Opgaande lijn Rijnsburgs bloemencorso ook dit jaar voortgezet „Rijnsburgs Kleurenpalet" doet zijn naam alle eer aan ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De wagen „Kleurenharmonie", vooruitstrevend als de vlucht vogels, die de wagen schijnen te trekken. Deae praalwagen werd aangeboden door de Raiffofcenbank van Rijnsburg. Vandaag, de eerste zaterdag van augustus, trekt zoals jaarlijks gebruikelijk, een rijke bloemen- stoet door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden. Een voudig, voor een bloemencorso haast al te sober, zijn een aantal Rijnsburgers jaren geleden begon nen met dit nu voor de tiende maal onder super visie van George J. Kiersch (Noordwijk) staande evenement. Door ervaring rijker geworden (wel licht ook door steeds groeiende kunstzin èn de „kunst" om van anderen te leren en hun aanwij zingen niet in de wind te slaan) hebben de ar rangeurs dit corso langzamerhand een breder allure gegeven, zodat het thans onder de beken de landelijke corso's een belangrijke plaats in neemt. Wij herhalen hierbij wat wij bij eerdere gelegenheden schreven: elk corso moet beoor deeld worden op zijn eigen merites. Vergelijkin gen gaan zeker hier altijd mank. Ieder cor so is anders, ieder corso heeft zijn eigen gezicht, waarbij de vraag mooi mooier mooist eigen lijk niet in het geding is. Een bolbloem is nu een maal geen anjer, een anjer geen dahlia of een chrysant, om van de roos niet te spreken. Elk Flora's Kind is een geschapen juweel van eigen schoonheid, die zich op eigen wijze manifesteert. Door zulk een specifiek eigen geaardheid .heeft elk corso recht en reden van bestaan. Toen wij gisteren in de hallen van Flora het corso.rustig konden bekijken, hebben wij voor onszelf uitge maakt, dat het mooi is niet alleen, maar dat het van jaar tot jaar aan praal wint. Bindwerk, uiterlijke verzorging en entourage vertonen een groeiende vorm en beeldingskracht. Deze geluk kig opgaande lijn is nog niet aan zijn eind, zodat we wellicht nog jaren een verbreding van de allure, die dit corso ongetwijfeld reeds heeft, zullen kunnen volgen. Tot verheugenis van velen met ons. BIJZONDER ASPECT: VERSIERDE LUXE WAGENS Wat sterk opvalt in het corso „Rijnsburgs Kleurenpalet" is 't over wegende aantal luxe wagens, dat van de veertig stukken tellende stoet deel uitmaakt. Dat betekent voor dit corso een bépaald eigen charme. De opgang naar het volmaakte is bij deze ca tegorie nl. verder voortgeschreden dan bij de grote praalwagens. Het sierlijke wint het altijd van 't pom peuze en het karakter van het ma teriaal voor dit corso brengt nu een maal altijd gevaar van te veel pompe mee. De zeer grote verscheidenheid dwingt nu eenmaal artistiek ge- xien tot beperkingen, maar men blijkt dikwijls maar al te graag be reid „te veel" te willen laten zien en dat gaat altijd ten koste van de sierlijkheid. Juiste compositie van de overvloed van kleuren, tinten en vormen is een moeilijke opgave. Wij gaan ons niet te buiten aan een gedetailleerde bespreking van de afzonderlijke „stukken". Smaken en opvattingen verschillen nu een maal altijd en de lezer en toeschou wer kan aan de lijst der bekronin gen zelf zien hoe de alleszins des kundige jury er over heeft gedacht. Wij voor ons stellen vast, dat het corso als geheel prachtig geslaagd is. Kosten noch moeite zijn gespaard om te trachten het best bereikbare in derdaad te bereiken. Natuurlijk is de ene wagen van grootser en geslaagder opzet dan de andere. Zal de ene binder en arran geur betere, althans andere résulta- ten bereiken dan een ander, ook al door het motief, dat moet worden uitgebeeld en dat z'n eigen versie ringsmateriaal eist. Hoofdzaak is echter, dat de veertig onderdelen een geheel vormen van ondernemings lust, die tevens tracht levende schoonheid ten troon te verheffen. Is dat geen opgave in onze toch wel zeer onpoëtische, gemechaniseer de en sterk vertechniekte tijd? Daarom: hoeden af! Kleurenpalet Het motto: „Rijnsburgs Kleuren palet" is voor dit corso uitnemend gekozen. Anders dan b.v. bij het bol- lencorso (nu maken we tóch 'n ver gelijking) hebben de Rijnsburgers veel meer keuze uit kleuren en vor men. De warme lakglanzende kleu ren van anthurium, de tere pastel tinten van gerbera, de statie van de gladiool, de verscheidenheid van vorm en kleur van dahlia en chry sant, de veelheid van zomerbloemen in honderden schakeringen, het paars van bougainvillea en liatris, het blauw van de grote kogeldistels: hoe mooi kan dat alles contrasteren en hoe fraai weten meesterhanden deze contrasten samen te binden tot won derlijke kleurjuwelen. Voeg daarbij nog de zaken, die niet der bloem zijn, maar zich daar mee soms frappant verstaan: vruch ten, schelpen, versteende zeedieren, wonderlijke vormen van hout, door den heeft het corsocomité voor de binders en bindsters die aan 't corso medewerken een binderprijs inge steld. Deze prijs bestaat uit 'n gou den, zilveren en bronzen anjer. Dit maal was de gouden anjer voor de heer C. Kriest uit Leiden, de heer Chr. Koomen uit Warmond verwierf de zilveren, en de bronzen was voor de firma Albers uit Deventer. Na de officiële opening namén de vele genodigden met grote interesse de in de hallen opgestelde corsowa gens in ogenschouw. Tot 11 uur was het verder een ko men en gaan van bezoekers. Ook van morgen maakten nog zeer velen van de gelegenheid gebruik de wagens van dichtbij te bekijken. Om half twee vanmiddag vertrok de lange stoet uit Rijnsburg om de tocht naar Leiden en terug te be ginnen. De bekroningen De jury, bestaande uit de bloemis ten A. de Zoete (Amsterdam), C. R. van Empelen (Heemstede), G. v. d. Heyden (Alphen a. d. Rijn), L. J. de Kok (Poeldijk), J. W. de Groot (Den Haag), A. G. J. Godtwald (Voorburg), G. v. d. Klauw (Leiden) en Dick Schuyt (Haarlem), alsmede de decor-ontwerper van de N.T.S.: Fokke Duetz en de chef art-directors Dolly wood: Jan Coolen, heeft de vol gende bekrqningen toegekend: Ook de Nederlandse maagd, klas siek met gulden helm en scharlaken koningsmantel, mocht niet ontbre ken. Ze was gezeten op de opvallen de wagen „Onze driekleur" van de handelarenvereniging te Rijnsburg. Foto rechts: dit charmante Biedermeyerpaar fungeer de als levende bevestiging van „De Roos der Liefde", een bijna geheel uit donkerrode rozen opgebouwde praalwagen van de gezamenlijke kwekers van Noordwijkerhout en De Zilk. Foto links: deze aanvallige „Peruaanse" schone, ge huld in originele kledij van het land van de Guano, was een lust voor het oog. Op de wagen van een Delfts bedrijf had zij een plaats gevonden. de natuur gemaakt, maar ook „het schone ding", dooor de mens zelf ge schapen. „Dat alles maakt het leven mooi", zoals Rijnsburgs burgemeester 't tref fend schrijft in een voorwoord, dat hij meegaf aan het propramma: aan de tienduizenden bewonde raars (weer) te tonen wat kwekers en binders kunnen presteren (zolang het de Schepper belieft de wasdom te geven)." Dr. W. Drees opendecorso De opening van het corso werd gisteravond rond half zes verricht door oud-ministerpresident dr. Wil lem Drees. Een half uur tevoren reeds arriveerden dr. Drees en zijn echtgenote aan de veiling, waar zij werden verwelkomd door de voor zitter van de Stichting, de heer C. Leeuwenburg. Dr. Drees betoogde in zijn ope ningsrede, „dat dit corso een gevoel van tevredenheid en vreugde moet geven aan hen die hebben meege werkt aan de totstandkoming er van". Het verheugde dr. Drees, „dat bloemkwekers niet meer behoeven te.zuchten onder de benarde finan ciële omstandigheden van voor de oorlog, maar dat ook zij thans kun nen delen in de welvaart die ons land kent. De uitvoer van bloemen", zei hij, „is voor de economische po sitie van ons land zeer belangrijk." Met het plaatsen van een vaandeltje met het Rijnsburgse wapen in de openingsauto de wagen van het corsocomité verklaarde hij 't cor so voor geopend. De voorzitter van het corsocomité, de heer C. Leeuwenburg, overhan digde aan mevr. Drees een fraaie vaas met orchideeën. Als mooiste praalwagen van het corso werd door de jury genoemd „Gemengd Zomer- boeket" van de veilingvereniging Flora, welke wagen een eerste en ereprijs behaalde. Enige jaren gele-

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9