Misstanden bij het bouwen van vrijetijdswoningen HANDELSBALANS SLAAT ONGUNSTIG DOOR Soms verzoek om huis van één ton Stikstof-spuiter in Duitse bocht nog niet dicht Waar is het 13e beschuitje gebleven Keulen steunt slachtoffertjes van aanslag Nog geen Japanse beslissing over aankoop „Willem Barents/" Wilde staking van Duitse tandartsen Anneke Grönloh dé ster in een teleurstellende Rudi Carrell-show Wering van onderofficieren betreurd Vakraad voor de metaalindustrie sprak over lonen Oud-SS'er Wolff kreeg hartaanval VRIJDAG 24 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ,-V> Deze foto toont een ex- en een interieur van de kerk van de Paters van het Heilig Sacrament, nabij het Belgische plaatsje Sleihage. Het is weliswaar een gewaagde structuur, maar dat het gebouw de aandacht zal trekken is zeker. NA LOONEXPLOSIE Uit de cijfers die het bureau voor land zoals scheepvaart en toerisme, de statistiek zojuist gepubliceerd Maar nu het tekort zo is gestegen heeft blijkt dat de Nederlandse han- zal dit niet meer mogelijk zijn. Als del het afgelopen halfjaar bijzonder gevolgen van dit tekort worden reeds ongunstig is verlopen. Er is op de genoemd het tekort aan geld dat de balans een tekort ontstaan van f 2.8 laatste tijd op de geldmarkt is ont- miljard. staan. Door de loonexplosie zijn de be stedingen aanmerkelijk vergroot, waardoor de Nederlandse invoer met 23 pet. is gestegen. De uitvoer bleef echter niet evenredig en steeg tot 15 pet. In cijfers wil dit-zeggen dat de invoer opliep tot f 12.8 miljard, terwijl de utivoer slechts f 10 miljard bedroeg. Ook in de voorgaande jaren ont stond er vaak een groot handelste kort, maar dit kon toen gecompen seerd worden door de diensten die Nederland verleent aan het buiten- DISPENSAT1E ONTHOUDING OP VRIJDAG, 14 AUGUSTUS In opdracht van Paus Paulus VI heeft de congregatie van het Conci lie aan de bisschoppen mededeling gedaan, dat zij dispensatie kunnen verlenen van het onthoudingsgebod op vrijdag 14 augustus, vigiliedag van Maria ten Hemelopneming. Ver schillende bisschoppen hebben hier toe een verzoek bij de Paus inge diend. Toen zij plotseling overstak is de vierjarige Sylvia van Geloven don derdagmiddag op de Heezerweg te Eindhoven door een personenauto aangereden. Het meisje is gister avond in het Sint Joseph-Zieken- huis aan de gevolgen overleden. Eerste poging mislukt De zee bij het booreiland Mr. Louis in de Duitse Bocht kookt nog. De eerste poging om de wilde stikstof- spuiter te bedwingen is mislukt. De schade welke het Duitse Olieconsor tium dat naar gas boorde tot op he den heeft geleden bedraagt thans minstens drie miljoen gulden. Men heeft getracht met behulp van een bak van Van der Taks ber gingsbedrijf een dichtende vloeistof in het boorgat aan te brengen. De vloeistof welke men hiervoor ge bruikte bleek te zwaar van samen stelling. Men is met de bak terug gevaren om een lichtere vloeistof aan boord te nemen. De Amerikaan se „bronnentemmer" Rad Adair was van de eerste mislukking getuige, 't Werk zal zonder uitstel worden voort gezet, omdat de Duitse mijninspectie de opdracht heeft gegeven zo spoe dig mogelijk de spuiter uit te scha kelen. Boutvers bezig aan hun derde woning De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft er gisteren zijn teleur stelling over uitgesproken dat het middel van de „vrijetijdsbouw" aan leiding heeft gegeven tot het ont staan van minder prettige praktijken. Hij gaf daarvan enkele voorbeelden. Zo is het voorgekomen dat aanvra gen werden ingediend voor de bouw van in vrije tijd te realiseren wonin gen met een bouwsom van rond een ton. Verder is het voorgekomen, al dus de bewindsman, dat zogenaamde vrijetijdsbouwers aan him tweede of derde woning toe waren en ook zijn er rijksgoedkeuringen afgegeven ten behoeve van aannemers, die op die manier het toewijzingsbeleid wilden ontduiken. De minister zei dit gisteden bij de eerste steenlegging van een „vrije- tijdswoning" in Didam, welke, als alles naar wens gaat, door de „eigenbouwers", mej. Willemsen en de heer van Duimen betrokken zal worden. Drs. Bogaers zei verder, dat ter Vraag in Den Haag Nadat het Consumenten Contact Orgaan door een Haagse huisvrouw gewaarschuwd was heeft het een uitgebreid onderzoek laten instellen in Den Haag, Scheveningen, Rijs wijk en Voorburg naar het aantal beschuiten, dat twee broodfabrieken in hun rollen doen. De huisvrouw had er zich name lijk over beklaagd, dat zij de der tiende beschuit in haar rol miste. En ook alle rollen, die het CCO kocht misten altijd de dertiende beschuit. Zij waren gekocht by een zo groot mogelijk aantal winkels van de Haagse broodfabrieken Hus en Lensvelt Nicolas. De broodfabrieken verklaarden desgevraagd, dat weliswaar het aan tal verminderd was, maar dat het gewicht hetzelfde was gebleven. De vereniging van Beschuitfabrikanten sprak evenwel van „oplichting" en van „het speculeren op het goed vertrouwen van het publiek". De fabrieken hebben ondertussen be sloten voortaan weer dertien be schuiten in de rol te doen. Bij de Vereniging van Beschuitfabrikanten wordt nu overwogen om voortaan het aantal beschuiten per rol op de wikkel te laten drukken. voorkoming van het misbruik ma ken van het middel van de vrije tijdsbouw onlangs maatregelen zijn genomen. Rijksgoedkeuring voor een vrijetijdswoning buiten het normale contingent zal voortaan slechts mo gen worden verleend als aan vijf voorwaarden is voldaan. De aanvraag dat betrekking heeft op een eenvou dige woning. Het te bouwen huis zal door de eigenaa.r ometen worden bewoond. De aanvrager dient duide lijk te maken dat de woning in hoofd zaak door hemzelf en buiten de nor male werkuren zal worden gebouwd. De aanvrager en degenen die hem helpen bij de bouw moeten in staat geacht worden de bouwwerkzaamhe den voor een groot deel zelf te ver richten. De werkgever zal van de aanvrager een schriftelijke verkla ring moeten overleggen, waarin hij zegt geen bezwaar tegen het bou wen in de vrije tijd te hebben. In Didam zijn op het ogenblik reeds 62 „vrijetijdswoningen" in aan bouw. In de Haagse duinen nabij de Pomp- stationsweg is gisteren de 40-jarige Haagse fabrieksarbeider A. F. van der S. aangehouden. De man wordt ervan verdacht in Den Haag en Wassenaar enige aanrandingen te hebben gepleegd. Hij wordt thans door de politie in Wassenaar verhoord, daarna zal de Haagse politie hem aan de tand voelen, Enige vrouwen en meisjes, die door een man waren lastiggevallen, hadden de politie zijn signalement verstrekt, aan de hand waarvan hij thans is aan gehouden. Gesynchroniseerde MAAK 'N OMTDEKKINGSRIT BW: Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN Levendaal 80, Tel. 22962—34000. LEIDEN. Het directoraat voor de visserij van de Japanse regering heeft verklaard, dat nog geen definitieve beslissing is genomen over de aankoop door Ja pan van Nederlandse enige walvis vaarder, de „Willem Barentsz". Het directoraat verklaarde verder, dat zorgvuldige besprekingen gaande zijn met Japanse walvismaatschappijen over de mogelijke gevolgen van de aankoop van het fabrieksschip en van het Nederlandse vangquotum van zes procent, dat met het schip is ver bonden. Gevreesd wordt, dat de in vloed van de walvisvangende landen in de zeventien landen tellende wal visconventie, zou kunnen worden verzwakt, indien Nederland het wal- visbedrijf vaarwel zegt. Bovendien zou de overdracht van het vangst quotum een klacht van de Sow jet- Unie kunnen uitlokken. Het zou ook een ongeremde concurrentie bij de walvisvangst irf de Zuidelijke IJszee kunnen ontketenen, aldus deze Ja panse regeringsiristantie. Naar schatting 60 tandartsen in 't noorden en zuiden van Duitsland zijn een wilde staking begonnen, om op die manier van de gezondheidsdienst een hoger beloning voor hun werk te krijgen. De staking heeft de vorm van weigering militairen te behan delen. Een woordvoerder van het minis terie van Defensie zegt dat nu de officieren van gezondheid de behan deling zullen overnemen. De tandartsen zijn hun actie be gonnen tegen het advies van hun or ganisatie, die had geopperd dat de leden hun rekeningen voor de strijd krachten met 28 procent zouden ver hogen en het resultaat daarvan zou den afwachten. De actie van de tandartsen is mis schien een voorloper van een alge mene artsenstaking komend najaar, als de regering blijft weigeren de vergoedingen krachtens de gezond heidsverzekering met een derde te verhogen. De gemeente Keulen zal alle slacht offers van de aanslag, die een gees telijk gestoorde man op 11 juni op een lagere school in het voorstadje Volkhoven pleegde, financiële steun verlenen en ook de kosten van toe- •passing van plastische chirurgie voor haar rekening nemen. De psychopaat, de 40-jarige Walter Seifert, overviel, naar bekend, de school met een zelfgemaakte vlam menwerper, doodde twee onderwijze ressen met een soort lans en richtte de vuurstraal op de kinderen. Van de 28 ernstig verbrande kinderen zijn er acht aan hun verwondingen be zweken. Keulen zal niet alleen de kosten van verpleging en doktersbehandeling van de overlevenden dragen maar ook, wanneer dat nodig blijkt, een levenslange invaliditeitsrente uitke ren. De minister van volkshuisvesting, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft don- derdagm» V\g in Didam de eerste steen gelegd van een vrijetijdswoning. In de gemeente worden/zijn vele huizen in vrije tijd gebouwd. Rechts van de minister op de foto burgemeester N. Vlaar, links de toekomstige bewoner H. van Duimen. Zowel de minister van Defensie als de bevelhebber van de Land strijdkrachten betreurt het, dat de vertegenwoordigers van de onder officiersverenigingen niet werden toegelaten tot een receptie, die na afloop van de beëdiging van twee tot officier benoemde gewezen on derofficieren in een officiersmess werd gegeven. Dit antwoordt mr. J. van Aartsen, minister van Defensie a.i., op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid, de heer Wierda (PvdA). De ze samenkomst immers, aldus de be windsman, gehouden onmiddellijk na de beëdiging, kon niet anders worden aangevoeld dan behorende tot een en dezelfde plechtigheid. Dit vooral heeft de bevelhebber der landstrijdkrachten aanleiding gegeven, zo deelt de minister verder mede, de commandanten erop te wijzen, dat, tot behoud van een goe de verstandhouding tussen de ver schillende categorieën van militai ren, situaties als deze niet meer mo gen voorkomen. De vakraad voor de metaalindus trie is gistermiddag in Den Haag bijna vier uur in vergadering bijeen geweest. Onderwerp van gesprek was de loonsverhoging van 2l/s pro cent, die de metaalarbeiders eisen, omdat zij van mening zijn, dat zij bij de loonexplosie van vorig jaar enigszins achtergebleven zijn. De werkgevers daarentegen stellen, dat de lonen slechts 0,2 procent ten ach ter liggen bij de andere lonen. Na afloop van de vergadering wilde men geen nadere mededelingen doen omtrent het besprokene, maar be perkte men er zich toe te zeggen, dat het overleg in prettige sfeer was verlopen en op 26 augustus zal wor den voortgezet. De voormalige SS-generaal Karl Wolff, die in München terecht staat voor oorlogsmisdaden, heeft gister ochtend in de rechtszaal een lichte hartaanval gehad, waardoor de be handeling enkele uren moest worden onderbroken. Des middags werd het proces voortgezet met de 64-jarige Wolff weer in de beklaagdenbank. De vroegere SS-officier Bradfisch, die in deze zaak als getuige optreedt, zei, dat SS-leider Heinrich Himmler bij een executie van Russische Joden in Minsk zo dicht bij de slachtoffers had gestaan, dat er bloedspatten op zijn kleding kwamen. Bradfisch, die al een straf van tien jaar uitzit, wekte de toorn van de president toen hij een bepaalde' SS- officier een zachtmoedig mens noem de. „Ik heb in dit proces niets anders gehoord dan van zachtmoedige SS-ers. Die hadden allemaal twee gezichten en dat was de schrizophrenie van het Derde Rijk." Negenentwintig mensen zijn om het leven gekomen en elf ernstig ge wond, toen in Noord-Nigeria de bliksem sloeg in een hut waar een bruiloft werd gevierd. Miljonair maakte van zijn vrouw een assepoester De 74*\iarige mevrouw Ednah Capron is gisteren in Los An geles van haar 79-jarige echt genoot, een miljonair, geschei den. Ze had, na 55 jaar, genoeg gekregen van diens vrekkig heid. De rijkaard wilde zijn vrouw geen geld voor dienst boden geven, liet haar haar ejgen kleding naaien en wei gerde een verpleegster te laten komen toen zij een been had gebroken. De vrouw van de miljonair moest de doktersre kening van haar spaarduiten betalen. De rechter achtte dit gegronde redenen voor een scheiding. De Rudi Carrell-show, die giste ren in het Circusgebouw in Scheve ningen in première is gegaan, zal bepaald niet het succes van de vo rige Carrell-show halen. Afgezien van enkele uitschieters was het pro gramma brokkelig, op sommige pun ten niet nieuw en voor de pauze vooral nauwelijks verstaanbaar. Dit laatste is voor het grootste gedeelte te wijten aan de ronduit slechte ge luidsinstallatie, die werd gebruikt. Rob de Nijs bijvoorbeeld, een van de „trekpleisters" van deze door N.V. Mecom gefinancierde show, ging vol komen „de mist in". Hij kon met zijn toch al niet zo sterke stem zijn be geleiders, The Lords, niet de baas. Toen tot overmaat van ramp tijdens zijn laatste nummer de geluidsin stallatie geheel de geest gaf, leek een debacle voor de deur te staan. VERRASSING Vooral een nogal onverwachte en prettige verrassing zorgde, reeds ge ruime tijd na de pauze, Anneke Grönloh, die als eerste wel in staat bleek de handicap van een verre van volmaakte geluidsinstallatie te over winnen. Overigens hebben wij wel de indruk, dat het geluid na het op treden van Anneke stukken beter was. The Mounties, twee bijna vaste gasten in de Rudi Carrell-shows, zorgden zowel voor als na de pauze voor gedegen en echt-Hollands lach- werk. De Crocksons bewezen hun acrobatisch kunnen met een ko misch nummer voor de pauze, en een adembenemend stukje variété erna. NIET NIEUW Rudi Carrell zelf viel ons over het algemeen tegen. Een grote te leurstelling is het feit, dat hij ge deelten van zijn Montreux-show heeft overgeplant naar zijn nieuwe show. Helaas was ook hij niet alleen vóór, maar ook na de pauze slecht verstaanbaar. Daar kan hij zelf wel het nodige aan doen, als hij ten minste wat langzamer spreekt. Vader André Carrell gaf een flon kerende imitatie van minister Luns- na-het-auto-ongeluk. Tijdens de rest van de show trad hij op als een soort „opper-stalmeester". Afgezien van het feit, dat onder verschillende programma-onderde len reclame werd gemaakt voor een sigaretten- en een badpakkenmerk, hetgeen velen ongetwijfeld enigs zins geïrriteerd zal hebben, was de show als geheel niet onaardig. Maar wij hadden van Rudi Carrell toch wel iets meer verwacht. Dezer dagen zijn in Den Haag de eerste nieuwe uniformen „in dienst ge steld". In de loop van de komende IV* jaar zullen nog 17.000 nieuwe uniformen worden overgedragen. Op de foto zien we twee medewerkers van de firma gefotografeerd bij de loods in de Haagse Herman Ooster straat: links de oude, en rechts de nieuwe uniform.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8