(i Duitse krijgsgevangenen wilden Londen bezetten Het knutselhoekje Nerveuze Nerviërs ZATERDAG 18 JULI 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 maar we vonden toch nog een mooi plaatsje om de tent op te zetten. We hielpen mee de tent opzetten en gin gen toen even uitrusten. Nadat we uitgerust waren gingen we ons ver kleden en holden de zee in. Brr, wat was het water koud, maar als je er even in stond, viel het wel mee. We gingen zwemmen in zee, toch hadden we het wel koud. We gingen naar de tent, waar moeder ons al stond op te wachten met bo terhammen. Nou dat smaakte. We bleven nu een poosje op het strand spelen en maakten een zandkasteel met een gracht er om heen. We schepten water en gooiden dat water in de gracht. Boek beschrijft fantastisch plan toestellen naar Duitsland vliegen om Hitier op de hoogte stellen van de ontsnapping en steun te vragen van de „Luftwaffe". De ontsnapte krijgsgevangenen, zo was het plan, zouden oprukken naar Londen en onderweg steeds meer In Engeland is het boek „A taste Duitsers bevrijden. Een vrij groot le- of freedom" van Robert Jaskson ver- ger zou dan uiteindelijk Londen, waar EEN SCHEERPRAATJE CORRESPONDENTIE Wat was die dag gauw om, maar schenen, waarin wordt beschreven zich in verband met de invasie van Dan heb je dat tenminste bij de we hebben het fijn gehad. We spron- hoe Duitse krijgsgevangenen zich in Normandië weinig troepen bevonden, hand". Gelukkig is de brommer op flotc OT1 r°^ri naar Vmi,: Twee broers, Jan en Willem Pie- ters, waarvan de één toegerust met een dichte donkere baard, die hij tij dens zijn verblijf in Indië had laten groeien, zaten gezellig na een fijn dinertje over alles en nog wat te keuvelen. Oneens zegt de oud-In dischman: „Waarom heb je 'n pleis ter op je kin?" „Nou ik heb vanmor gen een flinke jaap met het scheer mes gekregen van m'n wat onhan dige kapper. Hij had blijkbaar met z'n strijdlustige vrouw gekibbeld en was daarvan nogal zenuwachtig. Maar dat geneest bij mij nogal gauw". „Ja, als je tenminste geen infectie krijgt. Ik begrijp niet, dat je zo'n bar bier met een kwast, waar hij Jan en alleman mee inzeept, over je gezicht laat wrijven en je dan laat bekrab ben met een mes, dat wie weet al door honderden pukkeltjes en puist jes heeft heengemaaid. „Maar ik heb m'n eigen spullen bij de kapper". „Goed en wel, maar heb je dan ze kerheid. dat hij die nooit eens voor een ander gebruikt, als z'n eigen mes eens wat bot is?" „Kom, kom, dat zal zo'n vaart niet lopen en ik kan mezelf nu eenmaal niet scheren, dus moet ik maar op de kanner vertrouwen". „Wel, waarom laat je dan je baard niet staan? Hij zal je vast niet mis staan net zo min als mij" En dit zeg gend kroezelde de Indischman eens welbehaaglijk door zijn baard als 'n oerwoud. „Ik zal je danken, dan loop je we kenlang met stoppels, waar je niet eens meer mee over straat durft te lopen, zonder voor 'n roverhoofdman te worden aangezien". „Enfin je moet 't zelf weten. Maar dat is waar ook", viel de ander zich zelf in de rede, „ik heb. toen ik naar Indië vertrok een veiligheidsscheer mes meegenomen en 't nooit ge bruikt. Ik zal 't jou sturen". „Ja maar, is zo'n ding nou heus wel gevaarloos?" „Man, je kan er zelfs geen krab beltje mee oplopen. Je kan 't gerust proberen en als 't je niet bevalt, kun je 't altijd nog terugsturen". Enkele dagen later stonden Jan, z'n vrouw en 'n zestal spruiten be wonderend gebogen over het keu rige foudraal, waarin een nikkelen scheertoestel met reserve-mesjes lag te fonkelen in een bedje van rose sa tijn. „Toch aardig van Willem" vond mevrouw en Jan was 't daar zo mee eens, dat hij dadelijk naar z'n bureau stapte om z'n broer per briefkaart hartelijk te bedanken. „Nou man, zo'n haast is daar toch niet bij, je kunt het eerst beter pro beren, dan kun je meteen schrijven, hoe 't je bevalt". „Ik kan toch niet scheren, waar geen haar is" vond Jan, terwijl hij zijn pasgeschoren kin betastte. „Maar zaterdag bespaar ik mijn eerste dub beltje uit. Je zult eens zien, hoe mag nifiek het gaan zal, daar ben ik zeker van, dus kan ik best nu al vast be danken. 't Staat trouwens netjes en hartelijk met je dank niet lang te wachten". Hij knipte vervolgens voorzichtig het foudraal dicht, borg het in één der laadjes van z'n bureau en schreef de briefkaart. Maar de volgende za terdag liet vader Jan zich door z'n gewone kapper antiseptisch scheren en nabehandelen. En dat gebeurde zo verder driemaal 's weeks, terwijl de gevaarloze zelfscheerder in het prachtige foudraal zorgvuld-ig in het bureaulaadje bleef opgeborgen. Enkele weken na het bezoek van zijn broer kreeg Jan Pieters een brief, waarin deze hem uitnodigde om met z'n hele gezin de vakantie bij hem te kunnen doorbrengen. Z'n landhuis was ruim genoeg om de ganse familie te kunnen herbergen. Ze waren zo lang gescheiden geweest, dat 't voor beide gezinnen heerlijk zou zijn weer eens een poosje ver enigd te zijn. Men begrijpt, dat die uitnodiging met uitbundig gejuich werd begroet en niet 't~ minst door papa, die al meer dan dertig jaar dag in dag uit tien uur per dag op zijn kantoorkruk had gezeten. (Wordt vervolgd) Nol v. d. Vooren, Leiden komt met: EEN PAAR DAGEN VAKANTIE Het was tweede Pinksterdag. We gingen 's morgens al vroeg naar de kerk, want we zouden met de «uto, drie dagen naar Groesbeek gaan. Toen we om 8 uur uit de kerk kwa men gingen we alvast de auto laden, terwijl moeder voor het ontbijt zorg de. Om kwart voor negen was alles en iedereen klaar en we vertrokken, 't Was een lange reis, van hier naar Groesbeek, zowat drie uur. Onder weg gingen we er een half uurtje uit, 't zou anders veel te lang „zit ten" worden en toen we in Groes beek waren, moesten We een kwar tiertje zoeken, want m'n tante was pas verhuisd. Eindelijk waren we er dan en we dronken eerst gezellig 'n kopje koffie. Toen gingen we ons verkleden, want we zouden naar de bossen gaan. We namen een zak bo terhammen mee. In 't bos aangeko men gingen we eerst een beetje bal len, daarna zochten we een fijn plekje op en we aten onze boterham men op. Lekker was dat, zo fijn bui ten. De boterham smaakte dan veel lekkerder. Toen gingen we verstop pertje spelen, achter dikke bomen en lage struiken. We waren er moe van en moesten even uitrusten, onderwijl zocht ieder een dikke rechte tak, dat was onze wandelstok bij een wande lingetje en we gingen weer op stap langs de bospaden. M'n kleine nichtje kwam ons achterna gelopen, dus na men we haar maar mee. Na de wan deling was het tijd om naar huis te gaan. Tante had voor lekker eten ge zorgd. Na het eten mocht ik helpen met het sproeien van de tuin. We gingen vroeg naar bed en sliepen di- rekt. Trees Visser, Leiden. Dat was leuk bedacht Trees, om je verhaaltje op rijm te maken, maar 't klopte jam mer genoeg niet overal. Je hebt het zeker niet meer overgelezen. Volgen de keer beter meiske. gen op de fiets en reden naar huis. de oorlog van Londen wilden mees- aanvallen. ter maken. Vurige nazi's, die stellig Margareth Waayer, Leiden. geloofden, dat de invasie van Nor- ONTMASKERD mandië zou mislukken, hadden het NAAR HET STRAND plan beraamd, „en masse" uit hun Er lekten echter bijzonderheden van kamp in Zuid-Engeland te breken en het plan uit en deze kwamen de toen- We zijn met de mooie Pinksterda- dan een in de buurt gelegerde Britse malige Britse premier, Sir Winston gen een dagje naar zee geweest. Al pantserdivisie te overmeesteren. Eerst Churchill, ter ore. De leiders van het heel vroeg gingen we met de auto hielpen zij tien krijgsgevangenen te complot werden ontmaskerd en over- weg- waren we gauw aan zee. ontsnappen, die het omliggende ge- gebracht naar een speciaal kamp in had'ook*' ffem><geldToin erheen "te ko- Toen we daar waren ginêen we al bied moesten verkennen. Deze tien Schotland. De overige Duitsers gingen pen Hij was arm Hij had net genoeg meteen een h°Êe berS maken met mannen lieten zich vervolgens weer verbeten na, wie hen. had verraden geld om van te 'leven Wat zou hii een diepe gracht er om heen en een grijpen en werden teruggebracht naar en de verdenking viel op een van hen. nu doen' Hij dacht na Even later hoge dljk waar het water niet over het kamP (te Devizes) waar zij hun Hij werd in het kamp in het geheim zej hij: heen kon komen. Dat dachten wij medegevangenen belangrijke inlich- berecht, schuldig bevonden en „te- „Ik ga naar de stad. Daar zoek ik tenminste- tingen verstrekten. rechtgesteld" door zijn medegevange- Maartoen kwam de vloed. De nen. dijk brokkelde af. We moesten heel Na de grote onsnapping, waarbij hard werken aan de dijk om het wa- schildwachten onschadelijk zouden En hij trok er op uit. ter tegen te houden. We maakten al worden gemaakt en men een aantal Al gauw had hij een baas gevon- heel gauw een riviertje er om heen tanks in handen wilde zien te krij- In totaal negen jongelui uit Oost den, waar hij veel geld verdiende en om het water weg te voeren zodat êen> zou men zich van enkele vlieg- Duitsland zijn in de nacht van woens- na twee jaar had hij 2 duizend gul- de dijk njet zo gauw stuk zou gaan tuigen meester maken. Enkele krijgs- dag op donderdag naar de Westduitse den opgespaard. Daar wilde hij een -t Bleef een hele poos vloed We had- gevangenen zouden met een van die deelstaat Neder-Saksen uitgeweken, parachute voor kopen. Weldra kon den alles k]aar en toen gingen we de terugweg niet stuk gegaan. Henri Vorst, Leiden. PARACHUUT SPRINGEN Er was eens een man die zo dol graag parachute zou willen springen, maar hij bezat geen parachute en een baas. Ik wil hard gaan werken en geld sparen". hij goed springen en verdiende veel geld mee. Hij werd rijk. Bert Dubbelaar, Leiden. SPELEN MET MIJN TREIN allemaal op de berg staan. Ik viel er al het eerst af. 't Riviertje stroomde meer en meer af. We bleven kijken tot we werden geroepen om te komen eten. Het is toch wel leuk om op het strand te eten. Even later waren we klaar. Het had lekker gesmaakt. We Ik kwam thuis uit school en ver- gingen weer terug naar onze berg. veelde me een beetje. Maar wat was dat? De berg was hele- „Bert ga je trein opzetten zei maai kapot. We hadden er niets meer mtT jF" .I u aan- **et water had alles verwoest. Ja, daar had ik wel zin in. Ik haal- Maar dat was niet zo heel erg, want de de spullen bij elkaar en begon de we werden net geroepen om naar boel op te zetten. Het is niet zo moei- huis te gaan. We droogden onze han- lijk. De rails en de treinen eerst De den en voeten, sloegen kousen en huisjes er bij en even kijken, hier schoenen uit en kleedden ons aan. een kerk, daar een school en twee Zingend zochten we ons plaatsje in de flats. Verder nog vier winkels en een aut0 weer op. Het was een leuke dag postkantoor en ook nog een land- geweest. huisje. Zo, dat stond er allemaal. O Dag kinderen! Degenen, die al va- tun^ j kantie hebben, proberen maar eens Alles klaar. Rijden maar! O je het een aardig verhaaltje en sturen dat onveilig signaal staat op rood. Stop- aan ons_ We zijn zowat door de ver pen! Nu verder. Eerst de tankwagen haaltjes heen, dus het krijgt vlug een en dan twee personenwagens. plaatsje. Met volle kracht vooruit.* Station Venlo. Verder naar Rotterdam. Hè, hè, we zijn er. O hemel, een ketting botsing. Drie treinen op elkaar. Dat is me wat. Gelukkig niets kapot. Oplossing: No. 1 is met no. 4 ge- MEN EET STEEDS MEER RIJST i,u het midden: over het eerste stel dra- rn.aaiLee,n? den. onder het volgende stel, over het derde, enz. Als je eenmaal rond gegaan bent, draai je de knoop om en stop je naar je uitgangspunt te rug. Knoop de beide einden weer aan Fig. c. Rijst is het belangrijkste TANTE JO EN OOM TOON elkaar en naai met de rest de knoop volksvoedsel voor meer dan een mil jard En het ziet er naar uit, Hup alles staat i Wiko Buil, Leiden. NAAR HET STRAND Met de Pinkstervakantie zijn we een dagje naar de duinen en het strand geweest. We gingen op de fiets en namen de tent mee. Mijn moeder ging met de bus. Zij was erg laat, maar eindelijk kwam ze toch. Toen gingen we de duinen in. We vonden niet gauw een fijn plaatsje om de tent op te zetten. We hielpen allemaal mee. Moeder vroeg of we een snoepje wilden, natuurlijk wil den we dat. We gingen een wande ling maken en van de duinen rollen. Dan liepen we weer terug naar de tent, waar vader en moeder zaten. We hadden geen zin om lang te zit ten en vroegen of we naar het strand mochten. Vader ging mee en lang zaam liepen we naar het strand. We gingen eerst wat zwemmen en toen een hele tijd voetballen. Tegen half vier mochten we een ijsje kopen. We gingen weer naar de tent om ons te verkleden en daarna naar huis. Om half zeven waren we thuis. We heb ben toen nog een hele tijd buiten ge speeld en om -half negen lagen we in bed. Hanneke Broek, Leiden maakte een klein verhaaltje. NAAR OMA Op één van de dagen van de Pink stervakantie zouden we naar oma gaan op de brommer. M'n vader pakte z'n brommer en o, wat naar was dat: de brommer was stuk. 't Is altijd hetzelfde liedje. Vader had geen spullen om hem te maken en ging toen naar m'n oom toe. Ik liep alvast maar verder. Toen ik bij m'n oma was, duurde het wel een uur voor m'n vader kwam Eindelijk wa ren ze er. „Ja", zei vader, „de brommer stond stuk in de kelder. Ik was al helemaal aangekleed om naar jullie toe te komen. Ook had ik geen gereed schap. 't Heeft bij elkaar wel een uur geduurd". „Nou", zei m'n oma. „Ik zou maar plaksel meenemen voor de terugweg. nu maar door naar Leiden. Corry Montagne, Leiden. NAAR ZEE op de rails en trouwd. Dat vind je alsvolgt: no. 3 naaien. Als je vier Als je niet haken kunt, kan je ook dat het rijstverbruik zal toenemen, met knoopsgatsteken de ring rond A ~:i— j«—J- J- -- 1 de aller- is met no. 8 getrouwd, omdat no. 3 kleinste gordijnringen koopt, kan je landde. En in de laatste twintig jaar de hond aan zijn halsband vasthoudt de knopen, als ze klaar zijn, twee aan is d® rijstproduktie van nauwelijks en no. 8 de hondelijn hêeft. No. 5 is twee met een ketting van losse ste- 1-000.000 ton tot 3.000.000 ton per met no. 2 getrouwd, omdat hij een ken tot een paar manchetknopen Jaar gestegen. Rijst is al lang niet kind op zijn arm heeft en zij het voor je blouse maken. meer alleen het volksvoedsel van de speelgoed draagt. No. 7 is met no. 6 Chinezen en de Indiërs; ook in Euro- We gingen een dagje- naar zee^en getrouwd, omdat alle heren een zon- WIE IS MET WIE GETROUWD? pa en Amerika wordt het steeds méér gingen al om half 8 weg. We gingen nebril dragen, behalve 7. No. 6 heeft gebruikt ten nadele van de gebruike- allemaal op de fiets. Vader en moe- zelf een zonnebril op en houdt er een Fig. d. Vier heren en vier dames aardappelen. der, Mary, Ton, Jos, Greetje en me- in haar hand. Nu zijn alleen no. 1 en staan aan de haven van een kleine neer en mevrouw Bavelaar. Toen we 4 nog over, die moeten dus ook ge- stad met een jongen en een hond. aan zee kwamen was het al druk. trouwd zijn. Deze heren en dames zijn vier echt paren. Ze zijn hier allen voor een gezien kennen de ouders en het kind uur aangekomen en geen van hen elkaar natuurlijk, kent in de hele groep iemand anders Zoek uit met wie de heer die met dan zijn echtgeno(o)t(e). Hiervan af- een 1 genummerd is, getrouwd is. de ring heen. Men maakt het eind vast en doet de beide losse draden met een stopnaald onder het reeds gehaakte. Als men met de klok mee gaat, verloopt het werk nu als volgt: 1. Men doet garen met een andere kleur in de stopnaald en doet het on der twee draden aan de binnenzijde van de ring door (bij 12 uur). Trek dit er verder door tot er nog plm. 20 cm. over is. Houdt dit eind vast, ter wijl je verder naait. Trek de naald vervolgens bij 6 uur onder twee dra den door, voor je de draad }n het midden aan het losse stuk vast knoopt. Steek vervolgens de draad er bii 3 uur door en daarna bij 9 uur. 2 Nu is de ring in vier even grote delen verdeeld. 3. Naai verder tot hij in acht ge lijke delen verdeeld is. 4. „Stop" over de acht stralen in AARDIGE KNOPEN VOOR EEN JURK Fig. a. Bij dikke stoffen staat het leuk als de knopen wat groter zijn. Men kan ze b.v. van katoengaren en plastic gordijnringen maken (ca. 35 cm. in doorsnee, buitenmaat). HANDLEIDING Fig. b. Met een haaknaald haakt men alleen maar stevige mazen om Ren vervolgverhaal van Siske en Wiske Spion voor Napoleon 11. Om te bewijzen, dat die brie ven echt waren, ging Schulmeister nog verder. Volgens een afspraak met Napoleon werden hem krantenknip sels toegezonden, die over de be nauwde situatie van Napoleon han delden. Mack toonde deze aan zijn staf, zonder te vermoeden, dat ze ver valst waren en slechts waren ge drukt om hem op een dwaalspoor te leiden. Tenslotte was Napoleon klaar om Oostenrijk aan te vallen. Hij liet Shulmeister weten, dat de aanval nu zou plaatsvinden. 12. Zodra Shulmeister dit bericht kreeg, spoedde hij zich naar de maar schalk. Opgewonden riep hij uit: TÏT» Heel Frankrijk staat tegen de tiran op! Mijn spionnen in Parijs en Mar seille en in alle andere grote Franse steden hebben mij geheime mede delingen over de opstand tegen Na poleon toegezonden. Zij "berichten, dat de Franse legers, die aan de Oos tenrijkse grens stonden, naar de Rijn teruggetrokken waren. Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1964 | | pagina 13