VAKCENTRALEN BRENGEN RAPPORT UIT OVER BEZITSVORMING DOOR DELING VAN VERMOGENSAANWAS Spectaculaire vluchtpoging van drietal gedetineerden DINSDAG 21 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 van die jonge Edammer, belegen Goudse of oude Leidse (Advertentie) loon waarbij de overheid contant geld in de betreffende fondsen stort, middelen, die uit de belastingen kunnen worden opgebracht. Een 2e methode zou het storten van obliga ties in een SBG zijn. Er zijn dan geen direkte middelen nodig, maar de belastingbetaler zal in dat geval de rentelast over de uitgegeven obli gaties moeten dragen. SAMENSTELLING Het bestuur van de SBG's moet in meerderheid bestaan uit door werk nemers aan te wijzen personen. Daarnaast is een vertegenwoordiging van de ondernemers in het bestuur wenselijk. Een ondernemingsraad of samenwerkende ondernemingsraden zouden als vertegenwoordigers van de werknemers kunnen optreden en bij de open SBG's kan het bestuur worden aangewezen door de betref fende vakbond. De eerste hoofdstukken van het rapport zijn gewijd aan de moge lijkheden en rechtsgronden van de bezitsvorming, de vermogenssprei ding en vermogensgroei sinds de dertiger jaren en aan de factoren die de oorzaak zijn van de blijvende ongelijkheid der vermogensverde ling. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, het Nederlands Katho liek Vakverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben ge zamenlijk een zeer uitvoerig rapport gepubliceerd over bezitsvorming door vermogensaanwasdeling. In dit rapport bepleiten zij een redelijker verdeling van het vermogen tussen de grote groep der op het ogenblik merendeels vermogenloze werknemers en de kleine groep der oorspron kelijke vermogensbezitters. Zij denken daarbij aan de verdeling van „nieuw" vermogen. Dit zou, volgens hen, kunnen geschieden door een uitkering uit de overwinst, dat wil zeggen uit de winst die overblijft na aftrek van alle kosten die moeten worden gemaakt om het bedrijf in stand te houden. Teneinde de onderneming niet in moeilijkheden te bren gen zou de uitkering moeten geschieden in vermogenstitels, zoals aan delen. BEZITSONOELIJKHEID MOET VOORKOMEN WORDEN" Op de vraag, welk deel van het winstbedrag aan de werknemers moet toevallen, geeft het rapport geen antwoord omdat daarover geen eensluidende uitspraak kan worden gedaan. Het antwoord zal, zo menen de opstellers, gevonden moeten Wor den in de onderhandelingen tussen de werkgevers en werknemers in de verschillende ondernemingen en be drijfstakken. De door de onderneming beschik baar gestelde aandelen zouden niet zonder meer aan de werknemers kunnen worden afgegeven, in de eer ste plaats omdat het aantal aandelen niet nauwkeurig correspondeert met het aantal werknemers en in de 2e plaats omdat wellicht teveel werk nemers hun aandelen zouden ver kopen om de opbrengst consumptief te verbruiken, zodat er dan' geen sprake zou zijn van bezitsvorming. Daarom suggereren de drie vak- centralen de oprichting van een be leggingsfonds van werknemers, een zoals zij dat noemen Sociale Beleggings Gemeenschap (SBG), die de ontvangt van de onderneming en op grond daarvan participatiebewjj- zen uitgeeft aan de betrokken werk nemers. Aan het eind van het jaar komen dan de bezitters van de par- ticipatiebewijzen in aanmerking voor het op de oorspronkelijke onderne mingsaandelen uitbetaalde dividend. Teneinde te voorkomen, dat de par- ticipatiebewijzen overijld te gelde worden gemaakt, kunnen de verzil- veringsmogelijkheden worden be perkt, dan wel maatregelen worden getroffen waardoor het in het bezit houden van de bewijzen bijzonder aantrekkelijk wordt. De vakcentralen achten het wense lijk, dat de te stichten beleggingsge meenschappen van het gemengde, open type zijn. Ze kunnen plaatselijk, regionaal of landelijk worden opge zet, ze kunnen bepaalde bedrijfs takken bestrijken of ze kunnen zich toeleggen op een spreiding over zo veel mogelijk verschillende onder nemingen. Overigens bestaat de mo gelijkheid, dat een wat te eenzijdig georiënteerde SBG tot een evenwich tiger gespreid risico komt door uit- delenwisseling van vermogensbe standdelen met andere SBG's en mis schien zal een aantal kleinere ge meenschappen na verloop van tijd willen fuseren. Het is aannemelijk, aldus het rapport, dat werknemers in de snel groeiende en hoge divi denden uitkerende bedrijven er fi nancieel gunstiger aan toe zouden zijn wanneer zij deel zouden hebben aan een SBG waaraan alleen deze bedrijven zouden contriburen. Hun voordeel is echter al zo groot (ze ontvangen jaarlijks ruimere vermo gensaanspraken dan de anderen) dat er volgens de vakcentralen geen ernstig bezwaar kan bestaan om deze ondernemingen te laten contribueren aan SBG's waaraan ook minder ex pansieve bedrijven deelnemen. GELIJKE UITKERING Het rapport pleit voor een zoveel mogelijke gelijke uitkering van ver mogensaanspraken binnen één on derneming om 'n verdergaande „be- zitsongelijkheid" te voorkomen. Wanneer men toch verschillen zou willen aanbrengen in de hoogte van de vermogensaanspraken die aan ie dere werknemèr worden uitgekeerd, dan zouden de huidige loon- en sala risverschillen daarin, volgens de vak centralen, niet volledig moeten door werken, maar moeten worden be perkt, bijvoorbeeld door het vast stellen van een minimum- en een maximumbedrag of door het gebrui ken van degressieve percentages. Wat de overheid betreft: ook deze zal zich, volgens de vakcentralen, naar gelang de vermogensaan wasdeling meer en meer wordt toe gepast, moeten bezinnen op overeen komstige maatregelen. Daarbij zal dan een zeker verband dienen te worden gelegd tussen de hoogte der overheidsuitkeringen en die in de particuliere sector. De financiering zal in de renderende overheidsbe drijven niet op moeilijkheden stui ten. Voor de ambtenaren in de niet direct produktieve sector kan wor den gedacht aan een investerings- Willy Vlaskamp uit Dordrecht, dochter van een rijkspolitieman, is waarschijnlijk het eerste meisje in Nederland dat op negentienjarige leeftijd een hoger technisch diploma heeft behaald. Zij slaagde zaterdag met uitstekende cijfers voor 't eind diploma Fysische techniek aan de HTS in haar woonplaats. De lagere school was voor haar 'n peuleschil: toen haar oudere zusje die een tijd ziek was mulo-bijlessen kreeg, deed ze voor haar plezier mee. Toen ze zelf naar de mulo ging, kon zij zonder meer de eerste klas overslaan. Na de Mulo ging ze naar het lyceum en nog vóór haar zestiende verjaardag behaalde ze het diploma aan het Christelijk Lyceum in Dordrecht. NAAR ISRAëL Haar belangstelling voor de tech niek werd gewekt, toen ze lid was geworden van „Hobby-club" in Dor drecht, waar ze zich zonder meer verdiepte in de werking van het radiotoestel. Het idee om naar de HTS te gaan is langzamerhand bij haar gegroeid. Ze wilde eerste Elek trotechniek gaan studeren, maar volgende het advies van haar lera ren om zich te bekwamen in de Fysische techniek. Dit vak overlapt andere vakken als Electrotechniek, Werktuigbouw kunde, Chemie en Meetregeltech- niek ten dele. De Dordtse HTS is de enige school waar dit vak gedo ceerd wordt. Willy wil graag naar het buiten land. Ze meent dat vopral in Israël kansen voor technici liggen. Haar belangstelling gaat vooral uit naar researchwerk. Vastomlijnde plan nen heeft ze overigens nog niet. Eerst gaat ze maar eens met vakan tie. In Amsterdam zijn maandag de twee vaste televisie-omroepsters van de R.E.M. voorgesteld. Het zijn Hetty Beunink (links) een huisvrouw uit Rijswijk en Marjan Bierenbroodspot, journaliste in Amsterdam. Hetty en Marjan zijn uit een selectiegroep van acht dames gekozen. IVA 1 l/o ÏIÏJR WFFR nen met dakpannen te gooien. Van UUIt TT IjIjII de ^3^ van de politie werden daar op de pistolen getrokken en waar- IlVflFeT (YTFN schuwingsschoten gelost. Na in to- linjuouvnijii taal anderhalf uur gaven de mannen zich eindelijk over en konden zij Gistermiddag hebben drie gein- weer worden opgesloten, terneerden een poging gedaan uit het Rotterdamse Huis van Bewaring STRAFBAARHEID te ontsnappen. Ze kwamen echter niet verder dan het dak van een De officier van justitie te Rotter- dienstwoning, die bij het gevangenis- dam, dr. S. J. v. d. Hoeven, zal een complex behoort. onderzoek instellen naar de straf- nüKPivMirw baarheid van het optreden van de liAKfANNiLN drje gedetineerden. Ontsnappen of De snel gealarmeerde politie ver- het pogen te ontsnappen is namelijk scheen met een flink aantal radio- niet strafbaar, maar het feit, dat wagens en zette de buurt af. Toen er met grote kiezelstenen en dak- de mannen zich echter niet wilden pannen is gegooid van een hoogte overgeven, werd de hulp van de van zeker tien meter, maakt de zaak brandweer ingeroepen, zodat er lan- wel wat anders, ge ladders beschikbaar kwamen. In TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGELUK UITGANGSPUNTEN Uitgangspunten bij de verdeling van de vermogensaanwas der onder neming over de bij de produktie be- trokken partijen, moeten volgens de ,T ®e manIJen zijn gisteravond m vakcentralen rijn, dat het aan de "r«ht Jet ,leve" gekomen bij werknemersgroep toevallende deel n frontale botsing op de Weg der niet van te geringe omvang moet zijn Verenigde Naties, tussen een perso en dat dit deel in de vermogenssfeer n1en?"to en vrachtwagen. De dient te blijven en wel zodanig, dat slachtoffers zijn de 48-jange kelner het proces van interne financiering A* 1 niet onnodig wordt verstoord. Een man A- Rooster, beide uit Utrecht, vermogensaanwasdeling zoals de Door nog onbekende oorzaak schoot vakcentralen die voorstaan, kan, vol- de auto, die werd bestuurd door de gens hen, bij algemene toepassing heer Gijsen, plotseling naar links binnen het verloop van één generatie en kwam in botsing met een zware een duidelijke verbeterde spreiding vrachtwagen. Beide inzittenden wer- der vermogens over de verschillende den vrijwel op slag gedood. De maatschappelijke lagen tot stand chauffeur van de vrachtwagen brak doen komen. een pols. Aangezien uit de jaarverslagen vaak moeilijk de juiste vermogens- gezamenlijke studiecommissie toestand en winstpositie van de on- zien als een bijdrage in de publieke derneming kunnen worden afgeleid, dicussie. Het rapport is gepubliceerd menen de vakcentralen dat de zo- onder verantwoordelijkheid van de genaamde „fiscale winst" de basis studiecommissie en de vakcentralen zou kunnen zijn voor de vaststelling en de bij hen aangesloten bonden van de vermogensaanspraak der behoeven zich dan ook formeel nog werknemers. niet aan alle passages van het rap- In hun voorwoord vestigen de port gebonden te achten. Dit bete voorzitters van de drie vakcentralen kent echter niet, aldus de voorzitter, er de aandacht op, dat zij het rap- dat zij zich vrijblijvend ten opzichte Port dat is opgesteld door een van het rapport opstellen. Maandag hebben drie mannen een poging gedaan te ontsnappen uit het huis van bewaring in Rotterdam. Ze kwamen echter niet verder dan het dak van een dienstwoning, die bij het gevangeniscomplex hoort. De snel gealarmeerde politie heeft meteen de buurt afgezet. De vluchtelingen weigerden zich over te geven, zodat de brandweer gewaarschuwd moest worden om lange ladders beschikbaar te krijgen. Met dakpannen beko gelden de mannen de brandweerwagens. Daarop werden door de politie waarschuwingsschoten gelost. Ten slotte moesten de gedetineerden zich gewonnen geven. Op de foto worden de drie mannen op dak door de politie gearresteerd. Een van hen moet met de gummistok tot rede worden gebracht. Meisje van negentien slaagde voor eindexamen H.T.S. Prins Bernhard en prinses Beatrix op het terras van de koninklijke villa in Porte Ercole.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9