nederlandse ploeg onverdroten in de aanval gebleven. Het succes bleef niet uit: met de laatste haal passeer den de Nederlanders nog juist de acht van de Azzurri, die de klokken precies 0,01 seconde later deed stil staan. Klasse aanwezig Nederlandse finalisten De volgende roeiers zullen na de glorieuze herkansingen van gisteren Nederland verte genwoordigen in de finales, die morgen zullen worden ver- roeid: Twee zonder stuurman: Blaisse- Veenemans (Nereus); Skif: Rob Groen (Aegir); Twee met stuurman: Rouwe-Hartsuiker (Triton); Vier zonder stuur man: Enters, Boelen, Wartena en Castelein (Nereus-Willem III); Dubbel twee: Alwin-Bots (Willem III) en Achten: Ne reus-De Laak-combinatie. Di Stefano naar Espanol Barcelona? Het touwtrekken om Alfredo di Stefano gaat onverdroten door. Vol gens de president van Espanol Bar celona zal de beroemde middenvoor het komende seizoen voor deze ver eniging uitkomen. Di Stefano maakt dan zijn debuut voor zijn nieuwe club op 13 september a.s. tegen Real Madrid. Over de grootte van de transfersom werd niets bekend ge maakt. Di Stefano heeft inmiddels een aanbod van AC Milaan afgesla gen. In de dertiende en voorlaatste etappe van de Ronde van Zuidslavië is Jo Tummers zesde geworden en daarmee de beste Nederlander. In het algemeen klassement, waarin de Nederlanders geen rol van betekenis spelen, heeft de Zuidslaaf Valencic de leiding. De Nederlandse renner Beugels is tweede geworden in de dertiende etappe van de Ronde van St. Lau rent. In het algemeen klassement bezet Beugels nu ook de zesde plaats, Van der Vleuten is tiende, Van Ke- menade 18e en Boog 39e. De Belg Dhaene draagt nog steeds de leiders trui. QUICK BOYS-TELSTAR (MéT MAP MARIJT) Vanmiddag om vyf uur wordt op *t gemeentelijk sportpark „Nieuw-Zuid" te Katwijk een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen Quick B. en de nieuwe eredivisieclub Telstar. Bij de Noordhollandse gasten zal de oud-Noord wij kspeler Map Marijt de linksbuitenplaats bezetten. Jan van Heek is bij de inter nationale militaire kampioenschappen in het Spaanse Coruna vijfde ge worden bij het hoogspringen met een sprong van 1.80 meter. De 100 meter- loper Leo de Winter plaatste zich in de finale, evenals de Nederlandse estafetteploeg, bestaande uit De Win ter, Smit, Essenstam en Vlam. Nol Kloosterman staakte de strijd De gisteren verreden achtste etap pe heeft de Nederlandse ploeg in de Ronde van Polen zijn beste man in het algemeen klassement gekost. De Leidenaar Nol Kloosterman, na ze ven etappes de bestgeklasseerde Ne derlander, gaf in deze 140 km lange etappe namelijk op. Brink verzachtte het Nederlandse leed wat door als tweede te eindigen; in de algemene rangschikking blijft Zielinski in de leiderstrui, terwijl nu Van Breugel de beste Nederlander is: 10e op 11 minuten en 59 seconden. Breeuwer bezet de 16e en Brink de 25e plaats. STUDENTENSCHAAKOLYMPIADE BEëINDIGD Leidenaars boven 50% De elfde schaakolympiade voor stu dententeams behoort weer tot het ver leden. De Leidenaars Joop Piket en Ad van den Berg. die deel uitmaakten van het Nederlandse team, zijn inmiddels vol nieuwe indrukken en ervaringen van hun veertiendaagse reis naar het Poolse Krakau teruggekeerd na zich in de laatste ronden wat hersteld te heb ben van de hijzonder zwakke start. LANGE ZEGEREEKS In de vijfde ronde trok Nederland wat bij door een 31 zege op IJsland, waarbij Ad v. d. Berg een vrij duffe remise maakte met Nordfjord en Joop Piket vanuit een glad verloren stelling Bjornsson beschwindelde. Dit herstel zette zich in de zesde ronde voort door een forse overwinning op het zwakke Italië (31/*Vi)tot welk succes Piket een punt bijdroeg door een vreselijke veegpartij tegen Agnes. Tegen de man nen van Fidel Castro werd in de acht ste ronde een vlotte 31 overwinning geboekt, waarbij Ad v. d. Berg remise maakte met Garcia en Piket Marcos wist te verslaan. In de negende ronde volgde nog een terugslag toen de Fin nen onze landgenoten verrasten en met een kleine 2V-lVs zege gingen'strijken. Ad v. d. Berg zorgde voor het enige winstpunt, omdat hij de opening veel gezonder speelde dan zijn tegenstander en daarna vrij snel won. Joop Piket daarentegen kreeg na een wat dubieus pionoffer enige tegenkansen. maar kwam na een uiterst ingenieuze afwik keling in een verloren eindspel terecht. Het toernooi werd besloten met de wed strijd tegen Zweden, die met grote cij fers (S'/i>/j) gewonnen werd. Ad v. d. Berg boekte met zwart de volle winst, toen zijn tegenstander na een kansrijk stukoffer voor drie pionnen van de Lei- de naar zonder meer een vol stuk weg gaf en toen drie „boeren" tekort kwam. VIJFTIENDE PLAATS Door deze resultaten eindigde de Ne derlandse ploeg in de finalepoule B op de derde en daardoor in totaal op de vijftiende plaats, hetgeen toch wei wat minder is dan men de laatste jaren ge wend was. De beide Leldenaren hebben zich in dit milieu behoorlijk geweerd; zij bleken duidelijk te sterk voor de zwakkeren, maar juist te zwak voor de sterken. Van Joop Piket, wiens repu tatie langzamerhand wel gevestigd is. is een score van 4 uit 7 geen verrassing, maar de 5 uit 8 van Ad van den Berg is een keurige prestatie, die aantoont, dat de Leidse top ook voor hem niet onbereikbaar lijkt. NOG IDEAAL ZEILWEER IN HOLLANDWEEK II Het kon niet op. Zelfs nadat alle vijf voor Tokio aangewezen ploegen hun prachtige proeve van bekwaam heid voor Simon de Wit, de chef de mission van de Nederlandse delega- Zeker, de uitslagen van de finales zullen de waarde van de overwinnin gen van vrijdag nader moeten bepa- rp - len. Vast staat echter wel, dat de Ne- 1 Oegltt derlandse Roeibond over een groot aantal ploegen van internationaal formaat beschikt. Een uiterst pretti ge omstandigheid. Zeker nu de Olympische roei-regatta op de Toda- baan bij Tokio zich steeds nadruk kelijker gaat aankondigen. We wezen er reeds op, dat de buitenlandse deelname in de Hollandweek II niet zo sterk is. Zij beperkt zich tot enkele Oostenrijkers, twee Duitsers, een Belg, een Nieuw-Zeelander en een Tsjech in de FD-klasse en twee Belgen plus een Zuid-Afrikaan in de Finnjollenklasse. Van deze weinige buitenlanders zijn er evenwel twee in geslaagd na twee wedstrijden een beslissende voorsprong te nemen op de overige deelnemers in hun klasse. In de FD-klasse is dit de Oostenrijker K. Geiger, die na een sterk gezeilde race gisteren weer met goede voorsprong als eerste over de eindstreep kwam, ditmaal gevolgd door Bart Kraan, die hem de gehele wedstrijd trouw gevolgd was. Ben Verhagen, Olympisch afgevaardigde in deze klasse, moest zich lange tijd met een plaats achter de kopgroep tevreden stellen, want bij merkteken 2 lag hij nog in twaalfde positie. Hij slaagde er even wel in steeds meer op zijn concurrenten in te lopen en kwam tenslotte als derde binnen. wedstrijd dus helemaal achteraan be gon. Reeds zijn eerste slag over stuur boord bleek geslaagd, want hij was hiermede het gehele Drakenveld ge passeerd, rondde als eerste het eer ste merkteken en kwam als eerste voor Cor Groot, Wim van Duyl, Frech en Klomp over de eindstreep. Verrassende zege In de Drakenklasse werd A. War ners winnaar en dit resultaat zou niemand hebben verwacht, toen men zag, dat ook hij wegens te vroeg starten was teruggeroepen en de VOORTREFFELIJKE ESTAFETTE VAN 'T IJ 200 m schoolslag heren: W. Men- sonides (snelste tijd: 2.42.-), A. van Oest, H. Vriens, H. Spijkerman, L. Bruggink, R. v. Altena, M. Swinkels. 200 m rugslag heren: H. van Osch (snelste tijd: 2.19.9), P. Schillemans, H. Lammerts, P. Koning, B. Wam mes, D. Steyn, C. Leysenaar. 200 m vlinderslag heren: D. Lan- gerhorst (snelste tijd: 2.19.-), C. van Lint, H. Hemert, P. de Ryk, M. van Goor, M. Bastiaan, J. Oortwijk. Prima conditie De race in de Finnjollen leverde 'n tweede zege op voor de Belg An- dré Nelis, die nog steeds in prima conditie blijkt. Wel had hij enige tijd de tweede plaats achter onze Olym pische afgevaardigde Hans Slees wijk, maar hij slaagde er tenslotte in ook deze te passeren en finishte daarna als eerste. Koos de Jong werd tweede na lange tijd in derde positie te heb ben gelegen, terwijl Sleeswijk ook F. Saur nog had moeten laten voor bijgaan. Vijfde werd Wim Maarse, die zich van de achtste plaats had op gewerkt. In de Randmeerklasse werd H. de Ruijter winnaar en hij nam daardoor tevens de leiding in het klassement. J. Sijtema zegevierde in de Pampus- klasse na een uitstekend gezeilde race, M. van Mesdag won bij de Hornets, J. A. Vlug in de Olympia- jollen, Th. Stas in de Vrijheids- en J. van Hellemond voor de tweede maal in de Soloklasse. Uitslagen Flying Dutchmanklasse: 1 K. Gei* ger (Oost.); 2 B. Kraan. Hornetklasse: 1 M. van Mesdag. Drakenklasse: 1 A. Warners; 2 C. Groot. Pampusklasse: 1 J. Sijtema; 2. P. de Boer. Finnjollenklasse: 1 André Nelis; 2 J. de Jong. Olympiajollenklasse: 1 J. A. Vlug; 2 P. B. Kraan. Vrijheidsklasse: 1 Th. H. Stas; 2 T. Poorter. Randmeerklasse: 1 H. de Ruijter; 2 D. Kan. Flying Juniors: 1 J. v. Hellemond; 2 W. D. F. van Olphen. Soloklasse: I F. H. A. Beek; 2 R. W. F. Meijer. Opnieuw beleefde het publiek in het Haagse Zuiderparkbad gister avond een hoogtepunt. In het op één na laatste nummer, reeds in de val lende schemering, zwom de estafette ploeg van het IJ niet minder dan ruim 8 seconden van het Nederlands record 4xl00m vrije slag af. Jan Jiskoot startte als eerste in 56.5, Pe ter Vroegop deed 60.3 over de 100 m, Jan Bouwman 58.5, terwijl Bert Sit ters het kwartet volmaakte met een tijd van 56.5. De nieuwe totaaltijd werd zo 3.50.-. Het oude record stond eveneens op naam van het IJ in 3.58.8. Dit record werd 29 augustus 1963 gevestigd door een estafette ploeg, waarin Arthur van Olst in plaats van Jan Jiskoot zwom. SENSATIE Dezelfde estafette bij de dames le verde sensationele spanning op. Het Haagse Zian, zwemmend voor eigen publiek, bleef 390 meter op de eer ste plaats. Hieraan had o.m. rugslag- zwemster Ria van Velzen meege werkt. In de laatste tien meter kwam het Amsterdamse Nereus ech ter naar voren, en op de valreep werd Zian geklopt. Het gevecht ein digde dus met een tweede plaats voor de Haagse ploeg, evenals dit bij de heren het geval was. GEEN LEIDSE SUCCESSEN Evenals donderdag leverde ook de ze vrijdag geen ereplaatsen op voor de Leidse deelnemers. Toon Timp kwam met zijn tijd van 5.43.5 op de twaalfde plaats bij de 400 m vrije dmo- Jono-prtc nrnJer 16 laar. Hans Die ben zwom over de 200 m schoolslag 2.50.6, wat hem op de achtste plaats bracht. Dezelfde klassering was voor de Leidsche Zwemclub bij de 4 x 100 meter vrije slag heren estafette. Tijd 4.11.2. JEUGDWINNAARS Bij de meisjes beneden de 12 jaar won R. van Hulst (Surae) de 50 m vlinderslag, A. Haarsma (Wetterwil- le) de 50 m schoolslag, M. Janus (HPC) de 50 m rugslag en de 50 m vrije slag; bij de jongens van de zelfde leeftijdsklasse won A. Rood ('t IJ) de 50 m vlinderslag, zijn club genoot T. Botter de 50 m schoolslag en R. v. Denderen (ZAR) de 50 m rugslag en de 50 m vrije slag. Bij de meisjes tot 14 jaar behaalden Tineke v. d. Veer (GZPC) de titel op de 100 m vlinderslag in de knappe tijd van 1.16.4, terwijl haar stadgenote Hella Rentema (GDZ) de 100 m rug slag won. José v. d. Putten (Mosa) won de 100 m vrije slag en Tineke v. Rheenen (Naarden) de 100 meter schoolslag. Bij de jongens van de zelfde leeftijdsklasse won Jan Tin- holt (Zwemlust) de 100 m vlinder slag, Edwin Boogaard (AC 1870) de 100 m rugslag, Frans Ruitenberg (Dolfijn) de 100 m schoolslag en Jan Veer van Zian hield de 100 m vrije slag in Den Haag met 1.05.8. RESULTATEN SERIES Voor de finales plaatsten zich: 200 m schoolslag dames: K. Bimolt (snelste tijd: 2.49.6), G Kok, G. Looys, T. Buiskool, I. v. Emmenes, W. KI ie ver ik. G. v. Ederen. De verheugde estafetteploeg van 't IJ na de voortreffe lijke prestatie in het Haagse Zuiderpark, waarbij het nationaal record met maar liefst 8,8 secnnden werd verbeterd. V.l.n.r.: Jan Jiskoot, Peter Vroegop, Jan Bouwman en Bert Sitters met in het midden de train ster mevrouw W. Storm.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8