DE MAAN op de keper beschouwd Navo-chef Brosio vandaag in funktie douanëTvangt smokkelaar en 300 kilo boter Ruim twee ton voor weduwe Oswald Th. van der Burgh verlaat gemeentedienst nzh wijzigt route in zuidwest KORTE GOLF BERS ZAiiiRDAG 1 AUGUSTUS 1964 dt: uhtost pottratït Hoewel de beelden, die de Ranger 7 overseinde voor de leek niet zo bijster boeiend zijn, bieden zij de geleerden een schat van nieuwe gegevens. De proef is volkomen geslaagd. De apparatuur heeft tot de laatste seconden gewerkt De foto's bieden de beelden van een heuvelachtig met steenstof be- dekti maanoppervlak. De glooiingen zijn zeer geleidelijk, het geen veroorzaakt wordt door stof van de grote woestijnen. Een „maanschaap in de wei" of zelfs sporen van enig leven heeft men uiteraard niet op de foto's aan kunnen treffen. De bijgaande beelden werden uit Amerika vanmorgen aan ANP radiografisch overgeseind. Het meest interessant is de laatste foto, die de Ranger 7 aan de geleerden bood, n.I. het moment even voor de camera's in het stof van het maanoppervlak beten. De eerste foto van deze reportage biedt u hiervan een beeld. Het zijn twee gedeelten van de strook, die door de Ran ger werden geseind. Boven ziet u de niet komplete foto. Tij dens het uitzenden sloeg de sonde te pletter. Deze foto werd gemaakt op de geringe hoogte van 300 meter. Men ziet heu vels de foto toont een stukje van het maanoppervlak van 30x18 meter. Het tweede beeld van deze foto toont het maan oppervlak vanaf een hoogte van 900 meter; een stukje maan van 300 bij 300 meter. Roofoverval leverde enkele worstjes op In Aries, in het zuiden van Frankrijk, wilden gisteren twee gewapende bandieten een kantoorbediende beroven van 30.000 frank (ongeveer 22.000 gulden), doch zij moes ten zich tevreden stellen met een paar worstjes en een ther mosfles. In plaats van de tas waar het geld in zat gaf het slachtoffer de rovers, die hij tijdig in de gaten had, een tas met zijn twaalfuurtje erin. In Parijs is gistermiddag officieel meegedeeld, dat Manlio Brosio, de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, als opvolger van de aftre dende mr. D. U. Stikker, vandaag zijn functie zal aanvaarden. Brosio was tot dusver Italiaans ambassadeur in Parijs. Douanebeambten uit Axel hebben nabij Nieuw-Namen (Zeeuws Vlaan deren) een personenauto met 300 kilogram boter, bestemd voor de smokkel naar België, in beslag ge nomen. De bestuurder van de smok kelauto, een 26-jarige arbeider uit Laarne (België), werd tijdens zijn vlucht gegrepen en wordt in ver band met het verdere onderzoek in arrest gehouden. De auto was voor zien van valse Belgische nummer platen. Auto en boter hadden een waarde van ongeveer 1.500 gulden. De weduwe Marina Oswald heeft de volle beschikking gekregen over het bedrag van ongeveer 59.000 dol lar (ruim 200.000 gulden), dat haar door het Amerikaanse publiek ge schonken is nadat haar man, de ver moedelijke moordenaar van presi dent Kennedy, op zijn beurt was doodgeschoten. Mevrouw Oswald deelde donder dag in Dallas mee, dat zij tot een schikking was gekomen met haar vroegere zaakwaarnemer en twee' juristen na het annuleren van hun contracten. Zij had in april een aan klacht tegen hen ingediend, omdat zij naar haar zeggen de met hen ge sloten contracten niet had begrepen. Bij de medewerkers aan het laboratorium voor straal voortstuwing in Pasadena, Californië, heerst vreugde na de geslaagde vlucht van de „Banger 7" naar de maan. grote Iet» eerder werd foto 2 ge maakt. Het maanoppervlak gekiekt vanaf een hoogte van ongeveer 4,5 kilometer, 3.2 seconde voordat het apparaat op de maan te pletter sloeg. De Ranger 7 had op het moment dat deze foto werd gemaakt een snelheid van bijna 8000 km. per uur. De derde foto werd door de camera gemaakt op een hoogte van ruim 350 km. Een vier kant van ongeveer 170 bij 170 km. EXAMEN VOOR JAGERST Minister Biesheuvel (landbouw en visserij) en staatssecretaris Van de Laar (OK en W) zien de betekenis in van een verplicht examen voor allen, die voor een jacht acte in aanmerking wen sen te komen. Zij willen echter gaarne de voorstellen afwachten van de jacht- raad omtrent dit vraagstuk, dat door dit college op het ogenblik wordt bestu deerd, alvorens antwoord te geven op de vraag van het kamerlid Bruggeman (PSP) of de tijd nog niet rijp is een verplicht examen in te stellen. Er zijn reeds maatregelen genomen teneinde te voorkomen, dat onkundige en onweidelijke jagers op staatsgronden in het algemeen en in de natuurreser vaten in het bijzonder de jacht uitoefe nen. Vandaag heeft de heer Th. van der Burgh, referendaris A op de gemeente secretarie van Leiden, de gemeente dienst verlaten, daar het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hem van een langer verblijf ln het stadhuis af hield. Gisteren heeft de heer Van der Burgh tijdens een bijeenkomst ten stadhuize afscheid genomen van het ambtelijk leven, zjjn collega's en vele andere be kenden. Als jongeman maakte de heer Van der Burgh in het rumoerige maar tevens hoopvolle jaar 1918 zijn entree in de gemeentedienst. Niet veel minder dan een halve eeuw heeft hij zich sedert dien bekwaam, zorgvuldig en, voor zijn collega's, steeds op innemende wijze, in gezet voor de gemeentebelangen. De mijlpaal van 40 jaar dienst in 1958 vormde voor hem een grandioos hoogte punt. De heer Van der Burgh was het laatste decennium werkzaam op de al- deling Openbare Werken, waar hij spe ciaal werd belast met aangelegenheden inzake stadsuitbreiding, onteigening en sanering e.d. Nu, op de eerste dag van de maand Twee vrouwelijke agenten voor Leiden Als zij de cursus met vrucht door lopen zullen op 1 juli 1965 twee vrouwelijke agenten deel uitmaken van de Leidse politie-macht. Het zijn de zusjes M. A. en S. J. de Boer uit Hellendoorn, die thans in Wassenaar de opleiding aan de politieschool vol gen. De toekomstige vrouwelijke (Leidse) agenten zijn resp. 19 en 20 jaar oud. De NZHVM zal op verzoek van een aantal bewoners met ingang van 6 sep tember a.s. een wijziging aanbrengen in de route Zuid-West. De bus zal dan niet meer op het kruispunt Vijf-Meilaan Churchilllaan links afslaan maar de Vijf-Meilaan uitrijden. Vervolgens: De- bussystraat, Mozartstraat (langs de in aanbouw zijnde flats van het Bouwfonds Ned. Gemeenten)César Franckstraat en Schubertplein-Brahmslaan (eindhalte). De wijziging van 6 september komt met name tegemoet aan verlangens van de bewoners van de Valeriusstraat- Sweelineklaan en omgeving die door dat de bus bij het kruispunt de Chur- chill-laan koos in een „dode hoek" wa ren komen te zitten. augustus, is deze loopbaan afgesloten en zoals gistermiddag wel is gebleken, dat geschiedde vanwege zijn collega's niet zonder spijt. Tien duikers van de Ameri kaanse marine hebben tien dagen doorgebracht ineen onderzees labo ratorium op een diepte van ongeveer vijftig meter. Alvorens vandaag aan de oppervlakte te worden gebracht zullen zij eerst nog 24 uur in een ont- drukkingskamer moeten doorbren gen, om geleidelijk aan de normale atmosfeer te wennen. In Regensburg, West-Duitsland, hebben zich bij zeventig militairen maag- en ingewandstoringen voor gedaan. Zevenentwintig van hen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Aan le- gerzyde vermoedt men, dat hier spra ke is van voedselvergiftiging. Bij Munster in Zuid-Zwitserland zijn donderdag twee zweefvliegtui gen op bijna 4.000 meter hoogte met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van het ene toestel kwam om het leven en de andere werd ern stig gewond. De protector van de Congregatie van de zusters Dominicanessen van Bethanië, de voormalige pauselijke nuntius in Nederland, thans kardinaal Giobbe, zal zondag 30 augustus tijdens de halve eeuw feestviering in het generaal moe derhuis van de congregatie, het klooster „Bethanië" te Venlo, de Hoogmis in de kloosterkapel opdragen. By een autobotsing te Groningen is gisteravond de inzittende van een be stelauto, de 21-jarige apothekersassistent K. Hoeksema uit Groningen, gedood. De beide bestuurders kregen hoofdwonden en werden overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Een spoortunnel bij Bergen in Noorwegen is vandaag in gebruik ge nomen. De tunnel verkort de ver binding tussen Oslo en Bergen met 21 km en is 7.658 meter lang, op twee na de langste in Europa. Religieuze KunithemU Haarlemmerstraat 123 leiden Tel 017I0-22M! Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) Een Stockholmse elektricien heeft gisteren een schok van 20.000 volt doorstaan. Hij was bezig met herstelwerkzaamheden in een scha kelkast in een voorstad van de Zweedse hoofdstad. Met ernstige brandwonden werd hij in een zie kenhuis opgenomen. In een jeugdkamp op het West- Duitse eiland Norderney zijn donder dagavond dertig kinderen ziek ge worden, vermoedelijk als gevolg van voedselvergiftiging. De patiënten zijn naar ziekenhuizen op het vasteland overgebracht. In Brandon, in de Amerikaanse staat Mississippi is donderdagnacht een negerkerk uitgebrand, de ne gende in zeven weken tijd. De Sowjet-Unie heeft gisteren een nieuwe kunstmaan, de „Kosmos 36", in een baan om de aarde ge bracht, aldus een bericht van Tass. SCHEEPSBERICHTEN Overijssel 30 te Livorno; Wonogiri 31 te Djibouti verw.; Aludra 30 v. Antwerpen n. Rotterdam; Sloterdijk 30 v. Le Havre n. Antwerpen; Alc- maea 31 t.a. Pulu Bukom; Nw. Am sterdam 31 v. Southampton via Le Havre; Kennemerland 31 te Ham burg; Wonogiri 31 v. Djibouti n. Ka rachi; Korendijk 31 v. Philadelphia n. Baltimore; Ladon 31 v. Paramari bo n. Georgetown; Loppersiim 1/8 te Antwerpen; Ulysses 1/8 v. Aruba n. Puerto Cabelle; Wonosobo 31 v. Le Havre n. Cristobal. Zo zag een Amerikaanse tekenaar de „Ranger 7" op het moment, dat de eerste foto's naar de aarde worden geseind. De stippellijn geeft de rich ting van het ruimtevaartuig aan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3