REM-aandelen eerst na goede uitzending Havenarbeider moest toch vinger missen politie-agent in overhemd Leidse Bioscopen Grote vissterfte in de Maas MET ULTRA-WASWERKING. MOET WIT-GELE KRUIS CONTRIBUTIE GAAN VERHOGEN De Nerveuze Nerviërs VULCANO DONDERDAG 23 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De uitgifte aandelen van 20,- van de REM zal niet eerder dan half augustus geschieden. De leiding van de Volks Aandelen Trust wil n.l. eerst afwachten of er zekerheid bestaat over het functioneren van de televisiezender op half augustus aanstaande. Belangstelling voor de deelname zal groeien zo meent men, als blijkt dat de ontvangst goed is. Medegedeeld wordt dat reeds een stroom aanvragen om REM-aande len bij de maatschappij is binnen gekomen. De REM stelt nadrukke lijk, dat bij het publiek voldoende bekend moet zijn, dat er van een gokje sprake is. Zij die inschrijven zijn afhankelijk van de reactie van de regering. Rotterdamse politie deed wat zij kon Een merkwaardig transport werd gisteravond in topsnelheid van de Rotterdamse haven naar het Haven ziekenhuis overgebracht. De snelste politie boot bracht een handschoen over, waarin zich een vinger en twee kootjes van ring- en midden- ger bevonden. Niet lang daarvoor had de 22-jarige havenarbeider, H. Bel.man uit Rotterdam, een ongeluk met zijn hand gehad. De vingers waren afgekneld in het ruim van een Frans schip. Hij was al op weg naar het ziekenhuis toen de handschoen werd gevon den. De chirurgen wilden de hand schoen met inhoud zo snel mogelijk in de operatiekamer hebben. Aan de kade stond een politie-auto te wachten. In het ziekenhuis moest helaas toch tot amputatie van vin ger en vingertoppen worden beslo ten. Helen van de gescheiden lede maten bleek niet meer mogelijk, hoewel deze ingreep tegenwoordig vele malen rnet succes is toegepast. Bij commissie in onderzoek Een speciale commissie, gevormd door leden van gemeentepolitie korpsen en ambtenaren van binnen landse zaken, stelt thans een on derzoek in naar de mogelijkheid voor de gemeentepolitie om bij war me dagen in overhemd dienst te doen. Dit is thans bij kledingveror- dening van 1961 verboden. Vóór 1961 was het wel mogelijk. De nieuwe kleding van de ge meentepolitie bracht in 1961 echter een zomer- en wintermode. Het zo- meruniform blijkt echter voor de hondsdagen toch nog te warm. De burgemeester kan incidenteel be- De films in de week van 23 juli tot en met 29 juli zijn door de Ka tholieke Film Centrale als volgt ge keurd: Camera: ,,E1 Cid". (14 jaar). Dagelijks (óók zondag) 8 uur. Lido: „Maarrr. dokter". (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4 45 7 00 en 9.15 uur. Luxor: „Stad op stelten". (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7 00, en 9.15 uur. Zondag 2 30 4 45 7 00 en 9.15 uur Studio: „De fantast". (18 jaar). Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4 45. 7 00 en 9.1B uur Trianon: „Irma la Douce". strikt volwassen Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag 2 uur 6 en 8 uur Rex: „Dertig jaar vrolijkheid". (Alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uui. Zondag. 230, 4.45. 7.15 en 9.15 uur slissen, dat het jasje uit mag. Hij is dan wel in strijd met de verorde ning, maar kan dit ongestraft doen. De overweging van 1961 was, dat een doorgetranspireerd overhemd het aanzien van de politie schaadt. Regina Strassburger in Hilversum begraven Gistermiddag is het stoffelijk over schot van de bekende circusdirectrice, mevrouw Regina Strasburger die vo rige week vrijdag in Budapest is over leden, per vliegtuig naar Nederland overgebracht. Bij de aankomst van het vliegtuig op Schiphol waren en kele familieleden aanwezig onder wie de zwager van de overledene, de heer Harry Belli, die getrouwd is met haar zuster Elly. Het stoffelijk overschot werd on middellijk na aankomst per auto naar Hilversum gereden, waar het hedenochtend op de begraafplaats St. Barbara ter aarde is besteld. Kleine peertjes op de markt Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten dat met directe ingang peren van de maat 3540 mm doorsnee ook verkocht mogen worden voor verse consumptie. Dit geldt gedurende de zomermaan den. Ook in voorgaande jaren moch ten in de zomer deze kleine peer tjes voor verse consumptie worden verkocht. In de najaars--en wintermaanden mogen geen peren beneden 40 mm doorsnee voor verse consumptie worden verkocht. De aanvoer van peren op de Nederlandse fruitveilin gen begint thans langzamerhand op gang te komen. MR. BARON DE VOS VAN STEENWIJK AMBASSADEUR IN BRUSSEL Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, momenteel di recteur-generaal politieke zaken ten departemente van buitenlandse za ken, tot Hare Majesteits buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Brussel. Mr. Jan Arent Godert baron de Vos van Steenwijk is 56 jaar. Hij is gebo ren in Zwollerkerspel, volgde het gymnasium in Zwolle en studeerde vervolgens rechten aan de Rijksuni versiteit in Leiden. Hij werkte eerst zes jaar op de Provinciale Griffie (afdeling Waterstaat) in Haarlem en kwam in 1945 bij de buitenlandse dienst. Zijn buitenlandse standplaat sen waren: Buenos Aires (1945-'49), New York (1951-'56) en Parijs (1959- '60). Ook in Groningen wonder-gymnasiast Een leerling van het Wil lem Lodewijk Gymnasium in Groningen, de 19-jarige D. v. Enk uit Zuidlaren, heeft het gepresteerd het staatsdiploma B te halen hoewel hü met een taak voor Latijn over was ge gaan van de vijfde naar de zesde klas. Dick van Enk vindt deze prestatie niets bijzonders en wil er nauwelijks ophef over maken. Hij had zich direct al voorgenomen toen hij in de vijfde klas kwam om dit jaar staatsexamen-B te doen. De rector van het gymnasium en enkele leraren waren op de hoogte. De jongeman kreeg weliswaar geen medewerking, maar ondervond evenmin te genwerking. Dick van Enk wilde namelijk proberen een verloren jaar in te halen. In de derde klas moest hij dou bleren omdat hij te veel tijd besteedde aan de schaaksport. Hij is in het noorden een be kend jeugdschaker. Dick van Enk heeft de taak voor latijn gelaten voor wat het was en is naar Amsterdam gegaan om alvast een kamer te zoeken, want het komende studiejaar gaat hij studeren, waarschijnlijk medicijnen aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. trict, per provinciale bond en ten slotte in de federatie. „Wil mende particuliere ge zondheidszorg waarmaken", aldus mr. Leenen, „dan is in deze tijd een behoorlijke leidinggevende appara tuur absoluut noodzakelijk" „Of men zou het kruiswerk moeten zien als een beperkte lokale verpleging". De secretaris-generaal van het Wit-Gele Kruis, mr. H. J. J. Lee nen, heeft in zijn jaarverslag zijn bezorgdheid uitgesproken over de „enorme ontwikkeling van de loon kosten en de prijsstijgingen", omdat deze de verzorgende functies in de maatschappij in gevaar brengen. Zij dreigen zo'n zware druk op de or ganisaties te leggen, dat het werk er steeds meer onder gaat lijden. Het is zaak, aldus mr. Leenen, dat zo wel de regering als de particuliere organisaties zich hierop bezinnen-. Met aanpassing van de susidie (d.w.z. verhoging) worden deze moeilijkheden niet opgelost, want het deel dat uit eigen middelen moet komen, blijft relatief dan wel het zelfde, maar wordt in absolute be dragen veel groter. Het is dan ook te verwachten, dat „aan de contri buties in de komende periode het nodige moet worden gedaan". Per gezin betalen de leden thans gemiddeld 10 per jaar. Dit zal aan zienlijk moeten stijgen. Daarnaast pleit mr. Leenen voor een verder doorgevoerde reorganisa tie van het Wit-Gele Kruis, welke zal leiden tot mindere zelfstandig heid van de plaatselijke afdelingen en tot grotere samenwerking in de verbindende organisaties per dis- 8AEXO TELEVISIE ligtvoet GANGETJE LEIDEN (Advertentie) In de Maas nabij Bergen op Zoom drijven duizenden dode vissen aan de oppervlakte. Met manden tege lijk worden zü uit het water ge haald. Soms zijn er snoeken bij van 40 cm lengte. Hoewel men over de oorzaak nog geen zekerheid heeft, bestaat het vermoeden, dat er rat- tekruit in het water is terecht ge komen. De gemeente heeft n.l. dit kruid langs de oever gestrooid om de ratten te verdelgen. Hogere wa terstand heeft het rattenkruit in het water gebracht. H. Mis in Pidgin-Engels Missionarissen op Australisch Nieuw-Guinea werken op het ogen blik aan een vertaling van de liturgi sche gebeden in het Pidgin-Engels ten behoeve van de bewoners van Australisch Nieuw-Guinea. De Ame rikaanse missionaris pater W. Ros SVD die al 38 jaar daar werkzaam is, werkt aan deze vertalingen mee. Hij heeft verklaard, dat de vertaling voor de H. Mis binnenkort klaar komt. Bij een frontale botsing van twee auto's is gisteren de 33-jarige Rotterdammer P. Albers om het le ven gekomen. Een hem tegemoetko mende auto raakte in de wegberm en schoot de weg over. De heer Al bers was vrijwel op slag dood. De bestuurder van de tegenligger is met een hersenschudding naar het zie kenhuis in Schiedam vervoerd. Een vervolgverhaal van Snske en Wiske AETHERKLAmElS VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmu ziek. 8,40 Kiriderstrip. 8.50 Ochtend gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: een informatief programma voor weg- en waterweg gebruikers. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Kamerkoor: oude en moderne muziek. 10.15 Pia norecital: moderne muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Zij die van de zon leven, vakantie- dagboek (herhaling van 27 juni jl.). 11.35 Lichte grammofoonmuziek. 11.40 Uitwisselingsprogramma bin nen het kader van de U.E.R. (Euro- Jese Radio Unie): Bijdrage van de oegoslavische omroep. 12.20 Rege ringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v, land- en tuinbouw. 12.33 Licht in strumentaal septet (stereofonische uitzending). 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursbe richten. 13.30 Licht ensemble met zangsolist. 14.00 Strijkkwartet: mo derne muziek. 14.30 Voordracht. 14.40 Moderne kamermuziek (gr.). 14.60 Tot uw orders, gevarieerd pro gramma voor de soldaten, (herha ling van 2 februari 1964). VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Plezie rig pensioen, lezing (1). 16.15 Oude muziek (gr.). 16.40 Cesar Cascabel, hoorspel voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Amusementsmuz. 18.30 Sport- spiegel. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Ki osk. 19.10 Literaire verkenningen in Noord en Zuid, lezing. 19.30 Franse chansons (gr.). 19.55 Eerste kolom: dagelijkse dingen vrijzinnig be keken. 20.00 Nws. 20.05 Kamperen, vakantie, ontspanning hier, kuituur daar, lezing (II). 20.20 Internatio naal Orgel Improvisatie Concours te Haarlem. 20.50 Boekbespreking. VARA: 21.00 Metropole orkest. 21.30 De Olympische Spelen, klankbeeld (II). 21.50 Lichte Weense muz. (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Licht orgelspel. 23.00 Balans: actuele kroniek. 23.15 Licht gr. 23.45 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 208 m. 1007 kc/s. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Amusementsmuz. (gr.). 7.45 Radio krant. 8.00 Nieuws. 8.15 Beroemde; walsen en tango's (gr.). 8.30 Koor zang. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Po pulaire klassieke orkestmuz. (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke kamermuz. (gr.). 11.15 Voor oudere' luisteraars. 12.00 Oud worden - jong, blijven: muz. herinneringen. 12.33: Lichte orkestmuz. en zangsol. 12.53 Grammofoonmuz., eventueel aktua- liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte orkestmuz. 13.35 Transistor: pro gramma voor de Nederlandse va kantiegangers. 14.30 Klass. orkest- IT1U3. (gr.). 15.15 Voor de vrouw. 15,45 Klass. muz. met toelichting. 16.15 Duizendschoon - vetplanten, lezing. 16.30 Sopraan en piano: mo derne liederen. 17.00 Deklamatie. 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Licht instrumentaal kwintet. 18.00 Fanfa recorps. 18.20 Voor de jeugd. 18.50 Regeringsuitzending; De Politie nu.' 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Van horen zeggen en zingen: kritie ken. 19.15 Koorzang met orkestbe geleiding. 19.30 Radiokrant. 19.50 Klassieke kamermuziek (gr.). 20.10 Rond de oude Zuiderzee over Kam pen, klankbeeld. 21.00 Geestelijke liederen. 21.30 Lichte gram. 21,40 Grammofoonmuziek. 22.00 Klassieke orkestmuz. (gr.). 22.30 Nieuws en- SOS-berichten. 22.40 Wijd als de we reld, internationale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 23.00 Moderne kamermuz. (opn.). 23.40 Walsmuziek (gr.), 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 19.30 Avontuur - in het oerwoud van Malakka, expeditie film. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Happy - wat «en baby, TV-film. NTS: 21.10 Licht muziekprogr. VARA: 21.45 Sig nalement: Figuren en verschijnse len uit de wereld van muziek, li teratuur, toneel en beeldende kunst. NTS: 22.20-22.25 Journaal. door Antonio del Monte 32 Zij gooien de tonnara in het water. Even drijft een web van zwarte vier kanten op het blauwe water. Dan begint het te zinken. Soms wel dertig meter diep. Langzaam en bewegend door de golving van de zee; als een grote, gespreide vleugel, die lang zaam naar beneden wordt getrokken. In de boten spannen de vissers al hun spieren om het uiteinde van het net aan de oppervlakte te houden. Dan eindelijk hangt „de staart" als een muur in het water. En ieder jaar in een bepaalde tijd komen de tonijnen om langs de kust hun eieren te leggen. Kilo meters lang zwemmen zij in dezelfde richting tot zij stuiten op het net. Zij gaan verder, langs de tonnara, maar aan het einde wachten de vissers met hun kolossale fuiken. Ze zwemmen er in, doch zodra ze bemerken, dat ze in een verkeerde richting worden ge dreven, werpen ze zich om en beant woorden zo aan het doel van de vis sers. Want zij hebben een soort in gang gespannen, waardoor de yissen in een net komen, waaruit geen terug meer mogelijk is. Ze kunnen niet an ders dan verder gaan door nog meer netten tot ze tenslotte in het laatste komen: „de dodenkamer." Dagen en nachten hebben de vissers hierop gewacht. Ze zagen de zon in een mengeling van kleuren ondergaan en de nacht als een onwaarschijnlijke schaduw over de zee glijden. De mor gen spande ijl en violet over het stille water. En dan zijn er de tonijnen! Het eerste werk is nu het laatste net zo op te halen, dat „de dodenka mer" nauwer en nauwer wordt en eindelijk naar de oppervlakte komt. Het net is dik en zwaar, gevormd als een enorme rieten mand. De vissers zingen de cialoma ter wijl hun handen werken. Het lied is van Arabische oorsprong en het on dersteunt hun bewegingen, waarmee ze de „dodenkamer" naar boven moe ten halen. Iedere visserszoon kent 't; het moet al op zijn lippen geweest zijn toen hij werd geboren. De tonijnen gooien zich omhoog zodra ze net water aan zich voelen ontglippen. Als waanzinnigen sprin gen ze. Een fontein van water springt op. Hun staarten slaan wolken van schuim. Plotseling klinken er dan kreten. Wilde, rauwe kreten, die ver uitstij gen boven het lawaai van de sparte lende tonijnen in doodsangst. Dan begint de mattanza. In het licht van de zon flitsen de harpoens. Het is een kwestie van zorgvuldig richten; dan dringt de vlijmscherpe punt van de harpoen in het weke vissenvlees. De aanmoedigingskreten worden feller. De vaders gillen en de zonen krijsen. Juichend worden de tonijnen aan boord gehesen. De haken scheu ren diep in de zilveren lijven. De handen spannen zich om de glibbe rige, schubbige vissen. Sneller en wil der hakken de harpoenen in de woe dende dieren. En in een uitgestrekt heid van meters is de zee rood van bloed. Visser-zijn is geen beroep. Het is een bestaan. De strijd aanbinden met de zee en wat daarin leeft. Nino wilde het wel. Wanneer hij langs de kade liep en de pas-gevan gen tonijnen op de warme plavuizen zag liggen, begonnen zijn ogen te glanzen. Hij keek naar de bloederige won den, die de harpoens hadden gesto ten in de buurt van de kop en soms wachtte hij urenlang om te kunnen zien hoe een visser met zijn lange, vlijmscherpe mes in het grove, rode vlees begon te kerven. De kleinste tonijn was meestal lan ger en omvangrijker dan Nino ooit zou worden, maar wanneer de dieren daar in de brandende zon lagen uit gestrekt en hem aankeken met hun dode, glazige ogen, voelde hij zich plotseling een kleine koning. Hij kon niet nalaten een triomfan telijke trap te geven tegen het hoge, gladde lichaam, dat bewegingloos van zwaarte bleef. En op zulke ogenblik ken wisthij heel zeker, dat hij nooit op de postboot zou willen werken, of het puimsteenpoeder blijven schrap pen van de groevewand. Hij wilde al leen maar tonijnen vangen. Maria ook. Ze ging door de dorpsstraat en liep langs het winkeltje van Campo. Op de trapjes zaten enkele vrouwen te praten en wat vruchten te eten. Maar ze ging niet naar binnen. Ze had geen lire meer in huis en ze was er van overtuigd, dat Campo haar ieder verder crediet zou weigeren. Maria hield niet van het bloed, dat uit de tonijnenlijven in zee vloeide. Hoewel ze gewend was aan de door dringende aanmoedigingskreten van de vissers, kwam er diep in haar toch altijd een vaag verzet tegen deze slachting. Zwaardvissen vangen vond ze eerlijker. Een visser stond voorop de boot en wanneer het dier nieuws gierig langs het schip zwom, werd hi] gedood met één steek. Maar som mige tonijnen leefden nog als ze aan de wal waren gebracht. Maar ze moest geld verdienen en de tijd van de tonijnenvangst was op komende wegen. Ofschoon het geen gewoonte van de vissers was de slach ting op te luisteren met de aanwezig heid van meisjes, Was er toch voor en kele vrouwen werk. Eva Lattin! bijvoorbeeld, was bij zonder bedreven in het knopen van de tonnara's. Het werk dat uit haar handen kwam-,.was stevig en sterk als ijzer. Maria ging naar haar toe en vroeg om werk. Ze zei: „Ik weet wel, dat je natuur lijk helemaal geen zin hebt om het me te geven. Je zult wel net zo over ons denken als alle anderen, maar ik heb geen draad spaghetti meer in huis en we moeten toch eten? Zelfs Nino willen ze in de puimsteengroeve niet meer zien." Eva Lattini was niet jong meer. Sinds de tijd, dat haar man en haar zoon in zee waren verdronken door het omslaan van hun ranke boot, woonde ze alleen in haar huisje. Ze bemoeide zich nog weinig met andere mensen en wanneer de periode van het nettenknopen vorbij was, bracht ze vele uren van de dag met haar rozenkrans in de schemerige kerk door. Ze gaf gen antwoord. Met een on behouwen gebaar trok ze een houten bankje onder haar vlekkerige tafel uit en maakte een gebaar, dat Maria kon gaan zitten. Dan begon ze koffie te schenken in kleurloze kommen van grof aardewerk. Ze nam de kop tus sen haar handen en vlak tegenovéf' Maria begon ze aandachtig te slur pen. Ze had smalle, grijze ogen, die altijd schenen te loeren. „Je hebt werk genoeg", vervolgde Maria opeens weer. „De tonnara's moeten in een paar weken klaar zijn en ze hebben verschrikkelijk geleden van de vorige vangst." Eva knikte. Ze zette haar kop op tafel en begon te spreken met een gebarsten stem. Ze sprak har zinnen eentonig en vlak en ze gaf de indruk of ze tussen haar woorden nooit adem haalde. (Wordt ver void)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2