S)e &2id6e(Sowfca/nt Goldwater zeker van zege maar „doodsbang, als altijd" DEMOCRATISCHE REGERING WORDT GEKENMERKT DOOR SOORTEN ANGST VOLKSMILITIE IN ALGERIE Chroesjtsjow belooft rode werkers salarisverhoging Rebellen in Kongo winnen terrein Angstige uren na aanvaring in haven van Rotterdam Oosteuropees overleg TWEEDE LIJK IN LOUISIANA GEVONDEN DINSDAG 14 JULI 1964 54e JAARGANG No. 16.274 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 3.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.; BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Amerikaanse bloei" van Sowjet-economie? Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 De 28ste conventie van de repu blikeinse partij, waarop een kandi daat voor het Amerikaanse presi dentschap wordt aangewezen, is gis teren geopend. Hoewel hij het kan- didaatschap bijna in zijn zak heeft, leed senator Barry Goldwater aan plankenkoorts. Op de vraag hoe hij zich voelde toen hij het gebouw bin nenging zei hij: „Doodsbang, zoals altijd". Gisterochtend verklaarde Goldwa ter 739 stemmen te zullen krijgen, 84 meer dan hij nodig heeft om te winnen. Zijn mededinger, gouver neur Scranton van Pennsylvania, vond dit cijfer overdreven. Het zal dichter bij de 630 liggen, zei hij. Enige minuten voordat de conventie opende kwam de delegatie van Ohio bijeen en maakte bekend, dat 42 van de 58 stemmen op Goldwater zullen worden uitgebracht, 22 meer dan werd verwacht. De senator was volgens zijn hel pers woedend over een brief van Scranton, zondag ontvangen, waarin deze voorstelt een openbaar debat voor de conventie te houden. Gold water heeft deze brief onbeantwoord teruggezonden, nadat hij er 4.000 afschriften van had laten maken ter uitdeling onder afgevaardigden en partijfunctionarissen. Gouverneur Scranton zei gisteren in een televisieuitzending, dat rechts extremistische groepen zoals de John Birch-vereniging zich „direct van de republikeinse partij meester zullen maken" wanneer Goldwater zou worden benoemd. Op de vraag of hij wilde zeggen, dat Goldwater iets met deze groepen te maken heeft, ant woordde Scranton: „Daar is senator Goldwater niet rechtstreeks bij be trokken. Maar hij heeft dezè extre misten niet afgezworen, evehmin als hij dat gedaan heeft met de personen van dat soort die de republikeinse partij willen overnemen". Een persbureau gaf voor de ope ning een vermoedelijke uitslag van de verkiezing: Goldwater 768, Scran ton 159, Rockefeller 104, Lodge 45, Margaret Chase Smith 19, voorkeurs kandidaten 58, niet uitgesproken 155. President Ben Bella van Algerië heeft de vorming bekendgemaakt van een volksmilitie ter verdediging van „de socialistische revolutie" tegen alle vijanden in binnen- en buiten land. De militie zal tot taak hebben het volk en de strijdmachten te hel pen bij het ontmaskeren en onscha delijk maken van „de agenten van de tegen-revolutie". Ben Bella heeft ook bekendge maakt, dat de minister van binnen landse zaken, Ach med Medeghri, op 3 juli is afgetreden, maar lid blijft van het politieke bureau van de rege ringspartij FLN. De bevoegheden van Medeghri zijn door Ben Bella over genomen. Voorstanders van Scranton stelden voor aan afgevaardigden, die geko zen kunnen zijn in gebieden waarin rassendiscriminatie wordt toegepast, bij de verkiezing geen zetel te geven. Een neger uit Tennessee, George W. Lee uit Memphis, zou op oneer lijke manier uit de delegatie van Tennessee zijn gehouden. Bij de mondelinge stemming over dit voor stel werd het begraven onder „nee"- geroep. „Programma van vertrouwen" Het nieuwe partijprogramma werd aan de conventie voorgelegd door gouverneur Mark Hatfield van Ore gon, dië het een „programma van vertrouwen" noemde, in tegenstel ling tot de „politiek van angst" der democratische regering. Gouverneur Hatfield betoogde, dat de huidige regering gekenmerkt wordt door drie soorten angst: angst voor de feiten, angst voor de toe komst, angst voor het volk. De officiële partij woordvoerder kwalificeerde president Johnson als de „danseur van het Witte Huis" en BARRY GOLDWATER plankenkoorts beschuldigde diens regering van po gingen de publieke opinie te mislei den en de waarheid verborgen te houden. De democratische regering is niet progressief en baseert haar po litiek op het verleden, aldus gouver neur Hatfield verder. Daartegenover Premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie heeft gisteren salarisverhoging aangekon digd voor de werkers in openbare diensten, die tot dusverre werden achtergesteld bij het personeel van de industrieën. Ook maakte Chroesjtsjow, die de zomerzitting van de Opperste Sowj et (parlement) in het Kremlin opende, bekend, dat de boeren op de collectieve bedrijven pensioen zullen krijgen. Hij noemde dit een maatregel van „grote historische betekenis". De 6.5 miljoen collectieve boeren, die tot dusver buiten het systeem van de staats- pensionering vielen, worden pensioenge rechtigd op 65-jarige leeftijd (voor vrou wen is die leeftijd 60 jaar). Hun pensioen zal variëren van 12 tot 120 roebel per maand, al naar gelang ze hard of minder hard hebben gewerkt. (Een roebel is volgens de interna tionale wisselkoerstabel' 4 gulden waard)Het minimum pensioen in de steden is volgens AP 30 roebel per maand. De salarisverhogingen die de Sowjet-premier aankondigde, zijn bestemd voor dokters, leerkrachten, verplegend personeel, personeel van regerings bureaus, werkers in (andere) openbare diensten en handelsorganisaties. Een paar voorbeelden: een dokter met vijf jaar praktijk gaat van 72 naar 100 roebel per maand, een met twintig jSar praktijk van 151 naar maxi maal 175 roebel. Een docent met twintig dienstjaren komt op 177 roebel. De premier beloofde verder, dat tegen het eind van het volgend jaar het minimumloon voor alle arbeiders in de Sowjet-Unie zal stijgen van 40 naar 45 roebel per maand. Hij vertelde, dat al deze verhogingen al in 1962 hadden moeten ingaan, maar dat de internationale situatie de regering- toen genoodzaakt had, meer geld voor de defensie uit te geven. Chroesjtsjow zei ook, dat de kwaliteit van de consumptiegoederen nog wel eens te wensen over laat. Daaraan moet wat worden gedaan. De tijd is voorbij, zei hij, dat men maar genoegen moest nemen wat er beschikbaar stelt de republikeinse party een „programma van vertrouwen, want wij hebben vertrouwen in onze mid delen om de rechten van de mens te verdedigen tegen de machten van reactie en haat in ons midden" Eisenhower achter program Oud-president Eisenhower heeft zich goedkeurend uitgesproken over het ontwerp-partij programma van de republikeinse partij. Ten aanzien van de twee kandidaten bleef hij neutraal. De Kongolese opstandelingen in Noord-Katanga en Zuid-Kivoet heb ben in het weekeinde belangrijke vor deringen tegen de strijdkrachten van de centrale regering gemaakt, zo wordt gemeld in betrouwbare be richten die in Boeroendi zijn ontvan gen. Volgens radioberichten, waarin agenten van handelsondernemingen worden geciteerd, is Kabalo, 320 km ten westen van het door opstande lingen bezette Albertstad,. vrijdag ge vallen, evenals Wazama, 50 km ten oosten van Kasongo. De regeringstroepen zouden 28 man hebben verloren toen de opstan delingen Kabalo innamen. Verschei dene mensen zijn verdronken bij pa niek op een boot met mensen uit Kongolo. Deze plaats is door de rege ringstroepen verlaten. Kasongo is ook ontruimd en zal wel spoedig door de opstandelingen worden bezet. ZUID-VIETNAMEES KONVOOI IN HINDERLAAG Volgens militaire autoriteiten zijn gisteren drie Amerikaanse officieren gedood, toen ongeveer zeventig kilo meter ten noorden van Saigon een konvooi met Zuidvietnamese troe pen in een door Vietcongs gelegde hinderlaag viel. Onder de regerings troepen vielen 19 doden en 21 ge wonden. Vandaag is het jongste kind van prinses Margaret, lady Sarah Armstrong-Jones, op Buckingham Palace gedoopt. Op de foto zien we de prinses, die op schoot de baby draagt, met haar echtgenoot, lord Snowdon, die op zijn knieën hun oudste kind, burggraaf Linley, heeft, bij de aankomst aan het paleis. De Rotterdamse havenautoriteiten hebben zich vanmorgen ernstige zor gen gemaakt over de eventuele ge volgen van een aanvaring in de mon ding van de Waalhaven. Door nog onbekende oorzaak boorde de voor steven van het uitgaande Riinbin- nensehio „Pax" zich met grote kracht in de stuurdbo^vdfiank van 't Duitse kustvaartuig „Waal". De „Waal" kreeg een groot gat ter hoogte van de water lijn, waardoor een aantal ruimen snel vol liep. Aanvankelijk twijfelde nie mand er aan dat de kustvaarder snel zou zinken. De ongerustheid nam nog toen men hoorde dat de „Waal" geladen was met cellulose, een product dat na een intensief contact met water gevaar lijk gaat uitzetten, waardoor het niet denkbeeldig was dat de kustvaarder uit elkaar zou barsten. Zo ver kwam het gelukkig niet. Men slaagde er in het schip voor zinken te behoeden en de lading cellulose zoveel mogelijk onbereikbaar te maken voor het ri vierwater. Kort na de aanvaring luk te het eriige havensleepboten de zwaargehavende .Waal' naar de Waal haven te verhalen, waar het schip aan pier 7 werd afgemeerd. Onmid dellijk daarna is men begonnen met het lossen van de lading cellulose. De „Pax", die eveneens zwaar werd be schadigd, ligt thans ook in de Waal haven. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Naar de oorzaak van de aanvaring wordt een onderzoek ingesteld. De leiders van Polens drie buur landen de Sowjet-Unie, Tsjecho- Slowakije en Oost-Duitsland zijn uitgenodigd voor de viering van de twintigste jaardag vaji hët nieuwe Poolse bewind, volgende week woens dag, zo is in Oosteuropese diplomatie ke kringen in Belgrado meegedeeld. In Poolse kringen zei men, dat er geen topconferentie zal worden ge houden, ook zou eventueel van de gelegenheid gebruik kunnen worden gemaakt, besprekingen te voeren over Chinees-Russische ideologische ge schillen en de toekomst van de inter nationale communistische beweging. De betrokken leiders die zullen samenkomen zijn premier Chroe sjtsjow, president Novotny van Tsj.- Slowakije, Walter Ulbricht en Go- mulka. Prinses Irene en haar echtgenoot prins Carlos gefotografeerd in de straten van Pamplona in Spanje na het traditionele, jaarlijkse „stierengevecht" van de jongemannen van Pamplona, waaraan ook door de prins werd deel genomen. Zondag gevonden resten zijn van een neger Gisteren is in een zijrivier van de Mississipni, bij Tallulah, een tweede in tweeën gesneden lijk gevonden. Het eerste is zondag, eveneens bij Tallulah, gevonden. In Jackson (Mississippi) is een lijkschouwing verricht op het zon dag gevonden onderstuk van een menselijk lichaam en volgens agen ten van de Amerikaanse federale recherche was het „heel goed moge lijk", dat het hier een lijk betrof van een van de drie studentep en strij ders voor rassenintegratie, die sinds 21 juni in Philadelphia (Mississippi) worden vermist. Het zijn twee blan ke studenten en een neger, naar wie agenten van de federale recherche nog steeds zoeken. Inmiddels is evenwel gebleken, dat het zondag gevonden deel van een lijk niet het stoffelijk overschot is van een van de drie in Mississippi verdwenen strijders voor rassenge- lijkheid, maar dat van een 20-jarige neger, genaamd Charles Moore. Moo re, die in Maedville (Mississippi) woonde, was naar Louisiana vertrok ken waar hij werk hoopte te vinden. NEGERKERKEN VERBRAND Gisterochtend vroeg zijn twee ne ger-kerken in Matchez in Mississippi door brand totaal verwoest. De poli tie zegt, dat midadigers de kerken in brand gestoken hebben. Het aantal negerkerken dat de af gelopen maanden in Mississippi in vlammen is opgegaan bedraagt thans Verbouwingsuitverkoop Tientallen werkelijke koop jes horloges, klokken, siera den. cassettes Juwelier-horloger v d WATER Haarlemmerstr 207 Leiden Advertentie) Handelsovereenkomst Tsjecho-Slowakije en Benelux In Praag is gisteren een langlopen de handelsovereenkomst tussen Tsj.- Slowakije en de Benelux onderte kend. De overeenkomst voorziet in 'n aanzienlijke uitbreiding van de we derzijdse handel. De Tsjechische uit voer zal in hoofdzaak bestaan uit machines, personen- en vrachtauto's, textiel, schoeisel enz. De Benelux- landen leveren o.m. chemicaliën, le vensmiddelen, machinerieën en meta len. Tsjecho-Slowakije zal voortaan ook gebruik kunnen maken van de trans portmiddelen van de Benelux. GEEN KOMPLOT TEGEN PAPANDREOE De Griekse premier, Papandreoe, heeft maandag persberichten tegen gesproken volgens welke in Saloniki een komplot om hem te vermoorden was ontdekt. De regering weet ner gens van, aldus de premier. Volgens de berichten had de politie beslag ge legd op een geweer met een tele- vizier. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DRUKKEND WEER Een rug van hoge luchtdruk waar door maandag het weer in ons land aanzienlijk verbeterde, is door druk- s tij gingen boven Scandinavië sterk in omvang toegenomen en bleef het weer ook dinsdag in ons land beheer sen. Een sterk in diepte toegenomen depressie op de oceaan zwenkte een kleine 1000 km van de Ierse kust verwijderd, scherp naar het noorden af waardoor zijn invloed niet verder reikte dan tot West-Engeland en Schotland waar het langdurig regen de. Nederland bevindt zich morgen in het overgangsgebied tussen beide druksystemen. Met zuid-oostelijke wind wordt nog warmere lucht ons land binnengevoerd, daarin zal het morgen drukkend weer zijn met wat minder zon, dit laatste als gevolg van een zwak warmtefront dat Nederland passeert. De temperaturen kunnen morgen wellicht hier en daar tropi sche waarden bereiken. De kans op buien is morgen gering omdat ook in de hogere luchtlagen warme lucht aanwezig is. Aan de kust treedt in de loop van de dag door zeewind enige afkoeling in. ZON- en MAANSTANDEN 15 juli: zon op 4.37; onder 20.54; maan op 11.51; onder H oogivaterstanden 15 juli: v.m. 7.13; n.m. 19.43. KORRELTJE Mensen, wie alles altijd meezit, zijn de mensen die hun kansen zien, en ze grijpen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1