S)e ftzidseSoti/fco/nt Soekarno wilde Nederlandse gast graag langer houden Indonesië niets opleggen Nationale garde tracht wilde rassenonlusten in Rochester te dempen MEISJE LIET BROERTJE UIT BRANDEND HUIS VALLEN OE THANT HOOPT OP ZEGE VAN JOHNSON Spoorwegramp in Portugal kostte 104 mensen het leven zon- en maanstanden MAANDAG 27 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.285 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FIESTA ZONDER FEEST Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10.55 Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1.75 MINISTER LUNS IN BOGOR HARTELIJK ONTVANGEN Een grote hartelijkheid heeft gisteren te Bogor de eerste ontmoeting tussen president Soekarno en minister Luns gekenmerkt. Zowel de presi dent als de minister vonden de sfeer zeer goed. Zij zeiden dat na het bezoek aan het paleis van de president te Bogor, dat bijna vier uur heeft geduurd. Zakelijke besprekingen zijn niet ge voerd, maar president Soekarno heeft de Neder landse minister voorgesteld later in de week nog eens bijeen te komen voor een gesprek onder vier ogen, op welk voorstel minister Luns posi tief reageerde. Het hoogtepunt van het bezoek van minister en mevrouw Luns aan het paleis was een rijst tafel, die de president en mevrouw Hartini, de echtgenote van de president, de heer en mevrouw Luns aanboden. De informele ontspannen sfeer aan deze rijsttafel waaraan ook een aantal Ne derlandse en Indonesische autoriteiten en Ne derlandse persmensen aanzaten, bleek uit het GEEN WOLKJE MEER AAN DE LUCHT President Soekarno en minister Luns en de andere leden van het gezelschap kregen een rondleiding in de dubbeltropische hitte van de' kas. Voordat men verder reed sprak de president met de Nederlandse minister aan zijn zijde met een groepje Indonesische kinderen. Het staatshoofd vroeg op welke scholen ze waren en in welke klas ze zaten en vertaaide de antwoorden voor minister Luns. De kinderen zongen daarna het lied „Van Sabang tot Merauke", waarbij de president de maat aangaf door op de motorkap van een jeep te slaan. De president heeft zijn gasten ook rondgeleid door de zalen en kamers van het paleis en daarbij bijzonder heden meegedeeld over daar verza melde kunstwerken, merendeels schilderijen. Voor de radio Na het bezoek aan het paleis heb ben president Soekarno en minister Luns een kort gesprek voor de radio, gehouden, waarin de Nederlandse bewindsman er zijn vreugde over uitsprak, dat er zulke sterke ge voelsbanden tussen de twee volken bestaan. Deze banden zijn het die de moeilijkheden tussen de twee landen en tussen hen persoonlijk hebben overbrugd. Minister Luns heeft in het begin van het gesprek gezegd erover ver heugd te zijn, dat hij in Indonesië is. Hij herinnerde eraan, dat hij thans voor de tweede maal in Indonesië is. Op een vraag van de president ant woordde de minister, dat hij toen in 1953 de minister van buitenlandse zaken had ontmoet. De minister zei te hebben kunnen zien, dat er al veel gedaan is sedertdien. Naar aanleiding van plannen om minister Luns langer in Indonesië te laten blijven zei minister Luns, dat hij verslag moet uitbrengen aan het kabinet en dat hij een officieel be zoek aan India gaat brengen. De gastheer zei schertsend India wel te legrafisch te hebben willen meede len, dat hij zijn Nederlandse gast wil houden. De president drong er op aan, dat de minister nog eens voor twee of drie weken naar Indo nesië komt. Hij zou dan kunnen vaststellen, dat het nieuwe Indone sië, ook het volk, anders is gewor den. Nu, na de oplossing van de kwestie-Irian, heeft het volk geen gevoelens van wrok, aldus president Soekarno. Voordat minister Luns zondag ochtend van Djakarta naar Bogor ging heeft hij een beleefdheidsbe zoek.'georacht aan minister Soeban- drio. In de kathedraal van Djakarta woonde de minister de H. Mis bij. Zaterdag, enige tijd na zijn aan komst heeft de heer Luns op het ere veld Kalibata te Djakarta, waar Indonesieche gesneuvelden liggen, een krans gelegd. Minister Luns heeft vanochtend kransen gelegd op een begraafplaats voor Indonesische gesneuvelden en op de Nederlandse begraafplaats Menteng Pulo beide in de onmiddel lijke omgeving van Djakarta. Eerst werd de Taman Pahlawan (heldenbegraafplaats) van Kalibata bezocht. Na de kranslegging tekende de minister het register. Na de kranslegging op Menteng Pulo werd tijdens het spelen van The last post de Nederlandse vlag die halfstok woei, in top gehesen. Bij graf van generaal Spoor De minister die vergezeld was van de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, drs. C. D. Barkman, en diens Indonesische collega in Den Haag, drs Moh. Sjarif, bezocht de urnengalerij op Menteng Pulo waar zich een urn met de as van een onbe kende soldaat bevindt. Ook vertoef de de minister nog enige tijd bij het onopvallende graf van generaal S. H. Spoor, te midden van de graven van diens soldaten. Op Menteng Pulo zijn 3.200 .graven en urnen met as van gesneuvelden en andere oorlogsslachtoffers, zowel Nederlanders, Indonesiërs en Chine zen. Menteng Pulo is een van de achttien Nederlandse begraafplaat sen in Indonesië. De graven van de feit, dat de president en zijn mannelijke gasten in overhemd zaten. De conversatie was geani meerd. De president was ter begroeting van de heer en mevrouw Luns en hun gezelschap naar buiten gekomen om hen bij het paleisterras aan de achterzijde van het paleis te ontmoeten en later converseerde men in de grote centrale zaal van het paleis. Minister Luns was volgens oog- en oorgetuigen weer bijzonder op dreef met kwink slagen. Men hoorde president Soekarno, die mi nister Luns later „een aardige en charmante man" noemde, herhaaldelijk in schaterlachen uitbarsten. Het diplomatieke ijs was en zeker bij een temperatuur van 36 graden bijzonder snel gebroken. Lang duurde deze opgewekte conversatie ech ter niet, want de president bood zijn bezoekers al spoedig een autoritje aan door de plantentuin. De rit werd onderbroken voor een bezoek aan een kas met orchideeën. oorlogsslachtoffers zullen worden ge concentreerd op acht begraafplaat sen op Java en vier elders in Indo nesië. Deze vakantiefoto van het koninklijk gezin maakte onze fotograaf op het terras van het koninklijk buiten in Porto Ercole, zondagmiddag. *^</WA^VA<WWWWWWN SOEBANDRIO Indonesië is thans in een -fase gekomen waarin samenwer king met Nederland mogelijk is, dit is de fase van de econo mie. De eerste - politieke - fase was die van het bouwen van de natie, dit hééft de In donesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soeban- drio zondag tot Nederlandse journalisten te Tjipanas, bo ven Bogor, gezegd. Ook bij de opbouw van de economie is verandering van de volksmen taliteit het belangrijkst. Men moet zich hoeden voor „Hol lands denken", want dat is niet toereikend voor de Indo nesische omstandigheden. Men moet terugkeren, tot de eigen mentaliteit, aldus de minister, die zich wel eens „een bruine Hollander" heeft gevoeld. De normalisatie van de betrek kingen tussen de twee landen dient te geschieden op de be staande gemeenschappelijke grondslagen. Thans moet men Indonesië niets opleggen. Men moet de betrekkingen laten groeien. Nu de regering zelfs aan de Sowjetregering om uit stel van betaling heeft moeten vragen zou het Indonesische volk niet kunnen begrijpen, dat de regering de schulden aan Nederland zou voldoen. Op dit ogenblik moet men niet trachten de resten van de moeilijkheden van het verle den te regelen. Indonesië is geen land met ellende zoals die in enkele andere Aziati sche landen bestaat. In de Amerikaanse stad Rochester, waar sedert vrijdag rassen- relletjes hebben plaats gehad, was het gisteravond rustig. Twee honderd politie-agenten patrouilleerden in vrachtauto's door de negerwijk om nieuwe moeilijkheden te voorkomen. Gouverneur Nelson Rockefeller had enige uren tevoren besloten duizend le den van de nationale garde naar de stad te zenden, toen groepen negers stenen en flessen naar de politiemannen gooiden. De na tionale gardisten zijn door de negers met gejoel ontvangen, maar hun aanwezigheid schijnt een kalmerende invloed uit te oefenen. Eerder li d de politie gebruik moeten maken van traangas en waterstralen om met stenen en flessen gooiende negers te ver drijven. Op een huis van waaruit „Molotov cocktails" werden gegooid, is geschoten. De ongeregeldheden hebben tot nog toe aan minstens vier mensen het leven gekost een blanke die in de nacht van zater dag op zondag door een jonge neger werd gedood en drie mensen die betrokken waren bij 't ongeluk met een hefschroefvliegtug van de politie. Zeshonderd personen zijn gearresteerd. Helikopter viel in straat drie doden Een slachtoffer van een traangasaanval wordt door enkele vrienden bijgestaan tijdens een van de laatste vechtpartijen, welke in de New Yorkse voorstad Rochester plaatsvonden. Een hefschroefvliegtuig, dat door de politie gebruikt werd om de ras senonlusten te volgen, is tegen een huis gevlogen, in een straat op een auto terechtgekomen en in brand ge vlogen. DRAMA IN NEW YORK Een meisje van zeventien jaar heeft vrijdag bij een brand in een New Yorks flatgebouw haar broer tje van vier uit een raam van de vierde verdieping laten vallen om hem te redden. Maar de mensen beneden die haar toegeroepeu had den: „spring, spring", deinsdcu ont zet terug, toen het ventje naar be neden suisde. Het viel op de straat stenen en overleed later in een zieken huis aan zijn verwondingen. Zijn zusje van 17 en twee andere zusjes, van 13 en 6 jaar, kwamen in de vlammen om. De moeder en vijf andere kinde ren uit het grote gezin konden hun woning bijtijds ontvluchten. Niemand stak een hand uit Een negentienjarige dienster van een broodjeswinkel in de buurt zag het drama voor haar ogen gebeuren. De kinderen stonden in de raam opening en schreeuwden om hulp. Een van hen hield het jongetje vast. Spring, laat het kind vallen, riepen de mensen op straat. Het meisje deed dat na lange aarzeling. Toen ging de kreet „O" op, maar niemand stak een hand uit om het kind op te vangen. De meisjes in het raam schreeuw den met steeds zwakkere stemmen. Wij zagen de rook om hen heen krin gelen en ten slotte zagen wij hun kleren vlam vatten". De brandweer vond de lichamen van de drie kinderen nog tegen het verkoolde raamkozijn gedrukt. Drie mensen zijn hierbij om het leven gekomen. Het waren de piloot van het hefschroefvliegtuig en twee bewoners van het huis waar het toe stel tegen was gevlogen. Vijf mannen, onder wie twee staatspolitiemannen en een functionaris van de BB, zijn naar een ziekenhuis gebracht. Politie-agenten die een onderzoek instelden naar plunderingen werden zondag in Rochester met stenen en flessen bekogeld. Nadat de menigte met behulp van traangasgranaten en met waterstralen van de brandweer uiteen gejaagd was, werden de poli tieagenten vanaf de daken van de huizen bekogeld. Communistische negerleider gearresteerd De politie van New York heeft de in Harlem wonende communistische negerleider William Epton gearres teerd, die zaterdagmiddag een pro testmars in Harlem had willen orga niseren. Ook de advocaat van Epton, Con rad Lynn, is gearresteerd. Beiden zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens wanordelijk gedrag, namelijk het doen ontstaan van een volksop loop. De personen, die aan de protest mars hadden willen deelnemen, zijn door de politie verspreid. In Buffalo stijgt de spanning In Buffalo, 90 km van Rochester, neemt de spanning toe. De burge meester van de stad, Chester Kowal, heeft gisteren de voornaamste neger leiders ontboden om met hen de mo gelijkheden te bespreken, rassenon lusten te verhinderen. De commis saris van politie van Buffalo is van vakantie teruggeroepen. vijf km van Oporto toen de tweede wagen, naar wordt aangenomen na een beruk in de koppeling, ontspoor de. De ziekenhuizen van Oporto en Matosinhos, waarheen de slachtof fers zijn vervoerd, hebben via de radio artsen opgeroepen en om bloedplasma verzocht. Niet graag nóg eens sekretaris-generaal De secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, heeft gisteren de hoop uit gesproken, dat president Johnson de presidentsverkiezingen in de V.S. zal winnen. Hij achtte daarna een wij ziging in de toestand in Zuidoost- Azië waarschijnlijk. „Moordende baan" Oe Thans zei dit in Rangoon, de hoofdstad van zijn geboorteland waar hij enige dagen uitrust alvorens naar Moskou te gaan. Hij verklaarde niet gaarne een tweede termijn als se cretaris-generaal van de V.N. te wil len vervullen. „Het is een moorden de baan, die mij van negen uur 's mor gens tot negen uur 's avonds aan het werk houdt". Sinds hij Hammers- kjoeld opvolgde had hij, naar zijn weten, geen vijanden gemaakt. „Doch ik kan het niet alle 110 landen naar de zin maken en misschien heb ik wel eerlijke fouten gemaakt", aldus Oe Thant. UITVERKOOP Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207. Leiden Dit nummer bestaat uit 12 pagina's MINDER VAST WEER In de luchtdrukverdeling boven West-Europa beginnen zich nu be langrijke wijzigingen te voltrekken. Een rug van hoge luchtdruk, die zich zaterdag nog van de Azoren tot in Oost-Europa uitstrekte, wordt boven West-Europa doorbroken. Ten zuidwesten van Ierland blijft daar entegen de druk tamelijk hoog. Dit heeft tot gevolg, dat morgen in on ze omgeving winden uit westelijke richtingen zullen overheersen. Èen koufront, dat -tijdens het weekeind dicht ten noorden van de Wadden eilanden tot stilstand kwam, zal het land binnendringen en de tempera tuur gaat naar beneden. De over gang naar koeler weer zal plaatse lijk met enkele buien gepaard gaan, waarbij onweer mogelijk is. Meer dan 130 gewonden Gisteravond is in Portugal de au torail van Povoa de Varzim veron gelukt. De directie van het zieken huis in Oporto, waarheen de slacht offers zijn vervoerd, heeft medege deeld, dat 104 personen om het leven zijn gekomen, terwijl 132 mensen werden gewond. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 28 Juli: zon op 4.55, onder 20.37; maan op 22.40, onder 8.49. Hoogwaterstanden 28 Juli: v.m. 5.18; n.m. 17.42. KORRELTJE Een mens leert slechts langzaam.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1