is alleen op staat Record-verkoop personenauto's DONDERDAG 23 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Duitse wagen no. 1 op Nederlandse markt C Wanneer raakt markt verzadigd In het eerste half jaar van 1964 zijn 133.358 auto's verkocht. Dat is ruim 35 procent meer dan in de eerste zes maanden van het vorige jaar toen 97.630 auto's van de hand gingen. Het is zelfs meer dan in het hele jaar 1961, toen in totaal 120.000 auto's verkocht werden. Deze enorme stijging overtreft alle verwachtingen. De RAI, die deze cijfers verstrekte, gelooft dat de to- taaloomzet van dit hele jaar wel kan oplopen tot 240.000. „Maar het kan nog wel meer worden ook", zei RAI's perschef S. de Jong ons. LOONSVERHOGING De bijzonder grote stijging in de auto-verkopen moet een direct ge volg zijn van de 10 pet. (en meer) loonsverhogingen van het begin van dit jaar én van de situatie op de auto markt. Heeft namelijk de loongolf in de meeste branches een prijsstijging ten gevolge gehad, in de autobranche is dat niet het geval. Integendeel. Door de scherpe concurrentie is er eerder een tendentie naar prijsda lingen. „Ik zal even een receptje uitschrijven" Dr. J. E. Struthers van het Britse ministerie van gezond heid heeft woensdag op een bij eenkomst van medici in Man chester gezegd, dat een gezin dagelijks 800 opwekkende pil len op doktersrecept verstrekt heeft gekregen, terwijl een oude vrouw wekelijks een hoe veelheid laxeermiddelen kreeg voorgeschreven die genoeg was voor twee jaar. Er waren volgens hem men sen, die wekelijks voor 1000 tot 1500 gulden zuurstof voorge schreven kregen. De ontdekking van deze feiten had volgens hem niet alleen veel geld uitge spaard maar waarschijnlijk ook veel ongemak voorkomen. Dr. Struthers zei, dat een rus tig gesprek met de artsen de belastingbetalers jaarlijks een miljoen gulden zou kunnen uit sparen. VOLKSWAGEN nr. 1 Wat de marktaandelen betreft: de Volkswagen stond in de maanden januari tot en met mei nog duidelijk aan de kop in Nederland met een percentage van 14 y2 pet. Daarna kwam Opel met 13 1/4 procent en de Westduitse Ford met 9% procent, zodat de grote Duitsers ruim 37 pro cent van de nieuwe auto's in ons land leveren. Interessant is dat de DAF in juni een flinke sprong omhoog heeft ge maakt en zelfs de omzet van Renault heeft overtroffen. In de periode ja- nuari-mei stond DAF nog op de ze vende plaats met een marktaandeel van 5,2 procent (na de Engelse Ford met 6,1 procent). In juni echter was het marktaandeel van de DAF geste gen tot 6y, procent. BUITENLANDSE INVLOED De automarkt in Nederland zal ook in de toekomst de gevolgen blijven ondervinden van de situatie in de auto-industrie in andere landen. Op het ogenblik dringen de Amerika nen sterk op, op de Europese markt. In Duitsland is er evenmin sprake van een malaise. Integendeel, bij de Volkswagen b.v., met de oude 1200 als paradepaardje, marcheert alles prima. Maar in Italië lopen de verkopen terug tengevolge van maatregelen van de regering. En in Frankrijk ver keert de autorindustrie in een uitge sproken onplezierige situatie, hoewel ook daar de verkopen nog op record hoogte liggen. Maar de markt raakt daar verzadigd. Nederlanders vluchten voor hitte in Italië De gebruikelijke trek naar Italië begint in het tegendeel te verkeren. Vele Nederlanders vluchten uit dit land wegens te grote hitte. De Nederlanders komen in hoofdzaak van de Adriatische Zee waar het veer tig graden heet was. Aan de meren in Noord-Italië lopen temperaturen op tot 35 graden. Een „vluchteling" verklaarde, dat men aan de Adriatische kust niet meer kan doen dan in het water liggen. Op het land ver brandt men terstond. Het eten bederft in enkele uren. De Ne derlanders die terugkeren vin den het een verademing boven op de St. Gotthard van de kou de te genieten. RIJKSPRENTENKABINET KOOPT VOORSTUDIE VAN REMBRANDT Het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam heeft op een Parijse veiling een voorstu die gekocht van Rembrandts „hon derd guldenprent". De verblijf plaats van deze tekekning was sinds 1908 niet meer bekend. Zij zal ge durende enkele weken in het pren tenkabinet worden tentoongesteld. Volgens de directie van het Rijks museum is de tekening een belang rijk voorbeeld van Rembrandts werkwijze, omdat eruit blijkt, dat hij voor de hoofdfiguur - in dit ge val de zieke vrouw op de voor grond - twee verschillende studies maakte, alvorens hij haar de defi nitieve houding gaf. Op Schiphol vertoefde woensdagmiddag op doorreis van Parijs naar Mexico enige ogenblikken de befaamde filmster en chansonière Juliette Greco. De foto toont haar op de trap van het toestel, dat haar naar New York zou brengen. DE CONTROVERSE VOLKSWAGEN - „DM" Het gerechtshof van Neder-Saksen in Celle heeft het vonnis van een lagere instantie bevestigd, waarbij het Westduitse consumentenblad „DM" werd bevolen zijn ongunstige commentaren op de „Volkswagen 1500" niet te herhalen, zonder ver plichting evenwel deze te herroepen, zoals door de Volks wagenfabriek was gevorderd. Het blad had destijds ge schreven de „VW 1500" onbetrouw baar te achten en weinig aanbeve lenswaardig. Elk van beide partijen werd voor een deel in de proceskosten veroor deeld. Intussen duurt het civiele proces tot schadevergoeding, dat de autofa- briek tegen het consumentenblad aanhangig heeft gemaakt, nog voort. Politie situatie meester in Singapore De rassenonlusten in Singapore, die dinsdag zijn begonnen, hebben tot nu toe 14 doden en ongeveer 400 gewonden geëist, aldus heeft de po litie, die 194 arrestaties verrichtte, meegedeeld. 13 voetuigen werden in brand gestoken of vernield. Volgens de politie is de rust thans teruggekeerd en is de politie de si tuatie meester. In Verband met de ongeregeldhe- heden tussen Chinezen en Maleiers zijn vandaag in Singapore de leden van het militaire vrijwilligerskorps via de regeringsradio opgeroepen zich in uniform te melden. Op vele plaatsen op het eiland zijn met ge wapende militairen bemande ver sterkingen aangebracht. Duitsland aanvaardt EEG-regelingen De Westduitse'regering heeft gis teren besloten akkoord te gaan met de voorlopige overeenstemming die afgelopen vrijdag in Brussel werd bereikt over de regelingen van de EEG voor rijst, rundvlees en zuivel- produkten, voorzover deze niet be trekking hebben op Tilsiterkaas uit Denemarken. De woordvoerder van de bondsregering zal verzoeken in zijn vergadering van de volgende week een Duits voorstel over Tilsi terkaas te bespreken. Vandaag vliegt de Duitse staatsse cretaris van landbouw, R. Hüttebrau- ker, naar Sardinië om over 't voor stel van de Bondsregering te spreken met vice-voorzitter dr. S. L. Mans- holt van de EEG-commissie, die op het eiland vakantie houdt. West-Duitsland voert ongeveer 14.000 ton Tilsiter-kaas per jaar uit Denemarken in: het is van mening, dat deze invoer een „traditionele stroom van goederen" is, die in de marktverorderingen van de EEG een bijzondere behandeling dient te ver krijgen. Soedan spreekt terugkeer van missionarissen tegen De Soedanese minister van bin nenlandse zaken, generaal-majoor Mohammed Ahmed Irwa, heeft woensdag buitenlandse persberich ten tegengesproken, als zouden als gevolg van Libanese bemiddeling buitenlandse missionarissen naar hun oude posten in Zuid-Soedan mogen terugkeren, aldus de minister. Volgens hem is aan Nigeria ver zocht enige inheemse geestelijken beschikbaar te stellen voor het gods dienstonderwijs aan Zuid-Soedanese studenten. De Libanese minister van* buiten landse zaken, Foedad Ammoen, had maandag in Rome na een onderhoud met Paus Paulus verklaard, dat eni ge missionarissen naar Soedan zou den terugkeren en dat de seminaries in dat land zouden mogen worden heropend. r,y<3) i# voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Rebellen stellen over die documenten beschikt zal de politie een onderzoek instellen. Deze mededeling van de Britse mi nister volgt op een vraag in het La gerhuis van de Labourafgevaardigde Marcus Lipton over het optreden van een bende, die volgens de pers ope reert in het centrum en het oosten van Londen. Onder bedreiging met geweld en soms zelfs met moord zou den de bandieten de eigenaars van nachtclubs grote bedragen afpersen. Verder zouden ongeoorloofde be trekkingen bestaan tussen een van de leiders van de Londense onderwereld en een lid van het Hogerhuis. Vol gens sommige geruchten zou ook een Lagerhuislid bij de zaak betrokken zijn. Goldwater niet naar Europa Senator Goldwater, de republikein se kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap, heeft thans defini tief afgezien van een bezoek, dat hij oorspronkelijk aan West-Duitsland en andere Europese landen had wil len brengen. De politieke vereniging van de evan gelische akademie te Tutzing, in West-Duitsland, had de senator ver leden jaar voor een bezoek uitgeno digd. De voorzitter der vereniging, Messner, heeft nu medegedeeld, dat een woordvoerder van Goldwater hem woensdag telefonisch heeft me degedeeld, dat de senator afziet van een bezoek aan Tutzing, omdat hij vreest dat dit tot misverstanden zou kunnen leiden, zulks vanwege het feit dat hij in de laatste tyd talrijke uitnodigingen heeft ontvangen van Duitse rechtse organisaties. V.S. gaan Maleisische militairen opleiden President Johnson heeft aange boden om een aanzienlijk aantal Maleische militairen in de Verenigde Staten op te leiden, zo heeft premier Rachman gisteren in Washington ge zegd. De Maleisische premier zei op 'n persconferentie, dat hij het aanbod had aanvaard tijdens een onderhoud met president Johnson over de In donesische „confrontatie"-politiek. Premier Rachman had de Ameri kaanse president voorts verzocht re gelingen te treffen voor de aankoop door Maleisie van straalvliegtuigen voor verkennings- en opleidingsdoel einden, grote helikopters voor trans port van militairen en landingsvaar tuigen. Rachman zei, dat president John son een openlijke waarschuwing van de Verenigde Staten aan Indonesië voor zijn confrontatiepolitiek tegen over Maleisië, niet verstandig achtte. ONTPLOFFING IN ALGERIJNSE MUNITIE-OPSLAGPLAATS In een munitie-opslagplaats van het Algerijnse leger, ongeveer twintig kilometer ten westen van Algiers, heeft zich woensdagochtend een he vige ontploffing voorgedaan waardoor volgens welingelichte kringen vier mensen om het leven zijn gekomen en vijftien gewond. Het ministerie van defensie, dat de ontploffing meldde, verklaarde dat er geen opzet in het spel was. Onrust verplaatste zich naar Brooklyn Gisteravond is het in Brooklyn op nieuw tot incidenten gekomen tussen de politie en enkele honderden jonge negers. De politiemannen, die met flessen en stenen werden bekogeld, losten waarschuwingsschoten. Het ge bied waar de incidenten zich voorde den, Bedford Stuyvesant geheten, wordt voornamelijk door negers be woond. Het ligt enkele kilometers van Harlem waar zaterdag de eerste gevechten tussen negers en politie plaatsvonden. Nauwelijks enkele uren nadat bur gemeester Wagner van New York op het televisiescherm was verschenen om te waarschuwen, dat hij niet zou toestaan dat straatschenders de orde verstoorden, rinkelden de eerste fles sen op de keien en klonken waar schuwingsschoten. Burgemeester Wag ner meent, dat de reletjes zijn ont staan doordat de jongelui niets om handen hebben. De politie opende het vuur op drie jonge negers, die van de algemene op winding gebruik maakten om te trachten een winkel te plunderen. Een van hen werd getroffen. In het ziekenhuis vond men zijn toestand niet onrustbarend. Zijn kornuiten na men de benen. Vierling kivam onder barre omstandigheden In net missieziekenhuis aan de Orobaai, 160 kilometer ten noordoosten van Port Moresby cp Australisch Nieuw Guinea heeft een inheemse vrouw na een uitputtende tocht het le ven geschonken aan het vier de kind van een vierling. De vrouw, die kortweg Gretta heet,beviel zondagavond in 't afgelegen gehucht Waiye van twee meisjes en een jongen. De kinderen wogeh bij hun geboorte slechts twee of drie pond,. Omdat de. weeën niet ophielden, besloot zijde moei- iijke_ en lange tocht naar het missieziekenhuis te maken. In een gammele kano ped delde Gretta 25 kilometer. De laatste 15 kilometer moest zij, met de kinderen in een draag- doek op haar rug, lopend door het oerwoud afleggen, waar bij zij nog diverse rivieren moest oversteken. Bij haar aankomst, dinsdag avond bevond de vrouw zich op de rand van een volledige ineenstorting. Kort na haar aankomst, schonk zij het le ven aan een vierde kind, een jongen. Twee kinderen, een jongen en een meisje, zijn in middels overleden. Een uit Port Moresby overgevlogen medisch team stelt alles in het werk, om het leven van de an dere twee kinderen te redden. De toestand van de moeder is verrassend goed. J Tsjombe eisen aan De Kongolese eerste-minister Tsjombe, die op weg is naar Boe- kavoe, de hoofdstad van de Oost- kongolese provincie, die wordt ge teisterd door een links gerichte op standige beweging, heeft tijdens 'n kort oponthoud te Boejoemboera, in Boeroendi, een inderhaast belegde samenkomst gehad met Focas, de „minister" voor jeugd- en sportza ken van het revolutionaire bewind onder Moelele. Tsjombe en Focas verklaarden na hun onderhoud van twintig minuten, dat het overleg „zeer nuttig" was geweest. Van bepaalde zijde wordt verno men, dat Focas Tsjombe in kennis zou hebben gesteld van de voorwaar den waaronder de opstandelingen bereid zouden zijn tot samenwerking met de centrale regering. Een van deze voorwaarden zou de vervanging van de opperbevelhebber van het Kongolese leger, generaal Moboetoe, door een militaire leider van de opstandelingen zijn. Verder zou een aanhanget van Moelele tot hoofd van het provin ciale bestuur van Kivoe moeten worden benoemd. Voorts zou een opstandelingenleider in de centrale Kongolese regering moeten worden opgenomen. Onderzoek naar nieuw schandaal in Engeland De directeur van het Londense dag blad Daily Mirror heeft laten weten, dat hij bereid is de documenten, waar onder een foto, te tonen op basis waarvan het blad artikelen heeft ge publiceerd over een schandaal waar- bij een lid van het Hogerhuis betrok- De stormdepressie, die in ons land vele vakantiegangers het leven zuur ken is, zo heeft woensdag de Britse heeft gemaakt, heeft ook in Engeland, en met name in het graafschap minister v. binnenlandse zaken, Hen- Lancashire danig huisgehouden. Hier een beeld, genomen na het voorbij- ry Brooke, meegedeeld. ZodLra zij trekken van de storm, in de omgeving van Haslingden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7