S)e Êöid^Soti^rvt Grieks-Cyprioten bereiden zich voor op strijd met Turken fleXA SPOEDIG DROPPINGS BOVEN N.-VIETNAM CALEX DONDERDAG 23 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.282 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.1 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AUTOMANIE IN ONS LAND Zie pagina 7 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 VOOR BETERE BEZITSSPREIDING A an de brede stroom van literatuur die vooral sedert de na-oorlogse jaren met betrekking tot het vraag stuk van bezitsvorming en bezits- spreiding tot stand is gekomen, heb ben de drie vakcentrales deze week een zeer belangrijk aandeel toege voegd. In een gemeenschappelijk rap port van een speciale commissie voor welk stuk echter de organisaties als geheel wel de verantwoordelijk heid willen dragen worden klem mende pleidooien gehouden voor het rechttrekken van een al lang scheef gegroeide inkomensverdeling, door dat met name de ondernemingen een redelijk deel van de gemaakte win- stens óók naar de werknemers af schuiven. Nog slechts enkele dagen geleden deed een KVP-rapport een krachtig beroep op de leiding van het bedrijfs leven, dat men aan de factor „ar beid" een reële plaats voor mede zeggenschap zou verlenen. Het desi deratum van de vakcentrales sluit daarbij voortreffelijk aan: het één zo wel als het andere is noodzakelijk om bedoelde plaats te bereiken. Im mers: zonder medezeggenschap be tekent de plaats van de arbeid in het gehele bestel weinig, maar zonder redelijke stoffelijke blijken van een gelijk aandeel blijven ook alle fraaie theorieën, doorgaans zélfs wanneer ze in de practijk zouden zijn uitgewerkt, niet anders dan leeg en dood! "LJet rapport van de vakcentrales constateert terecht, dat het na tionaal vermogen in ons land zich in handen van een te kleine groep mensen bevindt, zodat van een wer kelijke spreiding van bezit niets te recht is gekomen. Om daarin ver betering te brengen, zullen de werk nemers 'n aandeel moeten krijgen in de vermogensgroei van de onderne mingen en dat kan het best geschie den door hen deel te laten hebben in de winstuitkeringen, waarbij de aandeelhouders de .factor geld" - uiteraard een geringer aandeel be horen te verkrijgen. Er zijn iuteraard ook nog andere mogelijkheden: winstdeling, die di rect in de consumptieve sfeer terecht komt, investeringsloon e.d., doch de vakcentrales hebben thans terecht de bijzondere aandacht op de vorm van een aandeel in de vermogenswinst IJet pleidooi is natuurlijk niet nieuw. In de eerste plaats wis ten alle insiders, dat het op komst was, zeker nadat de heer Van der Gun van het NKV het in april jl. op een bijeenkomst van KVP-jongeren al had aangekondigd, maar voorts heeft het zijn voorlopers gehad in tal van verklaringen, waarmee o.m. vooral de KVP haar beleid op het punt van bezitsvorming al jarenlang heeft vergezeld laten gaan. Prof. Romme was kort na de bevrijding al een van de grote promotoren. Hij schreef samen met prof. Van den Brink een brochure en bracht het vraagstuk voor het eerst in de poli tieke sfeer door in november 1946 aandacht van de regering voor dit belangrijke sociale probleem te vra gen. Daarnaast is de activiteit van hem en vele anderen niet van de lucht geweest. De kabinets-formatie van 1956 stond geheel in het teken van een fikse strijd om voldoende garanties voor een beleid van bezitsvorming in het regeringsprogram te krijgen. Aan wijzing voor een krachtig ijveren werd gegeven in de komst van de heer Schmelzer als staatssecretaris met als specifieke taak de bezitsvor ming op gang te brengen, waarna op basis van inleidende werkzaamheden in 1959 een heel schema van plan nen verscheen, waarvan intussen 'n goed deel is verwezenlijkt. Nog lang niet voldoende echter, getuigen al leen reeds het vakcentralen-rapport en de nog in portefeuille liggende plannen, zoals het wetsvoorstel voor een algemene premiespaarregeling, dat helaas gelijk voor zovele za ken in de parlementaire molen geldt heel moeizaam van de grond komt. r\at de gedachte van betere en meer U bezitsspreiding intussen bij zeer velen leeft ondanks verschillen in politiek denken op vele (andere) punten is al vele malen overdui delijk gebleken. Men denke alleen reeds aan de destijds hoogst verras sende uitslag van de PvdA-enquête „Ideeënbus van de democratie Trouwens het onderhavige rapport is stellig een even duidelijk bewijs! Te hopen valt daarom, dat deze krach tige aansporing alom zal worden ver staan en zo spoedig mogelijk gereali seerd. De sociale verhoudingen zul len er ten zeerste mee zijn gediend. Veiligheidsleger komt niet in aktie bij invasie Desgevraagd wilde een regerings woordvoerder geen commentaar le veren op bovenstaand bericht. Hij zei slechts, dat „de Cyprische rege ling genoopt is alle noodzakelijke verdedigingsmaatregelen te nemen". PANTSERWAGENS IN KRATTEN In Limassol hebben vertegenwoordi- -T gers van de VN geconstateerd, dat De commandant van de Zuidvietnamese luchtmacht, Ngyuen kratten met pantserwagens voor de Ky, heeft gisteren op een persconferentie verteld, dat hij en de Griekse Cyprioten werden aange- zijnen voorbereidingen treffen om commando's te droppen boven voerd. Vanuit de lucht hebben VN- het communistisch Noord-Vi. ,.am. Het had er veel van weg, dat Ngyuen Ky met deze verklaring de Amerikanen in verlegen heid heeft gebracht. De bevelhebber van de Amerikaanse lucht macht in Vietnam, generaal-majoor Moore, die de persconferentie eveneens bijwoonde, probeerde althans, de woorden van zijn Viet namese coliega wat te verzwakken. Moore zat tijdens het kleur rijke betoog van de Zuidvietnamese commodore onrustig in zijn stoel te schuiven. KONINGIN EN PRINS BIJ OPENING TH-TWENTE H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen op maandag 14 september 1964 in Enschede aan wezig zijn bij de opening van de technische hogeschool Twente. V.N.-PERSONEEL WORDTIN BEWEGINGEN BELEMMERD tigd, dat de VN maatregelen hebben genomen, als de Turken een invasie plegen op het eiland. De troepen zouden dan in hun kazernes worden teruggetrokken en later geëvacueerd worden. De Verenigde Naties nemen 'tzeer ernstig op, dat de Cyprische regering het VN-personeel in het gebied van Limassol in zijn bewegingen beperkt. „Dit is een schending van 't grond- Volgens het regeringsgezinde blad „Phileleftheros" beschikt de beginsel voor het gebruik van VN- Cyprische regering op het ogenblik over een escadrille gevechta» ",olt 1qtiH w" TTinp'- vliegtuigen, die „klaar voor actie" zijn. Deze toestellen zijn kort geleden op het eiland aangekomen en daar geassembleerd. Voorts meldt het blad, dat de regering de gehele Cyprische kust onder controle heeft. Snelle motorboten patrouilleren langs de kust e* in het bijzonder langs die kuststroken „waar kortgeleden ontsche pingen van buitenlandse militairen werden gesignaleerd." Twee vliegvelden nabij Nicosia, die sinds het einde van de tweede wereldoorlog buiten dienst waren gesteld, zijn weer bruik baar gemaakt voor gevechts- en verkenningsvliegtuigen, aldus --A „Phileleftheros" verder. Tenslotte maakt het blad melding van het Personeel belet het havengebied van leggen van mijnvelden op verschillenden punten van de kust. ^en^e^Xch wif wille^slMhts terwijl de regering de organisatie van de burgerluchtafweer ter d'atgene doen waartoe wij het recht hebben," aldus VN-woordvoerders. t militairen dit oorlogstuig waargeno- Schip dat zondagavond wapens heeft men op de binnenplaats van een po- gelost in Limassol was een Grieks litiekazerne in Nicosia. schip, dat niet geregistreerd werd bij Een VN-woordvoerder heeft beves- de havenautoriteiten. 1 troepen in welk land ook. Wij moe ten er op staan dat de VN-militairen volledige vrijheid van beweging heb ben," aldus VN-kringen. Hieraan werd toegevoegd dat Oe Thant on verwijld een besluit in deze zaak zal nemen. VERBODEN TOEGANG VOOR V.N. „De Grieks-Cyprioten hebben 't VN- hand heeft genomen. Generaal sprak zijn mond voorbij Deze foto toont de commandant van de Zuid-Vietnamese luchtstrijd krachten Nguyen Cao Ky en de Amerikaanse kolonel William E. Rethea, commandant van de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Vietnam, na de persconferentie, waarop bekend werd gemaakt, dat Zuid-Vietnamese parachutisten in Noord-Vietnam gedropt worden. Ernstige botsing tussen Griekse stakers en politie De laatste dagen heeft de Zuid vietnamese regering meer dan eens, Gisteren zijn in Lavrion in Attica °P ee° mbider bedekte ma- (Griekenland) tenminste 70 personen ni.e*» duidelijk gemaakt, dat Noord gewond geraakt bij hevige gevechten Vietnam moest worden aangevallen, tussen de politie en stakende arbei- doeltreffend optreden mogelijk ders van een textielfabriek. Van 13 zVJn tegen de communistische Viet- gewonden is de toestand ernstig. Er Congrebellen, met wie de Amerika- zijn ook berichten waarin gerept nen en de troepen van wordt van 200 gewonden. De ongeregeldheden begonnen toen de politie het fabrieksgebouw binnen drong waar 300 van de 1000 stakers zich verschanst hadden terwijl de rest buiten betoogde. De staking is een protest tegen het ontslag van 12 arbeiders en duurt voort. Britse postbeambten gaan opnieuw in staking De vakbond van het 120.000 man tellende personeel van de Britse pos terijen heeft een nationale staking afgekondigd met ingang van zondag „tot nader order". De telegrambestel lers zullen daarvan uitgezonderd zijn. Het stakingsbesluit werd genomen na de afwijzing door de minister van financiën, Reginald Mandling, van een compromisvoorstel. De regering heeft Italië heeft na 26 dagen kabinets- 'n loonsverhoging van viereneenhalf llnAm ftAAh „:.;AA krisis weer een regering. Premier procent aangeboden, terwijl het per- weem geen riSICO...vert met Aldo Moro, wiens coalitie-kabinet soneel van de posterijen tieneneenhalf struikelde over een subsidie aan de procent eist. bijzondere scholen, heeft president Het geschil heeft geleid tot 24-uurs- Segni woensdagavond formeel mee- stakingen en stipheidsacties. Er is een gedeeld, dat hij bereid is ook de lei- enorme achterstand in de behandeling ding van de nieuwe regering op zich van poststukken ontstaan. Vandaag te nemen. Het is een kabinet, dat zou het Britse kabinet de kwestie steunt op dezelfde partijen en die bespreken. achter Moro stonden tot het fatale Het TUC besloot woensdag de pose- moment van de stemming over de beambten en sorteerders financiële begrotingspost. En op twee na keren steun te geven door het verstrekken alle vorige ministers in de regerings- van een rentevrije lening van ruim gebouwen terug. Vandaag zullen zij een half miljoen gulden aan hun (Advertentie) beëdigd worden. vakbond. Nieuw kabinet-Moro in Italië De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zelwr Erhard ontvangt Adzjoebei in Bonn Weg geëffend voor komst van Chroesjtsjow Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland zal de hoofdredacteur van het Russische regeringsblad „Izwestia" en schoonzoon van Sowjet- premier Chroesjtsjow, Alexei Adz- f "N Populariteit van Goldwater in de V.S. gestegen Sedert de republikeinse par tijconventie is de populariteit van Goldwater bij het Ameri kaanse volk aanzienlijk geste gen. Een van de grootste Ame rikaanse instituten voor pu blieke opinie had kort voor het begin van de conventie vastge steld, dat 74 procent van het Amerikaanse volk voor John son was tegen 26 procent voor Goldwater. Toen het instituut na de conventie opnieuw een onderzoek instelde naar de openbare mening was de ver houding nog slechts 64 tegen 36 procent. Wel is het verschil nog vrij groot, maar de aanzienlijke stij ging in populariteit van Gold water kwam toch als een ver rassing. Een opmerkelijk punt bij de resultaten van het onder zoek was bovendien, dat John son zijn meerderheid in 't zui den van de Verenigde Staten aan Goldwater verloren bleek te hebben. joebei, volgende week dinsdag in Bonn voor een onderhoud ontvangen. Naar de Westduitse regerings woordvoerder Von Hase gisteren ver der meedeelde, hebben de Russen om dit gesprek verzocht. Met het be sluit van de kanselier om Adzjoebei te ontvangen is een einde gekomen aan langdurig beraad binnen het Westduitse kabinet over deze kwes tie. Adzjoebei brengt een bezoek van twee weken aan West-Duitsland. Vol gens politieke kringen in Bonn zal bij het gesprek tussen hem en Erhard wellicht de kwestie van een bezoek van Chroesjtsjow aan de Bondsrepu bliek ter sprake komen. Professor Er hard heeft verscheidene malen ver klaard, dat de Russische leider wel kom zal zijn in Bonn, als hij wil ko men. UITVERKOOP Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207. Leiden Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vanaf Schiphol is woensdag Zijne Eminentie kardinaal Alfrink naar de Verenigde Staten vertrokken. De kardnaal zal in Washington een congres bijwonen en verder enkele redevoeringen in verschillende plaatsen HSt.4=IS- Official dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden - Tel. 3.33.56 W einig verandering De kleine storing, die dinsdagavond langs ons land trok, ligt nu boven Zuid-Zweden verplaatst zich maar heel langzaam. Ook een hogedrukge- bied, dat ten zuidwesten van Ierland ligt is vrijwel stationnair. Het heeft zich nog wat verder over de Britse eilanden uitgebreid. Tussen beide systemen in waaien noordwestelijke winden, die koele lucht aanvoeren, waarin tamelijk veel bewolking voorkomt. Plaatselijk valt hieruit een enkel buitje, maar er komen ook plaatselijk opklaringen voor. In deze toestand zal morgen nog niet veel verandering komen, zodat ongeveer hetzelfde weertype moet worden ver wacht. Een zwak frontensysteem over Schotland komt dichterbij, maar neemt steeds verder in betekenis af. ZON- en MAANSTANDEN 24 Juli: zon op 4.49, onder 20.43; maan op 21.03, onder 4.10. Volle maan 16.58. Hoogwaterstanden 24 Juli: v.m. 2.56; n.m. 15.25. KORRELTJE Er zqn dingen, die je niet kunt ontlonen: probeer ze dan te dragen

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1