woningbouwprogramma 1964 wordt gerealiseerd VIJFTIGTENTEN GINGEN IN VLAMMEN OP Moskous missie in Bonn Brits onderzoek in Fiësta-affaire Vier kandidaten voor Tokio zullen aan de start komen Hollamlweek I begonnen met bijna vijfhonderd deelnemers Cyprisch vraagstuk voor Ver. Naties Teleurstelling voor Butler in Moskou ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine, spit, reumatiek. Met Togal in huis kunt u gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Advertentie) MINISTER BOG4ERS Voor woningwetwoningen is in 1964 het aantal verleende machtigingen tot gunning, zowel in de absolute als in relatieve zin, gunstiger geweest dan in enige voorgaande jaren. Voor 1964 bedraagt dit aantal (in de periode van 1 jan. t.m. 30 juni) 19.379 tegenover 14.286 in diezelfde periode in 1963 en 15.835 in 1962. Op grond hiervan is het niet juist te stellen dat de wo- ningwetbouw ver bij het programma ten achter blijft. Dit zegt de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Bommer (P. v. d. A.) betreffende de uitvoering van het woningbouwprogramma 1964. Het aan de Staten-Generaal over gelegde woningbouwprogramma 1964 luidt: 45.000 woningwetwoningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 25.000 ongesubsidieerde woningen. Daarnaast heeft de minister, na over leg met zijn ambtgenoot van finan ciën, de mogelijkheid geopend de in Voor ruim vijftig gezinnen, die een kampeertent hebben gehuurd bij de koopman C. J. M. van Dam in Utrecht, begint de vakantie morgen niet vreugdevol. Ze zullen het zonder de tent moeten doen, want de verhuur- inrichting van kampeerartikelen van de heer Van Dam aan de Zonstraat in de Domstad is gisteravond hele maal uitgebrand. Van de ruim vijftig tenten, die voor afhalen gereed ston den, restte slechts een troosteloze zwarte stapel verkoold linnen toen de brandweer tegen tien uur het sein brand meester gaf. Kort na half tien werd de brand ontdekt. De heer Van Dam was toen met een knecht r.og druk bezig met het voorbereiden van de „vakantie- pakken" voor de klanten van mor gen. De heer Van Dam was aan zijn bureau in gesprek met een klant, de knecht was bezig met het repareren van 'n gaskooktoestel. Opeens kwam uit een butagasfles een steekvlam, waardoor de heer Van Dam aan de rechterhand werd gewond. Even la ter stond het gehele magazijn in lichterlaaie. Minstens zes butagas- flessen ontploften. 1963 opgelopen achterstand in de woningwetsector alsnog in 1964 in te lopen. Dat aan de ongesubsidieerde sector in het eerste half jaar rela tief meer is toebedeeld, dan de helft van het geprogrammeerde aantal, wordt veroorzaakt daar is afgestapt van de afgifte van rijksgoedkeurin gen in evenredige maandelijkse ge deelten. Voorts zijn slechts in beperk te mate extra contingenten toegewe zen en worden woningen onder de 16.000, alsmede vrijetijdswoningen" buiten de contingentsverdeling ge houden. Tenslotte zijn ter stimu lering van voor de woningbouw nut tige initiatieven voor diverse proef- woningen in de ongesubsidieerde sec tor extra contingenten ter beschik king gesteld. Niet achter. Het beleid, zo zegt de minister, is erop gericht met de beschikbare capa citeit een zo groot mogelijk aantal woningen te bouwen, waardoor in de ongesubsidieerde sector een bouw- kostengrens van in het algemeen ƒ35.000.per woning is gesteld. Als gevolg hiervan is het mogelijk een in absolute zin groter aantal woningen in deze sector in uitvoering te nemen. De tot nog toe over 1964 bekend zijn de gegevens hebben de bewindsman, versterkt in zijn overtuiging, dat het woningbouwprogramma 1964 zal wor den gerealiseerd, zo zegt hij. Truman: Goldwater is een idioot ,Die gek die men in San Fran cisco heeft aangewezen, heeft de buitenlandse politiek al be trokken bij de verkiezings campagne voor het president schap", zo heeft oud-president Harry Truman vrijdag in In dependence verklaard. Het was volgens Truman normaal, dat de kwestie van de burgerrechten een rol speelt in deze campagne. Maar de buitenlandse politiek van de V.S. moest men erbuiten laten. Twee gemaskerde en gewapen de mannen hebben donderdagmorgen in Parijs op straat een kassier van een tas met 170.000 frank (ruim 125 duizend gulden) beroofd. OFFICIEEL heet het bezoek van Chroes- jtsjow's schoonzoon Adzjoebei aan Bonn een journalistieke verkenning, zoals dat de hoofdredacteur van het Russische Iz- westia betaamt. Maar Adzjoebei is na tuurlijk meer dan dat en niet alleen om zijn familierelatie met de Sowjet-pre mier. Hij is ook lid van de Opperste Sowj et en als zodanig een invloedrijke man, zozeer zelfs dat hij gedoodverfd is als de toekomstige minister van buiten landse zaken. Hij heeft al een paar keer onder het mom van journalistiek werk buitenlandse po litieke opdrachten uitgevoerd. Dat dat ook nu het geval was blijkt uit het ge sprek, dat hij met bondskanselier Erhard en diens minister van buitenlandse zaken Schroder voerde. Aan het eind daarvan werd bekend, dat Erhard er wel voor voelde een ge sprek te hebben met Chroesjtsjow. SPANNING OM BERLIJN VERMINDERD ZEKER is, dat het initiatief hiertoe dus van Moskou moet zijn uitge gaan, maar daarom mag men niet teveel hoop hebben, dat het Krem lin water in de wijn wil doen ten aanzien van het Duitse probleem. Wel is er de Russen veel aan gelegen afspraken te maken waardoor de riskante situatie die nog altijd rondom Berljjn bestaat wat minder kansen tot spanningen gaat bieden. Wellicht speelt hierbij mee, dat Chroesjtsjow voor zichzelf weet, dat hij hierbij niet te ver zal gaan, maar daarvoor heeft hij enig leergeld betaald toen met name de Amerikanen tegenover zijn dreigementen pal stonden: het eind van het lied was, dat Chroesjtsjow zijn plannen voor een vrije stad Ber lijn, een vredesverdrag met Oost-Duitsland enz. opgaf. En hoe zal zijn opvolger het er af brengen bij het spel met deze ontvlambare materie? Bovendien: als die opvolger al net zo voorzichtig is als hij, dan is er nog de onzekere factor van Oost-Duitsland. Ulbricht is wel een trouwe satelliet, maar dat is een oude man die licht opgevolgd kan worden door een man die wat onafhankelijker optreedt en daar bij wellicht de Sowj et-Unie tot aangename ingrepen kan verplichten. GESPREKSOPLOSSING VOOR MOSKOU is er dus wel reden de zaak eens en voor al in het reine te krijgen. Dat zou ook wel lukken, wanneer het minste wat de Westduitsers vragen vrije verkiezingen in heel Duitsland, zelfbe stemming voor de Oostduitsers dus net iets te veel is voor de Rus sen. En een compromis lijkt onder de gegeven omstandigheden niet mogelijk, gezien de verhoudingen in de bondsrepubliek waar de mas sa het beslist niet zou accepteren als Erhard het op een akkoordje gooide met de Russen op zo'n manier dat het voortbestaan van Oost- Duitsland als het ware wordt erkend. Toch: als er een oplossing moet komen dan kan dat alleen door een gespx-ek met Moskou. Buiten de Russen om is het helemaal onmoge lijk, een zienswijze die de Amerikaanse president Johnson, niet altijd even tactvol, de Duitsers onder het oog heeft gebracht. Teveel hoop hoeft men dus niet te koesteren, zeker niet voor Erhard zijn verkie zingsstrijd achter de rug heeft. Maar dat er althans over een gesprek gedacht wordt is in ieder geval een verheugend teken: uit het con tact kan altijd iets goeds voortvloeien, uit nukkig zwijgen nooit Frans-F gemeens akkoord getekend Frankrijk en Roemenië hebben gisteren in Parijs een overeenkomst inzake wetenschappelijke en tech nische samenwerking getekend. Het akkoord voorziet in o.a. de uitwis seling van studenten en technische stukken. Voorts kwamen Frankrijk en Roemenië overeen het handelsver keer over en weer uit te breiden. Volgens Franse kringen zullen in oktober besprekingen over 'n nieuw handelsverdrag beginnen. Blijkens het communiqué zal Frankrijk de invoer van Roemeense olieprodukten vergroten, tegenover een grotere invoer door Roemenië van Franse kapitaalgoederen. In het najaar zullen beide landen besprekingen beginnen over een consulair verdrag en een culturele overeenkomst. Franse diplomatieke kringen ach ten vooral het politieke aspect van het Roemeense bezoek van belang. Men ziet een precedent in dit eerste rechtstreekse contact tussen een Oosteuropese communistische rege ring en een Westeuropese regering, temeer nu de Roemeense regerings leiders naar Parijs kwamen zonder voorafgaande instemming van Mos kou. Nederlander verongelukt op meer van Lugano Op het meer van Lugano, vlak bij de plaats Brusino Arsizio is de heer B. A. de Wit, directeur van 'n wasserij in Oudewater, met zijn speedboot in botsing gekomen met een ander vaartuig. Hij is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden, terwijl voor het leven van zijn 7-jarig dochtertje Gerda wordt gevreesd. Turkse manoeuvres Turkse vlooteenheden zijn gister morgen voor de kust van Zuidoost Turkije, tussen Tskenderun en Mer- sin, manoeuvres begonnen. Aan de oefening nemen ook straaljagers deel, terwijl in het gebied van ïs- kenderun ook een oefening van in- fanterie-eenheden gaande is. De vlootmanoeuvres duren tot 6 augus tus. De Cyprische regering heeft gis teren besloten de grens van de ter ritoriale wateren van drie naar twaalf mijl te verleggen. Het be sluit zal ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd. Een regeringswoordvoerder deel de mee ,dat het besluit „op ernstige gronden is genomen, omdat Cyprus met een invasie wordt bedreigd". De uitbreiding van de territoriale wateren biedt volgens de Griekse regering meer mogelijkheden voor het afslaan van een invasie. Griekse lichting '65 vervroegd. De Griekse minister van defensie heeft de dienstplichtigen van de lichting 1965 vervroegd opgeroepen. Aanvankelijk zouden zij in oktober onder de wapenen komen, maar nu moeten zij zich op 11 of 12 augus tus melden. Amerikaanse lutheranen kunnen weer biechten De' jaarlijkse algemene synode van de Lutherse Kerk in de Vere nigde Staten heeft besloten de oude praktijk van de oorbiecht in ere te herstellen. Door een beslissing van de algemene vergadering wordt zij voortaan aanbevolen als een voor bereiding op de communie, nadat zij sinds de reformatie geheel op de achtergrond was geraakt en alleen nog op papier als vrijwillige prak tijk was gehandhaafd. Het Britse ministerie van handel zal een onderzoek laten instellen naar de gang van zaken bij het reis bureau Fiesta, aldus is officieel be kendgemaakt. Intussen heeft de ver eniging van Britse reisbureaus de plannen voltooid om de Britse toe risten die als gevolg van dee affaire op het Europese vasteland z(jn ge strand naar Engeland terug te halen. Er zijn regelingen getroffen om twee groepen van totaal 51 mensen, per vliegtuig van Valencia, in Spanje, naar Engeland te laten terugkeren. Chroesjtsjow sprak met David Rockefeller Premier Chroesjtsjow heeft giste ren een gesprek gehad van 2 uur en een kwartier met de Amerikaanse financier David Rockefeller, presi dent van de Chase Manhattan Bank. De Russische leider gaf de wens te kennen, dat de handel tussen de Sowjet-Unie en de V.S. zich zal uit breiden. Rockefeller zei na afloop van het gesprek op een persconferentie, dat hij met Chroesjtsjow over vele za ken had gesproken, die de belangen van de V.S. en de Sowjet-Unie ra ken. Het gesprek was heel vriend schappelijk maar ook buitengewoon openhartig geweest. De Russische leider had Rockefel ler meegedeeld, dat de Sowjet-Unie bereid was de kwesties voortvloeiend uit de leen- en pachtovereenkomst te regelen indien bevredigende rege lingen voor krediet op lange termijn getroffen zouden kunnen worden. Rockefeller zei tenslotte, dat ook gesproken was over de politieke si tuatie in het algemeen. OPNIEUW ALGERIJNSE MINISTER AFGETREDEN President Ben Bella van Algerië heeft het ontslag aanvaard van zijn minister van toerisme, Achmed Kaid, het tweede Algerijnse kabinetslid, dat in juli is afgetreden. De bekend making veroorzaakt speculaties over een mogelijke kabinetsreorganisatie op korte termijn, maar ingewijden achten een dergelijke maatregel voor de nieuwe parlementsverkiezingen in september onwaarschijnlijk. Newyorks burgemeester verwerpt eis negerleiders Burgemeester Wagner van New York heeft afwijzend beschikt op een door de leiders der New Yorkse ne gerbevolking gestelde eis tot benoe ming van een commissie van bur gers, die een onderzoek zou moeten instellen naar de beweerde wreed heden die de politie by het onder drukken van de jongste ongeregeld heden in de negerwijken van New York zou hebben begaan. De politie zou van deze commissie geen deel mogen uitmako* De negerleid hadden deze eis gesteld als een th voorwaarden voor het herstel van de goede vers and houding tussen de blanke en ge kleurde gemeenschappen in New York. Negers mogen weer betogen De New Yorkse politie heeft gis teren het verbod tot het houden van betogingen in de negerwijken Harlem en Bedford-Stuyvesant in Brooklyn opgeheven. De betoging van zeventien natio nalistische negerorganisa ies die voor vandaag was afgekondigd, zal door gaan. Een 35 km brede strook afge werkte stookolie beweegt zich in de richting van de Engelse Zuidkust met haar badplaatsen. Een snelle Britse torpedoboot jager probeert met behulp van chemische midde len te voorkomen, dat de olie de kust bereikt en de vakantievreugde van duizenden toeristen bederft. Morgen top-atletiek in de Leidse Hout CORRIE BAKKER via Leiden naar „Tokio"? Ook de Zuidhollandse titelstrijd staat in het te'^en van de Olympische Spe'en, welke over ruim 2 maanden in Tokio worden gehouden. Kees Koch, de Rotterdamse discus- wemer. gaat zondag in Leiden z'n conditie weer eens peilen. De laatste ♦ijd stijren z'n prestaties regelmatig. Bij goed weer kan er in Leiden wel eens een topprestatie uit de bus ko men, hoewel de oppervlakte van het Leidse middenve'd van de sintelbcan voor werpers van het Europees for maat als Kees Koch wel een beetje klein is. Joke Bijleveld en ook Corrie Bak ker (welke buiten mededinging mee- RENé v. d. WATER Recordpoging Rolf v.d. Baumen staakte strijd De organiserende watersportvere nigingen hebben dit jaar allerminst te klagen over de deelname bij de wedstrijden, die traditiegetrouw wor den gehouden. Dat blijkt ook nu weer bij de Hollandweek I, die gis teren met bijna 500 inschrijvingen van start ging. Men trof het daarbij met de wind, want er stond 'n ste vige bries uit westelijke richting. Het wedstrijdcomité werd ditmaal echter teleurgesteld door het feit, dat er geen schifting van de wind optrad, zodat de gekozen wedstrijdbaan G weinig kruisrakken te zien gaf, welk feit door de zeilers evenwel nog meer werd betreurd. Wie eenmaal na de start de leiding had, kon, als hij zich van de concurrenten wist te distan- ciëren, gemakkelijk de kop behou den, hetgeen in nagenoeg alle klas sen het geval was. Waar de deelne mers in de rest van de kopgroep evenwel steeds dichter bij elkaar zit ten, viel het echter niet gemakkelijk de plaats te behouden, hetgeen ver schillenden tot hun schade moesten ondervinden. ONBEDREIGD Dat bleek al bij de Flying Dutch- manklasse het geval, want Jan van Staveren slaagde er, na vanaf de start de leiding te hebben genomen, in onbedreigd op de zege af te gaan. In de rest van zijn onmiddellijke vol gers veranderde echter nogal een en ander. Zo werd Coen Gülcher, die b(j de eerste boei op de tweede plaats had gelegen, steeds meer naar 't mid denveld teruggedrongen, zodat hij bij het voor de tweede maal ronden van de boei op de tweede plas zelfs als dertiende doorkwam. Maar ook an deren vielen terug. J. Bark en D. Dudok van Heel, die resp. de tweede en derde plaats bij de boei op de tweede plas rondgingen, kwamen tenslotte als derde en vyfde binnen, maar Gimpel slaagde erin zijn vier de plaats tijdens de gehele race te behouden, terwijl J. Bol vanuit het middenveld steeds verder naar vo ren kwam en als tweede de eind streep passeerde. Israëlische toeristen uit Sowjet-Unie gewezen Naar in Tel Aviv is vernomen, zijn onlangs drie toeristen uit Israël in Moskou aangehouden en na een week hechtenis uit de Sowjet-Unie gewezen. Volgens de Russische auto riteiten zouden zij „onder Russische joden propagandamateriaal hebben verspreid". Dit jaar gaan vele Israëlische toe risten naar de Sowjet-Unie. De auto riteiten zouden met lede ogen aan zien, dat deze toeristen contact heb ben met geloofsgenoten. STAKING VLIEGERS ALITALIA De vliegers van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij „Alitalia" zijn gistermiddag om 18 uur voor 78 uur in staking gegaan. Alle luchtverbin- dingen van de maatschappij zijn door de staking getroffen. SLACHTOFFERS Aan de start, die in de wind geno men moest worden, ging het soms hard toe, doordat weer verschillende zeilers over stuurboord de bakboord zeilers trachtten de loef af te ste ken, wat lang niet altijd gelukte. Daardoor vielen er wel enkel slacht offers, o.a. in de Valken- en in de Finnjollenklasse. Ook Rolf v. d. Bau men werd daarvan de dupe, toen hij een lichte aanvaring veroorzaakte, maar sportief staakte hij de strijd terwijl vele anderen zonder meer doorvoeren. G. Staartjes werd hier tenslotte winnaar, nadat hij aan de kop van het veld liggend bijna de verkeerde eerste boei had gerond, want hij ging op de vlag inplaats van op de ton af. Aan het andere koers varen van J. Prins bemerkte hij zijn fout, zodat hij onmiddellijk bijdraaide en nog als tweede rond ging. Die achterstand had hij even wel spoedig ingehaald en hij won op fraaie wijze. UITSLAGEN Flying Dutchmanklasse: 1 J. van Staveren, J. Bol. Hornetklasse: 1 F. Moes, 2 P. Nag- tegaal. Valkenklasse: 1 G. Staartjes, 2 J. Stenhuis. 12 m2-klasse: 1 J. ni der Maur, 2 E. Bakema. Vrijheidsklasse: 1 E. D. Bleker, 2 C. de Haas jr. Finnjollen: 1 H. Sleeswijk, 2 H. v. Eist. Flying Juniors: 1 A. F. T. Schip per, 2 J. R. Siemons. 16 m2-Streepklasse: 1 H. Molenaar, 2 J. de Ruijter. Schakelklasse: 1 R. H. Roosen, 2 W. Hagenaar. Pampusklasse: 1 W. Knoppers, 2 C. P. Besseling. Sternklasse: 1 E. Cancrinus, 2 P. M de Bruyn. Olympiajollen: 1 P. L. v. Wamel, 2 I. K. Corts. Soloklasse: 1 F. H. A. Beek, 2 K. Nater. President Makarios van Cyprus is gisteravond uit Athene in Nicosia aangekomen. Htj zei, dat de Griekse tioepen aan de zijde van de Grieks- Cyprioten zouden strijden als Cyprus werd aangevallen. Makarios deelde mee, dat de Griekse regering en hij zelf zijn overeengekomen het Cypri sche vraagstuk ter sprake te zullen brengen in de komende zitting van de algemene vergadering der Vere nigde Naties. „De regering en ik hebben beslo ten dan de eis te zullen stellen, dat aan de Cyprische republiek volledige onafhankelijkheid wordt verleend, opdat het volk zich in Volkomen vrij heid over zyn (staatkundige) toe komst zal kunnen uitspreken", al dus Makarios. Het „plan Acheson" noemde Maka rios volkomen „onaanvaardbaar". Ook de Griekse regering wyst het van de hand, zo zei hij. Verder zei de Cyprische president nog geen aanwijzingen te zien voor een Turkse invasiepoging op korte 'termijn. doet) zullen pogen royaal de 6 me- tergrens te passeren in de verspring bak, wetende dat enkele wedstrijd resultaten van om en nabij de 6.25 meter pas een afvaardiging naar To kio rechtvaardigen. 330 DEELNEMERS De Zuidhollandse kampioenschap pen zijn ondanks de vakantieperiode zeer goed bezet. Veel atleten starten graag in Leiden omdat de baan in Leiden „snel" is, sneller dan vele nieuw aangelegde banen. In Den Haag is er b.v. geen enkele sintel- baan, welke met Leiden kan wed ijveren. RECORDPOGING Bij de jeugdnummers zijn er ook enige aantrekkelijke onderdelen. René v. d. Water die bij de jeugd kampioenschappen 2e werd op de 110 m. horden, gaat pogen het natio naal record op zijn naam te brengen. De 800 en 1500 m. zullen weer mooie nummers worden met Verka- de-Meeuwisse-Dames-Tuyn-Rooy- akkers. Op de technische nummers bij de meisjes treffen we onder de deel neemsters de nationale speerwerp- kampioen, Carla Luyer, aan. De Sowjet-Unie heeft de door En geland gestelde voorwaarden voor het beleggen van een nieuwe veer- tienlandenconferentie over Laos ver worpen. Van welingelichte zijde in Moskou, waar Engelands minister van bui tenlandse zaken, Butler, overleg heeft gepleegd met zijn Russische ambtgenoot Gromiko, werd meege deeld, dat Gromiko verklaard heeft, dat het al of niet doorgaan van deze conferentie, die Rusland in augustus wil houden, niet afhankelijk mag worden gesteld van bepaalde voor waarden. Gromiko had ook Butlers voorstel afgeslagen voor samenwerking tussen Engeland en Rusland om de elkaar bestrijdende groeperingen in Laos op korte termijn ergens in Europa rond de tafel ie brengen teneinde zo tot regeling van hun geschillen te ko men. Van welingelichte zijde werd ook nog meegedeeld, dat de Britse mi nister van zijn Russische collega ook geen enkele concessie heeft weten los te krijgen inzake de problematiek rond de ontwapening. Het enige suc ces, dat Butler heeft kunnen boeken, betreft de handel tussen beide lan den. Men heeft namelijk in Moskou besloten de handelsbetrekkingen tus sen Engeland en Rusland te verste vigen. Ook de culturele banden tus sen beide landen zullen versterkt worden. Zomer tot dusver normaal Uit een tussentijdse balans is te zien, dat de zomer tot dusver onge veer als een normale zomer moet worden beschouwd voorzover het de temperatuur en de neerslag betreft: het aantal uren zonneschijn was te De Bilt een weinig onder normaal. Juli heeft over het algemeen veel droog weer gebracht nadat het in juni overvloedig had geregend. Dit laatste geldt evenwel niet voor de oostelijke provincies waar heel wat winder neerslag is gevallen dan in het westen, in Zuid-Limburg waren zelfs de laatste twee maanden beide te droog. Vergeleken met de zomer van het vorige jaar is er tot dusver maar heel weinig verschil in de gemiddelde tem peratuur, in de gemiddelde hoeveel heid regen en in het aantal uren zonneschijn te ontdekken. In het algemeen kan men zeggen, dat deze zomer tot dusver meer zo merwarmte heeft gebracht, maar daartegenover staan tal van dagen met kouder weer dan in de zomer van 1963.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12