WEEKELYCKSE CRONYCKE Vereniging van reisbureaus wil garantie voor gedupeerde klanten SOLDAAT DOOR SCHOT GEWOND AANRANDER TOEGETAKELD Verplichting huis te ontruimen Onderzoek naar grondspekulatie in Reeuwijk WEERSLAG NEGERREL KAN JOHNSON SCHADEN 1 AUGUSTUS 1964 DG LEID6E COURANT Men sietse alderweeghen gaen en oock weer trecken frugh, Met sonverbrande koppen' en met blaeren op de rugh. We gaen naar Duytsch- en Engeland se koomen hier naer duyn en strand. En lecker bruyn en gaergebrand weer naer de Heimat frugh. De horden trecken her en der met vlieghtuyg, auto, trein. Soo koomen we elckander teeghen op elcke compaslyn. Naer Costa Brava en de Rhyn, (gemütlich doch om daer te sein) te drincken heel veel Rhynsche wyn. We gaen ons fyn erhohlen en in de bergen dooien. Maer strax syn weer die Zimmer frei, is er aen't strand geen Duytsch meer by, syn we .weer heerlyck onder ons, dan kryght de Nachbar weer de bons. Ons Nordweik wordt dan Noordwyck weer, Zandvoort geen Sandfort meer am Meer. Vergeeten syn de sonbrandblaeren en gaen we maer weer gierigh spaeren (voor de vaecantie, volghend jaer). Naar aanleiding van Fïésta-zaak Dr. W. Drees plant het vaantje met het Rijnsburgse wapen op de versier de auto van het Corso-comité, daarmede symbolisch aanduidend, dat het corso „kan gaan rijden". 21. Oranjefeest, 2e prijs. Buurtver eniging Irissenstraat. 24. Herfsttinten, 3e prijs. Buurt vereniging Kanaalstraat. 26. Rhapsody in Blue, 3e prijs. Buurtvereniging Brouwerstraat. 28. Kleurenpracht, 2e prijs. Perso neelsvereniging Flora. 30. Boerenbont, le prijs. Buurtver eniging Sandtlaan. Het bestuur van de AVOR (Alge mene Vereniging van Organisatoren van Reizen) overweegt een plan, waarbij de leden van deze organisa tie zich verbinden om, zodra een mede-lid door welke oorzaken dan ook in moeilijkheden verkeert, geza menlijk een oplossing te vinden om de schade voor het publiek tot een mi nimum terug te brengen. Dit werd ons meegedeeld door de voorzitter van de AVOR, de heer M. J. M. Brug man. Aanleiding tot die initiatief waren de moeilijkheden, die dezer dagen rond de reisorganisatie Fiesta zijn gerezen en die bij het publiek nogal wat verontrusting hebben ge wekt. De heer Brugman vindt deze ver ontrusting overigens hier en daar wel wat misplaatst. In het reisbureau wezen, zo betoogt hij, duiken vaak enthousiaste personen op met een enigszins avontuurlijke instelling die reizen gaan organiseren. Oplichters zijn dit praktisch nooit, doch met hun enthousiasme geloven zij zó stellig in het succes van hun eigen opzet, dat daardoor de com merciële en financiële mogelij khedesn te veel vervagen. Hoofdzaak is ech ter dat zij absoluut elke ervaring missen, waarbij komt dat ze zonder enige grond aannemen dat als zij met wat mooie en extra goedkope reizen aan de markt komen het publiek wel in de rij zal staan om te boeken. Het publiek stroomt echter niet en masse binnen, doch het is een kleine minderheid, die zoekt zover en zo lang mogelijk met vakantie te gaan met het geld dat men ter beschik king heeft. Het feit, dat reizigers van Fiesta, wetende dat hotels hen niet zullen opnemen, toch vertrekken wijst er al op dat de cliënten van dit bureau De twintigjarige dienstplichtig soldaat H. T. van Woudenberg uit Bussum is op de vliegbasis Soester- berg ernstig verwond door een ko gel uit een UZI-pistool-mitrailleur van een korperaal, met wie hij in de buurt van de verkeerstoren op patrouille was. De kogel drong het onderlichaam binnen; er zijn geen vitale delen ge raakt. De soldaat is in een hospi taal in Utrecht geopereerd. Zijn toestand is redelijk. De korporaal heeft een shock. Beide militairen konden gisteren nog niet worden gehoord. Het is nog een raadsel hoë de pistoolmitrailleur kon afgaan. Personeel van de vliegbasis heeft het schot wel gehoord, maar nie mand heeft de twee mannen op dat ogenblik gezien. Dat er zou zijn ge schoten omdat onraad dreigde, is niet waarschijnlijk. Eerder wordt aan een ongeluk gedacht. 34. 'D Oranjeboom, 4e prijs. N.V. Ver. Ned. Brouwerijen. 36. Peru Quano, 2e prijs. Ned. Ver^ koopkantoor van Org. Meststoffen» Delft. 37. Fruyo, 3e prijs. Menken N.V. Wassenaar. De muziek Bij een bloemencorso hoort muziek; klank en kleur gaan wonderlijk sa men. Rond twintig muziekgezelschap pen, de meeste uit onze omgeving maar ook enkele van wijder weg, liepen geestdriftig blazend en roffe lend in de stoet mee. Het waren: St. Cecilia, Voorhout; Wilhelmina, Rijnsburg; Muziekver eniging Valkenburg: Drumband DWS, Rijnsburg; Harmonie Katwijk; Harpe Davids, Noordwijkerhout; Fanfarecorps Excelsior Noordwijk; Harmonie „Benvenuto", Voorschoten; Harmoniekapel Leiderdorp; Harmo nie Honselersdijk; The Dutch Wind- millshow, Haastrecht; Chr. Tamboer en Pijperkorps; „Kunst en Genoe gen"; Postharmome; „Nieuw Leven"; „Concordia"; R.K. Leidse Harmonie- kapel; Harmoniekapel „Trouw en Durf": Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht"; Jeugdork. „De Burcht"; Schutterij St. Martinus, Wijnbergen. LUXE WAGENS 4. J. van Delft (zonder reklame), 4e prijs. 5. Makelaarskantoor Den Haan, 2e prijs. 8. E.L.A.M. Leiden, 3e prijs. 10. N.V. Automobielbedrijf Van der Velden. 4e prijs. 11. Ass.-kantoor D. J. C. Verhaar, 3e prijs. 17. Taxi- en autoverhuurbedrijf W. Noort, 2e prijs. 17a. De Leeuw, eerv. verm. 19. Foto Holvast, Leiden, 2e prijs. 23. H. Leeuwenburg (zonder re klame), ereprijs plus 1ste prijs. 25. Fa. C. de Konnig Zn, 3e prijs. 25a. J. de Best, le prijs. 29. Grossier en exporteurs in bloe men en planten, eerv. verm. 31. Café-rest. Boerderij „Meerrust". ereprijs plus 1ste prijs. 35. Garage v. d. Mey, eerv. verm. PRAALWAGENS 3. Rijnsburgs kleurenpalet. 2e pr. Gezamenlijke kwekers Rijnsourg en omstreken. 4a. Gemengd zomerboeket, mooi ste praalwagen, ereprijs plus 1ste pr. Flora, Rijnsburg. 6. Roos der Liefde, le prijs. Ge zamenlijke kwekers Noordwijkerhout en De Zilk. 9. Zomerweelde, 4e prijs. Buurt vereniging 't Centrum. 12. Praalwagen, ereprijs plus 1ste prijs. Fa. B. de Koning. 16. Kleurenharmonie, le prijs. Co- .r.nril. nln. Tussen de Ingesloten mijnwerken, In Champagnole en de buitenwereld is i^ Li^ Ver van ambulante hande- nu permanente telefoonverbinding tot stand gebraeht. Familieleden laren In Uoernen .npïn. knnnen In de tent met de mannen onder de grond spreken. eigenlijk ongeveer dezelfde avon tuurlijke geest hebben als deze reis organisator. Onbeschermd is het publiek intus sen niet. Bij de AVOR en de vereni ging van passage- en reisbureaus zijn het merendeel der reisorganisatoren en bonafide passagebureaus aangeslo ten. Geen dezer ledén zal het publiek aan grote risico's blootstel len. Tenslotte is daar nog de Reiskamer, waarvan het bestuur wordt gevormd door leden uit de besturen dezer beide organisaties en de grote reis- vereniginegn. De bonafide bureaus kunnen een erkenning krijgen het geen het publiek enige zekerheid geeft. Mocht toch iets aan de vakan- tieuitvoering gehaperd hebben en men komt niet tot een vergelijk dan heeft men beroep op een speciale klachtencommissie. Een 23-jarig meisje uit Geleen heeft de 21-jarige J. H. uit Hulsberg danig toegetakeld toen hij probeer de haar aan te randen. Met krabben in het gezicht en builen op 't hoofd belandde hij kort daarna op het po litiebureau. De jongen had het meisje. M. L., dat de laatste bus van Sittard naar Geleen had gemist en gisternacht om half twee stond te liften, aange boden haar op zijn bromfiets naar huis te brengen, aldus het „Alg. Dagbl.". Nauwelijks waren zij on derweg of H. reed een zijweg in, waar hij handtastelijk werd. Het meisje verzette zich echter heftig tegen haar aanvaller. Op haar hulpgeroep snelde een bewoner van een huis in de nabij heid toe; even later kreeg hij assi stentie van een buurtgenoot. De vechtpartij trok de aandacht van 'n politiepatrouille, die H. in de sur veillancewagen naar het bureau bracht. Op bevel van de kantonrechter moeten acht vroegere arbeiders van de emaillefabriek Edy te Dieren hun huizen in De Steeg ontruimen. Toen ze bij de Edy in dienst tra den, kregen zij een huis waarvan het bedrijf de onrendabele top van de bouwkosten had betaald. Zij moesten een verklarihg tekenen, waarin stond dat zij de woningen zouden verlaten wanneer zij hun betrekking zouden opzeggen. De laatste maanden is een aantal arbeiders van de fabriek naar bedrij ven in Arnhem en omstreken gegaan; zij bleven in De Steeg wonen. De kantonrechter eist nu van acht men sen nakoming van de verplichting de huizen te ontruimen om plaats te ma ken voor anderen die bij de Edy wer ken. Ze hebben nog niets anders; de gemeente Rheden, waartoe De Steeg behoort, heeft ook geen huizen vrij. HOOFDREDACTIE DE BAZUIN. Pater A. Kreykamp OP, hoofd redacteur van het weekblad De Ba zuin, zal als zodanig aftreden. Pater Kreykamp is op eigen verzoek van zijn functie ontheven, omdat een wisseling van redactie na zestien jaar hemzelf wenselijk leek. De provinciaal van de paters do minicanen heeft pater R. W. Tepe aangewezen als leider van een nieu we redactie. Het was vrijdag een grote dag voor de heer A. Novotny, die uit Tsjecho slo wakije komt en sinds 1949 in Zaandam woont: voor het eerst in zes tien jaar zag hij zijn moeder weer. Mevrouw Vera Novotny-Hornova heeft toestemming weten te verkrijgen van dé Tsjechische autoriteiten om een bezoek van enkele weken aan haar zoon en zijn Nederlandse vrouw te brengen. Later hoopt zij met haar man nog eens naar ons land te kunnen terugkeren. Het weerzien op Schiphol, vrijdagmiddag, was ontroerend. De rijksrecherche stelt momen teel een onderzoek in naar de gang van zaken met het zandwinnings project dat 't gemeentebestuur van Reeuwijk in de nabije toekomst wil uitvoeren. Dit project is eerder in de openbaarheid gekomen dan oor spronkelijk in de bedoeling lag om dat grondspeculanten er lucht van gekregen hadden en de prijzen van de grond in deze gemeente daar door zeer sterk opliepen. De rijks recherche wil nu weten hoe de spe culanten aan hun wijsheid zijn ge komen. Dit onderzoek komt voor ons als een volkomen verrassing, zei giste ren de loco-burgemeester van Reeuwijk, de heer W. H. Verweij. „Ik kan me hiet voorstellen dat iemand in Reeuwijk uit de school zou hebben geklapt. Ons college heeft de plannen twee jaar lang zorgvuldig geheim weten te hou den". Het college van B. en W. heeft destijds de boeren een prijs gebo den van 32.000.per ha toen bleek dat allerhand speculanten er achter gekomen waren welke be stemming de gemeente aan de pol- dergrond wilde geven. Die prijs ligt ver boven de waarde van deze gronden die bovendien belast zijn met schrikbarend hoge polderlas- ten. („Trouw"). KOEIEN VERGIFTIGD DOOR MENIE. Vijf koeien hebben gisternacht in een weiland te Rotterdam-Zuid ge snoept van enkele potten menie die in het weiland lagen. Waarschijn lijk zijn de potten menie bij enkele in aanbouw zijnde huizen aan het Lakerveld achtergelaten en door de jeugd op het weiland gegooid. Gistermorgen ontdekte men dat de koeien ziek waren. Inmiddels zijn reeds twee koeien overleden. Voor 't leven van de andere wordt gevreesd. De koeien zijn het eigen- doni van de landbouwer K. Boer te Barehdrecht. WANDELSTOK WERD OUDE MAN NOODLOTTIG Het oprapen van zijn wandelstok die onder een stilstaande vrachtwa gen was geraakt, heeft gistermiddag het leven gekost aan de 77-jarige A. van Minne. De vrachtwagen stond in de Zeilstraat te Amsterdam voor de geopende brug te wachten. Op het moment dat de brug weer ging zak ken, stak de man de weg over. Daar bij verloor hij zijn wandelstok, die onder de vrachtwagen terechtkwam. Hij kroop eronder om zijn stok te pakken. Intussen kwam het verkeer weer op gang. Ook de vrachtwagen ging weer rijden en sleurde de man tientallen meters mee. Hij was prak tisch op slag dood. DE RASSENONLUSTEN die in New York begonnen en vandaar oversloegen naar Rochester hebben zich niet tot die twee steden beperkt. De ervaring in Ro chester heeft geleerd, dat er maar weinig voor nodig is om het tot grote gevechten te laten komen: in dit geval het aanhouden van een dronken kerel, op zich zelf de gewoonste zaak van de wereld. Een bekeuring voor te snel rijden of iets dergelijks kan licht in de negerWijken van Chicago of enige andere stad leiden tot een complete veldslag. Een reden hiervoor is, dat de nieuwe wetten op de burgerrechten juist geen eind maken aan de voor naamste bron van ellende in Harlem en dergelijke zwarte getto's: de gestage toeneming van de bevolking die om uitbreiding van gebied vraagt. De huiseigena ren gaan echter op alle mogelijke en een paar onmo gelijke manieren tegen, dat negergezinnen zich „over de grens" vestigen, omdat ze vrezen dat hun bezit dan drastisch in waarde zal dalen. Er zijn nog wel meer klachten slechte scholen en in het algemeen slechte hygiënische en sociale om standigheden, mindere betaling, werkloosheid en dat alles heeft een sfeer gewekt van: het is nu al erg genoeg en meer slikken we niet. SLAAT GOLDWATER ER MUNT UIT? VOOR DE AANSTAANDE verkiezingen zal de kwes tie vah de burgerrechten,.lees de strijd tegen rassen onderscheid, een aanzienlijke plaats innemen in de campagnes. Goldwater is bij Johnson geweest om hierover iets af te spreken, maar de president liet al tevoren weten, dat hij meende, dat dit punt zeker niet in aanmerking kwam om maar buiten de stembus strijd gehouden te worden. De democraten zijn er kennelijk van overtuigd, dat JOHNSON: stevig in het zadel? hun morele gelijk in deze zaak gunstig afsteekt tegen over de nogal dubieuze houding van Goldwater, die tenslotte als senator tegen de wet stemde. En onge twijfeld zal menige stem van weldenkende liedeh daardoor van de republikeinse kandidaat naar John son overgaan. Maar als de relletjes a la Harlem, Bedford-Stuyvesant. en Rochester door blijven gaan, gebeurt er ook iets anders. Dan gaat men deze onlusten zien als een re sultaat van de wet op de burgerrechten dat angst in boezemt. En van de weeromstuit zal men dan wellicht toch maar liever zijn stem geven aan een tegenstan der van die rassengelijkheidsactie. Het zou niet de eerste keer zijn dat iemand er moreel naast Zat maar daar politiek juist voordeel van kon plukken. Het is een gedachte die de anti-Goldwatergezinden op dit ogenblik ernstig verontrust ,ook een republikein als Rockefeller die als gouverneur van New York hierin des te meer aansporing heeft gevonden zo shel mogelijk een eind te maken aan de chaos.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10