2)e £eid(ie(Boti/Ya/iit CASSIS Goldwater - op voorstel van Scranton - unaniem benoemd tot kandidaat-president „KRACHTIGE" CAMPAGNE INGELUID TEGEN DEMOCRATISCHE JOHNSON CALEX Voormalige mededingers scharen zich achter „mister conservative" „Slecht nieuws" Prinses Beatrix ontstemd bij ver trek uit Noorwegen TREINBOTSING IN W.-DUITSLAND Mammoet-staking bij Britse PTT ^LRS" Gruwelijk postpakket OPRUIMING! DONDERDAG 16 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.276 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Goldwater wil Amerika's zelfrespect terugwinnen Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55 Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 Senator Barry Goldioater is vannacht gekozen tot kandidaat der republikeinse partij voor de ko mende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Goldwater werd reeds bij de eerste stem ming gekozen. Hij kreeg 883 stemmen tegen gou verneur Scranton 214. Onmiddellijk na de stem ming trad Scranton de zaal binnen. Hij betuigde de partij zijn trouw, zegde Goldwater zijn steun toe en stelde voor de benoeming van Goldwater unaniem te verklaren. „Ons standpunt heeft niet gezegevierd. De overwinnaar wens ik zeer harte lijk geluk", aldus Scranton. „De republikeinse partij moet thans de nadruk leggen op haar een heid, niet op haar verschillen. We moeten ons thans richten op het verslaan van de democra ten". Daarna deed Scranton een aanval op de regering Johnson. „Deze regering heeft geen bui- De woordvoerder van het Witte Huis gaf geen commentaar op de benoeming van Goldwater („mis ter conservative") tot kandidaat van de republikeinse partij. John Bailey, voorzitter van het natio nale democratische comité, 'zei, dat de republikeinse partij met de benoeming van Goldwater „in handen van een radicale minder heid" was gevallen. Tijdens de stemming hielden voorstanders voor gelijke burger rechten buiten het gebouw een betoging. Zij droegen een dood kist mee waarop de woorden „de vrijheid is dood" waren geschre ven. Andere betogers droegen spandoeken met de woorden „de republikeinse partij geboren in 1860, overleden in 1964". MILLER KANDIDAAT VICE-PRESIDENT Senator Goldwater heeft besloten William Miller, lid van het Huis van Afgevaardigden, als kandidaat voor het vice-presidentschap aan te wij zen. Dit werd medegedeeld door se nator Morton, die de leiding heeft over de conventie in San Francisco. 114 stemmen werden uitgebracht op gouverneur Nelson Rockefeller van New York, terwijl gouverneur George Rommey van Michigan en senator Margaret Chace Smith uit Maine resp. 41 en 27 stemmen kre gen. Op senator Hiram Fong van Ha waii werden vijf stemmen uitge bracht. De voormalige ambassadeur in Zuid-Vietnam, Lodge, kreeg drie BEDENKELIJK UET BERICHT, dat Barry Goldwater van de tot fana tisme opgezweepte Republi keinse partij conventie zijn be noeming tot kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap ontving, kan ons nauwelijks nog onthutsen. De laatste we ken lag deze uitslag voor de hand. De „Stop Goldwater"- campagne is een zielige, mach teloze actie geweest, waar zich geen enkele politieke figuur van betekenis achter wenste te stellen. Dat Scranton de rol van tegenkandidaat op zich heeft willen nemen is misschien te waarderen, maar zijn hele op treden is uitgelopen op een clowneske vertoning. Het bedenkelijkst op het ogenblik vinden wij de felle hetze tegen het democratisch bewind in de Verenigde Sta ten, in het bijzonder de vuil- smijterij naar president Lyndon Johnson, die gisteren nog door Goldwater „de grootste zwen delaar van de V.S." werd ge noemd. Nu mogen dergelijke democratische uitingen in Ame rika bij verkiezingen tot het landeigen karakter behoren en we willen ook nog aannemen, dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opge diend, toch draagt een dergelij ke democratie iets van het ka rakter van losbandigheid in zich. Een andere, grote Demo craat John Kennedy, is door haat gedood. Goldwaters aan hangers beweren dat de Euro pese pers een vals licht werpt op de senator uit Arizona, die thans op weg is naar het Witte Huis. Tot nog toe echter zien wij geen enkele reden om aan te nemen, dat zijn verkiezing tot president - wat de Ameri kanen zelf mogen verhoeden - de vrede in de wereld ten goe de komt. stemmen en 21 afgevaardigden stem den voor Walter Judd (Minnesota). Nadat Goldwater tot kandidaat was gekozen verlieten vijf neger-afge vaardigden de conventie, maar vier andere liepen met spandoeken waar op geschreven stond „We zullen blij ven en vechten", naar het podium. Toen de senator uit Arizona met de stemmen uit Zuid-Carolina de ab solute meerderheid van 655 over schreed, was hij zeker van zijn ver kiezing. Er, waren 1307 afgevaardig den. Goldwater zei, dat gouverneur Rockefeller hem als eerste telefonisch had gelukgewenst met zijn benoe ming en hem had voorgesteld „sa men te werken". „Ik heb dat aanbod aanvaard", aldus Goldwater. De senator zei, dat de verschillen in de partij van minder ernstige aard waren en op enkele uitzonderingen na waren te verwaarlozen. De officiële kandidaatsstelling van -Goldwater in deze beslissende verga dering had plaats gehad bij monde van senator Everett Dirksen, leider der republikeinse fractie in de senaat, die de kandidaat prees om zijn moed, integriteit en grote kennis, om ver volgens over te gaan tot een felle aanval op de buitenlandse politiek der huidige regering. Volgens sena tor Dirksen kan Goldwater de no- vember-verkiezingen winnen en voor Amerika- zijn zelfrespect terugwin nen. tenlandse politiek en een slechte binnenlandse politiek", zo zei hij. Inmiddels wijzigden de sta ten hun stemming ten gunste van Goldwater. On der luide bijval verklaarde voorzitter Thrustun Morton daarop de benoeming van Goldwater unaniem. Senator Barry Goldwater heeft gezegd, dat hij een krachtige campagne tegen president Johnson zal voeren, dat deze campagne uitslui tend over kwesties zal worden gevoerd en geen persoonlijke aanvallen op de Amerikaanse presi dent zou bevatten. „Ik kan geen woorden vinden om mijn gevoelens uit te drukken. Geen groter eer kan een republikein ten deel vallen dan de benoeming door zijn partij". Op de vraag waarom hij president wilde worden antwoordde de sena tor: „Het is geen kwestie van willen zijn. Het is een kwestie van verantwoordelijkheid". Hierna volgden verscheidene ande re sprekers, die de loftrompet over Goldwater staken. Deze redevoeringen werden onder broken door een langdurige demon stratie ten gunste van de, volgens traditie niet aanwezige, Goldwater. De voorzitter moest veelvuldig en krachtig van zijn hamer gebruik ma ken bij zij pogingen om een beetje orde in de dreigende chaos te schep pen. KANSLOZE TEGENSTANDERS Een schrille tegenstelling vormde de bijkans doodstille processie van aanhangers van gouverneur Nelson Rockefeller, nadat deze door sena tor Kenneth Keating formeel als kan didaat voor het presidentschap was voorgedragen. Zoals bekend *'^34 Rockefeller, na de overwinning - van Goldwater in Californië bij de voor- verkiezingen, zijn serieuze mededin ging naar de kandidatuur laten va ren en zich geheel achter gouver neur Scranton geschaard. Deze laatste werd aan de conven tie voorgedragen door dr. Milton Eisenhower, een broer van de vroege re president, die de gouverneur van Pennsylvania ophemelde als de apos tel van het „ware conservatisme" en voorspelde, dat gouverneur Scranton bij de strijd met president Johnson de republikeinse partij niet naar een ne derlaag zou leiden. „GROOTSTE ZWENDELAAR' Barry Goldwater heeft president Johnson gisteren „de grootste zwen delaar in de Verenigde Staten" ge noemd. Hij gebruikte deze omschrij ving, toen een verslaggever hem vroef, of hij verwacht dat de demo craten er veel ophef van zullen ma ken dat de republikeinse beginselver klaring de grondwettigheid van de wet op de burgerrechten niet onder schrijft. Goldwater voegde er ter toe lichting aan toe, dat Johnson zijn ver zet tegen de wetgeving op de burger rechten pas heeft opgegeven, toen hij president was geworden. Buitenlandse reakties De New Yorkse correspondent van de „Prawda" noemt het program, dat door de republikeinse conventie is aangenomen, „het mest reactionaire, oorlogszuchtige en avonturistische verkiezingsprogram van de Ameri kaanse geschiedenis". Volgens Tass schreef hij, dat „de aanhangers van Goldwater en de in dustriële, financiële en militaire krin gen die achter de senator staan, op de conventie de overhand hadden gekregen". Oleg Wasiljev, commentator van „Sowjetskaja Rossija", is van mening, dat het verkiezingsprogram van de republikeinse partij „doortrokken is van anti-communisme in zijn grofste en openlijkste vorm". NACHTMERRIE In Engeland beschouwt men de be noeming van Barry Goldwater tot re publikeins kandidaat als slecht nieuws. Vanaf het moment, dat Goldwater genoemd werd als serieus mededin ger naar de positie van kandidaat, is er in de Britse pers geen woord ge schreven ten gunste van de senator uit Arizona. In particuliere gesprek ken hebben de Labourleiders zowel als de leiders van de conservatieve partij hetzelfde geluid laten horen als men hun mening vroeg over Goldwa ter. De mogelijkheid van een over winning van de senator uit Arizona bij de komende presidentsverkiezin gen werd door „een echte nachtmer rie" genoemd. Op de conventie van de Amerikaanse republikeinse partij in San Fran cisco is oud-president generaal Dwight D. Eisenhower bijzonder actief. Deze foto laat zien hoe hij aan het begin van een rede het applaus van zijn partijgenoten enthousiast beantwoordde. Karakter van privé-bezoek werd verstoord Prinses Beatrix heeft, ontstemd door alle drukte die gemaakt wordt rondom haar privé-bezoek aan noord- Noorwegen, geweigerd een militaire erewacht in de Noorse stad Harstad te inspecteren. De kroonprinses stelde, dat ze haar reis naar Noorwegen maakt als voorzitster van de Europese Werk groep, die op het eilandje Rollöya in de nabij Harstad gelegen. Ibestad- fjord een werkkamp heeft ingericht: ze beklaagde zich erover dat het pri- vé-karakter van haar bezoek door officieel vertoon in het. gedrang dreigt te komen. Prinses Beatrix is gisteren aan het eind van de middag per Friendship op Soesterberg teruggekeerd. Desgevraagd vertelde een functio naris van de Rijksvoorlichtingsdienst nog niet te zijn geïnformeerd over de gebeurtenissen in Noord-Noorwe- gen. Het betreft hier immers een pri- vé-„bezoek". Bij een botsing tussen twee treinen nabij Bad Segeberg, in Wëst-Duits- land, zijn woensdagavond54 mensen' gewond, van wie elf ernstig. Nederlandse automobilist in Frankrijk omgekomen Gisteravond is, dichtbij Guemar in het Franse departement Haut-Rhin, een door de uit Amsterdam afkom stige 63-jarige heer A. Raphalowiz bestuurde auto door nog onbekende oorzaak aain het slippen geraakt en vervolgens tegen een boom gebost. De heer Raphalowiz is kort na zijn opname in een ziekenhuis in Colmar overleden. Zijn passagiere, de 28-jari- ge mej. Ch. Jelgersma uit Wassenaar, werd zwaar gewond en eveneens in -het ziekenhuis opgenomen. De 120.000 man personeel van de Britse posterijen hebben woensdag avond voor 24 uur het werk neerge legd, om hun eisen tot loonsverho- ging kracht bij te zetten, nadat de besprekingen tussen vakbondsleiders en de Britse regering op niets waren uitgelopen. De staking bij de Britse posterijen, de eerste sinds 1896, zal het postver keer en de postbesteldienst in het Verenigd Konikrijk, die al grote ver traging hebben opgelopen door vele wilde stakingen op kleine schaal en modelacties, geheel lamleggen. Londen is het zwaarst getroffen door de speldeprikstakingen. Het grootste postkantoor, Mount Pleasant kampte met een vertraging van ruim zes miljoen brieven. De regering heeft een beroep op het volk gedaan, vandaag geen brie ven te posten. Verwacht wordt, dat de postbesteldiensten ruim twee we ken zullen kampen met vertragingen als gevolg van de 24 uurs-staking. In de nacht van dinsdag op woens dag zijn vijf Oostduitsers in de leef tijd van 17 tot 23 jaar naar het Wes ten gevlucht. O Klif»MOIIII, Een man heeft zich woensdag op premier Jomo Kenyatta van Kenia ge worpen, toen deze zijn hotel in Londen verliet om zich naar Marlborough House te begeven voor de Gemenebest-conferentie. De lijfwacht van de premier heeft aan de worsteling een eind gemaakt. Op de foto verlaat Jomo Kenyatta, omringd door veiligheidsagenten, Marlborough House. De Westduitse politie en In terpol zoeken de afzender van een gruwelijke postzending een pakket met het lijk van een pasgeboren jongetje. Het pak is maandag op het hoofd postkantoor in Aschafdenburg door de politie geopend, nadat het door een penetrante stank de aandacht had getrokken. Het is op 2 mei uit Aschaf- fenburg verzonden aan 'n adres in de Amerikaanse staat Minne sota. Op 13 juli kwam het on bestelbaar uit Amerika terug. Official dealei Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3.33.55 Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den, cassettes. Juwelier-horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, Leiden (advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WARM TOT ZEER WARM In het luchtdrukveld komt nu een keten van hogedrukgebieden voor die van de Oeral tot de Amerikaanse oost kust reikt. Hierin komen afzonder- lijke cellen voor in Noord-Rusland, boven het Kanaal, bij de Azoren en bij Bermuda. Het hogedrukgebied, dat het weer in ons land beheerst ver plaatst zich over het zuidelijke deel van de Noordzee naar Denemarken. Morgen komen we aan de zuidelijke flank hiervan. Met wind uit oostelij ke richtingen wordt dan continentale lucht uit Duitsland aangevoerd. Ver wacht wordt, dat het vrijdag opnieuw zonnig en warm tot zeer warm zal worden. Een warmtestoring in Frank rijk zal misschien enkele locale on weersbuien veroorzaken. Het einde van de hittegolf is echter nog niet in zicht. ZON- en MAANSTANDEN 17 juli: zon op 4.40; onder 20.51; maan op 14.15; onder 0.21. H oogwaters tanden 17 juli: v.m. 8.59; n.m. 21.26. KORRELTJE De mens moet plichten kennen, (Advertentie) anders, is hij een nutteloos schepsel.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1