Negen slachtoffers van de weg in het weekend F 3i?«fen met matras te ver in zee «kind in teil verdronken VULCANO MAANDAG 27 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Met grote snelheid uit de bocht Ne<?en doden zijn te betreuren als slachtoffers van de weg in dit week end. slag gedood. De bestuurder A. Len- tink en J. Bakker als duorijder na derden met grote snelheid de bocht bij Empe en botsten tegen de tege moetkomende dienstbus van de Ve- luwse busdiensten. macht over het stuur hebben verlo ren omdat tengevolge van de hitte de achterband zou zijn leeggelopen. De bestuurder, een 29-jarige loodgie ter, is levensgevaarlijk gewond. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Zaterdagavond is de 14-jarige W. Veninga uit Mussel, toen hij met zijn 12-jarig broertje op de rechter helft van de Musselweg liep, door een achteropkomende bestelauto, be stuurd door W. G. H. uit Roswinkel, gegrepen. De jongen overleed ter De 42-jarige metselaar L. Hesen uit Horst is in de nacht van zaterdag op zondag van de duozitting van een Zondagmiddag zijn op de weg scooter geslingerd en daarna door ZutphenApeldoorn in de bocht bü twee achteropkomende auto's over- Err.pe (gemeente Brummen) een mo- reden. Hij werd op slag gedood. De torrijder en zijn duo-passagier op bestuurder zou volgens de politie de Op het kruispunt Wandelbos laan-Ringbaan West in Tilburg kwam zaterdagavond de 44-jarige scooter rijder F. L. van der Put uit Tilburg in aanrijding met een zeventienjarig meisje, dat per fiets de Ringbaan West, een voorrangsweg, wilde over steken. De man verloor de macht over zijn stuur en kwam met zijn hoofd op de stenen wegrand te val len. Een uur later overleed hij. Zaterdagmiddag stak de 3-jari- ge Woltjo Davids te Winschoten vlak bij de ouderlijke woning aan het Sint Vitusholt de rijweg over waarbij hij werd aangereden door een passeren de auto. Bij aankomst in het St. Lu- casziekenhuis te Winschoten bleek het knaapje te zijn overleden. Zaterdagmiddag is de 27-jarige ongehuwde landbouwerszoon A. W. te Bokkel uit Aalten, toen hij per bromfiets vanuit een zandpad de weg wilde oversteken aangereden door een personenauto. Zwaar gewond is hij naar een ziekenhuis te Lichten voorde overgebracht, waar hy even later aan zijn verwondingen is be zweken. In de nacht van zaterdag op zon dag is de 19-jarige bankwerker G. A. v. d. Linden uit r"aarlem om het leven gekomen, toen hij op het Dr. Boumanplein te Halfweg met zijn auto tegen een gevel reed. De jon gen was op slag dood. Volgens de politie is oververmoeidheid van de bestuurder waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk geweest. De 19-jarige P. Hendriks uit Heesch is zondagmorgen op de Vin- kelsestraat in de gemeente Heesch verongelukt met een motorfiets, die hij had geleend. De jongeman is, rij dend met hoge snelheid uit een scher pe bocht gevlogen. Hij bezat geen rijbewijs. De prinsessen Beatrix en Margriet, gefotografeerd bij het buiten van de koninklijke familie te Porto Ercole. ZES GEVALLEN VAN VERDRINKING Saterdag is aan het strand van p«v-en aan zee een 17-jarige jongen. H. Tiemes uit Enschede, verdronken. Hij was met een luchtmatras te ver af-redreven. Samen met een vriend was hij op het matras in het water gegaan. De vriend kreeg er na ver- loon van tijd genoegvan en zwom terug. De ebstroom nam echter het matras mee. Vanaf het strand ont dekte men dit feit. Een jongen die hpm achterna wilde zwemmen, werd door zijn vader teruggehaald. De man raakte echter zelf in moeilijkheden. Hij werd bewusteloos uit het water gehaald en moest worden bijgebracht. Door de consternatie was men echter Leidse Bioscopen De films in de week van 23 juli tot en met 29 juli zijn door de Ka tholieke Film Centrale als volgt ge keurd: Camera: „El Cid". (14 jaar). Dagelijks (óók zondag) 8 uur. Lido: „Maarrr dokter". (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7 15, en 9 15 uur Zondag: 2.30. 4 45 7 00 en 9.15 uur Luxor: „Stad op stelten". (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7 00, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45 7 00 en 9.15 uur Studio: „De fantast". (18 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. Trianon: „Irma la Douce". (strikt volwassen). Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2 uur. 5 en 8 uur. Rex: „Dertig jaar vrolijkheid". (Alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45 7.15 en 9.15 uur de jongen op het matras vergeten. Deze moet van zijn matras gevallen zijn. Het lichaam van de jongeman spoelde later levenloos aan. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is de 21-jarige ongehuwde J. Bunk uit Musselkanaal tijdens het zwemmen in het Ruiten-A-Kanaal bij Sellingen, gem. Vlagtwedde, verdron ken. Het tweejarig zoontje van de familie Venrooy uit Hoensbroek is zondagmiddag verdronken in 'n teil met water, die de ouders achter de woning hadden neergezet, opdat de kinderen zich konden verfrissen. Op een onverwacht moment is de kleu ter erin gevallen. Zijn oudere broer tje ontdekte wat er was gebeurd. Een arts en de gemeenpolitie van Hoens broek pasten nog kunstmatige adem haling toe, doch zonder resultaat. Zondagmiddag is in Delftshaven in de Schie bij het zwemmen de 46- jarige G. A. A. Kloeg uit Rotterdam verdronken. In het recreatieoord de Beekse Bergen bij Tilburg is zondagmiddag de 26-jarige J. Denen uit Oostelbeers om het leven gekomen. De man kwam bij een duik in het water zo ongelukkig terecht dat hij zijn nek brak. De politie heeft bij Zutphen in de IJssel het Jijk van de 16-jarige schippersdochter Witjes uit Giesbeek gevonden. Het meisje was woensdag bij het Bronkhorsterveer te Brum men over boord geslagen en verdron ken. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van de 59-jarige gepensio neerde majoor-machinist C. de Wijn op de Helderse Zeedijk aan wal ge bracht. Hij was vrijdagmiddag met zijn vlet je naar de Wadden vertrokken om te gaan vissen. Zaterdag was zijn bootje door personeel van de Texel se boot onbemand aangetroffen. Het stoffelijk overschot werd zondagmor gen bij laag water gevonden. Door een ontploffing in een*olie raffinaderij in Bosanski Brod. in Zuid-Slavië, zijn zaterdag vijf arbei ders gedood. Dertig arbeiders en brandweerlieden werden gewond. AVRO's Gouden Oogst Na veelvuldig Jong talent voor de t.v. zijn we nu tot de Gouden oogst gevorderd. En waarom niet? De Avro uitzending van zondag heeft wel be wezen, dat er nog artisten van een vorige generatie onder ons leven, die in hun glorietijd, toen er nog geen gouden platen werden uitgereikt, het variëté hebben gediend. Op het scherm verschenen acht vertrouwde artiesten, die stuk voor stuk al meer dan vijftig jaar in het vak zaten of nog zitten en in hun milieu menige zaal uitstekend hebben weten te amuseren. Ze werden bij de kijkers ingeleid door de vitale tachtigjarige voordrachtskunstenaar Clinge Doo- renbos.nog pas op de t.v. gehuldigd wegens zijn dubbel jubileum. Wie beter dan de veelzijdige pianist-com ponist Joop de Leur, ook een vete raan, kon zorgen voor de muzikale omlijsting met een eigen kwartet. De Gouden oogst was omgeven door nieuwe kunstgrepen van Pierre Jan sen, die deze keer verweg bij de hun nebedden in Drente vertoefde en door een film in de bekende serie „De verdedigers" een reeks, die on langs in Argentinië werd bekroond. KRO-amusement Met niet minder dan drie nieuwe series amusement heeft de KRO za terdag de kijkers onthaald. Deze zo mer zullen camera en microfoon aan zee worden opgesteld; en reeds wa ren we zeven keer achtereen in Zandvoort aan 't strand en 's avonds in een bekend hotel, waar een gees tige dansdemonstratie werd gegeven. Als het in dit programma niet zon der reclame kan, waarom zouden dan o.ok Noordwijk en Katwijk om nu maar in de buurt te blijven niet eens aan de beurt kunnen komen? In de eerste aflevering van „Zomer- carrousel", samen met de Belgische t.v. gemaakt, heeft met name de Deense Nederlander Boyd Bachman de lollige broek uitgehangen. Samen met de cabaretière Undine von Med- vey waagde hij zich aan een para frase op delen uit „My fair lady". Maar daar bleef het bij. Gelukkig leverden andere artiesten betere nummers, we denken aan de Neder landse goochelaars, de Niberco-bro- thers, Voor de generale repetitie van dit magere programma had de KRO zelfs journalisten naar Knokke ge sleept, waar het zomercarrousel werd opgevoerd. We nemen aan, dat een volgende editie beter zal kunnen in slaan. De derde serie nieuw amuse ment heet „In de rommelpot" en be oogt te zijn een aantal familie-anec- dotes door een bekend auteur, die schuil gaat onder de naam van Jack van Merode. We kunnen niet zeggen dat de schrijver in elk opzicht op voedkundig is te werk gegaan. Met belangstelling hebben de leden van de radio-hoorspelkern aan het werk gezièn. Men kon hen nauwelijks aan zien, dat ze vrijwel nooit voor het voetlicht treden, waar ze gedoemd zijn, voor de radio-microfoon onge zien hun rollen voor te dragen. Ze speelden met bravour, wel het meest geïnteresseerd waren we in de tach tigjarige Magda Janssens, de enige, die méér voor de camera optreedt en die met grote vitaliteit de rol van ongenode tante heeft vervuld. En nu een alleraardigst programma, waar van we hopen, dat het genre zal wor den voortgezet, ,,'n Dagjen uut in Aalten" was in bekwame handen van de ervaren journalist Piet Franse, méér ervaren dan menige commen tator in de actualiteiten-program ma's. Franse heeft in een perfecte regionale uitzending de folklore en de geschiedenis laten zien van een plaats, waar de t.v. doorgaans niet pleegt door te dringen. We hopen hem spoedig elders terug te zien. In „Brandpunt" werd veel aandacht be steed aan de geheimzinnige verdwij ning van de dertienjarige Rietje Afrink. Wie eerder het namiddagpro gramma had aangezet, heeft een nieuwe omroepster, de KLM-stewar- des Els Beers uit Amsterdam, bezig kunnen zien. Zij is de vierde t.v.- omroepster die de KRO thans in functie heeft. Hardy en Nescio De beroemde Frangoise Hardy is bij de Vara opgetreden in een pro grammatje, samen met drie artiesten van het genre „jong talent". Ze toon de zich een talentvol chansonnière, wat argeloos en zelfs bereid tegen over een van haar fans in de zaal te verklaren, dat ze geen trouwplan nen heeft. „Signalement" was gewijd aan de weinig bekende dichter J. Grönloh, die zich Nescio liet noemen. Familie en bekenden kwamen ge tuigen van hun respect voor deze bijzondere verschijning in onze let terkunde. Geert van Oorschot typeer de hem met de kernachtige uitspraak dat de enige, die Nescio goed heeft gekend, de heer Grönloh zelf was. Komende uitzendingen Het NTS-programma van vanavond bevat vier films, van welke „De heer des huizes" de hoofdschotel vormt. Hoofdschotel, dinsdag bij de Vara, is een nieuw verhaal met Dick Powell. Vooraf gaat een film over het droom land Hollywood. Woensdag biedt de NCRV haar tweede vacantie-quiz. En dan is er programma onder de titel „De oorlog, die een eind aan alle oorlogen moest maken". Op het tweede net draait de film „Een zaak van leven en dood". Het toneelstuk van donderdag is er een van Shake speare „As you like it" door de BBC, maar met Nederlandse ondertiteling. Op het tweede net is inspecteur Le- clerc. AETHERKLANKEN DINSDAG 28 JULI 1964 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lich te gram. 9.00 Ocht. gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Klas. gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Licht ensembe met zangsoliste. 12.20 Reger. uitz.: uitz. voor de landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Metropo- le orkest en klein radiokoor. 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht ensemble met zangsoliste. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereof. uitz.: So praan en piano: klas. liederen. 15.20 Het kan niet altijd kaviaar zijn, hoorspel (dl. 11. herh. 28-4-63). 16.00 Nws. 16.02 Piano recital: mod. muz. 16.30 Lichte gram. 17.25 New York calling, praatje. 17.30 Voor de teen agers. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Pianoduo: lichte muz. 18.30 R.V.U. 19.00 Paris vous parle, ge sproken brief uit Parijs. 19.05 Mu ziek is troef (e.o.). 20.00 Nws. 20.05 Klas. ork. muz. (gr). 21.00 De be wogen zomer van 1914, klankb. 21.40 Licht ork. 22.10 Schwetzinger Fest- spiele 1964: Instr. ensemble, (opn). 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Klas. gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte gram. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram., praatje voor de vrouw, toerist, tips en progr. voor de kinderen. 10.05 Lichtbaken, lezing (herh.). 10.15 Klas. en lichte gram. 11.15 Operamuz. (gr). 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 An gelus. 12.04 Lichte gram. 12.30 Me dedel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Lichte gram. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 14.00 Voor de platte landsvrouwen. 14.10 Raaien maar. muz. spelletje. 15.10 Klas. en lichte gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang: godsd. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. voor de tieners, met boekentips voor kinderen. 17.50 Ree. uitz. 18.00 Po pulaire gram. 18.50 Voor de kleu ters. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Dansmuz. (gr). 20.00 Die Frau ohne Schatten, opera (stereof. uitz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Liedjes. 23.10 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 19.30 Vrije nieuwsgaring - Dora en Meivin. TV-film. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Hollywood, het einde van een droom, document, film. 21.40 Dick Powell - Kelly, de on overwinnelijke, TV-film. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. door Antonio del Monte 35) Eva Lattini had ongeveer een uur lang alleen in de kerk kunnen zit ten. Het was er stil en koel. Ze lag op haar knieën de rozenkrans te bid den, terwijl de laatste hand werd ge legd aan de bloemen op het altaar en er nieuwe, witte kaarsen in de kandelaars werden gestoken. Toen werd ze gestoord door Car- mela, die zachtjes haar bank inschoof en haar na een tijdje stilletjes aan stootte. Eva keek op. Naast haar lag Carmela geknield. Ze had haar gebedenboek geopend op de doorlopende lessenaar van de bank gelegd, doch ze hield onmidellyk op met bidden. Dichter schoof ze naar Eva toe. „Is Maria vanmiddag by je ge weest?" fluisterde ze. Eva knikte. Ze liet de rozenkrans in de zak van haar japon glijden. „Wou ze soms „staarten knopen?" vroeg Carmela grinnikend. „Je hebt haar toch zeker flink de waarheid gezegd he?" Wèèr knikte Eva. Boven hun hoofden begon het klop je te kleppen. Heldere tonen, die bo ven het dorp uitsprongen in een vro lijke cadans. Eva Lattini stond op en schoof de bank uit Carmela kwam direct ach ter haar aan. Hun voetstappen gin gen krakend door de stille kerk. „Ja, laten we even in het portaal gaan kijken", zei Carmela. „Rosina en Antonio zullen direct ook wel ko men. Antonio moest nog een bood schap doen!" Op het bordes en in het koele por taal stonden er al een heleboel te wachten op het begin van de dienst. Enzo en Alberto waren druk aan he"" redeneren over de lading puim steenpoeder, die binnenkort weer verscheept moest worden. Lucia en haar man stenden met Campo te pra ten over de prijzen van sommige le vensmiddelen. Af en toe snauwde Lu cia tegen haar kinderen, wanneer die een stap van hun plaats probeerden te doen. Carmencita had een nieuwe japon en trots als een pauw stond zij in het rond te draaien en liet zich door iedereen bewonderen. „Heeft mijn broer uit Milaan ge stuurd!" lachte ze. „Dat zal wel!" riep Antonio, ter wijl hij het bordes opklauterde. De kleine, kromme organist kwam binnen. Hij liep met vlugge stapjes of hij bang was voor mensen. Hij groette met schichtige gebaren van zijn hand en zorgde, dat hij zo gauw mogelijk op zijn plaats kwam. Het duurde nu ook niet lang meer of zijn vingers gleden over de toetsen van het instrument: eerst zacht, maar toen de huishoudster van de pries ter de kerkdeuren wijd opengooide, golfde de muziek in krachtige tonen door het portaal naar buiten. De huishoudster bracht en geur van uien een wierook met zich mee. Ze ging tussen de mensen staan om nog even een praatje te kunnen ma ken. Ze had een eigenaardige ge woonte: ze liep al jaren op de pan toffels, die haar vader eens uit Na pels had meegebracht. Ze waren tot op de draad versleten en haar tenen staken er uit, maar met geen stok ken was ze er toe te krijgen om ze voor schoenen te verwisselen. Ze liep naar Carmela, die nog steeds stond te praten over het bezoek dat Maria die middag aan Eva Lattini had gebracht. En juist toen zij haar instemming met het resultaat wou betuigen, zei iemand: „Daar komt Maddalena!" Antonio, Rosina en Carmela ston den meteen vooraan. Het was onbe grijpelijk hoe ze het zo snel voor el kaar kregen. „Ze zal toch de kerk niet binnen willen?" vroeg de huishoudster ver ontwaardigd. „Ze is er anders brutaal genoeg voor", dacht Carmencita. Nu zweeg iedereen. In dikke rijen stonden ze in het portaal, zo dicht mogelijk op het bordes ge drongen. De muziek van de ver schrompelde organist omspeelde de stilte. Maddalena kwam het kerkplein op. Langs „De drie tonnen", die voor de duur van de mis zijn deuren ge sloten had. Onder haar schoenen knerpte het grind. Dan kwam ze langzaam het bordes op. Ze scheen niemand te zien. De zolen van haar schoenen maakten een schurend geluid op de traptreden. Nu kon ze onmogelijk verder. Vlak voor Rosina stond ze stil. Rosina had nog wel opzij willen schuiven, maar 't was onmogelijk. Zo nauw stonden haar dorpsgenoten opeen ge pakt, dat ze geen vin kon verroe ren. „Ik wou er graag langs", zei Mad dalena. De huishoudster maakte een ho nend geluid, maar het ging verlo ren in de muziek. Maddalena wacht te. Ze keek naar de gezichten boven haar hoofd. Alle ogen waren op haar gericht. Niet nijdig en niet spot tend, ze kon er geen enkele uitdruk king in vinden. „Ik wou de kerk binnen", herhaal de ze luider. Een paar mensen schudden hun hoofd. Carmencita trok verwonderd haar wenkbrauwen op. Zenuwachtig streek Maddalena met haar hand door haar haren. De huziek hield plotseling op en de stilte viel als een ontzaggelijk blok over het Kerk plein. „Wat willen jullie van me?" vroeg Maddalena gejaagd. „Mag ik dan niet de kerk binnen gaan?" Ongewoon luid klonk haai stem door de stilte. Ineens kwam de huishoudster van de priester naar voren. Ze werkte zo driftig met haar ellebogen, dat iedereen wel voor haar wijken móest. Ze duwde Rosina opzij en stond nu vlak vooraan. Maddalena keek naar haar. Ze vermoedde, dat de huis houdster nu iets zou gaan zeggen. Maar ze zweeg met opeen geperste lippen. Het was een ondoorkomelljke barricade van stilte waar Maddalena voor stond. Ze begon geagiteerd te lachen. Met haar handen wreef ze over haar japon. Telkens weer. Tot ze zichzelf betrapte en er verschrikt mee ophield. „Maar ik mag toch zeKer wel de kerk binnengaan?" vroeg ze ongelo vig. Een rij van gezichten gint ontken nend heen en weer. Niemand sprak een woord. Het 'eek een toneelstuk waarin niemand zijn rol te buiten ging. Maddalena wachtte, maar e.* kwam geen beweging in de mensenmassa. Uit de kerk dreef een scherpe gcur van wierook de lucht in. Dicht langs de huizen sloop geruisloos een zwar te, magere kat en een vogel wiekte met klapperende vleugels over het pleintje naar de zee. Nu moest Maddadena we) mts zeg gen. De stilte werd zwaar als de «rondtonen van een orgel en belache- jk als een kind, dat voor een volle klas door zijn onderwijzer op zijn ongewassen hals attent gemaakt wordt. (Wordt vervold)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2