STUDENTENPASTOOR J. VAN WELL GEÏNSTALLEERD De Vliet ACHTERVOLGING IN LEIDEN BONNEN BIJ DE VLEET VOOR BROMFIETSERS Leidse Agenda Recordbezoek voor zwembad te Leiden Goldwater heeft eerbied voor De Gaulle GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN TEKENAAR DE DADER Oostenrijks militair bij Nijmegen verdronken DE ONTPLOFFING IN BONE OUDE DAME IN HAAR SLAAP OVERVALLEN „Shell" ontdekt olieveld in Oman MAANDAG 27 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In een korte sobere plechtigheid heeft deken W. Haring de heer J. van Well o.s.c. geïnstalleerd als pas toor van de R.K. Studentenparochie „Maria Zetel der Wijsheid". In een toespraak ging de deken in op de verdiensten van dr. L. van Noort o.s.c., die zojuist „eervol gepromo veerd is tot prior van het theologi- cum van zijn orde te Cuyk". Hij noemde vooral zijn werkzaam heden op het gebied van de liturgie vernieuwing, het gemeenschappelij ke avondgebed en de plannen tot coördinatie van de zielzorg in het dekenaat Leiden. Hierna wenste de deken de nieuwe pastoor veel ge luk en sterkte in zijn nieuwe functie; na negen jaar als kapelaan en me de-moderator onder de katholieke studenten gewerkt te hebben „kent hij zyn schapen en zijn schapen kennen hem". Dit is vooral in de katholieke studentenparochie van belang vanwege het bijzondere per soonlijke karakter van deze gemeen schap. Door het voorlezen van de benoe mingsbrief van mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam en met het in bezit stellen van de bij het ambt behorende zaken werd de pastoor bevestigd. Deze droeg daarna de H. Mis op. Na de mis sprak ds H. van Bilderdijk namens de kring van studenten pastores. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe pastoor door een zeer persoonlijke aanpak zijn functie een eigen gestalte zou geven. INBRAAK OP RAPENBURG In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in het huis van mr. Sormani, Rapenburg 61. De onbe kende is binnengekomen door een raam aan de straatzijde op te schui ven. In de werkkamer op de eerste verdieping werden uit een metalen kistje enige polissen en dergelijke bescheiden vermist. Leidenaar gedroeg zich verdacht met biljet van 1.000 De politie van Leiden heeft een 29- jarige Leidse metselaar aangehouden die zaterdagavond hij winkels in de Herenstraat probeerde een biljet van 1000 gulden gewisseld te krijgen. Niet het feit. dat hij wilde wisselen, maar het gedrag van de man trok de aandacht van de winkeliers. Toen re chercheurs hem dan ook aanhielden maakte hij benen, waarop de achter volging werd ingezet. In een brandgang achter de Hugo de Grootstraat werd de man uitein delijk aangehouden. Toen hij nader aan de tand werd gevoeld bleek, dat de man in Rijnsburg een auto had gehuurd, althans in huurkoop had genomen. Huurkoop wil zeggen, dat de eigendomsrechten niet op de huur der overgaan. De man had de auto dus niet mogen verkopen. Hij had het voertuig echter vrij kort na de aankoop weer te gelde gemaakt. De man verklaarde aan de politie, dat hij het biljet van duizend gulden had gewisseld en het wisselgeld had weggegooid, maar het werd toch ge vonden. Het kwam tevoorschijn uit een van zijn sokken! Bij controle op het gedrag van brom fietsers in Leiden zijn zaterdag en zondag 35 processen-verbaal opge maakt. Dikwijls voor te snel rijden op de invalswegen van Leiden zoals Lammenschans weg en Rijnsburger- weg. Geslaagd Voor het examen En gels MO-A zijn te Amsterdam ge slaagd mej. A. J. de Roode en de heer J. Redel, beiden te Leiden. VNL-JEUGD NAAR NKS-SPORTKAMPEN Het was het afgelopen weekend een druk weekend voor de vereni ging want er vertrokken niet min der dan 52 jongens met hun leiders naar de NKS-kampen nl. een groep naar Horst en twee groepen naar Weert op zondag 26 juli vanaf het Stadhuisplein terwijl op zaterdag 25 juli in de vroege morgenuren even eens vanaf het Stadhuisplein, een groep naar Andernach (Did.) was vertrokken. Dat was het resultaat van maan denlange voorbereiding en vol trots keken de achterblijvenden op beide dagen de prachtige luxe bussen na waarin hun jeugdleden en van de talrijke ouders hun jongens naar de resp. kampen werden vervoerd. In hun bagage had iedere deelne mer een prachtig schuimrubberbed, want het was niet meer geoorloofd om in het stro te slapen. Dat bed was het resultaat van de voorbereidings commissie voor de jeugdkampen en deze bedden blijven het eigendom van de vereniging. Ook waren de achterblijvenden trots op het feit, dat VNL evenals het vorige jaar, de eni ge vereniging in het district was, die een elftal naar een NKS-jeugdkamp kan zenden, waar de jongens een unieke vakantieweek hebben, met o.a. een boottocht op de Rijn of een bustocht langs de Moezel, een trip naar Maria Laach, enz. Geopend voor spoedeisende geval len: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; en: Haven Apotheek, Ha ven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven Apotheek. Kinderbassin 'n modderbad Bestond er over de toestand van zonneweide en bassins algemene te vredenheid, ontevreden was men wel over de toestand, waarin het kinder bad verkeerde. Rond dit bad ont breekt nog een deugdelijke draine ring, zodat er een ware poel ont stond, die van het kinderbad een modderbad maakte. De kleuters kwa men uit dit water bepaald niet scho ner dan zij erin waren gegaan. Dit euvel moet men wijten aan het feit, dat het bad zo vroeg mogelijk in gebruik is genomen. Is de water afvoer van de zonneweide voortref felijk, de drainage rond het kinderbad moet nog worden aangebracht. Vol gend jaar is dit euvel echter ver holpen, aldus de badchef. HAZERSWOUDE Broeder Quirinus 25 jaar geprofest Jaarlijks bezoekt hij zo'n twintig duizend gezinnen in ons land, broe der Quirinus Verdegaal van de Orde der Ongeschoeide Karmelieten. De in Hazerswoude-Groenendijk gebo gen en getogen „sjouwer voor het tijdschrift Scapulier" gaat a.s. zon dag in zijn geboorte- en (sinds de karmelieten in het klooster in de Groenendijk hun tijdschriftenredac tie er vestigden) woonplaats zijn zil veren professiefeest vieren. Het aantal bezoekers voor het nieuwe zwembad aan de Voorschoter- weg te Leiden bedroeg zaterdag en zondag niet minder dan ruim 9.000. Hiermee is wel duidelijker dan ooit geworden, dat met dit zwembad in een zeer dringende benoefle werd vooizien. Chef-badmeester J. W. Rompes vertelde ons, dat ondanks de drukte men de zaak wel aan kon. Voor zeer drukke dagen kan hij beschikken over losse krachten Met het week end bad hij drie badmeesters aan de bassins en één in de uitkijktoren, terwijl hij zelf de supervisie over de gang van zaken kor houden. Deze 40-jarige badchef is wel druk te gewend. Hij is eerder in dienst geweest van het natuurbad te Vee- nendaal. Daar echter lag de piek nooit hoger dan 3000. Ook de outillage van het nieuwe Leidse zwembad blijkt tegen 'n grote bezoekersstroom te zijn opgewassen. De twee kassa's konden de stroom wel aan. Er vorm den zich geen grote rijen. Files van betekenis waren er ook niet bij de kleedkamers en de gar derobe. Helaas is er in het bad toch nog een ongelukje gebeurd. Een kind, dat met het hoofd tegen de rand van het bassin sloeg kreeg een lichte hersenschudding. VOORSCHOTEN Paardenmarkt feestelijkheden Bejaarden in de sensatiebaan Zaterdagmorgen werden de verma kelijkheden rondom de Voorschoten- se Paardenmarkt geopend door een zestigtal bejaarden en een honderd kinderen van het Kindertehuis Nw.- Voordorp. Als of zij in hun leven nog niet genoeg sensatie meegemaakt hadden, maakten de bejaarden allen een rit in de sensatiebaan en daarna verscheidene ritjes in de zweefmo len. De cake-walk vond begrijpelijk geen aftrek bij de bejaarden, mis schien dat die „broekjes" het nog wel willen, vertelde de 85-jarige heer G. Grundeken, terwijl hij op een aan tal zeventig-jarigen wees. De kinde ren van Niéuw-Voordorp sloegen geen attractie over. De bejaarden werden onthaald op koffie, oliebol len en een ouderwetse kaneelstok, de kinderen hielden het bij limonade met oliebollen en een rode of witte zuurstok. „De vermakelijkheden werden ge opend door de Ouden van Dagen, want zij hebben de oude paarden markten gekend en mede gezorgd dat de traditie gehandhaafd bleef in Voorschoten", sprak de heer P. C. Kraayeveld namens het comité tot instandhouding van de Voorschoten- se Paardenmarkt," daarnaast zijn het de kinderen, die met deze traditie .vertrouwd moeten geraken." Dankbaar waren beide groepen voor de bijzondere wijze van opening mogelijk gemaakt door de medewer- kind van de exploitanten. De gehele verdere dag was er feest op het voormalig MOC-terrein. Jeugdtekenwedstrijd Op initia tief van het gemeentebestuur van Voorschoten wordt een tekenwed strijd georganiseerd voor het gewoon lager onderwijs in de zomervakantie en wel op 19 augustus a.s. op 't plein voor het Cultureel Centrum, bij slecht weer in het Cultureel Cen trum. Ter voorbereiding van deze wed strijd is een comité gevormd, be staande iut de dames H. M. Cadeé en M. H. A. v. Loenen en de heren W. P. v. d. Waerden, W. Gerritsma en A. Vreeman, allen leerkrachten van de lagere scholen. Als secretaris treedt op de heer H. J. Trap, ambte naar ter gemeentesecretarie. De deel name aan deze tekenwedstrijd is gratis. Geboren: Hendrika C. d.v. J. J. Wittenaar en J. Blansjaar; Leendert P. z.v. P. Bregman en M. A. Eskes; Saskia d.v. H. Velders en H. v. Roon; Barbara d.v. A. Bier en B. de Wit; Wilhelmus J. J. z.v. E. C. J. Brekel- mans en R. T. Sijm; Raymond J. z.v. J. W. Filippo en J. E. Croon; Eugè- ne Chr. z.v. J. W. Dekker en S. A. Starrenburg; René E. z.v. F. E. Sloot weg en P. M. Ham. Ondertrouwd: P. Ammerlaan en J. A. M. de Bruijn. Gehuwd: J. L. v. Diest, te Nijme gen, en A. A. Klein; J. Megchelse en C. A. Middelkoop; Th. Chr. v. Noort, te Oegstgeest, en C. W. M. Moerkerk; D. Hogendoorn, te Bodegraven, enE. Hogervorst. Overleden: Maria J. H. v. Haast recht 3 j.; Lamberta v. Nijburg, e.v. Stokking 74 j.; Petrus G. Alkemade 81 j. Wijziging huisvuilophaaldienst In verband met de Paardenmarkt zal dinsdag geen huisvuil opgehaald wor den. De diensten van dinsdag zullen verricht worden op woensdag. „Generaal De Gaulle is een groot man en hij heerst over een groot land. Daarom kan ik zeer goed begrij pen, dat hij de rol wil spelen die hem in de internationale politiek toe komt", zo heeft Barry Goldwater, de republikeinse kandidaat bij de ko mende Amerikaanse presidentsver kiezingen, in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad „Revue" verklaard. „Wij kunnen ons zeker met hem verstaan, als wij toenade ring zoeken tot zijn denkbeelden ten aanzien van NAVO-kwesties" aldus de senator. Hjj vond, dat „De Gaulle zeker de Britten niet zou hebben belemmerd tot de EEG toe te treden, als Enge land hem goed had begrepen en goed had behandeld. Ik heb eerbied voor deze man. Het is zijn recht om een Franse politiek te voeren. Bovendien zal hij binnenkort een voldoende kernmacht tot zijn beschikkin. heb ben. Het is waar, dat men die thans bijna in zijn eigen keuken in elkaar kan kuntselen", aldus Goldwater. Op zondag 2 augustus zal pater provinciaal Bertholdus Heynen o.c.d. (vroeger kapelaan in de Scheepjes- kerkparochie) op plechtige wijze de H. Eucharistie vieren. Van half drie tot vier uur bestaat er in het Groe- nendijks parochiehuis gelegenheid de jubilaris te feliciteren. Het tijdschrift van de ongeschoei de karmelieten, „Scapulier", is mo menteel aan zijn negentiende jaar gang toe en men kan wel zeggen, dat de Groenendijkse broeder het heeft helpen groot maken. Sinds 1947 im mers trekt hij, bij weer en ontij, vaak met de fiets van dorp naar. stad om er niet alleen de abonnementsgel den te innen, maar ook nieuwe abon nees te verwerven. Op deze manier helpt hij mee aan de opleiding van de jonge karmelpriesters en de mis sieactiviteiten in Brazilië, waaraan de baten van de exploitatie van het maandblad ten goede komen. De 23-jarige ambtenaar G. L. Deun- houwer uit Rotterdam heeft in de omgeving van Saalbach (Oostenrijk) een val van 50 meter gemaakt. Hij is ernstig gewond. Een helikopter heeft de jongeman in veiligheid ge- Vertrokken personen in de week van 15-22 juli 1964 L. den Holder en fam., Haagweg 37, Voorschoten, Bachlaan 11. L. R. Wolff en fam., Mahlerstr. 21, Eindhoven, Ger Brom- laan 33. F. R. Bakker en fam., Was- straat 25, R'dam, Langenhorst 307. A. van der Kloes en fam., Burggra- venlaan 82, Oegstgeest, Hofdijck 58. M. A. Barel, Breestr. 15a, Dordrecht, Meelbesstr. 1. C. van de Ketterij, Noordeinde 2a, Schiedam, Westvest 10. W. S. Ramak, v. Bemmelenstr. 17, Castricum, Ceasar Franckstr. 2. N. Kluivers, Kanaalstr. 43, A'dam, Pur- merweg 70 huis. J. W. G. v. Dinter Zeegers, Jul. v. Stolberghof 56, Den Haag, Acaciastr. 73. O. Hartman, La ge Rijndijk 113, Putten, Dorpsstr. 91. J. P. de Wolf, Lombokstr. 8, en M. de Wolfvan der Meer, Dijkstr. 5, Emmen, Zijtak 4 WZ. L. van Leeu wen, 'Fagelstr. 10, Oegstgeest, Ln v. O. Poelgeest 44. A. M. de Niet, v. 01- denbarneveldstr. 14, Renkum, Keijen bergseweg 71. J. H. Broekhuizen, Rijnsburgerweg 152, Dordrecht, Ban- kastr. 51. J. OudshoornMarijnissen J. van Goijenkade lb, en W. Ouds hoorn, R. en Schiekade 116d, R'dam, v. Beethovenlaan 29. P. S. Warnaar Knijnenburg, Lindestr. 19a, Oegst geest, Koninginneln 7b. M. H. v. Ben tenDietz, De Genestetstr. 2, Zand- voort, Stationsstr. 2a. H. M. N. M. Groothuis, Burgsteeg 1, Voorhout, Dr. Kuyperlaan 4. T. Stuip, Rapen burg 127, R'dam, Statenweg 140c. A. C. M. Schrijver, Hooigracht 15, Den Bosch, Engelseweg 30. H. W. J. Lij ding, Hoge Rijndijk 242, Zwolle, Hor- tensiastr. 103. C.' Ossevoort, Biliton- straat 8, Nieuw-Zeeland. J. P. Ter louw, Voorstr. 14, Winschoten, Kas tanjelaan 12. M. J. van Bohemen, Rijnsburgerweg 10, Noordwijk, van Panhuysstr. 46. K. Nakada, Rijnsbur gerweg 37, Den Haag, Sadeestr. 30. G. de Graafv. d. Berg, v. Slinge- landtlaan 6, Koudekerk a. d. Rijn, Dorpsstraat 69. W. M. Rood, Rich. Holstr. 79, Bovenkarspel, Hoofdstr. 152. M. J. E. DuikerslootMollers, Haagweg 7, A'dam, a.b. Da Costastr. t.o. 206. J. M. Weber, Dief steeg 14a, Zoeterwoude, Dorpsstr. 46. J. H. A. M. Koster, Gangetje 6, A'dam, Pjjn- ackerstr. 9. L. Kuijvenhoven, Drui- venstr. 8, Leiderdorp, Splinterlaan 109. J. Verhave, de L. de Kanterstr. 3, Wassenaar, Anemonenweg 31. J. Philippo, Utr, Jaagpad 87, Den Hel der, Buitenhaven 5. P. J. H. Jong, Sophiastr. 74a, Duitsland. J. A. van Klink, Warmonderstr. 2, Schiedam, Joh. Wagenaarstr. 6. J. Adell, Nw.e Beestenm. 8, Spanje. A. W. Chang, T. Siegenbeekstr. 25, Suriname. S. J. Boeke, Zoeterwoudsesingel 56, Wage- ningen, Ooststeeg 102. M. D. A. A. Driesen, Rijnsburgerweg 10, Oirschot Nieuwstraat 2. J. HoltropKoore man, Hoge Morsweg 47, Den Haag, Regentesseln 75. A. E. Rusche, Chur- chilllaan 23, Den Haag, Gouwstraat 181. J. F. M. C. Geertsen, Plantsoen 53, Den Haag, Toussaintkade 4. F. M. A. van Schaeck Mathon, Oude Vest 113, Bloemendaal, Burg. den Texln 20. G. F. de Vries, Boerhaavelaan 214 Harmeien, Esdoornlaan 38. Q. R. M. Strooij, Boshuizerlaan 1, R'dam, Grieglaan 19. E. Snoepvan Maaren, W. Singel 92, Den Haag, Ieplaan 57. Gevestigde personen in de week van 1522 juli 1964 J. R. Grams- ma en fam., chem. analist, Modder- manstr. 47. G. Zoutendijk en fam., hoogleraar, v. Vollenhovenkade 5. A. J. Fluitvan Buuren en ;fam., Non nensteeg 20. W. A. Top en fam., chauffeur, Brahmsln 57. T. P. Jans senSchriever en fam., Corellistr. 52 C. Holler en fam., besteller PTT, Ko- ningstr. 40. P. Vis en fam., leraar te kenen, Rijnsburgerweg 7. E. N. Klink en fam., rijksambtenaar, Koningstr. 50. H. C. Jacobs en fam., onderwijzer Corn. Schuytlaan 158. J. A. A. Moe- rel en fam., cand. notaris, Kagerstr. 18. C. L. R. Versluijs en fam., boek houder, Plantsoen 15. J. Cowan en fam., beheerder spaarbank, Koning straat 52. J. Kwantes en fam., comm. medewerker, v. Riebeeckhof 45. A. H. Brants-v. Wijnbergen, lerares Frans Bakkersteeg 22. A. C. van Eijns- bergen, Zoeterwoudseweg 130. M. I. Kooien, Stadhouderslaan 29. C. Wes Patoir, Herengracht 25: A. Lens Ouwehand, Beatrixstr. 33. I. H. M. Verhaar en A. J. M. Verhaar, 1.1. ver pleegsters, Hooigracht 15. C. G. v. d. Akker, autospuiter, Calandstr. 41. D. J. Buis, laborant, De Goejestr. 40. H. J. de Vreede, Zaanstr. 23.1. A. de Vos T. Siegenbeekstr. 13. I. N. A. Meijer, Franchimontlaan 14. E. M. Uijtendaal Kastelein, kleuterleidster. Utrecht se Veer 7a. B. N. LieHan, Leven daal 177a. C. A. de Looij, Zoeterwoud sesingel 21. H. A. G. Hooijmans, snackbarhouder, Marnixstr. 15. C. J. M. Langezaal, comm. medewerker, Nieuwe Rijn 92a. H. te Veldhuis, v. Hogendorpstr. 68. M. J. van der Vel de, rijksambtenaar, Maredijk 89a. A. J. van Baal, hulp i. d. huish., Hooi gracht 11-29. D. P. Hofstee, Rijnsbur gerweg 84. E. A. C. BeijeMeijnen, Hooigr. 59. C. van LithCornelisse, Kagerstr. 8a. J. Blankestijn, ver pleegster, Houtlaan 55. H. G. Mojet, gemeenteambt., Thorbeckestr. 22. M. YzendoornDam, kantoorbediende, Vliet 7. W. Diepeveen, Rijnsburger weg 34. R. Adèr, a.b. Roomburger- weg. L. Bosman, typiste, Haarlem merstraat 107. R. L. VersteegFillie, mannequin, Ten Katestr. 6. E. A. van Kampen, los arbeider, Marnixstr. 18. C. T. van de Bunt, Boerhaavelaan 42. D. R. F. van Weerden, Drie October- straat 29a. J. Bakker, jeugdleidster, Korte JVtare 27. A. Hindriks, politie agent, Duivenbodestr. 12a. C. v. Hel den, suikerwerker, W. de Zwijgerln 175. E. Goddijnv. Rossum, Park straat 34a. J. C. I. de Pree, Klokst. 31. bracht, omdat het terrein voor de reddingsploegen zeer moeilijk be gaanbaar was. De heer Deunhouwer wilde op sandalen de Schattberg be klimmen. Daarbij is hij is los ge steente geraakt. Russische ,£onde-l passeerde Venus op grote afstand Het Russische ruimtetoestel „Son- de-1" is de afgelopen week de pla neet Venus gepasseerd, zo deelden wetenschappelijke kringen in Wash ington mee. Volgens deze kringen wijst het feit, dat de Sowjet-Unie hier geen mededelingen ovei heeft gedaan, erop, dat dt Russische ge leerden er niet "u geslaagd zijn ge gevens te verkrijgen van hun toestel, dat zich al 112 dagen in de ruimte bevindt. De Sowjet-Unie beschreef de „Son- de-1" als een klein weerkundig la boratorium, toen ze 2 april jl. door een Russische kunstmaan werd ge lanceerd. Amerikaanse controlestations en observatoria constateerden echter, dat de koers van het toestel ver scheidene malen met radiosignalen van de aarde gewijzigd werd tot hij in de richting van Venus leidde. Vol gens genoemde leringen passeerde de „Sonde-1" omstreeks woensdag jL de planeet op grote afstand. De Amerikaanse „Mariner-2" pas seerde op 14 december 1962 Venus op een afstand van ongeveer 35.000 kilometer en zond belangrijke gege vens over de dampkring en tempe raturen van die planaat naar de aarde. TRAGISCH GEVECHT IN NOORD-RHODESIë De Noordrhodesische politie heeft zaterdag een dorp in het noorden van het land bestormd om het lijk van een Britse politieman in handen te krijgen. De man was door aan hangers van een plaatselijke religi euze secte met speren gedood. Het resultaat van het optreden van de politie was: 14 dorpelingen ge dood, 17 gewond en een politieman licht gewond. Volgens de politie vielen de dorpe lingen met speren en andere primi tieve wapens aan nadat een beroep op hen was gedaan de kwestie vreed zaam te regelen. De menigte kon door traangas niet worden tegengehouden. De politie opende toen het vuur. De dorpelingen toonden in het geheel geen vrees voor de kogels, blijkbaar in de mening, dat bovennatuurlijke machten hen zouden beschermen, al dus de politie. BEIIRSOVERZICHT VAN MAANDAG STILLE MARKT Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde stemming in een stil le markt. De vakanties zijn nu wel heel duidelijk aan de omzetten af te lezen. De affaire in de hoofdfondsen was minimaal. Het weekeinde heeft praktisch geen nieuws gebracht waardoor de markt, in welke rich ting dan ook, zou kunnen worden beinvloed. Wall Street sloot vrijdag verdeeld, zodat de stemming aldaar vandaag op het Damrak ook geen zoden aan de dijk zette. Van de Ne derlandse hoofdfondsen sloot Kon. Olie er een kwart dollar lager, doch dit had in Amsterdam weinig in vloed. De olie-aandelen lagen op 165 rond het voorgaande slotniveau. Hoewel de koersfluctuaties in dit fonds niet groot zijn, moet worden geconstateerd dat het olie-aandeel de laatste tijd heel goed in de markt ligt. Dit geldt trouwens ook voor de meeste andere hoofdfondsen. Zij trek ken zich weinig aan van de thans heersende geldschaarste, flauwe staatsleningen, het tekort op de han delsbalans etc. AKU gaf vanmiddag een verder koersherstel te zien tot 453Vj (451l/i). Philips liep terug van 149,40 tot 149 148.80). Unilever daalde van 144.40 tot 144 143.80). Hoogovens stelden teleur. De advies- koers werd gesteld op 582 (589'/U. Bij nadere beschouwing vindt de beurs de vrijdag gepubliceerde twee de kwartaalcijfers van Hoogovens toch niet zo best. De weinige zaken in de aktieve scheepvaartaandelen werden op een iets lager niveau, ten opzichte van vrijdag, tot stand gebracht. Ook de leidende cultures waren eerder een weinig lager. De staatsfondsenhoek gaf geen veranderingen van enige betekenis te zien. Ook in deze hoek was de affaire minimaal. Laat op de middag werden aan delen Centrale Suiker Maatschappij wederom in een open hoek verhan deld op 390. Daarna daalde de koers tot 383 om later weer iets aan te trekken. Het slot van vrijdag was 381. Het indertijd uitgebrachte bod op de aandelen Besoeki Tabak Maat schappij van 60 pet, waardoor vrij wel alle aandelen van deze maat schappij in handen zijn gekomen van de handel maatschappij Albert de Bary, schijnt te zijn uitgebracht in opdracht van de Zwolsman-groep, al dus de beurs. Immers vanmorgen werden de heren R. Zwolsman en dr. Th. M. Scholten tot commissaris van Besoeki gekozen. GEVANGENISOPSTAND IN PERU In een gevangenis in Cuso (Peru) zijn gisteren 700 gevangenen in op stand gekomen nadat de directeur van de gevangenis hun verzoek af gewezen had, de 26ste juli 1953, toen de Cubaanse opstand onder leiding van Fidel Castro begon, te mogen vieren. De gevangenen maakten gebruik van stokken, messen en andere wa pens. Bij het onderdrukken van de opstand werden een gevangene ge dood en tien gewond. De moord te Rotterdam Hoewel de 23-jarige bouwkundige tekenaar, die op het ogenblik het middelpunt is van het onderzoek van de Rotterdamse politie naar de doodsoorzaak van de 26-jarige Eleo- nora Hagers, met grote stelligheid en hardnekkigheid bliift ontkennen, dat hii iets met het overlijden van de vrouw te maken heeft gehad, krijgt men de indruk, dat de Rotter damse politie en met haar de offi cier van justitie steeds meer de over tuiging kri.iet in deze jonseman de dader te hebben gevonden. Hij wordt thans vastgehouden onder verden king doodslag te hebben gepleegd. Het begrip moord is door de politie uitgebannen aangezien er geen enkele aanwijzing is die het rechtvaardigt, dat de dader de bedoeling heeft ge had, toen hij het huis binnenging, om de vrouw te doden. Een reden waarom men veronder stelt, dat de jongeman wel eens de daad zou kunnen hebben gepleegd, is onder meer. dat hij heeft toege geven rond één uur in de kamer van de vrouw te zijn geweest en dat uit allerlei omstandigheden nu wel is gebleken, dat de dood op een niet veel later tijdstip moet zijn in getreden. Bovendien is er geen en- kelijke indicatie die erop wijst, dat er nog een tweede man in het pand zou zijn geweest. Het Oostenrijkse detachement mi litairen dat morgen deel neemt aan de vierdaagse afstandsmarsen in Nij megen, rouwt over het overlijden van de 25-jarige wachtmeester Jo seph Kohlhuber. De militair ging zondagmiddag, samen met zijn kameraden, zwem men in de snel stromende rivier de Waal. Toen hij zich een poos la ter niet meer bij zijn vrienden voeg de, werd aangenomen dat hü een verkenningstocht door de polder was gaan maken. Zondagnacht om twee uur, toen hij nog niet in de kazerne was terug gekeerd, werd alarm geslagen. Ri vierpolitie en marechaussee zijn van ochtend in alle vroegte begonnen met dreggen. Tot nu toe echter zon der resultaat. Wel is op de oever de kleding van de vermiste Oosten rijkse militair gevonden. Voor zover bekend, kon Kohlhu ber niet zwemmen. Het Egyptische blad Al Ahram schreef gisteren dat alleen sabotage de oorzaak kan zijn van de ontplof fing die zich donderdagavond op het Egyptische schip „Star of Alexan dria" in de Algerijnse baven Bone. Bij deze ramp zijn voleens de laatste berichten 103 mensen omge komen en 162 gewond. Technici hebben verklaard, dat 't snelle zinken van het schip alleen kan worden bewerkstellig door krachtige explosieven, aldus Al Ah ram. De explosie richtte in de haven wijk van Bone grote verwoestingen aan. Behalve de munitie die het schip vervoerde zijn 400 ton tabak en enige honderden tonnen suiker verloren gegaan. Naar de politie te Delft eerst van daag heeft meegedeeld, is vrijdag avond laat aan de Bonairestraat in Delft de 73-jarige mevrouw Van V. in haar slaap overvallen en ern stig mishandeld. Een man heeft ge tracht haar te wurgen, doch na een hevige worsteling wist ze aan zijn greep te ontkomen. Met bloeduit stortingen aan het hoofd en een ge broken neusbeentje is ze in een zie kenhuis opgenomen. Het is niet bekend, hoe de dader is binnengekomen. Sporen van braak of diefstal zijn niet gevonden. De 35- jarige zoon C. van V., die bij zijn moeder inwoont, kwam 's nachts om kwart over een thuis. Mevrouw Van V., die bewusteloos was ge weest, maar inmiddels was bijgeko men, vertelde hem wat er was ge beurd. De zoon waarschuwde ech ter eerst zaterdagmorgen om half acht een huisarts en de politie. De dokter achtte overbrenging naar 'n ziekenhuis noodzakelijk. De prospectiedienst van de .Shell" heeft volgens het Britse blad „Sun day Times" een belangrijk olieveld ontdekt in het sultanaat Oman, een Brits protectoraat. Hieruit zouden per jaar miljoenen tonnen olie gewon nen kunnen worden. Deze vondst zou, aldus het blad, de aanspraken van Saoedi-Arabië op bepaalde ge deelten van Oman kunnen doen her leven. In 1959 deed zich daar een bloedige opestand voor, aangestookt door Saoedi-Arabië en aanhangers van president Nasser.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4