S)e &2idóe(£ou^<Mit Ernstige vechtpartijen in Newyorkse negerwijk NOODWEER IN ONS LAND EISTE VIJF DODEN EN ENIGE GEWONDEN MOEDIGE REDDING OP WOEDENDE BRAASSEM MAANDAG 20 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.279 BUREAU PAPENGRACHT S3 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONKERE DREIGING IN NEW YORK Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tossen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 HONDERDEN NEGERS IN BOTSING MET POLITIE HAAT TEGEN BLANKEN hoog. De bewoners van Harlem heb ben gemiddeld een inkomen, dat De haat van de negers tegen de maar 60 procent bedraagt van het blanken is de afgelopen maanden in gemiddelde inkomen van de New- New York herhaaldelijk tot uitbar- yorkers. sting gekomen en wel voornamelijk Gisteravond is het in Harlem, een de Newyorkse politie verklaarde, dat in de ondergrondse, waar negerben- Rassenonlusten in Georgia hoofdzakelijk door negers be woonde wijk van New York, sociale kwestie moet zien. evenals zaterdagavond en gister- Bij de „„geregeldheden van gister- ochtend tot botsingen tussen avond werden nog eens twee negers negers en politie gekomen. En- men de gebeurtenissen in het vlak den blanken aanvielen. Bij twee van de misdadigheid en niet als een overvallen, beide in de buurt van Een blanke restauranthouder in Harlem, werden vrijdag twee blan- Atlanta (Georgia) heeft met een re ken afgeranseld en beroofd. volverschot een 22-jarige blanke, die met zes vrienden zijn zaak was bin- Sociale werkers hebben verklaard, nengekomen om er negerklanten uit dat de wrok die de negers in Harlem te verdrijven, ernstig verwond. De tegen de politie koesteren, hevig en restauranthouder is op borgtocht vrij kele honderden negers, die zich wondingen op door stenen en flessen diepgeworteld is. In Harlem is men gelaten en de zes blanke aanvallers waarmee de demonstranten gooiden, ook diep verontwaardigd over het zijn in staat van beschuldiging ge- sociale onrecht, dat de negers wordt steld wegens het toebrengen van Iet- Van de zijde van de Newyorkse po- aangedaan. In Harlem worden voorts sel. Op enige afstand van het restau- litie werd meegedeeld, dat minstens meer moorden gepleegd dan in de rant zijn een blanke en zijn zoon ge rest van New York en het sterftecij- wond door revolverschoten van ne- fer bij zuigelingen is er tweemaal zo gers, die in een auto rondreden. winkels in de loop van zaterdag avond en -nacht geplunderd zijn. Inktzwarte wolkenpakket verplaatste zich met snelheid van 55 km per uur hadden verzameld voor een huis waar het stoffelijk overschot was opgebaard van een jonge neger, die donderdag door een politie man was doodgeschoten, onthaal den de toegesnelde politie op een regen van flessen en stenen. Deze vuurde in de lucht waarop de de monstranten de vlucht namen. Een agent werd door een fles ge wond. Eén dode en vele gewonden In verscheidene straten in het een- Het noodweer dat zaterdagavond in alle hevigheid boven ons land is los- trum van Harlem heeft de politie gebarsten heeft aan vier mensen het leven gekost. De 28-jarige heer C. barricades opgeworpen. Hier werden van Qyen uit Druten werd op de Maasdijk in het Gelderse Alfen door de ook zaterdagnacht gevechten gele- verd tussen politie en negers, die te- bliksem gedood' Mevr' Dleters u,t Brnssel verdronk ,n de Owtersehelde gen het doodschieten van de 15-jarige toen het 3acht waarop zij voer was omgeslagen. Haar man en twee andere jongen protesteerden. Deze zou een opvarenden werden gered. Op het Ijfsselmeer kwam de 27-jarige heer C. politieman, die op dat moment geen ten Pierick uit Harderwijk om het leven toen zijn zeilboot kapseisde. Zijtti dienst had, met een mes hebben aan- f;ng.eise mede-opvarende slaagde er in zwemmend de vier kilometer ver- gevallen. De agent trok zijn revolver der gelegen Knardijk te bereiken. In het Brasemermeer bij Roelofarends- en schoot de jongen neer. Bij deze ongeregeldheden, die tot zondagoch- veen verdronk de 43-jarige fotograaf J. A. Schiet uit Amsterdam. Een ruk- tend duurden, werd een neger tijdens wind deed de boot, waarin hij met zijn 16-jarige dochter en haar even een aanval met een vijfhonderdtal oude vriendin zeilde, omslaan. De meisjes wisten zich aan de boot vast te rasgenoten op het politiebureau van houden maar de heer Schiet werd losgeslagen en verdween in de golven. Harlem dodelijk getroffen. Vier poli tieagenten liepen lichte verwondin- De meisjes konden aan boord van toegesnelde scheepjes worden opgepikt gen op en tachtig personen moesten en aan wal gebracht. Op het IJsselmeer is de 16-jarige Wim Schreuder uit voor builen en schrammen in het zie- putten verdronken. Met een 14-jarige vriend was hij in een roeiboot een kenhuis worden behandeld. ejn^ gegaan. In paniek sprong hij bij het noodweer overboord. MISDADIG In de New Yorkse negerwijk Harlem hebben zich ernstige wanordelijk heden voorgedaan, nadat negers hadden betoogd tegen het doodschieten van een jeugdige neger door een politieman. De neger had de politieman met een mes aangevallen, waarop deze uit zelfverdediging had geschoten. Ruim 500 neger-betogers wilden het politiebureau in Harlem binnendrin gen. Daarna kwam het tot een botsing tussen politie en demonstranten. Op de foto trachten gehelmde politiemannen met knuppels de negers te verspreiden. De blikseminslag veroorzaakte bran den en brandjes. Een duinbrand bij Den Het aantal doden als gevolg van allesverwoestende overstromingen die de westkust van Japan teisteren is vandaag gestegen tot 117, terwijl 34 mensen nog worden vermist. Enkele honderden personen liepen Haag werd door de regen geblust. De verwondingen op. Dertigduizend brandweren konden weinig uitrichten mensen verloren hun behuizing. Het tegen de laaiende gloed, die boerderijen heelt drie Pagen achtereen geregend, met hooioogst verteerden, zoals in Vaas- Reddingsdienst voor gedupeerde vogels op straat In Mexico zijn opnieuw tien sen, waar de schade op ƒ150.000 werd kinderen door watergebrek als geraamd, in Nieuwenhoorn (ƒ130.000), gevolg van de langdurige hittegolf in Beemster waardoor ook twee gezin- 7" °mt het leven gekomen. Hierdoor is het aantal slachtoffers van de nen dakloos werden en in Haamstede droogte sinds eind juni tot 54 geste- (ƒ20.000). gen. Hij kon niet zwemmen. De veerboot „Gorinchem VI" van Dintelsas naar Ooltgensplaat werd door een windhoos op het Volkerak op een zandplaat gezet. Onder de ongeveer tweehonderd passagiers brak een grote paniek uit: de boot zat vast, het onweer barstte in alle hevigheid los, terwijl de inktzwarte wolken geen enkel licht doorlieten. Kapitein J. Huisman slaag- worden voorkomen. Het hoofd van de er echter in de gemoederen tot rust te brengen. Opkomend getij bracht het schip weer vlot. Het noodweer bewoog zich in noord- temperatuur daalde in korte tijd acht noordoostelijke richting over ons land graden. Er zijn windstoten gemeten De politie arresteerde veertig be togers. Zij belegde later een bijeen komst met de leiders van de neger gemeenschap om te beraadslagen hoe verdere ordeverstoringen konden Vliegtuigje viel tussen baders in Main Drie mensen zijn om het leven gekomen in een Duits sportvlieg tuigje dat zondag in de Main neer stortte temidden van honderden zwemmers en spelevaarders. De drie doden zijn de piloot en twee vrien- i snelheid van ongeveer 55 kilo- meer dan honderd kilometer per meter per uur. Het richtte veel schade uur. Enorme hoeveelheden regen stort- aan en nam gaandeweg in kracht af. ten: op de eilanden soms veertig milli- In West-Brabant viel de elektriciteits- meter. Het gemiddelde voor ons land voorziening uit. Zuid-west Nederland was het zwaarst getroffen gebied. Rolwolk Onweersbuien op een hoogte van twaalf tot dertien kilometer werden bo ven ons land vergezeld door een rol wolk, voornamelijk aan de voorzijde Viadukten gesloten Vele jachten en boten zijn omgesla gen. Opvarenden konden worden gered. Verschillende viadukten in Den Haag (o.m. Troelstrakade) moesten door de den, die hij had meegenomen voor Van het buienveld. Veel koude lucht politie worden afgesloten omdat er i een vluchtje rond Würzburg. stortte als het ware naar beneden. De halve meter water in stond. Honderden vogels hebben hun voortbestaan te danken aan de bestelwagen van de heer Van Nuchteren uit de Bouwman straat in Rotterdam. Hij stelde zaterdagavond deze auto ter be schikking van mensen die hon derden drijfnatte en versufte spreeuwen en mussen van de straat opraapten. Op de hoek Regenstraat Aronsweg in Rotterdam-Zuid hadden tijdens het noodweer de diertjes een toevlucht gezocht, in drie daar staande kastanje bomen. Zij waaiden door ruk winden uit hun schuilplaats en werden tegen de straat gesmakt. Velen waren direct dood De ove rigen vonden een onderkomen in de verwarmde auto. Zon dagmorgen vroeg kregen zij, bijgekomen en opgedroogd, hun vrijheid terug. Ongeveer 50 vogels hebben het logies niet overleefd. SNELTREIN MAAGDENBURG—. FRANKFORT ONTSPOORD De sneltrein MaagdenburgFrank fort aan de Oder (Oost-Duitsland) is in de nacht van zaterdag op zondag bij Wassmannsdorf o spoord. Drie passagiers zijn om het leven geko men en zes ernstig gewond. OPRUIMING! Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207. Leiden President Lyndon Johnson heeft op zijn boerderij in Johnson City in Texas een persconferentie gehouden, waarhij hij ondermeer „de clandestiene organisaties van de haat" veroordeelde. Na afloop klom de president in het zadel voor een tochtje op zijn lievelingspaard „LadyB". Rechts op de foto zijn dochter Lynda Bird. Juist toen het noodweer van zaterdag avond in alle hevigheid losbarstte kon men door de angstaanjagende geluiden van de natuurkrachten hulpgeroep ho ren. De bewoners aan de oever van de kokende Braassem waren echter machteloos. Telefonisch werd melding gedaan aan de Rijkspolitie, watersport centra werden opgebeld om zo mogelijk met boten uit te varen, maar blijkbaar was hulpverlening op dit moment niet mogelijk. Een drietal jongemannen, wonende aan de Noordkade te Roelof- arendsveen, nl. de twee broers Herman en Ben v. d. Zwet en Piet v. d. Meer Je. (gehuwd) beraadslaagden echter niet lang. Zij stapten in een houten roei bootje en met twee man aan de riemen, waarbij de derde hielp om kracht bij te zetten aan de roeispanen, trotseerden zij de hoge golven. Moeizaam trok men de boot en het mag niet ontkend worden met gevaar voor eigen leven door het kokende water naar de plek des onheils. Hier waren twee 16-jarige meisjes in doods angst aan de omgeslagen zeilboot ge klemd. De vader van een der meisjes, de Amsterdamse fotograaf J. Schiet (43) was met deze meisjes met zijn zeilboot het meer opgevaren. Toen men het on weer zag naderen werd het zeil ge streken en getracht de buitenboord motor in te schakelen. Men was echter reeds te laat. De naderende felle windstoten deden het bootje omslaan. Aanvankelijk kon men zich gedrieën aan de kiel van de boot vasthouden. Echter, de dochter van de heer Schiet en haar vriendin zagen hoe de vader onverwachts door een hoge golfslag moest los laten. Tegen wind in kon hij de de boot niet meer bereiken en ver dronk. De moedige redders wisten de beide meisjes in de roeiboot te krijgen en be houden naar de wal te brengen. De nacht brachten zij door bij de familie v. d. Zwet. Foto: Twee van de drie redders in het houten roeibootje. Aan de riemen de 23-jarige B»n van der Zwet en staande de 28-jarige Piet v.d. Meer getrouwd en vader van twee kin deren. De 25-jarige Herman van der Zwet ontbreekt op de foto. Dit nummer bestaat uit lr pagina'; Opnieuw stijging van temperatuur Nadat zaterdagavond een koufront vergezeld van onweer, zware wind stoten en plaatselijk ook veel regen gepasseerd was, breidde een rug van hoge luchtdruk zich van het zuid westen uit over onze omgeving uit. Inmiddels is echter een nieuw sto- ringsgebied op de oceaan Ierland genaderd, terwijl in Frankrijk de luchtdruk weer is gaan dalen op de nadering van een volgende warmte- storing uit Spanje. De storingen zul len zich komende etmaal in noord oostelijke richting over West-Euro pa gaan verplaatsen, waarbij het aanvankelijk warmer wordt bij naar oostelijke richtingen draaiende win den. Met het naderbij komen van de warmtestoring uit Spanje neemt in ons land de kans op onweer ge leidelijk tQe. ZON- eo MAANSTA1VDEN 21 Juli: zon op 4.45, onder 20.47; maan op 18.40, onder 1.52. Hoogwaterstanden 21 Juli: v.m. 0.50; n.m. 13.18. KORRELTJE Angst is een slechte raadgever.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1