Laila doet alles om vrouw in Libanon vrij te maken Drie nieuwe modes in New York 0nder onó gezeefd Brief uit Moeilijkheden met ademhaling 1 IPS VOOR DE HUISVROUW Ruimte-baby al beroemd TIPS Bekendste schrijfster in Arabische wereld In de gloeiend-hete stad Beiroet in Libanon ging de politie kortgeleden overal naar boekwinkels om exemplaren van een boek in beslag te nemen, dat volgens de regering bijzonder gevaarlijk was. „De tedere Venus" is de titel van dit boek. Na dit gebeuren was de bevolking van de stad door het dolle heen. Iedereen wenste dit boek te lezen. De boeken werden hier en daar zwart verkocht voor driemaal de prijs maar een Europeaan, denkend aan een opwindend boek, zou bedrogen uitgekomen zijn. Het is echt geen „Fanny Hill". De inhoud van het boek verschilt in niets met de zoete verhaal tjes, die de dames hier wekelijks in hun damesbladen lezen. Het is een verhaal van twee jonge mensen, die van elkaar hou den. Volgens de regering was dat nu evenwel juist de moeilijk heid. Ondanks alle moderne gebouwen en moderne apparaten, die er gebruikt worden, is Libanon sociaal gezien nog honder den jaren bij Europa ten achter. Mannen zijn mannen maar de meeste vrouwen zijn roerende goederen. Vooral buiten de grote steden waar de regering trouwens de grootste aanhang heeft, is Libanon nog steeds het land van de sluier en de harem. In ,,De tedere Venus" had de schrijf ster eohter de durf een vrouw te por tretteren, die gelijk was aan de man. Die schrijfster is Laila Baalbaki. Zij is 28 jaar en zij heeft prachtig ravenzwart haar. ,,Mijn ouders wa ren arme Libanese boeren", vertelt zij ,,en ik had negen broertjes en zus jes. Overal om mij heen zag ik vrou wen, die werkten en kinderen baarden Zij stierven nog voor zij hadden kun nen leven. Toen kwam ik te wonen in het moderne Beiroet en leerde eni ge geëmancipeerde Libanese en Wes terse vrouwen kennen. Toen ik 16 jaar was, verafschuwde ik het lot van de Libanese vrouw. Ik keerde terug naar de heuvels, waar ik geboren was. en begon te schrijven". Haar eerste boek kreeg als titel „Ik leef!" Over dit boek is ook heel veel te doen geweest maar vreemd genoeg werd het niet verboden - wellicht om dat de toenmalige regering niet zo zeer aan de eigen macht twijfelde. W oninginrichting Kleine dingen die veel kunnen betekenen Kleine dingen kunnen de huishou ding vaak veraangenamen en verge makkelijken, maar zy vereisen dik- wyls een uitgave, die in veel huisge zinnen niet zomaar gedaan kan wor den. De meeste huisvrouwen vinden het heerlijk op hun verjaardag zo'n handig huishoudelijk apparaat te krijgen en er is werkelijk genoeg om uit te kiezen .Wat zou uw keuze zijn? ELEKTRISCHE BORDENW AR MER De moderne manier om voed sel warm te houden zonder dat het gaat aankoeken. Als u een gezin heeft, dat nooit compleet aan tafel kan verschijnen dan is dit een apparaat dat uw hu meur aangenaam zal beïnvloeden. Is ook zeer praktisch als men een etentje geef'.! VENTILATOR. Zeer welkom daar, waar keukens klein of slecht geven tileerd zijn. In huizen, waar men de keukens ook als eetkamer gebruikt, eveneens zeer praktisch. Deze ventilators worden meestal in een raam gezet maar kunnen ook aangebracht worden in een muur of plafond. MIXER Ze zijn er van de eenvou digste vorm van klopper tot luxe mo dellen, die ook aardappelen schillen, blikken openen enz. Overtuig de gulle gever of geef ster ervan, dat u het meest heeft aan een model, waarop deze handige losse hulpstukken aangebracht kun nen worden. SCHOMMELSTOEL Om heerlijk uit te rusten: onovertroffen. Zoals u weet is de schommelstoel weer helemaal in de mode gekomen. Kijk eens uit naar een echt Victoriaans model, een reproduktie van een oud model of 'n moderne uitvoering, welke laatste dan meestal van rotan is gemaakt. Als iemand zegt, dat dit een ver kwisting is, zeg dan rustig, dat het een investering in een erfstuk is want dat zal het ongetwijfeld worden! RUIMTE BESPAREN Kruidenberg kastje. Dit kan een houten frame zgn met een serie kleine, sierlijke gla zen potjes erin, in de vorm van de ouderwetse apothekersflesjes. Het kan natuurlijk ook een sierlijk gla zen kastje zijn met veel ruimte voor kruiderijen. Dit is de oplossing om een fijne, overzichtelijke voorraad kruiden en specerijen te krijgen. SOEPTERRIENS Het meest suc cesvolle artikel dit jaar wat servies goed betreft. De soep ziet er veel aantrekkelijker in uit, lijkt zelf ge maakt al komt deze uit een pakje of blik, en voorts kan geen enkele huls vrouw buiten zo'n fijne, grote schaal Andere stijl Hoe dan ook, het boek maakte Lai la Baalbaki tot wat ze nu is: de be kendste schrijfster in de Arabische wereld. Het is begrijpelijk, dat men haar heeft vergeleken met de Fran se schrijfster van haar eigen genera- Frangoise Sagan. Maar het valt te betwijfelen of een Europeaan even veel van Baalbaki's werk zou genie ten als van de boeken van Sagan. In haar eigen wereld is Laila ech ter, stylistisch gezien, een vernieuw- ster. Zij heeft korte dynamische zin nen in een wijdlopige literatuur, die sedert „Duizend en één nacht" ge schreven werd, vrijwel onveranderd was gebleven. Maar voor een Europe aan betekent dit geenszins een ver nieuwing. Laila Baalbaki zal waar schijnlijk meer als een sociaal her- Nopjes weer in de mode Noppen en stippen zgn weer mode geworden in allerhande vrolijke com binaties. Zo zijn er thans leuke com binaties, b.v. een rok en jasje in blau we stof met witte noppen en een witte blouse met blauwe noppen. Ook als versiering op effen kleed jes komen genopte strookjes goed tot hun recht: een kraagje, manchetten, een knoopstrook, een zakje en, om he lemaal af te zijn, een nopjesversiering op de hoed. vormster dan als schrijfster de ge schiedenis ingaan in Libanon. Zij heeft een bijzonder buigzame geest. De laatste jaren heeft zij veel in het Westen gereisd maar zij was niet zo bijzonder onder de indruk ge komen van hetgeen zij te zien heeft gekregen. ,,Ik ben naar Europa ge reisd om een Europese huwelijks partner te vinden", zegt ze, ,,maar daar ben ik op teruggekomen. In het Westen vechten de mannen namelijk voor hun vrijheid!". Van top tot teen Zo zullen onze ogen zijn Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik het zag rose en witte ogen- schaduw. Neen, wees maar niet bang, het is niet de konijnenlookIn de hele make-up vinden we deze lichte tinten. Deze zachte, lieflijke rose ogen- schaduw wordt gevolgd door rose lip penstift en nagellak. Gebruik de witte oogschaduw om de ogen helderder en groter te doen lijken! De mannequins passen deze new- look al toe en gebruiken wit onder de wenkbrauw en een randje beige of lichtgroen als omranding van het oog lid. Nog even iets over die mascara soorten met ingebouwde vezels, die de wimpers voller en langer maken. Veei fabrikanten van co-metica ma ken deze nu. De meest praktische vorm, die ik heb gevonden is mascarastick met een borsteltje in puntvorm. Dit maakt het aanbrengen zeer eenvoudig. Mijn Amerikaanse spionnen deelden me mee, dat de valse wimpers van nylon, die omhoog krullen, plaats zul len maken voor valse wimpers, die recht naar beneden wijzen en zo een bescherming vormen over de ogen. Als u er dus geheimzinnig wilt uit zien, kan het Astma is eigenlijk geen ziekte in de ware zin des woords. De arts noemt het een syn droom, t wil zeggen, dat verschillende oor zaken tezamen het beeld van deze - .idoening te voorschijn roepen, en welke deze oorzaken zijn zullen vele 'jdeis aan astma u kunnen ver tellen. De medi' gebruiken het begrip astma ook voor bepaalde ziekten van hart of nieren, maar dit is niet het zelfde wat de leek er onder verstaat. Wq moeten niet uit het oog verliezen, dat onze inademing krach tiger is dan onze uit ademing. Als er moei lijkheden met de adem haling zijn, bestaat de neiging iets meer in te te ademen d<>n uit te ademen. Langzamer hand zal de long op deze wijze overvuld ra ken. Deze is om zo te zeggen: o--"eblazen. Er zijn drie belang rijke zaken voor ast ma, te weten: infectie, erfelijkheid en allergie. Dit laatste begrip bete kent, dat er een over gevoeligheid bestaat te genover bepaalde stof fen, die wij inademen, of via het maagdarm kanaal tot ons nemen. In vele gevallen wordt astma opgewekt door een samenspel van deze oorzaken, waarbij nu eens de ene dan weer de andere factor op de voorgrond staat. Als vader en moeder beide met astma zijn behept en de zoon krijgt telken male een aanval als hij in de buurt van een ko renveld komt zijn zowel de erfelijkheid als de allergie de schuldigen. Bovendien speelt bij elke astma de ner vositeit een rol en vol gens sommige ?~*~~n zelfs een zeer belang rijke. Innerlijke span ning alleen, kunnen zelfs °en aanval oproepen, zonder dat de patiënt dit zichzelf bewust is. Vader heeft bijvoorbeeld moeilijkheden met zijn WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT chef. Mo- r maakt zich zorgen of nu alles wel goed in orde is, wanneer zij gasten krijgt en een kind reageert met een aanval na een ruzie tussen de ouders of nneer het opziet tegen het op handen zijnde - -.men. Het is duidelijk, dat u medisch advies dient in te winnen als één van uw huisgenoten een ast ma aanval krijgt, zon der nu direct in paniek te raken. De dokter zal trachten uit 1 zoeken welke factoren voor een bepaalde pat!"nt de langrijkste zijn. Indien de allergie de schuldige is, een aan val "e wordt opgeroe pen door het eten van bijvoorbeeld een ei, sar dientje of wat dan ook of door het contact met stuifmeel van soorten oi' "oor ie vul ling van zijn hoofd kussen, zal de doktT proberen de patiënt te bevrijden van zijn over gevoeligheid. Komt de dokter er achter waar de schoen kn It dan hee*+ de pa tiënt geluk. In sommige gevallen zal het nodig bl.jken door middel van huidtest de allergie op te sporen. Helaas heeft dit lan„ niet altijd het verwachte succes. Tegenwoordig bestaan er medicamenten (anti- histaminica) welke de overgevoeligheid teniet doen. Soms met een verras send succes. Dit blijven echter uitzonderingen. In vele gevallen zal de hulp van de arts be perkt blijven tot een verlichting van de aan val. Van groot belang is het hoe de patiënt zelf tegenover zijn aan doening staat. Probeer nimmer een aanval te onderdrukken wanneer u denkt dat er één op komst is. Ook hier is angst een slech te raadgever. Een le venswijze zonder exces sen waarbij men zich zoveel mogelijk vrij waart voor infecties, is voor de astmapatiënt de angewezene. Haarlak. Alle reclame over „kris talheldere" haarlak ten spijf, bekla gen vele vrouwen zich over haarlak- vlekken op de spiegel. De vlekken kunnen héél vlot en gemakkelijk wor den verwijderd met brandspiritus. Ei-flip Een ei-flip maakt men als volgt: Klop eigeel van één ei met 2 eetlepels suiker, voeg er dan een kop je hete melk aan toe en tenslotte wat cognac, rum of sherry. Klop in eer. ander schaaltje het eiwit stijf en doe er het eigeelmengsel voorzichtig doorheen. Dit is genoeg voor vier wijnglazen. Het is zaak de flip on middellijk te drinken, anders zakt de ze in. Vlekken. Vlekken, veroorzaakt door hitte of water op glanzend meubilair kunnen op de volgende manier ver wijderd worden: Maak een pasta met sigaren- of cigarettenas en olijfolie en breng hiervan een dikke laag aan op de vlekken. Laat de pasta 24 uur zit ten, verwijder deze dan met vloeipa pier en poets het meubilair op de ge bruikelijke manier. Vilthoeden. Vuil geworden vilthoe- den mogen niet met behulp van een vloeistof worden gereinigd. Het beste is er wat poeder in te borstelen in een overeenstemmende kleur. Voor wit vilt kan bijvoorbeeld talkpoeder worden gebruikt. Wrijf de poeder zachtjes in en klop het teveel er voor zichtig af. Een andere methode is vlekjes en vuile plekken voorzichtig te bewerken met wat fijn schuurpa pier. Vanzelfsprekend moet men héél voorzichtig tewerk gaan aangezien anders het materiaal beschadigd zou kunnen worden. Weggooi-kleding is nog geen mode-nieuws Mantels, die men aan beide zyden kan dragen, tulband-hoeden en kleding die na enige keren dragen wegge gooid kan worden - dat zijn de drie nieuwe modes, die New York te bie den heeft. Praktisch alle bovenkleding -van swaggerstrjl voor de stad tot het strandpakje -kan door omkering in een geheel ander kledingstuk veran deren deze zomer. Er zijn snoezige, met bloemen afgezette mantels te zien in vrijwel elke winkel aan de Fifth Avenue. Als men de mantels binnen stebuiten keert krijgt men een effen ge ribbelde zijde, die meestal waterproof is. In de japonnenafdelingen zyn er door japonnen in de hemdjurkstijl passend bg één van de twee zijden van de man tel, zodat men kan kiezen of men wil combineren of een contrast vor men. De badstof, die de vorige zomer zo populair was, is niet erg in trek voor de omkeerbare strandjassen van nu. Dit jaar zijn de losse strandcapes en wijde, tot de heupen reikende strand jassen met ingezette mouwen, meestal gemaakt van kunstvezelstoffen als da cron en amei vaak zó dun, dat ze transparant zgn. Badstof is er nu ook in 'n uitvoering, die men katoenen poe delstof zou kunnen noemen. Sportieve, tot de heupen reikende jakjes van deze stof hebben een zachte wollige oppervlakte met een tweede laag van ruw gaas. Lichte tulbanden De soort kant, die vroeger popu lair was voor de gordijnen van 4de „mooie kamer" wordt nu gebruikt als zgn. overlaag op stoffen om een ensemble een drie-dimensionaal uiter lijk te geven. Tulbanden zgn lang uit de gunst ge weest maar ze zgn nu weer populair Bekende hoedenmakers hebben ont dekt, dat opengeweven stoffen ideaal zijn om te wikkelen en tc buigen in Oosterse vormen. De beroemdste man in de hoedenbusiness, Mr. John, heeft zowel kant als kant geweven stro, ge bruikt voor vederlichte tulbanden, die ver achter op het hoofd staan. Deze modellen zgr. weliswaar niet geschik' om de zon uit het gezicht te houder maar de 1964-tulbanden vormen een perfecte achtergrond voor de gekke heel aparte zonnebrillen, die de New yorkers graag dragen tijdens hitte golven. Er zijn nu zelfs ook badmut sen in tulbandvorm en vaak worden zwempakken met tulband-badmutsen ln combinatie verkocht. Er zjjn papieren, en plastic-japonnen en papieren hoeden, die men als weg- gooikleding zou kunnen classificeren maar deze kleding is schaars en niet goedkoop. De enkele japon en het en kele mantelpakje, dat ik heb ontdekt Loeloetoetje van wat havermout Deze zeemeermin heet Hono Loe- loe. Ze woont in een gezellig zee-flatje dicht bij het eiland Hawaii, waarop de stad ligt, die naar haar heet: Ho nolulu. Vandaag gaat ze zich verloven met een charmante meerman. Die ziet U niet op het plaatje, want hg is juist een ring gaan kopen voor om de vis sestaart van zijn uitverkorene. Loeloe heeft zojuist het verlovings diner klaargemaakt met heerlijke ana nas, afkomstig van haar eiland. Sa- i met haar visje (dat ze van haar aanstaande kreeg) neemt ze alvast een hapje van het Loeloetoetje. U behoeft niet naar Honolulu te gaan om van dit nagerecht te smul len. U kunt het zelf maken. Hier is het recept (voor 4 personen)125 g (15 eetl.) havermout, 1 liter yoghurt 1 klein blikje ananas met 4 schijven, het sap uit dit blikje, 25 g geraspte cocos (4 eetl), het sap van een halve citroen (plm. 3 theel.). Zet de havermout een halve dag van tevoren in de yoghurt in de week. Doe er plm. 1 uur voor het gebruik de helft van de in stukjes gesneden ananas, het ananassap, de geraspte cocos en het citroensap bij. Meng alle ingrediënten goed door elkaar, even tueel in een elektrische mengbeker (mixer). Dien dit dessert op in noge glazen. Garneren met de achtergehou den stukjes ananas en slagroom. Goed koud serveren, b.v. uif de koelkast. Di wereld is dol op baby's, voor al op beroemde baby's. Geen wonder dus, dat er zoveel publiciteit is ge geven aan Helen, de eerste ruimte- baby. Uit Rusland kwam het bericht dat Helen „mooi" was hoewel pas geboren kinderen zelden mooi zijn. Hoe het ook zij, in ieder geval is Helen een belangrijke baby, misschien wel de belangrgkste baby van deze eeuw. Zij is als men het zo zeggen mag - wetenschappelijk belangrijk. Haar moeder, Valentina Tereshkova, heeft immers 48 maal om de aarde gecirkeld in een ruimteschip. Haar vader, Andrian Nikolayev, maakte 64 omwentelingen om de aar de. Beiden werden daarbij blootgesteld aan cosmische stralingen en gewicht loosheid en het is bekend, dat de Russische noch de Amerikaanse ge leerden helemaal gerust zijn over de mogelijke consequenties van deze spanningen. Temeer omdat er ge- wiohtsveranderingen en chemische veranderingen zgn waargenomen in de lichamen van de kosmonauten. Veelbetekenend is het, dat het nieuws van de geboorte van de baby 48 uur werd tegengehouden. Waar schijnlijk is de baby eerst onder zocht. Levensgevaarlijk Twee kleuters in België zijn ge stikt toen zjj op een onbewaakt ogen blik een grote plastic-zak over het hoofd hadden getrokken, waaruit zij zich niet meei konden bevrijden. Behalve de zorgen, die ouders ai hebben om flessen en busjes met gifti ge stoffen voor huishoudelijk gebruik te verbergen, wordt extra aandacht gevraagd voor verpakkingsmateri* aal, dat in handen van kinderen le vensgevaarlijk speelgoed kan zijn. Gro te kartonnen dozen, klaargezet voor de vuilnisman, hebben al menig do delijk ongeluk veroorzaak' toen niets vermoedende automobilisten zo'n doos waarin een spelend kind zat, verplet terden. izè aunnen ongeveer zesmaal ge dragen worden), hebben nog geen rao denieuws gemaakt. Zeker, we vinden het aardig om papieren kopjes en ta felkleden weg te gooien en zo werk uit te sparen maar onze kleding willen we toch echt wel houden tot deze uit de mode is. PATSY ANN DAVIDSON. Kant en opengewerkte stoffen vor men de „Cool Look" in New York. Liniks: Zwempak met bijpassende tulband-badmuts bedekt mer een zgn. overlaag met ruwe witte kant. Rechts: Stadsmeisjes prefereren dt sheat-japon met een geborduurd lijfje van kant, dat er uitziet als losse blouse. Let ook op het tulbandhoedje Zure melk ui üe zomermaanden. Het laten uitlekken van zure melk als hangop moet worden afgeraden. Dit kan slechts met melk die recht streeks van de koe komt Beter is om bederf te voorkomen, door de melk dadelijk na ontvangst te ko ken, snel af te koelen er op een koe le plaats te zetten. Flessen melk moet u onmiddellijk op een koele plaats zetten. Tegels leggen Voprdat men tegels legt, moet men deze eerst tiei. minu ten in het water leggen. Anders zullen zij het vocht in het cement absorberen je hete melk aas toe er tenslotte

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6