ZUIDBUURTKERK TE ZOETERWOUDE Benoemingen paters Franciscanen WORDT NIET HERBOUWD NIEUWE KERK IN DORPSKERN Pastoer Dijkstra nieuwe herder van .Xeonardus" Corso weer een feest voor het oog van duizenden Pater P. Koop (Hillegom) benoemd tot bisschop van Bauru (Brazilië) MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Uitbreiding kapel bejaardencentrum Deken A. v. d. Boog, pastoor 1 kerk aan de Zuidbuurt te herbou wen. De argumenten er tegen waren echter te klemmend, om ons blijvend te verzetten, temeer daar deze argu- kerk worden van de parochiekerk in menten kwamen vanuit het bisdom, het dorp. B. Voor de parochianen van de Zware lasten H. Kruisverheffing. De pastoor van deze parochie acht verplaatsing van Een bijna bovenmenselijke last D, lde St. Jan naar de dorpskern aan- wordt ons kerkbestuur opgelegd. Wij de Zuidbuurtkerk te Zoeterwoudc, vaardbaar. Om echter met deze pa- zien ons voor de opgave gesteld een heeft gisteren onder alle H.H. Mis- rochie van de H. Kruisverheffing zo kerk te gaan bouwen en tevens gel- sen het volgende medegedeeld: goed mogelijk rekening te houden, den in te brengen om een grotere Het valt mij vandaag niet gemak- wordt gedacht aan een situering van kapel voor het bejaardencentrum kelijk, tot U het woord te moeten de St. Jan in het zuidelijk deel van mogelijk te maken, m.a.w. wij moe- richten. Voor de een kom ik met een de dorpskern. Het zou een kerk moe- ten twee kerken bouwen (een grote blij, voor de ander met een droef be- ten worden van 800 plaatsen, terwijl in het dorp, een kleinere in de Zuid- richt. En dit laatste bezwaart mij zeer. de kapel in de Zuidbuurt 250 plaat- buurt). Draagt elkanders lasten, zegt De Situeringscommissie van 't bis- sen zou moeten tellen. de Apostel, en gij zult de wet van $om Rotterdam heeft er bij ons kerk- Nader overleg zal nog nodig zijn Christus volbrengen. Wat wij U pa- bestuur op aangedrongen, de door de met Monumentenzorg, omdat (naar rochianen vragen willen: brand vernielde kerk te herbouwen vernomen is) deze kerk op de lijst in het centrum van het dorp. Om tot van dit instituut zou staan. Redelijke argumenten Met de Gemeente en met de such. J dienen de volsende 5 gegevens. ting Emmaus zijn besprekingen over 1 TraPht de argumenten voor 1. Onze parochie telt 2500 parochia- verplaatsing van de kerk naar het verplaatsing, opgesteld door de Si- nen. Volgens de volkstelling van '60 d°rp reeds gaande. Veel dingen zijn waren 1800 ervan dichter bjj de n°g vaag en onzeker, ook in ver- begrijpen en te vaanvaarden. Zij zon dorpskern en 700 dichter bij de Zuid- band met de schaderegeling, welke redelijk. buurt. eerst eind augustus in uizticht is ge- 0 Q„or, n j n, - i i/j cEoiri 2. Blijf m de toekomst even spon- A^ AJoysiuskapel (de ^aan uw medewerking aan ons bouw- noodkerk m het Patronaatsgebouw) De anders voor ons zo verre bis- fonds geven als U dit in het verle- welke nu al duidelijk een groter aan- schop is nu heel dichtbij gekomen den (en op voortreffelijke wijze) tal gelovigen trekt, ontstaat er de en omwille van de zielzorg (en de- voor de restauratie der glorieuze St. eerste jaren een oriëntatie op t dorp, ze alleen) stelt hij het kerkbestuur jan aan de Zuidbuurt deed. welke de gang naar de Zuidbuurt in en daarmee de parochianen voor de de toekomst minder aannemelijk ma- opgave: de kerk te verplaatsen naar 3. En bidt in deze H. Mis, opdat ken zal. het centrum van het dorp. Deze be- pastoor en kerkmeesters geestelijk 4. Tussen dorp en Zuidbuurt is slissing viel voor uw pastoor en uw maar ook lichamelijk fit blijven, om een rijksweg geprojecteerd, die voe- kerkbestuur niet mee. Vanaf 't eer- de bisschoppelijke wensen te verwe ren zal tot een groter isolement van ste moment waren wij besloten de zenlijken. de Zuidbuurt. 5. Wordt de kerk in de Zuidbuurt herbouwd, dan moet er toch 'n kerk komen in het plan Westzijde. En dit zou voeren tot een sterke onderbe zetting van de kerk aan de Zuid buurt en van de kerk aan de Vrou- wenweg. En hoe zouden 700 paro chianen een herbouwde grote kerk als die van de Zuidbuurt onderhou den kunnen? Verplaatsing van de kerk naar de dorpskern lijkt dus Tot pastoor van de St. Leonardus- De Antonius-parochie (in het bis- kerfc naar de dorpskern lijkt dus chie te LeWen Ls benoemd pater J™ - r,ectoraat .geheten) wenselijk (en^spaart daarmee n kerk H telt 4200 katholieken en is geves- Petrus Bernard (Redemptus) Dijk- tigd in Sittard-Ophoven stra ofm. Hij volgt pastoor Hage- in het plan Westeinde uit). Moeilijkheden geves- aan de Kromstraat. Aio moi uo* oorr Petrus Bernardus Dijkstra is op naars op, die met het oog op zijd 25 oktober 1904 ta bo]sward ge. boren. In 1926 trad hij in by de Franciscanen en in 1930 werd hij Maar dit kan leiden tot moeilijk- gezondheid voorlopig gaat rusten. heden voor twee groepen: izu.uuutu.cu «i u. wCi« A. Voor parochianen wonend in Pastoor Dijkstra is ruim negen jaar prjester gewijd. Hij was kapelaan in Zuidbuurt, Geerpolder, Weipoort en pastoor geweest van de St. Antonius- Rotterdam (Rosalia), Leiden (Harte- Gelderswoude. Zij zouden 'n geschik- parochic in sittard. Tevens was hij bru«) en in Amsterdam. Van 1952 tot te kerkgelegenheid vinden in de ka- 1955 was hij pastoor te Woudrichem- pel van het bejaardencentrum in de ^aar gardiaan van het klooster der Werkendam, waarna in 1955 zijn be- Zuidbuurt. Deze kapel zou dan bij- Franciscanen. noeming tot pastoor (rector) te Sit tard volgde. Dit ambt heeft hij to^ heden bekleed. Pastoor Dijkstra is in de veertiger jaren tot circa 1947 geruime tijd kapelaan aan de Hartebrugskerk te Leiden geweest. GEEN UITVALLERS DIT JAAR noten de door gure wind geplaagde corsisten in de Koksschool-kazerne te Leiden, waar kolonel Wessels en zijn mannen weer voortreffelijke gastheren waren: warme kippensoep, broodjes en een slaatje. In de binnenstad trok de stoet Straffe wind en nu en dan een re- langs het Stadhuis waar het ge- genbuitje heeft zaterdagmiddag het meentebestuur en vele genodigden succes van het Corso Kleurenpalet van ^et corso zichtbaar genoten. 1964 niet kunnen drukken. De bloe- Vooral de miniatuur-auto met ca- menstoet trok een kleurrijk lint door ravan sloeg goed aan bij het pu- de straten. Een bonte verzameling be- bliek. langstellenden, waaronder zeer veel Qm ^ien voor zeven verliet, onder Duitsers heeft van dit jaarlijkse eve- een laatste regenbui, het corso weer nement genoten. De commissaris van Leiden op weg naar Rijnsburg, waar d° koningin in Zuid-Holland, mr. J. een gezellig dorpsfeest met taptoe en Klaasesz, behoorde tot de notoire ge- kermis de zaak besloot, nodigden. De stoet vertrok om half j)e organisatoren waren zeer te- twee uit Rijnsburg en bereikte om yreden over de gang van zaken, tien over drie Leiden, waar een grote Over regen hoorden we weinig klach- schare belangstellenden op het Sta- ^eilj costumes kwamen zelfs nog tionsplein was geconcentreerd. droog aan. Blijkbaar heeft de bloemenstoet De prachtige bloemen hadden helaas zeer kunstig tussen de buien door ge-- van de straffe wind nogal wat te lei- manoeuvreerd. Eén voordeel was er Het corso in de Breestraat te Leiden, den. Dit jaar waren in de bloemstuk- uit het koude weer te puren: geen De sjees van café-restaurant Boerde- ken zelfs orchideeën en gerbera's ver- der deelnemende wagens liep warm rij Meerrust kreeg een ereprijs plus werkt. Een dankbaar oponthoud ge- en er waren dan ook geen uitvallers! een eerste prijs. Het provinciaal kapittel der Fran ciscanen heeft de volgende benoe mingen gedaan: Verplaatsingen: Balen, Bonaventura van - van Maas tricht H. Bon. naar Nijmegen H. Franc., kapelaan; Baltussen, Valeri anic - van Leiden H. Bon. naar Ven- ray O.O., hulp-keuken; Barnhoorn, Hieronymus - van Venray O.O. naar Sittard, godsd. leraar; Beckers, Lu- dovicus - van Bleijerheide naar Heer len H. Bern., dir. H.B.S.; Beekman, Fraternus - van Nijmegen H. Franc, naar diocees Groningen, pastoor; Beekman, Lucianus - van Utrecht H. Franc. Rotterdam HH. Ant. en Ros., kapelaan, paed. adv. dekenaat Rot terdam; Berben, Lucas - van Weert naar Maastricht H. Bon., conrector St. Annadal; Berg, Alardus v. d. - van Wijchen H. Pasch. naar Wijchen H. Ant. Abt, assistent; Berg, Lazarus v. d. - van Brummen naar Gorinchem H. Mart., kapelaan; Bergmans, Ben jamin - van Bleijerheide naar Rotter dam O.O., kapelaan; Bernaerts, Leo nard - van Venray O.O. naar Bleijer heide, kapelaan; Bindels, Angelo - van Bleijerheide naar Nieuwe Nie- dorp, missie proc., prom. voc.; Blom, Marcellines - van Haarlem H. Ant. naar Amsterdam H. Franc., kapelaan; Bougie, Romanus - van Alverna naar Venray ZB., godsd. leraar; Bour. Auxentius - van Katwijk naar Rot terdam HH. Ant. en Ros., assistent; Bouwman, Clemens - van Katwijk naar Alverna, refterier; Bredero, Arthur van Hoorn naar Wagenin- gen, stud.-zielzorg; Bremen, üdefons - van Alverna naar München, stud, moraal; Broekhuyse, Jovinus - van Drachten naar Rossum, assistent; Bronckers, Arthur - Maastricht H. Bon., refterier; Brouwer, Bonifatius - van Rome naar Nijmegen H. Bon., stud, pastoraal; Brus, Majella - van Utrecht naar Wijchen H. Ant. Abt, kapelaan; Corstanje, Auspicius v. - van Brummen naar Den Haag, Centr. Bur. D.O.; Crijns, Paduanus - van Maastricht H. Bon. naar Alverna, ass: bibliothecaris; Dam, Henricus van - van Woerden H. Franc, naar Zaandam, apostolaat, Doortochtgroe- pen; Dehing, Adjutor - van Maastricht H. Bon. naar Irian Barat, missionaris; Doedens, Jeroen - van Veenhuizen naar Drachten O.O., assistent; Don kers, David - van Weert naar Zwe den, Vadstena; Driessen, Pru- dentius - van Alverna naar Tilburg, stud.-kapelaan; Duijnstee, Desiderius - van Irian Barat naar Heerlen H. Bern., leraar; Eng, Reinoud v. d. - van Katwijk naar Mege Hn. Ant., tuinman; Enuma, Cyrinus - van Baar- le Nassau naar Weert, assistent; Eijnden, Monulf v. d. - van Nijmegen H. Bon. naar Utrecht, retraiteleider; Francken, Falco - van Maastricht H. Bop. naar Venray O.O., godsd.ler., sul-v.; Frijns, Verecundus - van Heer len HH. Mart. naar Heerlen H. Ant., koster; Gaarman, Fredegand - van Katwijk naar Heerlen H. Bern., 2de portier, huiswerk; Galen Dismas v, - van Wijchen H. Pasch. naar Leiden H. Leon., Marg. van Cortona Stich ting, aalm. ziekenhuis; Gerven, Phi- lippus van - van Venray Z. Sm. naar Venray O.O., 2e kok; Goosen, Sophri- nius - van Drachten naar Venray Z. Sm., rustend; Greijer, Pietro - van Maastricht H. Bon naar St. Pölten, kapelaan; Groen, Josue - van Woer den H. Bon. naar Zorgvlied, zielzorg; Grootkop, Damiaan - van Weert naar Woerden H. Franc., administr.; Haan, Lucius de - van Amsterdam H. Franc, naar Haarlem H. Ant., alg. aalm. K. Soc. Jeugdz.; Haas, Cyrillus de - van Zaandam naar Maastricht H. Bon., bedrijfsaalm.; Happel, Severus - van Venray Z. Sm. naar Woerden H. Franc., miswekenwerk; Hauser, Zachaeus - van Alverna naar Venray Z. Sm., schoenmaker; Helm, Ezechiel v. d. - van Delft H. Jos. naar Delft HH. Nic. en Gezellen, rector huize Monica; Hemert, Servilianus van - van Amsterdam H. Ant. naar Leiden H. Leon., kapelaan; Hendriks, Wil fred - van Leiden H. Leon, naar Den Haag H. Pösch., kap; Hendriks, Lud- wig - van Maastricht H. Bon. naar Venray O. O., godsd. Ier., surv.; Hermsen, Engelmund - van Heerlen HH. Mart naar Nijmegen H. Bon., huiswerk, tuinman; Heijeden, Valen- tinus v. d. - van Vorden H. Hart naar Drachten, theol. adviseur; Hodzel- mans, Hieronymus - van Katwijk naar Woerden H. Franc., kleerm.; Ho- gema, Odilo - van Maastricht H. Bon. naar Sittard, distr. comm. D.O.; Hooij, Wiro - van Katwijk naar Amerika, missiepropaganda; Jansen, Urbanus - Stoutenburg, eerste kok; Jansen, Ber nardus - van Alverna naar Venray Z. Sm., tweede kok; Janssen, Geral- dus - van Maastricht H. Bon naar Prüm, rector ziekenhuis; Janssen, Arnoldinus - van Weert naar Brum men, redacteur S. Ant., Doortocht; Janssens, Marcus - van Heerlen H. Bern. naar Weert, huiswerk; Jong, Tiburtius de - van Haarlem H. Nic. P. naar Delft H. Jos., Open Deur; Kamp, Adelbert v. d. - van Weert naar Venray Z. Sm., electricien; Keu- laerds, Vitalis - van Wijchen H. Ant. Abt naar Venray Z. Sm., kapelaan; Keulen, Reinhard van - van Alverna naar Heerlen H. Bern., godsd. Ier.; Kokkelkoren, Jeseph - van Alverna naar Brazilië, missionaris; Kooien, Godwald - van Maastricht H. Bon. naar Weert, godsd. Ier.; Kropman, RudoLf - van Rotterdam O.O. naar Venlo, godsd. Ier. huish. school; La- haye, Berthold de - van Haarlem H. Nic. P. naar Vorden H. Hart, predik.; Latten, Perpetuus - van Sittard naar Venray Z. Sm., godsd. Ier. L.T.S.; Leeuw, Wilhelmus de - van' Utrecht naar Austerliz, vie. coop.; Lemmens, Salesius - van Weert naar Alverna, hulp-keuken; Leunen, Macarius van - van Venlo naar Heerlen H. Bern., koster; Lierhout, Chrysologus van - van Wijchen H. Ant. Abt naar Delft H. Nic. en Gez., assistent; Lindenhoff, Adelphus - van Alverna naar Nijme gen H. Bon., portier; Logt, Juniperus v. d. - van Den Haag HH. Ant. en Lod. naar Havelte, legeraalm.; Loh- man, Abel - van Maastricht H. Bom naar Weert, stud, theol. Leuven; Lub bers, Ludger - van Venray Z. Sm. naar Alverna, ass. P.I.M.; Lunter, Eu- genius - van Katwijk naar Venlo, por tier; Luur, Victorius van der - Alver na, cursussen Zrs. Franc.; Mechelen, Secundus van - van Stoutenburg n. Vorden H. Hart, ass.; Meijel, Clodo- vald van - van Maastricht H. Bon. naar Venlo, kapelaan; Miermans, Ar nold - van Venray Z. Sm. naar Venray O.O., electricien; Nieberding Vitalis - van Venray Z. Sm. naar Alverna, godsd. Ier., aalm. Soc. W.; Nijssen, Paulus - van Venlo naar Alverna, drukkerijNoordstrand, Christofoor - van Den Haag H. Ant. naar Maas tricht H. Bon., aalm. Huis van Bew.; Opstal, Daniel van - van Venlo naar Amsterdam H. Ant., kap. bedr. aalm.; Pans, Rodulf - van Den Haag H. Pasch. naar Gorinchem O.O., kap.; (Hardinxveld); Peeters, Ulricus - v. Venray Z. Sm. naar Weert, bibliothe caris; Peters, Otho - van Stoutenburg naar Alverna, eerste kok; Pfeffer, Electus - van Venlo naar Utrecht, godsd. Ier. huish. school; Pot Leonides - van Bleijerheide naar Woerden H. Franc., miswekenwerk; Prinsenberg, Norbertus - van Haarlem H. Hart naar Heerlen H. Franc., kap.; Reint- jes, Sergius - van Leiden H. Bon. naar Bolsward H. Mart., leraar; Roon, II- defons van - van Heerlen H. Bern. naar Heerlen HH. Mart., port.; Rooy, Paternus de - van Woerden H. Franc, naar Haarlem H. Hart, kap.; Rosma len, Jacobinus - van Maastricht H. Bon. naar Megen H. Ant., rector Wa- mel; Rossum, Servulus van - Vorden H. Hart naar Stoutenburg, assistent; Rozenstraten, Libentius - van Sittard naar Den Haag HH. Ant. en Lod., kapelaan; Ruigrok, Aemilius - van Maastricht H. Bon. naar Bleijerheide, godsd. Ier. H.B.S.; Ruijs, Fraternus - van Maastricht H. Bon. naar Indone sia, missionaris; Ruyter, Cassius de - van Katwijk naar Brazilië, missiona ris; Schaafsma, Nicephorus - van Hoorn naar Haarlem H. Nic. P., Open Deur; Scheublin, Mauritius - van Nij megen H. Franc, naar Maastricht H. Ant., kapelaan; Schie, Protasius van - van Drachten naar Woerden H. Bon., kapelaan; Schilder, Manuel - van Nieuwe Niedorp naar Den Haag H. Ant., dir. Clubh. Boskant; Schrage, Dietram - van Zaandam naar Hoorn, apostolaat; Schuiten, Delphinus - van Venray Z. Sm. naar Stoutenburg, huiswerk; Simons, Benedictus - van Brummen naar Den Haag, Centr. D. O.; Spendel, Vitalicus - van Katwijk naar Wijchen H. Pasch., kapelaan; Steekelenburg, Tobias van - van Al verna naar Brazilië, missionaris; Ste- neker, Esdras - Maastricht H. Bon., godsd. Ier. v. Veldeke colL; Stoffels, Josaphat - van Nijmegen H. Bon. naar Woerden H. Franc., port.; Ta verne, Marcellianus - van Maastricht H. Bon. naar Zweden, Linköping; Thelen, Fredegand - van Megen H. Ant. naar Leiden H. Bon., legeraalm.; Thoen, Irenaeus - van Rotterdam O. O. naar bisdom Groningen, pastoor; Thomaasse, Otho - van Katwijk naar Nijmegen H. Bon., Alg. Secr.; Toonen Lambertus - van Venray Z. Sm, naar Alverna, schoenmaker; Trienekens, Eugenius - van. Coevorden naar bis dom Groningen, pastoor; Tuithof, Be- nitius - van Katwijk naar Venray O. O., jongens-refter; Vaes, Theofried - van Alverna naar Leiden H. Bon., kok; Verhaar, Calasanctius - van Go rinchem O.O. naar Delft H. Jos., as sistent; Versluis, Leovigild - van Ven ray Z. Sm. naar Weert, electricien; Vliet, Egbert van - van Katwijk naar Venray O.O., eerste kok; Vlist, Wal- bert v. d. - van Venray Z. Sm. naar Den Haag H. Pasch., kap.; Vlugman, Stanislaus - van Woerden H. Franc, naar Hoorn, portier; Vrancken, Ever- marus - van Weert naar Venray Z. Sm., typer; Vrij moed, Faustinus - van Megen H. Ant. naar Weert, direct, en distr. comm. D. O.; Waldeveen Gama liel van 't - van Weert naar Maastricht H. Bon., direct. D.O.; Wessels, Sigi- bald - van Woerden H. Franc, naar Den Haag. Centr. Bur. D.O.; Wester- op, Vincentius van - van Venray Z. Sm. n. Alverna, ziekenverpl.; Wienk, Valens - van Woerden H. Franc, naar Stoutenburg, assistent; Willemsen, Ludwinus - van Heerlen H. Ant. naar Heerlen HH. Mart., koster; Wind- horst, Parthenius - van Alverna naar Baarle Nassau, rector; Wouters, Bou- dewijn - van Vorden H. Hart naar Havelte, legeraalm.; Wyenberg, Fre- dericus - van Brummen naar Bols ward H. Mart., distr. comm. D.O.; Wij sen, Servatius - van Heerlen H. Bern. naar Bleijerheide, direct. H.B. S.; Zijl, Jacobus van - Maastricht H. Bon., ass. missieproc. Van Alverna naar Maastricht H. Bon. de paters studenten voor het vijfde jaar: Mansuetus van Meurs, Regino Leunissen, Ottocar van Min derhout, Abdon de Wit, Herbrand Heimeriks, Micheas Roels, Roland Aalbers, Jonathan Stolwijk, Silvester van Beekhoven, Bernward Dister, Vi- ventius Vrancken en Os win van den Boom. Zaterdagavond kwam het voor Hil legom bijzondere nieuwsbericht door de radio: „pater P. P. Koop in Bra zilië, te Hillegom geboren, is benoemd tot bisschop van de stad Baurü". Pater Petrus Paulus Koop is ge boren drie september 1905 te Hil legom, waar zijn vader een bloem- bollenbedrijf had. Na de lagere school te hebben doorlopen is hij naar Til burg vertrokken en ingetreden bij de paters van het H. Hart (MSC). Op 10 augustus 1930 werd hij pries ter gewijd en 15 augustus daarop droeg hij zijn eerste plechtige H. Mis op in de St. Josephkerk te Hillegom, waar pastoor B. van Leeuwen de geestelijke leider was. Op 26 septem ber 1931 vertrok hij naar Brazilië. Tot deken benoemd In verschillende plaatsen is hij daar werkzaam geweest tot hij 17 jaar geleden benoemd werd tot mede werker van pater J. van der Hulst en diens opvolger werd, toen deze tot deken van de stad Baurü werd benoemd. Deze pater J. van der Hulst was ook een Hillegommer en de bouwer van de kathedrale kerk te Baurü, welke kerk gebouwd is naar teke ning en bouw volgens het bouwplan van de St. Josephkerk te Hillegom, maar dan met grotere afmetingen. Pastoor Van Leeuwen had aan pater Van der Hulst deze bouwplannen af gestaan om daarmede de kosten van de bouw van de nieuwe kerk in Baurü te verminderen. In 1946 bezocht pater Koop voor het laatst Hillegom. Hij hoopte toen zijn zusters te ontmoeten die als Witte Zusters in Afrika verblijven. Dit is echter niet zo mogen zijn. Toen pater Koop per boot naar Brazilië vertrok, waren zij ook op de oceaan om naar Nederland te komen. Zij hebben elkaar nu 34 jaar lang niet meer gezien. Daarom dan ook gaat zijn verlan gen uit naar Afrika, zoals hij in een van zijn brieven aan zijn broer Jos. Koop te Hillegom schrijft, om daar zijn zusters te bezoeken en daarna Nederland te bezoeken, „waarnaar soms een dol verlangen bij mij op komt". Verder schrijft hij: „Dus eerst Afrika en danwie weet wat O.L. Heer ons nog bereidt. De mens wikt, God beschikt. Wie weetIk sta hier voor een grote beslissing. Van Rome kwam bericht binnen dat we hier een bisdom worden in 1964. Er zal dus een bisschop hier komen ze telen. Wie? Alleen God weet het. In alle geval zal dit voor mij, die nu 17 jaar in Baurü heb volgemaakt, een beslissing vragen, daar ik niet zal blijven wat ik nu ben". Veel zorgen De stad Baurü telde 17 jaar gele den, bij de komst van pater Koop, 50.000 inwoners, dat ge lal is gestegen tot 130.000 in 1963. Het aantal pries ters was kort geleden gestegen tot 12, d.w.z. 1 priester voor ruim 10.000 inwoners en dan nog de vele andere beslommeringen, het geven van on derwijs, het nalopen van de zieken in de 5 hospitalen, waaronder ook nog één voor melaatsen. Daarbij de scheve sociale toestanden; tegenover een groep zeer rijke personen de grote massa armen. Neen, het is geen sinecure om daar geestelijk leider te zijn en de overweging van pater Koop, pastoor-deken van de stad Bau rü, dat hij er niet gemist kan wor den, belette hem er eens enige tijd uit te trekken. Misschien dat het er nu van komt. Het bijwonen van het Concilie door de nieuwe bisschop is wel zeker en dan Afrika en Neder land aandpen, wordt door de familie, bekenden en vele missie vriend en mo gelijk geacht. Dat de Hillegomse parochie veel met de missie op heeft, getuigt ook de collecte, die gisteren in de St. Jo sephkerk werd gehouden voor de op leiding van missionarissen voor Zuid- Amerika, die ruim f 1500 op bracht. Nadat het nieuws van de benoeming bekend was geworden, luidde de klok van de St. Josephkerk gedurende een kwartier lang en werd zondag de vlag gehesen tussen kerk en pastorie. Bij zijn laatste bezoek aan Neder land: pater P. P. Koop MSC met zijn moeder en familie bij het afscheid op de boot.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4