Russische hegemonie op Bosbaan gebroken Zo hard mogelijk roeien ZILVER EN BRONS NU OOK VOOR NEDERLANDSE DAMES Olympische roeiploeg krijgt conditie-vakantie -\ TV-reklame zoals het niet moet NEVILLE VOORLOPIG BONDSTRAINER Weer succes voor Herman Willemse MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT EUROPESE ROE1TITELS VOOR DAMES TV MOEST HET VELD RUIMEN De Russin Galina Konstantinova, de Europese kampioe ne (rechts) en Meike de Vlas, die tweede werd reiken elkaar de hand na een prachtige strijd. De Oostduitse roeisters kenden hun vreugde niet. moest echter op de winderige Bosbaan het wat Natuurlijk, Rusland won tijdens de Europese sombere Russische volkslied plaats maken voor roei-kampioenschappen voor dames in Amster- 't „O, Freude schönster Götterfunken" uit Beet- dam voor de elfde maal in successre de Hollandse hoven's negende symphonie, de „nationale hym- Windmolen, de eeuwigdurende wisselprijs voor ne" van de gezamenlijke Duitse ploeg. Niet al- teams van de Europese titelwedstrijden. Natuur- leen triomfeerden de Oostduitse leden van de lijk, de gestuurde vier, het skifniimmer en de gezamenlijke équipe in de dubbel vier, ook de dubbel twee waren voor het land dat vorig jaar acht het hoofdnummer van de titelstrijd op alle fronten ongenaakbaar bleek. Tweemaal was voor Oost-Duitsland. De Nederlandse successen waren, hoe kon het anders, van bescheidener aard. Het zilver van Meike de Vlas werd echter nauwelijks minder geest driftig ontvangen dan het goud van de Russinnen en de Oostduitse roei sters, evenals de bronzen medaille waarvoor de quadruple van Nereus zorgde. Jammer, dubbel jammer, dat een vuile klap van Elsbeth Sprangers in de sprint om de derde plaats van de dubbel tweeën een tweede bronzen medaille juist aan Nederland deed ontgaan. Nationaal rekord verbeterd Hoe verbluffend goed Meike de Vlas, de 21-jarige nationale kam pioene uit Groningen, geroeid heeft leert een enkele blik op de tabel der recordtijden. Al tien jaar is Agnes Reuter met 3 min. 50,6 onbe twist bezitster van het nationale baanrecord. Wel heeft Meike dit sei zoen die fameuze tijd al enkele ke ren benaderd, doch een verbetering leek nauwelijks mogelijk. Een tempo van 40 slagen per mi nuut maakte dat het onmogelijk ge achte echter verwezenlijkt werd. Galina Konstantinova, de Europese skifkampioene uit Moskou, kwam er zelfs ernstig door in gevaar in haar laatste meters die haar van de gou den medaille scheidden. Met een taflengte zegevierde 't blonde meis je uit Moskou nog in 3 min. 44,70 sec. De 3 min. 45,17 sec. van Meike maakte echter dat het oudste na tionale Bosbaanrecord maar liefst 5'/i seconde scherper werd gesteld. Nederland in alle finales Het was, ondanks de kille tempe ratuur, een mooie dag voor Neder land. Voor het eerst in de 13-jarige geschiedenis van de Europese kam pioenschappen hadden leden van de nationale ploeg zich immers ge plaatst in alle vijf finales, een pres tatie die slechts roei-wereldmachten Rusland en Duitsland evenaarden. Winst voor Nederland in de herkan singen van de skifs en de dubbel tweeën, alsmede een derde plaats van de vier van Willem 3 in de vier met stuurvrouw waren daar oorzaak van. Vooral Elsbeth Sprangers en Ineke Brans zorgden er voor dat de vader landse roeikolonie de finaledag met groot optimisme tegemoet zag. Na dat Rusland het internationale re cord op de openingsdag op 3 min. 32.50 had gebracht zag de zwart- blonde combinatie in de repechages kans die snelste tijd met 4,45 sec. te verbeteren. Een Elsbeth Spran gers en Ineke Brans in deze glanzen de vorm hadden zondag waarschijn lijk zelfs 'n zilveren plak veroverd. Helaas in de eindstrijd lukte het niet. De ploeg roeide minder regelmatig en moest, zoals gezegd, zelfs het brons nog afstaan. In de opmars „Heldin" Meike de Vlas heeft haar supporters lange tijd in bange on zekerheid gelaten. De Hunze-skif- feuze lag zelfs na 200 meter in zesde en laatste positie. De Russische Ga lina Konstantinova en de oud-kam pioene uit Plaag Alena Postlova sche nen de strijd te gaan beheersen. Vijf volle seconden lag Meike, toen de 500 meterlijn werd gepasseerd, op de Russische achter. Op dat moment was de Nederlandse kampioene Frankrijk en Duitsland al voorbij gegaan. Nog was het niet genoeg, het tempo ging omhoog. Ook Penny Chuter, de Engelse kam pioene moest er 300 meter voor de finish aan geloven. Galina Konstan tinova zag haar concurrente Mei ke was in de laatste 500 meter maar liefst vier seconden sneller dan haar tegenstandster steeds dichter na deren. Een Nederlands tempo van 38 slagen bracht Galina's titel steeds meer in gevaar, te meer daar de tri bune en de toeschouwers langs de Dit weekeinde hebben de toe schouwers bij de Europese roei- kampioenschappen voor dames op de Bosbaan een voorproefje gekregen van reclame in de televisie. Tijdens de directe uit zendingen van de NTS werden gelijktijdig op het gesloten cir cuit op de Bosbaan ook recla meboodschappen geprojecteerd, vaak op de ongelukkigste ogen blikken. Zo misten de toeschou wers de start van de dubbel- twee omdat juist op dat be langrijke moment de ,spot' van een genotmiddel op het scherm kwam. Ook de NTS zelf had enkele „missers". Toen de eerste fi nale, de vier met stuurvrouw, werd gestart toonde het scherm nog het Eurovisietestbeeld en later, bij het vertrek van de dubbelvieren, liet de regisseur ons genieten van enkele ver veeld op een hekje leunende bezoekers. baan zich met het heroische gevecht gingen bemoeien. Op 150 meter van de finish lagen de beide boten vrij wel boord aan boord. Een bijna uit geputte Galina perste het laatste beetje kracht uit haar spieren. Een klein taf je kwam de Russische skif naar voren. Het zilver was echter ruimschoots voor Nederland. Klein drama Groot was ook de spanning in het duel van de double sculls. Tsjecho- Slowakije, Rusland en Ineke Brans- Elsbeth Sprangers voerden direct al het veld aan. Te veel heeft de Po- seidon-Willem 3-combinatie in die eerste fase van zichzelf gevergd. En kele honderden meter voor de finish werd dat al duidelijk. Het duo dat zaterdag zo'n grootse indruk maakte roeide nu ineens minder regelmatig. De climax van het drama kwam op amperhonderd meter voor de aankomstlijn. In een boord-aan-boord Het was nauwelijks vast te stel len. Wie was er gelukkiger? „Zilve ren" Meike de Vlas of coach mej. Feenstra? Met een gemak of inter views geven haar dagelijks werk is beantwoordde de Groningse roei- coach in een gastrol op de perstri bune de vele vragen die haar wer den gesteld. „Natuurlijk had ik dit niet ver wacht. Met een vierde plaats was ik al blij geweest. Misschien een derde als het heel erg had meegezeten. Dit was gewoon ongelooflijk", Klonk het. Niet alleen de Nederlandse journalisten waren verrukt over de prestatie van de 21-jarige studente in de heilgymnastiek en massage, die volgend seizoen de Groningse academie voor de Amsterdamse zal ruilen, ook de buiténlandse persmen sen wilden alles over de „verras sing van Amsterdam" weten. „De hele baan zo hard mogelijk roeien" verduidelijkte mej. Feenstra verder, „dat was de tactiek. En daarin is Meike schitterend geslaagd. KAMPIOENSCHAPPEN VOOR ROEIERS Tijdens een vergadering van de gedelegeerden der deelnemende lan den werd zaterdagavond geklaagd dat de roeisters op de zesde en laat- gevecht met de Hongaarse dubbel maakte Elsbeth Sprangers de fout van haar leven. Bij de herstelhaal raakte het blad van haar roeiriem het water. De Christina kwam bijna stil te liggen. Zonder moeite greep Hongarije daardoor toch nog 't brons. Een ontgoochelde Elsbeth verborg 't hoofd even later in de handen. Dap per maakte de blonde slag-roeister even later achter Rusland. Tsjecho- Slowakije en Hongarije de ere-ron- den, tranen en een nerveuze glimlach vochten bij haar om de voorrang. Ook Nerens verraste Een strijd Nederland-Hongarije gaf ook de wedstrijd van de dubbel vie ren te zien. De Nereus quadruple, gecoached door oud-skifkampioene Marian Luderus, lag halverwege de race in vierde positie. Bijna een vol le lengte voorsprong hadden de Hon garen. Met een tempo dat in de eindfase de 40 zelfs overschreed werd dat verschil nog overbrugd zodat op nieuw een Nederlandse vertegen woordigster aan het erevlot mocht meren. Dat de vier van Willem 3, Ne derlands minst-sterke ploeg, bij de vier met stuurvrouw slechts in de achterhoede van het veld kon eindi gen stond eigenlijk al bij voorbaat vast. De zesde en laatste plaats van de Amsterdamse equipe in de matige tijd van 3.56.83 was echter een te leurstelling. Voor de Argo-acht was er in het sterke veld een alleszins aanvaard bare vierde plaats. Tsjecho-Slowa- kije en Engeland liet de equipe uit Wageningen nog ruimschoots achter zich. ste baan nauwelijks de starter kun nen horen, omdat de motor van de „rijdende tribune" en die van de tv-wagen diens stemgeluid soms overstemmen. Thomas Keiler, de president van De Nederlandse Olympische roei- ploeg zal onmiddellijk na de Euro pese kampioenschappen met vakantie naar Oostenrijk vertrekken. De chef d'equipe van de roeiers, de Amster damse arts A. J. H. Dokkum, ver telde, dat het de bedoeling is de ploeg voor een tijdje het roeien te doen vergeten na dit inspannende seizoen. Maar die vakantie betekent niet, dat de Oranjehemden louter voor hun plezier naar Oostenrijk zullen gaan. Zij zullen onder leiding staan van Dick Schmull, die ook de afgelopen winter de Nederlandse roeiers heeft voorbereid op het Olympische sei- Het bestuur van de KNVB heeft in de vacature van trainer/coach voorlopig voorzien door de Engels man Dennis Neville, die in vaste dienst is van de eerste-divisievereni- ging Holland Sport, te belasten met de training en het coachen van het Nederlands elftal, dat in de komende maanden tegen België (4 oktober), Albanië (26 oktober) en Engeland (9 december) in het veld komt. Van de zijde van het bestuur van SHS is in deze de volle medewerking verkregen. Neville zal het elftal in overleg met de TC en enkele door hem aan te wijzen adviseurs samen stellen. Hoe in de training na de cember zal worden voorzien is mo menteel nog niet bekend. Wel heb ben zich enkele sollicitanten gemeld, die in 1965 beschikbaar zijn. Herman Willemse is zonder twijfel de sterkste lange afstandzwemmer van de wereld. Nog geen twee we ken, na de Marathonrace in Atlantic City die hij in recordtijd won, zege vierde de Utrechtse onderwijzer za terdag in het Canadese Borden. Hij won de grote prijs van Northumber land, een wedstrijd van Kaap Tor- mentine naar Borden over 9 mijl. On geveer 14,5 km, in 6 uur en 47 min. Hij verdiende in die tijd 1200 dollar, ongeveer 4000 gulden. de internationale röeifederatie, zei daarop dat hij onmiddellijk maatre gelen zou laten nemen en hij stelde voor de motoren van de wagens pas te laten starten als de roeisters al vertrokken zijn. Voor de tv-wagen bleek dat op technische bezwaren te stuiten. „Dan maar verder van de start opstellen", stelde een resolute Keiler heel nuchter vast. „Tenslotte zijn de roeikampioen- schappen op de eerste plaats toch voor de roeiers". zoen. Tweemaal per dag zal Dick Schmull de conditie van de roeiers op peil houden en voorts staan wan delingen in het hooggebergte op hel programma. De Nederlandse Roei- bond hoopt door deze tiendaagse va kantie de roeiers weer „gretig" te maken. Na de Oostenrijkse reis zal dan de ploeg op de Bosbaan weer nor maal met de roeitraining doorgaan, echter in vreemde boten want de eigen schepen worden al op 13 aug. aan boord van het Nederlandse schip Ceres gebracht, dat ook de boten van een groot aantal andere landen naar Japan zal vervoeren. T

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7