Nieuwe kaart van de maan in de maak voor aanstaande maanreizigers WERK DUURT VIJF JAAR KOSTEN RUIM 300.000 DE LEIDSE COURANT Wie met vakantie gaat, kan veel plezier beleven van een goede kaart van de streek, die hij wil bezoeken. Wie naar de maan gaat zonder een goede kaart, riskeert op dat hemel lichaam te verdwalen en dan te sterven. Op Pic-du-Midi filmen de astronomen zonsopgang en -ondergang op de maan Deze koepel van het observatorium van de Pic-du-Midi herbergt de 60.96 centimeter-kijker die gebruikt wordt voor het fotograferen van de maanoppervlakte teneinde beter kaarten van de maan te kunnen maken. RAKETTEN kunnen de maan be reiken. Dit is in de loop der jaren bewezen. Op grond hiervan mag men in redelijkheid aannemen (al dus professor Zdenek Kopal, hoofd van het Astronomisch Instituut van de Universiteit van Manchester), dat wij er mede moeten rekenen, dat binnen afzienbare tijd bemande ra ketten naar de maan zullen worden gezonden en dat er dan mensen op de maan zullen Tanden'. Toch valt er nog heel wat 'werk te verzetten en moeten er nog hin dernissen worden overwonnen, al vorens wij mensen naar de maan kunnen sturen met de zekerheid, dat zij de tocht zullen overleven. Eén der belangrijkste dingen, waar voor de astronomen vóór de eerste maanreis willen zorgen, is, de koe ne maanreizigers der toekomst een stel zo goed mogelijke kaarten te bezorgen van het maanoppervlak. Die kaarten zullen voldoende de tails moeten aangeven omtrent het landschap en de hoogte der maan bergen, wil de mens in staat zijn op de maan onderzoekingen te doen en tochten te maken. Ongeveer als op aarde DE AFSTAND van de maan tot de aarde bedraagt nooit minder dan circa 355.700 kilometer. Toch ge bruikt men om de maan in kaart te brengen methodes, die heel veel overeenkomst vertonen met die, wel ke men toepast om moeilijk toe gankelijke gebieden op aarde in kaart te brengen, te weten drie hoeksmeting op afstand en opmeten van luchtfoto's. Het verschil ligt vrijwel uitsluitend besloten in de zeer grote afstand tussen aarde en maan, daar theodolieten daardoor onbruikbaar zijn en vervangen moe ten worden door astronomische te lescopen, opgesteld op plaatsen met een uitstekend zicht. Met onze mo derne instrumenten kunnen wij echter vormen van .het maanopper vlak onderscheiden, die slechts een paar honderd meter lang zijn. Onze allerbeste instrumenten stellen ons zelfs in staat, details van 50 tot 100 meter lengte waar te nemen. Zou den er dus steden op de maan zijn, die op aardse steden leken, dan konden wij de hoofdlijnen hunner plattegronden in kaart brengen en zelfs grote gebouwen afzonderlijk onderscheiden. Intussen - we weten het allen - steden heeft men op de maan niet ontdekt. Voorzover wij het maanlandschap kennen, lijkt het volstrekt bar en verlaten te zijn. De hoogte der bergen op de maan kan men berekenen op grond van waarnemingen omtrent de lengte der schaduwen van oneffenheden op het maanoppervlak bij zons opgang en zonsondergang. De beste manier om de daarvoor 'nodige ge gevens te verkrijgen, is, films te maken van zonsopgang en zons ondergang op de maan. Beschikt men over een voldoend sterke te lescoop bij dat werk, dan is men niet slechts in staat om de hoge toppen te meten, maar ook kleinere 'oneffenheden' van het maanopper vlak in kaart te brengen. Pic-du-Midi DEZE 'FILM-METHODE' heeft men gekozen voor de systematische kar tering van de maan, waarmee ge leerden van de Universiteit van Manchester thans bezig zijn. De Amerikaanse luchtmacht schonk een belangrijke som gelds om het werk mogelijk te maken. Daardoor zal men de beschikking krijgen over 'n bruikbare kaart van de maan, bruik baar, let wel, voor reizigers, die voor het verrichten van onderzoe kingen op de maan zullen landen. Het onzichtbare deel van de maan kan natuurlijk van de aarde uit niet worden gekarteerd. Maar de succes sen der met fotografische apparaten uitgeruste maanraketten rechtvaar digen de hoop, dat ook dat deel der maan redelijk goed in kaart zal kun nen worden gebracht. Intussen, een goede kaart van de 'halve maan' is reeds een uiterst nuttig ding. Om de nodige voldoend scherpe foto's en films te kunnen maken, is meer nodig dan alleen maar de be schikking over voortreffelijke in strumenten. Ook het zicht moet zo goed mogelijk zijn. In Manchester is hiervan geen sprake. Daarom stelde professor Zdenek Kopal zich in verbinding met dr. Jean Rosch, direkteur van het 'Observatoire du Pic-du-Midi' in Frankrijk. Hij ver kreeg toestemming om alle nodige waarnemingen te verrichten hoog in de Pyreneeën, op een punt, dat 2.862 meter boven zee ligt en slechts 14 meter beneden de top van de Pic- du-Midi. Daar is geen kwestie van vertroebeling der atmosfeer door stof. Daar kunnen de lichten der steden geen storende invloed uit oefenen. Dat Franse observatorium is tamelijk gemakkelijk bereikbaar en beschikt - dit is zeer belangrijk! - over prima instrumenten. Op de Pic-du-Midi is het zicht dikwijls zeer goed, zodat het observatorium oók hierdoor een ideale plaats is voor de 'kartografen der maan' om hun voorbereidende werkzaamheden te doen. In 1959 is men met de vervaar diging van een nieuwe kaart der maan begonnen. Het zal naar schat ting vijf jaar duren, aleer de voor naamste oogmerken verwezenlijkt zullen zijn. Maar dan beschikken wij ook over een uitstekende „maan- kaart", gebaseerd op topografische gegevens, die ons in staat zullen stellen, een juist beeld te vormen van het maan-oppervlak. En de kosten? Die bedragen - naar raming - slechts ongeveer 305.000. Zonsopgang op de maan. Een beeld van de Zee der Wolken Mare Nubium genomen in het observatorium van de Het observatorium van de Pic-du-Midi «tast ko Pic-du-Midi in de Franse Pyreneeën De foto laat de schaduwen aien die gevormd worden door onregeimatigbeden in de standigTedendiëao ideaal ^g^r^^r Tto^S wer^ L'n^ TZr°l oppervlakte. Deze slagschaduwen maken berekeningen mogely k waardoor de maanoppervlakte in kaart kan worden gebracht. tonoerafie van de maan

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14