S)e CetdóeSoii^cmt NEDERLANDSE PLEZIERBOOT ..AHOF KREEG OP DE RUN AANVARING HUIS EN SENAAT GAVEN JOHNSON VOLMACHTEN GRIEKSE LEGER IN STAAT VAN ALARM ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1964 54e JAARGANG No. 16.296 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Geen kinderachtige ivandeling Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 ZESTIEN MENSEN OVERBOORD President Zawadski Geen hoop meer voor twee jonge toeristen van Polen overleden Bij een scheepsbotsing op de Rijn bij Düsseldorf zijn gistermiddag zestien passagiers van de Nederlandse plezierboot „Ahoi" overboord geslagen. Twee van hen worden vermist. De waterpolitie in Düsseldorf was gister avond zeer somber over de kansen dat zij nog levend zullen worden ge vonden. De twee vermisten zijn: Arie den Hollander, Koekoekstraat 69, Gouda (22 jaar) en de heer N. van den Dool, Bermweg 95, Capelle aan de IJssel (20 jaar). Twee opvarenden van de „Ahoy" worden nu nog in een ziekenhuis verpleegd. Het zijn: mej. J. Ouwinga, Sumatralaan 3a, Gro ningen en mej. Hanna de Vries, Noorderweg 2, Noordhoorn (Gr.). Hun toestand is niet ernstig, zo heeft het Nederlandse consulaat in Düsseldorf gisteravond meegedeeld. De twee patiënten hebben een shock. Kort na het vertrek uit Düsseldorf, gistermiddag omstreeks vier uur, botste de „Ahoy", op weg naar Arnhem, tegen de Duitse tanker „Rhein- tank 11". Zestien passagiers vielen overboord en raakten voor een deel tussen de schepen. Veertien konden snel uit het water worden gehaald. Zij werden direct naar ziekenhuizen gebracht en twaalf van hen konden na een eenvoudige behandeling weer worden ontslagen. De andere vier opvarenden van de Nederlandse vakantieboot zijn er ook goed afgekomen. De „Ahoi" zou vandaag in Arnhem aankomen na een zevendaagse reis op de Rijn. De directeur van het reis bureau uit Hilversum is in de late namiddag per auto naar Düsseldorf vertrokken. Vreugde over geredden De „Ahoi" kon op eigen kracht een van de havens van Düsseldorf berei ken. In een dichte motregen wacht ten de passagiers op de kade op be richten over hun gewonde vrienden. Veel vreugde heerste er toen de eer ste lichtgewonden uit het ziekenhuis zich weer bij de groep voegden. Met een bus werden zij naar een hotel in Düsseldorf gebracht. Reisvereniging De Duitse tanker raakte kort na de botsing in verband met de lage waterstand aan de grond. Het schip is niet lek geslagen. De Nederlandse plezierboot is een van de vijf schepen van de rederij „de varende vakantievloot", die ge vestigd is in Hilversum. Aan boord waren 65 leden van een gereformeer de reisvereniging uit Kampen, af komstig uit allerlei delen van het land, een reisleider en zijn echtge note. Opgehaald Vanochtend vertrokken uit Groot- Ammers drie autobussen om de pas sagiers van de ongeluksboot op te halen. Alle mensen zullen naar hun woonplaats worden gebracht. Nor maal verlaten de passagiers van de Rijnboten onderweg het schip en gaan zij op eigen gelegenheid naar hun woonplaatsen. De opvarenden van de „Ahoi" wa ren ondergebracht in „Touring-ho- tel" in Düsseldorf, waar zij voortref felijk werden verzorgd. De mensen zijn voor het merendeel over de eer ste schrik heen. Het zoeken naar de twee vermiste mannen is na gisteravond wegens de duisternis gestaakt te zijn vanmor gen vroeg al hervat. Zuid-Oost Azië Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft vrijdag met een overweldigende meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan de ontwerp resolutie, waarin president Johnson President Segni van Italië ziek Prof. Antonio Segni, het 73-jarige staatshoofd van Italië, is vrijdagmid dag plotseling achter zijn bureau in het Quirinaal in Rome in elkaar ge zakt als gevolg van een storing in de bloedsomloop in de hersenen. Drie artsen, die hem onderzochten, deel den later mee dat zijn algemene toe stand bevredigend was en dat zijn pols- en hartslag regelmatig waren. De patiënt heeft het spraakvermo gen verloren. Hij zou echter weer bij kennis zijn. Vier artsen bevonden zich vrijdagavond aan zijn ziekbed. Hij wordt met een vaatverwijdend middel behandeld. Paus Paulus zond zijn nuntius bij de Italiaanse regering, mgr. Carlf» Grano, naar het Quirinaal om zijn beste wensen over te brengen. wordt gemachtigd tot het nemen van alle maatregelen, die hij noodzakelijk zou achten om het hoofd te kunnen bieden aan de ontwikkelingen in Zuidoost-Azië. Het Huis nam zijn besluit met 414 tegen nul stemmen. De Senaat heeft, enige uren na het Huis van Afgvaardigden, met 88 te gen twee stemmen eveneens de ont werpresolutie goedgekeurd. Een van de twee tegenstemmers was de demo craat (vroeger republikein) Wayne Morse, die twee uur nodig had om zijn bezwaren tegen de resolutie uit een te zetten. Hij meende, dat de resolutie presi dent Johnson blanco volmacht ver strekte om oorlog te voeren. President Alexander Zawadski van Polen is vrijdag in de leeftijd van 64 jaar in Warschau aan maagkanker overleden. Het zoeken in Champagnole nu geheel gestaakt Het zoeken naar nog meer overle venden van de mijnramp in Cham pagnole is gestaakt. Medici en tech nici achten het uitgesloten dat er nog iemand levend zal worden aan getroffen. Vrijdag reeds werd één van de twee reddingsboringen naar de vijf nbg vermiste mijnwerkers in de kalk- groeve reeds gestaakt. Met behulp van zeer gevoelige luisterapparaten had men in de bewuste schacht geen enkel geluid kunnen waarnemen. De thans ook gestaakte laatste proefboring had ten doel de vracht autochauffeur Marius Thiemard te vinden, die zich bij de plaats van de instorting van vorige week maan dag bevond. In allerijl wordt een brancard aan gevoerd voor een Nederlands meisje, dat tijdens de botsing overboord sioeg en werd opgepikt door de be manning van een politieboot. Zech-Nenntwich meldde zich ijwillig In de Beierse plaats Nattern- berg heeft vrijdag een 8-jarige jon gen zijn twee jaar oudere broer met een geweer doodgeschoten, 't Slacht offer had zich na een ruzie met twee van zijn jongere broers in huis ver stopt. Toen zijn 8-jarige broer hem vond, pakte deze een geweer uit de kast van zijn vader en schoot. vri De 47-jarige voormalige SS-Sturm- führer Hans Walter Zech-Nenntwich, die op 23 april uit de gevangenis van Brunswijk ontsnapte, drie dagen na zijn veroordeling tot vier jaar gevan genisstraf wegens medeplichtigb 'i aan moord op twee joden, in 1941 in Pinsk, Polen, gepleegd, heeft zich eigener beweging bij het ministerie van justitie van de Westduitse deel staat Neder-Saksen gemeld. Bij zijn vrijwillige melding was hij vergezeld van medewerkers van het geïllustreerde weekblad „Stern" uit Hamburg. Verslaggevers van dit weekblad hadden destijds als eerste Zech-Nenntwich na zijn vlucht in Kairo opgespoord. Tegenover hen had hij reeds verklaard vrijwillig naar de Bondsrepubliek te willen terugkeren, als zijn zaak in revisie zou worden behandeld. Zech-Nenntwich ontsnapte met be hulp van zijn vriendin, de 25-jarige Margrit Steinheuer, uit de gevange nis. Zech-Nenntwich was in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. in Bad Neuenahr door medewerkers van het blad „Stern" ontdekt. Tegen Margrit Steinheuer, wier verblijfplaats onbe kend is, blijft een arrestatiebevel van kracht. Turkse vliegtuigen boven Cyprus Vier Turkse straalvliegtuigen hebben vannacht weer boven Cyprus ge vlogen. zo heeft een woordvoerder van de Turkse regering .meegedeeld.. Deze vluchten „maakten deel uit van de verdedigingsmaatregelen, waartoe de regering besloten had naar aanleiding van agressieve daden van Grieks- Cyprioten". De regeringen van Amerika en Engeland waren op de hoogte gebracht. Ontkend werd, dat de vier vliegtuigen boven Cyprus van Ihun wapens gebruik gemaakt zouden hebben. De Amerikaanse ambassadeur in Ankara, Hare, heeft vrijdagavond twee maal een gesprek gehad met de Turkse minister van buitenlandse zaken, Erkin Deze zei, dat het optreden van de vier vliegtuigen als waarschuwing was bedoeld. Alle militaire verloven in Turkije zijn intussen ingetrokken. KONGO Maandag a.s. hoopt Herbert Clark Hoover, oud-president van de Ver enigde Staten van Noord-Amerika, zijn 90ste verjaardag te vieren. Charmant als altijd groette minister Luns de perschef van de Indonesische ambassade, mevrouw Wijarto, bij zijn terugkeer uit Indonesië en India vrijdagochtend op Schiphol. De bloemen, die mevrouw Wijarto droeg, waren echter niet voor de minister, maar voor diens echtgenote. In Elisabethstad is vernomen, dat keurtroepen van generaal Moboe- toe de plaats Kabongo in Noord-Ka- tanga hebben veroverd. Voorts zou den in Boudewijnstad gevechten gaan de zijn. Politie-eenheden en militai ren zouden een grootscheepse aanval hebben ingezet om de opstandelingen uit de stad te verdrijven. De stad Manono, die door rege ringstroepen was verlaten bij de na dering van opstandelingen, blijkt niet door de rebellen bezet te zijn. De plaatselijke bewoners zijn bij afwe zigheid van ordetroepen winkels en woningen van Europeanen, die de stad verlaten hebben, gaan plunderen. Boudewijnstad is volgens onbeves tigde berichten door regeringsgezin de troepen heroverd. De opstande lingen van Gaston Soumialot zou den na hevige strijd met prauwen over het nabijgelegen meer zijn ge vlucht Twee Nederlandse dames in België gedood De 58-jarige mevrouw C. Mole naar uit Hengelo en haar 79-jarige moeder zijn om het leven gekomen toen de door haar bestuurde auto op de weg tussen Monchau en Eupen in botsing kwam met een an dere personenauto. Na de botsing werd de auto van me vrouw Molenaar tegen een boom ge slingerd en vernield, terwijl de an dere wagen omsloeg. Mevrouw Mo lenaar was op slag doood, haar moe der overleed later in de nacht aan haar verwondingen. Drie andere inzittenden van de Nederlandse auto een zuster van me vrouw Molenaar en haar twee kinde ren, alsmede de Belgische bestuurder van de andere auto bleven onge deerd. Griekenland paraat Griekse lucht-, zee- en landstrijd krachten zijn vrijdagavond in staat van paraatheid gebracht nadat Turk se straaljagers waarschuwingsvluch- ten boven Cyprus hadden gemaakt. Het Turkse kabinet kwam vanoch tend bijeen. Een lid van de regering heeft gezegd: „De toestand is nu zo, dat een Turkse landing elk ogenblik mogelijk is." De Griekse minister van buiten landse zaken, Kostopoulos, heeft ver klaard te hopen dat het optreden van de Turkse vliegtuigen niet het begin betekent van „de krankzinni ge daad van een invasie op Cyprus. Griekenland is echter op alles voor bereid." De bevelhebber van de VN-troepen, generaal Thimayya en de Ameri kaanse ambassadeur, brachten vrij dagavond een onverwacht bezoek aan president Makarios. Tevoren had Thimayya een onderhoud met vice- president Kutchuk. Beweerd wordt dat Turkse vliegtuigen de havenstad Polis hebben beschoten, maar 't Turk se ministerie van buitenlandse za ken kon geen bevestiging geven van het bericht. Veiligheidsraad zal Vietnamezen uitnodigen De voorzitter van de veiligheids raad heeft vrijdagavond, toen de raad voor de tweede maal bijeen was om het incident in de Golf van Tonkin te behandelen, gezegd dat de leden overeenstemming hadden bereikt over een uitnodiging aan Noord- Vietnam en Zuid-Vietnam om inlich tingen te verstrekken met betrek king tot de Amerikaanse klacht. De uitnodiging laat voor beide lan den de mogelijkheid open een verte genwoordiger te sturen of de raad slechts inlichtingen te doen toeko men. Na korte uiteenzettingen sloot de voorzitter de vergadering met de mededeling, dat een datum voor de volgende bijeenkomst na overleg met deelnemers zal worden vastgesteld. Gewoonlijk betrouwbare kringen in New York zijn van mening, dat de komst van een Noordvietnamees naar de Amerikaanse hoofdstad uitermate onwaarschijnlijk is. Men gelooft dat Zuid-Vietnam het aanbod van de raad zal aannemen. Zevenhonderd reservisten van de Amerikaanse luchtmacht beginnen vandaag een oefening onder de naam „Ready—go", waarbij zij met vlieg tuigen naar West-Duitsland en terug zullen worden gebracht. De vliegtui gen zullen in de lucht van brandstof worden voorzien. De duur van het verblijf in Europa is niet bekend ge maakt. Volgens een woordvoerder van de V.N. op Cyprus zijn bij de beschie ting door Turkse straaljagers in Polis/ geen slachtoffers te betreuren. Een Italiaans vrachtschip zou licht be schadigd zijn. GEVECHTEN In het gebied van Mansoura, waar de gehele dag verwoed is geschoten, hebben Zweedse VN-militairen, vrou wen en kinderen in veiligheid ge bracht. Het schieten was tegen de nacht minder geworden. In Nicosia heerste aan het eind van de avond rust. Openbare gelegenheden zijn ge sloten en de straten liggen verlaten. ONTMOETING ERHARD— CHROESJTSJOW IN BONN? „Een ontmoeting tussen Erhard en Chroesjtjow zal slechts in Bonn kun nen plaatshebben", zo heeft vrijdag de Westduitse regeringswoordvoerder Von Hase meegedeeld naar aanleiding van berichten, volgens welke deze ontmoeting wellicht in Moskou zou worden gehouden. UITVERKOOP Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207 Leiden Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wisselvallig weer De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het weer in Nederland is binnen de invloedssfeer gekomen van een lagedrukgebied, waarvan het hoofd centrum boven Engeland ligt. Rand- storingen ervan brachten plaatselijk veel regen. Zo werd vanochtend om 7 uur op de vliegvelden Woens- drecht, Schiphol en Valkenburg 20 tot 24 mm regen gemeten. Randsto- ringen kunnen ook de komende 30 uur tijdelijk regen of enkele buien brengen. Het weer' wordt koel en wisselvallig. ZON- en MAANSTANDEN 9 Aug.: zon op 5.14, onder 20.16; maan op 6.57, onder 21.32. 10 Aug.: zón op 5.15, onder 20.14; maan op 8.17, onder 21.52. H oogwa ters tanden 9 Aug.: v.m. 3.58; n.m. 16.28 (springtij) 10 Aug.: v.m. 4.41; n.m. 17.13. KORRELTJE Zij, die het minst praten, weten er veelal het meest van.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1